Çarşamba Hava Kuzeybatıda Tekrar Soğuyor


Telefon kaydı Pazartesi sabahına ait, tahmin ana hatlarıyla geçerli olmakla birlikte bahsettiğim soğuğun çekirdeği yönünü biraz daha batıya, Balkanlar’a çevirdiği için geçtiğimiz haftaki soğuktan daha etkili görünmüyor şu an… Yağışı da epey azaldı… Öteki güncellemeleri de bu başlığın yorumlarında yaparız.

Doğu Avrupa’ya oturan bir yüksek basınç, etrafındaki havayı saat yönünde çevirerek bizim soğuk tarafta kalmamıza yol açacak.

Bir dahaki başlık açılana kadar, güncel hava olaylarını bu başlık altında tartışalım. Bağımsız yorumlarınızı buraya tıklayarak, cevaplarınızı, cevap vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine basarak yazabilirsiniz. Diğer konuları Atış Serbest‘te paylaşabilirsiniz. Teşekkürler.

Bu yazı Hava tahmin modelleri, Türkiye'nin Havası ve İklimi içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

15 Responses to Çarşamba Hava Kuzeybatıda Tekrar Soğuyor

 1. Command-ouz (Bayrampaşa/İST, 152m) dedi ki:

  Kırklareli,Tekirdağ ve İstanbul sınırlarının Karadeniz’de kesiştiği bölge gerçekten her sistemde süper yağış alıyor.

 2. Orografik yağışa örnek olarak gösterilebilir mi ?

 3. Saat 14:15 ve ilk damlalar düşmeye başladı Çayırova’da

 4. Dün geceden bu yana Bilkent’te sis etkili oluyor.

  Gece saat 22:00

  Sabah saat 10:00

 5. sselim dedi ki:

  Ozan Hocam,
  size sormak istediğim önemli bir konu var: bu başlığın konusu da olan soğuma yer seviyesinde gerçekleşmedi. 850 hPa’da düne göre bugün yaklaşık 8-9 derecelik bir düşüş öngörüyordu modeller. bu sabah ki çıktılara görede bu durum aşağı yukarı gerçekleşiyor olarak gözüküyor. ancak yer seviyesinde düne göre en ufak bir soğuma yok, belki öğleye doğru dünden daha da sıcak olacağız. Benim kafamı karıştıran konu şu: 850 hPa sıcaklığı ki bu yaklaşık 1.500 m yüksekliğe takabül ediyor (bildiğim kadarıyla) ile yer seviyesi sıcaklığı arasında İstanbul gibi deniz seviyesinde olan bir yer leşim bölgesi için sıcaklık farkı 7-8 derece civarında olamlı ki geçen kış bunu bizzat günü gününe takip ettiğim diagramlarda gözlemledim. Ancak mart ayında bu fark 9 derecelere çıkmıştı. bunu yer seviyesinin gelen bahar ile birlikte daha çabuk ısınmasına bağlamıştım. bu fark yazın 13 derecelere kadar çıktı. geçtiğimiz yıllarda böyle bir gözlem yapmadığım için bunun normal olup olmadığını bilmiyorum. ancak son 2 aydır bu farkın tekrar azalmasını bekliyordum ama olmadı. bugün mesala 850 hPa’da sıcaklık 3 derece olacak gibi gözüküyor diagramlarda ama biz şu anda bile 16 derecedeyiz.. ama dün bu fark sanki 5-6 dereceydi. bir de yarın 850 hPa’da 7-8 derecelere çıkacağımızı kabul edersek yer seviyesinde 20’leri mi göreceğiz. sormak istediğim sadece 850 hPa’ya bakarak yer seviyesi için çıkarım yapmanın içinde bulunduğumuz bu günlerde çok mu zorlaştığı

  • 850 mb sıcaklığı yer sıcaklığı konusunda ancak kabaca fikir verir. Yer sıcaklığı yer sıcaklığıdır.

   Ayrıntılı incemeledim ama İstanbul’da dün ve bugün yer seviyesindeki rüzgar koşulları benzer. Yani deniz etkisi hava sıcaklığını belirlemede baskın çıkıyor ve 850 mb’daki değişim baskın olamıyor. Buna rağmen düne göre 3 derece civarında bir soğuma mevcut. Denizden uzak yerlerdeki sıcaklık düşüşünün (kuzeybatıda) çok daha belirgin olduğun haritadan görebilirsiniz.

   1

   • sselim dedi ki:

    Ozan Hocam,
    bu durumdan çıkardığım sonuç: deniz suyu sıcaklıklarının halen 16 derecelerde olduğunu düşünürsek ve hala yer seviyesi ile 850 mb arasında 12-13 derecelik fark olduğuna göre en azından içinde bulunduğumuz dönemde -13-15 girmeden kar görmemiz mümkün olmayacak diye düşünüyorum ki yarın girecek olan sıfır bile yer seviyesinde sıcaklıkları ancak 14’e düşürecek gibi duruyor

 6. Sistem iyice kıytırık bir hale geldi, İstanbul’da beklenen az yağış bile yağmayacak gibi.

 7. böyle durgun havalar çok sıkıcı.Ama arkadan aralıkta sistemler arka arkaya gelir umudu bizi motive edecek.

 8. Keşke İstanbul’da kar olduğu iddia edilen şeyin neden kar olmadığını, bunun neden mümkün olmayacağını da anlatsaydın.

 9. Deniz dalgası gibi bir oraya bir buraya savrulacak karışık bir sistem.Önce vurup sonra geri dönüyor ve olduğu yerde vakit geçiriyor ama filmin sonu iyi olacak gibi.Edebi bir anlatım yaptım bilmem oldu mu?

 10. Ozan abi heycanlandım yav.Yolun açık olsun 🙂

 11. Batıdaki havadelileri için sıkıcı bir 7-8 gün olacak gibi.

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s