Atış Serbest


DİKKAT! Atış Serbest sayfamızın adresi değişmiştir, artık sayfamız şuradadır.


 

28.845 Responses to Atış Serbest

 1. devrim dedi ki:

  dün ısparta senirkent manisa köprübaşı ilçesinden daha az yağış almasına rağmen 1 günlük haritada gösterilmiş ama köprübaşı gösterilmemiş . gösterilmemesi bir şey değil de ben köprübaşında yağış olduğundan bile kuşkuluyum.

  1

  2

 2. tolgamemet dedi ki:

  Ankara gündüz rekorunu kıramamıstı ama en düsük rekoru gelmis insallah kısın soguk rekoru kırarız

 3. Onur dedi ki:

  Bu yaz için paint terk tasarladığım anofişıl t-shirt:

  1

 4. anemodulion dedi ki:

  NASA’nın hazırladığı 26 saniyede 131 yıllık küresel ısınma videosu;

 5. anemodulion dedi ki:

  Grönland’ın buz tabakası 8 Temmuz’da %40 oranında erimiş haldeyken, 12 Temmuz’da %97’ye ulaşmış bu oran. 4 gün içinde inanılmaz bir hızla erimiş Grönland! Bu büyük çaplı erimenin mayıs sonundan beri Grönland üzerine yönelmiş sıradışı bir sıcak hava kütlesi ile çakıştığı yazıyor. Her 150 yılda bir böylesine büyük çaplı bir erimenin gerçekleştiği de belirtilmiş.
  http://www.nasa.gov/topics/earth/features/greenland-melt.html

 6. snowmoon dedi ki:

  http://www.dmi.gov.tr/sondurum/en-yuksek-sicakliklar.aspx?t=t&gun=&ind=&s=ZA&f=#sfB

  bugün ankaradaki iki istasyon türkiye max sıcaklık listesinde 3 ve 4.sıradan giriş yaptı.merkez kılpayı ile rekoru kaçırdı 40,3 derece sizce ankaranın,özellikle beypazarı ve nallıhanın bu derece fazla ısınmasının nedeni nedir güneydoğuyu bile geçmişler

  • snowmoon dedi ki:

   birde bu sıcaklık listesi saat başlarına göre mi mesele saat 16:00 civarı 40 dereceydi ama ölçümlere ara saat dilimleri de dahil mi 16:30 16:40 gibi

  • Istanbul sous la neige dedi ki:

   Merkeze göre daha çukurda kalmalarından olabilir. Karasal bölgelerdeki çukur kesimler çok fazla ısınırlar nem olmadığı için

 7. devrim dedi ki:

  ilginç bir gfs diyagramı. beklentiler tabloya sığmamış. bunun tam tersi kışın gösterilmişti sanırım. bu da 2012 arşivlerinde yerini bulsun.

  1

 8. faseay dedi ki:

  Ne meraklı milletiz. Benim de aklıma gelmedi değil ama denemedim.Ben de Giresun’a gittiğimde rakım 3100 de suyun kaç derecede kaynadığına bakacam. Tabi yanıma gönüllü birini bulursam http://www.haber7.com/guncel/haber/907136-kayseride-45-derecede-sucuklu-yumurta

 9. Mustafa Berk Uçar dedi ki:

  Bursa’da günlerdir nem uyutmuyor. Saat sabah 7 hava 24 derece nem %92 hissedilen 36 derece.

  Her gece böyle bunaltıyor. Gündüzleri ise 35 derecelerde %60 civarı nemde seyrediyoruz.

 10. KRAL dedi ki:

  26 Temmuz 2012 En Yüksek ve En Düşük Sıcaklıklar:Gaziantep 38/24-İstanbul 33/25- Ankara 39/25-İzmir 34/25-Diyarbakır 42/25 Bursa 36/25-Erzurum 32/15-Kayseri 39/18-Trabzon 30/25 derece

  • Havadelisi dedi ki:

   40 olur yarın Ankara 🙂

  • anemodulion dedi ki:

   Antalya yok, Adana yok, Samsun yok, Konya yok 🙂

  • Dadash dedi ki:

   Erzurum bile çok sıcak. Antalya’da 5 yıl yaşamış bir Erzurumlu olarak bir bilgi vermek istiyorum.(Yani hissedilen sıcaklığı zamanında bol bol hissettim).
   Erzurum’da nem oranı düşük olduğu için hissedilen sıcaklıkta çok yüksek olmuyor. 30 derecede gölgede kısa kollu oturun rüzgar esince üşüdüğünüzü bile hissedersiniz. Ama 1900 metre rakımda oksijen az olduğu için güneş altında yarım saat yürüdüğünüz zaman 2 saat çift kale maç yapmış kadar bitkin düşüyorsunuz. Ayrıca kuru havada yapış yapış olmuyorsunuz ama akciğerlerinize giren sanki daha çok kurutuyor insanı, cildiniz ise suyu kurumuş göller gibi.

   • Dadash dedi ki:

    “…akciğerlerinize giren hava sanki daha çok kurutuyor insanı…” olmalıydı. Eksik yazmışım. Bu eksikliği varsa dert edinen ondan özür dilerim:)

 11. EsBeRaT dedi ki:

  Ankara çok bunaltıyor bu yaz… Özellikle akşamları. Saat 20.50 olmasına rağmen sıcaklık 35 derece.

  1

  Urfa gibi oldunuz – Ozan

 12. Santiago dedi ki:

  Biz kavrulurken Güney Amerika’da Falkland Adalarına kar yağıyor 🙂 Hava deliliğimiz sınır tanımıyor. Mis gibi soğuk soğuk 🙂

  Kaynak: http://www.webcams.horizon.co.fk/index.html

  • Santiago dedi ki:

   Hocam sea effect galiba? 😀

   1

   • Havadelisi dedi ki:

    Ahaha neden olmasın 🙂 Dünyanın öbür ucundaki DEK’i bile buldun be 😀

    • ALKIM dedi ki:

     DEK bizim işimiz. 🙂

    • faseay dedi ki:

     Bu paylaşımdan sonra Güney yarım küre 850 hpa haritasını inceledim ve -10 dediğimiz limit değeri kara yüzeylerinde pek göremedim.Güney Afrika,Avustralya,Arjantin hiçbirinde yok.Üstelik yanılmıyorsam oraların buraya göre Ocak ayının 26 sı gibi yani en etkin dönem.Acaba deniz alanının Güney’de daha etkin olmasındanmı -10 lar aşağıya inemiyor? Bu konuda bizi biraz aydınlatırmısınız? Benim mi bir yanlışım var?

     • çihiro dedi ki:

      Evet, güney yarım kürede denizler çok daha geniş alanları kapladığı için kışlar ılıman yazlar serin olur.

 13. devrim dedi ki:

  gif yapabilsem daha hoş olacaktı ama çok ilginç geldi bana.

  1

 14. Commandouz dedi ki:

  Bugün İstanbul.Bulutların rüzgardan dolayı sahilden biraz daha iç kesimlere taşınması olayına müthiş bi örnek.

  1

 15. KRAL dedi ki:

  24 Temmuz 2012 Salı:Gaziantep 36/23-İstanbul 32/24- Ankara 36/21-İzmir 35/25-Diyarbakır 41/25- Bursa 33/21-Erzurum 32/13-Kayseri 35/20-Trabzon 29/24 derece

 16. El NiNo dedi ki:

  Akşama doğru Karadeniz kıyıları hissedilen sıcaklıkta öne geçiyor.
  kr

 17. devrim dedi ki:

  italya coşuyor

  1

  • Havadelisi dedi ki:

   Vay be. Bu mevsimde! Özellikle Sicilya’daki hava delileri iyice fıttırmış olmalı. Forza Azzurri 🙂

  • faseay dedi ki:

   Açıkçası can kayıpları ve maddi hasar haberleri gelebilir diye bekliyorum ben..Ama henüz bir haber düşmedi.

 18. 1Our dedi ki:

  Kâhta’daki ilginç durum:

  1

 19. BlackSea_28 dedi ki:

  Ozan hocam saat 15.00 itibariyle Giresun’da hava sıcaklığı 24.7derece ve hava kapalı. Komşu illerde ise durum tam tersi. Hava sıcaklıkları arasındaki bu kadar farkın sebebi ne olabilir? Sabah saatlerine göre hava daha serin. Öyle etkili bir rüzgar da yok yani.

  1

  Hava kapalı, güneş ısıtmıyor, rüzgarı da denizden alınca serin oluyor. – Ozan

 20. 1Our dedi ki:

  Basra ateşini yollamaya hazır. Sıcaklık bir yana, çiğ noktasına dikkat.

  1

  Gfs Skew’ine göre bu akşam Antalya’da yağış ihtimali var.

  2

 21. devrim dedi ki:

  bunlar da

  1

  bugün italya’yı coşturan sistemden bize arta kalanlar olmalı.

  2

 22. KRAL dedi ki:

  Yeni haftayla birlikte yurt genelinde sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde olmaya devam edecek.Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu’nun Güneyi , İç Anadolu, Akdeniz ve Güney Ege en sıcak bölgeler olacak.Bu bölgelerde sıcaklık 35 ile 42 derece arasında olacak. (Güneydoğu, Doğu Anadolu’nun Güneyi, Akdeniz, Güney Ege ve İç Anadolu). Hafta genelinde yurtta önemli bir yağış beklenmiyor.Ayın 26-27’sinden itibaren sıcaklıklarda 4-5 dereceye varan düşüşler olması bekleniyor.

 23. Erdal UYSAL dedi ki:

  Selam arkadaşlar.
  Nem seviyesini anlık nereden takip edebilirim. ? ( haritalı )
  Geçenlerde havadelisi kullanmıştı yorumlarında ama bulamadım. Şimdiden teşekkürler.

 24. KRAL dedi ki:

  Gaziantep Pazartesi 39/24, Salı 36/23, Çarşamba 38/24 Üç gün boyunca açık ve güneşli olacak…

 25. anemodulion dedi ki:

  Bu da Doğu Akdeniz Musonu 🙂
  Sıcaklık değerlerinin Hindistan alt kıtasındaki değerlerden farkı yok. Hâkim rüzgâr yönü desen; batı-güneybatı.
  Arkada dağ sırası yoksa akıp giden nem yüklü bulutlar dağları görünce nemlerini boşaltıyorlar. O yüzden Adana’da hava yalnızca kapalı olurken, arkasında/civarında dağların, yüksek tepelerin olduğu yerlerde yağış oluşuyor.
  Uygun şartlar oluştuğunda hemen hemen her yaz olan bir şey bu. Açıklaması başka bir şeydir muhtemelen. O yüzden bu yazılanları çok ciddiye almayınız 😀 Benim işim yalnızca gözlem.
  da

 26. devrim dedi ki:

  haritada gördüğünüz kırmızı noktalı yerde doğdum büyüdüm. yazları tarlada çalışırken demirci- simav yönünde oluşan bulutları izleri gökgürültüsünü dinler büyüyünce tam oluşumun altında olsam derdim. üniversite de denizlide iken bunu yeterince tattım ardından 5 yıl kayseri hayatımda şükür temmuz da ıslanmak güzelmiş dedim. ama insan hep istiyor istiyor. şimdi çocukluğumda pamuksu kabarıklarını hayranlıkla izlediğim bulutlar çok uzakta. yazları artık onları hiç göremiyorum. izmirin yanından semtinden geçmiyorlar.

  1

 27. Devrim dedi ki:

  Hocam kış aylarında soba egsoz bilumum ısı çıkaran etkenlerden şehirlerin üzerinde ısı adacıkları oluştuğunu bu nedenle şehir merkezlerine eskisi gibi kar yagmadığına değinmiştik. Yaz aylarında bir şehir merkezinde gür gür çalışan klimaların soğuk havasının bir etkisi neden olmuyor? Oluyorda biz mi fark etmiyoruz? Saçma bir soru değildir inşallah

  • Istanboul sous la neige dedi ki:

   Her bir klima bir iç ünite bir de dış ünite olmak üzere iki parçadan oluşur. İç ünite iç mekânı soğutur ki klima açıldığı zaman genelde camlar kapatıldığı için dışarıya herhangi bir tesiri olmaz. Dış ünite iç ünitenin aktardığı sıcak havayı dışarı üfler ve gerçekten sıcak bir havadır bu. Bu sıcak hava hiç bir engel olmadan direkt olarak dışarıya verilir. Sonuç olarak; özellikle büyük şehirlerde kışın sobaların, kaloriferlerin yazın da klimaların havanın ısınmasında bir nebze etkisi vardır.

  • faseay dedi ki:

   Bu soruya ben cevap vereyim.Kışın sizin yaptığınız bunları çalıştırarak ortama extra ısı vermek.Yazın ise yaptığınız iklimlendirme oluyor.Yani şehrin üzerindeki toplam sıcaklık değeri değişmiyor hatta bu aletler elektrik harcadığı için ortam bir miktarda ısınıyor .Soğuyan sizin odanız ve odanızdan çıkan ısı dışarı atılıyor.Dışarısı ısınıyor ama toplam sıcaklık değişmiyor Klimalar kışında ısıtmak için ters mantıkla çalışır yani rezistans kullanmazlar.Dış ortamdaki ısıyı alır içeri atarlar.

  • Havadelisi dedi ki:

   Ama klimalar soğuğu içeri verip içerdeki sıcağı dışarı basıyor 🙂 Bu da ısı adasını arttırır herhalde. Tabii etkisi ne kadardır bilemiyorum.

   • devrim dedi ki:

    teşekkür ederim cevaplar için. Klima sandığımın aksine soğumaya değil ısınmaya etkisi varmış işte ben bunu bugün öğrendim. 😀

   • faseay dedi ki:

    Bunu şöyle düşünebiliriz.Attığınız ısı sürekli içeri girmek isteyecektir ve siz sürekli dışarı atacaksınız.Dediğim gibi toplamda değişen bir şey yok.Ama bu çevre sıcaklığının artması rüzgarı ve havanın yükselmesini ne şekilde etkiler tartışılır.Çünkü bir kısmı içeri girmeye çalışırken bir kısmı bekleyemeyecek ve daha hızlı yükselecek.Sıcak havanın atmosferdeki alanını daraltmış ve daha sıcak bir hava oluşturacaksınız.Soğumuş olan yapıların hacmi ile istediğimiz atmosfer alanının hacminin oranını bulursak % kaça denk geldiğini hesaplar ve merakımızı gidermiş oluruz.Mühendis arkadaşlar için araştırma ve tez konusu.

  • Bursalı Deli dedi ki:

   Herkes cevap yazmış ben eksik kalmayayım da yazın da takip ettiğim anlaşılsın. 🙂
   Ortada tüketilen bir elektrik var, yani enerji sarfediliyor. Elektrik enerjisini motor kullanıyor, verimden dolayı mutlaka bir kayıp oluşacaktır, yani elektrik enerjisinin tamamı harekete dönüşemeyecek bir kısmı ısıya dönüşecektir.
   Bir de do-it-yourself bir örnek vereyim. Mutfağın kapısını, camını kapatın. Buzdolabının kapağını açın, mutfaktaki sıcaklık değişimini izleyin. 🙂

 28. faseay dedi ki:

  Batmayan Güneş.Toplam 5 günlük bir çekim. http://sayborg.com/archives/1530

  • Sinan Şahinoğlu dedi ki:

   St. Petersburg’da oluyor bu babam anlatmıştı bana. Yazın oluyormuş. Güneş 2 dakikalığına batıyormuş sonra tekrardan doğuyormuş. Çok ilginç bir şey.

 29. KRAL dedi ki:

  Gaziantep yarın 3-4 derece serinleyecektir. En yüksek sıcaklığın yarın şehirde 36-37 derecelerde olmasını bekliyorum.Daha sonra hava sıcaklığı Pazartesi’den itibaren tekrar artacak ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi genelinde 38-42 derece arasında seyredecek.Ayın 25-26’sı gibi bölgede sıcaklıklar tekrar azalmaya başlayacak ve mevsim normallerine inecek.Bu serinleme döneminde sıcaklıklar Gaziantep’te 35 derecenin, Şanlıurfa ve Diyarbakır’da 40 derecenin altına inebilecek. Bu hafta bölgede en serin şehirler Mardin ve Gaziantep olacak.

 30. devrim dedi ki:

  iç ege ve göller yöresi coşacak sanırım. bulutların yönü güneydoğu kuzeybatı güzergahı. haydi izmir haydi izmir haydi tam zamanı tam zamanı şimdi! gol olur

  1

 31. Cumulonimbus dedi ki:

  Kavrulmaya bir yağmur molası:
  pr

  Bu sefer gol olur mu derken, şehrin kuzeybatısından girip şehri ortadan homurdanarak yaran ve güneydoğusundan çıkan sağlam bir kütle geçti gitti üstümüzden. Şanslı olanlar fırtına eşliğinde yaşadılar bu güzelliği.

  Sağanak yaklaşırken:
  pr2

  Başlarken ve şiddetlenirken (sonrasında sualtı fotoğraf makinası olmadığı için görüntü alamadım:), cidden yatay yağıyordu 🙂 ):
  pr3

  Bu arada bugün asıl şenlik Kütahya ve Eskişehir genelinde oldu:
  pr4

 32. anemodulion dedi ki:

  Akdeniz Havzası’nda 27 Temmuz’a kadar beklenen toplam yağış miktarı haritası;
  ak
  İtalya çok ballı bir yer!
  ak2

 33. anemodulion dedi ki:

  Geçtiğimiz kış Antakya’ya yağan karın birkaç fotoğrafını buldum internette;


  Yağışın kronolojisi gibi bir şey;
 34. fordes dedi ki:

  hocam merhaba, uzun zamandır hergün bir kaç defa tartışmaları sadece izliyorum. Ancak merakımı bağışlayın. Grönland civarında kopan 120 km2 lik buzdağının atlantik’teki gulf stream’e dolayısıyla iklime ve bize küçükte olsa bir etkisi olabilir mi?

  Teorik olarak, çok az da olsa olabilir etkisi, ama insanoğlu henüz böyle bir olayın sonucunu gözleyebilmiş değil. Yani bir şeyler olmadan olup olmayacağını bilemeyiz. – Ozan

 35. tolgamemet dedi ki:

  ic bölgeler fena bir yaz gecirecek gibi hayırlisi

 36. EsBeRaT dedi ki:

  Dün Bartın’da neler oldu?

 37. anemodulion dedi ki:

  MGM’nin gündüz tablolarında gösterdiği pek çok yerleşim yerlerini akşam yayınlanan günlük verilerde kullanmamasına ifrit oluyorum. Gündüz yayınlanan son durum tablolarında olan yerler, akşam olunca buhar olup uçuyor! Dolayısıyla istasyon olan yerleşim yerleri arasında esasen neresi en soğuktu, neresi en sıcaktı, neresi en çok yağışı aldı asla bilmiyoruz.

 38. faseay dedi ki:

  Ayın 21’indeki modelde (tabii bunu örnek veriyorum diğer günler içinde hemen hemen aynı) 12 UTC de Kutup bölgesine bu kadar yakın bir yerin 2 mt sıcaklığının 30 derece olması hayli ilgimi çekti ve paylaşmak istedim. Belli olması için Türkiye’yi x ve Kutup dairesinin son kesik çizgisini de siyah renkle gösterdim.Böyle bir şeyden haberim yoktu hep o bölgeleri soğuk zannederdim.

  1

  • Havadelisi dedi ki:

   Orası Sibirya, karasal bir bölge (yanlış görmüyorsam). Basınç yerleşimleri müsait olduğunda yer seviyesinde 30 derece olabilir, kara yüzeyleri yaz güneşi altında çok ısınıyor.

   • El NiNo dedi ki:

    Hocam orası dairenin içinde. 21 Haziran’dan beri güneş hiç batmadı orada ve 23 eylüle kadarda batmayacak. Yani karasal bölge için normal.

    • faseay dedi ki:

     Bu sıcaklığa göre denize de girebilseler keyiflerine diyecek yok. Güneş de batmıyor nasıl olsa. Rus’lara sıcak soğuk fark etmiyor gerçi, içince votkayı buzun içine de dalabiliyorlar

  • anemodulion dedi ki:

   Dünya’nın her yerindeki hava durumunun takipçisi bir insan olarak diyebilirim ki gayet normal bir hadise 🙂
   Sıcaklık birkaç gün 25 derecenin üstünü görse bile, hava birden soğuyabilir maksimum olarak sadece 8-9 derece ölçülebilir.
   Alaska’nın iç kesimleri ve Kanada’da da oluyor benzer hadiseler. Gündüz süresi çok uzun olduğu için güneşin ısıtıcı etkisi çok uzun süre devam ediyor.

 39. Santiago dedi ki:

  26 Ocak 2012 Perşembe – ECMWF 12Z yürütmesi..

  Bir hava delisinin hayal edebileceğinden de ötesi vardı.. Günlerce sürecek inanılmaz soğuk ve aralıksız kar yağışlarını müjdeliyordu..

  Ta ki ertesi sabah İtalya civarında bir alçak basınç ortaya çıkıp; ECMWF’sinden GFS’ine, GEM’ine kadar bütün modelleri tepetaklak edip, tüm soğuk havayı Orta Avrupa’ya gönderene kadar..

  1 Şubatta gelen -15C’ler ve müthiş kar yağışı bile içimdeki burukluğu ortadan kaldıramadı.. Bu modeli ömrüm boyunca unutamam herhalde..

  • akureyri dedi ki:

   Modellerdeki ekstrem senaryolar gerçekleşmiyor. İstanbul Kadikoy’de sıcaklık -5 C nin altına düşmüyor. Gerçek budur.

  • El NiNo dedi ki:

   Hocam bu gelseydi gerçekten sorun olurdu. İyi ki gelmemiş o soğuklarda Doğu Avrupa’da yüzlerce kişi öldü. Hava delileri hep daha fazlasını ister biliyorum ama bizim için hayırlı olan olmuş.

  • El NiNo dedi ki:

   Aslında doğruyu söylemek istiyorum. O günlerde gelmesini istemeyişim ile şimdi iyi ki gelmedi deyişimin nedeni insanları düşünmek değildi. O sistemde ya İstanbul’da olacaktım ya da Rize’de. Yani İstanbul’da hiç sağlam kar yağışı görmedim o yüzden o sistemi istanbul’da karşılamak isterdim ama Rize’de de böyle sistemlerde feci kar yağar. Sistem 1 haftaya yakın süre çakılı kalır ve bu süre zarfında yağış aralıklarla sürer. Ayrıca köye çıkacağım için bir günde 1.5 metre kar yağdığını görebilirdim. Sonuç olarak bir yerde olacağım için diğer hava delilerini kıskandım. O yüzden gelmesini istemedim. Benim bu yazdığım hava deliliğinde son nokta olsa gerek 🙂

   Ahahaha 😀 Bu son dürüstlüğüne hayran oldum.
   Ben de itiraf edeyim bu gelmedi diye birkaç gün moralim çok bozuktu, hatta DEK’lerden tam randımanla zevk alamadım. Delilik parayla pulla değil 🙂 – Ozan

  • Eren dedi ki:

   Bu çalıştırmayı unutmam mümkün mü? O akşam 9 sularında (ECMWF 12Z çalıştırması o saatlerde bittiğinden net hatırlıyorum) kız arkadaşımla Boyner’deydik. Ben normalde alışverişten nefret eden bir insan olarak her zamanki gibi surat asıyorum. Kendisi birşeyler denerken ben telefondan 12Z çalıştırmasına bakayım dedim, 24-48-72…168. saatler derken zevkten dört köşe oldum; modellere bakmayı öğrendiğimden beri böyle bir manzarayla karşılaşmamıştım. Arşivlerin de bir çoğunu incelemiş olduğumdan belki de 25-30 yılda bir gelecek bir soğuk hava dalgasıyla karşı karşıya kaldığımız için heyecandan yerimde duramamaya başladım. Normalde sıkıntılı bir halde olmam gerektiğini bilen kız arkadaşım bu heyecanımın sebebini sorduğunda önce açıklamakta tereddüt ettim; çünkü genelde bu tip soğuk ve karlı sistemler öncesinde, hele ki tam olarak netleşmemişse, uğuru kaçacak endişesiyle heyecanımı ve tahminimi insanlarla paylaşmaktan çekinirim (evet ben de deliyim). Fakat dayanamadım söyledim, önümüzdeki 1 hafta tarihe geçebilir dedim, hatta anlatabildiğim kadarıyla modeli de telefondan göstermeye çalıştım. Yapmaz olaydım; korktuğum başıma geldi ve GFS’nin bir sonraki 18Z güncellemesinde Orta Akdeniz’deki o lanet alçak basınç pörtledi, bir daha da hiç yok olmadı. Aynen Ozan Hocam’ın söylediği gibi sonrasında gelen 3-4 günlük DEK yağışlarının keyfine hiç tam olarak varamadım, 2 Şubat’tan itibaren o efsane soğukların İtalya taraflarına doğru kaçacağını bildiğim için…

   • welbane dedi ki:

    Bu çalıştırmayı kim unutabilir ki, yıllar yılı içimize dert olacak. Yalnız hocam sen neden heyecanlandığını açıkladığında kız arkadaşının tepkisi ne oldu onu merak ettim. Çünkü ben hanıma önümüzdeki hafta manyak bi soğuk/kar gelebilir diye heyecanlı heyecanlı anlattığımda genelde önce bi south park sessizliği sonra da bırakın deliyi kendi haline takılsın tavrı görüyorum da 🙂

    • Eren Kismet dedi ki:

     hahaha 🙂 Benimki alıştı artık benim bu tarz hallerime, hatta ayıp olmasın diye ilgilenirmiş gibi bile yapıyor 🙂

     • Commandouz dedi ki:

      Konuyla pek alakası yok ama bende birde termometreyi doğru yere koyma manyaklığı var.:)Arkadaş, cihazı alalı 3 ay oldu.termometreyi koyacak yeri hala bulamadım. :)Çatıya çık-in çık-in en sonunda yengemin ve amcamın bana salak edasıyla bakması bardağı taşıran son damla oldu.Oysaki çok yaklaşmıştım.Annemden habersiz kestiğim ve gölgelik olarak ayarladığım saklama kutusu belki de 3 aylık ızdırabı sonlandıracaktı.”(:-:)” İşte bu bakış yüzünden olmadı:) Oysa ne kartonlar feda etmiştim onun uğruna.Şimdi nerde mi? Şuan balkonda ama yine içime sinmedi.Birazdan yine cam kenarına alıcam.

  • KRAL dedi ki:

   Şu yaz günleri gelse ne güzel giderdi. 🙂 Havadeliliğinde son nokta 🙂

 40. Mehmet Torun dedi ki:

  Giresun’a 55 kg yağış düşmüş!
  gr

  • BlackSea_28 dedi ki:

   Dün gece saat 22.00 – 23.00 arası Giresun’un merkez mahallerinde şiddetli sağanak yağmur vardı.Bu akşamda yine aynı saatlerde sağanak yağmur vardı.Ne ilginçtir ki merkez mahalleleri dışında tüm Giresun genelinde yani tüm ilçelerinde yağış görülmedi 🙂
   gir

 41. mehmet göktuğ dedi ki:

  Perşembe günü, tarihinin en kurak haziran aylarından birini yaşamış olan Ankara’da oraj ihtimali var. http://i.imgur.com/RW1Jg.gif
  Yukarıdaki diyagramda Lifted İndeks değeri yaklaşık -4, SW 209, K İndeks 38.1, Total Totals 51, S indeks 46.6 ve Thompson İndeks 42.1… Bu değerler oraj oluşumu için müsait değerler hatta Thompson İndeks başını alıp çok uzaklara gitmiş. Fakat 500 hpa seviyesinde yoğunlaşma depresyonunun çok büyük olması sebebi ile White Fox’un formüle ettiği MCT İndeks 17,1 gibi çok küçük bir değerde kalıyor. Bu sebepten dolayı White Fox’a güveniyorum ve Ankara için oraj ihtimalini %50 olarak veriyorum.

 42. devrim dedi ki:

  serinleme bizi etkilemedi 😦 poyraz alev gibi eser mi?

  1

  • Ankaragücü dedi ki:

   Marmaris bugün 42 derece oldu. Üstelik öğleden sonra nemin artması ile hissedilen değerler tavan yaptı. Şu an klima ile bile son derece rahatsız edici bir ortam var.

 43. devrim dedi ki:

  http://www.eksisozluk.com/show.asp?id=29403289

  kış aylarında hissedilen sıcaklığı olumsuz etkileyen öğenin nemin aksine rüzgar olduğunu sanıyordum. rüzgar, şiddetine göre maddelerin üzerinden ısıyı da o ölçüde alır bu yüzden termometre sıcaklığının altında bir sıcaklık hissedilir. doğru mudur hocam?

  Çok doğrudur, ama nemin de üşümede etkisi var, çünkü nemli havayı içimize çektiğimizde ısıtmak daha güç oluyor. Buraya bakın. – Ozan

 44. EsBeRaT dedi ki:

  Şimdiden takip etmeye değer… çok erken gelmeye başladı bu parçacıklar…

  1

 45. samet1634 dedi ki:

  Ozan hocam merak ettiğim bir şeyi sormak istiyorum: Zonguldak ve çevresindeki kıyı ilçelerinin Türkiye’nin zirve nem oranını yakalamasının sebeplerinden kısaca bahsedebilir misiniz? Zira yaz boyunca termometre 30C’yi nadiren görmesine rağmen nem oranının %75-80 in altına düştüğü pek nadirdir. Cevap için şimdiden teşekkürler.

  “…yaz boyunca termometre 30C’yi nadiren görmesine rağmen” değil, “…nadiren gördüğü için…” demeliyiz. Zaten sıcaklık düşük olduğu için nem oranı da fazla, ya da nem oranı fazla olduğu için sıcaklık düşük (aynı şey). Zonguldak ve çevresine has bir durum da değil bu, Karadeniz kıyısındaki yerleşimlerde rüzgar kuzeyli olduğu müddetçe yazın yüksek nem oranı görülür. – Ozan

 46. devrim dedi ki:

  iran’ın yaz aylarında en çok yağış alan yeri hazar kıyılarına bakan yükseltiler olmalı diye düşünüyorum. GEY yağışları yanılıyor muyum?

  1

 47. cerkez dedi ki:

  Çanakkale Biga yakınlarındaki otomatik meteoroliji istasyonu sağdaki ilklere eklersiniz diye düşündüm. http://www.icdas.com.tr/icdas/bekirlimeteor.htm

Yorumlar kapatıldı.