Kar İstanbul’da ne zaman başlar, ne kadar sürer, miktarı ne olur ?


Kuvvetli bir kar yağışı geliyor. Devlet Meteoroloji İşleri’nden medet ummak falcı-tahmincilere güvenmekten hallice olmayacağı için, İstanbul’da kar yağışının ne zaman başlayacağını ve ne kadar etkili olacağını gelin kendimiz tahmin edelim. Artık iyice güvenilir zaman aralığı için çıktı üreten GFS modelini inceleyip bunları bir de geçmiş yıllardaki benzer durumlarla karşılaştırırsak sağlıklı bir değerlendirme yapabiliriz.

Önce 22’sinde (Cuma) öğleden hemen sonra (saat 14’te) yağış başlarken sıcaklığın nasıl olacağına bakalım. 850 milibar sıcaklığının (yaklaşık 1500 metre yükseklik) -5 derece ve daha düşük olması yerin ve deniz suyunun iyice soğuduğu bu mevsimde İstanbul’da karla karışık yağmura yükseklerinde de kar yağışına yol açacaktır.

Evet, -5 çizgisi Cuma öğlen İstanbul’a çok yakın, ama tam da girmiş sayılmaz. Yani Cuma günü özellikle Avrupa yakasında karla karışık yağmur, yükseklerinde de kar görmeyi umabiliriz. 12 saat sonrasına baktığımızda soğuğun ilerleyeceğini ve kar yağışının tüm İstanbul’u saracağını da düşünebiliriz, ama o da ne? Bakalım:

Cuma’yı Cumartesi’ye bağlayan gece yarısı -5 çizgisi biraz kuzeybatıya çekilmiş. Bunun nedeni Akdeniz’den gelen ve yağışın büyük kısmını yaratan nemle yüklü alçak basınç alanının kuzeydoğuya seyahat ederken kuzeyden yaklaşmakta olan soğuk havayı durdurup, geçici olarak itmesi. Aşağıdaki haritada beyaz eşbasınç çizgileri Türkiye’nin batısındaki T harfinin çevresinde bir halka oluşturmuş. Bahsettiğim alçak basıncın merkezi o. T, Almanca’da alçak anlamına gelen Tief’in kısaltması.

Yani cuma gecesi İstanbul’da çoğunlukla yağmur, belki karla karışık yağmur yağacak, kar ancak gece ilerledikçe Çatalca-Hadımköy tarafında görülecektir. Aynı alçak basınç alanı 6 saat sonra (Cumartesi sabahı) İstanbul’un tam olarak doğusuna geçtiğinde, alçak basınç merkezlerini hemen arkasından kovalamayı seven soğuk hava da hızlı bir şekilde İstanbul’a giriş yapıyor. Bu saatlerde İstanbul’un özellikle Avrupa yakasında yoğun bir kar yağışı başlayacaktır.

Bu da Cumartesi sabahı için 850 milibar sıcaklık haritası, gördüğünüz gibi -5 çizgisi ilerlemiş ve tam İstanbul’un üzerinden geçiyor:

Öte yandan 2 metre (yer seviyesi) sıcaklığı Cumartesi sabahı hala 0 derecenin üzerinde. Bu, yağan karın alçak yerlerde öğleden önce ıslak bir kar tabakası oluşturacağını gösteriyor.

Cumartesi öğleden sonradan itibaren deniz seviyesindeki yerler dahil tüm İstanbul’da ağır kış şartları bekleyebiliriz. Sinoptik yağış (Akdeniz’den gelen alçak basıncın taşıdığı yağış) Pazar sabaha karşı alçak basıncın İstanbul’dan iyice uzaklaşmasıyla son bulacak, ama soğuk kuzeyli rüzgarların Karadeniz’den kaldırdığı nemle oluşan deniz etkisi karı özellikle Anadolu yakasında hafta ortasına kadar aralıklarla devam edecek gibi görünüyor.

Bu gelen sisteme çok benzeyen 22-23 Ocak 2004 sistemine de bir göz atmakta yarar var:

2004 sisteminin farkı şu: Güneyden gelen alçak basınç çok daha derin, 980 milibar civarında (yukarıda, sol üstteki resim). Bu alçak İstanbul’da kasırga şiddetinde rüzgara (saatte 115 km) ve çok daha fazla yağışa yol açmıştı. Bu sefer fırtınanın ve yağışın o kadar fazla olacağını düşünmüyorum. Ama yine de hatırı sayılır olacaktır.

Pazartesi akşamına kadar oluşacak kar kalınlıkları benim tahminimce denize yakın yerlerde 10-20 cm, yüksek yerlerde de 20-35 cm arasında değişecektir.

İtirazınız veya tartışmak istediğiniz bir husus varsa yorum fasilitemiz hizmetinizdedir.

Reklam

Kar İstanbul’da ne zaman başlar, ne kadar sürer, miktarı ne olur ?” üzerine 6 düşünce

 1. MISTRAL

  usta cok guzel anlatmissin ama sistem beklediginden erken gircek gibi 2004 te alcak basinc daha guclu dedin burda da yb alani o zamandan cok guclu onun icin karadenizden getirecegi nem cok daha kuvvetli

  Cevapla
   1. ALKIM

    25 Ocak 2010’da İstanbul’da deniz etkisiyle oluşan kar yağışına ait radar videosunu ararken (anlık görüntü var ama videoyu bulamadım, belki de yoktu emin değilim) bu yazıya rastladım. Nasıl olduysa gözümden kaçmış. O günleri çok iyi hatırladığımdan tahmini okuyunca pes dedim. Sea effect snow dahil bu kadar mı isabetli tahmin yapılır! Ben tahmini değil o gün neler olduğunu okudum sanki. Tahmin ağırlıklı olarak kar yağışıyla ilgili olduğundan bahsedilmeye gerek görülmeyen 25-27 Ocak 2010 aralığındaki ekstrem ve ekstreme yakın en düşük sıcaklıkları da not düşeyim bu yazının altına.

    Cevapla
    1. Havadelisi Yazıyı Yazan

     Bu kadar iyi bir tahmin yapabildiğime ben de şaşırmıştım 🙂 Ben bu sistem için kalkıp İsviçre’den İstanbul’a geldim biliyor musunuz? 22’si Cuma günü öğlen saat 13.30 gibi uçak Atatürk Havalimanı’na deniz tarafından inişe geçti. Hava çok kötüydü. Bir süre yeri göremeden 900 metre yükseklikte (hiç unutmuyorum, Swiss havayollarında uçağın içinde gösterge vardır) dümdüz uçmuştuk. Daha da alçalıp bulutlar aralandığında göz yanılgısı yaşadım ve Bakırköy sahilini bembeyaz gördüm. Karın çok çok erken başladığına müthiş sevinmekle birlikte berbat bir tahmin yaptığımı düşünmüştüm. Uçak tam inerken yan rüzgardan dolayı sallanmaya başladı. Atın ölümü arpadan olur, hava manyağı Ozan işte sonun geldi dedim içimden. Neyse ki sağ salim indik. Gerçekten de karla karışık yağmur yağıyordu ve Cuma gecesi fırtınayla birlikte yağmur yağdı. Ne günlerdi yahu… Pişman değilim, uçmaktan da son zamanlarda iyice korkmaya başladım ama gene olsa gene gelirim İstanbul’a 🙂 Kaç senedir kış Avrupa’da oluyor da paralar cepte kalıyor 🙂

     Cevapla
 2. Tengizman

  Katiliyorum,hatta gun icinde Cuma ogleden sonra kky baslar dedim mevcut sogugu gozonunde bulundurarak,yine sallama dediler bana bende bu yazilari not defterine kaydettim:) Cuma gecesi ben cogunlukla kky ve islak kar bekliyorum,yukseklerde ortu olusturabilir,gerisine tamamen katiliyorum,ruzgar etkisi ve sistemin hizini da goz onune alarak yogun karin sabah saatlerinde baslamasini umut ediyorum,balkonlardayiz elimizde kahveler.ISTANBUL’un kky’unu bile izlemek zevk bizim icin:)

  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s