Orta ve Uzun Vade Hava Tahmin Yarışması


Rtavn1502

Bu kurak ve karsız havalarda biraz neşelenmek için bir yarışma düzenlemeye karar verdik. Bütün hava delilerinin ve normal hava meraklılarının katılımını bekliyoruz…

Yapacağınız gayet basit. İstanbul Atatürk Havalimanı istasyonu için, aşağıdakileri tahmin edeceksiniz:

1) 16-17-18 Ocak tarihleri için,

a) Günün en yüksek sıcaklıklarının 3 günlük ortalaması. (Tek bir değer tahmin edeceksiniz: Örneğin günün en yüksek sıcaklıklarının 16 Ocak’ta +12, 17 Ocak’ta +5, 18 Ocak’ta -5 derece olacağını düşünüyorsanız, bunların ortalaması olan [ (+12) + (+5) + (-5) ] / 3 = 4 derece yazmalısınız.)

b) Günün en düşük sıcaklıklarının 3 günlük ortalaması (yine tek bir değer, 3 gün ölçülen 3 en düşük değerin ortalaması)

c) Günlük yağışların 3 günlük toplamı (mesela 20, 25 ve 30 mm düşecekse 20+25+30 = 75 mm yazmalısınız)

d) Günlük sabah ölçülen kar kalınlıklarının 3 günün içindeki maksimum değeri. (sırasıyla 0, 15 ve 10 cm ölçülecekse 15 cm yazmalısınız)

2) 1. kısımda yaptığınız a, b, c ve d’yi bu sefer 21-22-23 Ocak için yapacaksınız.

Örnek bir tahmin:

1) 16-17-18 Ocak periyodu için

a) 15.2 derece
b) -8.6 derece
c) 78.5 mm (ya da kg, aynı şey)
d) 89 cm

2) 21-22-23 Ocak periyodu için

a) 19.2 derece
b) -3.0 derece
c) 25.5 mm (ya da kg, aynı şey)
d) 45 cm

Katılım 11 Ocak Cumartesi gecesi saat 23.59’a kadar herkese açıktır. İstediğiniz sorudan başlayabilir, istediğiniz kaynaktan faydalanabilirsiniz. Katılımcılar arasındaki kopyanın önlenmesi için, yorum olarak girdiğiniz tahmin, belirtilen tarih/saate kadar “Yorumunuz onay bekliyor” ibaresiyle onaylanmadan bekleyecek, editörler haricinde kimse tarafından görülemeyecektir. Yine belirtilen saate kadar, yeni yorum yazarak tahmininizi güncelleyebilirsiniz. Son yorumunuz geçerli kabul edilecektir. 11 Ocak Cumartesi gecesi saat 23.59’da tüm tahminler onaylanarak görünür hale getirilecek, bu saatten sonra yapılan tahminler geçersiz sayılacaktır. Başlık, geyiğin harlanması için yorumlara açık kalacaktır. Değerlendirmede, Meteoroloji Genel Müdürlüğü verileri esas kabul edilecektir. Değerlendirmenin sağlığı açısından, lütfen İstanbul Atatürk Havalimanı için tahmin yapınız. Eğer başka bir yer/istasyon için tahmin yapmak isterseniz yapabilirsiniz, ama bu tahmininiz ayrıca değerlendirilecek, yarışmaya dahil edilmeyecektir.

Tahminlerinizi buraya tıklayarak yazabilirsiniz. Her kategorinin şampiyonlarına sürpriz hediyelerimiz olacak. Haydi bakalım, sihirli küreler meydana çıksın 😀

Reklam

Orta ve Uzun Vade Hava Tahmin Yarışması” üzerine 119 düşünce

   1. Havadelisi (Moda/İST, 28m) Yazıyı Yazan

    Melih bey, yağış tahmininden aldığınız baz puanı sıcaklık skorunuzla yüzde olarak çarpıyoruz. Süper Lig başlığında ayrıntılı olarak anlatılıyor. Sizin ortalama sıcaklık puanınız 5, yağışta 1. sıradasınız yani sıcaklığı tam bilseniz yağıştan 100 puan alacakken, 100 x % 5 = 5 puan almışsınız.

    İlk başta haksızlık gibi gözükse de, eğer sıcaklıkta büyük ölçüde başarısız olduysanız bu, tahmini genel olarak tutturamadığınız ve yağışı tesadüfen tutturduğunuz anlamına gelebilir. Onun için böyle bir uygulamaya gittik.

    Cevapla
      1. Commandouz (Bayrampaşa-148 m)

       Modellerin bu kadar dansözlük yaptığı dönemde bu yarışmanın zamanı da bana pek manidar geldi açıkçası.

       Cevapla
 1. Havadelisi (Moda/İST, 28m) Yazıyı Yazan

  16-17-18 Ocak periyodu için İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşen değerler:

  Maksimum sıcaklık ortalaması: 13.8 C
  Minimum sıcaklık ortalaması: 9.5 C
  Yağış toplamı: 8.8 mm
  Maksimum kar kalınlığı: 0 cm

  Ayrıntılı puanlamayı yapacağız…

  Cevapla
  1. Commandouz (Bayrampaşa-148 m)

   Genç hava delileri sabırsızlıkla ayrıntılı puanlamayı bekliyor 😀

   Cevapla
  1. Commandouz (Bayrampaşa-148 m)

   Ahl istasyonunda 16 Ocak Perşembe günü kaydedilen toplam yağış miktarı 8,9 mm. Melih Meriç bey 9.0 mm. ile neredeyse hedefi 12’den vuruyormuş.

   Cevapla
 2. ALKIM (İş Dudullu/İST, 137 m ; Ev Kadıköy/İST, 25m)

  Tam benlik bir yarışma olduğu halde Cumartesi akşamı aniden ortaya çıkan bir plan değişikliği ve misafir olarak gittiğim yerde internet erişimim olmaması nedeniyle katılamadım. Oysa ki üzerinde 2-3 saat çalışacaktım. Sağlık olsun. Bir sonrakinden itibaren katılırım artık. 21-22-23’ü için maksimum sıcaklık ortalamasını 10 derecenin altında tahmin eden arkadaşlara şimdiden geçmiş olsun demek için erken belki ama gidişat 13-14 derecelerde görünüyor. Orkun Haksball’u ise engin hayalgücünden ötürü ayrıca kutlarım. Cumartesi akşamını beklemeden tahmin yapan arkadaşlar ikinci kısım için epey dezavantajlı. Favorim Santiago ve welbane. Yağış miktarları kazananı belirler. Onlar kazanırsa ben de kazanmış sayılırım. Şaka şaka. 🙂

  Cevapla
  1. tarassud (Bornova/İZMİR 2m)

   Santi beni öyle yazmışsın ki 100 metre yarışında başlamayı veren silah sesinden önce fırlayan yarışmacı gibi hissettim kendimi:)
   İzmir’de kendimi bir sınayayım diğerlerine öyle katılayım artık sonraki yarışmalara.

   Cevapla
 3. sselim (Kozyatağı, 46 m)

  Benim şahsi fikrim, eğer mümkün olursa, tahminlerin işleneceği bir tablo oluşturalım. Herkes elle farklı farklı formatlarda yazacağına, standart tabloya verilerini işler ve sonuçlarda daha rahat görülüp kontrol edilebilir diye düşünüyorum.

  Cevapla
   1. Semih(Tuzla/İSTANBUL, 15 m.)

    Evet tablo fikri çok mantıklı. Ozan hoca bu tahmin bölümüne bir tablo koysun ve herkes tahminini oraya yazsın. Hem daha kullanışlı hem de pratik. Daha sonradan tablo yapmanıza gerek kalmaz. Kısaca anket sorusu gibi olacak, herkes rakamlarını girecek.

    Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s