Kabus Devam Ediyor


Atmosferde ısrar (persistence) denen bir nane gerçekten de var. Kuzey Atlantik Okyanusu kaynaklı, adına siklon denen yağışlı hava sistemlerinin izlediği yolun uzun süredir pek az değişmesi de bir ısrar. Ve artık kabak tadı veren bir ısrar. Yağan yağmurlar ne çiftçilerin, ne barajların derdine derman oluyor; hava delileri, kış sporu tutkunları “kar kar” diye inliyor.

dubleyolson1

Haritadaki otoban işaretlerini takip eden siklonlar, hem bize çok az uğrayarak kuraklığın birçok yerde devam etmesine yol açıyorlar, hem de kuzey enlemlerde toplanıp güneye inmeye çalışan her türlü soğuk hava kütlesini geri püskürtüyorlar. Sibirya Yüksek Basıncı’nda, Kuzey Kutbu’ndan sarkmaya çalışan soğuklarda takat kalmıyor. Aşağıdaki haritada da, önümüzdeki hafta ortasında beklenen (1500 metredeki) sıcaklıkların Doğu Avrupa’da normalin 6 ila 10 derece üzerinde olduğunu görüyorsunuz.

Rnaa1442

Peki ısrar kırılır mı, evetse ne zaman? Yaklaşık 10 gün sonrasından itibaren siklon yolunun değişmesiyle, soğuk havalarda güneye doğru kaçakların olabilmesinin ihtimali sanki biraz artacak gibi… Yine de temkinli olmakta fayda var. Bekle gör politikası en güzeli.

O zamana kadar ülkenin büyük kısmında hafif yağışlara, sise, pusa talim etmemiz gerekecek. Hava kirliliği birçok yerde devam edecek. Ege Kıyıları’na bu sabah yağan sağlam yağmur, Akdeniz’e Cumartesi akşamına kadar düşecek olan yağış filansa böyle bir kış mevsiminde büyük ikramiye sayılır.

yagis24sa_cikti_2_guncel

Sağlıcakla kalın.

Bu yazı Türkiye'nin Havası ve İklimi içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

23 Responses to Kabus Devam Ediyor

 1. sairhavadelisi dedi ki:

  ECMF 00Z’nin Ocak ortası(14-15 Ocak) için öngörüsü fena değil anladığım kadarıyla. Ne düşünüyorsunuz?

 2. Ankara dünden beri 1.5 mm hesapta olmayan yağışı sessiz sedasız götürdü… Normal şartlarda kalem oynatmaya, çıt çıt çıt da çıt çıt klavye tıklatmaya değmez ama… Yoklukta gideri var.

 3. Ehehehe… Ehehehe… Ehehe… 😀 😀 😀

 4. Biz kabusu yaşarken bazıları efsaneyi yaşıyor 😦

 5. Galiba Hans’ın üzerine çok gittik, iade-i itibar teklif ediyorum.

 6. Hayatım boyunca kış aylarında yağan yağmurdan nefret ettim. AnKARa’ya yakıştıramadım. Oysa şimdi sağlam bir yağmur, kuvvetli bir lodos, gök gürültüsü için düşünmeden ayakkabı kutularımı vermeye hazırım.

  • 2013 yaz yağışlar bile Ankara’da son 90 günde aldığımız yağışlardan daha fazlaydı. Ankara’nın pek çok noktası Temmuz’da bile 25mm üstü yağış aldı, (hatta Kızılcahamam 70’i geçti.)

   Bu kışla beraber Ankara’da sezon içinde belli bir dönem kurak ve soğuk geçmeye meyilli kışlar ile normalden fazla yağışlı Ankara yazları arasında özel bir bağlantı olduğuna artık emin oldum. QBO’nun yıl içindeki durumu ve 500 mb yükseklik anomali verileri ile de bu bağlantı malesef destekleniyor.

 7. Hocam kabak tadı verdi diyorsunuz ama ciddi bir kuraklığın başlangıcını yaşıyor olabilir miyiz? Aralık’ın bu kadar kuru geçmesi hiç hayra alamet değil zaten. En son 2006 Aralık böyle geçmişti sonrası ise gerçek bir kabustu aylarca yağışa hasret kalmıştık hatırlamak bile istemiyorum

 8. Bu yorumunuz üzerine, CNN’de hava durumunu sunucusunun ballandıra ballandıra NYC’yi vuracak fırtınayı anlatmasını nasıl kıskandım bilemezsiniz.

  • Evet, New York ilerki günlerde tam 20 derecelik sıcaklık düşüşüne şahit olacak. Ama tahminlere göre bu kuru soğuk olacak, sıcaklık 0’ın altındayken yağış olmayacak, sıcaklık tekrar 10 dereceye çıktığında sağanak yağış başlayacak. Bu da büyük bir şanssızlık 🙂

 9. Efsane ya gelecek ya gelecek. Hemen totem hazırlıklarına başlıyorum. Usta totemcileri göreve çağırıyorum. Herkes taşın altına elini hatta ayağını falan soksun artık.

 10. Günler uzamaya başlıyor, biran önce şu kışı kış gibi yaşayalım, psikolojim bozuluyor.

 11. Geçen yıl Bu Dönemler bu dönemler Uludağ da Uludağ’da Altta altta resmi bulunan 2.bölge kayak pistinde 120-140 cm arası kar vardı ve çok güzel kayılabiliyordu.

  Ama mağlesef maalesef 12 Aralıktan Aralık’tan Bu bu yana Kar kar almayan Uludağ’da şu an kar kalınlığı 25 cm 😦
  Resme Bakıp Ağlamamak bakıp ağlamamak içten işten bile değil :(((

  1

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s