Bir Hafta Sonu Molası Daha, Sonra Yine Yağmur Boran…


Yorum ve resim eklemede üyelik sistemine geçtik, nasıl üye olacağınızı buradan öğrenebilirsiniz (yapması çok kolay, adım adım anlattım).
***********************
Videodaki rapor ve tahmin Cuma sabahına ait. Görüntülü rapor siftahını da yapmış olduk, vatana millete hayırlı olsun 🙂

Hafta sonu çoğu yerde sakin, önümüzdeki hafta ise yine bol bol yağmur ve fırtına olacak.

Bu yazı Türkiye'nin Havası ve İklimi içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

136 Responses to Bir Hafta Sonu Molası Daha, Sonra Yine Yağmur Boran…

 1. İzmir’de dünden bu yana hava sadece bulutlu. Bulutların şekli ve havanın renginden bu yaşıma kadar edindiğim eşsiz tecrübelere dayanarak yağış olmayacağını dünde dün de hissediyordum, aynı hissim hala devam ediyor.
  MGM beni işe al 😀

 2. bgra25 dedi ki:

  Bende Ben de Ankara/Sincan’dayım kalktıgımda gözlerime inanamadım, saat 10’a kadar yağdı şimdi ise yerini yağmura bıraktı.

 3. Saat 12:00 itibari ile kaydedilen sıcaklıklar… Kütahya gibi 1000 metreye varan rakımı ve soğuğu sağlam bir kentin, çevresindeki iller halihazırda soğuk sayılırken nasıl olduysa 10 dereceye çıkması dikkatimi çekti. Eskişehir, Afyonkarahisar, Uşak, Isparta, Burdur, Bilecik, hatta Bursa bile o sıcaklıklara yaklaşmadı daha! Dört bir yanı soğukken Kütahya’nın ısınması ne iştir anlayamadım doğrusu.

 4. Bundan bir hafta önce ikincil bir sistemin oluşacağını, bunun da adının Noel sistemi olduğunu yazmıştım. Sibirya Yükseği’nin daha batıya yüksek basınç yumurtlayacağını ve bu yükseğin İstanbul’da kar yapacağını düşünüyordum ve sanırım bu gerçekleşecek son 2 GFS çalıştırmasına göre..

 5. An itibariyle Bilkent 0.6 derece yağmurlu!

 6. Sabah 08:00 Analizi
  İç Anadolu’nun orta ve kuzeyinde güneyden yaklaşmakta olan sıcak cephenin üst seviyede yaptığı sıcak adveksiyon ile izentropik yükselme sonucu overrunning mekanizması gelişti. Geceden beri kar yağmasının nedeni overrunning olayının neden olduğu ikincil cephe… lakin cephenin gün içinde kuzeye ilerlemesi ile merkezde sıcaklık +4 dereceyi rahat bulacaktır. Bilkent’te de +2’yi bulur. Yağış öğledensonra iyice hafifliyor. Gece etkisini yeniden arttıracak ama merkez (yani çukur!) gece 2-3 derecenin pek altına inmeyebilir. Geceki yağışlar hem çukurda hem de Bilkent’te yağmur şeklinde düşecek.

 7. Özlediğimiz görüntüler bunlar 🙂

 8. İstanbuuuul kıskaaaan beniiii, kahrınızdan ölün! Hahahahaha
  Bir Bilkent sabahııı

 9. Peki Ankara’nın benim gelişim şerefine beyazlara bürünmesine kaç puan? 🙂

 10. Perşembeyi cumaya bağlayan gece ve sabahı bulunduğum yer itibariyle sistemin en soğuk kısmı gelmiş olacak. Santiago’nun da dediği gibi, eğer kuvvetli rüzgarla birlikte sıcaklık istenilen şekilde düşerse ancak havada kar görürüm diye tahmin ediyorum. Bu sistemden yerde bir şey beklemiyorum.

 11. Dışarıda aniden sis oluşumu başladı. Görüş mesafesi gittikçe düşüyor. Ayrıca gelen kütleler tam üstümüzden geçip gidiyor. Yağmur orta kuvvette ve rüzgar hiç yok.

 12. Yarın Kızılcahamam civarında sabah hafif kar olacak gibi ama akşama doğru daha ciddi bir yağış var gibi. Kar olarak devam edebilme ihtimali nedir acaba? Whitefox ilgilenirse sevinirim.

 13. bgra25 dedi ki:

  Ankara/Sincan’da hafif kar yağışı var. 🙂

 14. Radarda kütlelerin belli olmasıyla yağışta yağış da başladı. Modeller Anadolu yakası – İzmit – Yalova hattına iyi yağış vermiş.

 15. Yılbaşı Tatili tatili için geldim Çorluya Çorlu’ya. Valla Allah şahidim buranın havası bana bahar geldi 😀
  Dün sabah Sofyada Sofya’da otobüse bindiğimde otobüsün içindeki termometre -9’u gösteriyordu. Kar örtüsü güneşe rağmen eriyemiyor ! Kar örtüsü Haskovo’ya kadar vardı, düşünün 😀 Sınıra vardığımda termometre 5 dereceyi gösteriyordu. Çorluya Çorlu’ya vardığımda ise 7 dereceyi gösteriyordu 😀 Sanırım buraya uğurlu geldim, haftaya karlı sistem geliyormuş. 😀

 16. Hafta ortasında gelecek olan sistemle ilgili ilk düşüncelerim;

  İzlanda’dan kopacak olan bir alçak basınç merkezinin, 1050 milibarlık Sibirya ve 1025 milibarlık Azor Yüksek Basınçları’nın arasına dalmasıyla önümüzdeki hafta ortasında nur topu gibi bir Doğu Akdeniz siklonu oluşacak. Bu devasa siklon çarşamba gününden cuma gününe kadar tüm Türkiyeyi fırtınasıyla, yağmuruyla, karıyla etkisi altına alacak.

  Kuzeyde 1050 milibarlık Sibirya Yüksek Basıncı, güneyde Akdeniz’de de 1000 milibarlık bir siklonun oluşturacağı müthiş basınç farkı sayesinde İstanbul başta olmak üzere batı bölgelerde, yıldız yönünde fırtına ve kuvvetli fırtına görülecek.

  Şu anki görüntüye göre bu sistem Trakya’da soğuğu, tüm Marmara Bölgesi’nde kuvvetli yağışları, İstanbul’da kuvvetli fırtınası ve Doğu Akdeniz’de de aşırı yağışları ile iz bırakacağa benziyor.

  Perşembe gecesi sistem doğuya doğru çekilirken rüzgarın daha fazla batı bileşeni alarak karayele meyletmesi sonucu Balkanlar’da yerleşmiş olan soğuk havanın İstanbul’a kadar ulaşacağını, cuma sabahı da şehirde mevsimin ilk kar yağışının görülebileceğini düşünüyorum. Her ne kadar hava tahmin siteleri yağışın karla karışık yağmurdan öteye geçemeyeceğini söylese de, edindiğim tecrübelere dayanarak İstanbul’da cuma günü beklenenden çok daha soğuk bir hava olacağını tahmin ediyorum.

  Yukarı seviyelerde soğuma zayıf da olsa (1500 metre yukarıda -4C/-5C), sistem Sibirya Yüksek Basıncı’nın kanatları altında oluştuğundan, Balkanlar’da yer seviyesindeki ciddi soğuğu ve karayel bileşenli esecek olan rüzgarları da hesaba katarak böyle bir yorum yapıyorum. Zira, cuma sabahı 1500 metrede -4C/-5C civarlarındaki hava sıcaklığı, 750 metre civarlarında da çok fazla artmıyor, -3C/-4C civarlarında görülüyor. Yer seviyesi ise çok daha farklı, Balkanlar’da -10C/-20C’ler cirit atıyor.

  Önümüzdeki hafta sonuna doğru ise yeni bir Doğu Akdeniz siklonu ve soğuk hava dalgası gelecek gibi duruyor.

 17. MGM de emin değil o yüzden ikon koymamış. Bence kar yağmaz.

 18. Sabahtan beri İstanbul radarında görünen o kütlelere rağmen Beyazıt istasyonu 0.2 mm yağış alabilmiş.

 19. Bugün GFS öğle çıktısındaki bir kaç birkaç harika sistemden sadece bir tanesi 🙂

 20. Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m) dedi ki:

  Yağışta güvenilir NAE modeli yarın akşama kadar İstanbul’da iyi yağış öngörmüş.

  Skiron ve Bolam’da yine yarın akşama kadar yaklaşık 17-18 mm. civarında yağış vermişler.

 21. Yeni bir portakal sistemi ile karşı karşıyayız. Biliyorsunuz portakal sistemlerinde Karaman dolayları hariç İç Anadolu ve başta Antalya ve Adana gibi güney sahil kentleri kuvvetli yağış alır.

  Sistemin çekirdeği -25 derece, pek de karlık değil lakin Antalya-Adana hattında deniz suyunun 20 derece civarında olması 45 derecelik bir fark oluşturacak. Yoğun kararsızlığa bağlı olarak güneyde su baskını ve sel ihtimalini ayrıca da su hortumu ihtimalini parantez içine almamız gerekli…

  1

 22. Dışarıda damla yağış yok. Virga galiba.
  1

 23. Radarda sürpriz kütleler var. Trakya civarından doğuya ilerliyor ama max görüntüsüne göre yağış yer seviyesine inemiyor.

 24. 1
  2

  Bu üstümüze böyle gelsin kurak ve sıcak geçen sonbaharın acısını çıkartırız 😀

 25. İstanbul son birkaç yılın en kuvvetli fırtınasını yaşamak üzere…
  1
  Fırtınayı tam olarak garantilemek için erken olsa da GFS 2-3 gündür istikrarlı olarak fırtınayı destekliyor.
  GFS çoğun zaman olduğu gibi her şeyi ters çevirmezse bizi tam 3 gün fırtına bekliyor.
  2

 26. Ankara’da pazartesi yağmur tahmininde bulunulmuş MGM’de. Acaba kar olasılığı hiç yok mu? Kızılcahamam için umutluyum ancak arkadan yağmura çevirince kötü oluyor.

 27. Bu yağış verileri neden hiç bir zaman tam olarak girilmiyor. Dün bütün gün radarda Rize üstünde kütleler vardı merak edip yağışa bakayım dedim ne göreyim veri ortalıkta yok…

  1

 28. Ozan hocam öncelikle sizi tebrik ederim.Bugün Giresun Espiye’de parçalı bulutlu soğuk bir hava vardı. UZAL MGM’nin son uydu görüntülerine göre Kırım üzerinden Karadeniz bölgesine yeni bir yağış geliyor.Bu yağış kıyılarda karla karışık yağmura dönüşür mü acaba ?

 29. Oldukça başarılı olmuş hocam haddim olmayarak tebrik ederim.
  Bu arada MGM 20 aralık Perşembe günü Gökçeada-Bozcaada’ya kar yağışı vermiş dikkatinizi çekti mi bilmiyorum

 30. Trakya 1-2 derece ve yağmurlu ama çÇanakkale tarafı 5 – 4 derece kar’lı karlı

  1

 31. Durum giderek ciddileşiyor. GFS Diagramda diyagramda en son 2004 23 Ocak için 50 kt gösteriyordu. İlk kez o günden sonra bu değere yaklaşılmış. GFS Diagrama diyagramına göre ayın 20’sinde 40 kt rüzgar bekleniyor İstanbulda İstanbul’da.

 32. Gece sıcaklık tam -1 dereceye kadar düştü. Fakar Gebze 0.1 derecede kalmış. Sabah kameralardan baktığımda Tuzla-Pendik civarı pusluydu çimenler beyazdı. Diğer yerlerde hava gayet açıktı.

 33. MehmetEren dedi ki:

  Merhaba;

  Bu hafta ortası gelen sistemle ilgili konuşmak istedim. Eklerde de görüldüğü üzere oldukça kuvvetli bir fırtına geliyor. İzobarlar bir haylı sıklaşmış; Marmara, Ege ve Batı Karadeniz üzerinde.

  Yine Karadeniz sahillerimizde gemiler için sıkıntı yaratabilecek düzeyde geçen seferki gibi. Ne düşünüyorsunuz?

  • Aynen öyle, bol bol sıkıntı var ne yazık ki… Siklon tüm modellerde ve çıktılarda son derece kararlı.

   • MehmetEren (Kozyatağı/İST, 60m) dedi ki:

    Aynen öyle ancak malesef maalesef herzaman her zaman olduğu gibi (dilerim olmaz tabiki tabii ki) yine karadenizde Karadeniz’de karaya oturma haberleri gelebilir. Burdaki modele göre oluşan koridorda ortalama 50km/sa rüzgar var ve yer yer 80km/sa kadar ulaştığı görülebilir. Sorunumuz sadece rüzgarlada rüzgarla da kalmıyor. Birde Bir de bu siklon’un siklonun yağış görünümü var. Resimde görüldüğü üzere Akdeniz’de özellikle antalya körfezi’nde Antalya Körfezi’nde yine okul tatil edicek edecek ve sele neden olabilecek bir yağış gözüküyor. Siklon kararlı ve bu şekilde geldiği sürece 20 Aralık Perşembe günü yüksekler ve içbatı kesimde tipi, kıyılarda yağmur ve kuvvetli fırtına olacak gibi. Tabiki Tabii ki bir hava delisi olarak bu sistemi ocak sonu ve şubat başı beklerdik ki istanbulda İstanbul’da da tipi olasılığı yüksek olabilecek bir sistem olurdu 🙂


    http://www.wetterzentrale.de/pics/Rtavn13218.png


    Bu şekilde resim yüklemiyoruz. Çünkü bu resimler değişecek. Nasıl yükleneceği üyelik yazısında anlatılıyor.

 34. İyi olmuş Ozan, çok güzel. Kardaki röportajını İTÜ’nün aşağıdaki giriş kapısından sonra ağaçlı bir yol var ya ordan yaparsın.

 35. Video kalitesi güzel, anlatım güzel, detaylar verilen süreye bakılınca hiç de fena değil.
  Yalnız bir yaka mikrofonu kullanılsaymış daha yerinde olurmuş. Sokak röportajı olduğunda yine logolu el mikrofonuna geri dönersiniz. Tek kişilik açık hava sunumlarında el mikrofonu ses kalitesini artırsa da, jestlerin önüne geçerek sunumun görselliğini etkiliyor. Senin de jestlerin normalin üzerinde olduğu için bence bu konuda bir talepte bulunmalısın hocam.
  Diğer taraftan Hans ekmeğini elinden almaya çalışıyor. 🙂 Son güncellemede pazar günkü durum nedir öyle? Haha

 36. Saat 24:00 itibariyle kızılcahamam Kızılcahamam -8 oldu. bunun Bunun üstüne umarım pazartesi artık kar gelir.

 37. Uzun saç konusunda ben de ısrarcıyım hem yakışıyor sana hem de daha marjinal görünürsün. Sunum harika, yalnız geçişler çok hızlı olmuş gibi geldi bana.

 38. Yeni izleyebildim. Çok beğendim, daha iyi yerlerde de görürüz inşallah.

 39. Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m) dedi ki:

  Hocam, söylenecek çok şey var ama mükemmel bir anlatım demekle yetiniyorum.
  Ayrıca uzun saç bence size daha fazla yakışıyor. 🙂
  Bu arada haftasonu tahminim:

  1

 40. Ozan abi ben senin saçların uzun sanıyordum 😀 Video çok güzel olmuş, lütfen ileride daha uzun daha ayrıntılı videolar paylaş bizimle.
  Bir ara Cemal Saydam hocamız modelleri göstererek video hazırlıyordu. Siz de öyle yaparsanız güzel olur.

 41. Ozan hocam gayet güzel, keyifli bir anlatım olmuş. Senin gibi adamların bu ülkede daha da ön planda olmasını dilerim.

 42. hayatbu (Beşiktaş/İST 10 m) dedi ki:

  Ozan gerçekten güzel sunuyorsun maşaallah. Allah nazarlardan saklasın, bu gidişle ulusal kanalların en sık görülen yüzü olmaya doğru emin adımlarla ilerliyorsun. Ne diyeyim, bahtın açık olsun.

  Bu arada dilbilgisi-imla düzeltme olayı çok hoşuma gitti. Kim yapıyor bunu? Bunun altında bir isyan sezinliyorum. 🙂

 43. Ozaaaan! Alnını çok kırıştırma, olduğundan ihtiyar görünüyorsun!

 44. Yakışır Ozan hocama 🙂 çok güzel yorumlama. Ahhh bir de Beyşehir’e yoğun kar var deseydin 🙂

 45. Vay süper! Seni ekranda görmek güzel. 🙂

 46. Harika sunum. Havadelisi geçen yaz kandilli rasathanesindeki Kandilli Rasathanesi’ndeki fotoğraftan farklı sanki 🙂

 47. Bu tür sistemleri aslında pek sevmem. Yer kartına baktığımızda harika gibi görünüyor ama içi oldukça boş.. Klasık bir durum ki yağış soğuk kesişimi minimum düzeyde ve iliklerimize kadar üşümemizi sağlayacak ama bu üşüdüğümüze değmeyecek bir sistem. Gece gözlerimizi kapattığımızda rüzgarın uğultusuyla kendimizi bir Antarktika keşfinde hayal edip çadırda tulum içinde olduğumuzu düşleyebiliriz. Ses efekti buna yetecek bence. Fakat bu hayalin gazıyla pencereye koşanların sonu hüsran. Yine de cebinde biraz parası olup da Kartepe, Uludağ, Abant gibi kayak merkezlerine kendini atabilenler için dışarısı Antarktika’dan farklı olmayacaktır. Benim bu moral bozucu cümlelerimden sonra özellikle 24’ünden Ocak başına kadar sürmesini beklediğim Noel Baba sisteminden bahsetmek biraz da olsa teselli edebilir. Sibirya yükseğinin soğuğu Orta Avrupa’ya itmesiyle yeniden güçlenecek olan Yüksek Basınç hem merkezinin daha batıda olması hem de burada bulunan soğuğun güçlenmiş olması sebebiyle güzel bir yıl sonu ve yılbaşı geçirme ihtimalimizin yüksek olduğu düşüncesi içindeyim. Bütün kar delileri olarak ne kadar bizim inanç ve kültürümüzde olmasa da Noel Baba’dan istediğimiz hepimizin aynı 🙂

 48. Yaşlanmışsın Ozan’cığım. Bende Ben de yaşlandım tabiki tabii ki🙂 En son 6 sene önce görüşmüştük

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s