Atış Serbest


DİKKAT! Atış Serbest sayfamızın adresi değişmiştir, artık sayfamız şuradadır.


 

28.845 Responses to Atış Serbest

 1. Haziran ayı Tuzla verileri. Maksimum sıcaklık 34.3 C, minimum sıcaklık 15.4, ortalama sıcaklık ise 23.5 derece olarak ortalamanın epey üstünde kaldı. Öğleden önce kuzeye dönen rüzgarın sıcaklığı fazla yükseltmesi bunun baş nedeni. Toplam yağış ise 23.3 mm. oldu. (Geceki yağış hariç)

 2. 2013 yılı Haziran ayı sıcaklık anomalisi. (1981-2010 yılları arasına oranla normalden sapma).

  Haritaya göre Marmara’nın batısı, Kuzey Ege, Doğu Akdeniz ve İç Anadolu’nun doğusu normallerin altında, İç Anadolu’nun batısı, Orta ve Batı Karadeniz normallerin üzerinde, diğer yerler normallerde bir Haziran ayı geçirmiş.

  Avrupa’da ise İspanya (Kuzey Afrika da dahil) normallerin oldukça altında, İskandinavya ve Doğu Avrupa ise normallerin üzerinde bir Haziran yaşamış.

  Haritaların kaynağı:
  http://models.weatherbell.com/temperature.php

 3. Şimdi havadelilerini heyecanlandıracak bir takip haberi verelim. Güneybatı ABD(California) tarihi günler yaşıyor.

  Dünya’da resmi olarak ölçülmüş en yüksek sıcaklık California’nın Death Valley bölgesinde 1913’te 134 Fahrenheit yani 56.7 derece olarak ölçülmüştür.

  Bölgeyi bir süredir etkileyen sıcak hava dalgası yarın Dünya rekoruna yakın sıcaklıklar oluşturacak gibi duruyor.

  Şu anda 53 derece olan Death Valley için yarın beklenen en yüksek sıcaklık 54 derece Celcius yani 130 Fahrenheit. Gece en düşük sıcaklık da 38 derece olacak.

  Bölgede oturan arkadaşım klimanın gece gündüz aralıksız çalışıp evi soğutamadığını söyledi. Yarın gözünüz:

  http://www.accuweather.com/en/us/death-valley-ca/92328/weather-forecast/2258469

  adresinde olursa belki yeni bir rekora tanıklık edebilirsiniz.

 4. Grönland yazın Kuzey Kutup’undan bile soğuk bir yer. Modellere göre eminim şu sıralar güney sahillerine kar bile yağıyordur. Nüfusu 56 bin ve Danimarka’ya bağlı bir adaymış. Ortalama sıcaklığı -7 dereceymiş. Wikipedi’ye göre tabii. 2 mt sıcaklık haritasını inceleyince gerçekten de Kutup’tan bile çok soğuk bir yer. Bunda kar örtüsünün büyük etkisi vardır diye düşünüyorum.
  Arayınca belgesel olarak aynanın belgeselini buldum vakti olan izleyebilir.
  http://www.kure.tv/belgesel/5-ayna/ayna-gronland/70-Bolum/79696/

 5. MGM’nin son durumlar bölümü tam bozulacak zamanı buldu! Zamanlama süper gerçekten!

 6. 1

  Mersin Dış Kanal Şamandıra isimli istasyon denizin tam ortasında galiba. Haritada da öyle gözüküyor. Mersin Merkez meteoroloji istasyonu da denizin kıyısında ama biri 32.4 derece diğeri 27.6 derece. Arada 5 dereceye yakın bir fark var. Acaba bir yanlışlık mı var? Gerçi nem oranı da %86. Mersin’i bilen bilir. O sahildeki parka akşamları bir gitseniz görürsünüz. Deli gibi rüzgar eser ama estikçe daha da terletir. Sahilden uzaklaştığınız zaman da rüzgar azalır ama terlemeniz de azalır. Bizzat yaşamıştım bunu. Ege’deki Marmara’daki meltemlerle ilgisi alakası yoktur o rüzgarın.

 7. Yaklaşan yeni sistemle ilgili yorumları ana sayfadaki yeni yazının altına yapalım.

 8. İstanbul’un en sevdiğim havalarından biri. Kasvetli, serin, hafif çisentili ve bir miktar da rüzgar.

  • Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m) dedi ki:

   Aynı şekilde bende bu kurşûni renkteki gökyüzüne bayılıyorum. Ha, çevreme bunu anlatmaya çalışınca farklı tepkiler alıyorum o ayrı 🙂 Ozan Hoca’nın dediği gibi ; “Kimine kasvetli, bize buğulu”

 9. Bugün güneşsiz bir güne uyanmaktan o kadar mutluyum ki ! 😀 Harika bir hava var, özlemişim valla. Güneş yok, rüzgâr esiyor, sıcaklık ideal, ohh kebap !

  • Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m) dedi ki:

   4 gündür bir halsizlik vardı, hayattan zevk alamıyordum sırf nem yüzünden, ama bugün zımba gibiyim 😀

 10. Bugün biraz yağmur yağdı, ortalık serinler diye düşündüm ama hala çok bunaltıcı.

 11. Temmuz’un ilk haftasından sonra İngiltere civarına yerleşmeyi düşünen bir yüksek basınç var gibi. Temmuz belki yağışlı ve serin geçebilir. 🙂

 12. Pazartesi günü Batı Karadeniz’de “göz” oluşur mu acaba?

 13. Önümüzdeki günler için, İstanbul radarını takip ederken Ankaralıların hali…

  1

 14. iklimancero dedi ki:

  Prof. Dr. Orhan Şen : “Esas sıcaklar Temmuz ve Ağustos aylarında olacak. Akdeniz, İç Ege, Anadolu ve Marmara’ya kadar sokulan bir ısınma var. Temmuz ayı daha sıkıntılı geçecek. Hissedilen sıcaklılar ise 40-45 derece olacak. Bunun nedeni de küresel ısınma ile birlikte iklim değişiklikleri. Artık dünyanın ortalama sıcaklık artışı 2 dereceyi aştı. Güneşteki patlamalar maksimum seviyede. Dünyaya gelen radyasyon miktarı artıyor. Doğu Pasifik’teki El-Nino meteorolojik olayı dünyada sıcaklıkları artırıyor. Tüm bunlar Türkiye, Rusya, İran, Irak ve Arabistan’da sıcaklıkları yukarı çekiyor. İstanbul’da sıcaklılar nemle birlikte 45 dereceyi bulacak…” diyor, çok sert değil mi? 🙂

 15. Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m) dedi ki:

  Beylikdüzü-Gürpınar civarlarında yeni bir istasyonun daha verileri internette yayınlanmaya başladı. İstasyon 108 metre yükseklikte. O civarlarda verileri yayınlanan bir istasyona ihtiyaç vardı.

  http://www.wunderground.com/weatherstation/WXDailyHistory.asp?ID=IBEYLIKD2&day=26&month=06&year=2013

  http://www.weatherlink.com/user/ydbe/index.php?view=summary&headers=1

  • Kışın ağzımızın suyu akarak takip ederiz 🙂 Oralarda -1 derecede tipi varken Florya’da 2 derecede yağmur yağdığını biliyorum.

  • Maalesef Beylikdüzü’nün %70’lik bölümü 140-200 metre arasında rakıma sahip olduğu için ve asıl Beylikdüzü’nün kurulu olduğu yerde yükseklik 150 metrenin üzerinde olduğu için ve hatta 108 metrenin Beylikdüzü gibi biryer için deniz seviyesine yakın bir irtifa olduğunu söyleyebiliriz. Zaten istasyonun sıcaklık verileri de bunu söylüyor 😦 Maalesef sevinemedim.

 16. Geçen gün Samsun/Ladik’in 1000 rakımlı bir köyünde bulunan dedemle konuştum, odunu sobaya doldurduk yorganla yatıyoruz dedi.
  Köy, Haziran sonuna kadar karların erimediği 2000 rakımlı Akdağ’ın eteğinde bulunuyor.2011 Martında bizler DEK bantı yakalamak için uykusuz kalırken oraya bir gecede 1mt kar yağmıştı .Rüzgar yüzünden oluşan örtü savrulup gidiyor bu yüzden 0 altında geçen o kadar gün ve o kadar yağış boşuna gidiyor sadece 2-3mt tabaka oluşabiliyor koca kışta.
  Bu arada dikkatinizi çekti mi bilmiyorum öz önce Show Tv muhabiri “aşırı sıcaklar yüzünden yurttan cinayet haberleri gelmeye başladı” diye bir cümle kullandı 😀

 17. ECMWF, cansın sen can 🙂

 18. Bu arada, modellerde kısa ve uzun vadede öyle muazzam basınç yerleşimleri var ki, kışın olsa kar delilerine evlerinde halay çektirir..

  Bunun sebebi ise, Atlantik basınç şablonundaki, geçtiğimiz kışa ve geçmiş senelerdeki yazlara oranla görülen büyük değişim.. Son senelerdeki çoğu yazın aksine, kuvvetli ve kuzeydoğuya tırmanan bir Azor yüksek basıncı var. Fazla vaktim yok şu anda, pek detaya giremeyeceğim fakat, siz Doğu Avrupa’nın şu anda böyle sıcak olduğuna bakmayın, kış için buram buram Sibirya kokuları geliyor 🙂

 19. Klasik GFS tahmini işte. Sabah neredeyse 15mm olan yağışı, akşam 4-5mm’ye indirmiş. Hep aynı şey. En baştan fazla gösterip sonra kırpıyor. Kışın da aynı şeyi yapıyordu. Bundan sonra 3 gün kalana kadar GFS’nin gösterdiklerine inanmam. Belki de duygusal bir yorum oldu bilemiyorum…

 20. Daha önceden DMİ’nin sitesinde İstanbul’da ölçülmüş en yüksek kar kalınlığı 06.03.1987 ve 44 cm olarak gözükmüyor muydu? Neden kafalarına göre değiştiriyorlar ki? 14.02.2004’teki kalınlık öncekinden fazla olsa tamam da, neden 41 cm ile değiştirmişler hiç anlam veremedim.
  Ayrıca Haziran’da ölçülmüş en yüksek sıcaklık olarak 40,6 derecenin üzerine geldiğinizde 27.06.2007 tarihi var; fakat gel gör ki, günlük ekstremler bölümünde 27 Haziran’daki rekor sıcaklık 33,4 derece olarak görülüyor.

  • kiamme tespitler harika. Şimdi AHL/Kartal değerlerini değiştirdik İstanbul için vb. bir açıklama gelecektir MGM’den. Sormak icap eder.

   • Veriler hala Kartal gibi görünüyor çünkü Ocak ve Şubat ortalama sıcaklıklarının AHL’de 5,6 derece civarında olduğunu biliyorum. Kar kalınlığını niye ve neye göre değiştirdiler orası muamma tabi. (AHL’de 14 Şubat 2004 37 cm).

    Ayrıca İstanbul merkezin Kartal olarak baz alınması ise bambaşka bir saçmalık. İstanbul’un merkezi Bakırköy ve Kadıköy arasında kalan kıyı kesimlerdir.

    • Evet katılıyorum, İstanbul’un merkezinin Kartal olarak alınması çok mantıksız. İstanbul’un en büyük nüfüs yoğunluğunu barındıran merkezi semtlerinde halen MGM ölçüm yapmıyor. Örneğin, Taksim, Mecidiyeköy, Beşiktaş, Levent, Maslak, Üsküdar, Kadıköy(merkez). Ankaralı değilim fakat bildiğim kadarıyla MGM Ankara merkez için Keçiören istasyonunu baz alıyor. O da çok mantıksız.

 21. Babam Sırbistan’da üşüyormuş! 🙂
  Beklenen güzel gelecekse çekilen çile kutsaldır! 🙂

  • Orası Sibirya olduğu için ben anormal bir durum olduğuna hiç katılmıyorum.

   • enattendantlaneige dedi ki:

    Size katılıyorum. Ancak anormallik şu: Bir sıcak hava dalgası sonrasında bir gün içinde ısı sıcaklık 30 derece düşmüş. Kar yağışı başlamış. Konu sıradışı olaylar kategorisinde yazılmış. Ruslar bile sıradışı olarak nitelendirdiği için dikkat çekici.

    • Ruslar da aynı bizim Türkler gibi bir şey bilmiyor demek ki hava ve iklim hakkında. Burda da “Haziranda dolu yağdı!”, “Martta kar yağdı!” gibi sansasyon yaratma amaçlı haberler yapıp , aslında son derece doğal ve sıradan olan olaylar hakkında bilgi sahibi olmadığı için bunları tuhaf gören milyonlarca insan var.

 22. Çayyolu’nda sıcaklık 26 derece, nem ise yok denecek kadar az. Harika bir şey nemsiz hava 🙂

 23. Şu an Bolu civarlarında oldukça yoğun kümülüsler var.

 24. Öğle çalıştırmasında İtalya-Hırvatistan dolaylarına kadar gelen yüksek basınç alanı bize Danimarka dolaylarında soğuk havayı üflüyor, hatta orada 850’de bir ara sıfır izotermi bile geziniyor.
  Bu senaryoda ay sonu 21-22 derece olacak olan İstanbul’daki 850 mb sıcaklığı ayın son günü 8-9 dereceye kadar inebiliyor. Benzer şekilde İç Anadolu’da da 30-31 dereceyi bulan 850 sıcaklığı yer yer 18 derecenin altına inebilecek.
  Karadeniz’de su sıcaklığı 21-23 derece, böylece gelse deniz etkisi sağanakları bile sahilleri dövebilir. 😀 😀 😀 Keşke tutsa

  1

 25. Akşam saatlerinde Espiye ilçe merkezinin batısı yağmura doyarken doğusu yine yağmura hasret kaldı. 😀 26. Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m) dedi ki:

  İstanbul Kandilli Meteoroloji İstasyonu’nun 85 yıllık verilerine göre Haziran ayı ortalama sıcaklığı 20.1 derece. Kandilli’nin tam karşısında yer alan Balmumcu’nun 1-21 Haziran arası ortalama sıcaklığı 21.0 derece.

  Bu iki istasyonun rakımı da hemen hemen aynı ve İstanbul’u ortalamalar açısından kuzeyde ve güneyde kalan istasyonların ortalamalarına bakıldığında çok iyi temsil ediyorlar.

  Yağışlara bakıldığında Kandilli’nin Haziran ayı uzun yıllar yağış ortalaması 33.6 mm. iken Balmumcu’nun 1-21 Haziran arası yağış toplamı 18.8 mm. olmuş.

  İstanbul’daki bazı istasyonların 1-21 Haziran arası yağış değerleri:
  Çatalca—72.8 mm.
  Eminönü—63.4 mm.
  SGH—49.2 mm.
  Sarıyer—42.0 mm.
  Kemerburgaz—35.4 mm.
  Kartal—34.8 mm.
  Akatlar—33.0 mm.
  Ataköy—29.6 mm.
  AHL—22.8 mm.
  Göztepe—22.2 mm.
  Florya—21.8 mm.
  Kilyos—20.4 mm.

  Haziran ayını büyük ihtimalle ortalamaların 1.5 derece üzerinde sıcaklıkla kapatacağız. Yağışlarda da zaten bir çok istasyonda mevsim normalleri aşıldı.

 27. Hereke’deki hortum videosunu ekleyen olmamış sanırım.

 28. Son üç gündür Orta ve Doğu Karadeniz bölgesinde, sağanak yağışlar etkili oluyor.Espiye’de ise, tek tük damla dışında, yağış olmadı.MGM,Wrf,Gfs modellerinin, Espiye için yağış tahminleri, bir aydır hiç tutmadı.Espiye ilçe merkezine, 16 Mayıs’tan beri düşen yağış miktarı, 10 mm geçmemiştir.Espiye’deki bu kuraklığın sebebi nedir acaba? Fındık bahçeleri, bu kuraklıktan etkilenmeye başladı.Perşembe gününden itibaren ise, uzun bir süre yağış olmayacak gibi.Kısacası Espiye için durum çok vahim.

  • Bir Espiyeli olarak bu sorunun cevabını bende merak ediyorum..

  • Daha çok uzun bir süre de vahim olmaya devam edecek gibi:

   • White Fox , desenize bu yaz kuraklık bakımından efsane olacak bizim için.Bölge genelinde kuraklık olsa anlayacağım, ama sadece Espiye ilçe merkezinde olması tuhaf. İç kesimlerde ve diğer ilçelerde, böyle bir kuraklık yok.Acaba bu duruma etken olan, yaylalara yapılan Hes barajları veya deniz suyu sıcaklığı mı ?

   • Denize bağlamak doğru olmaz bence. Zaten deniz pozitif sıcaklık anomalisine de sahip. Fatsa’yı sel götürdü, fakat izin orada pek bir şey olmadı. Belki dikey eksende rüzgar dağılımı sizin bölgeyi devamlı diverjans alanınında bırakmış olabilir. Mesela Ankara’da 700-500 ve 300 mb rüzgarı kuzeyli (özellikle de kuzey ve kuzeydoğulu) olunca modeller ne kadar yağış gösterirse göstersin, Bilkent’i oraj neredeyse hiç vurmaz ama Polatlı’yı, Beypazarı’nı, Keçiören’i vurur. Ben de çok kere çıldırırım 😀

    • Çıldırmamak elde değil 😀 Öğle vakti, yağış Espiye’yi yine teğet geçti.Rize ve Hopa’dan sonra, en fazla yağış alan bir bölge de, Tirebolu ve Görele ilçeleri yağış alırken, Espiye’nin almaması ilginç.Yaşlılarımız bile, Haziran aylarında, böyle bir kuraklık görmediklerini söylüyorlar.Resim de mor çizgilerle belirlediğim yerler 17-18-19 Haziran tarihlerinde yağış aldı.

 29. Doğu Akdeniz’de kuzeyli rüzgârlar sonucu fön hadisesi var galiba. Adana ve civarlarında sıcaklık 38 dereceye dayandı, nem oranı da epey düşük.

 30. Daha geçen ay Doğu Akdeniz’in pozitif anomaliye sahip olduğundan, siklon açısından şansımızın fazla olduğundan söz ediyorduk ama son 15 günde Adriyatik tarafı da kıpkırmızı oldu.

 31. Merhaba penguen dostları,

  Ben Türkiye’yi çok özledim bu aralar. Nemden bunalmışken sıcak esen rüzgarın beni ferahlatmasını bile özledim.
  Bu kış o kadar sert geçti ki sanırım bir seneyi karsız ve sıcak geçirsem şikayetçi olmam 🙂
  Azılı bir soğukçuyken arsız bir ılıkçı’ya dönüşüyorum bunu söylemek istedim 🙂

  Bu arada Cemal Saydam Hoca toz durumlarının yanında Gaz durumlarını da paylaşsa güzel olur.

  Sevgiler

 32. Muson yağmurlarının yaklaşık 2 hafta erken başladığı ve Muson sezonunda düşen ortalama yağış toplamının %30’unun daha şimdiden düştüğü yabancı kaynaklarca bildiriliyor. Sellerde ölen onlarca da insan var.

  Acaba bu durum Basra alçağını nasıl etkiler ? Bence bu konu incelemeye değer olabilir. Bazı kaynaklar ülke genelinde sıcaklığın normalden 8-10 derece de altında olduğunu not düşmüş.

  Hindistan Meteoroloji (http://www.imd.gov.in/main_new.htm) sitesinden şu resmi çarptım:

  1

  Kesinlikle sıradışı şeyler oluyor gibi!

 33. Orta Avrupa’da son durum..

 34. Bu ayın 24’ünden itibaren en az 1 hafta Ankara’dayım. Havalar nasıl olur acaba? 🙂 Modellere göre kavrulacağım gibi. Gittiğim zaman Çayyolu/Ümitköy ve Tunalı’dan rapor bildireceğim 😀

 35. Hindistan’da sel.
  http://video.ntvmsnbc.com/muson-yagmuru-felaketi.html
  Hindistan Muson İndeksinin son durumu:

 36. Şu saat itibariyle Orta Avrupa kavruluyor.. Bir iki gün daha yanacaklar, yakında haberlerde bikinili Avrupalılar boy göstermeye başlar 🙂

  Bern: 31C – %50
  Budapeşte: 32C – %35
  Münih: 32C – %33
  Salzburg: 32C – %45 (!!!)

 37. Haziran ülkemizin çoğu yerinde normalden hafif serin geçiyor..

 38. 4-5 dakika içinde bol şimşekli, gök gürültülü yağış aldık. Arada iri taneli dolu attı. 4 dakika da 5.9 kg. yağış düştü.

 39. Boğaz’ın kuzeyindeki kütleye dikkat!

 40. Biraz kafa yordum, şu anki gidişata göre Temmuz – Ağustos’ta hafif pozitif veya nötr NAO beklentim var.

  Buna paralel olarak, sıcak ataklar görsek bile bunların çok uzun süreli olmayacağını, 2010 ve 2012 gibi bitmek bilmeyen sıcakların görülmeyeceğini düşünüyorum. Yaz mevsimi normallerin üzerinde bitse bile çok aşırı anomaliler görülmeyecek.

  Ayrıca, 2006’dan bu yana hiç bir Temmuz ve Ağustos ayı pozitif NAO ile bitmemiş. Riskli bir tahmin, haydi hayırlısı..

  • Aman Santiago hocam, umarım tahminin gibi olur da bunalmayız bitmek bilmeyen sıcaklarla. Şu aralar süper, Eskişehir tam istediğim gibi… Her öğleden sonra yağış var, şimşek aktivitesi de ziyadesiyle tatmin edici. Temmuz-Ağustos’ta da bekleriz böyle ULL’leri 🙂

 41. Radar görüntülerine göre yağışın pekçok yerde ama dar alanlarda olması yağışların mevsimsel olmasıyla açıklanabilir mi?Dün akşam ve bu sabah Bursa’da gök gürültüsü ve şimşek ziyafeti vardı.

  http://mulu64.wordpress.com/2013/06/14/compppi15-jpg/

 42. DMİ’nin İstanbul Deniz Bilimleri Enstitüsü’ndeki istasyonu son 6 saatte 47 mm yağış kaydetmiş. Ancak diğer yakın istasyonlarda buna yaklaşan bir değer yok. Orada çok küçük bir alanda böyle bir yağış düşmüş olabilir mi, gözlemleyen oldu mu sabahtan bu yana? Radar arşivine baktım ama o kadar düşmez gibi geldi bana.

 43. Üsküdar berbat. Tam kırmızıya denk geldik.. Ofisin çatısı akmaya başladı.

 44. DMİ’ye göre Malkara’da son 24 saatte düşen yağış miktarı, 111.8 mm! Geçmiş dönemlerde zaman zaman yanlış veriler yayınlandığı için tereddüt ettim, Tekirdağ meteorolojiyi aradım teyit etmek için. Onlar da aynı şekilde teyit ettiler. Ondan önceki 24 saatte düşen yağış miktarı olan 53 mm ile toplayınca son 48 saatte 164.8 mm yağış düştüğü görülüyor.

 45. Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m) dedi ki:

  Mayıs ayı verilerini bloğumda yayınladım, iyi okumalar 🙂
  http://commandouzz.wordpress.com/2013/06/12/2013-mayis-ayi-meteorolojik-verileri/

 46. Sabah İstanbul Boğazı. Buharlaşma ya da sis bilemedim..

Yorumlar kapatıldı.