Kışa Alışma Haftası


Yeni hafta, ülkenin büyük bölümünde bol yağmur ve çamurla geçecek. Bunlar kışa alışma turları olduğu için ve beyaz mevsim resmi olarak başlamadığı için alçak yerlere kar yağmayacak, hava öyle çok acayip soğumayacak… Yoksa bizim bir hafta önceden “kar geliyor!” diye haber verdiğimiz ve karın gelmediği vaki midir a dostlar?!

Şaka bir yana, uzun vade hava tahmini yapmak her zaman risklidir ve hava tahmin modellerinde gayet gürbüz gözüken soğuklar bir anda zayıflayıp yön değiştirebilirler (Bkz: Modeller ve Falcılık). Bu sefer de öyle oldu ve geçen hafta doğrudan bize iner gibi gözüken soğuklar ciddi bir rota değişikliğiyle Orta Avrupa’ya yöneldi.

vcse0tp

Şekli hazırlayan White Fox’un açıklaması: “Atlantik’teki yapı ne omega, ne rex, ne de cut off blocking… Kendine özgü bir yapısı olan belki hava delileri ansiklopedisinde tanınması gereken yeni, özel, başka bir blocking yapısı bu. Zira omega gibi yükseğin sağında ve solunda durağan veya yarı durağan alçak basınçlar bulunmuyor, omega şekli de yok. Burada doğudaki alçak basınç alanları yükseğin altında bir otoban yaparak batıya doğru zincirleme sürükleniyor ve omege gibi batıda tipik bir alçak basınç alanı da bulunmuyor. (faz 1). Otobana girmeyen alçak basınç alanları ise doğuya – Sibirya’ya doğru yol alıyor (faz 2). Ayrıca rex (blocking) gibi de, yükseğin altında bir tane alçak da durağan ya da yarı durağan halde durmuyor, birden fazla alçak basınç vorteksi zincirleme şekilde batıya doğru akıyor. Ben de bu özel şekle şarlatan blocking diyorum.”

Bu hafta özellikle batı ve orta kesimlerde bol yağmurla başlayacak, sıcaklık da batı bölgelerde kademeli biçimde düşerek haftanın ikinci yarısında kış moduna geçmiş olacak (örneğin İstanbul, Perşembe ve Cuma günleri gündüz 10 derece civarını ancak görecek).

174_44

Aralık da hareketli, bol yağmurlu, zaman zaman soğuk başlayacak gibi duruyor. Güncellemeleri bu başlık altında yapacağız. Gözlem, tahmin ve her türlü görselinizi paylaşmak için önce şurada anlattığım gibi bloga üye olmanız gerekiyor (zaten üye iseniz bir daha olmanıza gerek yok). Bağımsız yorumlarınızı buraya tıklayarak, cevaplarınızı, cevap vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine basarak yazabilirsiniz. Diğer konuları lütfen Atış Serbest‘e yazalım. Teşekkürler.

Reklam

Kışa Alışma Haftası” üzerine 116 düşünce

 1. Commandouz (Bayrampaşa-148 m)

  25-28 Kasım arası İstanbul’da bazı istasyonlara düşen yağış değerleri.

  Cevapla
  1. Havadelisi (Moda/İST, 28m) Yazıyı Yazan

   tsc25 hoş geldiniz. Yüklediğiniz görsellerin kaybolmaması için, lütfen bloga üye olma yazısında anlatıldığı gibi kendi WordPress hesabınıza yükleyin görsellerinizi… Gayet kolay o da.

   Yorum ve resimlerinizi her zaman bekleriz.

   Cevapla
 2. lalaker1 (Safranbolu/Karabük, 490 m)

  Kar yağışı başladı çok az ve yavaş da olsa ilk kar yağışını görünce insan devamı gelecek diye düşünüyor ancak radara bakınca fos 😀

  260 rakımlı Karabük 6.5 derece şu an, 490 rakımlı Safranbolu’da kar mı yağıyor? Hmmmm – Ozan

  Cevapla
  1. lalaker1 (Safranbolu/Karabük, 490 m)

   Evet kar çok hafiften yağıyordu. İnanmak için 10 dk sonra dışarıya çıktım ve kar yağışı çok az da olsa devam ediyordu 😀 Şu an ise yaklaşık 15 dakikadır kar hafiften tekrar başladı 😀 Ben bir süre il dışına çıktıktan sonra geri döndüğümde merkezde hiç kar yoktu. Eve yaklaştım ve rakım 150 metre civarı daha fazlaydı merkezden. Bir anda şaşırdım kar 40 cm civarındaydı. Bu da garip bir anım. Ayrıca Karabük merkez ve civarını Kardemir Demir Çelik Fabrikası da etkiliyor bunu da unutmayalım 🙂

   Cevapla
 3. anemodulion (Beşiktaş/İST, 29m)

  Adana’da küçük ama işlevsel bir kütle var. Fakat ne yazık ki ölçüm yapılan dört istasyonun hiçbirisi de onun rotasında değil. Ayrıca maksimum çözünürlükte de görüntülenemiyor maalesef bu kütle. Maksimum haritası 27 Eylül’ü gösteriyor çünkü!!!
  1

  Not:Annemle konuştum, o şu an kütlenin olduğu şehrin kuzeybatısında bir yerde. Çok yağmur yağdığını söyledi. Fakat ne kadar yağdığını asla bilemeyeceğiz. Çünkü otomatik istasyonları akılalmaz bir biçimde birbirine çok yakın noktalara kuruyorlar. Adana’daki dört istasyon da birbirine çok yakın noktalarda, dolayısıyla sundukları veriler birbirinden çok farklı değil. İncirlik’teki hariç, istasyonların hepsi şehrin güneyinde 20-25 metrelik rakımda kurulu. Oysa eğer benim elimde olsaydı bu istasyonların nerelere yerleştirileceğine karar verme yetkisi, ben her birini şehrin farklı bir köşesine kurar ve bu sayede yerel farklılıkları görmemizi sağlardım. Mesela Adana’nın kuzeyinde, rakımı 100-200 metre arasında değişen mahalleler var. Soğuk kış günlerinde ve hatta yaz mevsiminde bile ciddi sıcaklık farkları oluyor kentin güneyindeki kısımlarıyla. Bunun yanı sıra ilkbahar ve yaz yağışları, denizden daha içerde, konvektif bulutların geleneksel oluşum alanının tam altındaki yerler oldukları için oraları daha çok vuruyor.Fakat bilemiyoruz işte, hiçbir şey bilemiyoruz.Bilme hakkımız yok. Çünkü aptallar tutmuş her yanı.

  Cevapla
  1. EsBeRaT (Merkez/Niğde,1211m)

   İşte bu görüntüden sonra inan ki elektrikler 10-15 dk civarında kadar kesildi, bilgisayarıma halen tuhaf bir şeyler olmaya başladı. İlk defa bu kadar yakından bir çekim yaptım. Şu an tüm şiddetiyle devam ediyor yağış+ şimşek…. Sıcaklık 4 derecelere geriliyor.

   1

   Cevapla
 4. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Ozan abi, radarda kırmızı daire içine aldığım yerde, sabahtan beri yağış yağmur yağıyor, merak ettim kaç kg yağış düşmüş? nereden görebiliriz?

  Bir diğer sorumda, sorum da Trakya’daki kütle İstanbul’a gelir mi?

  Cevapla
 5. faseay(Çayırova/Kocaeli/50Mt)

  Bu yağış sanki özel ayarlanmış gibi, tüm hava delilerini mutlu edecek şekilde, özellikle İstanbul, Bursa, Kocaeli’yi sevindirdi. Kısa bir Marmaris, Bodrum havası yaşadık. Yollar dere oldu. Şimşekler ve gök gürültüleri kulaklarımızın pasını sildi.

  Cevapla
      1. Semih(Tuzla/İSTANBUL, 15 m.)

       Evet Tuzla’da da aynen öyle turuncu renkteydi. Bu renk bir de 2012 Mayıs ayında doludan önce olmuştu ve sonradan tamamen karanlık olmuştu. Çok güzel aksiyon oldu ama hele o yerleri oynatan gökgürültüleri 😀 Yağış sonucunda bazı yerlere düşen yağış miktarları:
       Kartal: 4,4 mm
       Göztepe: 6,6 mm
       Tuzla: 8,7 mm
       Eminönü: 5 mm

       Cevapla
 6. blacksea28 (Espiye/GİRESUN , 5 m)

  Bir haftadır bütün modeller Giresun ve çevresini Çarşamba sabahı sağanak yağışlı gösteriyordu. Sabah kalktığımda yere tek bir damla bile düşmemiş. Bir ay önce başta MGM olmak üzere bazı sitelerde Kasım ayı ile ilgili hava sıcaklığının mevsim normalleri civarında yağışın ise mevsim normallerin biraz üstünde olacağı tahmininde bulunulmuştu. Sonuç ise tam tersi çıktı. Kasım ayında hava sıcaklığı, mevsim normallerinin üzerinde, yağış ise mevsim normallerinin altında gerçekleşti. Artık modellere de bir inancım kalmadı.

  Cevapla
  1. carcass (Eskişehir,794m)

   Biz azcık yağmur yağınca mutluluktan havalara uçalım, millet çoktan bıktı yağmurdan yaştan 🙂 Şaka maka çok sağlam yağdı Marmaris’e. Bizim Milas’a da 6 günde 75-80 kg yağış düşmüş. Kasım ayını güzel kapattı Muğla çevresi.

   Cevapla
 7. carcass (Eskişehir,794m)

  Eskişehir’de akşam 16:30’dan itibaren zaman zaman etkili olan sağanak yağış söz konusuydu. Az önce kesildi. Şu anda 24 saatlik yağış 11.8 kg gözüküyor. Tahminim 15 kg. olduğu yönünde. Çok güzel yağdı, son derece verimli…

  1

  Cevapla
     1. tarassud (Bornova/İZMİR 2m)

      Bir de hocam. Gördes istasyonu bizim haritalarda bazen görülmüyor ancak DMİ’nin sayfasında verileri görülebiliyor. Şu sıralarda bizim haritalarda veri görülmüyor ama DMİ de var. Belki gözden kaçan bir durum vardır. Hatırlatmak istedim.

      Cevapla
      1. Havadelisi (Moda/İST, 28m) Yazıyı Yazan

       Haa bir dakika şimdi anladım, hatalı veri sinyali olduğunu varsayarak nem ölçümü göndermeyen istasyonların sıcaklık verisini de göstermiyordum… Onu bir elden geçireyim. Şu an Gördes’in nem değeri gözükmüyor.

       Cevapla
  1. itouchu (Eyüp/İST, 110m)

   Bugün hararetli bir tartışma geçiyor iş yerinde. İzmir’de ortalık göl oldu ya (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/galeridetay/75885/2/18/izmirde-yagmur-hayati-felc-etti-25112013), herhangi bir alt yapı ile bu şiddetteki yağışların fotoğraflarda görüldüğü gibi, sel oluşturmaması mümkün müdür değil midir?

   Yani en iyi alt yapı dahi olsa böyle bir yağışta aynı manzaralar olacak mı? Belediyelerin yapabileceği bir şey yok mu?

   Direkt hava ile ilgili değil ama, hava delilerinin yorumu bizim ofisteki bayağı yorumlardan çok daha yerinde olur diye bir sorayım dedim.

   Cevapla
   1. Burak - Bursa/Görükle, 127m

    Geçtiğimiz günlerde de fazla yağış olmuştu üstüne bugün de eklenince bu olaylar “Türkiye şartlarında” normal geliyor fakat şöyle bir konu da var İzmir’den su ve sel haberlerini çok duyuyoruz…Anladığım kadarıyla oldukça berbat bir altyapısı var.
    Bence orta halli bir altyapı ile bu sorun rahatça atlatılırdı.

    Cevapla
    1. tarassud (Bornova/İZMİR 2m)

     Sabah saatlerinde tam ben işe giderken bastırdı yağış. İlk yarım saat etkili ve sürekli bir şekilde yağdı. Su baskınlarının yeni yeni dökülen ağaç yaprakların mazgalları tıkaması sebebi ile olduğunu düşünüyorum. Elimizdeki verilerden iyi bir yağış düştüğünü ancak ekstrem bir yağış olmadığını anlıyoruz.
     “tarassud” İzmir’den bildirdi.

     Cevapla
    2. Sirocco (Beylikdüzü/İst, 173m)

     Aslında bu baskınlar İzmir’in kronik bir sorunu.Özellikle Alsancak’tan Meles Deresi’ne kadar olan bölüm yıllar öncesinden yapılaşmaya kapatılmalıydı. Alsancak ve Halkapınar (Halkapınar adından da anlaşılacağı gibi eski bir göl arazisi, normal olarak yağmurda suyun toplandığı doğal alanlardan biri), deniz seviyesinde sayılabilecek bir bölge, rüzgar ve basınca bağlı olarak bile deniz suyuyla baskına uğrayabiliyor, Meles Deresi’nin yoğun yağışlarda debisinin çok yükseldiğini bilinen bir durum, taştığını yıllar sonra ilk defa duyuyorum (95 selinden sonra ıslah edilmişti). İki faktör bugün bir arada olunca bu kronik durum yaşamı etkilemiş gibi görünüyor. Meles Deresi için zaten geniş olan yatak, iyice genişletilebilir fakat Alsancak başka bir yere taşınamayacağına veya denizin önüne duvar örülemeyeceğine göre çoğu Ege adasında olduğu gibi baskınlara alışık bir hayat sürecek.

     Cevapla
   2. havaankara_Ankara_1020

    Çok kısa bir cevap vermeye çalışacağım: Hollanda’nın yükseltisi hakkında mutlaka bilginiz vardır. Amsterdam’ın ortalama rakımı 0 (sıfır) a yakın. Schiphol Havalimanı’nın rakımı -3, yanlış okumadınız eksi üç metre! Amsterdam’ın rakımı 0’ın altında olan çok bölgesi var. Rakımı 0’ın altında olan kanallar var ve bu kanallar denize akıyor! Aramızda belediyeci varsa çıkıp: “Ama orada yağışlar düzenli, orası dümdüz yer alt yapı kurmada ne var” gibi ucuz ve anlamsız şeyler söylemesin. Sadece Hollanda için demiyorum. Adamlar alt yapı kuracakları zaman o bölgenin 500-600 yıllık yağış rejimine bakıyorlar, aylarca süren çalışmalarla derelerden ekstrem olayları anlamaya uğraşıyor ve ekstremlere göre alt yapı kuruyorlar. Bizler gibi “Aaaa, burada bir mahalle kurulmuş, hadi bunun alt yapısını yapalım…” demiyorlar…
    Bizimle aynı klasta olup da altyapısı bizden daha kötü olan bir ülke varsa büyüklerimiz söylesinler de bilelim.

    Cevapla
 8. faseay(Çayırova/Kocaeli/50Mt)

  Çok ilginçtir; ileri bir tarih olmasına rağmen 6-7 Aralık’ta oluşmaya çalışan kutup partisi aday adayı soğuk dalga, modellerde hala istikrarlı yerini koruyor. 🙂 Partisi tarafından ne zaman ve nereye aday olacağı son 5 gün kala açıklanacak. 🙂

  Cevapla
 9. Santiago (Florya - IST / 47m)

  Sisteme gelince, yağmur yurda iki dalga olarak gelecek.. İstanbul ilk dalgayı bu sabaha karşı ve yarın alacak, ikinci dalga ise Salı günü gelecek.

  GFS 06Z çalıştırması Salı günü öğle saatlerine kadar toplam 15 – 25 kg/m2 yağış öngörmüş:

  GEM ise iki üç gündür ciddi miktarda yağış öngörüyor. İstanbul’un Kasım ayı yağış toplamını iki güne sığdırmış..

  Cephe yağışlarında beğendiğim BOLAM..

  En son olarak da NAE.. Marmaris ve Antalya’da durumlar yine sıkıntılı..

  Bu tip cephelerde genellikle Edremit civarlarında da sel riski oluyor, bakalım orada neler olacak..

  Cevapla
 10. Santiago (Florya - IST / 47m)

  Jargonda; modellerin dansözlük yaptığı ve “oynak sistem” olarak adlandırılan bu tip sistemler, hava delileri tarafından “sistem kuşa döndü” ya da “sistem teğet geçti” diye de betimlenmektedir 🙂

  Öncelikle, son dakikaya kadar tahminin arkasında durduğun ve modeller gibi sen de kıvırmadığın için seni kutluyorum Ozan Hocam. Dert etmeyelim, gün gelir o sistemlere biz de kelek atmasını biliriz, hem de iyi biliriz 🙂

  Cevapla
 11. faseay(Çayırova/Kocaeli/50Mt)

  Ozan hoca bu seçim sandığı ne yapsak sana çalışıyor. Keşke ben de iş yerindeki arkadaşlara kendimi bu başlıktaki gibi ifade edebilsem. Allah’tan sistem gelmeden 10 günlük izne çıktım ve yırttım. Yazıyı paylaşayım da sessiz bir kaçış olsun. Vaadini tutamayan siyasetçiler gibi oldum. 🙂

  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s