Atış Serbest


DİKKAT! Atış Serbest sayfamızın adresi değişmiştir, artık sayfamız şuradadır.


 

28.845 Responses to Atış Serbest

 1. Bence bu sistem, kar yağışı olarak en çok Karadeniz Bölgesi’nin kıyılarını etkileyecek.

 2. MGM sitesi şimdiden kasmaya başladı. Bence hafta sonundan itibaren siteyi unutun…

 3. Santiago senin beni anlayacağını düşünerek yazıyorum. Belki site bu tarz tahminlere çok hoş bakmıyor ama demeden edemeyeceğim. Dün geceden beri büyük efsaneleri inceledim. Öncesiyle sonrasıyla yaklaşık son 100 yılı kontrol ettim. Herkes 5 Ocak sistemine kitlenmiş. Bense efsane diyorum neredeyse 1 haftadır, ama dün gece emin oldum. Dün neredeyse modeller hiç vermezken 06Z çalışması soğuğu gördü. Fakat indirme, yani merdiven mekanizmasını henüz yakalamadı. Sanırım 3 – 4 çalıştırma içinde Hollanda civarında bir yüksek merkezlenecek ve hiç bir eksik kalmayacak. Bu yazımın ciddiye alınmasını istiyorum, yayınlanmasa bile her şey gerçekleştikten sonra ortaya konmasını isterim. Tıpkı NASA’nın 22 Aralık videosu gibi. Ya da filmlerde olur ya biri çıkar durumu anlatmaya çalışır onu kimse dinlemez. Senin kadar iyi istatikçi değilim, Ozan kadar zeki ve programlamaya hakim de değilim ama modellerin gelişimi konusunda kendime güveniyorum. Her an her şey tabii ki değişebilir. Geçen sene Haliç donacak dememin nedeni ciddi bir potansiyeli görmemdi ama sinoptik değişimler soğuğu aldı İtalya’ya postaladı. Buna benzer bir durum yine olabilir ve Ozan Deniz salladı da denebilir. Bu durum olursa çıkar özür diler, özeleştirimi yaparım. Fakat bu sefer bu ihtimal çok düşük ve acayip bir şey geliyor ki 2013 unutulmayacak. Bu sistemi birlikte takip edelim ve hatta geldiğinde başlığına beraber hazırlayalım.

  • Ozan Ozan Ozan… 🙂

   • Evvel zaman içinde taaam bundan 7 sene öncee :))

    2006’yı diyorsun. Bakalım yine olacak mı 🙂 – Ozan

    • Bence 2006 değil de, daha çok 1985 ve 1987 tarzı oluşumlar bunlar. Ama güneye inemez ise ne yapayım öyle oluşumu 🙂

     • 2006 da fena değildi aslında. 🙂
      Efsane sistemin şartları
      1. Okullar en az 5 gün kapalı kalmalı. Çocuklar o hafta yarında tatil olacak mı diye strese girmemeli
      2. Enerji nakil hatlarında ciddi sıkıntılar olmalı. Herkes en az 24 saat mum işığında o anın tadını çıkarmalı.
      3. Yaşlılar dejavu olup ‘ne zamandır böylesi olmuyordu’ demeli ve kendi efsanelerini anlatabilmeli
      4. Doğu Avrupa’dan donma haberleri gelmeli
      5. Karayollarında sıkıntılar olmalı çoğu köyle bağlantı kesilmeli
      6. Ekmek çıkmamalı ve gazeteler gelememeli
      7. Tv’de sürekli kar haberleri olmalı
      8. Yerde en az diz boyu kar olmalı
      9. Evlerin çatılarından buz saçakları sarkmalı
      10. En kar delisi bile yeter artık demeli

      Modern istanbul efsane gördü mü? 2004 ,2006 ,2008, 2010, 2012 şartlarında bile sıkıntılar yaşadı istanbul. Peki olur da ömrümüz yeter bir 1929 olursa ya da 87 ,63. Neler olabilir acaba? Suçlu yine üstümüze çoken -45’lik bulut mu olur:))

     • Evet Sibirya yok bunda. Ben hissiyat olarak 2006’nın öncesindeki gibi bir vaziyette olduğumuzu ima ettim. Gerçi Ozan hissiyat olarak her sene Haliç’i dondurabilecek potansiyele haiz bir insandır 🙂

      • Geçen sene gerçekten ıskaladık. Sibirya olduğunda 850 hpa’daki sıcaklıkla zemin nerdeyse aynı oluyor. Geçen sene nerdeyse 72 saat kala -20 üstümüzdeydi. Fakat yüksek basınç çok yataylaşınca Sicilya’daki sıcak havayı dürttü ve dönme başladı. Bu durumun aynısı 1956 Şubat sonu var. Bir efsane kaçmış ama İspanya tarihin en soğuk dönemini yaşamış. Okuduğuma göre İber Yarımadası’nda tek bir mandalina, limon, portakal canlı kalmamış. Merak edenler 1956 Şubat’ı bir incelesin.

     • Evet Sibirya yok bunda. Ben hissiyat olarak 2006’nın öncesindeki gibi bir vaziyette olduğumuzu ima ettim. Gerçi Ozan hissiyat olarak her sene Haliç’i dondurabilecek potansiyele haiz bir insandır 🙂

  • Hollanda civarına oturmasını beklediğin yüksek basınç merkezi ile ilgili görüşlerin biraz duygusallık içerse de, en kuzeyde, kutupta Kuzey Yarımküre için efsane hazırlıklarına başlandı.

   Ekim ayından beri Sibirya’da genişleyen yüksek basınç, en sonunda kutba dalacak gibi görünüyor. Bu konuda hem GFS, hem ECMWF ortak hareket ediyorlar. İtiraf etmek gerekirse şu anki görüntü efsane gelir dedirtiyor, Azor sapasağlam hazır kıta, çılgın Atlantik siklonları Grönland’ın güneyine toplanmış, İngiltere ve İzlanda civarında da asayiş berkemal.

   Geriye tek ve en önemli bir şey kalıyor, basınç yerleşimlerinin lehimize çalışması, yani Azor’un kuzeye hareketi.

   168 saat sonrasına ait Kuzey Yarımküre basınç yerleşimleri

  • hayatbu (Beşiktaş/İST 10 m) dedi ki:

   Şu yorumumda belirttiğim kapanmanın gerçekleşeceğini bekliyorsun sanırım. Ama daha takip etmek lazım bence oluşumu. Hissiyatımızı yazdığımızda tecrübesi olmayıp burayı takip eden kar delilerini hayal kırıklığına uğratırız. Elbette sen yaz ama birileri de somut verileri dile getirmeli ki büyük beklenti oluşmasın. Bir de DEK oluşursa sıcaklık farkının çok olması sistemi bir efsaneye çevirebilir. Ama şuan DEK oluşturacak bir mekanizma görünmüyor. Sakin olmak lazım bence.

 4. Sistemin akıbeti bu akşam güncellemelerinde büyük ihtimalle belli olacaktır. GFS ne gösterirse çok büyük olasılıkla ECMWF de ona uyacak, en azından ayın 9’una kadar olan kısım netlik kazanacaktır diye düşünüyorum…

 5. 22 Ocak 2012’de, kentin kuzey kesimlerindeki göl civarlarında çekildiği yazılmış bir fotoğraf;
  1

 6. Santiago’dan soğukçulara bir iyi bir de kötü haber.

  İyi haber; GFS 06Z çalıştırması sisteme ULL entegre etmiş. Bu sayede yer seviyesi rüzgarı tam karayele dönmüş, 850 hPa soğuması artmış, 500 hPa soğuması artmış, yağış artmış falan filan. Lafın özü, böyle gelirse İstanbul kara boğulur.

  Kötü haber; bu oluşumu diğer modeller desteklemiyor, büyük ihtimalle değişir 🙂

  • hayatbu (Beşiktaş/İST 10 m) dedi ki:

   Balkanlar yeteri kadar soğuk değil. Bu yüzden karayelin etkisi de kısıtlı kalabilir. Bu noktayı atlamamak lazım. 20 Aralık sisteminin bir anda patladığı gibi bir soğuma beklemek çok gerçekçi değil. Öte yandan sıcaklık problemi olacağını da çok beklemiyorum.

  • GFS blöf yapıyor blöf fazla kaptırmayın derim!!! Bu sistemde batı bölgeler için yağış sıkıntı… Sadece kuru soğuk….

 7. Herkese merhabalar 🙂
  GFS son güncellenmesinde çok bol keseden dağıtmış soğuğu 😀
  Kıbrıs’a bile yoğun kar var şu haliyle, ayrıca Antalya’da bile sıcaklık sıfırın altına iniyor.
  Bari değişmese de pencerenin dışındaki mermere su dolu bir kap koyup, onu dondursam 😀

  Kıbrıs meteogramına göre, 9 Ocak Sabahından itibaren kar seviyesine iniyor sıcaklıklar. Buyrun;

  Antalya;

  850 Hpa haritasında -10’lar fink atıyor güney bölgelerimiz çevrelerinde. Bakalım değişmezse ilginç şeyler olabilir gibi 🙂

  Bu arada İstanbul için de kısa birkaç şey demek istiyorum. 6 Ocak Cumartesi sabahı yüksek kesimlerde kar başlayacak gibi gözüküyor. En geç akşam saatlerine kadar tüm il genelinde kara en azından karla karışık yağmura döner gibi gözüküyor yağış. Fakat kar yağışının ve soğukların süresi henüz net belli değil. İstanbullu kar ve hava delilerinin 1-2 gün daha sabretmeleri gerekiyor sanırım. Hatta Azor coğrafyamıza bu kadar sokulmaya çalışırken bence sistemin gelmesine 1 gün kala bile çok net yorum yapılamaz. Çok fazla değişebilir şuan ki şu anki görüntü.

 8. Çok mu saçma sapan, ne olduğu belli olmayan bir sistem bu? Farklı forumlarda -40 giriyor yuppii! diyen var, gökgürültülü kar geliyor diyen var, deniz etkisi yağışların modellerde açıkça göründüğünü söyleyenler var mesela! DMİ’ye göre 3 gün karlı, Accuweather’a göre pazartesi, salı, parçalı bulutlu, çarşamba günlük güneşlik. Weather.com’a göre pazartesi, salı yağmur bile yok… Herkes aşağı yukarı aynı verilere sahipken, bu kadar yorum farkı niye? Gerçi adı üstünde “yorum”. Ama ben şimdi plan yapacak olsam kime güveneceğim?

  • Evet halen gayet belirsiz bir sistem. ECMWF ve GFS uyumlu değil, hatta aynı model üst üste iki çalıştırmada uyumlu değil.

   Plan yapacaksanız: Hava soğuyacak, ve bir çok yere kar yağacak. Hala sadece bunu söyleyebiliriz.

  • İstanbul için mi konuşuyoruz? Bu kadar oynaklık varken ve maç ortadayken son 4-5 yılın tecrübesi olumsuz senaryonun galip geleceğini söylüyor. Pazartesi – Çarşamba sürecindeki en olası senaryo tutmayan, tek tük, kısa sureli kar sağanakları olur bence. Seyirlik. Ankara’ya o da yok gerçi.

 9. hayatbu (Beşiktaş/İST 10 m) dedi ki:

  Artık perşembe gününe geldik. Şu anki görüntüye bakıldığında sistemin geldiği görülüyor. Her ne kadar yüzey sıcaklıkları çok düşük görünmese de yukarı seviye sıcaklıklarının kar için yeterli olabileceği de net bir şekilde görünüyor. Thickness değerleri gayet iyi görünüyor. Modellerde sistemin iki ayrı hamleyle geleceği tahmin ediliyor. Pazar sabahı İstanbul’un batı kesimlerinden başlayarak kar yağışlarının görülmesi söz konusu. Pazar akşam itibariyle de İstanbul’un genelinde yağışın kara dönmesi beklenebilir. Soğuk havanın özellikle Salı geceden itibaren daha etkin bir şekilde kendisini göstermesinin beklendiğini de ifade etmek doğru olur.

  Bu sistemin şu anda en kilit noktası DEK olup olmayacağı konusudur. Çünkü söz konusu periyotta kayda değer bir yağış modellerde görünmüyor. Skew-T incelemelerimde de henüz DEK için gereken şartların tam olarak görülmediğini farkettim. Hislerime dayanarak bu sistemlerin DEK için elverişli olduğunu belirtmek isterim. Özellikle deniz suyu sıcaklığı henüz 9C’lerde bulunması DEK şartları oluşursa İstanbul’un harika bir kar yağışı alabileceğini düşündürüyor. Üst seviye-alt seviye rüzgar yönünde ve sıcaklık farklarında bir problem yok. Fakat bulut seviyesi ve tepe enverziyonu hususlarında sıkıntı var şimdilik. Özellikle cumartesi ve pazar geceleri daha detaylı olarak bakmak lazım sisteme. Balon ölçümleri de bir fikir verecektir sanırım. Kısaca durum şimdilik kar çok büyük ihtimalle var ama ne kadar olduğu bilinmiyor şeklinde.

 10. GFS düne göre çok daha iyi çıkmış. Böyle gelirse İstanbul’da sağlam DEK olur.

 11. 7 Ocak sistemi artık garanti gibi görünürken son anda epey bir hırpalandı, ağzı gözü dağıldı gibi görünüyor. Şu haliyle Doğu Anadolu haricinde çok tat vermeyeceğe benzer. Muş Bitlis tarafları Pazartesi günü 1 metre taze kar alabilir, sonrası zemheri.

  Bu arada bizim bu taraflarda yaprak kıpırdamıyor kar kış namına. Kuzeydeki sağlam soğuk bir turlu aşağı inmiyor. Mevsimine uygun hafif soğuklar, bir gün kapalı bir gün açık ama hep kuru, sıkıcı havalar ve önümüzdeki hafta 15 dereceyi bulacak sıcaklıklar. Buyuk hayal kırıklığı.

 12. Bu yazacaklarım bir kişiye değildir genel konuşuyorum.
  Bu blogda yazılanlar, analizler son derece kaliteli ve olaylara farklı yönlerden bakabilme yetenekleri olan kişiler tarafından yazılıyor. Lütfen modellerin çıktı görüntülerini burada az paylaşalım. Onları zaten herkes görüyor. Günde 4 takla atan modellerin çıktılarını paylaşmak bir anlam taşımıyor. Bunları söylememin nedeni buradaki kalitenin devam etmesini istememdir. Yanlış anlaşılmasın.

  • Dediklerinizin bir kısmına katılıyorum. Ama kimse burada takla atan model çıktısı paylaşmamış. Sözün bana gibi geldi o yüzden cevap vermek istedim.

   1 hafta önce sunduğum model çıktısı ne ise bugün siteye koyduğum model çıktısı da odur.

   Şahsen resimle desteklenen kısa yorumların uzun yazılmış resimsiz yorumlardan daha faydalı olduğunu düşünüyorum.

   • Adı üstünde, Atış Serbest. İstediğinizi paylaşıp konuşmakta özgürsünüz.

    • ilkercilingir dedi ki:

     Kızılderili kabilesi sonbaharın son günlerinde şefe danıştı: * Büyük Şef sizce bu kış soğuk mu geçecek? Aslında hiçbir fikri olmayan Şef temkinli davrandı: * Bence öyle… Ormana gidip yakacak toplayın… Kabile ağaç kesip, odun stoklarken Şef işi sağlama almak için Meteoroloji Genel Müdürlüğü’ne telefon açtı: * Sizdeki verilere göre kış soğuk mu geçecek… * Evet, bizce soğuk geçecek… Bu teyidi de duyunca Şef kış hazırlıklarına hız verdi… Ama aradan bir haftageçti, havalar hala iyi gidince şüpheye düştü, yeniden meteorolojiyi aradı: * Emin misiniz bu kışın çok soğuk geçeceğine… * Hem de çok soğuk olacak… Bu alarm üzerine kabile yakındaki köye gidip battaniye, kalın kazak-çorap almaya başladı… Ne var ki havalar sanki inadına gayet iyi… Şefin tepesi attı, Meteorolojiyi aradı: * Kardeşim nereden çıkardınız kışın soğuk geçeceğini… Telefondaki memur da kızdı: * Kör müsün birader, Kızılderililerin nasıl deli gibi ağaç kesip, çalı-çırpı topladığını görmüyor musun?

     — Kaynak söylence

 13. İşlerimin yoğunluğundan ötürü önümüzdeki 10 gün blogla pek az ilgilenebileceğim (karlı bir dönemde bunu ne kadar başarabilirim kestiremiyorum gerçi). Önümüzdeki sistemi karşılayacak yazıyı yazacak vakti dahi bulamazsam, Santiago yazacaktır diye düşünüyorum.

 14. 8 ocak Ocak sisteminden trabzon Trabzon kar görecekmi görecek mi?

 15. Kanada-Montreal, 27 Aralık 2012′ de tarihi bir kar fırtınası yaşamış. Aşağıdaki link üzerinden muhteşem videolara toplu olarak ulaşabilirsiniz. Umarım hafta başında Kuzey Anadolu’ da görülecek kar yağışları bunun gibi manzaralara sebebiyet verir. http://www.meteoweb.eu/2013/01/montreal-sommersa-dalla-neve-video-shock-dalla-citta-canadese/175115/

 16. Modeller bugün itibariyle Batı Karadeniz’e 500 hPa’da -40 derecelik bir kütle inişi tespit etti. Eğer buna benzer senaryolar devam ederse, bu denli soğuk bir kütlenin o bölgeye inişi ortalığı oldukça karıştırır. İstanbullu kar severler açısından durum iyiye de gidebilir, kötüye de gidebilir. Şu andaki görüntü güzel, ama derenin altından daha çok sular akar, merakla takip edeceğiz.

  Şunu da ekleyeyim, sistem ne kadar deforme olursa olsun, İç Anadolu’nun doğusu ve Doğu Anadolu bölgesinin önümüzdeki hafta başında kara gömülmesi kaçınılmaz gibi görünüyor.

  • İstanbul’da etkili kar olur demenizi istiyorum artık 😀

  • Santiago; geçen yıldan bu yana takip ediyorum, yaklaşan sistemlerin analizlerini en iyi yapan kişi sensin bence. Nowcasting’de de tartışmasız White Fox. Senin yorumlarını bu sistem için çok temkinli buluyorum, bu da beni endişelendiriyor. Yoksa en son diyagram ve modeller bence çok iyi . Bu sisteme temkinli yaklaşmanın sebebi nedir?

   • Ben cevaplamaya çalışayım. Burada gördüğünüz üzere diyagramlar -7,-8’de sıralanmış gibi ve GFS’nin öğle çıktısı en soğuk senaryolardan biri. Daha diyagramları göremesek de, akşam (12z) çıktısının da çok iyi çıktığını söyleyemeyeceğim. Sistemin merkezini inatla Karadeniz üzerinden Orta Karadeniz’e indiriyor. ECMWF ise sistemin merkezini İstanbul’a daha yakın tutuyor. İki modelin arasında uyuşmazlık devam ettiği için de sistemle ilgili temkinli bir tutum sergilemek gerekiyor hala. Benim İstanbul için kişisel görüşüm; bu sistem bu mevsimde alabileceğimiz sıradan sistemlerden bir tanesi. Yüksek ya da Karadeniz’e yakın semtlerden (Levent, Maslak, Ümraniye, Çamlıca, Ömerli, vb.) gelecek kar haberleri benim gibi İstanbul’un kar açısından en sıkıntılı (Maltepe-Kartal sahili) yerlerinde oturanları çileden çıkartacaktır. Şu saatten sonra oluşacak bir siklonun İstanbul’u etkileme olasılığı çok düşük olduğundan, kar yağışı alsak da DEK olacak gibi duruyor. Bir siklondan kaynaklı (20 Aralık) kar yağışını sürekli kesilen, kesildiğinde de şıp şıp eriyen bir DEK’e bin kat tercih ederim. Oturduğum semt DEK bakımından da İstanbul’un en kısır yerlerinden çünkü. Hele bu sistemdeki gibi karayelli DEK’ler genelde İstanbul’un güney semtlerini ıskalamayı çok severler. Yine de modeller hala tam oturmuş değil, sürprizlere açık bir sistem bu.

   • Öncelikle güzel sözlerin için teşekkürler.

    Sistemin geliş açısı, siklonun konumu, yukarı seviyedeki ve yer seviyesindeki zayıf soğuma yüzünden temkinliydim. Modeller de net bir fikir veremiyor henüz, fakat sabahki güncellemelere göre akşamkiler çok kötü. Yarını beklemek lazım. Bir türlü ısınamadım bu sisteme 🙂

  • bleher(izmit/0m) dedi ki:

   Erdem senden nefret ediyorum 😀 Yağacak desen ölür müsün 🙂 ? Şaka bir tarafa gerçekten çok başarılı buluyorum. Bence de bu sistemde temkinli olmakta fayda var. Yer sıcaklıklarına dikkat etmeli. Beni bilenler bilir, yerde buz yoksa kar keyif vermez bana . Vıcık bir birikim oluyor. İnşallah yer seviyesi sıcaklıkları uygun olur…Yine de modelleri bu halinde takip etmek çok zevkli oluyor.

   bleher, anlaşılır olabilmek için noktalama işaretlerini kullanmayı unutmayalım lütfen. 5 nokta, 1 virgül ekledim.-anemo

 17. Gümbür gümbür geliyor 😀

  • Normalinde giden bir kışa göre sıradan bir sistem bu haliyle.

   • GFS -12’yi sokmuş, iyi de yağış vermiş. Buna bakarak söyledim. Teferruatını tabii bilemem siz daha iyi bilirsiniz 🙂

   • GFS, deniz/göl etkisi türü yağışların miktarlarını iyi tahmin edemiyor. Beklediğimiz sistemde büyük oranda bu türden yağışlar görülecek. GFS bile, deniz etkisi beklenen bu sisteme, iyi yağış gösterdiğine göre önümüzdeki hafta başında Marmara’nın kuzeyi ve Batı Karadeniz kıyıları oldukça şenlenecek gibi görünüyor. Umarım beklenen bu sistem, güçlenmeye devam eder.

 18. 27 aralık Aralık günü, siteye model çıktısı paylaşmıştım. O gün geleceğine ben de inanmıyordum, amacım sadece o sıkıcı günlerde hem hemdime kendime hem sizlere moral vermekti. Bazıları inanmamıştı, çok uzaklara gidiyorsun diyorlardı ama o sistem şu an yolda ve güçlenerek geliyor.

  ECMWF

  GFS

 19. Yeni başlık zamanı 🙂

 20. Gece modellerinin bir kısmı güncellendi ama bu kadarıda kadarı da yeterli.
  Yazmaya korkuyorum sonra gelmez diye ama modeller maşallah çok çok iyi.
  Uzun süre soğuk havaların etkisi altında kalacağız.
  Bazılarımız yağış az olur veya olmaz diye düşünüyor. Bence İstanbul’da sea efect olucak olacak.

 21. Diyagramın sonu yine kötü 😦

 22. 6 Ocak sistemi (dikkatinizi çekerim, GFS 8 Ocak’ ta 2-3 santigrat derecelik soğuma daha yakalayabilirse) 11 Ocak gününe kadar yekpare bir şenlik demek. Tabi Tabii GFS’nin şu an ki anki tablosuna göre.

 23. Hepinize sağlıklı, mutlu ve bol karlı bir yeni yıl dilerim. 6 ocaktaki Ocak’taki sistem için mgm MGM uzun vadede 6-7-8 ocağı Ocak’ı istanbul İstanbul için karlı göstermiş. Umarım gerçekleşir. Siz ne düşünüyorsunuz?

 24. Şu sıralar hemen hemen bütün illerimizde benzer hava koşulları yaşanırken, Antalya yine marjinallik peşinde.
  1

  2

 25. Herkesin yeni yılını kutlar, bol karlı seneler dilerim hepimize!!!(Antalya’daki vatandaşlarımıza özellikle) 😀

 26. Affınıza sığınarak, bu geceden yarın öğle saatlerine dek yorumlarınızın onaylanmadan uzun bir süre bekleyebileceğini size bildirmek isterim 🙂 Siz de kendinize havadeliliğinden 1 günlük izin verin ve bu gecenin tadını çıkarın 😀
  Başta çok kıymetli yorum ve paylaşımlarıyla blogu zenginleştiren arkadaşlarımızın, sonra da bloga yazmayıp, onu sadece takip etmekle yetinen herkesin yeni yılını kutlarım!
  Sıhhatli, bol kazançlı, soğuk ve yağışlı sistemlerin birbiri ardına geleceği, kazadan-beladan uzak, çok hem de çok mutlu olacağınız bir yıl dilerim!
  Sevgiler…
  Selamlar…

 27. Yeni yılın sağlık, başarı, mutluluk, aşk ve incelenesi sistemler getirmesini dilerim. 6 Ocak’la start’ı veriyoruz gibi. Herkese iyi seneler.

 28. Burada bulunan, bu siteye emeği geçen, yazan, araştıran, ilgilenen ya da sadece okuyan tüm değerli arkadaşlarımın yeni yılını içtenlikle kutlarım. Umarım yeni yılda şans herkese güler. Ama her zaman dediğim gibi, yıl denilen şey sadece zaman. Zaman kendi başına bir şey getirmez. İstediklerimizi elde etmenin en garanti yolu çok çalışmak, çabalamak ve doğru kararlar verebilmek. Herkese mutlu yıllar. 🙂

 29. hayatbu (Beşiktaş/İST 10 m) dedi ki:

  Önümüzdeki sistemin gelişimi düşünüldüğünde ben de sistemin uzun soluklu olabilecek bir kar silsilesini getirebileceğini düşünüyorum. Genelde bu tip sistemlerde Azor-Sibirya bağlantısı kurulup, doğusunda hapis kalan alçak basınçlar marifetiyle soğuk hava bizim ülkemize kadar ulaşabiliyor. Ayrıca modellerin son 3-4 günlük periyota kadar öngöremediği alçak basınçların Akdeniz’in doğusunda oluşabileceği de gözardı edilmemeli. Fakat şunu unutmamak gerekir ki 6-7 gün tahminler üzerine net konuşmak için çok ama çok uzun bir süre. Bu tarz sistemlerin son 2-3 günlük periyotta kuşa döndüğünü defalarca gördükten sonra yok merkezi neresi, yok şiddeti ne kadar diye erkenden konuşmak hayal kırıklığına sebebiyet verebilir.

  Ama illa ki üzerinde yorum yapmak gerekirse; ben de sizler gibi heyecanlanmış olsam da sistemin ilk girişinde (cumartesi ve pazar günü) (İstanbul ve alçak bölgeler için) etkili olabileceğini pek düşünmüyorum. Çünkü her ne kadar karayel beklense de Balkanlar çok da soğuk değil, yeterli sıcaklık sorunu yaşanabilir. Ancak şu anda göründüğü kadarıyla pazar gecesinden sonra sistemin beklediğimiz etkiyi göstermesi beklenebilir. Bu da çok kısa ömürlü olabilir. Uygun sinoptik şartlarda kısa süreli DEK de görülebilir. Fakat eğer bu sistemin devamında beklediğimiz gibi bir kapanma gerçekleşirse, işte o zaman güzel kar yağışlı günler görebiliriz diye düşünüyorum. Sevinebileceğimiz belki de tek şey yukarı seviye sıcaklığının en azından kısa bir süre de olsa kar yağışı görmeye yetecek kadar düşük beklenmesi.

  Yine de daha çok uzun bir süre var. Takip etmek lazım.

 30. Hepinize mutlu, sağlıklı ve bol hava olaylı bir yıl dilerim.

 31. 6-7 Ocak için modeller az çok netleşti. 6 Ocak günü Ukrayna ve Karadeniz üzerinden bir sistem geliyor.

  Bugünkü görüntüye göre sistemin en çok etkileyeceği bölgeler Batı Karadeniz ve Doğu Karadeniz arasında kalan sahil kesim ile İç Anadolu’nun doğusu ve Doğu Anadolu bölgeleri olacak. İstanbul’da da, Anadolu Yakası başta olmak üzere kar sağanakları görülebilir fakat hayatı olumsuz yönde etkileyecek bir durum şimdilik yok. Takip eden günlerde de gelecek olan soğuk hava dalgası uzayabilir ya da yeni ve daha güçlü soğuk hava dalgaları gelebilir.

  Karadeniz üzerinden inen sistemler soğuk hava + sıcak deniz tepkimesiyle modellerde son ana kadar sürekli değişiklik gösterebilir, sisteme ULL ve Karadeniz siklonları entegre olabilir. Bu yüzden net konuşmak için son 2-3 günü beklemek gerekli.

 32. Sabahki güncelleme, İzmit-Cengiz Topel Havaalanı için hoş sayılacak bir tablo sundu. Olur da buna benzer -10′ a yaklaşan soğuklar gelirse, Cengiz Topel de -15’i görebilir. GFS’in sıfır dereceye yakın olacak diye gösterdiği pek çok gecede Cengiz Topel’de sıcaklığın -5 derecenin altına indiğini çok kez fark ettim.

  Mutlu yıllar, her şey gönlünüzce olsun.

 33. Efsane mi geliyor? 5 Ocak’da Ocak’ta gelen sistem ya da 8 ocakta Ocak’ta gelen sistem heyecan veriyor mutlaka. O kadar kötü seneler veya aylar geçirdik ki, örümcek siklonlar yerine bunu görmek güzel. Fakat bunlar zaten doğal ve sıradan sistemler. Ocak ayında bir -5 girişi 850 hpa’da çok mu önemli? Bence çok çok yetersiz. Diyelim bu kış 3 sistem kontenjanımız var. Bu sistemlerle bu kontenjanı bitirmek daha da kötü. Peki efsane nerede? Geçmiş yıllardaki güçlü soğuk dalmalarına baktığımızda böyle cılız sistemlerinden sistemlerin ardından gelmişler aslında. Yavaş yavaş soğuyan zemin de altyapıyı hazırlamış. Aslında efsane için şartlar oluştu. Atlantik kesildi ve tehdit dahi edemiyor. Kutup dairesinde bir yüksek basınç merkezi soğuğu tüm enerjisiyle güney enlemlere indirmeye hazır. Peki eksik ne? Eksik olan bizim sabrımız. Artı modellerin 120 saatten sonrasını net göremeyişi. Atlantik siklonlarının bu kadar uzak olduğu ve Azor’un sürekli çıkıntılarla büyümeye çalıştığı bir durumda ikincil yüksek basınç oluşumları çok güçlü olur. Bu 1929’da da böyle oldu, 1954’de 1954’te de. Orta Avrupa, Atlantik yoksa Sibirya gibi davranır ve yüksek basınç oluşturur hemen. Tahmin ediyorum ve umuyorum ki, 2-3 gün içinde modellerde bir efsane belirecek. Bakarken ve beklerken bile neredeyse kar yağarkenki mutluluğumuzu aşacağımız günler bekliyor bizi. -20’lerin cirit atacağı haritalar ve bize doğru salınımlar. Aslında okurken çoğumuz “Keşke.” diyecek bazımız “Nereden biliyorsun ki?” diyecek. Bu tahmin işinde herkes yanılır, en doğal durum da budur. Fakat öyle zor sinoptik durumlarda soğuk inişleri yaşadık ki, önümüzdeki 10 gün bunun için çok ideal. Ben kendim efsaneyi beklemeye başladım. Bana inanlara anlatmaya başladım. Umarım gerçekleşir. Bir efsaneyi günümüz teknolojisiyle bekleyelim, izleyelim.

  • Modeller uzun vadede umut vaat ediyor. Sanki geçen seneye benzeyecek gibi.

  • Şu an ben fırtına öncesi sessizlik durumu yaşadığımızı düşünüyorum. En azından GFS, önümüzdeki 2 hafta için herhangi bir ılık hava göstermiyor. Sıcaklıklar her gün yavaş yavaş düşüyor. 2 haftalık tahminlerde önemli bir yağış görünmese de umudum var. Sabrın sonu selamettir. En iyi sistemleri hayal edelim ve olabilecek en iyi sistemler bulunduğumuz şehirleri esir alsın. Mesela Marmara Bölgesi’ nde 1929 kışında olduğu gibi -20’lerin ölçüldüğü bir kışı hayal edelim, ama 1954, 1985 ya da 1987 kışlarına benzer sertlikte kışları yaşayalım.

   • bleher(izmit/0m) dedi ki:

    Bay Mineral tarzını beğeniyorum tam. Tam bir Izmit’li İzmitli kar delisinin masum hayalleri gibi bende ben de sizin hayallerinizi paylaşıyorum…

 34. Havadelisi ve White Fox’u kınıyorum. Biz an geliyor internet kafeden giriyoruz siteye, an geliyor borç parayla aldığımız internetli telefonlardan zar zor ufacık tuşlarla yorum yazmaya çalışıyoruz, üstüne de banlanıyoruz; sevgili dostlarımız tatillerde ne sesleri çıkıyor ve ufacık bir yorum yazıyorlar. Bence bu arkadaşların hava delilikleri kalmamış. Bu arkadaşlar bu işi angarya görmeye başlamışlar. Böyle önemli bir dönemde tatil düşünen bu arkadaşların site kurucuları dahi olsa site ahalisince kınanmasını ve gerekli yaptırımların yapılmasını öneriyorum 🙂 Mutlu ve güzel bir sene dilerim herkese.

  • E-posta gelmiş, “White Fox” kelimesini görünce bir bakayım dedim.
   Baktım ki 6100 Sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun 27. maddesinde sözü edilen hukukî dinlenilme hakkımdan bahisle ve buna mukabil Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 6. maddesi ve T.C. Anayasası’nın 36. maddesinde öngörülen adil yargılanma hakkına dayanarak savunma yapmam gerektiğini fark ettim.
   Son 10 gündür içinde bulunduğum şartlar hayatımın en stresli ve sıkıntılı zamanlarıdır. Zira, 2 Ocak Çarşamba saat 13:30’da Avrupa Birliği hukukundan, 3 Ocak Perşembe saat 09:30’da medeni usûl hukukundan yine aynı gün saat 15:30’da vergi hukukundan, 4 Ocak Cuma saat 13:30’da Fundamental Concepts of Anglo-American Law dersinden yine aynı gün saat 17:30’da ticaret hukukundan, 6 Ocak Pazar günü saat 09:30’da Financial Accounting dersinden, 7 Ocak Pazartesi saat 13:30’da Medeni Hukuk IV’ten 11 Ocak 2013’te de fikri ve sınaî mülkiyet hukukundan final sınavım olduğunu ayrıca yetiştirmeye çalıştığım ödevim olduğunu ve kısacası delirmek üzere olduğumu, yani hiç de sanıldığı gibi tatilde olmadığımı, aksine 15 dakikacık boş zamana hasret kaldığımı bildirmek ve bundan dolayı kınanamayacağımı söylemek isterim.

   Aksine yargısız infazından dolayı Ozan Deniz’i kınayın… Havadelisi’nin de bugünlerde işleri vardır.

 35. ECMWF

  GFS

  Modeller ısrarlı, o tarihler’de tarihlerde sistem gelicek gelecek. Bakalım nasıl gelicek gelecek 🙂

 36. Blogun hareketlenmesi adına 20 Aralık günü arkadaşımın Twitter’da saat 8 gibi paylaştığı fotoğrafı atıyorum. Burası Tuzla/Mercan bölgesi. Yarımadanın uç kısmıdır. Rakım 5 metre filan. Sizlerde Sizler de çektiğiniz fotoğrafları atarsanız güzel olur 😀

  1

 37. orajhastasi dedi ki:

  Herkese iyi günler

  Ülkemizdeki meteoroloji radarları ile ilgili iki tane soru sormak istiyorum. Cevaplayan olursa çok memnun olurum. Şimdiden teşekkürler…

  1) MGM’nin internet sitesinde meteoroloji radar şebekesiyle ilgili bir harita buldum. Bu haritada, radarların kapsama alanları gösteriliyor. Bu haritada, radarların kapsama alanlarının doppler modunda maksimum 120 km olduğu yazıyor ancak MGM’nin radar sayfasına girdiğimiz zaman, radarların kapsama alanları, PPI ürünlerinde 350 km ve Max ürünlerinde 250 km olduğu yazıyor. Niçin böyle bir fark vardır? Ülkemizdeki meteoroloji radarlarının kapsama alanları maksimum kaç kilometredir?

  2) Yine aynı haritada, haritaya dikkatli bakıldığı takdirde, kırmızı ile yazılmış yer isimleri görülüyor. Buralar gelecekte radar kurulması planlanan yerler midir?

  Fotoğraf, http://www.mgm.gov.tr/genel/meteorolojiradarlari.aspx?s=radaragi, isimli web sayfasından alıntıdır.
  1

  • 120 mil olmasın o kapsama ?

   Malatya’ya kurulacağı garanti, ona göre sen yorumla.

  • Radarların ölçebileceği mesafe PRF’e bağlıdır. PRF( ışın tekrarlama frekansı), radarın 1 saniyede gönderdiği ışın sayısıdır. PRF artarsa radarın ölçebileceği mesafe düşer, azalırsa ölçülebilecek mesafe artar. Mesafeyi artırmak için PRF’in düşürülmesi radarın ölçebileceği hızın da düşmesine yol açar. Ayrıca uzak mesafelerde hem Dünya’nın yuvarlaklığından dolayı radar ışınının yükselmesi hemde hem de radar ışını genişlemesi dolayısıyla veri kalitesi düşer.
   Sonuç olarak; Doppler modunda kaliteli veri alabileceğiniz mesafe 120 km’dir. MGM, web sayfasında sanırım bundan dolayı 120 km’lik kapsama analizlerini yayınlamış.
   2.sorunuza gelince; kırmızı illerin bazıları bildiğim kadarıyla ilerde radar kurulacak iller olarak planlanmış ama bunlarda kesinlik yok çünkü ülkemiz radar kurma ve işletme anlamında dünyanın en kötü topoğrafyalarından birine sahip. Radarlar kapsama alanlarının iyi olması için genellikle yüksek dağ ve tepelere kuruluyor. Yükseğe kurduğunuz radar Dünya’nın yuvarlaklığından dolayı mesafe arttıkça bulutu daha yüksek seviyeden görüyor. Alçağa kurulacak bir radar dağ ve tepelerden etkileniyor ve kapsaması zayıflıyor. Yani yukarı tükürsen bıyık, aşağı tükürsen sakal misali radar kurulacak alanı belirlemek çok zor ve detaylı inceleme gerektiriyor.

 38. Ne de güzel dönüyor. 🙂
  1

 39. samet87 dedi ki:

  Neden bu sessizlik anlayamıyorum. Bu evrede konuşulmayacak ve muhtemel olasılıklardan bahsedilmeyecekse; ne anlamı var bu platformun? Haydi blog ahalisi lütfen!

  • hayatbu (Beşiktaş/İST 10 m) dedi ki:

   Şu anda konuşulacak bir şey yok. Henüz bahsedilen sisteme 1 hafta var ve bu sistemi yaklaşık 3-4 gündür takip ediyoruz zaten. Şimdilik bekleyip görme zamanı, bakacağız ne kadar değişecek ne kadar şiddetlenecek diye. GFS senaryoları -5’in altında ama Çarşamba’dan önce sistem tam olarak takip edilecek noktaya gelmez. Ondan sonra da sanırım ufak değişikliklerle tahminler şekillenir. O yüzden şimdilik tatilin ve serin havanın tadını çıkarın. Perşembe günü gibi buralar yorumla dolup taşmaya başlar sanırım. İyi kötü bir sistem geliyor gibi ama havada kalacak ihtimalleri de konuşmaya gerek yok.

 40. Sistemin daha batiya yönelme ihtimali ne kadar acaba? Genelde böyle sistemler batıya kayma eğilimindedir. Hem oldukçada oldukça da zaman var. Eğer sistem batıya kayarsa bu Marmara için kar demek.

 41. Buz çiçekleri… (Başka bir adı var mı bilmiyorum)
  1

  2

 42. 3 gün önce buna benzer, bu tarihlerin Model çıktısı’nın model çıktısının resmini paylaşmıştım. Bazı arkadaşlarım karşı çıkmıştı, aradan 3 gün geçti ve hala modeller ısrarlı. İnşallah gerçekleşir.

  1

 43. 21 aralık 2012 Marmara Ereğlisi. Denize 0 metre, hatta içinde, yarımada oluşundan dolayı. Kar kalınlığı 20 cm.

 44. Yolculuk cumartesi, beklenen manzaraysa bu:

  null

  • Böyle bir hava durumunu İzmit’ te yaşamak bir kış mevsiminde mümkün olacak mı çok merak ediyorum. Ömrüm böyle bir tabloyu gerçekten İzmit’ te yaşamama yetecek mi…

   • Bu kadar uzun bir süre boyunca etkili olacak böylesine düşük sıcaklıkları İzmit’te görmeniz bence olanaksız. Fakat daha yüksek sıcaklıklarla ve daha kısa dönemler için neden olmasın?

   • bleher dedi ki:

    İzmit ve 😀 ..

   • İmkansız değil. 1928-1929 kışını unutmayalım. 🙂 9 Şubat 1929′ da 76 rakımlı İzmit Meteoroloji İstasyonu’ nda -18.6 derece ölçülmüş. Bazı sıcaklık terslenmelerinde 35 rakımlı evimle arasında 2 derece civarı fark oluyor. Yani 9 Şubat 1929′ da İzmit sahili muhtemelen -20′ yi görmüştür. O zamanlarda muhtemelen kurulmamış ve kuş uçuşu yaklaşık 10 kilometre uzaklıktaki Cengiz Topel Havaalanı bölgesinde ise -25 civarına inmiştir. DMİ son durumlarından dikkat ederseniz basit ayazlarda bile İzmit ile Cengiz Topel arasında 10 dereceye yakın sıcaklık farkları oluyor. Ocak 2000′ de İzmit merkezine 5 kilometre mesafedeki Yahyakaptan’ da otururken bir gece -10 ölçmüştüm. O gece İzmit İstasyonu -6 ölçmüştü.

    Başta dediğim gibi imkansız değil, ama zor. Yüzyılda bir kaç kışta görülebilecek tablolar.

    • bleher(izmit/0m) dedi ki:

     Sayın Bay Mineral sizin yorumunuza cevap yazarken 1929 kışı aklıma gelmedi değil zaten o yüzden o gülücük işaretini koymuştum. Bence 1929 kışı çok olağanüstü bir olay ve Ozan Hoca’ya bu durumun tez konusu olabileceğini söylemiştim. Şunu da ilave edeyim 1929 kışı gibi bir kış yüzyılda da bir değil belki de 1000 yıl da yılda bir olabilir. Çok çok olağanüstü bir oluşum bence.

  • 4 Ocak için “not as cold” demesi de ayrı bir güzel olmuş 🙂

  • Maalesef benim için de yalan oldu bu görüntü, araya ısınmalar girdi 😦

 45. Aşağıda Santiago’nun verdiği linkten hesapladım. Everest tepesi 313 hpa. Yani Everest’in zirve sıcaklığına bakmak için 300 hpa sıcaklık haritasına bakmak gerekiyor herhalde. Fakat o bölgenin 300 hpa haritasını bulamadım. Ama tahminim – 60’lar civarı olabilir.

 46. Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m) dedi ki:

  @Semih. İçime kurt düşürdün 🙂 Bende Ben de yılmadım ve hazırladım.
  Bloğumda İstanbul’daki meteoroloji istasyonlarının özelliklerini paylaştım. Umarım beğenirsiniz 🙂

 47. Bu ne demek oluyor. :S Sizce bu tablo gerçekten yaşanabilir mi?

  1

 48. Hazır ortam bahar olmuşken rastladığım ilginç bir oluşumu paylaşayım sizinle, “Ice Flower” diye geçen bir oluşum. Aslında Google görsel sekmesine bu ifadeyi yazdığınızda başka enteresan oluşumlara rast gelebilirsiniz. Bana ilginç gelen resmi ise aşağıda görebilirsiniz;

  http://www.igert.org/system/content_item_assets/images/1190/original/0504219_2011_Bowman.fig1.jpg?1321994504

  Umarım bağlantı adresi olarak çıkmıştır da benim gibi kota sıkıntılı arkadaşlar kulaklarımı çınlatmazlar 🙂

Yorumlar kapatıldı.