7-10 Mart: Tahmin


Kıyı bölgelerde oturan kar severlere illallah dedirten 2011 kışı, Mart ayı için çok yüksek kalibreli sayılması gereken bir soğuk hava dalgasıyla güzel bir kıyak geçip kendini affettirmeye hazırlanıyor. GFS diyagramı 5-6 gün sonrası için bile epey kararlı.

Bu başlığı model güncellemelerine, ilgili tartışmalara ve buna bağlı olarak günden güne netleşecek olan tahminlere ayırıyorum. Pazar akşamı yeni bir başlık açacağım, onda da şimdigörü yapacağız. Olayın ana hatlarına ilişkin birkaç laf edeyim:

Soğuk, yüksek seviye rüzgarlarıyla kutup bölgesinden taşınıyor.

Doğu Avrupa’nın ve Rusya’nın buz gibi topraklarında oluşup uzun süre olgunlaşmadığı için son derece kırılgan olacaktır. Ayrıca Mart ayındayız, güneşlenmenin süresi ve dikliği arttı, soğuk hava artık yer seviyesinde çok birikemiyor. Bu yüzden, mesela İstanbul’un kıyılarında yağışın, devam ettiği sürece kar olarak düşeceğini, ama durduğunda çabucak erimeye geçebileceğini düşünüyorum. 200 metreden yüksek yerler, İç Ege, İç Anadolu’nun batısı filan ise coşar gibi duruyor. Ege’de ve Batı Akdeniz’de oluşacak, yeri ve şiddeti henüz tam belli olmayan siklonlar fena rüzgarlara sebebiyet verecek, bu kesin gibi.

Neyse, ince ayrıntı konuşmak için henüz erken. Kar açısından, soğuğun azcık artması ya da azalması kıyılar için büyük fark yaratır. Biraz doğuya ilerlemesi ya da batıda kalması da İç ve Doğu’da oluşacak kar örtüsünün yüksekliği ve dağılımını belirler.

7-10 Mart: Tahmin” üzerine 178 düşünce

 1. ozgur senal

  Merhaba Arkadaşlar

  Son derece bilimsel yorumlarınızı büyük bir merakla takip ediyorum.
  Diğer kar tahminleri sitelerindeki gibi standart belki de sıkıcı bir soru sormak istiyorum.
  İstanbul Anadolu Yakası Suadiye sahil bölümündeki yağış ve karın yerde tutması konusunda bir yorum getirirseniz çok sevinirim.
  Şimdiden teşekkürler
  Özgür Senal

  Cevapla
  1. ALKIM

   Merhabalar Özgür,
   Soruna cevap vermek niyetindeyim ancak hangi sokak olduğu konusunda bilgi verirsen daha aydınlatıcı olabilirim. Plajyolu sokak civarında tutma ihtimali düşük görünüyor sahil kesiminde ama caddeye yakın ve poyraza karşı cephede yer alan kar yığılma ihtimali yüksek kesimleri daha şanslı görüyorum. Tam koordinatları ver ki net bir şeyler söyleyebileyim. 🙂

   Cevapla
 2. Ozan Deniz

  Sistemin 1 gün daha uzamasını bekliyorum. 2005 te 5 gün uzamıştı bundan daha zayıf görünümli sistem .Tabiki şubat başıydı ama bence en az 1 gün daha uzayacak sistemin ömrü

  Cevapla
 3. sappokinowa

  Dmi raporunda ilçeler bazında genelde olduğu gibi kadıköy en sıcak yerlerden, mesela perşembe günü kadıköy sıcaklığı gece -1 gündüz 2 iken aynı gün içerisinde gene kıyıda bulunan(görece) beşiktaş -1 -3 derece yani kadıköy ve beşiktaş gündüz sıcaklık farkı 3 derece. İstinye, sarıyer civarında gösterilen -1-3 dereceyi anlıyabilirim ama beşiktaş – kadıköy sıcaklık farkının bu kadar yüksek oluşu dikkatimi çekti bu arada kadıköyle beraber görece en ılık yerlerden biri de bakırköy, şimdilik görünen kadıköy ve bakırköy’ün eksili değer bakımından istanbul içinde aforoz edildiği, daha çok değişicektir ama neden kadıköy ve bakırköy?….

  Cevapla
  1. Santiago

   Bakırköy, Kadıköy ve Göztepe bunlar şehrin en güney ucu ve yerleşimin en fazla olduğu yerler. Isı adası.. Beşiktaş’ı da muhtemelen denizden yüksek bir rakımda hesap ediyordur, aklıma başka bir izahat gelmedi.

   Cevapla
   1. sappokinowa

    Tamam bu açıklamalar doğru elbet ( sadece en kalabalık olmasından dolayı kısmı muğlak) gene de beşiktaşı denizden yukarı seviyede hesap etse bile sıcaklık farkının bu kadar yüksek olmasına neden olacak kadar belirliyeci bir rolü varmı bu rakım farkının? ben pek emin değilim ama aklıma sizin açıklamalardan daha başka bir açıklama gelmiyor…

    Cevapla
 4. Ozan Deniz

  Sıcaklıklar kesinlikle 2m temp’te GFS modelinin verdiğinden çok daha düşük olacaktır. Bunu hep birlikte göreceğiz. Sanırım model 850 ‘de ki sıcakllıkla zemindeki sıcaklık farkına rüzgar etkisini katmıyor. Bu şidette rüzgar kesinlikle sıcaklıkları çok düşük değerlerde tutacaktır. Yağışı hiç düşünmeyin. Çünkü bu sistemlerde yağış bantları oluşacakktır. Skiron bu bantları görmüş fakat GFS bu ayrımı net yapamıyor. Bantın yerleşeceği yerlerde 30 40 cm kar banttan uzak olan yerlerde hiç kar olmayabilir. 1. Bantın Çorlu Silivri Çatalcaya ineceğini 2. Bantın da İstanbul’un Avrupa yakasıyla B.Çekmece gölü arasında olacağını tahmin ediyorum. Sakarya Kocaeli civarında ise yağışın sürekli olması daha muhtemel.

  Cevapla
  1. Santiago

   Genelde senin dediğin gibi oluyor, GFS’in tahmininden daha düşük çıkıyor, ama o halde bile yeterli olacağından şüpheliyim. Ya 1 derecede yağmur yağarsa? Ama şurası net ki Vize-Saray tarafları yoğun kar alacak.

   Cevapla
   1. Ozan Deniz

    850 sıcaklıkları düşük olduğu için yağışların tamamı kar olacak. Donmuş yağmur yada 3c’nin altında yağmur beklemiyorum.

    Cevapla
 5. Adam

  Ümraniye’deyim, Sabah saat 11 civarı dışarı çıktığımda rüzgar Lodos’tan esiyordu ve hava ılıktı. Az önce tekrar dışarı çıktım, rüzgar Poyraz’a dönmüş ve hava soğumaya başlamış. Ben Lodos etkisini yarın kaybeder diye tahmin ediyordum. Buna bile çok sevindim, kar yağınca halimi merak ediyorum. Umarım herkesi mutlu edecek bir kar yağışı olsun.

  Cevapla
 6. çihiro

  Vay arkadaş! Bilgisayarım tam bozulacak zamanı buldu! Pazartesi akşamı gelecem aranıza ve kopacaz 😀 İnşallah 🙂

  Cevapla
 7. welbane

  Ankara için herşey biraz daha “normal” hale gelmeye başladı. GFS sıcaklıkları gündüz dahi eksi eğerlere gösteriyordu fakat akşam modeli yukarı doğru revize etmiş, umarım DMİnin veriği kadar yükselmez. 2-3 derecede birikmiş kar bile şakır şakır erir. Yağış miktarı da düzenli olarak aşağıya revize ediliyor. Ankara için mevcut durum bile çok iyimser, daha da aşağıya çekilecektir. Sonuçta öyle iddia eildiği gibi 30 falan değil, kemiksiz 10 cm görebilirsem çok mutlu olacağım..

  Cevapla
  1. Santiago

   Seni ılıkçı seniii, seni pesimist seniii. Öğretmenine şikayet edicem seni, arka sıralarda sürekli konuşup sinerjiyi bozuyorsun 🙂

   Cevapla
   1. welbane

    Valla içimdeki gizli ılıkçıyı ne kadar uğraşsam da saklayamıyorum, bir türlü bonkörleşemedim gitti 🙂 şu guzel ortamı bozuyorum napayım ama son durum itibariyle 10 cm bile epey sıkıntılı gibi gorunuyor Ankara için. En son teklifim yerler görünmeyecek kadar örtü olsun ve 1 gün sürsün yeter, daha da aşağı inmem ama 🙂

    Cevapla
    1. Santiago

     O zaman sana Londra’ya bir uçak bileti hediye edelim. Tek çözüm yolu bu görünüyor 🙂 Aslında sen de özünde masum bir karkoliksin ama böyle oluyor işte 🙂

     Cevapla
 8. harun

  slm ozan hocam…bu sistem antalyayı ne ölçüde etkileyecek,lütfen bir karmania olarak cvp bekliorum:D saygılar!…

  Cevapla
  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Döşemealtı’nın yüksek kesimlerine gidin. Kocain mağarası var bizim çalışma yaptığımız o tarafa gidin, güzel kar olur.

   Cevapla
   1. harun

    Evet hocam bir Antalyalı olarak iyi biliyorum oraları; yalnız kocain değil, karain oranın ismi, düzeltmekte fayda var… Kepezden aşağı inemeyecek o zaman örtü olarak, ama havada yağış olarak göreceğiz sanırım!.. Teşekkütler saygılar hocam

    Cevapla
 9. Santiago

  Sistem ile ilgili görüşlerim…

  Bir kaç gündür geçmişte bu sisteme benzer bir şekilde gelmiş olan bir sistem yakalamak için arşivleri tarıyorum. Geçmişte mart aylarında bir kaç sistem almışız ama böylesine hararetli değiller.

  Ben 7-10 Mart 2011 Sistemini 04-05 Ocak 2002 Sistemine benzetiyorum, 850 hPa sıcaklıkları ve sinoptik görünümleri aşağıda belirttim. Özellikle basınç yerleşimlerinde inanılmaz bir benzerlik var, sistemin akış yönü de neredeyse aynı. Tek fark 850 hPa sıcaklıklarında. O sistemde İstanbul takribi -11C ile sistemi karşılamış, -12C ile kalbine dalmış. Büyük bir değişim olmazsa 7-10 Mart Sistemini -8C ile karşılayacağız ve aşağı yukarı -9C ile en etkili kısmını yaşayacağız. Maalesef -10C psikolojik sınırına giremiyoruz bir türlü.

  Peki 2002 sistemi nasıl bir sistemdi? Kar başladığında hava sıcaklığı -1C idi ve İstanbul’da 24 saatte 25cm. kar yapacak kadar kuvvetliydi. Sistemde yağışın “tümü” 0C ve -2C arasında kar olarak düşmüştü ve poyraz 60km civarında esmişti. Hatırladığım kadarıyla çok ıslak bir kar yağışı olmuştu ve sıcaklık 2C daha yüksek olsa tutmayacak cinstendi. O tarihte deniz suyu şimdikinden tahminen 3C-4C daha sıcaktır ve Havadelisinin bahsettiği gibi güneş ışınlarının etkisi minimaldi.

  Bu sistem nasıl olabilir? Önce yağmur ile başlayacağını hepimiz biliyoruz zaten. Muhtemelen hava, dengesini belli bir sıcaklıkta bulacak ve tipik İstanbul kimliğine bürünüp o değerde çakılıp kalacaktır. Avantajımız kuvvetli poyraz ve sistemin Karadeniz’in en soğuk olduğu döneme rastlamasıdır. En büyük dezavantajımız ise güneş ışınlarının karayı çok çabuk ısıtabilmesi ve 850 hPa’daki soğumanın yetersizliğidir. Son modellere göre “freezing level” yani donma noktası 250 metre civarında görülüyor, umarım Ozan Deniz arkadaşımızın söylediği olur ve yer sıcaklıkları modellerin öngördüğünden daha düşük gerçekleşir. Modellerin dediği olursa sahil kesimlerde çarşamba sabahına kadar herhangi bir örtü oluşmayacağını tahmin ediyorum.

  Kendinizi her türlü şartlara hazırlayın ve ne yağarsa yağsın bu kusursuz fırtınanın tadını çıkarmaya bakın 🙂

  2002 Sistemi:
  fvfvfvf

  2011 Sistemi:
   nnnh

  2002 Ocak ayı İstanbul maksimum ve minimum sıcaklıklar:
  jjjyjhy

  Cevapla
  1. havadansudan

   dmi dün basın toplantısı mı yapmış? sitelerinde bir powerpoint sunumu var onunla ilgili. çok aceleci davrandılar yine. belki de pazar günü basın toplantısı yapıp sistemi duyuracak adam olmadığı için dün yaptılar bu işi. e pazar pazar sistem mi gelirmiş yani? tatil günü. hiç… 🙂

   Cevapla
  2. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Süper analiz. Hepsine katılıyorum. Yarın akşam son tahminleri yapıp şimdigörü başlığını açınca bunu günceller misin Santiago, ana yazının içine koyayım.

   Cevapla
  3. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Ayrıca bu sistemin çok güzel bir özelliği de hemen Pazar akşamından geç saatlerden itibaren (13 Şubat’taki yorumumda belirttiğim gibi 😀 ) İstanbul’da sıcaklıkların 5 derecenin altına düşecek olmasıdır… Ben 3-4 derecedeki yağmuru da seviyorum. En azından yağışın bir yerlerde sulu kara ya da kara dönüştüğünü duyacağız ve havaya gireceğiz 🙂 Aydoslu Karcı Hakan umarım çok nispet yapıp bizi çatlatmaz 🙂

   Başmüneccim Havadelisi Moda’dan bildirdi.

   Cevapla
   1. karcı hakan

    Sizi çatlatacağım 😀 Hocam, akşam modeli daha iyi gibi. Özellikle yer seviyesindeki sıcaklıklar iyi görünüyor. Sizce ?

    Cevapla
    1. Havadelisi Yazıyı Yazan

     Valla bence çok fark yok. Artık böyle ileri geri oynayacak. Çok da öğretici bir sistem olacak. Santiago’nun analizinde görüyoruz ki 2002 Ocak sistemiyle basınç dağılımı ve soğuğun uzanışı bakımından benzerlik çok. Mart ayında deniz azcık daha soğuk ama 850 azcık daha sıcakken neler olacak ben de merak içindeyim.

     Cevapla
   2. okito

    Ozan Hocam sen en son Bern’de değil miydin, ne Moda’sı?
    Eğer gerçekten Moda’daysan ben de oralardayım beraber gözleyelim 🙂

    Cevapla
 10. karcı hakan

  Öğle modeli hem soğuma açısından hem de yağış açısından en kötü senaryolardan biri. Eğer bu ana gfs yine kazık atarsa Hans’ı vururum 🙂

  ddd

  Cevapla
  1. Santiago

   Ana GFS modeli 3-4 güncellemedir o yönde bir eğilim gösteriyor. Üzücü ama galiba yine onun dediği olacak.

   Cevapla
   1. karcı hakan

    Ecmwf, gfs’den daha fazla soğuma veriyor. 7-8 mart’ta Gfs’nin dediği olacak gibi. Ama 9-10 mart’taki abartılı tahmin akşam modelinde geri çekilebilir bence.

    Cevapla
    1. Santiago

     Olabilir, UKMO gece modeli de GFS gece modeli ile çok benzerdi, hatta birebir gibi. Ama ne olursa olsun soğuma istediğimiz seviyede olmayacak gibime geliyor.

     Cevapla
     1. karcı hakan

      Bilemiyorum ama, içimden bir his süper bir sistem olacak diyor .Dmi haklı çıkar inşallah…

      Cevapla
      1. Santiago

       Çok doğru, ama İstanbul’un avantajı kuzeyinde yüzlerce kilometre deniz olması, yanlış hatırlamıyorsam 40 km. yeterli oluyor bu tür yağışlar için. Haliyle kutup soğukları gerekiyor o zamanda 🙂 Ve sea effect İstanbul’da bir siklonla tetiklendiği zaman çok daha etkili oluyor.

       Cevapla
  2. Fortesla

   Bu vadede eğilim söz konusu değil. Hala diğer modellerin oynanmış verilerle çalıştırıldığını öğrenemedik. Yeşil gfs gerçeğe en yakın senaryo artık şu vadede.

   Cevapla
   1. karcı hakan

    Hangi vadeden bahsediyorsunuz ? Ben zaten yukarıda ”7-8 mart’ta şu an ki ana gfs’nin dediği olacak gibi” dedim.Ama 9-10 Mart’ın hala ne kadar karışık olduğunu siz de benim kadar iyi biliyorsunuz.

    Cevapla
    1. Fortesla

     +48 vadede diyagramdan eğilim çıkarımından bahsediyorum. 48 saatlik dilimde “en kötü senaryo ana gfs” söylemlerinden bahsediyorum. Bizim olmasını istediklerimizi baz alırsak kötü ancak bu kadarlık zaman diliminde doğru verilerle çalışan en doğru senaryo. Diğer runlar, veriler üç aşağı veya üç yukarıda olsa atmosferdeki eğilimi anlayabilmek için var. Ancak 48 saat içinde gfs en kötü senaryo değil,elimizdeki en iyi animasyon olacaklar hakkında. 6 saat sonrası için gfs in diyagramların nasıl kafasını ezdiğini kaç kere gördük bu kış ben sayamıyorum artık.

     Cevapla
     1. karcı hakan

      Hocam,bende zaten 9-10 mart tarihleri için en kötü senaryo dedim.Görüldüğü gibi,öğle çalıştırması,bahsi geçen tarihler(9-10 mart) için diğer senaryoların yanındaki en ılıman ve az yağışlı senaryolardan biri.

      Cevapla
  3. havadansudan

   umutsuzluğa kapılmak yok! 🙂 sürprizlere açık bir dönemdeyiz . ben kendimi olabilecek en ağır kar koşullarına hazırlıyorum , siz de öyle yapın 🙂 bu kar ya yağacak ya yağacak! burası istanbul 😀

   Cevapla
   1. ALKIM

    Dün Ozan Deniz’in de yer üstü sıcaklıklarının beklenenden daha düşük olabileceğiyle ilgili açıklamalı bir tahmini vardı. Bana mantıklı geliyor. DMİ de ısrarlı. Kuvvetli rüzgar ve bu mevsim için deniz suyu sıcaklığının olabilecek en düşük seviyede olması ciddi etken olacak sanırım. Yerdeki kar örtüsü için bir iddiam yok ancak pazartesi öğleden itibaren İstanbul’un tamamında yağışların kara dönmeye başlayacağını ve akşam saatlerinde bu dönüşümün tamamlanacağını düşünüyorum. Yüksekler ve özellikle Ümraniye civarı koptu gitti zaten gözümde. Ben de yağışı muhtemelen Dudullu’da karşılayacağım. Öğle modelleri beni karamsarlığa itmedi. Sistemin etkisinin giderek azalacağını düşünmüyorum. Ufak oynamalar olabilir gibi geliyor sadece.

    Cevapla
    1. Havadelisi Yazıyı Yazan

     Kar yağışının havada başlayacağı zamanla ilgili tahminine katılıyorum. Yalnız alçak yerlerde tutması çoook zaman alabilir 😦

     Cevapla
 11. TahminMaltepe

  İstanbul genelinde 200 ve üstü rakım daha iyi örtü yapacak gibi. Modellerde siklonun merkezi 8 mart gibi Antalya ve 9 mart gibi Mersin e ulaşıyor. Siklonun olgunlaşması
  8-9 mart gibi tamamlanıyor. İnşallah güzel yağışlar alırız.

  8898
  878
  78989

  Cevapla
  1. ALKIM

   6 Mart akşamı saat 7’ye doğru. Valla sistemin Trakya’dan girişi o saatlere denk geliyor. Ozan hocamı başmüneccim ilan ediyorum. 🙂

   Cevapla
  2. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Ya aslında hep tuttururum da öteki uzun vadecilerin hevesi kırılmasın diye yapmıyorum. 3 Nisan’da da sulu kar var 😀

   Cevapla
 12. Avni KÜÇÜKAY

  Orta Akdeniz üzerinden gelen yağışlı sisteme Balkanlar üzerinden gelecek olan soğuk havanın eklenmesi ile Yurdun büyük bölümünde kar yağışı olacak. Herkes bu konuda hemfikir. İyi anladık da Google haritasından Kuzey Kutbundaki Beyaz Denize kadar online hava sıcaklıklarına bu sabah saat 09.00 itibarıyla göz attım. -4 dereceden daha düşük bir bölge görmedim. Ozan şu işin mantıksal bir açıklamasını yaparmısın. Oralarda en az -15 ,-20 gibi sıcaklıkların olması gerekmez mi? Bu sistem güneyi indikçe mi soğuyacak?

  Cevapla
 13. White Fox

  Ankara tahminini gece yarısı müdahalesi yaparak güncelledim, Cemile tam da benim sınav haftama doğru geliyor 😦 güncellemekte sıkıntı çekebilirim….

  Cevapla
 14. havaankara

  Ne zamandır böyle bir sistem bekliyordu herkes. Heyecan dorukta. Ama kendi adıma konuşacak olursam; Pazar günü yurtdışına çıkıyorum, Perşembe günü akşam döneceğim. Yani maalesef hayallerini kurduğum bir sistemden uzak kalacağım. Ama sistemi yaşayacak olan arkadaşlara, inşallah, şimdiden hayırlı olsun. Ben de belki kırıntıları ile avunabilirim 🙂 İnşallah 🙂

  Cevapla
  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Sistemin adı Cemile, ben koymuştum 🙂 Bahar’ı da Ozan Deniz amcası koydu. Cemile Bahar gümbür gümbür geliyor.

   Cevapla
 15. gvm

  7 mart sabah saatlerinden 10 mart gecesine kadar 850hpa sıcaklığının -7, -10 arası salınmasına rağmen accuweather, myforecast, freemeteo gibi bazı yabancı siteler inatla gündüz sıcaklıklarını 4-6, gece sıcaklıklarını ise 1-3 derece civarında; yağışı ise kky veya yağmur şeklinde gösteriyor. neden?

  Cevapla
  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Kökü dışarda siteler oldukları için 🙂 Model çıktılarını nasıl proses edip de bu sonuçlara ulaştıklarını bilmiyorum. Tekrar hatırlatayım, o tahminler otomatiktir.

   Cevapla
 16. pasateksas

  60-90 km aralığında kuzeyli rüzgarlardan bahsediliyor, benim de en büyük güvencem bu 🙂 tam bursa-balıkesir arasında rakım olarak biraz alcak bir yerde de olsan duble sea effecti radardan takip etmek için gün sayıyorum, biraz iddiaalı olacak ama bu sistem hepimizin normal şartlarda beklediğinden çok daha fazla etkili olucak gibi geliyor bana 🙂

  Cevapla
 17. Cemal

  Sabah işe giderken son güncellemelere baktığım zaman biraz moralim bozulmuştu. Yağışın biraz dağıldığını görünce bu kışın sonu da mı kötü olacak deyip homurdanarak evden çıktım. Akşam moralim tekrar yerine geldi. “Kışın son sistemi seni İstanbul’da 165 mt’de bekliyorum”

  Cevapla
 18. cemal saydam

  bir gün sadece soğuk havanın bir işe yaramadığını ancak ve ancak güneyden çöllerden gelen hava akımlarının içerisindeki kil ve beraberindeki bakteri ve mantarların hücresel faaliyetler sonucunda oluşturdukları okzalatın bulut oluşturma çekirdeği vazifesi rolü oynadığını göreceksiniz. aynen 7- Mart ve sonrasında olacağı gibi, toza takmayın onun bir marifeti pek yok gibi görünse de var ama asıl etken okzalat.. tabiki cemre veya güneş ışığı şiddetinin bulut içerisindeki rolü. Uzun lafın kısası “Havadan Tozdan” kitabımı alıp okumadan meteoroloji bilimini ileriye taşımanın olanaksız olduğunu göreceksiniz. Buraya meraklılar geliyor diye yazayım istedim.. isteyene elbette daha erkenden öğreneyim şu işi diyenlere. yok ben bildiğimle idare ederim derseniz ne ala yol elbette açık ama bilim durmuyor ve bizde (Türk bilim adamları da) karınca kararınca buna katkılarda bulunabiliyoruz

  Cevapla
 19. ALKIM

  DMİ bu sistemle ilgili kendisinden beklenmeyen bir cesaret (biraz da acelecilik) örneği göstererek sistemin yurda girişinden 48 saat önce acil koduyla uyarı yayınladı ve bir haftalık öngörüde bulundu. Bu konularda istikrarı bir türlü yakalayamadığı için normal şartlarda çok takdir edilesi bu durumu alkışlamak içimden gelmiyor maalesef. Sorun tahminlerinde yazanların çıkması veya çıkmamasından ziyade acil/günlük/anlık uyarı mekanizmalarının kritersizliği. Özellikle yağış miktarı/türü ve sürekliliği gibi detaylar nedeniyle oldukça zor bir sistem söz konusuyken pazar, pazartesi, salı, çarşamba günleriyle ilgili girdiği detayları yadırgadım.

  Cevapla
  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Aynen, ama böyle meteoroloji meraklıklarına böyle DMİ demek lazım. Şu anda yapması gereken açıklama “bir soğuk hava dalgası geliyor ama ayrıntılar günden güne netleşecek bizi takip edin” olmalıydı.

   Cevapla
 20. Santiago

  Sistem kısa vadede güvenilirliği kanıtlanmış olan UKMO (MetOffice) modellerine de girdi artık. İyi görünüyor.

  Pazartesi öğle saatlerinde -8C İstanbul Avrupa Yakasına giriş yapıyor. Arkası yarın 🙂

  1

  Cevapla
 21. Ozan Deniz

  Ben zemin sıcaklıklarının hem GFS hem DMİ nin verdiklerinden çok daha düşük olacağını düşünüyorum. Model sanırım Mart ayına göre bir kalibrasyon yaparak öğle saatleri için 0 C üstü veriyor ama ben sıcaklığın Trakya’da pazar gecesinden itibaren İstanbul’da ise Salı gecesinden itibaren Cuma oğlene kadar 0 C nin üstüne çıkmayacağını ve İstanbul’da dahil çok ilginç şeyler yaşayacağımızı düşünüyorum. Son sistemde GFS 2 m Temp te 0 C cizgisini Edirne’den bile sokmazken Çorlu’da bile sıcaklık 5 gün 0 c nin üstüne hiç çıkmadı. Bunda kapalı hava, rüzgar hızının yüksekliği ve kuzeydeki kar örtüsünün etkisi oldu. Çorlu’da yaşayan bir hava delisı ve kar delisi olarak rüzgar’ın GFS diyagramında 35-40 m/sn hızında en son 2004 24 Ocak sisteminde verildiğini söyleyim. O zaman da hatırlarsınız Bogaz köprüsünün halatları sorun yaşamıştı.

  Cevapla
  1. Santiago

   Katılıyorum, havanın kapalı olması ve fırtına sıcaklıkları çok yükseltmeyecektir. Ayrıca İstanbul’un kuzeyinde, Karadeniz’de 850mb’de sıcaklıklar 12 aralık sistemine göre oldukça düşük, ve deniz suyu sıcaklıkları da dipte, bunlar benim en büyük güvencem. Yalnız modeller gün geçtikçe soğuk havayı tırpanlıyor, son gün kuşa dönmez inşallah.

   Son olarak sistem çarşamba akşamı – perşembe sabahı alçak basıncın Karadeniz’e çıkmasıyla karayelli bir veda da yapabilir. Diğer modellerde de böyle bir eğilim var.

   Cevapla
 22. Ozan Deniz

  Bu sistem tam bir Doğu Trakya sistemi. Özellikle Pazartesı öğlen saatlerinden itibaren Vize Saray Çerkezköy ve Çorluda çok ilginç şeyler olacağını söyleyebilirim. İstanbul’dan Çorlu’ya kadar iyi bir yağış bandının oluşacağını düşünüyorum. İstanbul’da ise özelikle Çarşamba gecesi kar delileri çok mutlu olacak 🙂 Herkezin gözü aydın zor oldu ama sanırım bahara mutlu gireceğiz 🙂

  Cevapla
 23. Santiago

  Die For You —> GFS Akşam Modeli 🙂

  1

  Sıra ECMWF’de, bakalım o nasıl çıkacak. Tek dileğim İstanbul’a -10C girmesi, yağış sıkıntısı olmaz gibime geliyor.

  Cevapla
    1. Havadelisi Yazıyı Yazan

     Ya Semih böyle sorular sana yakışmıyor. Tam olarak ne olacağını nasıl bilebilirim? Karın cıvık olma riski var deyince ne demek istediğimi anlamıyor musun? En ince ayrıntıya kadar öğrenmeye çalışmak yerine tadını çıkartsak? Çok güzel bir sistem geliyor işte.

     Cevapla
  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Şimdi onu yazacaktım. Süper! Çarşamba günü siklon Anadolu’yu ortalamış, efektlerden efekt beğen 🙂 Soğuk azıcık daha fazla olsaydı “efsane” olabilirdi 😀

   Cevapla
   1. Trakyalı

    Aynen ben de yazmak üzereydim. Özellikle pazartesiyi salıya bağlayan gece ve salı günü muhteşem görünüyor.

    Cevapla
 24. karcı hakan

  1

  41-29 (Boğazın güneyinde, Eminönü yakınlarına denk geliyor)koordinatları üzerinden oluşturulan diyagrama göre, öğle modeli yağış ve soğuma açısından en kötü senaryolardan birini yayınlamış. Ayrıca Ana Gfs’nin dediğinin mutlaka gerçekleşeceği zaman aralığına da henüz girmedik.

  5-6 mart’ta İngiltere’ye yerleşecek bir antisiklon, günler ilerledikçe doğuya genişleyecek. İskandinavya’nın kuzeyinde bekleyen kutupsal alçak basınç(polar vortex), İngiltere civarındaki yükseğin doğuya genişlemesi ve uygun konum almasıyla birlikte güneye salınacak. Yani soğuma Sibirya kökenli değil, kutup kökenli olacak (Her sisteme Sibirya diyen zihniyete anlam veremiyorum (itü de dahil). Bence yağış anında yer seviyesindeki sıcaklıkların çok düşük olması beklenmemeli.

  2

  8 Şubat’ta Muğla-Antalya hattından karaya çıkan siklon, kuzeye doğru tırmanmaya başlayacak, tırmandıkça da yüksek basınçla koalisyon oluşturup izobarları birbirine geçirecek ve Marmara-Ege kıyılarında rüzgarı delirtecek. 8 mart akşamına kadar Marmara ve Karadeniz bölgelerinde sea effect mekanizmasına bağlı olarak gerçekleşecek yağışlar görülecek. 8 Mart akşamından sonra siklonun kuzeye tırmanması ile Marmara’nın doğusu, Karadeniz, İç ege, Akdeniz, İç anadolu bölgelerimiz bol bol yağmur-kar alacaktır.

  İstanbul için konuşmak gerekirse;
  1-)Gündüz saatlerinde,kıyı kesimlerde sıcaklık 0-2(Silivri’de 0, Eminönü’nde 2),sahilden uzak,yüksek kesimlerde -2-,0 (Çatalca -2,Balmumcu 0) derece arasında sıcaklıklar görülebilir. Bu yüzden, kıyı kesimlerde gündüz yağan kar, cıvık bir örtü oluşturacaktır diye düşünüyorum.
  2-) Yağış konusunda sorun olacağını sanmıyorum, özellikle Boğazın doğusunda 7-8-9 mart boyunca 30-40 mm yağış düşebilir. Avrupa yakasında ise 15-30 mm arasında değişir diye düşünüyorum.
  3-) Rüzgarın hızı da hamlesiyle birlikte 90-100 km bulabilir. Özellikle kuzey Ege’de 1.kategori kasırga şiddetine ulaşabilir.

  Umarım bu sistemden bol bol kar alırız. Hee, bu arada öngörülerim biraz abartılı olmuş da olabilir 🙂

  Cevapla
 25. mertist

  bence kar örtüsü kıyı kesimlerde rahatlıkla oluşur özellikle salı günü hava bayağı soğuyacağından sıkıntı olmaz diye düşünüyorum deniz suyu sıcaklıkları da mart’ta olmamız sebebiyle düşük kapanışı güzel yapacağız inşallah 😀

  Cevapla
 26. usefull

  Acaba Trabzon bu sistemden kar alır mı? Merkezden 200m. yüksekteyim, örtü oluşur mu. Teşekkürler

  Cevapla
 27. nehrk

  GFS’in öğlen güncellemesinde İstanbul’da yağışın miktarı ve süresi artmış. Yani yağış için şimdiden konuşmanın erken olduğunu söyleyebiliriz, bir güncelleme öyle biri böyle. Ama ECMWF’de görülen sıcaklık bozulması tedirgin ediyor insanı. Şubat başında son 3 günde kaçırdığımız efsanedeki bozulmayı GFS’den önce ECMWF görmüştü. Bu sefer böyle bir ihtimali yok sayıyorum, en azından buna çalışıyorum. Bir hüsran daha kaldırılabilir değil.

  Cevapla
  1. excratarius

   Yurtdışı sitelerin hiçbirinde böyle bir öngörü görünmüyor, bence de uçmuşlar bunlar. Hatta P.tesi yağmura dönmüş çoğu ama DMI yoğun kar vermiş

   Cevapla
  2. ALKIM

   Şu anki verilerle ben de aynı fikirdeyim. İlçe bazındaki tahminlerde de yüksek değerler gözüme çarptı. Bunu fazla yadırgamıyorum. DMİ pazartesiye kadar 4-5 güncelleme yapacak nasılsa ve her biri diğerinden orjinal(!) olacak. Ne kadar yakından takip etmeye çalışırsak çalışalım bu sistemin bir çok detayının yaşamadan görülemeyeceği kanaatindeyim. 850 hPa sıcaklıkları kararlı bir şekilde -12C ve üzerinde olsaydı bir çoğumuz kıyılar da dahil net konuşabilirdik. Böylesi beni daha fazla cezbediyor. Kar nasılsa garanti benim gözümde. Onun dışındaki detayları takip etmek de büyük eğlence. Hepsinden önemlisi bugün cuma ve çok uzun zamandır ilk kez ciddi bir sistemin girişi pazartesi, çıkışı ise (şu an itibariyle) perşembe. Daha ne olsun 🙂

   Cevapla
   1. Santiago

    Bu sistem -12C’de gelse ikinci 87 olurdu. Maalesef günden güne -8C’lere kadar geriledi. Kutuptan gelen hava çok kuvvetli olmadığından (Balkanlara bile maksimum -15C ile geliyor) artık kaderimize razı olacağız. Son hali ile bol sulu bir kar alabiliriz.

    Cevapla
    1. hasso

     bence sistem günden güne zayıflamadı hatta şiddetini arttırdı -8 zor girerken -10 lar girmeye başladı ,o kadar da küçümsenecek bir sistem değil bu her şey olabilir.

     Cevapla
  3. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Gerçekçi bence… Kar olarak düşüyor ama en yüksek sıcaklıklar epey yüksek… Belki Pazartesi günkü miktar abartı…

   Cevapla
 28. LOSTSNOW

  Eeeee artık İstanbul’dan biraz da kar Samsun’a gönderirsiniz. Ne diyelim tanrı istanbulu seviyor, biz üvey evlat olduk. Halbuki yağıştan en çok etkilenecek olan şehir de Samsun’du. Neyse çıkmadık candan ümit kesilmez. Bu arada kar yağmayan yer şehir merkezi, yoksa 50 km içeriye 2-3 günden beri özellikle sabahları kar yağıyor ve örtü de oluşturuyor. Ama işi gücü bırakıp gidemiyoruz.

  Cevapla
   1. Semih

    SKIRON Kartal, Pendik ve Tuzla içinde güzel yağış vermiş 🙂 Bakalım ne olacak? Sistem bence gayet güzel ama soğuk sorunu yaşanacak gibime geliyor.

    Cevapla
 29. Santiago

  Sırasıyla İngiliz Meteorolojisi, İsveç Meteorolojisi ve GFS’i baz alan MeteoGroup’un İstanbul tahminleri.

  ömöm

  Cevapla
 30. Santiago

  Toprak üstü sıcaklıkları İstanbul’da 3C-4C civarında.

  Kar yağışının tutunabilmesi için yer sıcaklığı +4C den daha düşük olmalıdır. Kaynak

  Sistemin girişiyle beraber kuvvetli rüzgarlar buharlaşmayı artıracaktır, dolayısıyla yer sıcaklığı kar örtüsü için yeterli seviyeye gelecektir.

  Cevapla
 31. White Fox

  Ben de artık görüşümü açıklayım….
  1-) Bir çok yerde sistemin sibirya soğukları olarak adlandırıldığını görüyorum, bu sibirya değil kuzeyden gelen kutup dalgası değil midir ?
  2-) Islak termometre sıcakları özellikle akşam saatleri boğaz da bile kar açısından uygun değerlerde(0’ın altında, nem %85’in altında ) gibi gözüküyor. Ancak, Balkanlara yaklaşan YB alanı yüzünden Trakya’da yağış az olacaktır.Buna İstanbul’da dahil olabilir. Nitekim son model güncellemeleri Avrupa yakasını Pazartesi-Çarşamba yağışlarının toplam miktarı (yani Pazartesi 00:00- Perşembe 00:00) 15 mm’nin altına indirme eğiliminde, pazartesi yağışlarının İstanbul’da özellikle sahilde yağmur olacağını da hesap edersek(ıslak termometre sıcaklığının 0 derece üstünde olması dolayısıyla) bununla birlikte gündüz sıcaklığının diğer 2 gün genel olarak boğaz boyunca 1-3 derece aralığında kalma ihtimali dahilinde, her ne kadar baskın görüş İstanbul’un kara gömüleceği yönünde olsa da okulları tatil edecek derece de bir kar örtüsü beklemiyorum. Beşiktaş, Kadıköy gibi yerler tutmakta zorlanabilir.
  3) Anadolu yakası Tuzla-Pendik hattı kar miktarı açısından daha şanslı gibi duruyor.

  Cevapla
 32. vkaynar

  bu sistem balkanlardan uzantılı bir şekilde trakya ve iç ege’ye oturuyor son güncellemeler bunu gösteriyor gece modellerinde yağış epey artmış istanbul’da yağışın 7 mart öğleye doğru direk kara dönmesi muhtemeldir. istanbul kıyılarda örtü bekliyorum biraz nasiplenelim

  Cevapla
 33. # Ayrıntı Yazıyı Yazan

  Yaklaşan soğuk hava ve kar yağışıyla ilgili olarak, WRF-12 km. modelinin Edirne-İstanbul-Eskişehir-Ankara dikey atmosfer güzergah kesitinin 6 saatlik animasyonunu koyuyorum. Blogda yer alan, 850 mb seviyesinde hangi sıcaklık varsa, yerde kar olur soruları da sanırım biraz daha yerine oturacaktır.

  1

  Kar için önemli olan erimeden yere ulaşabilmesidir. Bu da yere yakın hava tabakasında karı eritecek kalınlıkta bir pozitif hava sıcaklığa sahip tabakanın olmamasıdır. Animasyonda 7 Mart 00 UTC ‘den itibaren yerde yağış yorumları konmuştur (karın yaklaşma anını göstermesi anlamında-öncekilerde yoktur)

  Gif animasyonu quick time player programıyla durdurup, fareyle istediğiniz saate çekebilirsiniz.

  Cevapla
  1. karsever81

   Dostum sagol cok guzel veri bu. Ama biraz teknık geldı acıklarsan sevınırım, mesela İstanbul için sorun yok rahat ortu yapar gibi veya evet ortu ıcın daha soguk olmalı gibi? Tesekkurler.

   Cevapla
 34. Santiago

  GFS gece modeli çok iyi, 850mb’de -10C İstanbul’a giriyor.
  1

  ECMWF öğle modelinde ise 850mb sıcaklığı -8C civarında ve soğumayı hayli kırpmış.
  2

  Bugün gönüllerin şampiyonu GFS, teşekkürler Hans 🙂

  Cevapla
   1. tengizman

    ECMWF’yi Beckenbauer, JMA’yi rahmetli baskan Kennedy, ENS’yi kaleci Mayer, GME’yi tacsiz kral Pele, NOGAPS’i Nadya Komanaci, UKMO’yu da Fenerbahceli Cemil hazirliyor.

    Cevapla
  1. karsever81

   Bu goruntude de artık kıyılara kar birikimi olsun ama di mi 🙂 (salı en guzel gun)

   Cevapla
  2. White Fox

   Fark ettiniz mi, özellikle Avrupa yakasında, yaklaşan YB yüzünden yağış iyice azaldı. Çok fazla örtü oluşamayacak gibi boğaz boyunca…

   Cevapla
   1. Trakyalı

    Yüksek basıncın yaklaşmasını engellemek için yapabileceğimiz birşeyler olmalı???

    Cevapla
     1. Trakyalı

      Ben size Tekirdağ’dan soğuk gönderirim bana biraz ödünç yağış gönderin yeter ki 🙂

      Cevapla
 35. havadansudan

  bence bu sistemin kaymağını deniz seviyesinden itibaren trakya ve çanakkale ile balıkesir’in marmara kıyıları yiyecek. orası kesinleşti diyebiliriz sanırım. istanbul’da ise 60-70 metreden aşağısında karın birikip birikmeyeceği, birikse de bizi doyurup doyurmayacağı henüz belli değil bence. neyse. en azından kar görmek için beşiktaş’tan civar illerdeki dağlar yerine levent’e gitmek de beni büyük zahmetten kurtaracak 🙂 2006 senesinde okmeydanı civarında 4-5 cm kar varken , balmumcu’da daha da ince bir örtü, beşiktaş’ta ise sulu kar olduğunu hatırlıyorum.

  gfs’in gösterdiği sıcak dalgasına da takılmayın derim. daha 15 gün var. o kadar ısınabileceğimizi sanmıyorum. hele şu soğuğu bir yesek afiyetle, o soğuk üzerimizde 1 hafta salınacak gibi geliyor bana.

  Cevapla
  1. Trakyalı

   Trakya soğuk olarak nasibini alabilir ama yağış olarak İstanbul ile kıyaslanamayacak kadar az ve kısa süreli yağış alır genelde poyraz fırtınalarında, bu defa da öyle olacak gibi. Sıcaklık yeterince düşük olursa İstanbul tepeleri buradan çok daha görülmeye değer olacaktır.

   Cevapla
 36. Cemal

  İstanbul’da Mart ayında geçmişte bir günlük kar yağışlarına çoğu kez şahit olduk. Bu gelen sistemin farkı ise en az 2 günlük olması. Yaklaşık 7-8 gün önceden gözüken sistem hala doğu-batı hattı boyunca ufak oynamalar dışında yerini terk etmedi. Bu sistemde İstanbul’un yükseklerinin oldukça şanslı olacağını düşünüyorum. Çünkü sıcaklıklar çok kritik seviyelerde. Bu seviyelerde bile dolaşması İstanbul’da 150-200 metre civarındaki yerlere yağışın yoğunlaştığı zamanlarda etkili kar sağanakları bırakabileceğini tahmin ediyorum. Mart ayında olduğumuz için yağışın yoğunluğuna bağlı olarak gün içinde sıcaklık dalgalanmalarıyla beraber çok farklı karakterde 2-3 gün yaşayabiliriz diye düşünüyorum.

  Cevapla
 37. doğan

  sistem trakya’ya kadar iyi geliyor da, sonra aniden sönmekte.. sanki sınırda gibiyiz. kara ha döndü dönecek..(sahil kesimleri için söylüyorum). bir de bu soğuk sistemden sonra yine mart ayına yakışmayan baya baya yaz değerlerinde sıcaklar geliyor gibi..

  Cevapla
 38. Fortesla

  Açıkçası bu sistemde de yağmur kara ha döndü ha dönmedi muhabbeti olacak gibi. (İç Anadolu’da bile). Ayrıca izobarların bu kadar sıkıştığı sistemler gözlemlerime göre ömürlerini çabuk tamamlıyorlar. İç Anadolu kentleri için 10+-2 cm diyorum. Efsane değil, ekstrem bile değil. Sadece Mart ayı için sıradışı bir sistem.

  Cevapla
 39. sirocco

  Tam paylaşacaktım, bu görüntüyü, ama yürü be ana gfs, kim tutar seni diyecektim, az değil 10 günde 30 derece fark oluşuyor.

  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s