MedClivar 2014 Basın Bildirisi


MedCLIVAR 2014 Konferansı, Eski Dünya Bölgesinde İklimin Evriminin ve Çevre ve Toplum Üzerindeki Etkilerinin Anlaşılması temasıyla, 23-25 Haziran 2014 tarihlerinde, ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

medheader
MedCLIVAR 2014, İtalya Salento Üniversitesi’nden Prof. Piero Lionello ve ODTÜ’den Prof. Emin Özsoy önderliğinde bilimsel yönlendirme komitelerinin gözetiminde yürütülmüş, pek çok ülke ile birlikte ülkemizden de önemli sayıda uzmanın oluşturduğu yaklaşık 90 uluslararası bilim insanı çalışmalarını sunarak bölgemizdeki iklimsel değişkenlik ve değişimin nedenlerini ve mevcut durumunu ortaya koymuşlardır.

ODTÜ Rektörlüğü’nün konferansa sağladığı geniş olanaklar ile birlikte, TÜBİTAK, Avrupa Jeofizik Birliği EGU,  İtalyan CMCC ve ENEA, İspanyol AEMET bilim kurumlarınca sağlanan destekler sayesinde, ODTÜ, İTÜ, BÜ ve DEÜ’den sayılı uzmanların oluşturduğu bir organizasyon komitesinin girişimleri ile, MedCLIVAR 2014 konferansı ülkemizde ilk kez düzenlenmektedir. Yaklaşık 10 yıldır küresel ve bölgesel araştırma programları içinde yer almış olan MedCLIVAR girişimi ile 2011’de İtalya’nın Lecce kentinde ve 2012’de İspanya’nın Madrid kentinde yapılan konferanslar serisinin devamı 2014’te Ankara’da gerçekleştirilmiştir.

MedCLIVAR girişiminin yaklaşımı, Türkiye’nin de dahil olduğu tüm Akdeniz bölgesinin iklimsel evriminin anlaşılmasında disiplinlerarası bir bakış açısının geliştirilmesi olarak ortaya çıkıyor. Akdeniz, Karadeniz ve Hazar Denizi’nin de dahil olduğu, içinde yaşadığımız ve “Eski Dünya” olarak da adlandırılan bu bölge, bünyesinde birçok karşıtlıklar barındırıyor. Bizlere düşen görev, sürdürülebilir bir gelecek inşa ederek bu karşıtlıkların yarattığı olumsuz etkileri mümkün olduğunca azaltmak, doğa ve insanın barış içinde yaşamasını sağlayabilmektir.

Akdeniz, Karadeniz ve Hazar Denizi’ni içine alan bölgemiz, bugün birçok ciddi problemle karşı karşıya bulunmaktadır: Su kıtlığı, tarımsal hasattaki verimsizlikler, orman varlığındaki kayıp, biyoçeşitlilikteki azalma gibi sorunlara ek olarak; bölgemiz yakın zamanda iklim değişiminden kaynaklanan deniz seviyesi artışı, aşırı meteorolojik olayların sıklaşması, ekosistemlerin çökmesi gibi problemlerle de karşılaşmaya başlamıştır. Bireyler olarak iklim değişiminin etkilerini henüz çok fazla hissetmiyor olabiliriz; ancak bu etkilere doğrudan maruz kalacağımız günler çok da uzak değildir!

Konferansa katılan, hepsi uluslararası deneyim ve birikime sahip Türk ve yabancı bilim insanları, “Eski Dünya”nın modern sorunlarını, bilimin modern yöntemleri aracılığıyla çözmeye çalışmaktadırlar ve bu çabalarını sürdürmekte azimlidirler.

Prof. Dr. Emin Özsoy
Dr. Ozan Mert Göktürk
Dr. Murat Gündüz

Reklam

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s