*** Havadelisi.com Hava Tahmini Süper Ligi ***


Havadelisi.com 2014 Kış Ligi sona ermiştir.

PuanDurumuNihai

12. hafta: Tahminler, Sonuçlar: Kısa Vade, Orta Vade, Uzun Vade
11. hafta: Tahminler, Sonuçlar: Kısa Vade, Orta Vade, Uzun Vade
10. hafta: Tahminler, Sonuçlar: Kısa Vade, Orta Vade, Uzun Vade
9. hafta: Tahminler, Sonuçlar: Kısa Vade, Orta Vade, Uzun Vade
8. hafta: Tahminler, Sonuçlar: Kısa Vade, Orta Vade, Uzun Vade
7. hafta: Tahminler, Sonuçlar: Kısa Vade, Orta Vade, Uzun Vade
6. hafta: Tahminler, Sonuçlar: Kısa Vade, Orta Vade, Uzun Vade
5. hafta: Tahminler, Sonuçlar: Kısa Vade, Orta Vade, Uzun Vade
4. hafta: Tahminler, Sonuçlar: Kısa Vade, Orta Vade, Uzun Vade
3. hafta: Tahminler, Sonuçlar: Kısa Vade, Orta Vade, Uzun Vade
2. hafta: Tahminler, Sonuçlar: Kısa Vade, Orta Vade, Uzun Vade
1. hafta: Tahminler, Sonuçlar: Kısa Vade, Orta Vade, Uzun Vade
*******

Katılımcıların bu başlıktaki yorumları takip etmeleri gerekiyor. (Bu başlığın linki blog üst menüsünde de bağımsız bir sekme olarak mevcut).

super_lig

* Değerlendirmenin kolay ve adil olması bakımından, ligde mücadele edecek hava delilerinin hepsinin, tahminlerini tek bir istasyon için yapmasına, bu istasyonun da İstanbul Atatürk Havalimanı olmasına -blog yönetim kurulu olarak- karar verdik. Tahminlerini başka istasyonlar için yapmak isteyen arkadaşlardan af diliyor ve kendilerinden anlayış bekliyoruz. (Farklı istasyon seçimlerinin çıkaracağı sorunlar, yazının ileriki bölümünde ayrıntısıyla anlatacağımız puanlama sisteminin okunmasıyla daha iyi anlaşılacaktır.)

* Ligimize katılan her hava delisi, her hafta üç adet tahmin yapacak. Bu tahminler kısa, orta ve uzun vadeye yönelik olacak. Tahminler pazar günleri saat 23.59’a kadar tamamlanmış olacak.

* Kısa vade, tahminlerin son yollanma gününden itibaren 1., 2. ve 3.; orta vade 5., 6. ve 7., uzun vade de 10., 11. ve 12. günlerden oluşacak. (Yani, mesela tahmini pazar günü gece yarısına kadar yapıyorsanız, kısa vade pazartesi-salı-çarşamba, orta vade cuma-cumartesi-pazar, uzun vade de takip eden çarşamba-perşembe-cuma olacak).

kriterler

Tablo için Mayhart’a çok teşekkürler.

* Buna göre, her bir periyot için, şu değerler tahmin edilecek (yukarıdaki tablonun ayrıntıları):

1) Günün en yüksek sıcaklıklarının 3 günlük ortalaması [ (a+b+c) / 3 ] : Tek bir değer tahmin edeceksiniz: Örneğin, günün en yüksek sıcaklıklarının, tahmin ettiğiniz periyodun ilk günü +12.0, ikinci günü +5.0, üçüncü günü -5.0 derece olacağını düşünüyorsanız, bunların ortalaması olan [ (+12.0) + (+5.0) + (-5.0) ] / 3 = 4.0 derece yazmalısınız. Noktadan (virgülden) sonra bir basamak kullanın, 12.3 C gibi. Doğrulama referansı şu adres olacak. O adreste de belirtildiği gibi, her bir tahmin gününün maksimum sıcaklığı, tahmini yapılan gün saat 06’dan (UTC) saat 18’e (UTC) kadar olan zaman diliminde ölçülen en yüksek sıcaklık olacak. Bu değer, tahmin ettiğiniz günün akşamı saat 21 gibi açıklanıyor.

2) Günün en düşük sıcaklıklarının 3 günlük ortalaması [ (d+e+f) / 3 ] : Yine tek bir değer, 3 gün ölçülen 3 en düşük değerin ortalaması, doğrulama referansı şu adres. Noktadan (virgülden) sonra bir basamak kullanın, 12.3 C gibi. Her bir tahmin gününün minimum sıcaklığı, önceki gün saat 18’den (UTC) tahmini yapılan gün saat 06’ya (UTC) kadar olan zaman diliminde ölçülen en düşük sıcaklık olacak. Bu değer, tahmin ettiğiniz günün sabahı saat 09 gibi açıklanıyor.

3) Günlük yağışların 3 günlük toplamı [ g+h+i ] : Mesela 20.2, 25.3 ve 30.5 mm düşeceğini düşünüyorsanız 20.2+25.5+30.5 = 76.0 mm yazmalısınız, doğrulama referansı şu adres. Noktadan (virgülden) sonra bir basamak kullanın, 56.6 mm gibi.Her bir tahmin gününün yağış miktarı, tahminini yaptığınız gün saat 06’dan (UTC) bir sonraki gün saat 06’ya (UTC) kadar olan zaman diliminde ölçülen yağış miktarıdır. Bu değer, tahmin ettiğiniz günden bir sonraki gün sabah saat 09 gibi açıklanıyor.

4) Günlük sabah ölçülen kar kalınlıklarının 3 günün içindeki maksimum değeri [ maks(k,l,m) ] : Toplamı değil, yani sırasıyla 0, 15 ve 10 cm ölçülecekse 15 cm yazmalısınız. Kar kalınlığı tam sayı olarak bildiriliyor, yani eğer 12.3 cm yazarsanız bu 12 cm kabul edilecektir. AHL’de kar varsa ölçüm değeri bildiriliyor, sinoptik raporlardan da ölçüm değerine erişebiliyoruz. Kar kalınlığı değeri, yağış gibi, tahmin ettiğiniz günden bir sonraki gün sabah saat 09 gibi açıklanıyor.

Taslak olarak kullanabileceğiniz örnek bir tahmini yazının sonunda bulabilirsiniz.

DEĞERLENDİRME

Her bir vade periyodu için ayrı ayrı puanlama yapılmak üzere,

* Maksimum sıcaklığı tam bilirseniz 100 puan alıyorsunuz. Her 0.1 derecelik sapmada 2 puanınız eksiliyor. Yani tam 1 derece saparsanız 80, 2 derece saparsanız 60 puan alıyorsunuz… Böyle gidiyor. 5 derece ve daha üstünde hata yaparsanız sıfır puan alıyorsunuz. (Eğer tahmininizi ondalık kullanmadan, mesela “4 derece” diye verirseniz bu 4.0 derece kabul edilecek ve her 0.1 derecelik sapmada 2 puanınız gidecek. Bir basamak ondalık değeri her zaman verin lütfen.)

* Minimum sıcaklık değerlendirmesi, maksimumla aynı. Tam sonuç 100 puan, 5 derece ve daha üzerinde sapmalar sıfır puan.

* Yağış değerlendirmesinde rekabet öne çıkacak, ayrıca sıcaklıktan aldığınız puanlar da önemli olacak. Ölçülen üç günlük toplam yağış değerine göre katılımcılar, bu değerden en az sapandan en çok sapana doğru sıralanacak. Birinci olan 100, ikinci 95, üçüncü 90 puan… Böyle gidecek, yirminci sıradaki 5 puan alacak, bunun altındakiler sıfır puan alacak. Eğer herhangi bir başarı sırası N tane kişi tarafından paylaşılıyorsa, o başarı sırası ve altındaki N-1 tane başarı sırasının payına düşen puanlar toplanacak ve o N tane kişiye pay edilecek. Örnek: Üç tane 9. varsa; 9, 10 ve 11. sıraların puanları toplamı 60+55+50 = 165 olur. Her bir 9.’ya 165 / 3 = 55 puan verilecek. Bu üç tane 9.’dan sonra gelen kişi 12. sıradan puanlanacak. Ancaaaak…. Eğer yağışı çok iyi tahmin ettiğiniz halde sıcaklık tahminlerinizde aynı başarıyı gösterememişseniz yağışı tesadüfen iyi tahmin etmişsiniz demektir… Bu nedenle maksimum ve minimum sıcaklık tahminlerinizden elde ettiğiniz puanların ortalaması, yüzde olarak yağıştan aldığınız puanla çarpılacak ve bu son çıkan değer yağıştan aldığınız nihai puan olacak… Örnek: Diyelim ki maksimum sıcaklıktan 60, minimum sıcaklıktan 40 puan aldınız… Bunların ortalaması 50. Yağışta da 3. sıradasınız, yani normalde 90 puan alıyorsunuz… 90 x %50 = 45 puan, yağıştan alacağınız nihai puan olacak… Eğer sıcaklıkta sıfır çektiyseniz, yağışta da otomatikman sıfır çekiyorsunuz…

* Kar kalınlığı değerlendirmesinde de yağışla aynı sistem uygulanacak. Fakat birinci 50, ikinci 45, üçüncü 40… onuncu 5 puan alacak. Bunun altı sıfır puan. Kar değerlendirmesinde zaten sıcaklık da önemli olacağı için sıcaklıktan alacağınız puan ortalaması yüzde olarak yansıtılmayacak. Dikkat: Türkiye’de kar ölçümleri güvenilmez olduğu için bu kategorideki puanlamayı gözden geçirebiliriz. Gidişata bakacağız.

*** Böylece her bir vade periyodu için 100+100+100+50 = 350 tam puan alınabilecek. Üç vadenin toplamında 350 x 3 = 1050 tam puan alınabilecek.

* Herhangi bir hafta maça çıkmamanın özrü yok. Maça çıkmadığınız hafta her kategoriden sıfır puan alırsınız.

* En fazla puanı toplayan şampiyon olacak ve seneye “Avrupa Üstatlar Ligi”ne katılmaya hak kazanacak. 2. ve 3. sırayı alacaklar, HaberTürk ve Beyaz TV’nin hava durumu sunuculuğuna getirilecek. Şaka şaka, fakat şampiyona sembolik bir ödül vermeyi düşünüyoruz. Son üç sırayı alan katılımcılar küme düşecekler ve seneye BankAsya CNNTürk Yorumcuları liginde mücadele edecekler (bu da şaka 😀 )

* Her bir vade kendi içinde de değerlendirilecek ve kısa-orta-uzun vade sıralamaları yapılacak. Öte yandan şampiyonu, toplam puan belirleyecek.

Lig, 12 hafta sürecek. 12. haftanın sonuna kadar puanlama normal şekilde yapılacak. Toplam puanlar hesaplandıktan sonra, her bir katılımcının en az puan aldığı 2 hafta, o katılımcı için puanlamaya dahil edilmeyecek. Yani, örneğin siz 12 haftanın 12′sine de katılmışsanız, en az puan aldığınız iki haftada aldığınız puanları sileceğiz. Ya da zaten iki haftayı kaçırmışsanız ve sıfır almışsanız, bir şey kaybetmiş olmayacaksınız. O sıfırlarınız doğrudan silinecek. Son puan durumu herkesin en yüksek puan aldığı 10 hafta üzerinden yapılacak.
————————–
————————–

Süper Lig 12. hafta tahminlerinizi 13 Nisan Pazar akşamı saat 23.59′a kadar bu başlığın altına yorum olarak yazabilirsiniz. Örnek tahmin az aşağıda. İstediğiniz sorudan başlayabilir, istediğiniz kaynaktan faydalanabilirsiniz. Katılımcılar arasındaki kopyanın önlenmesi için, yorum olarak girdiğiniz tahmin, belirtilen tarih/saate kadar “Yorumunuz onay bekliyor” ibaresiyle onaylanmadan bekleyecek, editörler haricinde kimse tarafından görülemeyecektir. Yine belirtilen saate kadar, yeni yorum yazarak tahmininizi dilediğiniz gibi güncelleyebilirsiniz. Son yorumunuz geçerli kabul edilecektir. Pazar akşamı saat 23.59′dan itibaren tüm tahminler onaylanarak görünür hale getirilecek, bu saatten sonra yapılan tahminler geçersiz sayılacaktır. Başlık, geyiğin harlanması için yorumlara açık kalacaktır.

Tahminlerinizi buraya tıklayarak yazabilirsiniz.

Örnek bir tahmin aşağıda, yorumunuzun içine kopyala yapıştır yaparak değerleri değiştirebilirsiniz:

*******
12. HAFTA TAHMİNLERİ
Kısa vade (1,2,3. günler, yani 14-15-16 Nisan 2014)

1) 15.2 derece
2) -8.6 derece
3
) 78.5 mm (ya da kg, aynı şey)

4) 89 cm

Orta vade (5,6,7. günler, yani 18-19-20 Nisan 2014)

1) 19.2 derece
2) -3.0 derece
3) 25.5 mm (ya da kg, aynı şey)
4) 45 cm

Uzun vade (10,11,12. günler, yani 23-24-25 Nisan 2014)

1) 10.2 derece
2) -7.0 derece
3) 80.5 mm (ya da kg, aynı şey)
4) 67 cm
*******

LÜTFEN TAHMİNİNİZİ YAPMADAN ÖNCE TAHMİN PERİYOTLARI TABLOSUNU (yazının içinde var) DİKKATLE İNCELEYİNİZ! YAĞIŞ VE KAR MİKTARLARININ, TAHMİN ETTİĞİNİZ GÜNDEN BİR SONRAKİ GÜN AÇIKLANDIĞINI UNUTMAYINIZ!

Reklam

*** Havadelisi.com Hava Tahmini Süper Ligi ***” üzerine 1.129 düşünce

 1. Oğuz (Eskişehir/860m)

  Ben bu en kötü 2 hafta çıkarma işini hiç sevmedim, maçı eksik olupta en kötü 2 hafta çıkarılınca beni bir tek Şefik geçmesine rağmen genel puan durumunda 4. sıradan 9. sıraya düşüyorum. Aslında bu benim çok düşük puan almadığımı gösteriyor. A kişisi benden daha kötü tahmin yapmasına rağmen benden daha az puanı siliniyor, hiç adil değil bu uygulama. Bence maç eksiği olanların puan ortalamaları alınıp mevcut puanlarına eklemek daha uygun.

  Cevapla
 2. Havadelisi (Moda/İST, 28m) Yazıyı Yazan

  Öncelikle, seçimler nedeniyle lige 1 hafta ara veriyoruz. 11. Hafta tahminleri 6 Nisan Pazar akşamı yollanacak.

  9. Hafta Uzun Vade sonuçları:

  1

  Uzun vade puan durumu:

  2

  Genel puan durumu:

  3

  En kötü 2 hafta çıkartıldıktan sonra puan durumu (9. haftanın sonu):

  3

  Favorim Şefik 🙂

  Cevapla
 3. Havadelisi (Moda/İST, 28m) Yazıyı Yazan

  10. Hafta Kısa Vade’de Oğuz, utanmasa 300 puan alacakmış.

  1

  Ozan üstadınızın orta sıralara olan yolculuğu sürüyor. Türk tahminciliğinin hastalığı olan “kolay soğukçu olma” huyundan vazgeçmem gerekiyor. Seneye artık…

  Kısa vade puan durumu:

  2

  Genel puan durumu:

  3

  Cevapla
 4. Commandouz (Bayrampaşa-148 m)

  Şu an Ahl’de yağış kaydedilmeye başlandı. Bu yağış sıralamada büyük değişiklere yol açabilir.

  Cevapla
 5. Akureyri (Acıbadem/İST, 45m)

  24-25-26 Mart en yüksek sıcaklık ortalaması:
  AHL yine kendi kafasına göre takılmış. Seneye lütfen İstanbul için en az 2 istasyon seçip ortalamasını kullanalım.

  Sarıyer: 18.8
  Kartal: 18.6
  Sabiha Gökçen : 18.1
  Florya: 18.0
  Atatürk Havalimanı: 16.4

  Cevapla
  1. Commandouz (Bayrampaşa-148 m)

   Bence sonuç gayet normal. Geçen hafta rüzgar poyrazdan estiği zaman da en sıcak istasyon Atatürk Meydan istasyonu olmuştu. Yani tamamen rüzgar yönü ve istasyonun denizden direkt etkilenecek kadar açık bir yerde olması bu sonucu ortaya çıkarıyor.

   Diyeceksiniz ki Florya ve Kartal istasyonları da güneyde ama neden biraz daha sıcak. Çünkü bu iki istasyon deniz ile arasında engeller var. Özellikle Florya istasyonun da bu engeller çok daha fazla, istasyon lojmanin hemen dibinde. Kartal’da da aynı durumda. Sarıyer’in sonucu ise çok normal.

   Arkadaşlar bu arada yanlış anlamayın belki de sizlerin gözünde bu istasyonu savunduğum için antipatik gozukebilirim ancak fikrimi belirtmek istedim. Tabii ki seneye ne yapılır ne yapılmaz konuşur ve en iyisine karar vermeye çalışırız. Ancak tek istasyon daha iyi olur diye düşünüyorum.

   Cevapla
   1. Commandouz (Bayrampaşa-148 m)

    en düşük sıcaklık ortalaması 9.2 derece oldu. Maksimum ortalaması da büyük ihtimalle 16,3-16,6 aralığında olacak.

    Cevapla
  1. Akureyri (Acıbadem/İST, 45m)

   Bu arada yarışmanın ödülü olarak ne düşündünüz bilmiyorum fakat benim bir önerim var. Eğer birinci İstanbul’dan yarışmaya katılan bir arkadaşımız olursa, lige katılanlardan kimler gelebilirse birlikte İstanbul’da bir restoranda yemeğe gidelim. Birinci olanın parasını ortaklaşa yemeğe gelen diğer arkadaşlar ödesin. Böylece bir tanışma da gerçekleştirmiş oluruz.

   Cevapla
 6. Mayhart (Florya/İST, 36m)

  Değerli havadelisi dostlar,

  Dün gönderdiğim tahminler ile birlikte, eksiksiz olarak ilk 10 haftaya katılmış bulunuyorum.

  Bundan bir süre önce, ilk 2 haftaya katılamamış olan bazı arkadaşların, en düşük puan alınan 2 haftanın puanlarının silinmesinin, ilk haftalarda “sıfır” puan almış olanlara haksızlık olacağını düşündüğünü, yapılan tartışmalardan anladık.

  Bu sebeple ve aklıllardaki haksızlık algısını yok etmek amacıyla 11 ve 12. haftalarda tahmin göndermeyeceğim. Böylece son iki haftayı “sıfır” puanla kapatacağım.

  Saygı ve sevgilerimle…

  Cevapla
  1. Santiago (Florya - IST / 47m)

   Kararınızı saygıyla karşılamakla birlikte, size katılmıyorum.

   X kişisi televizyon izlerken tahmini girmeyi unutmuş olabilir, Y kişisi işi olduğundan dolayı tahminini yetiştirememiş olabilir, Z kişisi o haftayı zor bulup katılamamış olabilir. Bu gibi durumlar için devamlılığı tam olanların en kötü iki haftalarını silme kararını almıştık.

   Önümüzdeki iki tahmin İstanbul’da bizim ilk başladığımız tahminlere göre daha kolay olacak, hem havalar rayına oturdu uzun vadede sürpriz olasılığı azaldı, hem kar puanı tam geliyor, hem de yağışlı sezon bitmek üzere. Bu durumda iki hafta kaçıranlara iyilik yapayım derken kendimize kötülük yapmış oluruz gibi geliyor bana. Şubat’ta uzun vadeye girmekle Nisan’da uzun vadeye girmek arasında ciddi oranda fark olacaktır.

   Ben ligi bitirene kadar tahminlerime devam edeceğim, ama bu ligde dereceye girmek için değil, daha önce harcadığım emeklerin boşa gitmemesi için olacak. Hafta kaçıranlara da bir iyilik yapmak istiyorsak lig bitiminde eksik haftaları çıkartmadan elde edilen tüm toplam puanı katılım sayısına bölüp istikrarlı tahmin yapanları da ortaya çıkartabiliriz.

   Cevapla
   1. Cemalmoglu(Beylikdüzü/İST,167 m)

    Bence son iki haftaya herkes katılsın , zaten katılım sayısı düştü şimdi biz de katılmasak esas adaletsiz puanlamalar o zaman olacaktır. Yağış puanını ve kar puanını sıralamaya göre veriyorsunuz. Şimdi örneğin on kişinin katıldığı son iki haftada rekabet olmayacağından çok yüksek puanlamalar çıkacaktır. Alacağınız adaletli ortak her karara katılırım. Zaten bu on haftada yeterince kendimi ispat etmiş olduğumu düşünüyorum.

    Cevapla
  2. ALKIM (İş Dudullu/İST, 137 m ; Ev Kadıköy/İST, 25m)

   İlk 2 haftaya katılmayıp da şu anda iddiasını devam ettiren bir arkadaşımız yok. Bu nedenle haksızlık olacağını düşünmüyorum. Aslında kendileri için yapılan bu uygulamaya rağmen 3. haftadan itibaren yarışmaya bir kaç hafta katılıp sonrasında havlu attığını bildiren, hatta bunu bildirmeye gerek görmeyen arkadaşlar bize haksızlık ettiler. Yarışmayı kimin kazanacağından ziyade katılım ve rekabeti gözeten biri olarak bu uygulamayı keşke getirmeseydik diye düşünmeye başladım. Her türlü istisna bir şekilde haksızlık algısı yaratıyor eninde sonunda.

   Cevapla
  3. Mayhart (Florya/İST, 36m)

   Arkadaşlar, çok büyütülecek bir şey değil. Amacım kimsenin kendini haksızlığa uğramış hissetmemesiydi. Bu saatten sonra tam bir eşitlik sağlanması elbette mümkün değil ama iyi niyet olduktan sonra, birileri biraz aşağı, birileri biraz yukarı, bir denge bulunur. Bana göre, yapmaya çalıştığım şey de denge sağlanmasına yönelik bir adımdır.

   Cevapla
 7. Melih Meriç (Çekmeköy/110m)

  10. HAFTA TAHMİNLERİ

  Kısa vade (1,2,3. günler, yani 24-25-26 Mart 2014)
  1) 14 derece
  2) 11 derece
  3) 8.5 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Orta vade (5,6,7. günler, yani 28-29-30 Mart 2014)
  1) 14 derece
  2) 8 derece
  3) 5 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Uzun vade (10,11,12. günler, yani 2-3-4 Nisan 2014)
  1) 14 derece
  2) 9 derece
  3) 1 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Cevapla
 8. MiStRaL (Soyak Yenişehir /İST, 110m)

  10. HAFTA TAHMİNLERİ
  Kısa vade (1,2,3. günler, yani 24-25-26 Mart 2014)

  1) 18,4 derece
  2) 15,2 derece
  3) 2.6 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0.00 cm

  Orta vade (5,6,7. günler, yani 28-29-30 Mart 2014)

  1) 13,4 derece
  2) 7.6 derece
  3) 8,8 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0.00 cm

  Uzun vade (10,11,12. günler, yani 2-3-4 Nisan 2014)

  1) 5 derece
  2) 3 derece
  3) 0.00 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0.00 cm
  *******

  Cevapla
 9. Şefik (Güzelçamlı/Kuşadası 20m)

  10. HAFTA TAHMİNLERİ
  Kısa vade (1,2,3. günler, yani 24-25-26 Mart 2014)

  1) 15.9 derece
  2) 9.9 derece
  3) 4.1 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm.

  Orta vade (5,6,7. günler, yani 28-29-30 Mart 2014)

  1) 14.2 derece
  2) 9.7 derece
  3) 7 ( mm ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Uzun vade (10,11,12. günler, yani 2-3-4 Nisan 2014)

  1) 14.6 derece
  2) 7 derece
  3) 5 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Cevapla
 10. Cemalmoglu(Beylikdüzü/İST,167 m)

  10. HAFTA TAHMİNLERİ
  Kısa vade (1,2,3. günler, yani 24-25-26 Mart 2014)

  1)17.4 derece
  2)9.3 derece
  3)5.8 mm
  4)0 cm

  Orta vade (5,6,7. günler, yani 28-29-30 Mart 2014)

  1)16.1 derece
  2)7.9 derece
  3)4.7 mm
  4)0 cm

  Uzun vade (10,11,12. günler, yani 2-3-4 Nisan 2014)

  1)16.1 derece
  2)7.7 derece
  3)1.1 mm
  4)0 cm

  Cevapla
 11. Oğuz (Eskişehir/860m)

  10. HAFTA TAHMİNLERİ
  Kısa vade (1,2,3. günler, yani 24-25-26 Mart 2014)
  1) 16.7 derece
  2) 8.9 derece
  3) 10.0 mm
  4) 0 cm
  Orta vade (5,6,7. günler, yani 28-29-30 Mart 2014)
  1) 14.6 derece
  2) 7.2 derece
  3) 9.7 mm
  4) 0 cm
  Uzun vade (10,11,12. günler, yani 2-3-4 Nisan 2014)
  1) 16.5 derece
  2) 8.6 derece
  3) 5.7 mm
  4) 0 cm

  Cevapla
 12. Commandouz (Bayrampaşa-148 m)

  10. HAFTA TAHMİNLERİ
  Kısa vade (24-25-26 Mart 2014)

  1) 16.3 derece
  2) 9.5 derece
  3) 3.2 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Orta vade (28-29-30 Mart 2014)

  1) 14.3 derece
  2) 8.5 derece
  3) 3.7 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Uzun vade (2-3-4 Nisan 2014)

  1) 14.8 derece
  2) 7.4 derece
  3) 0.0 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Cevapla
 13. mehmet göktuğ (Elvankent-ANK-825 m)

  Kısa vade (1,2,3. günler, yani 24-25-26 Mart 2014)

  1) 18.2 derece
  2) 9.3 derece
  3) 0.6 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Orta vade (5,6,7. günler, yani 28-29-30 Mart 2014)

  1) 14 derece
  2) 8 derece
  3) 5 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Uzun vade (10,11,12. günler, yani 2-3-4 Nisan 2014)

  1) 15 derece
  2) 8 derece
  3) 6 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Cevapla
 14. cabbarkemal (Gümüşpala/İST, 10 m)

  1) 17.2
  2) 9.3 derece
  3) 4.3 mm (ya da kg, aynı şey)
  4)0 cm

  Orta vade (5,6,7. günler, yani 28-29-30 Mart 2014)

  1) 16.7 derece
  2) 9.4 derece
  3) 3 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Uzun vade (10,11,12. günler, yani 2-3-4 Nisan 2014)

  1) 18.3 derece
  2) 10.3 derece
  3)16 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Cevapla
 15. Semih(Tuzla/İSTANBUL, 15 m.)

  GÜNCELLEME
  10. HAFTA TAHMİNLERİ
  Kısa vade (1,2,3. günler, yani 24-25-26 Mart 2014)
  1) 17.3 derece
  2) 9.9 derece
  3) 6.2 mm
  4) 0 cm

  Orta vade (5,6,7. günler, yani 28-29-30 Mart 2014)
  1) 16.4 derece
  2) 9.8 derece
  3) 2.8 mm
  4) 0 cm

  Uzun vade (10,11,12. günler, yani 2-3-4 Nisan 2014)
  1) 17.1 derece
  2) 9.5 derece
  3) 0.6 mm
  4) 0 cm

  Cevapla
 16. kiamme (Suadiye/İST, 8m)

  Kısa vade (1,2,3. günler, yani 24-25-26 Mart 2014)

  1) 16.4 derece
  2) 9.1 derece
  3) 5.1 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Orta vade (5,6,7. günler, yani 28-29-30 Mart 2014)

  1) 13.3 derece
  2) 9.2 derece
  3) 4.2 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Uzun vade (10,11,12. günler, yani 2-3-4 Nisan 2014)

  1) 14.7 derece
  2) 7.2 derece
  3) 0.8 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Cevapla
 17. Şefik (Güzelçamlı/Kuşadası 20m)

  10. HAFTA TAHMİNLERİ
  Kısa vade (1,2,3. günler, yani 24-25-26 Mart 2014)

  1) 15.7 derece
  2) 9.9 derece
  3) 4.1 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm.

  Orta vade (5,6,7. günler, yani 28-29-30 Mart 2014)

  1) 14.2 derece
  2) 9.7 derece
  3) 15 ( mm ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Uzun vade (10,11,12. günler, yani 2-3-4 Nisan 2014)

  1) 14.6 derece
  2) 7 derece
  3) 5 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Cevapla
 18. ALKIM (İş Dudullu/İST, 137 m ; Ev Kadıköy/İST, 25m)

  10. HAFTA TAHMİNLERİ
  Kısa vade (1,2,3. günler, yani 24-25-26 Mart 2014)

  1) 15.8 derece
  2) 8.3 derece
  3) 8.1 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Orta vade (5,6,7. günler, yani 28-29-30 Mart 2014)

  1) 13.9 derece
  2) 7.2 derece
  3) 6 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Uzun vade (10,11,12. günler, yani 2-3-4 Nisan 2014)

  1) 13.7 derece
  2) 7.0 derece
  3) 1.9 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Cevapla
 19. Mayhart (Florya/İST, 36m)

  10. HAFTA TAHMİNLERİ
  **************************
  Kısa vade (1,2,3. günler, yani 24-25-26 Mart 2014)

  1) 15,3 derece
  2) 8,7 derece
  3) 8,0 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Orta vade (5,6,7. günler, yani 28-29-30 Mart 2014)

  1) 12,7 derece
  2) 10,7 derece
  3) 4,0 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Uzun vade (10,11,12. günler, yani 2-3-4 Nisan 2014)

  1) 14,2 derece
  2) 10,3 derece
  3) 4,0 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Cevapla
 20. thecoldsnow

  10. HAFTA TAHMİNLERİ
  Kısa vade (1,2,3. günler, yani 24-25-26 Mart 2014)

  1) 16.7 derece
  2) 9.2 derece
  3) 6.7 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Orta vade (5,6,7. günler, yani 28-29-30 Mart 2014)

  1) 16.0 derece
  2) 8.3 derece
  3) 12.4 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Uzun vade (10,11,12. günler, yani 2-3-4 Nisan 2014)

  1) 15.8 derece
  2) 9.2 derece
  3) 8.4 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm
  *******

  Cevapla
 21. Havadelisi (Moda/İST, 28m) Yazıyı Yazan

  10. HAFTA TAHMİNLERİ
  Kısa vade (1,2,3. günler, yani 24-25-26 Mart 2014)

  1) 14.8 derece
  2) 8.3 derece
  3) 2.2 mm
  4) 0 cm

  Orta vade (5,6,7. günler, yani 28-29-30 Mart 2014)

  1) 12.2 derece
  2) 8.5 derece
  3) 7.0 mm
  4) 0 cm

  Uzun vade (10,11,12. günler, yani 2-3-4 Nisan 2014)

  1) 12.0 derece
  2) 7.0 derece
  3) 1.5 mm
  4) 0 cm

  Cevapla
 22. Şefik (Güzelçamlı/Kuşadası 20m)

  10. HAFTA TAHMİNLERİ
  Kısa vade (1,2,3. günler, yani 24-25-26 Mart 2014)

  1) 15.8 derece
  2) 10.1 derece
  3) 4.1 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm.

  Orta vade (5,6,7. günler, yani 28-29-30 Mart 2014)

  1) 14.2 derece
  2) 9.7 derece
  3) 14.5 ( mm ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Uzun vade (10,11,12. günler, yani 2-3-4 Nisan 2014)

  1) 14.6 derece
  2) 7 derece
  3) 5 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Cevapla
 23. ozan DENİZ ETKİSİ (çorlu/185m)

  1) 16,9 derece
  2) 9,6 derece
  3) 5,1 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0cm

  Orta vade (5,6,7. günler, yani 28-29-30 Mart 2014)

  1) 14,3derece
  2) 9,4 derece
  3) 2,1mm (ya da kg, aynı şey)
  0 cm

  Uzun vade (10,11,12. günler, yani 2-3-4 Nisan 2014)

  1) 9,3 derece
  2) 6,8 derece
  3) 15 mm (ya da kg, aynı şey)
  4)0cm

  Cevapla
 24. El NiNo (Yenikapı/İST, 7m)

  10. HAFTA TAHMİNLERİ
  Kısa vade (1,2,3. günler, yani 24-25-26 Mart 2014)

  1) 18.3 derece
  2) 9.9 derece
  3) 6.5 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Orta vade (5,6,7. günler, yani 28-29-30 Mart 2014)

  1) 16.0 derece
  2) 7.5 derece
  3) 6.5 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Uzun vade (10,11,12. günler, yani 2-3-4 Nisan 2014)

  1) 16.2 derece
  2) 8.0 derece
  3) 0.0 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Cevapla
 25. Akureyri (Acıbadem/İST, 45m)

  *******
  10. HAFTA TAHMİNLERİ
  Kısa vade (1,2,3. günler, yani 24-25-26 Mart 2014)

  1) 19.2 derece
  2) 8.5 derece
  3) 5.0 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Orta vade (5,6,7. günler, yani 28-29-30 Mart 2014)

  1) 15.5 derece
  2) 7.5 derece
  3) 11.3 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Uzun vade (10,11,12. günler, yani 2-3-4 Nisan 2014)

  1) 16.2 derece
  2) 7.6 derece
  3) 3.1 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm
  *******

  Cevapla
 26. carcass (Eskişehir,794m)

  10. HAFTA TAHMİNLERİM
  Kısa vade (1,2,3. günler, yani 24-25-26 Mart 2014)
  1) 15.8 derece
  2) 7.8 derece
  3) 1.8 mm
  4) 0 cm

  Orta vade (5,6,7. günler, yani 28-29-30 Mart 2014)
  1) 14.3 derece
  2) 6.8 derece
  3) 2.3 mm
  4) 0 cm

  Uzun vade (10,11,12. günler, yani 2-3-4 Nisan 2014)
  1) 15.0 derece
  2) 6.4 derece
  3) 1.0 mm
  4) 0 cm

  Cevapla
 27. Çerkez ( Çanakkale Merkez 2m)

  Kısa vade (1,2,3. günler, yani 24-25-26 Mart 2014)

  1) 18.8 derece
  2) 9.5 derece
  3) 7.5 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Orta vade (5,6,7. günler, yani 28-29-30 Mart 2014)

  1) 13.7 derece
  2) 8.6 derece
  3) 14.5 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Uzun vade (10,11,12. günler, yani 2-3-4 Nisan 2014)

  1) 16.2 derece
  2) 7.6 derece
  3) 8.5 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Cevapla
 28. çihiro (Karatay/KONYA, 1016 m)

  10. HAFTA TAHMİNLERİ
  Kısa vade (1,2,3. günler, yani 24-25-26 Mart 2014)

  1) 17,2 derece
  2) 9,8 derece
  3) 2,3 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Orta vade (5,6,7. günler, yani 28-29-30 Mart 2014)

  1) 17,5 derece
  2) 10 derece
  3) 1 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Uzun vade (10,11,12. günler, yani 2-3-4 Nisan 2014)

  1) 17,1 derece
  2) 9,9 derece
  3) 3,5 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Cevapla
 29. sselim (Kozyatağı, 46 m)

  10. HAFTA TAHMİNLERİ
  Kısa vade (24-25-26 Mart 2014)

  1) 17.2 derece
  2) 10.6 derece
  3) 2.5 mm
  4) 0 cm

  Orta vade (28-29-30 Mart 2014)

  1) 15.2 derece
  2) 9.0 derece
  3) 7.5 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Uzun vade ( 2-3-4 Nisan 2014)

  1) 11.2 derece
  2) 7.0 derece
  3) 9.5 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm
  *******

  Cevapla
 30. Semih(Tuzla/İSTANBUL, 15 m.)

  10. HAFTA TAHMİNLERİ
  Kısa vade (1,2,3. günler, yani 24-25-26 Mart 2014)
  1) 17.3 derece
  2) 9.7 derece
  3) 5.3 mm
  4) 0 cm

  Orta vade (5,6,7. günler, yani 28-29-30 Mart 2014)
  1) 17.2 derece
  2) 9.7 derece
  3) 15.2 mm
  4) 0 cm

  Uzun vade (10,11,12. günler, yani 2-3-4 Nisan 2014)
  1) 19.2 derece
  2) 10.6 derece
  3) 2.0 mm
  4) 0 cm

  Cevapla
 31. Orkun Haksball

  1) 17.8 derece
  2) 9.2 derece
  3) 3.5 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Orta vade (5,6,7. günler, yani 28-29-30 Mart 2014)

  1) 17.2 derece
  2) 8.0 derece
  3) 5.5 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Uzun vade (10,11,12. günler, yani 2-3-4 Nisan 2014)

  1) 13.2 derece
  2) 6.0 derece
  3) 4.8 mm (ya da kg, aynı şey)
  4) 0 cm

  Cevapla
 32. Havadelisi (Moda/İST, 28m) Yazıyı Yazan

  8. Hafta Uzun Vade’de kozlar paylaşıldı… Sondan 4. olarak yine sükse yaptım 😀

  1

  Uzun vade puan durumunda Cemal bey lider.

  1

  Genel puanlarda da liderlik el değiştirdi:

  2

  Bundan sonra, tam olarak biten haftalardan sonra, herkesin en kötü 2 haftasının toplam puanlardan çıkarıldığı puan durumunu da paylaşacağım. Biliyorsunuz şampiyonu ve genel sıralamayı bu puanlar belirleyecek. Kıyasıya bir mücadele var. Ve bu henüz ligin 3’te 2’sinin sonuçları. 8. Hafta’nın sonu:

  3

  Cevapla
  1. Commandouz (Bayrampaşa-148 m)

   Şu ana kadar bir haftada alınan en yüksek puanı 3. haftada 660.7 puan ile Sselim almış. İlk 10’da yer alan yarışmacılardan şu ana kadar bir haftada alınan en düşük puanı 1. haftada 373.3 puan ile ben almışım.

   Bir vadede alınan en yüksek puanı 286.2 puan ile El Nino ve yine ben almışım. Akureyri ise son 2 haftada büyük bir düşüşle uzun süre götürdüğü liderlikten 5.sıraya kadar düşmüş.

   Şampiyonluk için yarın yapılacak tahminler çok büyük önem kazandı. 12-13 hatta 15 yarışmacının bile hala şampiyon olma ihtimali oldukça güçlü.

   Cevapla
 33. Commandouz (Bayrampaşa-148 m)

  Santiago’nun liderlik gitti. Ben de ilk defa renkli bölümün içine gireceğim 🙂

  Cevapla
 34. Havadelisi (Moda/İST, 28m) Yazıyı Yazan

  9. Hafta Kısa Vade sonuçlarından bahsetmek istemiyorum, zira sondan 3. oldum 😀

  1

  Kısa vade puan durumu aşağıda gibi oldu. Commandouz kısa vade liderliğini kaptırmaz bence artık…

  1

  Genel puan durumu:

  1

  Cevapla
   1. Commandouz (Bayrampaşa-148 m)

    Üstadlar 8. Hafta uzun vade tahminlerinde fikir ayrılığına düşmüş 🙂 İlk 9’daki 5 üstadın maksimum sıcaklıkta 0 puan almasını görmek keyifli olacak 😀

    Cevapla
 35. ysrcn55

  Saat 03.20 itibariyle Samsunda sıcaklık 19 derece. İlerde süper lig buralarda yapılırsa çok enteresan sonuçlar çıkabilir

  Cevapla
 36. Havadelisi (Moda/İST, 28m) Yazıyı Yazan

  Arkadaşlar 9. Hafta’ya 29 kişi katıldı.

  1

  anatolianblizzard’ın tahmininin geliş saati 17 Mart Pazartesi 06:47 olarak gözüktüğü için kendisinin tahminini geçerli kabul edemiyoruz. Lütfen kusura bakmasın.

  Eğer “yorumunuz onay bekliyor” ibaresini görürseniz tahmininiz ulaşmıştır. Yoksa ulaşmamıştır. Bunu dikkate alınız.

  Cevapla
  1. Commandouz (Bayrampaşa-148 m)

   Ben de biraz daha yüksek verebilirdim, bu hafta böyle geçecek maalesef. Haftaya kendime gerekeni yapacağım.

   Cevapla
   1. Şefik (Güzelçamlı/Kuşadası 30m)

    Ben de maksimum sıcaklığı düşük verdiydim ama minimum sıcaklıktan iyi puan alıyorum…

    Cevapla
 37. Havadelisi (Moda/İST, 28m) Yazıyı Yazan

  7. Hafta Uzun ve 8. Hafta Orta vadelerin merakla beklenen sonuçlarını açıklıyorum. (Dünün yağış değeri 1.4 mm, Commandouz’un aşağıda paylaştığı linkten aldım, bendeki verilerle de örtüşüyor).

  7. Hafta Uzun’da ilk 3 sırada yine başa güreşenler var:

  1

  Uzun vade için puan durumu da aşağıdaki şekilde güncellendi. Akureyri çok puan alamamasına rağmen halen birinci. 2 maçı eksik Çihiro’ya dikkat:

  2

  8. Hafta Orta’da Şefik yine süper bir puan aldı ve favorileri solladı.

  2

  Böylece orta vade puan durumu da aşağıdaki gibi oldu. 1’er maçı eksik Melih Meriç ve Şefik’e dikkat:

  2

  Genel sıralamada 1. ve 9. arasında sadece 150 puan fark var… Daha 4 haftanın sonuçları hiç açıklanmadı… Şefik de dış kulvardan çok iyi geliyor.

  2

  Cevapla
   1. Commandouz (Bayrampaşa-148 m)

    Haftalar geçtikçe fark daha da kapanıyor, yarış iyice kızışıyor. 2. ile 8. arasında fark sadece 77.5 puan !

    Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s