Diyagramlardaki Belirsizlikler


Bu yazı havaankara tarafından hazırlanmıştır. GFS diyagramı (aşağıda gösterilen grafiklerin her biri) hakkındaki temel bilgileri şu yazımda bulabilirsiniz. – Havadelisi

1

2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

Ankara diyagramlardan hazırlamaya çalıştım. Ne kadar faydalı bir çalışma olur bilmem ama hazırlayayım dedim. İnşallah faydalı olur. İlk başlarda ne kadar kararlı gözükürse gözüksün, bir sonraki çalıştırmada (run) tamamen değişebiliyor durum. 7 Ocak 06Z çıktısına kadar hiç olmamasına rağmen, 06Z’de ayın 11’inde kararsızlık başlıyor. Ama 12Z çıktısında bu kararsızlık gidiyor.

Benim anlatmak istediğim şu. Diyagramlara bakıp uzun vadeli tahmin yapmak çok faydalı olmaz. Ne kadar kararlı olursa olsun bir sonraki çalıştırmada her şey değişebiliyor.

Bir de 1-2 defa sistem gözüktü ama genelde bunlar kararlı değildi. En soğuk çıktılardan biriydi.

Reklam

Diyagramlardaki Belirsizlikler” üzerine 4 düşünce

 1. eRCaN

  Zaten diyagramları takip etmek bana oldu olası hiç mantıklı gelmez. GFS ne kadar dönekse diyagramlar da o şekildedir. Ve GFS dönek diyenlerin takip etmesi için diyagramları önermesi de bana göre çok yanlış. Sonuçta gfs=diyagramlar.
  Havaankara sen de bunları az sayıda olsada arşivleyip sonuçlarıyla değerlendirmişsin, güzel bir çalışma olmuş eline sağlık.

  Cevapla
  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Biraz abartmışsın Ercan. GFS = Diyagramlar demek değildir. Yani adamlar yıllarca uğraşıp havayı nasıl daha iyi tahmin ederiz diye kodlar yazıp deneyler yapıyorlar sen de diyorsun ki traş bunlar 🙂 Havaankara bize diyagramlarda da belirsizliklerin olacağını gösteriyor, ama bu, diyagramların kullanılamayacağı anlamına gelmez. Kuvvetli soğuk ya da sıcak dalgaları öncesinde gayet kararlı olabiliyor diyagramlar, bu da bize bazı şeyleri daha iyi değerlendirme şansı veriyor. Siyah beyaz olarak görmemek lazım, ara renkler de var. Diyagramın da kusurları var, ama işe yarıyor.

   Cevapla
   1. eRCaN

    İşe yaramıyor değil evet ama gfs güçlü bir soğuğu bir kaç defa gösterdiğinde de aynı durum meydana geliyor ve isabet oranı bu gibi durumlarda iyi olabiliyor. İtirazım yok. Bunun sonucunda da diyagramlara yansıması gerçekleşiyor. Sadece fikir edinmeye yardımcı olabiliyor diyagramlar bana göre. 2 gün önce 15 sistemi için Santiago bir ışık yaktı diyagramlar diyordu. Evet diyagramlardaki sayısı 4ü geçmeyen senaryo 15’i için bişeyler söylüyordu. Ve sanırım olacak. Şimdi bu olayda diyagramlardaki çoğunluğun neyi gösterdiğine bakarsak o günler için ılık hava olacak derdik.Uzun vadeli (1 haftayı gecen) çizgilerin bana göre dikkate alınması yanlış. Gfs’ye dönek diyenlerin diyagramlardaki son tarihler çizgilerinden medet ummaları ”diyagramlar sinyal vs çaktı” demeleri bana göre doğru değil.

    Cevapla
    1. Havadelisi Yazıyı Yazan

     Kim ki GFS’ye dönek der işte onlar bizden değildir 🙂 Şaka bir yana ben bu işlerin onur ya da duruş meselesi yapılmasını biraz garip buluyorum. Neyse, yorumunda katıldığım yerler çok.

     Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s