2013 Ağustos’u İstanbul Meteorolojik Değerlendirmesi


Bir Oğuz Aydın çalışmasıdır.
—————

sc4b1cYukarıda yer alan grafikte MGM İstanbul istasyonlarının 2013 Ağustos ayı sıcaklık ortalamaları ve ay içindeki maksimum ve minimum sıcaklıkları gösteriliyor. Atatürk Havalimanı istasyonunda sıcaklık değerleri, kendi normalinin ortalama sıcaklıkta 3.1, maksimum sıcaklıkta 2.5, minimum sıcaklıkta da 2.9 derece üzerinde kaldı.

A.GENEL VERİLER

Merhaba. Ağustos ayı geçtiğimiz yılların ağustoslarına göre nispeten serin, bu yılın Haziran ve Temmuz’una göre daha sıcak geçti. Mevsim normallerinin tam 3.1 derece üzerinde gerçekleşen sıcaklık ortalaması da bunun bir kanıtı. Ayrıca yine bu Ağustos ayı 27.2 derecelik ortalama sıcaklık değeri ile 2010’dan sonra son 30 yılın en sıcak Ağustos’u oldu. Tek teselli ise aşırı yükselmeyen gece sıcaklıkları oldu. Maksimum sıcaklıklar yüksek değerlerde iken ve nemin etkisiyle boğucu gündüzler yaşanırken fazla yükselemeyen gece sıcaklıkları gece fazla bunalmamamıza sebep oldu. Ağustos’un ilk ve son 2 günü dışında Mgm istasyonları yağış kaydetmedi. Sadece ay ortalarında Kuzeybatı Çatalca’da lokal bir alanda yağış görüldü. Rüzgarlar ise kuzey ve kuzeydoğu yönlerden genelde kuvvetli esti. Güneşlenme süresi ise Temmuz’a göre 0.3 saat düşüşle 9.8 saat olarak gerçekleşti. Ayın çok büyük bölümünde parçalı az bulutlu gökyüzü hüküm sürdü.

B.SICAKLIK VERİLERİ

Ortalama sıcaklıklara bakıldığında kuzey ve güneyde yer alan istasyonlar arasında fazla sürpriz olmayan 2 derecelik fark göze çarpıyor. Ahl ve Kartal 27 dereceyi yakalarken Çatalca Radarı’nda 22.3 derecelik ortalama sıcaklık dikkat çekiyor. Sarıyer ve Şile civarlarında ise ortalama sıcaklık 25 derecelerde.

Maksimum sıcaklıklarda ilk sırayı 34.6 derece ile AHL istasyonu alıyor. Çatalca dışında tüm istasyonlar 30 dereceyi geçerken Çatalca 28.4 derecede kalması pek şaşırtıcı değil. Florya ise 32 dereceyi geçememiş.

Güneydeki tüm istasyonların 20 derecenin altını görmediği Ağustos ayında en düşük sıcaklık 16.6 derece ile Kilyos’a ait. Kilyos’u 16.9 derece ile Samandıra izliyor. Sarıyer ile Kilyos arasında ki 3 dereceye yaklaşan fark dikkat çekici.

C.YAĞIŞ VERİLERİ

Yukarıdaki grafikte kahverengi çizgi yağışlı gün sayısını gösteriyor. Yağışlı gün sayısı sadece Sarıyer’de 3 gün olarak gerçekleşti. Çatalca, Göztepe, Kartal, Kilyos, Şile ve Bayrampaşa’da 2 gün yağış görülürken diğer istasyonlarda 1 gün yağış kaydedildi.


İstasyonların yağış değerlerine baktığımızda Kilyos’un 37.1 mm. ile en fazla yağış alan istasyon olduğunu görüyoruz. Samandıra ise aynı geçen ay olduğu gibi yine 0.2 mm. ile en az yağış alan istasyon oluyor. Çatalca ve Kartal’da da yağışlar 1 mm.’yi geçememiş.

D.RÜZGAR VERİLERİ

Soldaki grafikte ortalama rüzgar hızı, maksimum rüzgar hızı ve maksimum rüzgar hamle hızı yer alıyor. Sağda da rüzgar yönleri yer alıyor. Ağustos ayı 18.8 km/h ortalama rüzgar hızı ile 17.9 km/h. rüzgar hızı kaydedilen Temmuz’u geçip yılın en rüzgarlı ayı oldu. Rüzgar yönü ise ezici üstünlükle kuzeydoğu olurken güneyli rüzgarlar ay içinde çok nadir esti.

E.İSTASYON VERİLERİ

Yukarıda yer alan sıcaklık ve yağış grafiği 153 metre rakıma sahip Bayrampaşa’ya ait. Maksimum sıcaklıklarda ay sonu hariç dalgalanma çok az. Sıcaklık hep 30 derece civarında salınmış. Minimum sıcaklıklarda ise ay ortalarına kadar süren düzenli yükseliş grafiği yine ay sonuna doğru bu defa düzenli iniş grafiğine dönüşüyor. Yağış ise sadece ilk 2 gün var.


Yukarıda yer alan tabloda istasyonların maksimum ve minimum sıcaklık ortalaması ile ortalama sıcaklıkları sıralanmış bir şekilde yer alıyor.


Yukarıdaki tabloda istasyonların yağış değerleri ile ay içinde görülen en yüksek ve en düşük sıcaklıkları sıralanmış bir şekilde yer alıyor.


Yukarıdaki tabloda istasyonların gün gün maksimum sıcaklıklarını bulabilirsiniz.


Yukarıdaki tabloda istasyonların gün gün minimum sıcaklıklarını bulabilirsiniz.


Yukarıdaki tabloda istasyonların gün gün yağış değerlerini bulabilirsiniz.

Teşekkürler.
OĞUZ AYDIN

Reklam

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s