Orta ve Uzun Vade Hava Tahmin Yarışması


Rtavn1502

Bu kurak ve karsız havalarda biraz neşelenmek için bir yarışma düzenlemeye karar verdik. Bütün hava delilerinin ve normal hava meraklılarının katılımını bekliyoruz…

Yapacağınız gayet basit. İstanbul Atatürk Havalimanı istasyonu için, aşağıdakileri tahmin edeceksiniz:

1) 16-17-18 Ocak tarihleri için,

a) Günün en yüksek sıcaklıklarının 3 günlük ortalaması. (Tek bir değer tahmin edeceksiniz: Örneğin günün en yüksek sıcaklıklarının 16 Ocak’ta +12, 17 Ocak’ta +5, 18 Ocak’ta -5 derece olacağını düşünüyorsanız, bunların ortalaması olan [ (+12) + (+5) + (-5) ] / 3 = 4 derece yazmalısınız.)

b) Günün en düşük sıcaklıklarının 3 günlük ortalaması (yine tek bir değer, 3 gün ölçülen 3 en düşük değerin ortalaması)

c) Günlük yağışların 3 günlük toplamı (mesela 20, 25 ve 30 mm düşecekse 20+25+30 = 75 mm yazmalısınız)

d) Günlük sabah ölçülen kar kalınlıklarının 3 günün içindeki maksimum değeri. (sırasıyla 0, 15 ve 10 cm ölçülecekse 15 cm yazmalısınız)

2) 1. kısımda yaptığınız a, b, c ve d’yi bu sefer 21-22-23 Ocak için yapacaksınız.

Örnek bir tahmin:

1) 16-17-18 Ocak periyodu için

a) 15.2 derece
b) -8.6 derece
c) 78.5 mm (ya da kg, aynı şey)
d) 89 cm

2) 21-22-23 Ocak periyodu için

a) 19.2 derece
b) -3.0 derece
c) 25.5 mm (ya da kg, aynı şey)
d) 45 cm

Katılım 11 Ocak Cumartesi gecesi saat 23.59’a kadar herkese açıktır. İstediğiniz sorudan başlayabilir, istediğiniz kaynaktan faydalanabilirsiniz. Katılımcılar arasındaki kopyanın önlenmesi için, yorum olarak girdiğiniz tahmin, belirtilen tarih/saate kadar “Yorumunuz onay bekliyor” ibaresiyle onaylanmadan bekleyecek, editörler haricinde kimse tarafından görülemeyecektir. Yine belirtilen saate kadar, yeni yorum yazarak tahmininizi güncelleyebilirsiniz. Son yorumunuz geçerli kabul edilecektir. 11 Ocak Cumartesi gecesi saat 23.59’da tüm tahminler onaylanarak görünür hale getirilecek, bu saatten sonra yapılan tahminler geçersiz sayılacaktır. Başlık, geyiğin harlanması için yorumlara açık kalacaktır. Değerlendirmede, Meteoroloji Genel Müdürlüğü verileri esas kabul edilecektir. Değerlendirmenin sağlığı açısından, lütfen İstanbul Atatürk Havalimanı için tahmin yapınız. Eğer başka bir yer/istasyon için tahmin yapmak isterseniz yapabilirsiniz, ama bu tahmininiz ayrıca değerlendirilecek, yarışmaya dahil edilmeyecektir.

Tahminlerinizi buraya tıklayarak yazabilirsiniz. Her kategorinin şampiyonlarına sürpriz hediyelerimiz olacak. Haydi bakalım, sihirli küreler meydana çıksın 😀

Bu yazı Yarışma içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

119 Responses to Orta ve Uzun Vade Hava Tahmin Yarışması

 1. Hava Tahmini Süper Ligi başlıyor, son tahmin girme saati bugün 23:59. Ayrıntılar ve katılım için tıklayın: http://goo.gl/I3mUap

 2. Orta vade sonuçları. Tıklayıp büyütebilirsiniz.

  1

  • Melih Meriç dedi ki:

   Bir sorum var: Yağış puanlarında bir arıza mı var ? 1. olarak 5 puan almayı başarmışım… Ya da ben mi bir şeyi kaçırıyorum…

   • Melih bey, yağış tahmininden aldığınız baz puanı sıcaklık skorunuzla yüzde olarak çarpıyoruz. Süper Lig başlığında ayrıntılı olarak anlatılıyor. Sizin ortalama sıcaklık puanınız 5, yağışta 1. sıradasınız yani sıcaklığı tam bilseniz yağıştan 100 puan alacakken, 100 x % 5 = 5 puan almışsınız.

    İlk başta haksızlık gibi gözükse de, eğer sıcaklıkta büyük ölçüde başarısız olduysanız bu, tahmini genel olarak tutturamadığınız ve yağışı tesadüfen tutturduğunuz anlamına gelebilir. Onun için böyle bir uygulamaya gittik.

  • Santiago uzun vadede işi götürüp, toplamda da birinciliği zorlayacak gibi duruyor

 3. 16-17-18 Ocak periyodu için İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşen değerler:

  Maksimum sıcaklık ortalaması: 13.8 C
  Minimum sıcaklık ortalaması: 9.5 C
  Yağış toplamı: 8.8 mm
  Maksimum kar kalınlığı: 0 cm

  Ayrıntılı puanlamayı yapacağız…

 4. Istanbul Ataturk 6 mm yagis rapor etmis, sabaha kadar belki 7-8 mm olur. O civarda tahminde bulunan arkadaslari tebrik edelim.

  • Commandouz (Bayrampaşa-148 m) dedi ki:

   Ahl istasyonunda 16 Ocak Perşembe günü kaydedilen toplam yağış miktarı 8,9 mm. Melih Meriç bey 9.0 mm. ile neredeyse hedefi 12’den vuruyormuş.

 5. Tam benlik bir yarışma olduğu halde Cumartesi akşamı aniden ortaya çıkan bir plan değişikliği ve misafir olarak gittiğim yerde internet erişimim olmaması nedeniyle katılamadım. Oysa ki üzerinde 2-3 saat çalışacaktım. Sağlık olsun. Bir sonrakinden itibaren katılırım artık. 21-22-23’ü için maksimum sıcaklık ortalamasını 10 derecenin altında tahmin eden arkadaşlara şimdiden geçmiş olsun demek için erken belki ama gidişat 13-14 derecelerde görünüyor. Orkun Haksball’u ise engin hayalgücünden ötürü ayrıca kutlarım. Cumartesi akşamını beklemeden tahmin yapan arkadaşlar ikinci kısım için epey dezavantajlı. Favorim Santiago ve welbane. Yağış miktarları kazananı belirler. Onlar kazanırsa ben de kazanmış sayılırım. Şaka şaka. 🙂

 6. Yarışmaya 37 kişi katılmış, tarassud İzmir tahmini ile girdiğinden ötürü sıralamaya alınmayacak.

  Herkese başarılar diliyorum. Tabloyu tıklayıp büyütebilirsiniz.

 7. Benim şahsi fikrim, eğer mümkün olursa, tahminlerin işleneceği bir tablo oluşturalım. Herkes elle farklı farklı formatlarda yazacağına, standart tabloya verilerini işler ve sonuçlarda daha rahat görülüp kontrol edilebilir diye düşünüyorum.

 8. Ozan Hocam, sizin tahminleriniz nerede, sanki editörlerin de tahminleri yok gibi geldi bana. Sizler katılmayacak mısınız yarışmaya, siz olmaz iseniz çok yavan kalmaz mı bu iş?

 9. Yarışmaya 38 kişi katılmış (kendim dahil). Çok teşekkürler. Sanırım epey renkli bir ligimiz olacak.

 10. Tolga Dost dedi ki:

  Dostlar kar 24 gecesi

 11. Yağış konusunda her iki periyot için en az veren ben olmuşum. 😀 Bu arada puanlamaları kim yapacak? Revize edilmeden önceki yollanan tahminler silinmeyecek mi?

 12. Evet arkadaşlar katılanlara çok teşekkür ediyoruz. Yatırdığınız paraları aldık, Zürih’e uçağımız yarın sabah 8’de 😀

  Yorumları onaylamaya başlıyorum şimdi…

 13. 1) 16-17-18 Ocak periyodu için

  a) 13.0 derece
  b) 6.1 derece
  c) 1 mm
  d) 0 cm

  2) 21-22-23 Ocak periyodu için

  a) 8.0 derece
  b) 6.0 derece
  c) 5 mm
  d) 1 cm

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s