Alıntı Nasıl Yapılır


Önceki yazımızda, neyin çirkin olduğunu ve neden yapılmaması gerektiğini anlattık, ama bunun karşıtı, yani doğru bir örnek vermedik. Eğer bu blogda yazılanları beğeniyor ve buradaki cümleleri kısmen ya da tamamen kullanmak istiyorsanız, bunu yapmanın birçok nazikçe yolu var. Bu kısa yazıyı ona ayırayım.

Yerbilimleri.com adlı siteyi işleten nazik insanlar, birçok alıntıya başvuruyorlar. Bakın benim Hissedilen Sıcaklıklar yazımın neredeyse tamamını kullandıktan sonra altına ne yazmışlar.

Ne kadar uygarca değil mi? Hem yazının sahibinin ismi geçiyor, hem de orijinal yazıya link var. Böylece hem onlar, “bunu ben yazdım” batağına sürüklenmiyorlar, hem de emeğe saygı gösteriyorlar, ürün sahibini onurlandırarak onu daha fazla ve daha iyi yazmaya teşvik ediyorlar. Yine onlar, şu sayfalarında şöyle yazmışlar:

Haritaların kısa hikayesine link de vermişler. Çünkü, emek veren kişinin hakkı teslim edilsin istiyorlar. Bravo.

En son örneği kendimden vereyim. HavaTurka’dan Arif Bey, geçtiğimiz yaz aylarında çok güzel ve açıklayıcı bir yazı yayımladı. Ben de bu yazıyı çok beğendim. Yazıyı hiç değiştirmeden, ana sayfada ayrı bir başlık açarak herkese duyurdum ve okumalarını tavsiye ettim. Kendi yorumlarımı da altına ekledim.

Öte yandan, diyelim ki siz bütün bütün alıntılar yapmak istemiyorsunuz, kendi yazınızı yazmak istiyorsunuz, ama bu blogda yazılanlardan da epey bir şey öğrendiniz, ve bazı cümleleri neredeyse aynen kullanmak gerekiyor. Buyrun yapın, hiç sorun değil. Ama mesela yazının sonuna şöyle yazın.

Bu yazı hazırlanırken Hava Delisinin Not Defteri’ndeki GFS Diyagramları yazısından yararlanılmış, alıntılar yapılmıştır. Teşekkür ederiz.

Ufak bir not ve orijinal yazıya link. Uygar, komplekssiz ve değerbilir olmak işte bu kadar kolay.

Reklam

Alıntı Nasıl Yapılır” üzerine 4 düşünce

 1. Havadelisi Yazıyı Yazan

  Öte yandan, kopyacı öğretmenler, intihalci profesörler de aşağıdaki gibi yetişiyor. Sorsanız onlar da benzer şeyler söylerler. İşimiz çok zor çok.

  1

  1. havaankara

   “biz yazıların çalınabileceğinden bahsediyoruz kişi haklarına tecavüzden değil”

   Yukarıda adı geçen kişi böyle bir yorumda bulunmuş (Havaturka Ziyaretçi Defterinde). Çok enteresan. Bilgiyi çalmak serbest yani. Kişi haklarına tecavüze girmiyor yani. Yahu biz makalelerimizi tezlerimizi hazırlarken niye o kadar kaynak verdik ki. Ne gerek vardı. Baksanıza, bilgi çalınabilirmiş 🙂

   1. Havadelisi Yazıyı Yazan

    Üretmeyen, onun yerine “bulan – yağmalayan – sahiplenip satan” bir topluma dönüşüyor olmamızın yansımaları… Adam orijinal hiçbir şey ortaya koymamış ki, nasıl anlasın.

Yorumlar kapalı.