Cuma Günü (18 Mayıs) Marmara Bölgesi’nde Şiddetli Yağış Riski!


Bu vesileyle, biraz cilaladığım WRF model çıktıları sayfamızı da hatırlatmış olayım. Link, sağ sütunda da var. Gördüğünüz saatlere 3 saat ekleyerek Türkiye saatini bulabilirsiniz. Marmara ve İstanbul sekmelerine tıklayarak daha yüksek çözünürlüklü (yani ayrıntılı) çıktılara ulaşabilirsiniz. Sayfayı kaydediniz lütfen 🙂

Şu anki tahminlere göre, yağışın en şiddetli kısmı Trakya ve İstanbul’u vuruyor… Tabii bu mevsimde tam nereyi vurur, son saatlere kadar kestirmek güç. DHA’dan Mustafa Erdoğan, okuduğunu biliyorum. Kendine neyi yakıştırıyorsan onu yap 🙂

Reklam

Cuma Günü (18 Mayıs) Marmara Bölgesi’nde Şiddetli Yağış Riski!” üzerine 53 düşünce

 1. çerkez Yazıyı Yazan

  Cuma akşamı Çanakkalede yaşanan sel felaketinin fotoğraflarını sizlerle paylaşayım dedim biraz geç oldu ama telefon kabloları oksitleninçe bi de her yer her yerde olunca biraz karmaşa yaşandı. Aslında buradaki esnaf arkadaşlarla WRF modeline bakmıştık sabah uyarmıştım kendilerini ama pek yapılacak bir şey yoktu o an.

  1

  2

  3: http://i.imgur.com/hPYLh.jpg
  4: http://i.imgur.com/5Wjif.jpg

  NOT: Bu arada burası Çanakkale ordu evi kavşağı denize uzaklık 100 metre civarı o gün Çanakkale’de 800 850 adet yeri su basmış suyu çekmek için gelen itfaiye memurundan aldığım bilgiye göre.

  Cevapla
  1. ALKIM

   Vay vay vay. Bizim memleket ne hale gelmiş. Annemlerden duymuştum ama fotoğraf paylaşmadılar tabii. Onlar da Necippaşa Camii’nin karşısında oturuyor. Buraya mesafe 100-150 m. Çanakkale’de de sıklaştı bu tür yağışlar. Neredeyse yılda bir kere oluyor artık. Umarım fazla zararınız yoktur. 2002 yılında 7 Ağustos’u 8 Ağustos’a bağlayan gece İstanbul Göztepe’deki öğrenci evimi su basmıştı. O rezilliği özellikle evde yaşamak iğrenç bir durum. Evi istediğiniz kadar temizleyin. O iğrenç rutubet kokusu çıkmıyor. O kadar uğraştık, bir şekilde tekrar oturulabilir hale getirdik ancak hatırladığım kadarıyla tam bir hafta sonra aynı olayı tekrar yaşadık ve ardından taşınmıştım Hasanpaşa’ya. 4 yıl boyunca en ufak bir su basma riski gözlemlemediğimiz evi bir hafta arayla 2 kez su basmıştı. Bu vesileyle az önce KNMI arşivine baktım. 8 Ağustos 2002’ye dair 62 mm yağış kaydı var. Tahminen 2 saatte çok yoğun yağmıştı ve beni mahvetmeye yetmişti. Sonraki 1 ayda 7 kilo vermiştim ev bulacağım, taşınacağım vs diye. Ne günlerdi be. Bir hafta sonra olduğunu tahmin ettiğim ikinci baskının tarihine dair veri bulamadım Göztepe istasyonu için. Eksik veri var sanırım. Hava delisi olmak güzel ama ben yine de makul ölçülerdeki felaketlerden yanayım. Mümkünse can,mal kaybı yaşatmayan. Şimdi aklıma geldi de geçtiğimiz şubat başı bize gelecekmiş gibi görünen o Sibirya kökenli soğuğun merkezi tepemize yerleşseydi neler olurdu neler. Çok büyük sıkıntı olurdu hem de çok.

   Cevapla
 2. ALKIM

  Selamlar herkese. Cuma günü iş çıkışı yaşadığım zor anları paylaşmak istedim. Göztepe istasyonunda ölçülen 36,8 kg yağış yarım saat içerisinde düştü ve ben oradaydım. Göztepe Köprüsü civarında yaşadıklarımı anlatsam havadelisi romanı olur. 2004’teki kar fırtınasından sonra İlk kez bir hava olayında bu kadar korktuğumu hatırlıyorum. 15 dakika dolu yağdı hiç durmadan. Silecekler yetişmedi. Görüş mesafesi bir kaç metreye düştü. Ara sokaklardan akan sular park etmiş arabaların yarı boyuna kadar yükseldi. Tampon seviyesinin üstündeki sulardan geçmek zorunda kaldım. Bir yandan kaportaya patır patır vuran doluların sesi bir yandan kreşten aldığım kızımın paniklemesi ve onun ağlaması feciydi. Aklımda kalan ciddi yağışlardan Eylül 2009 ve benzerlerini pencereden veya televizyondan izledim. Dışarıda yaşamak çok farklıymış.

  Cevapla
  1. Tayfun

   Aynı şekilde iş çıkışı Sancaktepe tarafında yakalandım doluya. Arabayı korunaklı bir yere almayı dahi beceremedim. Suların yükseldiğini gördükçe korkum arttı. Allah’tan 15 dakikadan fazla sürmedi yoksa İstanbul’un halini düşünemiyorum. 15 dakika bile logar kapaklarını yerinden fırlatmaya, yolları dereye dönüştürmeye yetti.

   Cevapla
  1. Onur

   Bunlari onceden yakalayabilmemiz mumkun mu artik? Sayilari epeyce artti. Turkiye’nin saglam bir hortum potansiyeli var oldugunu haberlesmenin artmasiyla ogrenmis olduk bence.

   Cevapla
 3. El NiNo

  Zonguldak radarının Sinoptaki hatta Samsundaki kütleleri görebilmesi inanılmaz. Kırmızı kütleye dikkat. Kışın çarpı koyduğum yere kadar olan yağışları görebiliyorduk.

  1

  Cevapla
 4. faseay

  Saat 22:30 Çayırova’dan Dilovası’ndaki işyerime doğru giderken Gebze gişeler civarında yazın yüksek rakımlı dağlarda görebileceğimiz türden kalınlığı hiç abartmıyorum 30, 40 cm lik dolu kütleleri hala yerde duruyor.Kalın olmaları suyun biriktirmesi sonucu oluşmalarından sanırım.Bugün kafama yediğim dolu kütleleri cevizi bile geçti. Çayırovayı 2 sene önce yine bu şekilde sel basmıştı bu daha etkili oldu ama yapılan ıslahlar nedeniyle zarar daha az oldu.Demek istediğim iklim özelliği değişim gösteriyor gibi geldi bana.Gündüz ortasında gece yaşadık, dolu tanelerindeki büyüklük ve geçenki şiddetli rüzgar. Bazı karakterler değişmeye başladı.Neyse hayırlısı olur inşallah.

  Cevapla
  1. Kar avcısı

   Aynen katılıyorum sana. Tuzla’da bile halen bahçe köşelerinde 5-6 cm lik dolu birikintileri var.

   Cevapla
 5. Derin

  Küresel ısınma senaryolarına göre Türkiye’nin bulunduğu Akdeniz kuşağı daha sıcak ve kurak iklime sahip olacak (genel bilinen kanı), antitez demeyim ama bu Türkiye’nin tamamı için geçerli bir senaryo değil, en başta Karadeniz bölgesi’nin doğusu olmak üzere, İstanbul’un da içinde bulunduğu Marmara bölgesinin kuzeyinde (kuraklıkların ve sıcak dalgalarının şiddetini arttırmasına rağmen) yıllık yağış oranı artış görecek ve İstanbul büyük olasılıkla senede ortalama 1000 mm. yağış alacak. Türkiye’yi kuzey ve güney olarak ikiye ayırdığımızda kuzeyde kalan bölgelerde yağış ortalamalarının artacağı yönünde tahminler bulunmakta.Güney bölgelerde ise yağışlar tersine azalacak. Sevgili havadelisinin yorumunu rica ediyorum.
  Ayrıca güney bölgelerde yağış oranı azalacak dediğimizde bile, bunu düşen yağış oranından bağımsız olarak, sıcaklık artışına bağlı buharlaşmanın artması şeklinde algılamak daha doğru olur. Güney Ege ve Akdeniz bölgesi 24 saat içerisinde 200-300 kg. yağış alma kapasitesine sahip, Antalya,Muğla gibi istasyonların senelik yağış miktarında uzun vadeli düşüşler yaşanacağını o açıdan sanmıyorum.Bilakis küresel ısınmanın getisi buharlaşmanın artmasına bağlı olarak, günlük alınan yağış oranlarının da artması neticesinde Güney Ege-Batı Akdeniz bölgesinin yıllık ortalamayı tutturacağını,hatta geçebelieceğini düşünüyorum.

  Cevapla
  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   İlk paragrafta anlattıklarınız doğru. İklim tahminleri o yönde. İnanmak zorunda değiliz tabii 🙂
   İkinci paragrafınızdan ise, bazı kavramları yanlış anladığınız anlaşılıyor. “Yağış oranı” diye bir şey yoktur, ilkin onu söyleyeyim. “Oran” dediğinizde, iki farklı çokluktan bahsetmeniz gerekir (bir şeyin ötekine “oran”ı). “Yağış miktarı” ise yağış miktarıdır, başka bir şeyin kastedildiğini düşünmeyin, farklı bir şey algılamayın. Yani kastedilen, yıllık yağışta azalmadır. Ha, buharlaşmadaki artıştan ötürü kuraklık daha şiddetli olacak deniyor, o tamam.

   Bu arada bütün bu tahminler, atmosferik dolaşımın küresel ısınma sonucu hep aynı şekilde anomaliler göstereceği varsayımına dayanıyor. Ben şahsen akla yakın bulmuyorum. 10 yıl önceki tahminlere göre şu anda da güney ve batı kıyılarımızın feci kuraklıklara sahne olması icap ediyordu, ama durun hiç öyle değil bildiğiniz gibi.

   Cevapla
 6. Bahattin Bakırcan

  Her şeyi anladım da Balıkesir bugün hiç yağmur almadı desem yeri var. Etrafımızdaki iller yıkılırken biz neden yağışsız kaldık cevaplayacak biri var mı?

  Cevapla
  1. çihiro

   Bahar yağmurlarının özelliği bu. Bakın İstanbul’un bir ilçesi 59 kg. yağış almış başka bir ilçesi 6 kg. yağış almış. Tuhaf bir durum değil. Şansınız yokmuş 🙂


   1

   1

   Cevapla
 7. Santiago

  Bugünkü yağışın galibi bence Atina Üniversitesi WRF modelidir. Ozan Hoca’nın modeli de dün benzer sonuçlar öngörmüştü, onu da tebrik ediyorum.

  Cevapla
 8. faseay

  Gebze’de hastane dönüşü yolda kaldım.2 kmlik evime 30 km yol yaptım. Aracım bir ara neredeyse sürükleniyordu.ceviz büyüklüğünde dolu yağdı.Yolda gelirken durup çekemedim.Gebze’nin büyük bir bölümü 5 cm lik dolu beyazına büründü.Çoğu bölgede o soğuktan çok yoğun, yüksekliği 3 metreyi geçmeyen zemin sisi oluştu.Görüş mesafesini bayağı etkiliyordu.Hayatımın en etkili olayıydı

  Cevapla
 9. anemodulion

  Yağış 18:40’tan beri şiddetini epey azaltmış bir şekilde devam ediyor Beşiktaş’ta. Şimşekler ve gök gürültüleri ise pek hız kesmedi.

  Cevapla
 10. Kar avcısı

  Arkadaşlar Tuzla ve çevresinde 1-2 saat boyunca kelimenin tam manasıyla kıyamet koptu. 29 yaşındayım ve hiç bu kadar kuvvetli bir yağış görmemiştim. Dolu büyüklüğü misketi geçiyordu. Sokakları söylemeye gerek yok herhalde. Yokuş aşağı hala oluk oluk su akıyor. Tuzla merkezde müstakil evlerin ”hepsinin” su bastığını duydum. Kameralardan Kadıköy taraflarında da aynı durum söz konusu şu an ama emin olun burdaki yağışın en fazla dörtte biri kadar yağıyor. Çok büyük felaketin pençesinden döndük.

  Cevapla
 11. Semih

  Sonunda Tuzla’da felaket sona erdi. O neydi öyle ya. Sahilde bir sürü evi su basmış. Tek bildiğim şu ki en az 50 kg. yağış düşmüştür. Hala orta kuvvette yağış var ve şiddetli gökgürültüsü devam etmekte. Bunlarda dolunun ardından bahçe:

  Cevapla
 12. Semih

  Tuzla’da iri taneli dolu yağıyor!!! Acayip bir şey bu kadarını beklemiyordum!! Evin etrafında her yere yıldırımlar düşüyor! Caddede sular diz boyuna geldii!! Kimseye bir şey olmaz inşallah.

  1

  Cevapla
    1. anemodulion

     ahahaha Çihiro!! 😀 Çok güzel şarkıdır, ben de severim 😀

     Nispet yapar gibi olmasın ama bu fırtına beni önümüzdeki 1 ay idare eder 😀 Öyle ki tatmin edici ve kusursuzdu !

     Darısı her havadelisinin başına.

     Yeni bir kütle geliyor galiba… Dur, radara bi’ bakayım ben. Deli gibi gürlemeye başladı yine 😀

     Cevapla
      1. anemodulion

       Burda her ne kadar dolu gözlenmediyse de biz de payımızı fazlasıyla aldık, merak etme Semih 🙂

       Benim meyilli sokağın çavlana dönmüş hâlinin videosunu çekmiştim yağmurun o en şiddetli dakikalarında ama sesini açmayı unutmuşum kameranın , o yüzden de durmaksızın çakan onlarca şimşek, çoluk çocuğu korkudan ağlatacak desibeldeki gökgürültüsü ziyan oldu maalesef.

       Blogda paylaşmaktan vazgeçip sildim :/

       Cevapla
     1. çihiro

      Mayısın ilk haftası biz de süper fırtınalar yaşadık ama sizin anlattığınız kadar şiddetli değildi. Felaket melaket kıskanıyorum işte 🙂

      Cevapla
 13. Semih

  Tuzla’da hava gece gibii! Yağmur kuvvetli ve şimşeklerin ardı arkası kesilmiyor. Resmen gece gibi, etrafı şimşekler aydınlatıyor.

  Cevapla
 14. Semih

  Yalova-Çınarcık taraflarında müthiş şimşekler çakıyor. Tuzla’dan gökgürültüsünün sesi oldukça şiddetli duyuluyor. Kim bilir oralarda nasıldır!?

  Cevapla
 15. carcass

  Muğla genelinde de geceden beri etkili yağış olmakta. Yağışla beraber sıcaklıklardaki ani ve etkili düşüş dikkatimi çekti.

  1

  Az daha zorlasa Sarajevo gibi olacak 😀

  Cevapla
  1. White Fox

   Yukarısı Saraybosna’dan çok çok farklı durumda, Muğla vakasında yağıştan önce yukarı orta seviyelerde hava kuru olduğu için sıcaklık bu kadar düştü bundan da daha düşük olamaz. Hatta gece bundan daha sıcak olur…

   Cevapla
 16. White Fox

  Gece 03:00 Analizi 🙂
  GFS Çanakkale skew-t diyagramı bomba gibi:bütün seviyelerde nem %70’in üstünde (en az yerden 7 km yukarıya kadar seviyeler) çok saf bir şiddetli yağış profili – şu görüntüye dayanmarak Balıkesir-Çanakkale-Tekirdağ üçgenine dikkat diyorum.. (Hatta Bursa’nın da kuzey ve batısı)

  1

  Cevapla
  1. White Fox

   Çanakkale’de sonuçları ortaya çıkmaya başladı.

   1

   Bursa merkezi de Sweat Index ve termodinamik diğer verilere dayanarak tehlike bölgesine dahil ediyorum.

   Cevapla
    1. White Fox

     Ben İstanbul’da özellikle Kadıköy’ün Beşiktaş’ın oralarda ne bugün ne de yarın yoğun bir şey beklemiyorum. Orta kuvvette sağanak yağmur olabilir. (Büyük büyük damlalar düşer ama miktarca öyle 30 mm’yi geçmez 😛 ) En riskli yer Çatalca, Tuzla – buralar kenar İstanbul zaten…

     Cevapla
     1. Drummer

      Teşekkürler White Fox ama ben dün sorumun cevabını saat 19:00’a kadar ofiste mahsur kalarak aldım. 🙂 Zaten bugünkü Hürriyet’te de Üsküdar şelalesi adında ki fotoğraf da buradaki durumu açıklıyor. http://i.imgur.com/EG5ri.jpg

      Cevapla
  1. Trakyalı

   Yağışın yoğunlaştığı yerler aynı zamanda normal güneşli bir mayıs gününde sıcaklıkların da daha yüksek olduğu bölgeler. Deniz kenarlarında ve denizin üstünde ise nispeten daha az yağış tahmini var. Bu sıcaklık farkları nedeniyle mi bazı yerlerde aşırı yağış tahmini varken bazı yerlerde normal hatta zayıf yağış var? Yoksa başka sebepleri de var mı?

   Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s