Yeni Hafta Biraz Sıcak


Pazar günü, gecesi ve Pazartesi öğlene kadar İstanbul ve Karadeniz Kıyıları’nda yerel olarak görülecek deniz etkisiyle oluşan yağmur sağanakları kesildikten sonra, eylül serinliği yerini yavaş yavaş eylül sıcaklarına terk edecek. Eylül böyledir, ne halt edeceğine bir türlü karar veremez.

MT8_Istanbul_ens

Özellikle Çarşamba, Perşembe ve hatta Cuma günleri, Türkiye genelinde bildiğiniz yaz havasına rastlarsanız şaşırmayın. Tabii bu gündüzler için geçerli, artık karanlık yeterince uzun olduğundan gündüz biriken fazla ısı -gökyüzü de bulutsuzsa- gece biz yatmadan uzaya kaçıp gidecek zamanı bulabiliyor. İç ve yüksek bölgelerde oturanlar yorganları çıkarttı bile.

Önümüzdeki hafta sonu (14-15 Eylül’de) ise serinlik batıdan tekrar yayılacak gibi duruyor.

Reklam

Yeni Hafta Biraz Sıcak” üzerine 3 düşünce

 1. Bahattin(Naipli/Balıkesir,280m)

  Balıkesir Merkez olarak, Mayıs-Haziran-Temmuz-Ağustos ayları toplamı olarak 21 kg yağış aldık. Buna Eylül ayının da ilk 15 gününü katarsak süre şu ana kadar 135 gün eder, ki eğer Ekim ayında da kaydadeğer bir yağış almazsak, neredeyse yılın yarısını 21 kg yağış ile geçirmiş olacağız. Bir de bunun üzerine neredeyse 3 aydır aralıksız esen sert poyrazı da eklersek gerçek kuraklık had safhaya çıktı yöremizde. Birçok dere kurudu. Toprak rüzgarın nemi alıp götürmesiyle taş gibi oldu. Bu tablo beni ürkütüyor açıkçası. 2007 yaz ve sonbaharını anımsatıyor. Umarım sonbahar yağışlarıyla açığı kapatırız.

  Cevapla
 2. Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m)

  Atatürk Havalimanı istasyonuna göre Eylül’ün ilk 7 günü sıcaklık ortalaması 22.7 derece ile ortalamaların 2 derece üzerinde seyrediyor. Gelecek bu sıcak dalga ile ortalamalar daha da yükselecektir. Yani belli oldu ki Eylül ayını da ortalamaların üzerinde kapatacağız.

  Ancak geceler aşağıdaki tablodan da görüleceği üzere oldukça serin geçmeye başladı. Son bir haftada İstanbul’da yorgan olayı daha başlamasa bile camı kapatmadan yatmak, sabah vücudun kendini değişik şekillere sokmasına yol açıyor 🙂

  1

  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s