Atış Serbest


DİKKAT! Atış Serbest sayfamızın adresi değişmiştir, artık sayfamız şuradadır.


 

28.845 Responses to Atış Serbest

 1. faseay dedi ki:

  Maşaallah bizim Karadeniz kıyılarının da Akdeniz’den aşağı kalır yanı yok geçen soğuk sistemde bile 10 derecenin altına düşmedi gündüz sıcaklıkları şimdi coşmuş Trabzon 19, Kocaeli 5 derece.

 2. Ozan Deniz dedi ki:

  Arkadaşlar GFS’nin yeni run’ı muhteşem. Herkes el ele versin dua edelim ve şu haritalar asla bozulmasın. Ozan Mert sen de lütfen :)) Bakar mısın 240’a.

  • Havadelisi dedi ki:

   Ozan bey 240 saat sonranın gerçekleşmeyeceğini bile bile hem kendinizi hem öteki hava delilerini gaza getirip sonra üzülmemenizi tavsiye ederim 🙂

   • Ozan Deniz dedi ki:

    240 için olan durumun başlangıcı 144 lerde başlıyor. zaten 144 e bakınca ben 240 ın oluşacagını anlıyorum yeterkı 144 tekı durum oluşşun:) harita okumam konusunda bir şüpheniz yok sanırım:)

 3. Behlül dedi ki:

  Grönland y.b. 1070 mb’ı gördü eğer modellerdeki rakama ulaştı ise avrupa’daki çok şiddetli soğukların kaynağı bu olabilir mi bizi ne kadar etkiler ve bu kadar güçlenmesinin sebebi nedir? bu y.b izlandayı aşağlara itip bize ılık havaların gelmesini sağlayabilir mi azor’un da bizi olumlu etkileyecek konuma gelmesine mani olabilir mi?

  • Havadelisi dedi ki:

   Benim bildiğim geniş ölçekli bir etkisi yok Grönland’ın.

   • Ozan Deniz dedi ki:

    1080 mb olunca grondlandaki yükseğin değeri etkisi oluyor işte bayağı. ingiltereye soğuk indiriyor ve orta avrupada siklon oluşturuyor. bizde ısınıyoruz dogusunda kaldığımız için siklonun

 4. grhc dedi ki:

  Biz ısınıyoruz tekrar avrupa gene coşuyor nedir bu böyle..

 5. toros70 dedi ki:

  Dün gece bulunduğumuz bölgede yıldırımlar, kuvvetli rüzgar ve yağış bizi sabaha kadar uyutmadı. Asıl ilginç olan ise sabah kalkınca her yer bembeyazdı ve yaklaşık 5 cm yüksekliğinde kırmızı renkli buz gibi dolu gibi bir şeyle kaplıydı.Bunu da gördük ya bir yaşımıza daha girdik. Şu an da ise yeniden kar başladı. Bakalım ne kadar tutacak. Sevindirici tarafı son bir haftada toplamda yere müthiş bir yağış düştü.

 6. santiagonowcast dedi ki:

  Bu habere Cemal Saydam hoca “yeahhhh!!!” yapar 🙂

 7. çihiro dedi ki:

  Konya’nın en yağışlı ayı Aralık olarak değişti! Güvenilir olan olmayan birçok kaynakta Konya’nın en yağışlı ayı yaklaşık 45 kg ile Mayıs ayıdır. Aralık ise az bir farkla ikinci sırada yer alır. Özellikle son 4 yılda Aralık yağışları Mayıs yağışlarından daha fazla gerçekleşti. Son yedi günde de Konya’ya düşen yağış miktarı 65 kg’a ulaştı (Kasım ayının tamamı ile birlikte yaklaşık 40 gündür yağış yoktu kentte). Dmi verilerine göre artık en yağışlı ayımız 0.2 kg fark ile Aralık 🙂

  gtgtgt

 8. santiagonowcast dedi ki:

  Bu Çinliler de işin tadını kaçırdı iyice, bir kerede soğuk model çiz be kardeşim, elin mi kopar 🙂 (16.12.2010 güncellemesi)

  gfgfg

 9. Yağmurcu dedi ki:

  dün kuşadasında nefis yağmur, şimşek ve fırtına manzaraları vardı, uzun zaman sonra ilk kez böyle bir gün yaşadım kuşadasında, rakamlar da bunu doğruluyor zaten: 56,6 kg.
  ilgilenen ve merak edenler için dün kaydettiğim videoların linkleri aşağıdadır.

  Link1

  Link2

 10. Excratarius dedi ki:

  Nolur sizce bu kar devam eder örtü yaparmi

  • ALKIM dedi ki:

   Yapmaz bence. Yükseklerde biraz yapsa bile erir gider, sabaha çıkmaz. Zaten lodos kabusu geri dönüyor en azından yılın son haftasına kadar.

 11. ALKIM dedi ki:

  Ben de Dudullu’dan yoğun sayılabilecek bir kar yağışı haberi vereyim. Araba üzerlerinde kar görülebilmekte.

 12. Dolucan dedi ki:

  Nişantaşı’nda hafif bir kar yağışı başladı.Pek ufak da değil taneler.

 13. baran dedi ki:

  burası bayrampaşa 50 dakikadır lapa lapa kar yağıyor….harika….inşallah devamı gelir…

 14. Excratarius dedi ki:

  Bahcesehir lapa lapa karlı su anda

 15. santiagonowcast dedi ki:

  Başakşehir – İkitelli’de yarım saattir lapa lapa %100 saf kar yağıyor, çatılar hafif tuttu.

  850 hPa’da hava sıcaklığı 0C civarında, ama -7C’de yağmayan kar şimdi nasıl yağıyor? Benim yorumum: GFS son modele baktığımızda Romanya ve Bulgaristan’ın Karadeniz kıyılarında ve Trakya’da havanın ciddi derecede soğuk olduğunu görebiliyoruz. Rüzgar da karayel ve gün batısına yakın esince soğuk hava İstanbul’a daha etkili şekilde girebilmiş.

  hkhj

 16. Ozan Deniz dedi ki:

  şu an çorlu siklonun gözünde yaprak kımıldamıyor:) yoğun bir yağmur 8 km batısında kar var ınanılmaz

  • santiagonowcast dedi ki:

   çorlu çorlu dedin turnayı gözünden vurdun en sonunda 🙂 dmi’ye göre 08.10 itibariyle -2C kuvvetli kar sağanağı

   • Ozan Deniz dedi ki:

    1 2 cm şu an. Çorluda şöyle bir durum vardır. 30 cm ve üstü olabilmesi için siklon yaklaşırken ki yağışi da kar alabilmeli. yani edirne ve malkara gibi

 17. Ozan Deniz dedi ki:

  TEKIRDAG CORLU MEYDAN 16 Aralık 23:50 Kuzeyden, 19 10 7 C 93
  TEKIRDAG TEKIRDAG 17 Aralık 00:00 Batıdan, 13 10 1 C 89

  Böyle bir durumu ilk kez goruyorum. ozan sende bak sende görmedin . corlu tekirdag arası kus ucumu 14 km dir 🙂

 18. santiagonowcast dedi ki:

  Alçak basınç merkezi yaklaşıyor, Trakya’ya yoğun bir yağış geliyor.. 850hPa sıcaklığını 0C civarında varsayarsak, bu yağışı bazı yerler kar, bazı yerler donan yağmur, bazıları da yağmur/kky olarak alabilir..

  Blog takipçilerine özel animasyonlar;

  19.30-23.00 arası renklendirilmiş uydu animasyonu – burada

  17.15-23.15 arası infrared uydu animasyonu – burada

  18.00-23.15 arası İstanbul radarı animasyonu – burada

  22.45 itibariyle bulutların yönleri – burada

 19. *sessizlik dedi ki:

  Bi sorum var? Acaba orta Akdeniz üzerinden gelen bu kuvvetli ılık ve yağışlı hava nasıl oluyo da Edirne ve çevresine kar bırakıyor. Rüzgar kuzeyli yönlerden gözüküyor ancak bulutlar güneyden ilerliyor ben bu durumu anlayamadım bilgilendirebilecek bir arkadaşımız varsa çok sevinirim..

  • Ozan Deniz dedi ki:

   Edirne yüksek bulutlardan yağışı alıyor ve yağış da bu yüzden güneyli yani siklonla beraber gelen bulutlardan oluşuyor. Edirne zeminde soğuk havayı siklonun batısında kaldığından yanı soğuk tarafında olduğundan görüyor. Şu an tekirdağ deniz kıyısı 1 c çorlu daha içeride ama 14 km doğuda 7 c. bu hayatımda ilk kez gördüğüm bir durum ve şaşkınım. Hala sıcak tarafında çorlu.

 20. serdar (sökeli serdar) dedi ki:

  şu an söke yıkılıyo.yağmur şimşek fırtına gökgürültüsü yıldırım ne ararsan var.

 21. havadansudan dedi ki:

  çıldırmamak elde değil. neden son 24 saatlik veriler gün bitecek olmasına rağmen hala güncellenmedi? 😦 ne 24 saatlik yağış, ne en düşük sıcaklık. kar kalınlığı güncellenmiş sadece, o da eksik zaten , erciyes’in verisi yazılmamış bile.

 22. *sessizlik dedi ki:

  izmir merkezde de şu an itibarı ile gökgürültülü sağnak yağış başlamıştır..

 23. karcı dedi ki:

  şu anda aydın didim kuşadası ve söke taraflarında çok güzel şimşekler ve gökgürültüleri var yağmurda başladı bugece iyi yağış var heralde

  • carcass dedi ki:

   Muğla açıkları da tıpkı komşusu Aydın gibi… Flaşlar durmak bilmiyor geceden beridir. Merak ediyorum kaç kg yağış aldı merkezler…

 24. karcı dedi ki:

  bu gün kuşadasında öğleden sonra benim hayatımda gördüğüm en etkili sağanaktı 2dk de yollarda geçemeyecek durumdaydım eve geliğimde başımdan başka her yerim ıslandı sağanakta en fazla 50 cmlik görüş alanı oldu

 25. santiagonowcast dedi ki:

  Alçak Basınç Merkezi şu anda Girit’in batısında, Ege Bölgesine doğru hızlı tırmanışına başladı… Son 2 saatlik uydu animasyonu…

  grntt

  • faseay dedi ki:

   Bu animasyonun linkini verebilirmisiniz aynı anda hem bulut hem yağışımı gösteriyor yanılıyormuyum

   • santiagonowcast dedi ki:

    Link burada

    Bulut yoğunluklarını renklendirmişler büyük bir ihtimalle, ben de tam bilmiyorum ne olduğunu, ama yağış hakkında ciddi fikir veriyor. Bazen renkli olmayan yerlerde de yağış olabiliyor. Ne olursa olsun faydalı bir veri..

    İnternet sayfasını yenile yaparak en güncel görüntüyü alabilirsiniz.

 26. santiagonowcast dedi ki:

  Öğle modellerine göre; bu akşam saatlerinde alçak basınç merkezi İstanbul’dan geçiyor. Böyle gelişirse soğuk bize fazla sokulamaz herhalde, kaymağı Romanya – Bulgaristan yer. Öyle mi Ozan Hocam?

  huhuhu

  • Ozan Deniz dedi ki:

   edirne yiyiyor zaten. 15 cm diyorlar edirne için. -2 c di tüm gün.

   • santiagonowcast dedi ki:

    Edirne 30cm’i geçecek gibi.. Akşam modelinde yağış sabaha kadar devam edecek görünüyor.. Soğuk havanın daha doğuya girişi sabahı buluyor..

    • Ozan Deniz dedi ki:

     ben çorluluyum. çok ilgınc seyler olur burda. edirne corlu istanbul bambaskadır ve rakabet eder. Soguk batıda kalırsa edirne bızı nakavt eder acımaz bu yuzden cok kez edirneye gidip kar beklediğim olmuştur. bunun aynısını 2005 2 şubatta yaşadık ama onda dah sonra istanbulda da kar olmuştu . yuksek basınc vardı. herseyı şu gronlanddakı 1075 bozdu. mecburen avrupada bır sıklon olusturunca avrupada soğuğun yuksek oluştırmasını ve buna bağlı soğuğun kalıcı olmasına engel oldu. maalesef edirnelı ve malkaralı cocuklar mutlu. ama şunu soylıyım malkara cogu anadolu sehrıyle yarısır cunku hem soğuk olup hem de 700 800 mm yağış alan baska bır sehır az

 27. *sessizlik dedi ki:

  abi soğuk hava nasıl edirne taraflarında kısılıp kaldı anlayamıyorum ya ilerlesin yada edirneden de çekilsin ayar oldum 🙂

 28. *sessizlik dedi ki:

  İzmir’de şu anda harika yağmur var böyle giderse bi çok yeri muhtemelen su basacak..

 29. santiagonowcast dedi ki:

  DMİ radarı animasyonların tadını iyice kaçırdı. Bir ileri bir geriye alışmıştık ama bugün toptan karışmış. Düzgün çalışan bir animasyon hazırladım. 09.00-18.00 Saatleri arası 9 saatlik İstanbul Radarı..

  klklk

 30. havadansudan dedi ki:

  Yorumları alayım? 🙂

  ftgt

  • santiagonowcast dedi ki:

   Bence gayet güzel görünüyor, özellikle Batı Karadeniz için. Gözümüz yollarda 🙂

  • Ankaragücü dedi ki:

   Gördüğünüz model diagramlarla çakışmamaktadır. Diagramlar içinde yer alan en ekstrem modeldir. Öte yandan 25 aralık sonrası için bir kaç model, diagram ortalamasından aşağı sapma göstermektedir. 3 gün içinde ben diagram gidişatının bu modele uygun şekil alacağını düşünüyorum. Uzun süredir ifade ettiğim gibi 25-27 aralık tarihleri civarında oldukça soğuk ve yağışlı bir sistemin etkisine girilmesi kimseyi şaşırtmasın.

   • santiagonowcast dedi ki:

    Benden size yeni yıl hediyesi, sisteminize sahip çıkmaya çalışanlara delil olarak bunu gösterirsiniz, sonra ortam geriliyor haliyle 🙂 Ozan da blogdan kovar beni artık bundan sonra 🙂

    Hediye için Tıklayın

  • *sessizlik dedi ki:

   herhalde bu akşam üzerine Trakya ve Batı Karadeniz bölgsine ve ayrıca Çanakkale’yi de içine alacak şekilde bi kar yağışı görülebilir bakalım. Biz de İzmir’de yağmurun sesini dinlemekteyiz garibim İzmirim 😦

   Allah ım nezaman güzel bi kar yağışı nasip edecek bilemiyorum 😦

  • Havadelisi dedi ki:

   13 gün sonrasının model çıktısı senin de mi aklını çeldi havadansudan? 🙂

 31. who dedi ki:

  Acaba bugünku öğlen modellerinin gerçekleşme ihtimali nedir? Aralık sonu çok sağlam bir sistem gözükmüş fakat 9-10 gün gibi uzun bir süreç var. Göründüğü gibi geldiğinde kuzey bölgeler için uzun süreden beri görülmeyen büyüklükte bir sistemin habercisi gibi…

  • santiagonowcast dedi ki:

   Diyagramlara baktığımız zaman GFS ana modeli, diğer modellere göre aşırı derecede sapmış durumda. Yani bugünkü öğle modeli şu an bizim için sadece göz zevki konumunda..

   kokoko

   • havaankara dedi ki:

    Ankara diyagramı da aynı şekilde. Ekstrem durumu model diye sunmuşlar. Akşam modelinde değişme ihtimali yüksek. Ama şunu da gözardı etmemek lazım: Önceki diyagramlar sıcaklıkların kar seviyelerin üzerinde olacağı yönünde daha kararlıydı. Son modellerde ortalama düşüş yönlü.

    • tayfun dedi ki:

     Ancak burada benim bir sorum olacak aynı modelin alt kısmında yağış grafiği o çok soğuk gösterdiği tarihler için hiç yağış göstermemiş. Bu durumda kar beklememiz normal mi?

     • Son güncellemede; GFS, diyagramda tekrar rayına oturmuş.

      • havaankara dedi ki:

       Evet. Rayına oturmuş diyoruz ama bundan sonraki modellerde 06Z diyagramındaki ihtimal tekrar ön plana çıkabilir. Şimdiden birşey demek zor. Güçlü bazı ihtimaller var ama güçlü olmaları yüzde olarak yüksek olmalarından değil diğer ihtimallerden daha yüksek olmalarından kaynaklanıyor. Yani reel olarak güçlü ihtimal değil.
       Bu arada belki de rayı 06Z’dir :))))

 32. tayfun dedi ki:

  Sevgili dostum bu sabah hava durumu sitelerine şöyle bir göz attım evde, ılıma var ancak bu ılıma ile beraber sanırım havalar yağışlı olacak gibi 24 sonrası yağışlar artacak ve yağmur şeklinde olacak sanırım. Bu da havanın fazla ısınmasını engelleyebilir. Bu arada sorum yılbaşında istanbul da kar olabilirmi? Ayrıca 3 ocakta sibirya mı geliyor?

 33. baran dedi ki:

  siz diyorsunuz ki kar geliyor ama sıcaklık 9_10 civarında bu nasıl oluyor? çelişkili bir durum değil mi? açıklarsanız çok iyi olacak.ben sadece sizi yakından takip eden bir hava delisiyim….kolay gelsin.. teşekkürler

  • santiagonowcast dedi ki:

   Hangi yorum için yazdınız bu cevabı?

   • baran dedi ki:

    buradaki yorumlarla alakalı yazmadım.DMİ nin tahminlerine göre değerlendirdim ve anlayamadım.bilgilenmek üzere sordum sadece.ilgilendiğiniz için de ayrıca teşekkür ederim…

 34. İlker dedi ki:

  YORUMSUZ

  İstanbul 3 gün donacak

  Balkanlar’dan yola çıkan karla karışık yağmur bu akşam Edirne’yi aşıp İstanbul’a ulaşacak…
  SON GÜNCELLEME: 16 ARALIK 2010 – PERŞEMBE / 09.00
  Marmara Bölgesi, Balkanlar üzerinden gelen yeni bir soğuk hava akımının etkisi altına giriyor. Dün sınırı aşan kar, bu akşam saatlerinde İstanbul’a ulaşacak. Lodosla birlikte hava daha da soğuyacak. Bu akşam Rumeli yakasında etkili olması beklenen karla karışık yağmur, cuma günü kara dönüşecek.

  “””Yağış anında lodos kuvvetli esecek ve saatteki hızı 70 kilometreye kadar çıkacak.””” !!!!!

 35. Ozan Deniz dedi ki:

  Sistem Batı Trakya’yı kavuruyor. Edirne -3C ve radar inanilmaz, Çorlu 2C. Sıcak tarafta kaldık olmaz böyle şanssızlık.

 36. Mami dedi ki:

  Havalar ısınıyor sanırım yorumlar o yönde. Uzun bir zaman da soğuk görünmüyormuş 🙂 hep duyduklarımı söylüyorum çünkü model gibi olaylardan anlamıyorum.

 37. sirocco dedi ki:

  Beylikdüzü’nde lapa lapa ama ıslak bir kar başladı bakalım ilerleyen dakikalar nasıl olacak.

 38. welbane dedi ki:

  2010 Kasım ayının nasıl bir afet oldugu DMİ verileriyle iyice ortaya çıkmış. Türkiye genelinde yağışlar normallerinin % 80 altında. Doğu Anadolu’ya 0.1 mm, Güneydoğu Anadolu’ya ise 0.0 mm yağış düşmüş. Son 3 aylık verilere göre kuraklık sınırı Güneydoğu’dan neredeyse Erzurum’a kadar uzanmış. Ortalama sıcaklıklar ülke genelinde ortalamaların 4-5 derece üstünde gerçekleşmiş. Marmara, Karadeniz ve doğu Anadolu’nun güneyinde ortalamanın 6 derece üstünde sıcaklıklar. Böyle bir ay daha yaşamamamız dileğiyle…

 39. Dolucan dedi ki:

  HaberTürk : “Balkanlar’dan yola çıkan karla karışık yağmur yarın akşam Edirne’yi aşıp İstanbul’a ulaşacak…”

  Karla karışık yağmurun açıklaması ise şu olmuştur…
  “Uzun bir maraton gerçekten. Edirne zorlu bir rakip. Bu engeli de aşıp Anadolu’nun içlerine doğru süzülmeyi planlıyoruz.”

 40. Excratarius dedi ki:

  16.10 itibari ile mahmutbey gişelerden sonra kky yogun 60 a 40 kar yağmuru gecmis durumda

 41. santiagonowcast dedi ki:

  Başakşehir – İkitelli’de de kar başlamıştır 🙂

  • havadansudan dedi ki:

   ne dersin, kar ilerler mi şehre doğru? karın tutması gibi bir sürpriz olabilir mi? 🙂

  • rainbowww64 dedi ki:

   istanbul kartalda ne yagmur nede kar var ama sıkı soguk var bakalım ilerleyen saatlerde ne olacak….

   • santiagonowcast dedi ki:

    Radarda hafif bir kütle daha var, Bandırma üzerinden geliyor, yüksek yerler (özellikle Beylikdüzü, Hadımköy tarafı) lapa lapa kar seyredebilir 1 saat sonra.

    rdr

 42. Yıldırım dedi ki:

  15:29 itibariyle İstanbul, Bakırköy-İncirli’ de sulu kar başladı 😀

 43. sirocco dedi ki:

  15:25 İtibari ile beylikdüzünde hafif kar yağışı başladı.

 44. Yıldırım dedi ki:

  Arkadaşlar İstanbul merkezde de sıcaklık düşme eğiliminde, saat 14:00 itibariyle Levent (her ne kadar rakım yüksek olsa da) 3.2 derece, yağışın karla karışık yağmur şeklinde başlaması da ihtimal dahilinde..

 45. Yıldırım dedi ki:

  Arkadaşlar, kar Gümüşyaka’ dan İstanbul’ a giriş yaptı, Büyükçekmece yüksekleri, Hadımköy’ de de yakın zamanda yüksek ihtimalle kar etkili olacaktır..

  • santiagonowcast dedi ki:

   Tekirdağ 0,3C, Çorlu -1C. İyi kar alıyorlar şu anda

   • Yıldırım dedi ki:

    İBB kameralarından da görüleceği üzere 13:47 itibariyle Çatalca’ da yoğun kar yağışı görülmektedir. Akşam üzeri sıcaklıktaki muhtemel düşüşle birlikte -ki umarım düşer- İst. merkezde de sulu kar, kar yağışı görülebilir..

   • Ozan Deniz dedi ki:

    aynen. zemin bembeyaz. sadece yollarda kar yok :(. ama genede yetersiz yakışmadı. yarın ki sistemde ıskalıyor soğugu. dun gece harikaydı gfs su an çöküş modundayım

 46. çihiro dedi ki:

  Grönland’da basınç 1075 mb’a kadar yükseliyor. Bugüne kadar ölçülen en yüksek basınç değeri Sibirya’da 1083.8 mb’mış. Kaynak

  klo

 47. santiagonowcast dedi ki:

  Modellere “fazla takılmayalım ama dediğimize gelirlerse” pazar sabahı İstanbul’da hafif kar yağışı olabilir 🙂 Diyagramda azımsanamayacak sayıda model -5’in altına inmiş, Trakya ve Balkanlar’da soğuk havanın kökeni sağlam, “hart” diye bir giriş sürprize yol açabilir bence. Bu arada dün akşam bahsettiğim dalgalanmayı diyagramda görebilirsin Ozan, 15-20 aralık arası aç kapa artema yapıyor atmosfer bize 🙂

  trttr

 48. sappokinowa dedi ki:

  Bu ara da JAMSTEC met. kurumunun yeni mevsimsel güncellemesinde daha evvelden ılık gösterilen İngiltere ve İskandinavya normallerden düşük gösterilmiş , bizim buralar ve geri kalan yerlerde ise değişiklik yok , gene normallerinden düşük . Kasım son haftası ingiltere ve kıta avrupasını kasıp kavuran arctıc sistemler ( ki daha şiddetlisi önümüzdeki günlerde de bekleniyor ) anlaşılan bir çok kurumun mevsimsel tahminlerinde revize zorunluluğu getirdi , e ne anladım ben bu işten , bunun en barizi ise tabi ki noaa’ da var , yani bu şu demek belki de bu güncellemelerden sonra batı ve kuzey avrupa uzun bir ılınma dönemine girerse ne olacak ? bi sonra ki güncelleme de yine normaller üzerimi yapacaklar bu bölgeleri ?, ben böyle değişen durumlara göre zırt pırt değişen öngörülerden , tahminlerden hiç hazzetmiyorum. Bu belki de aslında bilmiyoruz demenin istemsiz bir dışavurumu belki…

 49. sappokinowa dedi ki:

  Son ao güncellemesi, ( eğer ki dip yapmış ao ‘nun özellikle hızlı zirve yapmasında soğuk sistemlere ciddi katkısı varsa ), bizim için gayet olumlu bir tablo çizmiş , diagramlar da ise henüz bariz bir düzelme görülmemekte ayın 20 sinden sonra çok ekstrem durmayan bir ısınma periyodu gözükmekte , ve şu anki görüntüye göre bu periyod yeni yılı da içine alabilir. Yalnız genel de ao ‘ nun daha kararlı hareket ettiği ve bu kararlılığın hem gfs , hem de diagramlar üzerinde eş zamanlı etkisi olduğu izlenimi edindim, sonuç olarak acaba bu AO değerinin önümüzdeki günlerde diagramlar ve gfs üzerinde bariz bir etkisi olur mu ? bunun tartışması daha evvel de olmuştu, yumurtamı tavuktan yoksa tavuk mu yumurtadan durumu benim merak ettiğim büyük resmi esas şekillendiren AO mudur ? ya da diğer verileri etkileme gücü çok mu fazladır?

  Aslında bu birkaç gün önce havaturka’da sorduğum bir soruydu ama mesaj fazlalığından dikkatten kaçtı sanırım , bir de burada paylaşmak istedim AO’ nun diagramlara ve gfs’ye etkisiyle ilgili ya da tam tersi. İyi geceler diliyorum….

 50. Havadelisi dedi ki:

  Aşağıda sol taraftaki “Older Comments” düğmesinden önceki sayfaya ulaşabilirsiniz.

Yorumlar kapatıldı.