Yukarı Seviye Alçağı ve Şiddetli Konvektif Hadiseler


Bir Mehmet Göktuğ raporudur.
—————————————————

Dün geceden itibaren Balkanlar üzerinden ülkemize bir yukarı seviye alçağı (ULL) indi. ULL’nin merkezi Ege Denizi. Ülkemiz genelinde orta ve yukarı seviye akışının güney-güneybatılı olması sebebiyle güçlü konvektif hadiseler görülecek.

Derin tabaka shear’ı (DLS) ülkemiz genelinde kuvvetli olacak ve fırtınaların çok hücreli olmasını sağlayacak. Aşağı seviye shear’ının (LLS) çok kuvvetli olmaması en büyük dezavantaj. LLS’nin kuvvetli olduğu alanlarda süper hücre ve hortum vakaları görülebilir. GFS modeli MUCAPE’yi 1250-1500 J değerlerine çıkartıyor! Potansiyel olarak çok riskli hadiseler görülebilir. Özellikle LLS’nin kuvvetli olduğu yerlere dikkat edilmelidir. Ülkemizde görülecek konvektif hadiseler; iri çaplı dolu, şiddetli yağışa bağlı su baskınları ve ani seller, hortum, kuvvetli hamleli rüzgar ve yıldırımdır. En riskli bölgeler; Ege, Marmara, Batı Karadeniz ve Orta Karadeniz.

Şimdi biraz daha ayrıntılara inelim. 12’si ve 13’ünde İstanbul’da fırtına oluşumu zor görünüyor. Aşağı seviyede diverjans var. Fakat Anadolu Yakası’na güney-güneydoğu yönünden fırtınalar sürüklenebilir. Bunun dışında oluşabilecek yağışlar genelde yerel ve en fazla orta kuvvette olacak. İstanbul için ekstrem bir durum yok. 12’sinde ekstrem olaylar Batı Karadeniz, Orta Karadeniz, Ege ve Marmara’da olacak. Bu bölgelerde şiddetli yağışa bağlı su baskınları ve ani seller, iri çaplı dolu yağışları, kuvvetli hamleli rüzgar, bol sayıda şimşek yıldırım görülecek. Çankırı-Çorum-Kastamonu-Sinop arasında, bu saydıklarımın yanında, hortum hadisesi görülebilir. Akşam saatlerine doğru bölgede kuvvetli LLS görülecek.

Bölgede ayrıca yukarı yönlü kuvvetli dikey hız var. Fırtınalar Trakya’da da görülecek. 13 Haziran günü Edirne ve Tekirdağ’ın güney ilçelerinde şiddetli yağış görülebilir. Ayın 13’ünde de benzer bölgeler riskli 13’ünde fırtınalar daha iç bölgeler de de oluşabilecek. İç Anadolu’nun kuzey kesimleri ve Yozgat çevresi riskli. İzmir ve Bursa’nın skew t diyagramları ile WRF modellerinin yağış çıktılarına bakalım.

Skew t diyagramlarına bakınca kuvvetli kararsızlık durumu göze çarpıyor. CAPE ve Lifted İndeks çok yüksek. Dikkatli olunmalı!

* Değişme olasılığı az da olsa var.

Reklam

Yukarı Seviye Alçağı ve Şiddetli Konvektif Hadiseler” üzerine 30 düşünce

 1. mehmet göktuğ (Elvankent-ANK-825 m) Yazıyı Yazan

  MGM bugün Orta Karadeniz için uyarı vermiş. Ben de modellere bir bakayım dedim. GFS 192 saatlik toplam yağış ürününde Orta Karadeniz’e en fazla 33 mm yağış vermiş.

  Ama ECMWF öyle demiyor. Sınırlı alan modelleri de güzel yağış veriyor. GFS modeli kötü bir mağlubiyet yaşayacak gibi duruyor.


  Ayrıca Orta Karadeniz’de yüksek PW değerleriyle birlikte yüksek alt seviye yoğunlaşma sıcaklığı ve buna bağlı olarak yüksek karışma oranı var. Yağışlar bence de kuvvetli olacak.

  Cevapla
 2. faseay(Çayırova/Kocaeli/50Mt)

  http://www.mavikocaeli.com.tr/yerel/flas-flas-flas-herekede-hortum-cikti-yaralilar-var-h183417.html

  Dün aşırı yağıştan sonra iş çıkışı saat 16:15 te Hereke tarafında hortumun üst kısmını gördüm hatta arkadaşlara bakın orada hortumu andıran bulut oluşumu var dedim.Ama aklıma bir fotoğraf çekmek gelmedi. Daha doğrusu hortum dedim ama olasılığına ben bile inanmamıştım. Çok hızlı hareket eden ve yerden yukarı yükselen bir görüntüydü.

  Cevapla
   1. mehmet göktuğ (Elvankent-ANK-825 m) Yazıyı Yazan

    Yalnızca varsayım. Benim bulunduğum yerde hiçbir şey olmadı. Sadece Ayaş’ın kuzeyinde virga benzeri bir karartı gördüm. Ama o virga değildi. Çünkü aynı zamanda Ayaş’ın güney tarafında virga vardı ve ilerideki yapı hiç de virgaya benzemiyordu. Fotoğrafta çok belli olmuyor ama uzaklarda şuna benzer bir oluşum vardı. Çıplak gözle daha net gözüküyordu. Dediğim gibi yalnızca varsayım.

    Cevapla
  1. Santiago (Florya - IST / 47m)

   Faiz lobisinin işi bunlar SpanK’çım.

   Lobiden gelen son diyagrama göre, en kötü ihtimalle TOMA’larla yağdıracaklarmış yağmuru, atraksiyon olsun diye arada gazla karışık verecekler, ve cop gürültüsü de var. Efsane için ölebilirim.

   #direnfaizlobisi

   Cevapla
 3. mehmet göktuğ (Elvankent-ANK-825 m) Yazıyı Yazan

  Yarın Anadolu’daki durum daha mükemmel. Yarın Anadolu’nun ateşi çok yüksek olacak. Anadolu kaynayacak. 1500-1750 J arası MUCAPE var. DLS değerlerinin Anadolu genelinde yüksek olduğu göze çarpıyor. Yarın için Batı ve Orta Karadeniz’e özel önem verilmeli. Hatta Yozgat’ın ve Sivas’ın kuzeyini de işin içine katmalı.


  Birçok bölgede iri dolu yağışı ve su baskınları olacak. Orta ve Batı Karadeniz’de hortum riski bile var. Yarın öğleden sonra Ege-Marmara-Batı ve Orta Karadeniz hattında SWEAT değeri genel olarak 300’ün üstünde olacak.

  Cevapla
 4. White Fox (Ankara 999m )

  Teknik terim çok umarım insanlar kaçmaz. Benim önerim, bazı şeyleri metin içinde küçük küçük açıklayabilirsin ya da köprü bağlantılar kurabilirsin. Ama çok güzel gidiyorsun. Maşallah 🙂

  Güzel bir değerlendirme, eline sağlık.

  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s