İstanbul’da Perşembe Yoğun Kar !


Bütün gece Havadelisi.com Genel Merkezi’nde Balkanlar’daki soğuk havanın Çarşamba günü ve akşamı İstanbul’a nasıl beklenmedik biçimde hızlı yayıldığını konuştuk ve bunun hiçbir hava tahmin modeli tarafından öngörülememesine hayret ettik. Bu satırları yazdığım dakikalarda (gece 2), Atatürk Havalimanı’nda sıcaklık sıfır dereceye kadar geriledi. Şehrin daha batısında sıcaklıklar sıfırın da altında.

Bu beklenmedik ölçüde şiddetli çıkan karasal soğuğun sonuçlarını bugün İstanbul’da dramatik biçimde göreceğimizi söyleyebilirim. Sabah saatlerinde başlayacak yağış şehrin büyük bölümünde kar şeklinde düşecek ve gün içinde etkisini arttıracaktır. Özellikle yüksek semtlerde ciddi ulaşım problemleri ortaya çıkabilir. Akşama doğru ise özellikle Anadolu Yakası’nda hava hafif ısınabilir, ama iş işten geçtikten sonra…

Bu uyarının şekillenmesinde emeği geçen başta White Fox, Santiago, okito, hayatbu, OnAir olmak üzere tüm hava delilerine teşekkür ederim.

Bu yazı Türkiye'nin Havası ve İklimi içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

361 Responses to İstanbul’da Perşembe Yoğun Kar !

 1. Başakşehir’de 19-22 Aralık Sistemi.

  19.12.2012 00:00 – 22.12.2012 12:00

  • Önümüzdeki hafta Balkanlar’dan bir sistem geliyor gibi gözüküyor. Acaba İstanbul’da hazır soğuk hava varken kar miktarını artıracak yağış olur mu? Sayın uzmanlarımız ne düşünüyor bu konuda?

   • Sistem son 4-5 güne girmeden bu tip detayları konuşmamak daha sağlıklı.

    Ama şunu söyleyebilirim, Sibirya geri çekiliyor önümüzdeki hafta. Sibirya Yüksek Basıncı aktif değilken, 850 hPa’da -10C civarı gibi sağlam bir soğuk gelmeden yağan kardan kolay kolay hayır gelmez İstanbul’a.

 2. Çok kuvvetli bir Aralık fırtınasını geride bırakmış durumdayız.Ama bence fırtına daha güçlü olmalıydı ve çok kısa sürdü. Beykoz’da rüzgarlar 50-55 km/s civarındaydı ve 3:50’de 59.3 km/s ile tavan yaptı.Hamleler ise zaman zaman 60-70 km/s ‘yi buldu ve yine 4:00 civarında 72.7 km/s’ye ulaştı.Öyle görünüyor ki 25 Aralık sistemi kül oldu:(

 3. Üçüncü güne girdik yüksek bölgelerde kar örtüsü biraz erise de kalkmamış.
  null

 4. Pazar sistemi güneyde kalıp Ankara’ya pek uğramayacak gibi görünüyordu ama galiba uğrayacak son modellere göre.

  • Yağış olarak uğrayacak. Aslında güzel de yağış bırakacak gibi görünüyor. Ama sıcaklık ve yağış türü açısından içinden çıkamadım. Sağolsun White Fox’da White Fox da bir analiz yapmadı. GFS kartları son sistemde yer seviyesi sıcaklığını göremedi. Dolayısı ile bugün ve yarın da ne olabileceği muamma. Ankara merkezde etraftaki kar örtüsüne rağmen kapalı hava ayazı engelledi ve sıcaklık sıfırın altına düşmedi. Geçmiş deneyimler bu tür sistemlerde genelde kar olur diyor. Sistem güneyli olsa da rüzgarlar kuzeyli yönlerden olacak. DMİ kar ısrarında. Bakalım ne olacak.

   • Açıkcası siklonun merkezi biraz daha kuzeydoğuda, Antalya Körfezi üzerinde konumlansa Ankara için 10 cm ve üzeri bir kardan bahsedilebilirdi. Şimdiki konumu itibariyle 2-5 cm arası yağabilir. Beni en çok korkutan bu gece Antalya merkez ve batı ilçelerinde aşırı yağış riski olması. Fethiye taraflarında da etkili olabilir sistem.

  • Yanlış bir çıkarımda mı bulunuyorum bilmiyorum ama sanki siklon tahminlerden (GFS) biraz daha yavaş hareket ediyor gibi. Daha doğrusu olması gereken yerden daha geride şu anda.
   Şu anda ODTÜ’de bile sıcalık 2.2 derece. Ne kadar daha soğuyabilir emin değilim. Yarın gün içinde merkezde sıcaklığın 4-5 dereceye çıkacağını düşünürsek yağışın çoğunun yağmur olacağını düşünebiliriz. Tabiki Tabii ki bu konuda yüksekler daha şanslı. Thickness değeri de gün içinde yağmur ihtimalinin daha yüksek olduğunu söylüyor.
   Sabahın ilk saatlerinde güzel bir kar yağışı görsek de gün içinde yağışın yağmura döneceğini düşünüyorum. Ama son yaşadıklarımızı da düşünerek düşük bir ihtimal de olsa acaba en azından yükseklerde tamamen kar görebilir miyiz acaba?

   • Kar yağışı şansı yok dencek kadar az. Belki 1200 metre civarı sabah saatlerinde kar alabilir. Ankara için genel olarak hafif yağmur ağırlıklı bir sistem olacak gibi. Bu arada Ecmwf’nin Hans’ına ağız dolusu küfür edesim var ama değmez kitapsıza! Daha da gözüme gözükmesin…

 5. Siz hiç 3 saat aralıksız süren tipinin yere 1 cm dahi ilave örtü bırakmadığını gördünüz mü? Ben bugün bunu gördüm. Akşam saat 7 civarı başlayan tipi 10’a kadar aralıksız sürdü. Sonrasında zayıflayarak devam etti. Ancak hızı tahmini 70 km’yi bulan fırtına tüm karı vadilere süpürdü. Bu arada çukur olan yerlerde ise karın biriktirmesiyle kalınlık 60-70 cm’i geçti. Ölçüm yapayım diyeceğim ama her iki durumda da kar kalınlığı bir anlam ifade etmeyecek. Süpürülen yerler çok ince, biriken yerler ise olduğunun çok üstünde kalın tabakayla kaplı.

  Fırtınanın kar üzerindeki etkileri

  Bu da sabah manzarası

  Buranın hava tahminini yürütmek çok zor. Rakım ve dağların etkisiyle kısa mesafelerde inanılmaz iklim farklılıkları oluyor.

 6. İzmit şu anda deniz etkisi sebebiyle karla karışık yağmurlu. Sıcaklık 3.6 derece.

 7. Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m) dedi ki:

  20 Aralık’ta ki 20 Aralık’taki kar yağışı ile ilgili arşiv önemi bakımından blogumda bir yazı yazdım. İncelemenizi öneririm.

 8. Pazar günü gelecek yağışlar Ankara, Eskişehir, Konya, Afyon gibi yerlere iyi kar bırakacağa benziyor.

 9. 2 hafta kadar sonra final sınavlarım başlıyor ve ben de kendi kendime söz vererek meteoroloji ile 11 Ocak 2013’e kadar uğraşmamaya ve bloglara bile uğramamaya söz verdim. Ceza usul, icra iflas gibi hiç de eğlenceli olmayan derslere kendimi vermeden önce son gelen sistem beni yeterince şarz şarj etti. Gelecek yıl görüşmek dileğiyle, hepinize şimdiden mutlu yıllar diliyorum…

  Esen kalın…

 10. An itibariyle Zekeriyaköy’de hava sakin ve hafif kar yağışlı.

 11. Bu gün sabah Sarıyer’e bizzat ölçüme gittim. Ölçümü yaptığım yer Sarıyer merkezde 120-130 metre rakımda bir yer. Rakımı sayesinde rüzgarı doğrudan alabiliyor ve yağışta yağış da bol oluyor. Ayrıca rakım Sarıyer merkezden fark yaratıyor. Özellikle kar yağınca bu fark çok belli oluyor. Rüzgarlı bir yer olması nedeniyle ölçüm yapmak zor oldu. Çünkü ideal ölçüm yeri bulmak için uğraşmam gerekti. Ölçümlerim sırasında en düşük değere korunmasız duvar üstünde ulaştım, 17 cm ölçtüm. Duvara yakın yerlerde, köşelerde bu rakam 40 cm’yi geçti. Ancak benim doğru umduğum ölçü istinat duvarı olan araba yolunun duvara yakın kısmı, çünkü burada kar birikemez ,olabilecek şey rüzgarla karların aşağı uçuşması olur.

  Fotoğrafta görüldüğü gibi kar kalınlığı 33 cm’yi gösteriyor. Buna sıkışma, erimeyi dahil edersek 40 cm olur. ancak tabi tabii rüzgarla birikmede birikme de söz konusu olabileceği için miktar artar. Bana göre yağan kar 30 cm’den aşağıda değildi. Zaten Sarıyer’de 39 kg yağış olmuş. Kabul ettiğimiz 30 cm rakamı az bile olabilir.

 12. Acaba şu anda İstanbul radarında görünen ve kara bitiminden sonra güney batı- kuzey doğu istikametine yol alan kütleler, “sea/lake- effect” yağış mı? Öyle ise İstanbul’ da rüzgar tam kuzeyden eserken, orada rüzgar lodos yönünden mi esmekte?? Rica etsem, bu durumu izah eder misiniz?

 13. Tuzla’da hafif kar yağışı başladı 😀

 14. Şimdi Gebze merkezden geldim. Orada en az 10 cm kar var ve E5 üzerinde birden başlıyor bu kar. Gerisi hep aynı. Dönüşte Tuzla Akfırat’a uğradık yaklaşık 240 metre rakımlı orada da 15-20 cm aralığındaydı. Gebze’de orta kuvvette kar yağdığını da belirteyim 😀

 15. Çorlu’da 20 cm kar olduğuna inanmayanlar Çorlu’ya düşen yağış miktarına baksınlar. 10 kg kar 20 cm edebiliyor zaten bilimsel olarakta olarak da🙂

 16. Bir sistemi daha geride bırakıyoruz. Şunu belirtmeliyim ki yağış, rüzgar, sıcaklık ve zaman bileşenlerinde, Zekeriyaköy’e taşındığım 2005’den beri gördüğüm en iyi sistemdi. Bu süreçte bizleri zamanında ve en doğru şekilde tahminleri ile aydınlatan Havadelilerine çok teşekkür ederim. Hem meteorolojinin, hem de medyadaki hava durumcuların pabucunu dama attınız. Son bir fotoğrafla bu sisteme veda ediyorum; önümüzdeki maçlara bakacağız.

  null

 17. Eskişehir`de kar kalınlığı 20 cm’e ulaştı, bu miktar yüksek yerlerde daha fazla. Ben bu kadar beklemiyordum. Artık pazar günü gelecek yeni kar yağışlarını beklemeye geçtim.

 18. Eveeet. Bu sabah, gece yağan yoğun karın ardından ölçümlerimi yaptım. Ölçülerden 19-20 cm olanı site yolunda, diğeri ise bahçede yapılmıştır. Dikkat ederseniz bahçede yapılan ölçüm, tepe şeklinde birikmiş kar kütlesinin en alt kısmıdır. Yani Zekeriyaköy’de 40-50 cm kar var diyenler de, göreceli olarak doğru söylemişler 🙂 Bu arada sabah Bahçeköy yolunda dünden kalmış onlarca araç vardı ve Zekeriyaköy içinde çok sayıda ağaç devrilmişti 😦

  null

 19. Kadıköy’de bu gece hava sıcaklığı 4 derece civarında olacak. Gündüzden bile daha sıcak 😛

 20. 40 cm lafına inanmaya başladım. Gidip yerinde ölçüm yapacağım.

  2

 21. Diyagramlar.

  GFS

  ECMWF

  Bana göre kesinleşmiştir. Geçmiş olsun 😀

 22. ozturkonur2 dedi ki:

  Ankara-Eryaman-3(844m). Kar yağışı hafif-orta yoğunlukta devam etmekte. Yerde 3 ila 4 cm arasında örtü var. Görüş uzaklığı 2,5- 3 km. Rüzgar: Kuzeybatı-batı yönünde genellikle hafif.

 23. null

  Ben bu kutlenin hareket yonunu cozemedim. Bazen GuneyGuneyBati gibi bazen GuneyBatiBati gibi hareket etmis. Sadece Kuzey ilceleri yalayip gecebilir de, asagi inebilir de.

 24. Sıcaklık düşmüyor, hatta Göztepe’de 2 dereceye yaklaşmış;
  1

 25. 20.12.2012, 22:30 suları…
  null

  2 26. Ankara’da geberik bir kar yağışı başlamış durumda, bahsi değer birşey bir şey değil. Bugünün kazananı İstanbul tabii ki, tebrikler. En son hangi kışın aralık ayında böyle bir kar görülmüştü İstanbul’da hatırlayan var mı? 2001’den beri olmadığına emin gibiyim ama gerisini yaşayanlar bilir.

  • Aralık ayında benim hatırladığım çok fazla etkili yağış yok, 1984’te 31 Aralık’ta sıkı yağmıştı, sahil kesimlerde bile kardan adam yapacak miktarda kar vardı diye hatırlıyorum.

  • Zaten İstanbul’da siklona bağlı kar yağdığı zamanlarda Ankara’ya o sistem değil de genelde hemen ardından gelen sistem kar bırakıyor. Soğuk törpülenmezse ve yağış doğuda kalmazsa yarın akşam ve Pazar için daha umutluyum.

  • 2001’den beri olmadığını teyit edebilirim. 2 hafta önce bunun üzerine ufak bir araştırma yapmıştık. Blogda paylaştığımızdan emin değilim. Belki Atış Serbest’e yazmışızdır. Öncesinde de 8-9-10 Aralık 1991 var. Ben Çanakkale’de yaşamıştım o sistemi. Müthişti. 2001 Aralık sistemi de Ramazan Bayramı’nın sonuna denk gelmişti. 18 Aralık 2001. Arşivden bakabilirsiniz. Bu arada bunlardan hiçbirisi bu kadar yüksek(-2,-4 arası) 850 hPa sıcaklığında kar yapan sistemler değil. http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsreaeur.html

   • Kabaca şöyle diyebiliriz ki; güzel Aralık sistemleri İstanbul’a 10 yılda bir gelir. Bu arada arşivlerde gördüğümüzde 850 hPa sıcaklıkları itibariyle böylesini sistem yerine koyacağımızı sanmıyorum.

    • Alkım’a katılıyorum, 850 sıcaklığı sıfır derece iken İstanbul’a zaman zaman karla karışık yağmur veya hafif kar yağmıştır ama bu denli yoğun bir kar yağışını ben de ilk kez gördüm. At yarışı tabiriyle resmen eşek geldi.

 27. mcfalsi dedi ki:


  Bursa’dan akşam manzarası

 28. ozturkonur2 dedi ki:

  Ankara-Eryaman-3(844m). Kar yağışı yoğunluğunu arttırdı. Ağaçların üstü, çatılar ve çimenler yer yer beyaza bürünmeye başladı.

 29. Onur(Ankara/1090m) dedi ki:

  Ankara’nın hali içler acısı hafif. Hafif şekilde kar yağıyor. 2-3 saat yağıp kesilcek kesilecek gibi sıcaklık. Sıcaklık aniden düştü; 0.5 derece. İstanbul’daki arkadaşların sevincini anlıyorum. Her dakika İstanbul’un kameralarındayım, çok kıskandım İstanbulu İstanbul’u şuan şu an.

  -Lütfen yorumlarınızda yazım ve noktalama işaretlerine dikkat etmeyi unutmayın.

 30. Benim karındaş gündüz mail atmış şimdi gördüm. Sarıyer Zekeriyaköy’de durum gündüz böyleymiş.
  null

 31. 190 metrede, Beylikdüzünde Beylikdüzü’nde son 24 saati özetlersek:
  Dün gece yarısı -1 derece ve donan yağmur vardı. Sabah 1-2 cm’lik bir kar örtüsü, yoğun buzlanma ve -2,5 derecelik bir sıcaklık vardı, ayrıca etkisiz bir kar yağışı vardı. Öğle saatlerine doğru kar yoğunlaştı 10-12cm bir örtü oluştu, sıcaklıkta sıcaklık da -3 dereceye kadar düştü. E-5 Haramidereyi Haramidere’yi Beylikdüzüne Beylikdüzü’ne bağlayan ve 50 metreden 145 metreye çıkan rampa ile Büyükçekmeceyi Büyükçekmece’yi Beylikdüzüne Beylikdüzü’ne bağlayan ve deniz seviyesinden 202 metreye çıkan rampada kar örtüsü ve buzlanma sebebi ile trafik uzun süre durdu, hatta insanlar yürüyerek bu rampaları çıktılar. Saat 4 civarı kar hafifledi ve sıcaklık saat 8’e kadar hafif yağış eşliğinde -1,8 dereceye kadar yükseldi. Şu saat itibarı ile yaklaşık 12-15 cm kar örtüsü ve -2,5 derecelik bir sıcaklık var. Gün boyu Beylikdüzü İstanbul merkezle 1-1,5 derecelik sıcaklık farkını korudu, gecenin ilerleyen saatlerinde yağışın yavaş yavaş istanbulun İstanbul’un bu bölgesinde etkisini azaltmasını ancak bu seferde sefer de İstanbul merkezde ıslak ve yağışlı hava etkisini göreceli olarak sürdürsede sürdürse de Beylikdüzünde Beylikdüzü’nde kuvvetli ayaz ve don olayı ve minimum -3, -4 derecelik sıcaklıklar görüleceğini tahmin ediyorum.

 32. Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m) dedi ki:

  Siz böyle bir havada hala evde mi oturuyorsunuz? Az önce Sultangazi-Cebeci-Bayrampaşa turu yaptım ve yeni geldim. Sıcaklık şu an -0.4 derece ve tipi devam ediyor.

  Oturduğum yer ile bir kez daha gurur duydum. Rakım 153 metre ve kar kalınlığı 13 cm. Sultangazi’de kar kalınlığı 15, Cebeci’de 16 santimetreydi.
  Oturduğum sokak şu an bu şekilde:

  Yayınlanması için 3 resim gönderiyorum:

  1


  Düşünün, bir aralık günü sıcaklık hiç sıfırın üzerine çıkmamış, şehirde gün içinde 5 farklı yağış biçimi görülmüş, ayın 20 günü sadece 4 gün yağış olmamış…
  Gördüğüm en mükemmel aralık ayı.Rabb’imize tekrar şükürler olsun.

  • Valla ben İstanbul’un deniz kıyısında, tam olarak suyun kenarında en az 5 cm ve üzerinde ve en önemlisi de, “kalıcı” bir örtü bırakmayan karı pek kardan saymıyorum. Evet, çok güzeldi. Doyasıya altında gezdim ben de, kardan toplar yapıp oraya buraya fırlattım ama şapır şapır eriyordu yağan kar 😦 Sıcaklık çok düşük değildi, o yüzden biz sahil kenarı semtlerde yaşayanlar için tadımlık bir kar oldu bu. Ocak ve şubat aylarını bekliyorum.

 33. Hatırlıyor musunuz? Geçen sene İstanbulda etkili kar yağışı oldu ama okullar tatil edilmedi. Bizlerde Bizler de bu kararı alanları eleştirmiştik. Yarın okulları tatil edicek edecek bir kar örtüsü olduğunu düşünmüyorum. Yanlış karar bence.

  • Bizde zaten hep öyle işler bu uyarı düzeni. Mesela sık sık görürüz haberlerde, bir yeri, çoğunlukla da Antalya’yı sel alır götürür ama o gün değil, ertesi günü tatil edilir okullar ve ertesi gün hiçbir atmosferik ekstrem yaşanmaz. Valilikler “Biz tedbirimizi alalım, ne olur ne olmaz.” düşüncesindeler ama zaten söz konusu atmosfer olayının yıkıcı kısmı çoktan geride kalmıştır. Bu kar olur, fırtına olur, yağmur olur,vs.

 34. Kadıköy’ün Kartal’ın gün boyu ancak elde edebildiği beyazlığı biz Bilkent’te son 1 saatte elde ettik. Hoş bir kar yağışı var. Sıcaklık çoktan beridir sıfırın altında yoğun sisten de göz gözü görmüyor. 🙂

 35. Ankara’da sıcaklık tam da havaankara_Ankara_1020 ve sonradan ozturkonur2’nin dediği gibi keskin bir şekilde düşüyor. Beytepe’de sıcaklık 0.5 dereceden -0.2 dereceye 20 dakikada düştü. Sayfa her yenilendiğinde 0.1 – 0.2 derecelik düşüş görülüyor 🙂

 36. Oldukça sıradan gibi gözüken (aslında öyle olmayan); fakat karayel fırtınası, donan yağmuru ve tipisiyle hafızalardan asla silinmeyecek çok klas bir sistemi geride bırakıyoruz artık.

  Sisteme günlerce kafa yorduktan sonra, ilk kara kavuşmanın hazzıyla huzurlu bir uykuya dalacağım birazdan. İstanbul’un her tarafı eşit etkilenmese de genel olarak herkes memnun kaldı diyebiliriz.

  En kötü sistemimiz böyle olsun. Herkese iyi geceler 🙂

 37. Sözün bittiği yer. Sabah da cetvel ölçümlerini paylaşacağım. 38. justyfire dedi ki:

  ankara da Ankara’da çayyolunda Çayyolu’nda son 1 saattir hafif kar başladı, rüzgar daha kuvvetlendi sanki, çok sisli bir hava var. karda Kar da giderek hızlanıyor, hava 2 saat önceye kıyasla oldukça soğudu. Sanırım gece etkili olcak.

  Yorumlarınızın doğru anlaşılmasını istiyorsanız, lütfen noktalama işaretleri kullanınız. Nerde başlayıp nerde bittiği belli olsun cümlelerinizin.-anemo

 39. Arkadaşlar hepinize teşekkür etmek istiyorum. Tüm ekip canla başla bir mücadele içinde. Herkesin hedefi de en doğru tahmini yapabilmek. Bence hepiniz çok başarılısınız. Burada isim isim belirtmek istemiyorum. Kimseyi de farklı bir yere koymak istemiyorum. Ancak, aklımda yer eden bir yorumu belirtmeden de geçmek istemiyorum. Dün öğlen 12 gibi Ozan Hoca’nın yaptığı bir yorum vardı. İstanbul 13C, Varna -7C. Bu farkın nelere yol açabileceğini kestiremiyorum demişti. Haklı çıktı. Zaten kimse de kestiremedi. Koskoca MGM bile bildiğin çuvalladı işte. Yurt içi veya yurt dışında hiç bir kurum sizler kadar cesur da değil, bilgili de. Buna emin olun…

 40. Oglen 15:00 gibi atladim metrobuse Florya’dan Zincirlikuyu’ya kadar olan yol ve kar durumunu gozlemledim. Mecidiyekoy’de gezdim dolastim, iyi kar vardi ama aksam saatlerinde erimeye basladi, Florya’ya dondugumde burada yagan karin fazla erimedigini gordum ve Mecidiyekoy’den daha fazla kar vardi. Karayeli bu yuzden seviyorum 🙂

 41. Sıcaklık tekrar azalmaya, rüzgar ise artmaya başladı. Florya -0,5 dereceye indi. Sanırım kent geneline yayılacak.

  Ayrıca radardaki kütle de doğuya doğru hareket ediyor. 1-2 saat orta kuvvette kar yapacak galiba.

 42. En şanssız yerler bence Edirne ve Kırklareli merkez bu sistemde. Normalde Edirne’ye daha fazla kar yağar ama yağıştan nasibini alamadı. Kırklareli merkez yurdumuzun en bahtsız yerlerinden bir tanesi. Bu kadar soğuk olup da az kar yağan bir yer var mıdır bilemem.

 43. ozturkonur2 dedi ki:

  Ankara- Eryaman’dan(844m) bildiriyorum. Burada yağış hafif karla karışık yağmur ve kar yağışına dönüştü sıcaklık ise 3 C civarında.

  • Batıkent’te de durum benzer. Ancak GFS tatmin edici bir yağış öngörmüyor. Eskişehir ve Bolu’da kar yağarken gün boyunca kar değerlerine düşemeyen sıcaklık ve şarıl şarıl yağan yağmur hiç de hoş olmadı. 😦

   • ozturkonur2 dedi ki:

    Çünkü Ankara AB’nin tam merkezindeydi. Ankara’nın 100-150 km batısında zaman zaman kuvvetli karayel eserken, 150-200 km doğusunda ise genellikle güneyli rüzgarlar vardı.

  • behrimen (ankara, batıkent, 847) dedi ki:

   An itibariyle Batıkent’te yağmur kara dönmeye başladı. Büyük ölçüde karlı, karla karışık yağmur var.

 44. behrimen (ankara, batıkent, 847) dedi ki:

  Ankara!

  Kaç saattir 4.8 derecede çakılı kaldı bilmiyorum. Hemen yanı başı (Polatlı, Beypazarı, Kızılcahamam) saatler önce eksileri gördüler. Sinir bozmaya başladı. Yağış da kesildi. Kimse yorum da yapmıyor…

 45. Çorluda Çorlu’da kar kalınlığı yaklaşık 20 cm… Rüzgarlı yağmadığı için her yerde eşit 20 cm.

 46. Balıkesir-Naipli’ de sabahtan itibaren 2 cm örtü oluştu ancak daha sonra yağışın yavaşlamasıyla sıcaklıkta bir miktar (-1’den 0’a) artış oldu ve kar hafiften eridi.Saat 7’den itibaren İstanbul’dan gelen kütlelerin etkisiyle yoğun kar tekrar etkili olmaya başladı ve şu anda 3-4 cm kar örtüsü var. Ancak 8 km doğumuzdaki Balıkesir Merkez’den (120 m) örtü oluşmadığı ve etkisiz bir kar yağışı olduğunu öğrendim. Ayın 25’inde daha sağlam bir sistem bekliyordum Balıkesir için ama bütün beklentilerimiz meteogramların derinliklerinde kayboldu.

 47. Saat sekiz gibi eve geldim. Florya’da yaklaşık 7-8 cm kar var. Bu kadarını hiç ummuyordum. MGM’ye göre sıcaklık -0,3 derece ve hala kar yağıyor. İşten çıkarken Başakşehir ise felaketti, buzlanma ve tipi devam ediyordu.

  Karayelli siklonu hiç bir sisteme değişmem.

  • En ballımız sen ve Zekeriyaköy’den batu71 çıktı 🙂

   • Beylikdüzü ve Hadımköy de coştu 🙂

    Bulut75; Zekeriyaköy – Uskumruköy taraflarında kar kalınlığının bilek ile diz arasında olduğunu söyledi.

    • Sarıyer Sarıdağ mahallesinde (rakım 120-130 metre) oturan tanıdığım bir kişi 40 cm kar var dedi 30 dakika önce. Ayrıca bu kişi öyle abartacak biri değil.

    • Santiago dostum inan çok güzel anlardı. İşyerinden 2 transitle çıktık. 20-25 kişiydik iki araçta toplam. Trafik kilitlendi. Baktık ki olmadı Sarıyer’e kadar yürüyelim dedim. Kimse kar manyağı olduğumu bilmiyor ama ben bu fırsatı iyi kullanayım dedim 🙂 ve hadi sarıyere kadar yürüyerek gidelim dedim araçla saatlerce burada kalırız dedim indik Sarıyer’e kadar yaklaşık 1.5 saat yürüdük. Biraktığımız araç şoförü de bu durumdan memnun kaldı, çünkü hemen kavşaktan geri dönecek ve hiç bu keşmekeşe karışmayacaktı. O geri döndü. Biz yürüyerek devam ettik. Çok şiddetli rüzgar ve yoğun kar ile tipi vardı. Kar Zekeriyaköy, Uskumruköy, Demirciköy üçgeninde bilek ile diz arasındaydı. İşin ilginç tarafı sarıyer merkeze çok daha yakın olan Pelikan evleri kısmına geldiğimizde kar tamamen dize kadar geliyordu. Sarıyer merkeze geldiğimizde kar bileği biraz geçiyordu. Arkadaşlar da aynen şunu dediler: Zor bir yolculuk oldu ama karda yürümek keyifli oldu… Diğer transitte olan arkadaşlar araçla geldiler fakat bizden 3.5 saat sonra Sarıyer merkeze varmışlar.

  • Al benden de o kadar. DEK bantı vuracak mı, sıcaklık yeteri kadar düşecek mi sorusu olmadan her yere kar, her yere soğuk 🙂

 48. Hopa 23 dereceyle bugün Türkiye’nin en sıcak noktası oldu;
  1

 49. Şimdi dışarıdan geldim kayıkların üzerinde 10 cm kar var, biraz iç kesimde yani 1km içeride kesin 15 cm’den fazladır. Çok soğuk yüzüm felç oldu. Ozan Kadıköy’de olmaz senin işin Maslak’ta yarın sabah nefsini körlersin. :))))

  • İTÜ’yü tatil etmişler. Köpekler kampüste yiyecek arıyordur şimdi, ben evde oturayım 🙂

  • Geleneksel kar yürüyüşümü yaptım yarım saat kadar. Kar buzlu olduğu için kar topu yapmak çok zor, hemen un ufak dağılıveriyor. Kardanadam yapmak ise ustalık ister 🙂 Dolaşırken Tekirdağ-Değirmenaltı Mahallesi’nde bir kaç birkaç farklı noktada ölçüm yaptım. Fotoğraflayamadım ama 8-10 cm arası kar var yerde. Bugünkü radar görüntülerine bakarsak Çorlu civarında dediğin gibi 15 cm’den fazla örtü oluşmuştur.

Yorumlar kapatıldı.