En Sıcak Kasım… Ama Havalar Dönecek Gibi


Sadece İstanbul’a baktım, kısaca paylaşayım. Eğer kendi şehriniz için Kasım sıcaklık verilerine sahipseniz şurada anlatıldığı gibi tarihsel verilere ulaşarak siz de benzer bir karşılaştırma yapabilirsiniz.

Yukarıda da gösterdiğim ENKA Balmumcu kayıtlarına göre geride bıraktığımız Kasım ayı 16.4 derecelik sıcaklık ortalamasıyla İstanbul’da bugüne kadar kayda geçen en sıcak Kasım ayı oldu. Santiago‘nun da analizinde gösterdiği gibi İstanbul’un uzun yıllar Kasım ayı ortalama sıcaklığı 11.3 derece. 16.4 derece, normalden 5.1 derece sapma demek. Bu cidden büyük bir sapma. (Bununla beraber, karşılaştırdığımız verilerin Balmumcu’ya değil Göztepe’ye, hatta 1930’lardan öncesinin Kandilli’ye, bir kısmının da Pera’ya ait olduğu biliniyor. Şurada tartışmıştık. Yani istasyonun konumu, şehirleşme gibi etkenler belki bugünkü sıcaklık ortalamasının biraz daha fazla çıkmış olmasına yol açmış olabilir. Yine de bu, Kasım’ın normalden çok sıcak geçmiş olduğu gerçeğini değiştirmiyor.)

Tabloda en sağ sütunda, günlere göre baskın rüzgar yönünü de görebilirsiniz. Otuz günün yirmi üçünde lodos esmiş.

Öte yandan, bunun tam tersine doğru bir değişim ufukta göründü gibi. GFS tahmin modelinin 21 senaryosunun sıcaklık değerlerinin (aşağıdaki kırmızı renkli neredeyse düz çizginin altındaki ve üstündeki renkli çizgiler), 11 Aralık’tan itibaren ağırlıklı olarak tarihsel ortalamanın (kırmızı çizgi) altında kaldığını görüyoruz. Fakat sözünü ettiğim tarih aralığına en az 9 gün olduğu için herhangi bir şeyden emin olamayız. Takip edelim bakalım neler olacak.

Reklam

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s