Nowcasting (Şimdigörü) 2 Şubat 2010


Saat 24.00

2 Şubat’ı kapatırken İstanbul’un kuzeyinde Karadeniz’de sea effect karının sinyalleri var. Fakat alçak basıncın getirdiği büyük yağış şehre yaramadı. Sözü Havaturka‘ya yorum yapan weatherman’a verelim, sanırım durumu en iyi onun şu paragrafı özetliyor:

Kabul edelim içinde bulunduğumuz sistem ‘hayal kırıklığı’dır. Soğuma bir türlü tahmin ettiğimiz düzeye inemedi. Kar cıvık kaldı… Bundan sonra sıcaklık daha da düşecek ama,bence yağışın etkili kısmı kaçtı… “Kara gömüleceksiniz” tahminleri de bu yüzden tutmamıştır… Halbuki soğuma yeterli olsaydı pekala 2004’ün benzeri olabilirdi. Bu saatten sonra bu sistem bizi kara gömmez… Balkanlardan gelen sistemlerden bir şey olmuyor… Fikrim budur. Sibiryadan beklediğimiz hareket olmazsa, bu kar yerde kalmaz… Kış sonu yağan cıvık kardan hiçbir farkı yok dışardaki yağışın… Bundan sonra soğuma olacak ama “geçmiş olsun”.

Belki tek bir yorum yapabilirim: Balkanlardan gelen sistemlerden de bir şey olur ama hakikaten soğuk iseler olur.

Bu sistemi tahmin etmede neden çuvalladığımızı ilerleyen günlerde daha ayrıntılı tartışacağım. Bir sürü şey öğrendiğimizi düşünüyorum.

Saat 21.20

Sıcaklık direniyor İstanbul’da, düşmüyor. 1 derece civarında takıldı. Yine de yavaşça düşecektir, ama epey geç kaldı. Yağan karın çoğu yüksek yerler haricinde şimdilik heba oluyor. Bunu tahmin edemedik, sistem sonrası değerlendirmek üzere notlarımız arasına alalım.

Saat 19.00

Soğuğun çok yeterli olmadığı durumlarda İstanbul buna ihtiyaç duyar: basınç yükselmeye başlar, hava soğur ve yağış kara döner. Alçak basınç merkezi şehre en yakın konumundan uzaklaşıyor.

İstanbul genelinde kar yağışı var. Sıcaklık halen 1-2 derece arasında seyrediyor, ama daha da düşecektir. Gece yarısına kadar kuvvetli kar bekleyebiliriz. Sonrasında azalmaya başlar ama sabaha kadar sürer diye umuyoruz, özellikle Anadolu yakasında.

Saat 15.50

İstanbul’da sabaha karşı 3 dereceye düşen sıcaklık daha fazla düşmemekte diretiyor. Bekleyelim bakalım. Soğuk halen Trakya’da. O da öyle ahım şahım bir soğuk değil. 23 Ocak’ta sabaha karşı İstanbul 3 dereceyken, Çorlu -5 dereceydi.

Saat 14.00

Endişeye mahal yok sevgili İstanbullu kar severler. Sadece bir miktar gecikme var. Alçak basınç daha batılı bir rota izlemeyi tercih etti sanırım. Trakya yıkılıyor. Birkaç saat içinde İstanbul da aynı durumda olacak. Belki duygusal davranıp, yüzey sıcaklıklarını çok fazla dikkate almadığımız için de karın gecikeceğini görememiş olabiliriz. Yüzeyde çok soğuk bir hava yok, Edirne hala -1 derece. Soğuğun Sibirya’dan değil Avrupa’dan geliyor olması galiba bu sistemin daha az soğuk olmasına yol açtı. Aşağıda da gördüğünüz gibi mesela Bulgaristan’daki değerler görece gayet yüksek.

Saat 02:15

Kar fırtınamız sağa sola çarpa çarpa gelmeye devam ediyor. Son GFS gene biraz batıya kaydırdı alçak basıncı. İstanbul’un özellikle Anadolu yakası feci kar alacak gibi gözüküyor. Birkaç saat boyunca Ocak 2004 manzaraları olabilir. Neyse, artık bundan sonra biz susalım hava konuşsun. GFS’nin son animasyonu aşağıda. Mavilerin Marmara üzerinde göründüğü ilk görüntü bugün saat 02.00. 6 saat 6 saat sayarak ilerleyin. Maviler yağmur, pembeler sulu kar ve kar, renkler koyulaştıkça yağış şiddeti artıyor. Yeşil çizgiler eşbasınç eğrileri, T, alçak basınç (almancası Tief).

Reklam

Nowcasting (Şimdigörü) 2 Şubat 2010” üzerine 20 düşünce

 1. rainbowww

  merhabalar
  dün gece cok güzel tipi yaptı ancak düsen eridi sabah saatlerinde arabalar ve catılar birazda kaldırım kenarları örtü yaptı daha sonrada hepsi yok oldu gitti 😦 umarım ilerleyen günlerde daha güzel kar yagısları olur

  Cevapla
 2. Emre

  Ankara’da şu anda kar başlıyor. Ama arkası yok, o nedenle ümitlenmeyin. Ankara son 3 yıldır adam akıllı kar görmedi, çok enteresan!…

  Cevapla
  1. havadelisi Yazıyı Yazan

   Ankara’nın makus talihi… İşler birden tersine de dönebilir Emre… Ankara’da kar mevsimi de uzundur, bakarsın Mart’ta olur…

   Cevapla
 3. Onur

  🙂 zaten başımıza ne geliyorsa bilimden uzak hissedişçilerden geliyor…
  dipnot vermek gerekirse ankara’da bulunduğum yerde yollar dahil çok ince tuttu.

  artık hava soğuduğuna ve düşen karların daha iyi tutacağına göre radar ve uydu’dan gelecek yağışlara(ki kar olarak gelcekler) bakabiliriz.

  Cevapla
 4. Tengizman

  Ozan yalniz 1 saattir guzel bir tipi var ve giderek siddetini arttiriyor,ayrica ortu yapmaya basladi,yagis bitecegine tam tersine siddetleniyor ve havada ani bir soguma oldu?

  Cevapla
  1. havadelisi Yazıyı Yazan

   E artık soğuk lütfedip geldi sonunda da ondan abi.. Karayelden sea effect yapmaya başladı. Ama yağışın büyük kısmı kaçtı işte.. örtü de olabilir ama 30 cm yapacak sistem soğuğun kalitesizliği nedeniyle heba oldu…

   Cevapla
 5. kagan

  a tribute to dmi! degil mi ozan kardes istanbul’daki gunluk sıcaklıgı kesin olarak bildiler, yeri geldiginde takdir etmesini de bilelim. neyse en azından burnunun ucunu gorebiliyomus dmi. ankara’ya gelirsek sıcaklık halen 7 derece, sabaha kadar kar yagması mumkun degil, ondan sonra işte geriye ne kalırsa o kar olarak dusebilir, bir kac saatlik bir yagış. bir de yr.no sitesi istanbul için yagışı hep yagmur olarak gosterdi ve sıcaklıkları hicbir zaman 2 derecenin altına dusurmedi. elin norveçlisine helal olsun demek lazım.

  Cevapla
  1. havadelisi Yazıyı Yazan

   Kağan, bana sorarsan DMİ’nin şansı yaver gitti 🙂 Ankara ise Sefiller’i oynuyo bu sene. Bahtsızlık.
   Yr.no sitesi güzel gibi, takip edeceğim.

   Cevapla
 6. Tengizman

  Ozan bu yagan kar rezillikten ote birsey degildir,disarda yagan karin tadini cikarayim dedim yollari sel su goturuyor,kar taneleri uzerime duser dusmez parcalanip yagmur damlasi gibi yayiliyor etrafa,Carsamba aksami bu karin yarisi yagdi ama 5 cm ortu yapti,buyuk hayal kirikligina ugradim.Hic yagmasa daha iyiydi inan!

  Cevapla
 7. Emre

  Sayın havadelisi İstanbul için koyduğunuz çizelgeleri nerden aldınız? Bir de söylediğin bu değişiklik Ankara’yı nasıl etkiler?

  Cevapla
 8. Cemal

  Ozan bey esasında bu sistemle ilgili ilk yazdığınız yazıda tespitleriniz doğruydu.Sistem bize ceee yapıyor.Şimdilik sol gösterip sağ vuruyor.Trakya’da yağışın yoğunlaşmayacağını gösteren modeller bence çökmüştür.Sistem yavaşta olsa doğuya doğru kayıyor.Gerçi bulutlar suyunu çekmeye başladı.

  Cevapla
  1. havadelisi Yazıyı Yazan

   Kesinlikle haklısınız Cemal bey. 48 saat kaldığında bile her 6 saatte bir değişmeye devam eden GFS’nin halinden bu sistemi tahmin etmenin çok zor olacağı anlaşılıyordu. Nitekim ben yanıldım. Öteki modeller de değişip durdular. 24 saatte bile böyle sürprizler olabiliyor. Hal böyleyken 5-6 gün sonrasına nokta tahmin yapmaya çalışanlara ben hayret ediyorum.

   Cevapla
 9. Emre

  Ya siz Ankara’yı aşağılamıştınız heyecan verici değil, salı akşamı kar var orda diye ama Ankara’da hava şu anda öyle ılık ki bugün hızla soğuyup kar yağmasına olanak yok. Daha Bolu bile adam akıllı soğumuş değil…

  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s