Atış Serbest” üzerine 28.845 düşünce

 1. mustafa okan (@mustaphaokan)

  Yeni çıkmış…dumanı tüterken kitapçılarda ve kitap sitelerinde yerini aldı!Miktad Hoca ile yurdumuzun “bağzı genj havadelilerinin” katkısı olmuş yanlış anlamadıysam…Karmaşık meteorolojik olayları “Bilal’e anlatır gibi” verdiğini iddia ettiğinden ben de hemen sipariş vereceğim!Yalnız hafif tuzlu tabii ama emeğe ve bilime saygının önünde eğiliyor,tavsiye ediyorum!
  @Miktadca şöyle yazmış bizlere:Hava delisi, kar sevdalısı, meteoroloji manyağı okumalı: https://www.nobelkitap.com/kitap_130698_meteoroloji-atmosferimizi-anlamak.html

  1. mustafa okan (@mustaphaokan)

   İskenderun Arsuz tarafı da yaklaşık 3 saate yakın güzel yağmur almış…limon,portakal vs narenciye ağaçlarında biriken (nimet) çöl tozları yıkanmış..hem de toprak güzel doymuş!

    1. mustafa okan (@mustaphaokan)

     BAŞLIK: Çukurova ve Akdeniz’li Havadelilerinin durumu!
     Emre Hocam,birşey dikkatimi çekti..Biz Akdeniz bölgesi orjinliler son günlerde sitede bir hayli nüfuza sahipmişiz gibi…(Çukurovalısı,Mersinlisi,İskenderun Arzsuzlusu,Adana ve Ceyhanlısı,Silifkelisi..Erdemli,Kıbrıslısı..hatta iddia ediyorum “toprağım” ız Ermenek,Konya (Çihiro) ve Karamanlı aziz hemşehrilerimiz de..–hüsnü kuruntu da olabilir)..Ne diyorsunuz,iktidarı ele geçirebilir miyiz hocam :)) ? Şöyle Havadelisi Anayasasını tamamen veya bir kısmını tağyir..tebdil veya ilgaya başvurmadan demokratik yollardan barajları aşarak diyorum! Hazır Ozan Hocamız da başkent Moda’da değilken hani :))

 2. Emre29(Sakarya/Sapanca/Kırkpınar-50 m)

  Hatay Samandağ’da denizde hortum olmuş orada olan akrabalarım söyledi,fotoğraf atmalarını istedim onlar fotoğraf atınca fotoğrafları buraya atacağım.Aslında bayram tatilinde oraya akrabalarımın yanına gidecektim ama bilet bulamadım,şanssızlık işte..

 3. Orajhastası (Çukurova / Adana - 82m)

  Adana Bölge 93 mm oldu. Türkiye’nin en büyük şehirlerinden birinde bu şiddette bir yağış etkili oluyor. Ama MGM bunu tahmin edemiyor. Bugün güya orta kuvvette yani 20 milimetreden daha az miktarda bir yağış vardı Adana’da. Hadi ani gelişen bir sistem oldu ve önceden tahmin edilemedi diyelim. MGM radarı ve anlık uyarı sistemi ne için var? Radarda görünmüyor muydu bu yağış? Buna rağmen uyarı niçin zamanında verilmedi?

   1. sonerbuyuk (aydıncık/Mersin/50m)

    Vay be, daha dün boşuna heyecan demekteydin. Bugün supriz yağışla senlendiniz. Dunde ben kibrisi özledim durdum. bizede gelir diye ama yok, çarşamba antalyayi vuracak kütleler yoldan cikarda bizi gorurmu bilmem. adana gibi supriz yapsa fena olmaz.

 4. Orajhastası (Çukurova / Adana - 82m)

  Dualarım kabul oldu :). Çok etkili bir sağanak alıyoruz.

  Umarım artık serinleme de olur. Bilhassa bu Eylül geceler çok sıcak geçti. En büyük sıkıntı o oldu. Yoksa Adana’da gündüz sıcaklıkları bakımından Ağustos ile Eylül arasında bir fark yoktur. Gündüz ortalaması Ağustos için 34, Eylül için 33 derecedir ama geceleri Eylül ayı Ağustos ayına göre 3-4 derece daha serin olması gerekirken, bu Eylül gece sıcaklıkları Adana’da 24-25 derece seviyesinde gitti hep :(.

 5. baymineral - İzmit (35 m.s.l.m.) ve Kerpe (18 m.s.l.m.)

  2015 yılı Eylül ayını bir yaz ayı gibi yaşıyoruz. Umarım sezonluk pastırma yazlarını şimdiden toptan yaşıyoruzdur. Belkide bu sonbahar-kış sezonunda pastırma yazı yaşamayacağız. Kim bilir. 🙂

  Bugün sonbahara resmen girdik. Hepimize hayırlısı olsun. Bol karlı, soğuklu ve optik hadiseli bir sezon geçirelim.

   1. Emre29(Sakarya/Sapanca/Kırkpınar-50 m)

    Bu konuyla ilgili pek bilgim yok adı yanlış olabilir ama çıplak gözle bayağı netti.Cumartesi ve pazar günleri Sakarya merkezde olduğum için fotoğraf makinem yanımda değildi ama bu iki günde de akşam saatleri sirüs doluydu.Bu optik hadiseler ile ilgili ayrıntılı bilgi veren bir site var mı,varsa linkini atabilir misiniz? Bu arada çarşının ortasında fotoğrafı çekerken bana doğru bakan gözleri asla unutamam 😀

   2. baymineral - İzmit (35 m.s.l.m.) ve Kerpe (18 m.s.l.m.)

    Güneş’ in etrafında çember parçası olarak değil de yukarıdan kavis yapar gibi göründüğünden circumzenithal arc olduğunu düşündüm. Konu hakkında en iyi sitelerden birisi bu: http://www.atoptics.co.uk/

    Fark ettiğim üzere atmosferik optik hadiseler ülkemizde pek bilnmediğinden farkındalık yaratmaya çalışıyorum. Fırtınalar ve kar yağışları kadar ilgi çekici bence. Çoğu terimin Türkçesi bile yok. Onları ben de yeni yeni öğrenmeye başladım. Ülkemizdeki hava delilerinin dört mevsim gökyüzüne bakmaları için, kışın kar yağışı olmayan günlerde de heyecanlanmaları için optik hadise gözlemlerinin yaygınlaşmasını hayal ediyorum. Kışın bu tür hadiselerin oluşma olasılığı daha fazla gibi geliyor. Soğuk yörelerde yalancı güneş gibi olayların yaşanması için sirüslere ihtiyaç yok. Kışın sıfırın altındaki sıcaklıkların yaşandığı soğuk sabah ve akşamlarında görülebilir.

    Ben sırf soğuk hava yalancı güneşi görürüm diye soğuk ve nemli dağlara (Ilgaz, Kartalkaya v.s.) gitmeyi düşünüyorum.

    Konu hakkında Türkiye dışında da pek merak yok. Bulabildiğim en kalabalık optik hadise grubu bu: https://www.facebook.com/groups/32601277584/?fref=ts

    Optik hadiselerle ilgili bir blog kurdum. Atmosferolaylari.blogspot şeklinde. Facebook grubunu da kurayım mı bilmiyorum.

    Arada sırada sizlerden konu hakkında fotoğrafların geliyor olması beni çok mutlu ediyor.

 6. welbane (Çayyolu/Ankara, 900 m.)

  Korkunç bir Eylül geçiriyoruz iç ve Doğu bölgeler olarak malesef. 6-10 derece ortalama üstü giden sıcaklıklar Eylül sonuna kadar düşemeyecek gibi duruyor. Modellerde bir iki çalıştırma üst üste serinleme görünse bir sonraki çalıştırmada cehennemi sıcaklıklar daha ısrarlı bir şekilde geri dönüyor. Yağışın y’si yok ortalıkta. Bu şekilde Eylül rekorlarının tuz buz olması kaçınılmaz.Yaz geç geldi diye sevinmek de beyhude vaktini doldurmadan gitmiyor lanet olasıca.

   1. Karpat (Manisa-120m)

    Sistem hem gücünü hem de yönünü biraz değiştirmiş gibi. Bu sistem Muğla-Antalya sistemi, deniz suyu sıcaklıkların 30 dereceye varması düşen yağışın miktarını ve şiddetini artıracaktır özellikle Teke Yarımadası bu sistemden en fazla yağış alacak yer gibi duruyor.

    Mersin-Hatay arası ise daha çok Orta Akdeniz değil de kuzeyden gelen polar baskınların Doğu Akdeniz’de oluşturduğu tepki siklonları ile yağış alan yerler. Dediğiniz gibi Antalya’dan öteye pek çalışmıyor bu hava kütleleri.

 7. Orajhastası (Çukurova / Adana - 82m)

  Sivas’ın Altınyayla, Kangal ve İmranlı ilçeleri bugünlerde ülkemizde karasal iklim koşullarının en sert şekilde etkili olduğu yerler olmuş. 18 Eylül 2015 tarihinde Altınyayla’da en düşük sıcaklık 0.5 dereceyken aynı gün en yüksek sıcaklık 29.9 derece ölçülmüş. Aynı tarihte Kangal’da en düşük sıcaklık 1.6 dereceyken en yüksek sıcaklık 30.6 derece olmuş. Yine aynı tarihte İmranlı’da gecenin en düşük sıcaklığı 0.2 dereceyken günün en yüksek sıcaklığı 29.0 derece ölçülmüş. Gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkı otuz dereceye dayanmış. Muazzam bir fark. 😮

 8. baymineral - İzmit (35 m.s.l.m.) ve Kerpe (18 m.s.l.m.)

  Atlantropa isimli gerçekten çılgın bir proje varmış. Yeni öğrendim. Cebelitarık Boğazı, Sicilya Kanalı ve Çanakkale Boğazı’ na barajlar yapılarak Akdeniz’ in deniz seviyesi düşürülüp büyük kara parçaları ortaya çıkartılacakmış. Bu proje velev ki gerçek oldu, ekosisteme olan etkileri dışında iklime olan etkilerini hayal etmeye çalışıyorum. Adriyatik Denizi büyük oranda yok olacağından oradaki deniz etkili yağışlar doğal olarak güney kesimi haricinde sona erecektir. Ege Denizi ise bayağı küçüleceğinden Ege kıyılarında ciddi iklim değişimleri görülebilir. Muhtemelen Süveyş Kanalı üzerinden büyük bir tahliye kanalı açılmazsa Akdeniz’ in tuzluluk oranı çok fazla yükselebilir. Bu da deniz ekosistemine ciddi etkilerde bulunurdu. http://www.iflscience.com/environment/atlantropa-colossal-1920s-plan-dam-mediterranean-and-create-supercontinent

  1. timur fırtına(Çekmeköy/İST,150 m)

   İnsanlığın bu tarz projelerden uzak durması gerek.Tüm geleceğimiz harap olabilir bu çalışmalar yüzünden. Amaç sanırım Avrupa ülkelerin ekstra toprak elde etmesi. Sırf bunu yapmak için tüm ekosistemi değiştirmek istiyorlar.

  2. baymineral - İzmit (35 m.s.l.m.) ve Kerpe (18 m.s.l.m.)

   Velev ki yaptılar, Akdeniz’ e gelen fazla suyu nasıl gönderecekler? Süveyş Kanalı vasıtasıyla Kızıldeniz’ e doğru su akışı olması lazım, ama teknik açıdan mümkün olabileceğini sanmıyorum. Süveyş Kanalı’ nın kuzey girişiyle güney girişi arasında yaklaşık 200 metre kot farklı olacak. Sirkülasyon için o kadar suyu nasıl pompalarlar bilemem. İstanbul Boğazı dolusu suyu sürekli olarak Kızıldeniz’ e pompalamaları gerek. Teknik olarak baraj yapmak mümkün olsa da Akdeniz havzasına bir şekilde gelecek olan fazla suyu okyanuslara gönderme sorunu sebebiyle gerçekleşmesi imkansıza yakın bir proje. Kafalarını daha faydalı şeylere yoracaklarına neler düşünmüşler. Neyse ki vazgeçmişler.

    1. mustafa okan (@mustaphaokan)

     Evet…Çok haklısın Timur!Durmak yok endişelenmeye devam!Bugün de Yenikapı dolgu alanındaki “Teröre Lanet” (?) adlı “parti” mitinginden alınan mesajdan anlaşıldı ki : Korkun ve endişeyi elden bırakmayın..denizler,dağlar,dereler,ormanlar ve iklim..biz bir avuç endişeli için önemli..gerisi tam palavra!

 9. Antibiyotik - Bodrum 2 mt

  havadan.org üzerinde bir parça değindim. Kuzey kutup dairesi içinde buz örtüsü bildiğiniz gibi son yılların en düşük seviyesinde. Ama, ilginç bir detay göze çarpıyor, buz miktarı bu yıl daha erken artışa geçti. Uzun yıllar ortalamasına baktığımızda bu günlerde erime süreci devam edip, 1-2 hafta sonra tekrar buz örtüsü artışa geçiyordu. Bu takip etmeye değer bir detay. Geçen kış hatırlarsınız, Sibirya kar örtüsü güçlü Sibirya yb’si yanılgısı pek çok kişiyi esir almış, bizler de ters korelasyonu sıkça açıklamak durumunda kalmıştık. Kar örtüsünün tam tersi, buz örtüsü Sibirya yükseği için daha doğru bir gösterge.

  1. timur fırtına(Çekmeköy/İST,150 m)

   Hemen bastınız eksiyi 🙂 Sanırım kendimi biraz yanlış ifade ettim. Demek istediğim şey, deniz suyu sıcaklığı sistemlerin kendisini değil, yağıştaki o aşırılığın doğuruyor. Tabi ki de deniz sıcaklığı tek başına etkili olamaz.

   Bu arada bu haritanın linki:

  1. timur fırtına(Çekmeköy/İST,150 m)

   Sabaha karşı Doğu’da gördüğünüz bu parlak gezegen Venüs’dü.Ayrıca Venüs’ün altında Mars ve Jüpiter’i de görebilirsiniz onlar da parlaklar. Venüs en parlak dönemlerinde gökyüzünde Güneş ve Ay’dan sonra üçüncü en parlak objedir.

   1. Antibiyotik - Bodrum 2 mt

    Haziran, Temmuz ayları boyunca Venüs ve Jüpiter batı ufkunda çok güzel bir görüntü sundular bize. Temmuz sonlarında Ay’da onlara eşlik etti.
    Yıldız ve gezegen ayrımını yapamayan arkadaşlara ufak bir tüyo vereyim. Obje titreşiyorsa yıldız, sabit yani titreşmeyen ışık veriyorsa gezegendir.

 10. El NiNo (Çayeli/RİZE, 400m)

  Dün akşam saatlerinde Ovit Dağı.
  Araba termometresi 6°C’yi gösteriyordu.
  30-40 km/s rüzgar vardı. Uzun süe dışarıda kalındığında hipotermi geçirmek kaçınılmaz.
  Gördüğünüz üzere Karadeniz tarafında duman var. Sivrikaya köyünden biraz aşağıya kadar duman çok etkiliydi.

    1. mustafa okan (@mustaphaokan)

     Bence de biraz fazla abartilmis bir TheTelegraph haberi..zaten haberin altindaki bazi “Inciluz Havadelileri” de pek hos mesajlar birakmamis anlasilan!Yalniz gecmis yillarda ElNino donemleri ertesinde tesaduf mu desek ne desek ada iyi kar almis o kis! 2007 – 2009 – 2011 ve 2013 kislari mesela!

    1. mustafa okan (@mustaphaokan)

     Hocam Ada’da piser bize de duser diyelim…ama pinti Ingilizler’den bize bir hayir yok bu kis gibi geliyor bana da!Biz yine en iyisi kendi Ada ve Moda sahillerinde bekliyelim..her zaman yollarini gozleyelim..baki selam!

  1. baymineral - İzmit (35 m.s.l.m.) ve Kerpe (18 m.s.l.m.)

   Ehliyetimi de aldım, artık İzmit merkezine sağlam kar yapmayacak sınırda sistemlerde karın en iyi yağacağı ama uzun süre mahsur kalmayacağım yerlere önceden gidip sistemi arabalı kış kampı modunda izleyeceğim. Bir tane sistemi arabada yaşasam da o bana yetecektir. Birden fazlasına hayır demem tabi.

   İzmit yakınlarında tipi en iyi Umuttepe ve Akmeşe civarında yaşanıyor.

   Genel olarak tahminlerden çıkardığım üzere ılık bir kış beklentisi var. Gelecek olan sağlam sistemlerin ise Marmara’ nın doğusu ve daha doğusunu etkileme potansiyeli var sanırım. Kışın sadece Şubat 1997 sistemi gibi bir sistem yaşansa beni doyurur.

   Aklıma gelmişken Havadelisi’ ne bir soru: Şubat 1997 sisteminde siklonik karla beraber DEK karışığıydı galiba. İlk iki günden sonra aralıklı kar geçişleri hatırlıyorum sanki.

  1. baymineral - İzmit (35 m.s.l.m.) ve Kerpe (18 m.s.l.m.)

   Orta ve liseyi okuduğum okul, Kartepe’ yi rahatça görüyor. Kışın kuzeyden bulutların Kartepe’ ye takıldığını sıklıkla görmüştüm. Kartepe adeta bir bulut barajı gibi. Yıllık yağış miktarı İzmit merkezin rahatlıkla iki katı olabilir. Rakımı daha az olmasına rağmen Uludağ’ dan daha fazla kar alan bir yer. Kartepe eğer Uludağ kadar yüksek olsaydı sıradışı kar kalınlıkları ölçülen Dünya’ nın nadide yerlerinden birisi olurdu.

   Bursa/Kocaeli radarı açıldığı zaman yağışlı zamanlarda Kartepe’ ye takılan bulut yığınlarını takip edebiliriz diye umuyorum.

 11. ademsakal (Kartal, 104m)

  Bir deney izledim şimdi, Yağmur oluşumunda olmazsa olmazımız toz zerreciğidir diyor ve bunu kanitliyor deneyde.
  1. Toz parçasının olmadığı bir bölgede yağmur yada kar yağar mı? Neme doygun ve soğuk havaya temas etmişse bir kütle yağmur yağmayabilir mi?
  2. Bu mantıkla okyanusun ortasında da, haftalar süren muson yağmurlarında da devamlı bir toz taşınımımı söz konusu?
  3. 1995’li yıllarda açık havada bir mahalle büyüklüğünde parça parça tam üstümüzden 15 dakikada bir 3-4 saat süren şimşekli ama yağışsız kütleler geçmişti. Toz parçası olmadığı içinmi yağış bırakmamıştı merak ettim.
  4. Birde ağzımızda biraz havayı sıkıştırıp dışarı bırakınca buharın rengini yani bulutun oluşumunu görebiliyoruz, hava yükselip genlestiği için ısı kaybedip buhar rengini alırmış. O zaman basınç altında kalan hava neden buhar rengini alıyor?
  Teşekkürler

  1. El NiNo (Çayeli/RİZE, 400m)

   illa toz olacak diye birşey yok. tuz iyonları filan.
   hatta hava çok soğuduğunda havada toz zerreciği olmasa da buharın bir kısmı donabiliyor. o donma gerçekleştiğinde donan parçaçıklar geriye kalan buhar için donma parçacağı oluyor.

 12. Weather37 ( Çatalzeytin /Kast,50m )

  Yağışa hala doyamasam da gök gürültüsü öğleden itibaren hep vardı bulut seviyesi de çok aşağıdaydı bir ara hortum çıkacak sandım .Şu an 9 mm yağış almış ama gece boyu daha çok artar büyük ihtimal 🙂

 13. baymineral - İzmit (35 m.s.l.m.) ve Kerpe (18 m.s.l.m.)

  Bugün İstanbul’ dan gelen annemi Kandıra’ da karşılamak için biraz erken çıkıp serin cephe girişiyle aksiyonlu bir buluşma yaşamak amacıyla arabayla Bağırganlı tarafına gittim. Tam da hayalini kurduğum türde bir buluşma yaşadım ve downburst tadında fırtınalı bir sağanağın içinden geçtim. Yaklaşık 10 dakika boyunca tufanı yaşadım. Silecekleri son hızda çalıştırmama rağmen görüş mesafesi zaman zaman çok düştü. Kerpe’ ye döndüğümde serin cephe girişinin orada o kadar aksiyon yaratmadığını öğrendim. Yani iyi ki de Bağırganlı yapmışım. Yaklaşan bulutlar yemyeşildi. Dolu bekliyordum, fakat yağış sırasında çok az ve ufak taneli dolu yağışı görüldü. Yaşadıklarımın videosu var. Talep olursa yükleyebilirim.

 14. dogukocatepe (Kayışdağı / İstanbul 130m)

  Son MGM verilerine göre Eyüp 29.8, Beykoz 26, Terkos 14.2, Şile İsaköy 27.6, Şile 10.8, Sariyer 23.9, Göztepe 22.8, Güngören 19.4, Kartal 13.5 mm, Büyükçekmece 50 mm yağış aldı.


  Yağış kesilecek gibi görünmüyor. Kayışdağı’da 2 saattir ara ara zayıflasa da kuvvetli bir şekilde yağan yağmur var. Arada gök de gürlüyor. 🙂

  1. dogukocatepe (Kayışdağı / İstanbul 130m)

   Eyüp 48.2 mm, Büyükçekmece 52 mm, Samandıra 48.3 mm, Sancaktepe 88.7 mm, Ümraniye 56 mm, Beykoz 31.5 mm, Çekmeköy 39.4 mm, Ömerli 92.6 mm, Şile İsaköy 42 mm yağış almış.

   Burada ise yağmur hala yağıyor, Ataşehir diye bir istasyon yok, kaç mm yağdı bilmiyorum. 😦 Bol yağdı diyebileceğim sadece.

 15. Commandouz (Bayrampaşa-148 m)

  Bayrampaşa’nin civarı koparken onca hengameye rağmen burada daha damla düşmemesine ne demeli. Umutlar azalıyor..

  Oy delisi delisi
  Yerim skewtinizi
  Bu kümülonumbuslarin
  Söyle nerde dolisi

 16. Şefik (Güzelçamlı/Kuşadası 20m)

  Kimse bahsetmiyor fakat Marmara (özellikle doğusu) ve Batı Karadeniz’i aksiyon dolu bir haftasonu bekliyor. Bazı yerlerden süper hücre veya su hortumu (belki tornado) gibi haberler gelebilir ama bu yeri kestirmek zor. Herhangi bir yeri vurabilir. Kararsızlık buna uygun. Bunun yanı sıra şiddetli hava koşullarının oluşturabileceği kötü şartlara karşı (sel-su baskını) dikkatli ve tedbirli olunmasında fayda var.

  1. sappokinowa

   Katılıyorum….sonbaharın ilk ciddi sistemine sanki site ahalisi biraz kayıtsız kaldı gibi . Facebook üzerinden her ne kadar uyarı verilse de , en azından burada da benzer uyarıları , bilgileri görmek isterdim doğrusu ….yazdan çıkmanın rehaveti diyelim 🙂

 17. baymineral - İzmit (35 m.s.l.m.) ve Kerpe (18 m.s.l.m.)

  Bugün optik hadise günüydü.

  Son bir kaç haftadır optik hadise yapan türde bulutlara denk gelmediğimden son bir kaç haftadır bu konuda bayağı hareketsizlik vardı. Bu sabah hayatımda ilk kez gün doğumunda yalancı güneşe denk geldim. Gün içinde parçalı haleler arada sırada görüldü. Sirüs ve benzeri bulutlar akşamüstü de cirit atınca sahilde bekledim. Yanardöner bulutlar da gördüm, gün batımı yalancı güneşi de. Gün içinde dörtlü bir kombinasyona denk gelmeme rağmen bu olayların hiç biri kuvvetli olmadığından fotoğrafları paylaşılabilir ölçüde olmadı. Bu tür hadiseler önceden dediğim gibi arada sırada görülmesine rağmen sirüs ve benzeri bulutlar genelde doğru zamanda doğru noktada olmadıklarından, olduklarında da başka bulutlar uyuzluk edip önlerini kapattığından (bugünkü gibi) nadiren muhteşem güzellikte olanlar oluyor. Bulutlar arasında benim belli belirsiz olan zayıf yalancı güneş yansımalarını, haleleri görmem, yağmur yağarken düşen bir kaç kar tanesini deneyimli gözlerinizle fark etmenize benziyor. 🙂 Bugün yağış olmamasına rağmen optik hadiseler ve kuvvetli poyraz aktivitesi sayesinde aksiyonlu bir gün yaşandı.

 18. Burak - 18m Tuzla/İST

  Cumartesi’yi Pazar’a bağlayan gece hızı 65 km/s’e ulaşan fırtına İstanbul’u Karadeniz kıyısından yalayıp Batı Karadeniz’e doğru hareket edecek gibi görünüyor

 19. baymineral - İzmit (35 m.s.l.m.) ve Kerpe (18 m.s.l.m.)

  MGM’ ye dün gece Bursa Radarı’ nı sordum. Az önce yanıt verdiler. Şimdiden hayırlı ve uğurlu olsun. Umarım kışa kadar halka açılır.

  Bursa Radarı, Bursa-Kocaeli il sınırında yer alıyor. Yuvacık-Aytepe’ nin hemen güneyinde. İstanbul radarının “maks” alanının doğusunda kalan Doğu Marmara illeri için çok iyi olacak.

  “Sayın KAYALAR,

  4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında istemiş olduğunuz bilgi veya belgeler ekte/aşağıda yer almaktadır.

  Bursa Radarı 19 Nisan 2015 tarihinde açılmış olup, test ve muayene sürecinin ardından radar ürünlerinin paylaşımına başlanacaktır.

  Bilgilerinize.

  METEOROLOJİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
  Bilgi Edinme Birimi”

 20. carcass (Eskişehir,804m)

  Bizim o çok sevdiğimiz, görmek için can attığımız yağmurlu havada şehit düşen kardeşlerimize Allah’tan rahmet; tüm Türkiye’ye sabır diliyorum. Yüreğimiz yanıyor, başımız sağ olsun.

 21. MeliksahMELO

  Adana’nın havasına bakabilir misiniz acaba?
  Beni bilgilendirebilir misiniz?

  Resmen filmlerdeki kum fırtınası görüntüsü var burada. Fakat rüzgar yok.

 22. Semih(Tuzla/İstanbul 15 m.)

  Bugün hayatımın en sıcak Eylül gününü yaşıyorum büyük ihtimalle. Bir ara MGM istasyonu 37.6 dereceyi gördü, evimin bulunduğu yer ise en yüksek 36.8 dereceyi gördü az önce.
  Kartal ve Göztepe Marmara istasyonları da 38 dereceyi geçti. Sabrın sonu selamet, cephe yolda geloo 😀

 23. Karpat (Manisa-120m)

  İçinde hocalarımın da bulunduğu Jeomorfoloji Derneği Hopa seliyle ilgili ön rapor hazırlamış, raporda şu ifade dikkatimi çekti:
  ”Hopa Meteoroloji İstasyonu verilerine göre, Hopa’da 22 Ağustos’ta 58,4mm, 24 Ağustos’ta 64,0mm, 25 Ağustos’ta ise 135,6mm yağış meydana gelmiştir. Bunlar şiddetli sağanak karakterdeki sıra dışı yağışlar olup, Hopa ve yakın çevresinde sel, taşkın ve heyelanların meydana gelmesinde tetikleyici rol oynamıştır. – See more at: http://www.jd.org.tr/icerik/jeomorfoloji-derne%C4%9Fi%E2%80%99nin-24-a%C4%9Fustos-2015-hopa-seli-ta%C5%9Fk%C4%B1n%C4%B1-ve-heyelanlar%C4%B1-hakk%C4%B1ndaki-%C3%B6n#sthash.2cmeg9Qa.AnfI5ptk.dpuf

  Yağış değerleri düşük değil mi? Özellikle selin meydana geldi 24 Ağustos gecesi için değerler düşük geldi bana. Rica etsem 22- 23-24 ve 25 Ağustos’da düşen toplam yağışı bana yollayabilecek var mı?

 24. Karpat (Manisa-120m)

  Sezonun en güçlü Akdeniz siklonu seçer, onun yer kartı görünümünü kaydederim. Geçen sezon ki bu siklon çok güzeldi şimdi baktım da çok özlemişim bu görüntüyü.

   1. Karpat (Manisa-120m)

    Böyle sistemler İç Ege’ye muazzam kar yağışları bırakıyor ama Kıyı ve Kuzey Ege pek nasiplenemiyor o yüzden bu siklonlar çok güzel de olsa ben sevemiyorum 😀

 25. Şefik (Güzelçamlı/Kuşadası 20m)

  Efendim artık sıkıldım Yaz’dan. Her gün deniz nereye kadar… Plajlarda da doluluk oranı iyice azaldı artık zaten. Eylül 2. haftasından itibaren serinletecek olan havalara oldukça ihtiyacım var… Sonbahar’ın ilerleyen dönemlerinden ise oldukça umut doluyum. Artık özlemle beklenen havaların gelmesi lazım!

Yorumlar kapalı.