Kabus Devam Ediyor


Atmosferde ısrar (persistence) denen bir nane gerçekten de var. Kuzey Atlantik Okyanusu kaynaklı, adına siklon denen yağışlı hava sistemlerinin izlediği yolun uzun süredir pek az değişmesi de bir ısrar. Ve artık kabak tadı veren bir ısrar. Yağan yağmurlar ne çiftçilerin, ne barajların derdine derman oluyor; hava delileri, kış sporu tutkunları “kar kar” diye inliyor.

dubleyolson1

Haritadaki otoban işaretlerini takip eden siklonlar, hem bize çok az uğrayarak kuraklığın birçok yerde devam etmesine yol açıyorlar, hem de kuzey enlemlerde toplanıp güneye inmeye çalışan her türlü soğuk hava kütlesini geri püskürtüyorlar. Sibirya Yüksek Basıncı’nda, Kuzey Kutbu’ndan sarkmaya çalışan soğuklarda takat kalmıyor. Aşağıdaki haritada da, önümüzdeki hafta ortasında beklenen (1500 metredeki) sıcaklıkların Doğu Avrupa’da normalin 6 ila 10 derece üzerinde olduğunu görüyorsunuz.

Rnaa1442

Peki ısrar kırılır mı, evetse ne zaman? Yaklaşık 10 gün sonrasından itibaren siklon yolunun değişmesiyle, soğuk havalarda güneye doğru kaçakların olabilmesinin ihtimali sanki biraz artacak gibi… Yine de temkinli olmakta fayda var. Bekle gör politikası en güzeli.

O zamana kadar ülkenin büyük kısmında hafif yağışlara, sise, pusa talim etmemiz gerekecek. Hava kirliliği birçok yerde devam edecek. Ege Kıyıları’na bu sabah yağan sağlam yağmur, Akdeniz’e Cumartesi akşamına kadar düşecek olan yağış filansa böyle bir kış mevsiminde büyük ikramiye sayılır.

yagis24sa_cikti_2_guncel

Sağlıcakla kalın.

Reklam

Kabus Devam Ediyor” üzerine 23 düşünce

   1. ilikcireyiz (Ortaköy/İST, 17m)

    Görüşelim hocam, screenshot’ımı aldım bekliyorum 😀

    “Atlantik siklonları, zayıf Azor, İtalya’daki alçak basınç, aşırı pozitif AO/NAO, atmosferik ısrar, Hans’ın inadı, stajlerler çiziyormuş modelleri, zaten önümüzde daha şubatla mart var :(”
    ^^Hatta soğukçuların bahanelerini bile hazırladım şimdiden, istediklerini seçip kullansınlar, uğraşmasınlar 😀

    Cevapla
  1. White Fox (Çankaya, Bilkent 1206m)

   2013 yaz yağışlar bile Ankara’da son 90 günde aldığımız yağışlardan daha fazlaydı. Ankara’nın pek çok noktası Temmuz’da bile 25mm üstü yağış aldı, (hatta Kızılcahamam 70’i geçti.)

   Bu kışla beraber Ankara’da sezon içinde belli bir dönem kurak ve soğuk geçmeye meyilli kışlar ile normalden fazla yağışlı Ankara yazları arasında özel bir bağlantı olduğuna artık emin oldum. QBO’nun yıl içindeki durumu ve 500 mb yükseklik anomali verileri ile de bu bağlantı malesef destekleniyor.

   Cevapla
 1. yagmurcu (Kuşadası/Aydın 2m)

  Hocam kabak tadı verdi diyorsunuz ama ciddi bir kuraklığın başlangıcını yaşıyor olabilir miyiz? Aralık’ın bu kadar kuru geçmesi hiç hayra alamet değil zaten. En son 2006 Aralık böyle geçmişti sonrası ise gerçek bir kabustu aylarca yağışa hasret kalmıştık hatırlamak bile istemiyorum

  Cevapla
  1. timur fırtına(Çekmeköy/İST,150 m)

   Evet, New York ilerki günlerde tam 20 derecelik sıcaklık düşüşüne şahit olacak. Ama tahminlere göre bu kuru soğuk olacak, sıcaklık 0’ın altındayken yağış olmayacak, sıcaklık tekrar 10 dereceye çıktığında sağanak yağış başlayacak. Bu da büyük bir şanssızlık 🙂

   Cevapla
 2. ilker_basturk (Akçağlayan /Bursa 335 mt)

  Geçen yıl Bu Dönemler bu dönemler Uludağ da Uludağ’da Altta altta resmi bulunan 2.bölge kayak pistinde 120-140 cm arası kar vardı ve çok güzel kayılabiliyordu.

  Ama mağlesef maalesef 12 Aralıktan Aralık’tan Bu bu yana Kar kar almayan Uludağ’da şu an kar kalınlığı 25 cm 😦
  Resme Bakıp Ağlamamak bakıp ağlamamak içten işten bile değil :(((

  1

  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s