Salı Raporu (görüntülü filan)


Bugün için “tüm bölgeler yağışlı” dedik ama yağışın kuzeye (mesela İstanbul’a) ulaşması bu geceyi bulacak gibi… Kusura bakmayın 🙂 Önümüzdeki hafta başı gelecek soğuk hava dalgası da yan yatıp çamura batabilir (daha belli değil)… Zormuş yahu düzenli hava tahmini yapmak 🙂

Bu yazı Türkiye'nin Havası ve İklimi içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

216 Responses to Salı Raporu (görüntülü filan)

 1. İşe gitmeden önce bir şey paylaşayım dedim. Dikkatimi çekti, ilk kez belki de bana öyle geldi. Yağış kütlesinin White Fox’un memleketinden doğru gelmesi 🙂 Tabii bu havayı internet ile takip ettiğimden beri gördüğüm bir saptama.

 2. Bursa (en azından Emir Sultan-Musababa Mahallesi) bembeyaz : )

 3. Saat 06:00, termometre sıcaklığım 0 derece ve dışarıda yoğun kar yağışı başlamış durumda. Vatana millete hayırlı olsun.

 4. 02:43 Kar grenleri uçuşuyor.

 5. Tam yatacaktım çok önemli bir şeyi söylemeden yatamadım, sohbete de tekrar giremedim. Yarın İstanbul’da kütleler doğulu rüzgarlarla taşınacak ve bu taşınan kütleler geçen sonbaharda ULL alanının Marmara adasına sellere neden olduğu gibi aynı noktalarda yoğun kar yağışlarına neden olacak yarın İstanbul’da… Bu yüzden yarınki sistem mini bir 22 Ocak sistemidir!

 6. Geceyi kendi adıma bir şerh düşerek bitiriyorum.
  Bundan sonra GFS’nin açılımı ‘Girl Friend Style’. Bir dediği bir dediğini tutmuyor. 6 saatlik dilimlerde tamamen farklı şeyler söyleyebiliyor falan. Bu ne lan?!

  • This Chatroll is over capacity…
   Yani diyor ki; “Hacı istediğin zaman girip, gönlünce sohbet etmek, sorularını sormak, gözlemlerini aktarmak ve anında cevap almak istiyorsan atacaksın eli cebe, vereceksin bir yeşil 20’lik, kapasiteni artıracağız. Bizde böyle kusura bakma!”
   Hocam sahi ne zaman artırıyoruz şu sohbet odasının kapasitesini?..

   • Üzgünüm.

    Aylık 19 dolara 100 kişi girebiliyormuş bir anda. Verelim mi?

    • “Verelim mi?” sorusunun cevabını toplanıp vermek lazım. Ortak bir havuzdan sağlanmalı ki, herkesin katkısı olsun. Ancak bu sefer de şöyle bir problem var; 110 kişi kapasite artırımı için havuza para koyar, 10 kişi dışarıda kalırsa bu kez insanlar “ben de para ödedim kardeşim” diyebilir. Bilemedim, ortak akıl ile çözülecek bir problemse elimi taşın altına sokarım. WordPress uyumlu ücrestsiz chatroom plug-in’i varsa oradan da yürüyebiliriz.

   • İşte bunlar hep masraf 🙂

    Ben de şu anda internette ücretsiz alternatifleri araştırıyorum. Bu konuda bilgisi olan varsa alternatiflere yönelelim.
    (Şu sürekli ses ve garip suratlar yapan saçma chat zımbırtısı hariç alternatifler tabii)

 7. Beytepe’de 19 gündeki toplam yağış çok az sonra 100 mm’ye ulaşacak. 117 mm’yi ay sonuna kadar aşarsak son 65 yılın en yağışlı Aralık ayını geride bırakacağız.

  Ankara’ya çöl diyorlar ama ne hikmetse ben buraya geldiğimden beri nerdeyse her yıl yağış rekoru kırılıyor.

  2012’de en yağışlı Aralık rekoru geldi geliyor,
  2012 Ocak ayı 111 mm ile 1926’dan beri görülmemiş bir yağış miktarına sahip
  2011 Ağustos ayı son 30 yılın en yağışlı Ağustos ayıydı.
  8 Mart 2011’de bir kar rekor denemesi oldu.
  2010 Ekim zaten başlı başına çok ağır bir yağış rekoruydu….

  Bilkent’in 150 metre daha yüksek olduğu hesaba katılırsa benim burada 4 derece civarında güzel bir yağmur var. Bu arada 72 saat aradan sona ilk defa sis dağıldı yarın akşam hatırı sayılır bir kar yağışı da alacağız. Bence çukura da kar yağacak akşamdan itibaren…

 8. Saat 23.36 itibariyle Hacettepe istasyonu aylık yağış miktarı 98 mm oldu. Ankara Aralık ayı yağış ortalamasının 42,6 olduğunu ve önümüzdeki günler için yağış tahmini miktarını birlikte değerlendirirsek oldukça bereketli bir Aralık geçirdiğimizi rahatlıkla söyleyebiliriz. İnşallah önümüzdeki günlerde alacağımız yağışlarla birlikte ortalamayı üçe katlayabiliriz.

 9. Beyazıt’ta sıcaklık 1.5 derece, gece uzun.

 10. Dışarıda iri taneli etkili bir yağış başladı. Balkondaki termometre 4 dereceyi gösteriyor.Eskişehir taraflarında da kütleler oluşmaya başladı.

 11. ozturkonur2 dedi ki:

  Ankara-Eryaman-3(844m.). Burada yağmur hızlandı.

 12. Koskoca MGM, devletin kurumu, bu ne rezillik yahu? Her soğuk hava sistemi geldiğinde site kilitleniyor ya da yavaş çalışıyor. Senelerdir böyle

 13. Rüzgar müthiş hamleler yapmaya başladı. Sıcaklık 4.1 derece. Radara göre fazla yağış yok şu an için.

 14. Ozan abi İstanbul il genelinde yağış ne zaman başlar söyler misin?

  Not: Fındıkzade 2 derece 🙂

 15. Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m) dedi ki:

  Kurstan gelir gelmez yazmak istedim, dayanamadım 🙂
  Dışarıda inanılmaz keskin bir hava ve hayatımda nadir gördüğüm sürekli bir karayel fırtınası var.
  Rüzgar uğultuları ise inanılmaz. Karayel saat 21:40’ta 73.4 km/h hıza çıkmış.
  Şu anda ise sıcaklık hiç bir modelin tahmin etmediği gibi 0.7 derece.
  Gece uzun olacak 🙂

 16. istanbulda İstanbul’da yarın kar il geneline yayılabilir…

 17. ozturkonur2 dedi ki:

  Ankara-Eryaman-3’ten bildiriyorum Rakım: 844 m. Burada hava çok bulutlu ve zaman zaman hafif yağmur görülmekte, sıcaklık ise 4 ila 5 C arasında. Saygılarla.

 18. Çanakkale’de çok güzel kar yağıyor ama geçen sene olduğu gibi bu kar yağışında yine nöbetçiyiz 😦

 19. Beylikdüzü’nün en yüksek yerinden biraz önce geldim, donan yağmur yağıyordu, montun üzerinde ufak öbekler yaptı. Kar veya KKY yok.

 20. baburkop dedi ki:

  Merhaba,
  Blogunuza yeni üye oldum. Sitenizi özellikle kışın daha çok takip etmeye çalışıyorum. Sizin önderliğinizde meraklı insanların bu blogda toplanıp bilgi, fikir vs. paylaşması harika. Daha çok yine izleyici olarak takip edeceğim. Tabii ara sıra ben de Beşiktaş’tan bildirebilirim 🙂 Teşekkürler bu güzel site için. İyi akşamlar.

 21. hayatbu (Beşiktaş/İST 10 m) dedi ki:

  Whitefox, İstanbul için sea-effect ya da sea-enhanced ihtimallerini kontrol edebilir misin? Eğer yanlış görmüyorsam yarın, özellikle akşam iş çıkışı saatlerinde, İstanbul’un yükseklerinde ciddi kar ihtimali görünüyor. Sea-effect de olursa bayağı sıkıntı olabilir gibi sanki? Ozan, sen de kontrol edebilirsen sevinirim.

  • Soru bana sorulmamış ama ben de merak ettim. Gördüğüm kadarıyla bu şekilde yağışlara fırsat kalmadan sistemler arka arkaya geliyor ve deniz etkisi yağışları için zemin kalmıyor.

  • Deniz etkisine pek uygun değil şartlar. Seviyeler arası epey rüzgar açı farkları mevcut, tepe enverziyonu yok, 850 mb sıcaklığı da bu saydıklarımın olumsuz etkilerini silecek kadar düşük değil.

   Ama sinoptik yağış bol gözüküyor. Böyle sistemler belli olmaz gerçi. Kocaeli tarafına da yığılabilir yağış.

  • Anadolu yakasında sea-enhanced yağışlar görmek mümkündür. Rüzgar yukarda batı-kuzeybatı bileşenlerden esiyor gibi.

   Ben yoğun kar yağışını 11:00-14:00 dolaylarında bekliyorum. Akşam ise boğaz Boğaz hattı ve Anadolu yakasında yağışın yağmura döneceğini düşünüyorum şahsen…

   • hayatbu (Beşiktaş/İST 10 m) dedi ki:

    Akşam soğuk biraz geriye çekilecek diye bekliyorsun ama modeller bu sistemde çuvalladı gibi görünüyor. Son çıktıda o soğuk çekilmiyor gibi görünüyor. Fakat daha ilginci hiçbir model bu kadar soğuk öngörmüyor İstanbul’u şu saat itibariyle. Şu anda Balkanlar bildiğin soğuk hava deposuna dönmüş durumda ve pompalıyor soğuğu bize. Kırklareli -4C’ye kadar inmiş ve karayel çılgınca esmeye devam ediyor. Benim gördüğüm İstanbul sabaha kadar sıfırın altına inebilir. Haliç bile 1C’ye kadar inmişse sağlam soğuk var demektir. Thickness değerlerinde de bence çuvalladı modeller.

    Bir gariplik var ama çözemiyorum açıkçası. Modeller durmadan değişiyor ve bayağı keskin farklılıklar oluyor bu değişikliklerde. Modellere göre 8-10C olması gereken yüzey sıcaklığı 1C’ye kadar indi. İşin enteresan tarafı ise eğer yarın GFS modellerinin gösterdiği gibi bir yağış olursa İstanbul felç olabilir ve kimsenin bundan haberi yok. Herkes mışıl mışıl uyuyor. Yarın o kar bir yağsın, belediye falan hepsi hikaye kalır. Kimsenin hazırlığı yok çünkü. Malum, önceki kışlarda belediye araçları daha kar yağmadan 12 saat önceden hazırlanıyordu mücadele için. Fakat DMİ de yarın karlakarışık yağmur bekliyor. Gayet meraklı bir biçimde bekliyorum. Yarın trafikte kalırsam kendime çok güleceğim 🙂

    Bu arada sizce ne olur yarın? Neden modeller öngöremedi bu kadar soğumayı? Niçin bu kadar sık değişiklik görüyoruz modellerde?

    • Bugünkü yüzey soğuması hiçbir model ve tahminci tarafından öngörülemedi dediğin gibi. Bir kere bu çok garip.

     Ve dediğin olabilir, yarın yoğun kar olabilir İstanbul’da, birçok yerde. Zor bir tahmin yine de.

     Uzun vadeli model dansözlüklerini ise herhalde normal karşılamak lazım bugünkü fiyaskodan sonra.

 22. ECMWF 12 Z önümüzdeki hafta başındaki muhteşem soğuğu resmen yok etmiş. Bakalım değişir gene belki ama çok yazık olur gelmezse.

 23. Çanakkale’ de şu an kar yağıyor…

 24. Güney Marmara adına konuşmak gerekirse sakinlik içinde İstanbul ve Trakya’yı takip ediyoruz. Bulunduğum yerde sıcaklık 2 saat içinde 3,7 derece düşüş göstererek 5,3 dereceye ancak inebildi. Örtü beklentimiz hala devam ediyor ancak şu ana kadar daha düşük sıcaklık değerleri beklerdim. Gecenin ilerleyen saatlerinde canlı aktarımlarıma devam edeceğim.

 25. Akdeniz yavaş yavaş İç Anadolu`ya yağış pompalamaya başladı, soğukta soğuk da giriş yapmaya başladı acaba kar ne zaman başlar?

 26. Hissedilen sıcaklık Fındıkzade’de şuan şu an 3 derece 😀
  1

 27. Bir süre devam eden donan yağmurun ardından, 20.45 itibariyle Muratlı-Tekirdağ’da yağış kara döndü. Sıcaklık -0.4 C.

 28. secose59 dedi ki:

  An itibariyle bu yılın ilk kar taneleri Tekirdağ merkeze düşmeye başlamıştır. Çatı ve araçların üzeri beyazlamış durumda. Saygılar… 🙂

 29. Şu an dışardan geldim ve üstüm buz oldu, donan yağmur bu olsa gerek. Tam yazarken camdan baktım lapa lapa kar yağıyor. 🙂

 30. Yenikapı’dan bildiriyorum bir rüzgar hamlesi sırasında baya gürültü koptu. Ne olduğunu bilmiyorum.

  BirdeBir de, Marmara Bölgesi’nde en düşük ortalama sıcaklık rekorları kırılacak gibi görünüyor.

 31. beylikdüzü Beylikdüzü-190 metre rakımda şu an sıcaklık 0,2 derece

 32. Onur(Ankara/1090m) dedi ki:

  İstanbul’da kar sezonu açılmıştır. Hayırlı olsun. Daha demin Silivri’de oturan arkadaşım ile konuştuk. Havanın 1 dereceye kadar düştüğünü ve kar yağışının başladığını söyledi. Tabii ilerleyen saatlerde İstanbul’un geneline gelicek gelecek bu kütle. Darısı Anadolu Yakası’nda oturan arkadaşlara…

  Noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk koymayı unutmayın. -Onur

 33. Mgm MGM yağışı Bolu ve Eskişehir için gece saatlerinden itibaren kara çevirirken, Ankara için gün boyu yağmur şeklinde vermiş. Biraz çelişkili değil mi?.

  • Üzerimizdeki siklon soğuğun İç Anadolu’nun doğusuna girmesini yavaşlatıyor. Soğuk hava ancak akşam ve gece saatlerinde Ankara’ya ulaşmış olacak. Kar da yüksek yerlerden alçak yerlere kademeli olarak 18-24 arası başlayacağı için pek de çelişkili gözükmüyor.

 34. Sistem gece ve sabaha kadar Trakya’yı memnun edeceğe benziyor. Yarın öğlene doğru belki biz de bir şeyler görürüz. Ortadaki boşlukta kaldık hevesim kaçtı, haftaya kaldık artık.

 35. Gelelim White Fox Tahminine:

  Yarın İstanbul genelinde başta Santiago’nun mekanı, benim arada gittiğim Zekeriyaköy’e, bunlar dışında Kemerbugaz’a, Hadımköy’e elbette Çatalca’ya… (bunlar say say bitmez) gündüzleyin kar kuvvetli yağacak. Ulaşımda aksamalara neden olabilir diyorum. Kar yağışı sırasında bu yerlerde sıcaklık sıfırın altına bile inebilir.

  Ama ama ama yarın Moda’da yaşayan Havadelisi’ne, Kartal’da yaşayan Drummer’a kötü süprizler de var. Hatta editör Anemodelion’a hahahaha

  Çünkü yarın akşam, gündüz kar alabilecek olan deniz seviyesine yakın pek çok nokta yağışları yeniden yağmur şeklinde alacaktır. Yani ben böyle düşünüyorum..

  Anemodulion sana da aynen böyle olacak, yarın gece yağmur alacaksın… Herhalde ALKIM da bu saydığım yağmurlu alan içinde bilemiyorum artık 🙂 😀 🙂

  Ama özellikle de Drummer’a geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum 😛

  • Ne yazık ki arka arkaya seri eksi oy verebilebileceğim bir buton yok. 🙂 Kış daha yeni başlıyor. Elbet benim de “nihahaha” şeklinde güleceğim günler olacaktır. 😀 Ama olsun. Varsın Kartal’a, Kadıköy’e bir şey yağmasın. Ben yine de seni her koşulda takdir ediyorum White Fox.

 36. Balkanlar’da yer seviyesinde çok soğuk bir hava var. Soğuk hava ılık havadan daha yoğun ve ağır olduğu için ilerlerken ılık havanın altına dalıyor. Böylece yere yakın yerler -geçici bir süre için- üst seviyelerden daha soğuk hale geliyor. Şu anda İstanbul’un Avrupa yakası ve Trakya’da durum budur. 0 dereceye yakın sıcaklığa rağmen yağış kar değil yağmur olarak düşebilir, çünkü üst seviyeler görece ılıktır. Hatta yer seviyesi sıcaklığı 0’ın altına bile düşse yağmur yağabilir, buna da “donan yağmur” diyoruz. Bununla ilgili eski bir yazı: https://havadelisi.com/2010/02/09/donan-yagmur-mevzuat-disi-bir-hava-olayi/

  • Hocam sende de ne arşiv birikmiş ha! Yenisini yazmaya gerek kalmadan çıkarıp çıkarıp servis ediyorsun. Biz de hatırlıyoruz sayende. Bu Aralık ayı da senin bütün arşivi döktü ortaya. Ne bereketli bir Aralık’mış. 2012 sıcağıyla, soğuğuyla, fırtınasıyla, yağmuruyla, karıyla envai çeşit hava olayıyla efsane bir yıl oldu. İki gün sonra kıyamet kopacak ya, kopmadan not düşeyim istedim tarihe. 🙂

 37. Beşiktaş Balmumcu’da yangın mı var? Gökdelenlerin tepeleri gözükmüyordu ve bir de itfaiye sesleri falan duydum. Yoksa bulut muydu onlar? 😀

 38. Şuan da Şu anda yağış karla karışık yağmura dönüştü. Şiddetli bir şekilde devam ediyor.

 39. Avrupa yakasında 2-3 saattir etkili olan rüzgar Anadolu yakasında niye bu kadar gecikti?

 40. Vay be! Edirne -1C ve karla karışık yağmurlu! Bugünleri de mi görecektik 🙂

 41. Defalarca dedim, bak dedim Ozan Hoca dedim, Sibirya bu dedim, kuvvetli karayel var dedim, bu sistem iş yapar dedim, dinletemedim 🙂

  Karadeniz ve yukarı seviyedeki sıcak hava vız geldi, soğuklar delip geçiyor.. Başakşehir 3,6 dereceye indi!

  Öte yandan Burgaz’da -2 derecede donan çisenti vardı.. Düşük ihtimal de olsa yarın İstanbul’da da benzer bir hadise görülebilir..

 42. Şimdiden bu kadar düşen sıcaklık çok güzel şeylerin habercisi olabilir 😀 GFS haftaya -12 sokmuş İstanbul’a ve en soğuk çıktı bu. Ve kar cuma gününü beklemeden yağar, tabii böyle giderse 😀

 43. Beylikdüzü’nde tuhaf şeyler oluyor, sıcaklık modellerdeki tahminden 5-6 C aşağıda seyrediyor şu an.

 44. Veeee, Çanakkale merkezde bu yılın ilk kar taneleri yağmur taneleri ile beraber düşmeye başladı. Sevinerek iletirim 🙂 (kırsal kesimde merkeze 20-30 km uzakta 400 m üzerindeki bazı köylere ilk kar 4 aralıkta Aralık’ta düşmüştü, 5cm örtü bırakmıştı.)

  • Şimdi geldim işyerime radar tepesinden ben kar falan göremedim hatta kar var yazınızı gördükten sonra gözümü kısarak lambaya baktım 🙂 Yine bişey bir şey göremedim daha çok ince ince uçuşan yağmur taneleri var.

   • Ulupınar gözlemevine gidip gelen arkadaşlarımızdan orada kar yağdığına dair bilgi gelmişti. Örtü yoktu zaten. Saat 16 civarı ise o ince ince yağan çisentiye siyah mont üzerinde kendini belli eden küçük kar kristalleri de eşlik etti. Gözlem doğrudur hocam. Endişeniz olmasın. O ince ince uçuşan yağış öğle saatlerinden beri var. buraya da yazmıştım. Beni neden böyle bir konuma soktunuz anlayamadım hemşehrim…

 45. Onur(Ankara/1090m) dedi ki:

  Şu anda Ankara’nın Or-an semtinde kuvvetli rüzgar var. Poşetler, naylonlar havada uçuşuyor. Evin uğultuları çok korkutucu. Hava 11 dereceden 7.5 dereceye kadar düştü, düşmeye de devam ediyor. Bu gece Freemeteo karla karışık yağmur demiş, hocam sizin fikirleriniz nedir?

 46. Pek hakim olduğum bir konu değil. GFS 500 hpa rüzgar verilerini incelerken aşağıdaki gibi bir oluşumla karşılaştım. Yukarı seviye alçağı olması mümkün mü? Veya başka bir şey mi?
  null

 47. Beyşehir’in Esence Kasabası’nda saat 11’den bu yana aralıksız kuvvetli yağmur var. Ara ara şimşek sesleri de geliyor. 3,5 derece sıcaklık var şuan şu an ve geceye doğru yağış sulu kara döner diye düşünüyorum.

Yorumlar kapatıldı.