Atış Serbest


DİKKAT! Atış Serbest sayfamızın adresi değişmiştir, artık sayfamız şuradadır.


 

28.845 Responses to Atış Serbest

 1. karsever81 dedi ki:

  Evet kortugum(uz) başım(ız)a geldı, 5 gun kala modeller yine degisti. Umarım radıkal bır degısım olur tekrar, yoksa bu kışı da hüsranla kaparız. Bu sene hep aynı nakarat oldu, bir kez de değisse ne olur bu ugursuzluk, şanssızlık…

  • ALKIM dedi ki:

   Ben makus talihimiz diyorum buna artık ve (şayet) tesadüfler zinciriyse bile irdelemek gerekir ancak ne şekilde fikrim yok. AO ve NAO’nun 4-5 gündür güncellenmemiş olması da ilginç. Bu kış ilginç ve bir o kadar da keyifsiz bir şekilde sonlanmak üzere. Daha önümüzde bir aya yakın bir süre var ama önceki yıllarda ilk 180’lik dilimde çok fazla hayal kırıklığı yaratmayan model çıktıları bu yıl umutlarımızı çürütmeye yetti sayılır. Önümüzdeki günlerde de 2 gündür yaşadığım üzere yükseklerde hafif kar sağanaklarından başka bir şey göremezsem şaşırmayacağım. Beklentilerimi sıfıra çektim artık bu kış için. Biraz daha beklemekten başka yapacak bir şey yok yine de.

 2. White Fox dedi ki:

  Başardık, Ozan Hoca!!! 🙂 Başardık!
  Uyarılarımız sonucu DMİ Ankara’nın ilçelerinin sıcaklıklarını rakıma ve konuma göre düzeltti. Halen, yüksek sıcaklıklarla kar sembolleri var ama yine de buna da şükür.

  1

 3. #Ayrıntı# dedi ki:

  Modellerin verifikasyon sonuçlarını yansıtan grafiği koyuyorum. Tıklayıp büyütebilirsiniz.

  1

  Daha ayrıntılı bilgi için (ingilizcesi olanlar yada Google’ın translate servisinden yararlanarak kabaca anlamak babından) Amerika’dan bir kaynak. Ya da “GFS ECMWF’den hakikaten kötü mü?” sorusunun cevabını yansıtan şu makaleye bakabilirsiniz.

  Buradan görünen sonuç: ECMWF modelinin (diyagramda kırmızı çizgi) açık ara ile uzun yıllardır önde gittiğini görebilirsiniz (bunu da Amerikalılar söylüyor, ama her şeyin en iyisini yapan Amerika’nın bunda neden önde olmadığını halen anlayabilmiş değilim). Ama bedava olarak ECMWF’nin yağış tahminlerini, internet ortamında bulmak mümkün değil. Bulan varsa haber verirse sevinirim. Fakat yine de 4. veya 5. günden sonra tahmin yapanların, GFS yerine ECMWF‘nin ya da asimilasyonlu Earth system modeli olan GEOS-5‘i veya demet ürünlerini (Ensemble) kullanmalarını hararetle salık veririm.

  • Santiago dedi ki:

   Teşekkürler bilgiler için. Ben de aynı sitede başka bir kaynak buldum, son bir aydaki tahminleri baz alıyor. UKMO birinci görünüyor, ECMWF ikinci, GFS üçüncü. Yalnız insanın aklına şöyle bir şey geliyor, UKMO sadece bir kaç günlük model yayınlıyor, ECMWF biraz daha fazla, GFS ise en uzun vadeli modeli yayınlıyor. Bu katsayılar hesaplanırken UKMO’yu bir kaç günlük, GFS’i 15 günlük alırsa bu sonuç kaçınılmaz olur. Herhalde bir orta yolu bulmuşlardır?

   1

 4. Mami dedi ki:

  Erzurum-Şenkaya’dan haber geldi yoğun tipi varmış.. Neden yazdım ben de bilmiyorum 🙂

 5. White Fox dedi ki:

  Anlamadığım birşey var Ozan Hocam, buradaki bir yazıda diyagramdaki ana GFS çıktısı dışındaki senaryolarda küçük değişiklikler yapılarak 10 defa çalıştırıldığını, negatif yönde değiştirilerek 5, pozitif yönde de değiştirilerek 5 defa daha çalıştırıldığı yazılmış. Neye göre nasıl negatiflik, pozitifliktir bu ?

  • Havadelisi dedi ki:

   Sıcaklığı basıncı vb. pozitif ya da negatif yönde değiştiriyorlar sanırım. Sadece “pertürbasyon” diyorlar, neyi dürttükleri belli değil. Dokümantasyonu bulmak lazım. Bu arada yazı eski, 6 senelik. O zamanlar 10 senaryo mu vardı? Hatırlamıyorum.

 6. havadansudan dedi ki:

  dikkat ediyor musunuz izmir’in selçuk ilçesi etrafından 5-6 derece daha sıcak. hatta bugün türkiye’de en yüksek sıcaklığın ölçüldüğü yer. sizce bu fazla ısınmanın sebebi nedir? aydın bile o çukurdaki ovada selçuk kadar ısınmıyor.

 7. ALKIM dedi ki:

  Biraz sürpriz oldu açıkçası ve çok da ciddiye alınacak bir yağış değil ancak saat 16-17 civarı Dudullu’da kar atıştırmaya devam etmekte. Hava oldukça soğuk, 1 dereceye kadar düştü burada.

 8. Semih dedi ki:

  Gece İstanbul’da kar görebilme olasılığı nedir?

 9. White Fox dedi ki:

  Bilkent Son Durum (15:30)
  +1.1 C

  • Havadelisi dedi ki:

   Ne ballısın yahu, İç Anadolu’da sıcaklıklar saat 15 itibariyle benzin fiyatlarını geçti. Ankara merkez 6 derece gösteriyor. Senin orası ne iş anlamadım, yani 200 metre fark var en fazla.

   • Havadelisi dedi ki:

    Saat 16’da merkez tekrar 3’e düşmüş.

   • welbane dedi ki:

    Ankara’da bir çok yerde o esnada kar sağanağı geçişleri görüldü. Saat 17:25 itibariyle yine ufak ufak atıştırıyor. Welbane Anıttepe’den bildirdi.

   • White Fox dedi ki:

    Burda yarım saatlik incecik bir örtü oluştu, şu an itibariyle örtü sadece Bilkent’in en yüksek yeri olan 1252 metre rakımlı Ortahüyük tepesinde var.

  • Fortesla dedi ki:

   Yine dikine hareketlerin belirgin olduğu bir kar yağışı idi. Daha önce bahsedilmişti. Ben kar sağanağı getiren bulutun ötesinde dikine gelişmiş bulutları seçebildim.

 10. sappokinowa dedi ki:

  Nasa bilimadamlarının yaptıkları gözlem ve ölçümlere göre dünya 1880 senesinden beri 1.4 derece ısınmış bulunmakta, bu ısınmanın 3’te 2’lik bölümünün ise 1975 senesinden sonra gerçekleştiği belirtilmiş yazıda, şimdi 2 tane resim paylaşıyorum ilk resim global olarak 1880-1889 arası sıcaklık dağılımını 2’ci resim ise 2000-2009 arası global sıcaklık dağılımını, anomalilerini göstermekte

  1

  2

  • welbane dedi ki:

   Yazının linki Ankara diagramıyla karışmış sanırım. Ayrıca haritaları da anlamadım. İlk haritanın da bir anomali haritası olması lazım. 1880-89’da ne kadar sağlıklı veri toplanabileceğinden maada hangi referans donem için anomali saptanmış acaba?

   • Havadelisi dedi ki:

    İki tane veriyle 1880-1889 arasının haritasını çıkartıyorlar işte. Maksat gönüller küresel olarak ısınsın.

    Linki yanlış girmişim kusura bakmayın. Sappokinowa yeniden yollarsa ekleyeceğim.

 11. havaankara dedi ki:

  GFS yine yapmış yapacağını. Kutu içine aldığım kısımda en sıcak senaryolardan biri ana çıktı ve bu ilk 192’de. Yani, öğle çıktısında diğer çıktıları da yanına alırsa hiç şaşırmam. Asıl, daha soğuk bir senaryo çıkarsa şaşırırım.
  Bu arada saat 12.04 şu anda ve wetterzentrale T0+12’de takılmış durumda. Sebebi NOAA mıdır? Yoksa Hans yine bir işler mi çeviriyor? 🙂 Son ihtimal, süperbilgisayarımız verileri kaldıramadı 🙂

  • havaankara dedi ki:

   1
   Hiç şaşırmadım. Çok az da olsa ilk resimde çizdiğim bölgede ortalama yükselmiş biraz. Yani ana çıktı diğerlerini biraz yanına çekmiş. Ancak 25’inden sonra 00Z çıktısındaki yüksek olan ortalama ve ana çıktı biraz aşağıya inmiş. 192’nin dışında kalsa da bu durum beni memnun etti. Bakalım akşam çıktısı ve diyagram nasıl olacak? İnşallah ümitlendirir.

 12. ideamorpheus_ dedi ki:

  “Efsane” için yollara düşen bir arkadaşın güncesi. Gülmek güzeldir her zaman.
  Selamlar, sevgiler…

  Sevgili Günlük…

  12 Ağustos
  Kanada’daki yeni evime taşındım. Çok heyecanlıyım.
  Burası çok güzel. Dağların manzarası muhteşem. Onların karlarla kaplı halini görebilmek için sabrımı zorluyorum.
  14 Ekim
  Kanada dünyanın en güzel yeri. Yapraklar kırmızı ve
  turuncunun tonlarına dönmeye başladı. Bir atla kır gezintisi yaptım ve bir sürü geyik gördüm. Çok güzeller. Yeryüzündeki en güzel hayvanlar. Burası resmen bir cennet. Kanada’yı çok ama çok sevdim.
  11 Kasım
  Geyik avlama sezonu kısa bir süre sonra başlıyormuş.
  Bu kadar güzel hayvanları öldürmeyi nasıl olur da isterler anlamıyorum. Umarım yakında kar yağışı başlar. Sabırsızlıkla bekliyorum kar yağışını…
  2 Aralık
  Dün gece kar yağdı. Her yerin beyaz bir örtü ile
  kaplanışını seyretmek için gece saat kurup kalktım. Tıpkı kartpostal gibi. Dışarı çıktık merdivenlerdeki ve garajın önündeki karları kürekle temizledik. Kartopu oynadık (ben kazandım). Kar temizleme makinesi gelince, garajın önündeki karları tekrar temizlemek zorunda kaldık. Yorulduk ama çok eğlendik.
  12 Aralık
  Dün gece biraz daha kar yağdı. Kar temizleme makinesi ile garajın önündeki karları tekrar temizledik. Burayı seviyorum ama kar da bazen sıkıcı oluyor. Yine de, iyi ki gelmişim buraya diyorum.
  19 Aralık
  Dün gece biraz daha kar yağdı. İşe gitmek için
  garajdan çıkamadım. Burası çok güzel bir yer fakat kürekle kar temizlemekten yoruluyor insan epeyce.
  22 Aralık
  Boktan kar dün gece yine yağdı ! Kürekle kar atmaktan ellerim su topladı, belim tutuldu. Kar temizleme makinesi ben garajın önünü kürekle temizleyene kadar yolun köşesinde gizlendi. *ezevengin evladı !
  25 Aralık
  ***tiğimin karı yine yağdı. Eğer kar temizleme makinesini kullanan *ezevengi elime bir geçireyim, o *uştu geberticem. Yollardaki buzu eritmek için neden tuz kullanmıyor acaba ?
  27 Aralık
  Allahın belası kar dün gece yine yağdı. İnanılır gibi değil. Durmaz mı hiç ulan bu ? Kar temizleme makinesinin son gelişinden beri 3 gündür karları kürekle atamadığım için resmen eve hapsoldum. Hiçbir yere gidemiyorum. Hava durumunu sunan spiker bu gece 25 santim daha yağacağını söyledi ! Yuh ! Anamın şeyine de yağ bari !
  28 Aralık
  Dün gece kar ” 83 cm ” yağdı, ne 25’i ! Bu kodumunun karı yazdan önce erimez abi. Kar temizleme aracı kara saplandı, hıyar herif benden kürek istedi. Karları temizlerken son kalan küreğimi de kırdı *bne ! Ben de gittim kafa attım. Burnu yamuldu **ospu çocuğunun. Mahkemelik olduk…
  4 Ocak
  Nihayet evden çıkabildim. Markete gittim, yiyecek filan aldım. Dönüşte bir geyik arabamın önüne atladı. Arabamda 3000 dolarlık hasar var. Bu pis hayvanların hepsini gebertmek lazım.
  3 Mayıs
  Arabayı şehirde tamirciye götürdüm. Yollara dökülen tuz yüzünden arabamın kaportası çürümüş. “Arabayı atın, yenisini alın” dedi tamirci…
  10 Mayıs
  Türkiye’ye kesin dönüş yaptım. İzmir’e bir daha ayrılmamak üzere yerleştim. ***erim Kanada’yı da, karı da, geyikleri de….

  • TahminMaltepe dedi ki:

   Hakikaten çok güldüm. İstanbul’daki lodos onlarda olsaydı kar temizlemek gibi bir dertleri olmazdı. Süper

  • carcass dedi ki:

   😀 😀 😀 Nasıl da 180 derece dönmüş fikirleri 😀

 13. Behlül dedi ki:

  haberin güzelliğine bakın yahu yoğun etkili kar yağışı

 14. nehrk dedi ki:

  Wunderground Istanbul-Ikitelli istasyonunda termometre gunes isinlarini direkt aliyor olmali. Istasyon verilerine gore bugun sicaklik 16 dereceleri bulmus Ikitelli’de. Gun icinde de 5’er 10’ar dakikalik ani sicaklik degisimleri olmus. ( Hava parcali bulutlu oldugu icin, gunes bir acip bir kapamasindan kaynaklaniyor sanirim.)
  Diger Istasyonlarda olculen en yuksek sicakliklar 9-10 derecelerde. Yani o istasyonda bir tur sorun var.

 15. bozlakgençlik40 dedi ki:

  Bence bu örnek bir çok soru-nun ve SORUNun cevabı niteliğinde Ozan bey 😀

  • Havadelisi dedi ki:

   Evet, ama bir “ekran görüntüsü” alıp resim olarak onu ekleseydiniz bu link birkaç gün içinde ölmezdi. Burada anlattım nasıl yapıldığını.

   • onur yorulmaz dedi ki:

    yanlış “Cevapla” düğmesini kullandığınız için yorumunuz silindi. Lütfen sayfanın başındaki açıklamaları okuyun- Havadelisi

 16. White Fox dedi ki:

  Benim küçük yardımcım ile tanışın arkadaşlar, adı Osman 🙂
  1

  Kendisi çok hareketli olduğundan net bir görüntüsünü alamadım. 3 yıl önce bir evcil hayvan dükkanında tüyleri yeni çıkmaya başlamışken satın almıştım, yurtta çoğunlukla masabaşında, gürültü yapıp kafamı şişirdiği zamanlar dolabın içine koyuyorum.
  Resim 2, Resim 3.

  Her neyse, bu kuşu neden okul döneminde yurtta bile yanımda tuttuğuma gelince, muhabbet kuşları insanlar tarafından hissedilebilen bütün depremleri en az 1.5 dakika önceden hissedebiliyorlar, (bunu 3 yıldır Osman’ın bu tip davranışları ve Kandilli Rasathanesinin Son Depremler sayfasına paralel inceleme yaparak keşfettim) davranışlarında belirgin bir değişiklik oluyor. Kafesin içinde uçmaya çalışıyor, kafesin tellerine kafasını çarpıyor, sanki sinir krizi geçiriyormuş gibi bir görüntü sergiliyorlar ve bağırıyorlar. Bugün öğle saatlerinde uzun aradan sonra Osman durup dururken yine çıldırdı ve bu akşam baktım ki Mamak’ta 2.5 büyüklüğünde bir deprem olmuş. Osman’ın bu tip durumlardaki çıldırmaları, gece-gündüz, karanlık-aydınlık hiç farketmiyor, birkaç yıl önce olan büyüklüğü 5 civarındaki Bala’da olan sarsıntıları, gece olan küçük sarsıntılar öncesinde hal ve hareketleri ile, beni uyutmamıştı, o zamandan beri kuşu bu amaca odaklı inceliyorum. Tabii ne kadar uzaklıktan ne kadar şiddetteki depremleri hissedebiliyor onu tam olarak anlayamadım ama deprem için kesinlikle incelenmesi gereken bir canlı.

  Duymuşsunuzdur belki, bazı bilimadamları depremlerle yukarıdaki bulutlar arasında bir ilişki kurmaya çalışıyor. Türkiye’de en çok bilinen isim lisansüstü çalışma da yapan Oray Yılmaz, bu beyefendi depremi bulutlarla tahmin edilebileceğini söylüyor, aynı şeyleri söyleyen özellikle Çin’de de bir takım adamlar da var. İddiaya göre, fay hatlarından depremden hemen önce kuvars tozlarından oluşan gazlar yukarı yükseliyor, bu su buharı ile birleşiyor ve bölgede üçgenimsi veya silindirimsi bir bulut oluşuyormuş, (bulutun atmosferin hangi katmanında oluştuğuna dair bir bilgi de yok, yani bunu söyleyemiyorlar, havanın konvektif hareketi ile ilgili bir inceleme de yok) ikincisi bu üçgenimsi bulutun ucu, silindirin kenarı depremin olacağı yeri gösteriyormuş (bulut oluşma koşullarını burada tamamen görmezden geliyorlar, yoğunlaşma depresyonunu da yok sayıyorlar).

  Bunlar iddia ettikleri deprem bulutları


  Ben de Osman’ın bütün çıldıran davranışlarında hem uyduya ve hem Rasathanenin sitesine baktım, bahsedilen deprem bulutlarının tamamen tesadüf olduğu kanısına vardım. Türkiye’de her gün küçük depremler oluyor, ama ben dedikleri şeyi uyduda göremiyorum. Diğer bir önemli nokta ise, okyanusun tabanında deprem olsa, bahsettikleri parteküller binlerce metrelik suyun altından nasıl atmosfere çıkar ?

  • Havadelisi dedi ki:

   Bilgi sahibi olduğum bir konu değil. Yalnız şu var, depremlerden bağımsız olarak o kadar çok bulut oluşuyor ki deprem bulutunu ayırt edebilmeleri bana çok inandırıcı gelmiyor. Belki tamamen açık bir havada görülebilir.

   Osman’la tanıştığıma çok memnun oldum, her depremi bilmesi ilginç.

   Amaaa…. kuvarslar çıkmadan depremi bilebiliyor mu, milleti sismograf başına toplayabiliyor mu?? Yapamıyorsa kısa vadeci garanticidir benim gözümde 😀 1,5 – 2 dakika önce bütün kuşlar tahmin yapar, 15 dakka önce yapmalı. Osman üstada saygılar yine de 🙂

   • Santiago dedi ki:

    Osman üstada bir lakap da bulmak lazım şimdi. Hangisi güzel oldu? 1) Osmantarif, 2) Efsane Osman, 3) Muhabbetulla, 4) Depremci, 5) Depremdelisi, 6) Deprem Gazı Tahmincisi, 7) Dep.Uz. Earthquake Osman, 8. Depremci Osman, 9) Depremfırtınası, 10) Rio de Janeiro 🙂

    • Havadelisi dedi ki:

     Ahahah benim seçimim 7) Dep. Uz. Earthquake Osman. Hatta bak şöyle ötüyormuş bazen: “Bu gece bütün sismograflar değişecek şoke olacaksınız, Ahmet Mete Işıkara’yla görüştüm.”

     • soğukar dedi ki:

      Yaklaşık bir yıl önce, haberlerde de benzer bir iddiada bulunulmuştu, iddiada bulunan bilim adamları İranlıydı. O zaman İran’da yanılmıyorsam 6 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmişti, görgü tanıkları ve bilim adamları deprem günü garip şekilli, sarımsı bulutlar gördüklerini söylüyordu. Bu arada seçimim benim de kesinlikle 7 numara, hislerime tercüman oldunuz 🙂

     • White Fox dedi ki:

      Osman ayrıca, konuşan İngiliz tipi bir muhabbet kuşu 20’ya yakın bir kelime haznesi var. Bunların içinde küçük argolar da dahil. 7 numaralı lakap Osman için çok uzun, bunu söyleyemez, 10 numarayı da bozuk söyler.

     • Santiago dedi ki:

      ben de 7 numarayı beğendim. “Işıkara’nın telefonunu veriyorum herkes arayabilir uydurmuyorum kesin bilgiler 0212….”

    • havaankara dedi ki:

     Benim tercihim de 7. Ama 6 da olabilir. 🙂

  • havadansudan dedi ki:

   osman çok sevimli! 🙂 burası yeri değil belki, konumuzla da alakası yok fakat osman’ı o dolaba kapatmanız hiç hoşuma gitmedi 😦
   yazık değil mi ona? sizi birisi çok konuşuyorsunuz diye dolaba kapatsa ne hissederdiniz? kuş diye küçümsememek lazım.
   umarım ara sıra kafesinden çıkarıyorsunuzdur oda içinde uçması için, hayvancağız kanatları olduğunu unutmasın.

   • White Fox dedi ki:

    Merak etme, günde en az 1 saat serbestçe odada uçuyor, oynuyor. Dolaba, oda arkadaşım ya da ben ders çalıştığımız zaman, mecburen karanlıkta uyusun diye koyarak alıştırdık. Zaten halinden de memnun, dolabın içini de evi gibi benimsedi. Durup dururken kendisi de kapağı açık olunca akşam güneş batınca dolaba giriyor orda uyuyor. Ama Osman genelde geceleri, kafesini masanın üstüne bıraktığım için geç saatlere kadar faal durumda bulunuyor. 🙂

   • carcass dedi ki:

    yanlış cevapla düğmesini kullandığınız için yorumunuz silindi – Havadelisi

 17. mertist dedi ki:

  akşam modelleri de güzel çıktı aferin hans. daha 6-7 gün var bu sefer 192 saat içerisine girmiş soğuma 3-4 gün daha bozulmadan bu soğuklar kaybolmazsa sezonu orta halli bir kar yağışıyla kapatırız. bu da kuş olup uçmasa bari 😀

  • sappokinowa dedi ki:

   Zor dostuum zor demek durumunda hissettim kendimi :), ama bakarsınız şu makus talihimiz belki bu sefer kırılır, kırılmazsa da canı sağolsun bi dahaki seneye deriz biz de, yalnız bi sene sonraya da ata ata saçlarıma ak düştü vallahi…

   • havaankara dedi ki:

    Seneye son bin yılın en sert kışını yaşayacağız. Bir arkadaşımın Rusya’da çalışan bir akrabasının bir tanıdığı Rus Meteoroloji’sinde çalışıyormuş müstahdem olarak. Ordaki meteorologlardan duymuş. Yazın bir kenara 🙂

   • mertist dedi ki:

    şöyle 3-5 cm örtü de yeter zaten kış bitti sayılır nerdeyse efsane olmasa da olur 😀 bizim gözümüz yükseklerde değil haaaa efsane gelirse de başımız üstüne 😀

 18. welbane dedi ki:

  Ulan Hans, kandil mi, sevgililer gunu mu artık hangi vesileyle bilmiyorum bizi optun durduk yere ama şu goruntu gerçekleşmesin yıkarız o wetter’i başına anladın mı, yıkarızz!

  (Hocam bitmap yüklemezsen iyi olur, görüntülemede sorun oluşuyor. Teşekkürler – Havadelisi)

  • White Fox dedi ki:

   Onun netweatherdaki diyagram görüntüleri var. Wetterzentrale’de kırık çıkmış. Hans çok bira içmiş olmalı.

   Sıcaklık, Yağış.

   Gerçekleşse var ya, havaankara’yı ve gelirlerse, havadelisi ve santiago’yu iskender yemeye götürürüm 🙂

   • Havadelisi dedi ki:

    Gelirim bak ha 🙂

    • havaankara dedi ki:

     Ben zaten burdayım 🙂

    • White Fox dedi ki:

     Ben sözümün arkasındayım 🙂
     Tabii akşama Hans sarhoşluğundan ayılıp durumu gene değiştirmezse, iskenderler benden 🙂

     • havaankara dedi ki:

      Maalesef değişti be. Yağış bitti, soğuk azaldı. İskender de yok 😦 🙂 🙂
      Neyse, ilk 192 soğuma açısından pek değişmedi. Sonraki bölümdeki soğuma azaldı. Bu da daha çok değişir. Zaten 12 diyagramında 23-26 Şubat arası fena gözükmüyor. (tabii ki bu da daha çok değişir). ECMWF’nin sonlanmasını bekleyelim. Bakalım şapkasından ne çıkacak?

   • Santiago dedi ki:

    Gelirim ben de, bedava iskender baldan tatlıdır 🙂 Üstüne bir de kar görürüz fena mı 🙂

    • White Fox dedi ki:

     Bilkent’te 3-4 santimlik kar yığınları var. Kuzey taraflarda erimemek için can çekişiyor. Belki bu gece güneyden geçen kar damarından payımızı alabiliriz. En azından 1 güncük daha fazla ömürleri uzar.

 19. White Fox dedi ki:

  Ankara’nın az güneyinde bu gece hoş bir kar yağışı olma ihtimali yüksek. Kıl payı durumu diye ben buna derim işte. Biraz daha kuzeyden geçse, mükemmel bir şey olacak. Şu an için kuzeydeki; Pursaklar, Keçiören, Mamak gibi yerlerin pek şansı yok gibi, Gölbaşı, Bilkent, Etimesgut daha avantajlı durumda. Güneydeki, Bala ilçesinde 6-10 santim arasında bir örtü oluşabilir. Tabii benim memleket Kırşehir de şanslı her zamanki gibi. Umarım biraz daha kuzeyden geçer.

  GFS Ankara diyagramı, verileri yaklaşık 30 km kuzeydeki Esenboğa’ya göre gösteriyor olmalı enlemi 40 derece girmiş. Ankara için 39 olması gerekirdi. Bu gece beklediğim güneyden bizi sıyıran kütleyi yansıtması pek de mümkün değil.

 20. Santiago dedi ki:

  Ey GFS ile ECMWF.. Bize öyle bir koz verdiniz ki düşman başına.. Ya biriniz, ya da ikiniz birden karizmanızı çizdireceksiniz..

  Arkadaşlar, aşağıda Londra ve Berlin şehirlerinin 13 Şubat 2011 12Z GFS ve ECMWF diyagramları var. Mavi çizgi GFS, kırmızı çizgi ECMWF, sarı çizgi ortalama, gri çizgiler ise ana model dışında kalan çalıştırmalar. Sıcaklıklar yer sıcaklıkları.

  20 Şubat’a kadar modeller her iki şehir için de aşağı yukarı aynı. Ancak Londra diyagramı 20 şubattan sonra öyle bir makasa giriyor ki inanılacak gibi değil. ECMWF modeli 24 şubata kadar ortalama 8C-9C civarında giderken, GFS modeli 24 şubata kadar 3C civarında gidiyor.

  Benzer durum Berlin için de geçerli. 20 Şubat-24 Şubat arası ECMWF ortalama 2C-3C civarından giderken GFS kendisine -5C yi seçmiş.

  İkisi de aynı eksene gelene kadar takip edeceğim, bakalım kim daha yaman çıkacak.

  Not: 00Z (sabah) modelinde de durum aynı, diyagramlar henüz güncellenmedi, gün içinde onu da paylaşmaya çalışacağım..

  1

  • hasso dedi ki:

   gözlemlediğim kadarı ile 144 saatten sonra ECMWF çok daha tutarlı tahminler yapıyor . GFS ona ayak uyduruyor…

  • karcı hakan dedi ki:

   Öğle Gfs’si tavrını soğumadan yana koydu. Resmen 192 içinde kara gömüldüğümüz ilk görüntü bu. Daha önce 192 saat içinde kar fırtınalarını görmemiştim. Umarım değişmez.

  • Santiago dedi ki:

   İlk kıyaslamayı yapabiliriz. Londra için tablo hala karışık da olsa ECMWF’nin dediği olacak gibi. Berlin’de ise ECMWF tam bir fiyasko yaratmış ve 00Z modelinde bire bir GFS’nin dediğine gelmiş.

   Çıkardığım sonuç, basınç yerleşimlerindeki ufak tefek oynamalar özellikle 5-6 günden sonrası için çok uçuk senaryolar ortaya çıkartabiliyor ve her iki model de bariz hatalar yapabiliyor.

   1

  • Santiago dedi ki:

   Ülkemizde ise GFS büyük bir hüsrana uğramış görünüyor, takdir sizin.

   Bana göre ECMWF 2-1 önde.

   ECMWF dün akşam modeli

   ECMWF bugün sabah modeli

   GFS dün akşam modeli

   GFS bugün sabah modeli

   GFS bugün öğlen modeli

   • karcı hakan dedi ki:

    Öğle diyagramlarına göre, ana GFS en soğuk senaryolardan biri. Eğer ana Gfs soğuk hava konusunda birkaç güncelleme daha ısrar ederse; diğer senaryoları da yanına çekeceğinden eminim.

    • Santiago dedi ki:

     Sistemin girişi 21 Şubat olarak görünüyor, zaten yedi gün var şu anda, bence en geç yarın akşama ana hatlar şekillenir.

     • Havadelisi dedi ki:

      4 gün kalmadan inanmam artık 🙂

     • Eda dedi ki:

      Sevgili Santiago hocam, öğle güncellemeleri için ne düşünüyorsunuz?

      • Santiago dedi ki:

       Aşağıda GFS öğle modeli ve ECMWF sabah modelinin görüntüleri var. İki model de sistemin rotasını Balkanlar’dan Kırım’a kaydırmış ve bu benim pek istemediğim bir durum. Balkanlardan gelen soğuklar Karadeniz’le direkt olarak karşılaşmadığı için sistemin gücünde zayıflama daha az oluyor, yer sıcaklıkları daha düşük olabiliyor, ve sistem nispeten daha sıcak olan Ege Denizi’ni tetikleyip siklon yaratabiliyor, bu sayede yağışta artış meydana geliyor. Ancak Kırım üzerinden inen sistemlerde bence Karadeniz soğuk havanın gücünü kırdığı gibi yağış umutlarımızı da sea effect’e bırakıyor, yani örtü oluşma durumu ancak çok uygun şartlarda müsait oluyor. Daha çok zaman var, görüntü olumlu ya da olumsuz olarak değişebilir.

       1

       2

 21. BURAK dedi ki:

  Hocam İstanbul’ da sıcaklıklar 2-3 dereceye kadar düştü.DMİ de rüzgar yönünü poyraz olarak göstermiş sizce bu gece sürpriz bir şeyler olabilir mi?

 22. TahminMaltepe dedi ki:

  Hocam öncelikle bütün blog takipcilerine iyi geceler diliyorum. Son günlerde ECMWF ile GFS karşılaştırmaları çokça yapılıyor. Bende 144. saati bu iki modelde karşılaştırdım. Akdeniz’de gelişen siklon ECMWF’de Girit-Kıbrıs GFS’de ise Ege denizi gibi ülkemize giriyor. Sizce hangisi daha olasıdır? Teşekkür ederim. ECMWF resmi. GFS resmi.

 23. soğukar dedi ki:

  Ozan bey, ECMWF modelleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce GFS’den daha mı güvenilir?

  • Havadelisi dedi ki:

   Dürüstçe söylemek gerekirse çıktılarının hepsine ulaşılamadığı için (mesela yağış), bugüne kadar çok fazla takip etmemiştim, bazı durumlarda incelemiştim o kadar. Daha iyi olduğunu söyleyenler var. Her zaman karşılaştırmak gerekir, siz de öyle yapın.

 24. Havadelisi dedi ki:

  Ya şu HavaCity kurulmadan önce ve kurulurken ne kadar sevinmiştik, güzel bir site olacağa benziyordu, bir sürü de tantanasını yapmışlardı site açılmadan… Şimdi adamlardan haber bile alınamıyor… Tüm amaçları Bastardi’nin bloguna çıkmak mıydı acaba? 🙂 Senin haberin var mı eski HavaCity’li Mehmet Can? 🙂

  • White Fox dedi ki:

   Bildiğim kadarıyla, kar yağdıran ciddi sistemler öncesi veya ciddi olabileceği düşünülen durumlarda sohbet bölümü tam kadro dolu oluyor. Doğancan’nın (TheArmy) işlerinden dolayı, tahminler her zaman güncellenemiyor, Prince bir ara herkesin kendi tahminini kendisi istediği zaman güncelleyebileceği bir sistem kuracaktı ama başka kışa kaldı gibi gözüküyor.

 25. Santiago dedi ki:

  Bu sene GFS’in bize attığı en şaşaalı kazıklar.. Hadiseye 6 gün kala, diyagram 24 saat içinde nereden nereye gelmiş bir görün.. Hatırlayamadığım başka kazık varsa lütfen uyarın..

  Meteorolojide kesinlik olmadığını bir kez daha belgeliyoruz, demek ki 5-6 gün sonrası için bile modellere temkinli bakmak gerekiyormuş, net konuşmamak gerekiyormuş.. “Uzun vadeci – kısa vadeci”, “dansöz – tahminimin arkasındayım” gibi kavramların da abesliğini anlayın artık.. Anlayana sivrisinek saz..

  1

  2

 26. Havadelisi dedi ki:

  İstanbul’da kuzey güney doğrultusundaki sıcaklık farkı yağış olmadığı halde gayet fazla. Birkaç yüz kilometre kuzeyde ise ciddi soğuk var.

  1

  2

  • Santiago dedi ki:

   “Efsaneyi bir kaç yüz kilometreyle kaçırdık”…

   Hatta 1000 kilometre sonra falan -30C’ler var, buna rağmen insanları başarısız sayıyorsun dalga geçiyorsun hocam 🙂

   Bu arada süper gözlem..

   • White Fox dedi ki:

    Tabii ki başarısız sayılması lâzım, toplum içinde insanlar böyle haritaları görmediği bilmediği için haberleri olmuyor. Başarı değerlendirmesini toplumdaki insanların gözüyle yapmamız gerekir.

  • welbane dedi ki:

   resmen teğet geçmiş…

 27. Santiago dedi ki:

  Pekin İklim Merkezinin son güncellemesi.. Ozan hocam sene başından beri takip ediyorum, diğer forumlarda makara konusu olmasına rağmen şu ana kadar Çinliler ilk iki haftayı sadece 1 kez ıskaladılar. Gayet yüksek bir yüzdeyle tahmin yapıyorlar. 20 şubata kadar soğuk havanın sınırı Karadeniz, 21 şubat-2 mart arasında ise soğuma Balkanlar, İtalya, Yunanistan ve Türkiye’yi de kapsamış. Ama artık kışın sonu geliyor, ne kadar soğuk iner meçhul..

  1

  • Havadelisi dedi ki:

   Dediğin gibiyse gerçekten, adamlar demek ki uzun vade işini biraz daha ileri taşıyacak bir model geliştirdiler. Helal olsun ne diyeyim. Yalnız, 1. hafta zaten çok zor iş değil anomaliler bakımından, sadece ikinci haftadaki başarı istatistiği ne alemde acaba?

   • Santiago dedi ki:

    Birinci hafta banko gibi onu saymıyorum, ikinci hafta da %70 gibi diyebilirim. Soğuk havanın konumunda hafif oynamalar olabiliyor o da normal karşılanmalı, GFS’in son 3-4 günde neler yaptığını unutmadım. Zaten alttaki resimdeki gibi soğumayı hepi topu 3-4 kez gösterdiler, bakalım bu sefer dedikleri çıkacak mı..

 28. çihiro dedi ki:

  Lifted Index ne demek? Lifted Index haritasındaki J/kg ne ifade ediyor? Vaktin kısıtlı biliyorum Ozan abi. Bilen birisi de anlatabilir 🙂

  • Havadelisi dedi ki:

   Bir hava parselini (parçasını), yüzeyden alıp 500 mb seviyesine kadar kaldırdığını (“lift” ettiğini) düşün. Sıcaklığı giderek düşecektir. 500’e ulaştığı zamanki sıcaklığı bir varsayım yapılarak (ısı alışverişsiz (adyabatik) soğuma) hesaplanıyor. Sonra bu sıcaklık 500’deki havanın sıcaklığından çıkartılıyor: Yani t500 – tLifted hesaplanıyor. Buna lifted index denir. Eğer değer negatifse bu demek oluyor ki hava parselimiz halen çevresinden sıcak, yükselmeye devam edebilir, yani havada kararsızlık var. Değer ne kadar negatifse o kadar kararsızlık var, gökgürültülü fırtına şansı yüksek, pozitifse tam tersi. Burayı da oku İngilizcen gelişsin. 🙂 Jeff Haby amca çok güzel anlatmış, ben de ondan çaldım biraz.

   Lifted index’in birimi sıcaklık farkı gösterdiği için sadece santigrat derece, J / kg ise CAPE’yi gösteriyor, yani var olan konvektif potansiyel enerji. Birim kütledeki (kg) hava için Joule (J) yani enerji olarak ifade ediliyor. İki parametre de (CAPE ve Lifted Index) gökgürültülü kararsız havaların tahmininde kullanılıyor. Gösterdiğin haritadaki konturlar lifted index (-10 +20 arasında olan değerler), renkler ise CAPE, yandaki skala CAPE’yi gösteriyor.

   Mehmet Can bu konularla ilgili ilkbaharda epey ayrıntılı bir çalışma yayımlayacak.

   • çihiro dedi ki:

    t500 – tLifted mutlaka sıfırdan küçük çıkmalı değil mi? Yani 4, 5 gibi bir değer çıkıyorsa hava parseli 500 mb’a ulaşamamıştır anlamına gelmez mi? Yani sıfıra eşit çıkarsa değer hava parseli artık yükselmeyecektir değil mi?

    • Havadelisi dedi ki:

     Hayır, pozitif de çıkabilir. Bu da çok kararlı bir duruma işaret eder. Hesap teorik zaten, pozitif çıkıyorsa yükselim yok ya da çok az demektir dediğin gibi.

 29. sappokinowa dedi ki:

  Bu resimler noaa’nın Aralık ve Ocak ayı sıcaklık anomalileri ile ilgili hazırlamış olduğu çıktılardır .

  1
  2

  Özellikle Aralık’ta coştuğumuz Ocak ayında ise nisbeten durulduğumuz anlaşılıyor, Ozan Hoca’nın da belirttiği gibi Şubat ayında esaslı bir soğuk almazsak Kasım’dan Mart’ın başına kadar olan dönemdeki tüm ayları ortalamaların üzerinde kapatmış olacağız, hani çüş diycem ayıp olacak ama dur bi dakka yahu demiş bulundum zaten 🙂 ne diyelim umarım bir dahaki sene bu sıkıcı ısrar, döngü biraz olsun kırılır aksi takdirde geçtiğimiz yıllardaki ingiltere’nin durumuna düşüveririz (bir ara hiç kar göremiyorlardı). Her şeye rağmen bu kadar sık anomaliye karşın iklimimizin radikal bir değişim geçirdiği sonucunu çıkaramayız, yalnız bende bu ısrarın sanki benzerlerinden ayrılan bir yanı var ama bilimsel olarak açıklayamam sadece global olarak bazı desenlerin radikal şekilde yer değiştirdiğini söyleyebilirim (en azından geçtiğimiz 2-3 seneyi baz alırsak) tüm kış mevsiminin ortalamaların üzerinde geçmesi özellikle kasım ve aralık başının rekorlar kırması ve bu durumun devam etmesi atmosferin bu baskın davranış şeklini sürdürmek istediği sonucunu benim için doğuruyor, bir dahaki sene tamamen tersi de olabilir ama ısrarın haddinden fazla kuvvetli olduğunu kabul etmek gerek… 53-54 kışından evvelki 3 kış arka arkaya mevsim normallerinden ılık geçmiş bu da ikincisi oluyor, şu an için pesimist olmamı gerektiricek davranış şekilleri bence atmosferde mevcut ama dedim ya bu sadece benim pesimistliğim de olabilir tabii…

  • Havadelisi dedi ki:

   Bana sorarsanız ısrar kırıldı. Ocak ayının haritasından bile anlaşılıyor bu, anomaliler çok zayıf, ya da yok. Ortalamadan az sapmalar pek bir şey ifade etmez. Seneye güzel şeyler olacaktır.

   Hatta bu sene Mart’ın 6’sında akşam 7’ye doğru bir sistem bekliyorum 🙂

   • karcı hakan dedi ki:

    87 mi geliyor ne 🙂

   • sappokinowa dedi ki:

    Aslında ben de gördüm bahsettiğiniz 6 mart sistemini ama ses etmiyim dedim, bakarsınız bereketi kaçar 🙂 ben modellerin dediğimize gelme ihtimalini sevdim sanırım 🙂

   • Santiago dedi ki:

    Hocam İstanbulda oturuyorum rakım 70lik, sizce nasıl etkilenirim bu sistemden? 🙂

   • Bursalı Deli dedi ki:

    sözün bittiği yerdir. ozan artık sen de bir üstatsın tebrikler 🙂

   • Cemal dedi ki:

    Bu atışı başkası yapsa kendini kral ilan eder etrafını müritleri doldururdu.

  • Santiago dedi ki:

   Sözün bittiği yerdeyiz artık, ne desek boş, rekorları tarihe gömmeye devam ediyoruz..

 30. Semih dedi ki:

  Doğu Karadeniz sahillerindeki fön nedeniyle nem oldukça düşmüş.

  1

 31. White Fox dedi ki:

  Birkaç gün önce Ayrıntı’nın burada bahsetmiş olduğu, Devlet Meteoroloji İşlerinin Ankara ilçe tahminlerindeki özensizliğini Mikdat Kadıoğlu’na ilettim, hatta bu kurumun meteoroloji mesleğini başkent tahmininde bile bu özensizliği göstererek ayaklar altına aldığını söyledim. Kendisi kuruma mesajımı iletmiş ve bu tür eleştirilerin onların işlerini doğru yapmaları açısından önemli ve yararlı olduğunu söyledi.

  DMİ en azından bu hatayı düzeltecek galiba… 🙂

 32. havadansudan dedi ki:

  sevgili santiago’nun hazırladığı bu tablo kış başında hepimizi ümitlendirmişti.

  ancak şu an, bu tabloyu ne şekilde değerlendirmemiz gerekir?

  • Havadelisi dedi ki:

   Enka verilerine göre Ocak ayı ortalaması 6.7 olmuş (normalden biraz sıcak), Şubat da şu ana kadar 6.9 çekmiş, sağlam bir soğuk gelmezse sanırım o da ortalamanın üzerinde kapatır, gerçi daha çok var bitime. Sıcak Kasım soğuk kış ilişkisi genelde tutuyor olabilir ama demek ki her sefer tutmuyor…

 33. poison dedi ki:

  İstanbul’da akşam ve gece yağış olacak mı?

  • Havadelisi dedi ki:

   Biraz olacak akşam, kuvvetli bir cephe gelip sıcaklık aniden düşeceği için havada sürpriz bir kar olabilir, özellikle yüksek yerlerde.

   • Semih dedi ki:

    Bir de şöyle hiç tahmin edilmeyen nefis bir kar yağışı oluyormuş… En alçak yerlerde 5-10 cm kar. Nefis olurdu 🙂 Hayali bile güzel geliyor artık.

    • Havadelisi dedi ki:

     Öyle bir şey bu devirde mümkün değil Semih.

    • Santiago dedi ki:

     Eskiden ne güzeldi, model yok, radar yok, tahmin yok. Her kuzeyden gelen yağışta acaba kara çevirir mi diye beklentiler, bir kar sağanağı daha uğrar mı soruları.. Hayatımda bir kere şok olmuştum ani bir karla.. Kaç yılı bilmiyorum ama muhtemelen 12-15 senesi vardır; lodos vardı, hava ciddi ılık, gece gökgürültüsü yağmur fırtına dehşet bir lodos, geç saatlere kadar yatamamıştım. Sabah bir kalktım yerde her yer 6-7cm kar tutmuş, ama nasıl bir kar anlatamam, gerçek bir havadelisi anlar beni, puf puf bir şey, lapa lapa yağmış herhalde, sıkıyorsun elinde ufacık kalıyor.. O lodos ne zaman gitmiş, hava ne zaman o kadar soğumuş, yağmur kurumuş o süper kar yağmış.. Artık sürpriz falan yok, keşke olsa..

     • Ozan Deniz dedi ki:

      İlkokula yeni gidiyordum. Her gece yatarken sabah her yer bembeyaz olsun diye dua ederdim. Trt’nin daha sonra felç geçiren hava durumu spikerini izlerdim. Trakya’nın üstünde şemsiyeyi koymuştu bir gece. O gece çok dua ettim ve sabah pencerenin önüne geldim. Perde kapalıyd . Gözlerimi kapadım ve açtığımda şoktaydım. Heryer bembeyazdı ve yoğun bir kar vardı 🙂 Şimdi düsününüyorum 87 yılı mıydı acaba ama hatırlamıyorum. O trt hava durumundaki simgeleri hatırlayan var mı. Çok Bulutlu+şemsiye+kardan adam. Bazen ertesi günün tahminini de yapardı ama sanki o zamanlar o kardanadam varsa Trakya’nın üstünde gerçekten de yağardı yaa. Yağışlar önceleri yağmur zamanla Trakya’dan başlayarak karla karışık yağmur ve kar. Bundan güzel ne duyabilirdim ki.

     • Havadelisi dedi ki:

      Bence eskiden DMİ işinde çok daha iyiydi. Ben de o kar ikonu görülünce hep kar yağdığını hatırlarım.

      • Tarık dedi ki:

       Eski günler daha güzeldi. Kim bilir belki de gelecekteki bugünler gibi…

  • Havadelisi dedi ki:

   Vay başıma gelenler, İstanbul’da hiçbir şey yağmadığı gibi sıcaklık da neredeyse 10 dereceye çıktı… Amma sallamışız 🙂 Kusuruma bakmayın…

   • Tarık dedi ki:

    İstanbul Anadolu yakasında oturan biri olarak kusurunuzu affettim 🙂 Lakin Mart’ın 6’sını iple çekiyorum 🙂

    • Havadelisi dedi ki:

     Aslına bakarsanız dün akşamki soğuma İstanbul’u teğet geçti, İnebolu’ya kadar gelip İstanbul’u soğutmayan sistemler için sorumlu tutulacaksam bu işi bırakıyorum! Karla karışık yağmur yağana kadar inzivaya çekiliyorum! O kocaman sulu karlar paltolarınıza düşüp gümbür gümbür erirken sığınacak saçak altı arayacaksınız ey ılıkçıklar! 😀

 34. Semih dedi ki:

  İkitelli’ye hava durumu istasyonu kurulmuş ve ‘Weather Underground’ sitesinde anlık sıcaklık, nem vs. yayınlanıyor. Link bu.

  • Havadelisi dedi ki:

   Vay be, dakika dakika arşiv. Süper. Çok teşekkürler. Linki sağ sütuna ve üst menüdeki Tahminler -> Şimdigörü -> İstasyon Son Durumları bölümüne koyuyorum…

   • Semih dedi ki:

    Ne demek Ozan Bey..
    Arada araştırıyorum böyle var mı yeni istasyonlar diye. Bulursam veririm linkleri. 🙂 Hatta yeni bir tane daha buldum…

    Burada araya girip işi kolaylaştırayım, Wunderground kendisinin de verisini yayımladığı otomatik istasyonların listesini şu sayfada vermiş, sayfanın en altına inin, “Weather Stations” yazıyor. Bunlardan bazılarını zaten biliyoruz, sağ sütunda da linki verdiğim Balmumcu ve Acıbadem istasyonları da var, diğerlerini ise kurcalayalım. Son iki tanesi (Çatalca ve Yeniköy) sanırım Tübitak’a ait, ama emin değilim. – Havadelisi

    1

  • Santiago dedi ki:

   Allah razı olsun kurandan, beni 350 dolardan kurtardı, yoksa ciddi ciddi kurmayı düşünüyordum 🙂

 35. soğukar dedi ki:

  Bu gece Ankara’da hafif kar var. Acaba hafif de olsa bir örtü oluşturabilir mi? İkinci sorum, biraz uzun bir süre var biliyorum ama 19’u gibi bir sistem var sanki, bunun üzerinde durulmaya başlandı. Siz ne düşünüyorsunuz?

 36. Ozan Deniz dedi ki:

  Gfs’ ye mektup
  sevgili gfs (hans) yeter… Gfs’cim 06 run’ında 324 civarı soğuk sokuyorsun. Hayır sokamazsın. çünkü öyle bir soğuk yok, gelmeyecek de. Neden gelmeyecek olan bir durumda bizim, bu işlere gönül vermişlerin duygularıyla oynuyorsun. Aralık sonundan beri sürekli 300 civarı kar fırtınası veriyorsun istanbul’a ve marmara’ya ama olmuyor işte. Bir çekidüzen ver kendine ya. Lanetli kış katsayısını mı gireceksın girdilerine, elinle mi alıp çizeceksin haritaları bilemem. Ama artık bundan vazgeç ya kendini eleştirmez misin hiç, ya her run 300 civarı soğuk verilip bir tanesi mi tutmaz madem bu sene bu durum oluşmuyor o zaman vermeyeceksin bunu. Terbiyem daha fazlasına izin vermedi.

 37. Behlül dedi ki:

  Ozan Hocam bu tür başlıkları normal bulsa da ben bu haberlerin olduğundan fazla abartılıp eksik bilgiler ve yanlışlıklar dolu olduğunu düşünüyorum. Rüzgar yönü kuvvetli lodos ama rüzgar yönü değişmeden k.k.y ve kar getirmiş haberimizde birde başlık istanbul ve ankara’ya kar ama yazının içeriği istanbul için gece geç saatlerden sonra k.k.y o da nerde belirtilmemiş kıyılar yağmur iç ve karasal etkinin olduğu yerlerde k.k.y ya da sulu kar alabilir. Şimdi bu haberi okuyan yan masadaki iş arkadaşım aaa !! baksana akşama kar geliyormuş diyor tabii insanlara böyle olmadığını anlatmak da bize düşüyor ama biz kim karşımızda koskoca süper bilgisayarları ile d.m.i var di mi ama.. bu arada hocam duygusal bu sene kar yok yorumlarımı yayınlamıyorsun ama kar yok artık bu sene bilimsel ispatı da ortaya çıktı sazı eline alan ve güçlenen izlanda şov…..

 38. Semih dedi ki:

  İstanbul’da lodos etkisini göstermeye başladı. Sıcaklıklar yükselişe geçti.

  1

 39. Mami dedi ki:

  Evin etrafında ve ormanın güneş almayan yerlerinde son sistemden kalma karlar var onlara bakıp avunuyorum her gün :))

 40. Karsavuran dedi ki:

  suyun en yakışıklı halidir kar..

 41. Ozan Deniz dedi ki:

  Kar tesadüfleri sever…..

 42. mehmet torun dedi ki:

  Giresun’un Espiye ilçesinde gün içinde ölçülen sıcaklıklar: Saat 08.44 1 derece kar yağışlı, saat 12.45 16 derece güneşli

 43. LOSTSNOW dedi ki:

  Havadelisi: Bence gelen eleştirilerden sonra bu kısmın başlığını değiştir. Adı üstünde burayı hem atış serbest olarak göstereceksin, hem de atmayın yahu diyeceksin. Bu olmadı şimdi. Kendi içinde tezat oluşturdun. Ha çok afaki yorumları değerlendirme dışında tutabilirsin ama her yorumun da delilini isteyemezsin ki. Adı üstünde yapılan bir tahmindir. Sen bilimsel verileri kullanırsın, bense 6.hissimi ve yahut tecrübelerimi! Bu noktada Rtük gibi yorumlara müdahale etmeni tasvip etmiyorum. Bu da siteyi takip eden biri olarak bir eleştirim.

  • Havadelisi dedi ki:

   His bazında “tahmin”e izin verirsem, burası 15 gün sonranın saatlik tahminini yapanlarla, “kış bittiii, gettiiii” diye ağıt yakanlarla dolar. Denedim, öyle oluyor. Siz muhtemelen site yönetmiyor olduğunuz için bu tip şeylerle uğraşmanın ne kadar zor olduğunu bilmiyorsunuz.

   Ayrıca, bu blogun bir tarzı var. Altıncı hisle “tahmin” yapılan diğer sitelerden bir farkı olmalı. Böyle devam edeceğiz.

 44. LOSTSNOW dedi ki:

  Samsun merkez yılın en yoğun kar yağışını gece ve sabah olmak üzere aldı. Araçların ve çatıların üstü kar örtüsü ile kaplandı. 50 metre yükseklikteki yerleşim yerleri ise beyaza büründü. Burnumuzun dibine kadar gelen soğuk hava biraz daha aşağı inmedi. Bu yoklukta buna da şükür diyoruz. Pazar günü gelecek olan sistemde aynı şekilde kuzeyi teğet geçecek. Üzüldüğüm nokta Samsun şehir merkezine gece ve sabah saatlerinde kar yağacağını benim gibi kar severler arkadaşlara 1 hafta önceden söylemiştim. DMİ ise ısrarlı bir şekilde sıcaklığı yüksek tutup, yağmurlu gösteriyorlardı. Bu adamların aldıkları paralar haramdır vallahi. Havaya bakıp tahmin yapıyorlar. Yıldız varsa açık, bulut varsa kapalı veya yağmurlu diyorlar. Gerçi şimdi kadrolaşma var ya! Bunlar da malum, tahmin yaparak Allah’ın işine karışmak istemiyorlar herhalde. Bu arada dün Amasya Boraboy gölüne ve Samsun Akdağ kayak tesislerine çıkmıştım. Yaklaşık 1500 metre yüksekliktelerdi. Göl tümden buz tutmuştu. 850 hpa’daydım anlayacağınız.

 45. hava35 dedi ki:

  yav… bir hafta önce görünen sistem inseydi belki izmir’de bile kar vardı şu an… ama bakıyorum da günlük güneşlik… yanıyo izmir

 46. Ozan Deniz dedi ki:

  Geciken Kış Kıyamet
  Şunu düşünelim bir anlık. Tarih 21 Şubat 1987. Hepimiz bilgisayar başında hatta dışarıdayken elimizde telefonlar. GFS canımızı sıkmış. İnmesi gereken soğuk bir türlü inmemiş. Hava Delisi elinden geldiğince ümitlerimizi köreltiyor. 2 yıl önceki kış henüz unutulmamış. Ah diyoruz ne kıştı be. Sonra 12 run’ına hevesle bakıyoruz ya bir karışıklık var 240’larda ama güvensizlik var. Ya bir de mart be kardeşim güneş nerdeyse bronzlaştıracak cildimizi. Santiago NAO-AO ları yığmış siteye. Ozan Deniz ise o soğuğun mutlaka ineceğini söylüyor fakat bir sebebe bağlayamadığından tarafından yazdıkları HavaDelisi’nin elemesinden geçemiyor. Günler geçiyor ve o da ne. Bu bir rüya mı ? Tarih 1 mart ve GFS -20 leri dayamış Trakya’ya. Diyagram 1 m’lere yakın kar kalınlığı veriyor ve soğuğun sonu yok. TV’de ise 14 c ve güneşli günlerden bahsediliyor.. Ve 3 Mart Trakya’dan inanılmaz haberler geliyor. Radar dehşet. Yeşil renkte kar yağışları var. Ortalık yıkılıyor poyrazdan. İstanbul’lu ise 14 c lik güneşli gün tahmini duyup ertesi gün için piknik planları yapıyor. Ama gece saat 12 gibi İstanbul’ da kar olabileceğini ve kuzeydeki sistemin üzerimize yöneldiğinden bahsediliyor son anda tv’de ama çok geç çünkü İstanbul’un yarısı uyumuş. Sabah ise bir fırtına, bir gökgürültüsü, yağmur, dolu ve kar ve tarihi İstanbul günleri.
  Ama şimdi Ozan Deniz 2011’de soğuğun iniş sebebini ya da neden inemediğini anlamış. Soğuk, Azor’u bekleyecek. Hem de sabırla. Azor belirli dönemlerde Akdeniz’e ve Avrupa’ ya sokuluyor. Rusya’da bulunan soğuk da Azor olmadığında çok hızlı ve kolay sarkamıyor ve bu sistemde hiç sarkamıyor. Fakat tüm GFS run’larında soğuk devamlı orda nerdeyse sabit bir şekilde duruyor. Azor geldiğinde inmesi beklenir. Tıpkı 2006 da olduğu gibi Azor gelir ve soğuk ve kar gelir (Umarım) Bunu yazayım da elenmesin yazım 🙂

  • Havadelisi dedi ki:

   Beni acımasız bir gestapo, Santiago’yu da kızıl NAOcu gibi gösterdiğin için seni kınıyoruz ama yazı çok güzel 🙂

  • Armando dedi ki:

   Ozan Deniz arkadaşım soğuk Azor’u beklerse daha çok bekler. Bu model döngüsü öyle bir illettir ki 6 saatte tüm senaryoyu mahvedip daha da göstermezler. Şahsen bu denli güçlü YB’ın olduğu Avrupa ve güney havzamızda üzerimize salınım olması çok zor. Öyle ki mevcut senaryonun değişme durumu da görünmüyor. Karşımız da uçsuz bucaksız bir YB var, sözlerin çok güzel ama inanması güç 🙂

   • Havadelisi dedi ki:

    Ozan Deniz önceki GFS çalıştırmasının gerçeğe yakın olduğunu, sen de bu son çalıştırmanın gerçeğe yakın olduğunu düşündüğünüz için böyle yorumlar yapıyorsunuz bana kalırsa. Gelgelelim gerçek şu ki henüz bir şey belli değil, bekleyeceğiz 🙂 Bu arada hangi YB’den bahsettiğini anlayamadım, doğru konum alan kocaman bir YB Türkiye’yi pekala karlara da gömebilir, önceki iki çalıştırmada olduğu gibi.

   • havaankara dedi ki:

    Ozan Deniz Bey’in bahsettiği 7-8 Şubat 1976’daki basınç yerleşimlerine benzer bir oluşumun gerçekleşme ihtimali ile ilgili olarak 08.02.2011.06Z çıktısından bir görünüm eklemiştim. Bir de bugünkü 00Z çıktısından yine 19 Şubat 2011 12Z görünümünü gönderiyorum. Bilmiyorum yanlış mı yorumluyorum ama, bana göre maç ortada gözüküyor. Hatta Avrupa’daki bahsettiğiniz YB (19 Şubat’ta görünen) biraz daha güçlense ama yeri biraz Güneybatı’ya doğru kaysa güzel bir sistem alabiliriz diye yorumluyorum ben. (yanlış mı düşünüyorum.) Tamam, efsane göremeyebiliriz ama daha 8 gün varken ve sınırda dolaşılırken mevcut senaryonun değişmeyeceğini iddia etmek totem yapmaktan başka birşey değildir diye düşünüyorum. 🙂

    Resim 1, Resim 2, Resim 3.

    • Ozan Deniz dedi ki:

     O inanılmaz soğuğun Atlantik tarafından süpürülemeyeceğini düşünüyorum. Soğuk cidden çok güçlü çünkü. Ama model bunu zaman zaman böyle veriyor. Bakalım göreceğiz…

 47. Behlül dedi ki:

  Modelci Bastardi 🙂 Adam hala neler diyor acaba şunu mu demek istiyor vahşi soğukların sınırları batıda Almanya güney doğuda Türkiye arasında kalan bölge mi yoksa Türkiye’yi de içine alıyor mu Bastardi abimizin en vahşi soğukları ona göre şubat çok vahşiydi şimdi mart olmuş ama Haziran’a kadar öteleyemez herhalde 🙂 bu arada Karadeniz bölgesi bence 13’ünden sonra kar yağışları alabilir buna kıyılar da dahil hocam….hatta abartıyorum karadeniz özellikle de sinop’tan doğusu kıyılar dahil kara gömülebilir…

  • Havadelisi dedi ki:

   Ver gazı alev alsın yapıyor işte.. Türkler tarafından izlendiğini anladı, fırsatı kaçırır mı.

   Yalnız şu var, “durun bakalım daha belli olmaz” yazınca burada, bazı aklıevveller “kar yok demişti o” diye bikbik edeceklerdir. Geçenlerde de yazdığım gibi, kış bitmedi, Rusya’da sağlam soğuklar toplanıyor, pat diye (bir gecede değil) tepemize de inebilir o soğuklar uygun basınç yerleşimleri olursa. Ki zaten kuzeyimizi yalayıp geçecek bir iki sistem kesinleşti, senin de dediğin gibi Karadeniz kıyılarında özellikle yamaçlar güzel karlar alacaktır. Uzun vadeye olması gerekenden fazla anlam yüklemeden, olasılıkları değerlendirerek takibe devam.

   • Behlül dedi ki:

    Hocam Karadeniz kıyılar dahil coşmuş kısa vadeli ama 2-3 gün sonra daha iyi yağışlar gelebilir.. 🙂 herhalde bastardi sabah modellerinden sonra vahşi tahminini biraz yumşatabilir.. 🙂

 48. Eren dedi ki:

  Merhabalar;
  Benim bir sorum olacak. Geçmişe dönük günlük 850 hPa sıcaklıklarını wetterzentrale arşivinden haritalara bakarak görebiliyoruz. Bu veriyi yine günlük olarak ve İstanbul için bir tablo şeklinde görebileceğimiz ve hatta bilgisayara indirebileceğimiz bir adres var mıdır? Varsa paylaşabilirseniz çok sevinirim.

  Bir de yine geçmişe dönük günlük 2m sıcaklık bilgilerini veren bir site mevcuttu, Hollanda sitesiydi yanlış hatırlamıyorsam. O adresi de tekrar verebilir misiniz? Geçmiş yorumlarda paylaşılmıştı sanırsam ama şimdi bulamadım.

  Teşekkürler.

  • Havadelisi dedi ki:

   Reanaliz verilerine buradan ulaşabilir, bilgisayarınıza indirebilir (formatlar teknik bilgi gerektirir), ya da web sayfasında istediğiniz zaman dilimini çizdirebilirsiniz.

   Hollanda sitesindeki 2 metre reanaliz sıcaklıkları değil, istasyon ölçümleri. Nasıl ulaşıldığını şurada anlattım.

 49. havadansudan dedi ki:

  havadansudan adana’dan bildiriyor 🙂 burda mükemmel bir bahar havası var. hava güneşli, bulutsuz, rüzgarsız, sıcaklık 20 derece civarında.

 50. White Fox dedi ki:

  Şahsi kanaatimce, şimdi öngörüyü (nowcasting) hava tahmininden saymıyorum. Gerçek anlamda, insanları önceden haberdar edecek nitelikte bir şey değil bu, olağan bir şeyin yorumlaması gibi geliyor bana ve buna başarı bakımından hiçbir şekilde itibar göstermiyorum.

  Örneğin, Devlet Meteoroloji İşleri, belli bir yöreyi gün boyu yağışsız gösterdiği halde, akşam radarda birşeyler gözükünce, anında son dakika uyarısı verip, “bu akşam yağışlı” diye haritada bir alanı renklendirerek uyarı veriyor. Sonra da sanki DMİ yağış tahminini yapmış, insanları bilgilendirmiş oluyor. (Yani aslında, yaptığı hatayı son duruma göre düzeltmeye çalışıyor.)

  Yaklaşık 2 hafta önce (29 Ocak) iç kesimlerde görülen kar yağışında da, kuvvetli yağış uyarısını aynen bu şekilde yaptılar. Akşama doğru, Kıyı Ege bölümünden Uşak’a kadar etkili bir kütle vardı ve bu kütlenin Afyon – Eskişehir – Kütahya’ya doğru gittiğini artık 9 yaşındaki bir çocuğun bile anlayabileceği netlik kazanınca, DMİ’de hemen o bölgeye yoğun kar yağışı uyarısında bulundu. Fakat, gün boyu DMİ’nin o şehirlerde bir yoğun kar uyarısı da yoktu. Sizce bunu tahmin olarak mı yoksa, son durum değerlendirmesi olarak mı görmek doğru ? Burda açık bir şekilde, Kütahya’ya yağan 30 cm karı önceden bilemediler, son dakika uyarısı sadece tahmin hatalarının tesirini azaltmak için yapılan bir manevradan başka bir şey sayılamaz. Yani, ben şimdigörüyü bu yüzden kısa vadeli tahmin yapmak olarak görmüyorum.

  Peki bu son dakika uyarılarından, kamuoyunun yüzde kaçlık bölümünün haberi oluyor olabilir, bu şekilde çalışmayı alışkanlık haline getiren bir kurum, gerçekten övgü hak edebilir mi?

  • Havadelisi dedi ki:

   Bence yanıldığın çok önemli bir nokta var, o da şu: Radara bakınca herkesin senin gördüğün şeyi görebildiğini sanıyorsun. Ama öyle değil. Biz bu işin delisi olduğumuz için bize en basit gelen yorumları herkesin de zaten yapıyor olduğunu düşünme eğilimine giriyoruz. Oysa normal adam radara bakmaz bile. Normal adamdan kastım hava delisi olmayan adam, buna çok iyi eğitimli ve interneti kullanmayı bilen, dil bilen insanlar da dahil. En azından ben bunu gördüm, yanılıyorsam düzeltin.

   İşte tam da bunun için şimdigörü çok önemli. Ama şimdigörüden kastım zevk için takip değil, nokta atışı şeklinde çok kısa vadeli uyarı yapmak. DMİ bunları doğru ve zamanında yapabilse çok iyi bir iş yapmış olacak, ama senin de anlattığın gibi yapamıyor.

   Mesela: Orta dereceli bir yağmur/kar yağıyor olsun. Dışarıya çıkması gereken adam bunun devam edip etmeyeceğini kesinlikle öğrenmek ister. Zayıflayacak mı yağış, yoksa daha da mı artacak bunu bilmek ister. Ve havaya özel bir ilgi duymuyorsa radara bakmaya, onu yorumlamaya üşenir. Birisinin ona sözle / yazıyla anlatmasını tercih eder. Ustaca bir şimdigörünin tam da burada devreye girmesi gerekir.

   Bir örnek:

   1

   Ne diyor, I40 yolu boyunca ve güneyinde yoğun kar devam ediyor, önümüzdeki birkaç saat içinde batıdan başlayarak zayıflayacak, ama daha doğuda devam edecek, dikkatli olunsun vb. Zamanında uyarı yapıyor ve ayrıntı bildiriyor. Ve bu sadece yerel meteorolog tarafından doğru ve zamanında yapılabilir, DMİ’nin Ankara merkezli dinozor sistemi bunu yapamaz. Yapamadıkları için, 6 Şubat 2006’da Boğaz Köprüsü trafiği sabah kardan kilitlendiğinde halen “yağışlar öğleden sonra karla karışık yağmur ve kara dönecek” diyorlardı.

   Sözün özü, bizim gibilere çok basit gelen bilginin normal insanlara en doğru şekilde ve zamanda en etkili biçimde duyurulmasıdır şimdigörü. Kolay bir iş olmadığı DMİ’nin yapamamasından belli.

   • Ozan Deniz dedi ki:

    Her kelimene katılıyorum Ozan. Çok ilginç de bir durum var, sen ya da başkaları yaşıyormu bilmem. Benim yıllardır bu konuyla ilgili olduğumu bilen ailem, çevrem ve arkadaşlarım halen ” bak tv söyledi havalar soğuyacakmış ” ya da ”salı kar varmış komşu söyledi” diyebiliyor. Ben de bir şey demiyorum artık.

Yorumlar kapatıldı.