Atış Serbest


Atış Serbest'i RSS ile de takip edebilirsiniz

Blogda yazılan yazılarla doğrudan ilgisi bulunmayan her türlü görüş, açıklama, tahmin, öneri, soru ve eleştirinizi; benle ve diğer okurlarla tartışmak istediğiniz hava/iklim olaylarını bu sayfaya yorum olarak ekleyebilirsiniz. Buraya tıklayarak yorum yazma kutusuna ulaşabilirsiniz. Birisine cevap yazmak istiyorsanız, lütfen cevabı vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine tıklayın. Cevabın cevabına tıklayarak devam ederseniz yorumlar sağ tarafa doğru yığılma yapıyor ve okunmaları güç hale geliyor. Eski sayfalara yukarıdaki ana menüde Atış Serbest’in altında beliren Arşiv‘den ulaşabileceğiniz gibi, bu sayfada en altta bulunan yorumun sol altındaki Older Comments (eski yorumlar) düğmesini de kullanabilirsiniz. Geçerli ve sık kontrol ettiğiniz bir e-posta adresi vermeniz, şayet daha sonra iletişim kurmamız gerekirse işimizi kolaylaştıracaktır. Teşekkürler.

(Meşhur İngiliz ‘weatherman’ Michael Fish, kariyerinin doruğundayken).

Reklam

Atış Serbest” üzerine 19.923 düşünce

 1. vostok(Květnov/Cekya, 550 m, B.Çekmece/IST - 57 m

  Herkese merhabalar,

  Yeni bir yere tasindim Cekya’da. Suan da yasadigim yer baya tepelik bir yer ve rakimi da bayagi bir avantajli kis doneminde. 6 Aralik Sali sabahinin ilk saatlerinde (01:00), yogun kar yagisi basladi ve yagis 14:00’e kadar araliklarla devam etti. Sabah uyandigimizda yaklasik olarak 10 cm’lik bir kar ortusu vardi. Bu kar ortusu, bu kis sezonunun en iyisiydi su ana kadar.

  Bu kadar kar yagar da, ben evde durur muyum, tabii ki durmam. Hemen ciktim disari saat 08:00 de ve cevredeki daha yuksek tepelere ve kasabalara gozlem yapmak icin gittim. Gittigim yerlerde ki kar kalinligi 5-15 cm arasindaydi. Sali gunu aksami ise, Prag’a dogru seyahat etmem gerekiyordu ve Prag’da herhangi bir ortu yoktu. Yasadigimiz bu sistem, bir nevi Orta ve Guney Cekya sistemiydi. Bu bolgeler disinda, kar ortusu olusan sehir sayisi gercekten cok kisitliydi. Bu kadar detay vermemin sebebi ise; gercekten cok sikla karsilastigim bir olay degil.

  9 Aralik Cuma gununden itibaren ise, baska bir soguk hava dalgasinin etkisi altina girecek Cekya. 11 Aralik Pazar gunu ise, Portekiz aciklarindaki “Birgit alcak basinci” olarak Cek basinin adlandirdigi alcak basinc alani, Orta Avrupa’ya giris yapacak ve Cekyanin ozellikle orta ve dogu bolgelerinde yogun kar yagisina yol acacak. 14 Aralik Carsamba gunu sabahina kadar kar yagisi bekleniyor bu bolgelerde. Yasadigim bolgede, kar yagisindan sonra sicakliklarin -20 derecenin altina dusecegi belirtiliyor. Gelismeler oldukca haber ederim.

  Nacizane, son sistemden fotograflari alta birakiyorum;

  6 Aralik Sali, saat 01:00 civari

  Kar yagisinin ilk basladigi zaman, kar sulu olarak yagsa bile, yagisin siddetinden dolayi birikim yapmaya basladi.


  Sali sabahi saat 09:00 civari, yasadigim yere yakin bir kayak merkezinden (600 metre) fotograflar;


  700 metrelik baska bir tepeden fotograflar;


  Kartpostallik fotograf yine baska bir tepeden;

  Kapanista, evimin bahcesindeki kardan insan ile. Gobegini benden aldi.

  Cevapla
  1. delicetinoldimu - Mamak/Ankara (900 m)

   Çok güzel hocam hakikaten çok güzel 😊😍🧿
   Ankara’da da leş gibi egzoz soluyup sabah düşen kırağıyı kar niyetine avuçluyoruz. Geçen yil güzelim basınç örüntüsünde boşlukta kalıp ayazı iliğimize kadar yaşadık. Bakalım bu yıl felaket ötesi basınç yerleşimlerinde nasıl bir kış(?!) geçireceğiz Ankara’da.

   Cevapla
  1. serkansaglam1789/Kağıthane-Ist.40 mt

   Vallahi, herkes kafasına göre kış tahmini yapmış, bana hepsi fasa fiso gibi geliyor, detaylı anlatmamışlar, baştan saçma ibareler içeriyor, yok Akdeniz Basınç üretemeyecekmiş, yok Ege kurak geçecekmiş , başkası bu kış Marmara’nın kışı gibi işkembeden sallamışlar, bize Havadelisi ekibinin tutarlı, seviyeli kış tahmini gerekli. Acil bekliyoruz. Kötü bir kış olacaksa karsız, tuzsuz bu ekipten duyalım. Ama bence bomba bir tahmin hazırlanıyor. Çetin kış koşulları olacağından , detaylı bir şekilde çalışma yapıyorlarmış gibi hissediyorum.

   Cevapla
   1. Oğuz Bezirci (@Ouz_Bezirci57)

    Hocam kışın 2. yarı 1. yarıdan farklı olacak gibi geliyor bana. Herkes kafasına göre tahmin yapıyor cidden. Kendisi nerede yaşıyorsa oraya torpil geçiyor. 😀 Ben Avrupa’nın kışın avantajlı olacağını düşündüğümden batı kesimlerin biraz daha öne çıkacağını tahmin ediyorum yağış ve kar açısından. Hakkımızda hayırlısı olsun. Tahmin bizden Takdir Mevla’dan. 🙂

    Cevapla
 2. Akdeniz fırtınası(Antalya-lara 47m)

  Antalya larada 2 gündür aralıksız hafif ve şiddetli olmak üzere yağış devam ediyor. Önümüzdeki 10 gün içinde farklı bir senaryo yok. Yagmur hafifliyor ama durmuyor 10 gün daha böyle gibiyiz. Gece yağış şiddetlendi. Sabah uyandım Heryeri su basmis yollar gölet gibi olmuş. Uzun bir aranın ardından bu yağış iyi geldi

  Cevapla
 3. SpanK (Queens/New York City, 18m) - (Fındıkzade/İST, 21m)

  North Carolina Raleigh’de kalıyorum bilmeyenler için. Morrisville bölgesindeyim. Burası kışın istanbul’dan soğukmuş. Gündüzler 10 derece ama gece eksili derecelere düşüyor. Deniz olmadığı için karasal iklim gibi.

  Dün gece -2 dereceydi, bu gece -4 gösteriyor.

  Gece her yer kırağı olmuştu. Arabaların üstünde ve çimenlerin üzerinde ince beyaz örtü vardı.

  İstanbul’da büyüdüğüm için bu dereceler bile beni üşütüyor. İstanbul’da akşamları eksili dereceleri kolay kolay görmezdik. Burada her gece kışın böyle anlaşılan.

  Cevapla
 4. delicetinoldimu - Mamak/Ankara (900 m)

  Havanın gidişatı üzülerek söylüyorum ki 2013-2014 kışının arefesine benziyor. O yıllarda Konya’da öğrenciydim ve yine koca bir yüksek basınç alanı üstümüze çöreklenmişti. Sisten ötürü günlerce Bosna-Hersek Mahallesi’nde burnumuzun dibini göremez olmuştuk ve tek damla yağmurun yağmadığı haftalar geçmişti sonbaharda. Sonra 5 Aralık civarında bir soğuk atak olmuş, güneyden dalan küçük bir siklon Karaman-Konya-Cihanbeyli kesimlerine 5-15 cm kar örtüsü bırakmıştı. Birkaç gün sonra da Ankara’dan kar fırtınası haberi grlmiş, Etimesgut tarafında 2 saatte 7 cm kar tuttuğu bildirilmişti. Bu kısa sistemden sonra uzun, kurak ve ılık bir döneme girmiştik.

  Acilen Karadeniz’den su desalinizasyonu (tuzluluk giderme) ve arık su temini ile taşınması üzerine projeler geliştirip hayata geçirmeliyiz. Havadan en çok kazığı biz yiyeceğiz görünüşe göre.

  Cevapla
 5. delicetinoldimu - Mamak/Ankara (900 m)

  Geçen sezon güzelim basınç örüntüsünde halt varmış gibi Ankara Boşluğu’nu yaşadık. En ufak kütleden nasiplenmek için radara icin için baktık. Şimdi de berbat bir örüntü var, yine sinekten yağ çıkarmaya çalışıyoruz.
  Yağışlarımız yaza kayıyor. Kışın bol karından mahrum kaldığımız yetmedi. Baharın yağmuru dahi es geçti bizi. Yazın iş değişti. 7 Haziran’dan itibaren şiddetli sağanaklar gözlemledik. Hatta merkezde bir hortumun oluşumuna ramak kalmıştı. O dönen bulut yataylaşıp kaybolduğunda rahatladık neyse ki. Bir günde 75 kg/m² yağış düştü gecen temmuzda, neredeyse rekoru geçecekti. 1997’deki 89 kg/m²’lik rekoru da hayal meyal hatırlarım. Korkunç bir yağmurdu. Bu arada yaza sarkan konvektif yağışlar kendi adıma söyleyeyim anlık taşkınlar, dere ve göllere vereceği kısmi katkılar dışında külliyen zarardır. Sapsarı buğdayın üzerine temmuzda şakır şakır yağmur yağdı Gölbaşı’nda. O buğdaydan da hayır gelmiyor, ancak kavurga, yarma vs oluyormuş. Yazık. Keşke şu hava olaylarına müdahale edebilsek. Yok mu şöyle Haarp maarp?
  Ankara, ve artık Türkiyemin çoğu kesimi, zor bir iklime sahip. Küresel ısınmada bile en büyük kazığı yiyenlerdeniz. Halbu ki 19. yüzyılda kömür, buhar ve çelik ile havayı ilk mahvedenler batılılardı. Biz onların o yıllarda verdiği zararı şimdi belki veriyoruz. (Ki vermemeliyiz orası başka…) Yağışlarsa yine batıya, Fransa’ya, İngiltere’ye meylediyor. Oradakilerin kurak dediği yıl bizim olağanımız. 🤦‍♂️

  Cevapla
 6. SpanK (Queens/New York City, 18m) - (Fındıkzade/İST, 21m)

  Selamlar. 4 Kasımda JFK havaalanından Amerika’ya giriş yaptım. Bir gece NYC’deki arkadaşımda kalıp North Carolina Raleigh’e uçtum. Arabamı burada bıraktığım için buraya geldim.

  Arabanın freni bozuktu şansıma sus tamirci buldum. Adı İgor. Annem tercümanlık yaptı, rusça konuşarak. Babacan bir ustaydı. Seni oğlum gibi görüyorum deyip arabayı uygun fiyata tamir etti. Bana tanıdığı Azerilerin numarasını verdi. Varınca haber et dedi.

  Yarın (salı) inşallah Chicago’ya gidiyorum. Orada ne olacak bilmiyorum açıkçası. Birkaç oda sahibiyle konuştum ama gidince göreceğim. Eğer orayıda beğenmezsem NC’ye geri döneceğim. Burada hayat kolay.

  NC’de hava 3 gündür 30 derece. Yaz havası var, terliyorum klimasız. Etrafa bakıyorum Sonbahar ağaçlar yaprak döküyor, yılbaşı süsleri var ama hava 30 derece. 😅

  Yarın 10 derece birden düşecek sıcaklık.

  Chicago haftasonu 0/-5 derece. NC bu kadar sıcak olmasa muhtemelen gitmezdim ama sıcaktan nefret ediyorum. Duş alıyorum, akşama yine yapış yapış oluyorum.

  En kötü gezer geri dönerim. Gitmesem hep içimde kalacak.

  Cevapla
    1. SpanK (Queens/New York City, 18m) - (Fındıkzade/İST, 21m)

     Şansıma geldiğimden beri hava 22-25 derece. Nereye gitsem sıcak peşimi bırakmıyor. Hala karar veremedim kalıp kalmayacağıma. Arabayla delivery işi yaptığım için NC Raleigh ile kıyaslıyorum. Burada delivey işi daha az şimdilik. Trafik daha fazla. Bir yere gidip gelmek için geçen süre fazla.

     Sırf Kar ve soğuk aşkıyla geldim ama geri dönme ihtimalim daha fazla.

     Cevapla
 7. Melikşah (Çukurova/Adana, 130m)

  Merhabalar.
  Buradaki bir üyenin şimdiye kadar yazdığı tüm mesajları nasıl görebilirim?
  Mesela ben SpanK’in tüm mesajlarını (ABD hikayelerini baştan sona okumak için) görmek istiyorum.
  Nasıl bulabilirim gönderim sırasıyla?

  Cevapla
 8. delicetinoldimu - Mamak/Ankara (900 m)

  Kuzeyli siklon neredesin?
  Yıllardır bekleriz seni
  Torosları aşan,
  Güneyli kardeşini bekleyen
  Konyalı dostlarım gibi
  Aş gel Köroğlu’nu, Küre’yi
  Güzel Eses’ten başla
  Ankara’yı, Çankırı’yı,
  Sanayi kenti Kırıkkale’yi
  Güzün boğ yağmura,
  Kışın göm kara
  Bozulsun rasat kayıtları,
  Kırılsın rekorlar
  Sen gel hele gel
  Biz bekleriz seni, bekleriz

  Bu güz kurak geçti
  Yazın halbuki yağmış idi
  Sapsarı buğdaya yağmur
  Sanki un çuvalına boca olan
  Bir koca leğen su gibi
  Beti bereketi kalmadı artık
  Yüksek basınç dediler
  Atlantik’te bir koca alçak basınç
  İttirmiş seni,
  Balçığa gomülmüş sandal gibi
  Denizin dibindeyken,
  Çöreklendin üstümüze…

  Cevapla
 9. Kaangr2 (İzmir, 3m - İstanbul/Çatalca,145m)

  Ecmwf uzun vadeli tahmin çıktılarında Kasım’ın 2. yarısı ülke genelinde hava şartlarının biraz daha sonbahara benzeyebileceğinden bahsetmiş. Kırım üzerinden akabilecek bir serin / soğuk hava, Akdeniz havzasında oluşabilecek bir alçak basınçtan bahsetmiş. Batı kurudu, yağmura hasret.
  İzmir’den sevgiler herkese. Yeni sezon hayırlı olsun, bol bol efsane görmek dileğiyle.

  Cevapla
 10. SpanK (Queens/New York City, 18m) - (Fındıkzade/İST, 21m)

  Herkese selamlar. İstemeyerekte olsa 3 Kasım’da tekrar Amerika’ya dönüyorum. Burada ailemin yanında mutluyum o sebeple istemeyerek diyorum ama konfor alanımdan çıkmam gerekiyor. Ailemin eline bakmak yerine kendi başıma bir şeyler yapmam gerekiyor diye düşünüp tekrar gidiyorum. En kötü 5 yılın sonunda vatandaşlığı alır dönerim diye planlıyorum.

  İlk gidişimde 4 ay NYC’de. 2 ayda North Carolina Raleigh’de kalmıştım.

  İki yeride pek beğenmedim açıkcası. NYC pahalı ve kalabalık bir yer. İyi bir gelirim ve mesleğim olmadığı için orada yaşamanın bir albenisi yok. Trafiği ve park sorunuda cabası. Uzatmamak için fazla detaya girmek istemiyorum ama İstanbul’daki hayattımdan çokta farklı değildi. Gezmek için güzel bence.

  NC’deki hayat tam Amerikan filmlerindeki gibiydi ama iklimini hiç beğenmedim. Burası hava delilerinin bulunduğu bir site olduğu için beni anlarsınız. 😀

  Kışın neredeyse hiç kar yağmıyor. Belki bazı seneler günü birlik yağıp eriyormuş. İnternetten araştırdığıma göre kışın yağmur yağmıyormuş. Yazın yağmur yağıyor. Yazın zaten oradaydım, aşırı sıcak ve nemliydi.

  Bir de fazla sakin bir yer diye sıkıldım açıkcası. Sanki dünya’dan soyutlanmış gibiydim.

  Bu kez Chicago’ya gitmeyi düşünüyorum. Hem NYC gibi kalabalık değil, hemde NC gibi sakin değil. İkisinin ortası bir nüfusa sahip. İklimi tam istediğim gibi soğuk ve yağışlı. Eğer her şey istediğim gibi olursa ve oda bulabilirsem gidip deneyeceğim. Fakat orada bir tanıdığım olmadığı için tek başına olmak korkutuyor.

  Can sıkıtısından yazıp sizinle paylaşmak istedim.

  Cevapla
  1. cikoli (ist/bağlarbaşı/90 m)

   Sevgili Spank, Amerika firsatlar ulkesi, kocaman bir kara parcasi, bir yerinde olmazsa baska bir yerinde aradigini bulursun umarim, sonuna kadar dene sansini. Chicago olmazsa Boston Boston olmazsa Bati yakasi, aradigin iklim ve huzuru bulursun umarim 🙂 34 derecelik Dubai’den sevgiler.

   Cevapla
  2. Nostaljik.D.Ataşehir

   Yolun, bahtın açık olsun Spank bol şans dilerim. Bu arada herkesin Cumhuriyet bayramını kuluyorum, nice 99 yıllara.

   Cevapla
 11. Organik Adam (Yenifakılı/YOZGAT,1040 m)

  Biraz gecikmeli de olsa sezonun ilk don hadisesini 22 Ekim 2022 gecesi yaşadık. 22 Mayıs’taki son don hadisesinden 1 gün sonra ektiğim hobi bahçemi de dünkü dondan önce bozdum. Sebzeler ve çiçeklerim sonbaharı henüz kabullenmemiş gibi hâlâ coşkuluydular ama karasal iklimin kaderi bu 🙂 Dondan önceki gün çektiğim bazı görselleri sizlerle de paylaşmak istedim.


  Cevapla
  1. SpanK (Queens/New York City, 18m) - (Fındıkzade/İST, 21m)

   https://orhancabarov.files.wordpress.com/2022/10/c9a857df-c9a0-4097-ae6d-c6c51afdd899.png
   Berbat ötesi.
   Bakü’deydim orası bildiğiniz gibi yarı çöl gibi bir yer. Oranın diyagramları bile daha hareketli. Bu arada hazar denizi 2 metre civarı çekilmiş. Eskisen su olan yerlerin yerinde kara ve bitkiler vardı. Teyzem fotoğraf çekmişti silmemişse buraya yüklerim.
   https://orhancabarov.files.wordpress.com/2022/10/977eeaa2-c413-4b4a-bbe8-8a69b4d2c3a3.png

   Cevapla
 12. Fok Balığı(Çankaya-1157 m ,ODTÜ-913 m/Ankara)

  Yağmurlu bir ODTÜ ikindisinden hepinize selamlar. Doğrudan Ozan Hocam ile başlayan bir gelenek olarak blogda her daim ODTÜ öğrencileri mevcut oluyor, ben de bir öğrenci olarak sistem vakitleri ODTÜ’de olursam kampüsten fotoğraflar paylaşmayı umuyorum. Geçen yıl ODTÜ de Ankara çukurunun kalanı gibi etrafına kıyasla talihsiz sayılabilecek bir kış yaşadığı için sistemlere kampüste hiç denk gelmemiştim, umarım bu kış sezonunda da öyle olmaz.

  Cevapla
 13. çihiro - Merkez/KONYA, 1036 m

  7-8 Ekim Cuma-Cumartesi günleri Konya efsaneyi yaşadı. Cuma sabahı 8’de hava bulutlu ve epey soğuktu. Oraj bekliyordum ama kuvvetli poyraz ve soğuk havayı görünce pek şans vermedim. Bu şartlara rağmen saat 9’a doğru bulutlar iyice kararmaya ve gök gürültüsü duyulmaya başladı. Bir süre sonra yağış doğrudan dolu olarak başladı. Takır takır bir anda indi. 15 dakika kadar sürdü ve yerini aralıklı yağmura bıraktı. Akşam ise klasik bir sonbahar havası vardı. Şakır şakır şimşeksiz yağan yağmur ve buz gibi bir hava, muhteşemdi.  Cumartesi günü de öğleden sonra kuzeybatımızdan gelen bir kütle yine beklentimin epey üzerinde bir yağış bıraktı. Bol bol şimşek çaktı, yıldırım düştü. Bir saatten uzun bir süre kuvvetli yağdı. Çok özlemişim böyle sistemleri. Hasret giderdim 🙂 Evime 5 km mesafedeki Loras istasyonuna iki günde 40,4 kg yağış düştü. Modellere göre haftasonu bir yağış daha alabiliriz. Sonbahar bizim için mükemmel gidiyor. İnşallah diğer bölgeler de umduğu yağışı alır. Bu resimler de Cumartesi orajından:

  Cevapla
  1. KışDeryası(Konya-Taşkent 1620m)

   23 ekime kar tahmini görünmüş konya için 🙂 geçen yıl kaldığı yerden devam mı edecek acaba?

   Ben görev geregi antalyaya taşındım artık burada yağmur ve hortum kovalayacam ama aklım hep konyada olacak, çünkü inanılmaz kış anılarım var. İnsan nereye gitse nereye yerlesse aklı efsaneleri geçirdiğin şehrinin havasında kalıyor.

   Cevapla
   1. çihiro - Merkez/KONYA, 1036 m

    İnşallah kaldığımız yerden devam ederiz hocam 🙂 Taşkent gibi efsane bir ilçeden Antalya’ya inmek bir kar delisi için çok acı 😀 Ama benim gibi oraj sever biriyseniz Antalya fazlasyıla tatmin edici olur.

    Cevapla
    1. Hortumcu(Antalya-lara 47m)

     Evet izin alabildikce toroslara özellikle taşkent güzergahını kullanarak konyaya gelmeye çalışacağım. 4×4 aracımla yıllarca aksiyonlar içine daldım yine dalarım

     Antalyada birkac gundur hava kapalı ve yağış vardi. hala kısa kollu ve şortla geziyorum diyeceklerim bukadar🙂

     Cevapla
  1. SpanK (Queens/New York City, 18m) - (Fındıkzade/İST, 21m)

   Yol için peribacaları iş makineleriyle yıkılıyor

   UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan Kapadokya’da milyonlarca yılda oluşmuş peribacaları yol yapımı nedeniyle yok ediliyor. İş makinelerinin peri bacalarını yıktığı ana ait görüntüleri paylaşan CHP’li Öztunç, Bakan Ersoy’a çağrıda bulunarak “Tarih, kültür ve turizm adına binlerce yıllık mirasımıza, varlığımıza iş makineleri saldırıyor. Göreviniz bu rezalete son vermektir” dedi.
   SÖZCÜ’ye konuşan Kapadokya Çevre Platformu Koordinatörü Mükremin Tokmak ise, yol çalışması kapsamında bölgede bulunan birçok peribacasının zarar göreceğini söyledi.

   Yapılanın yasal olmadığını söyleyen Tokmak, “Ortahisar – Göreme arasına 2.2 km duble bir yol açılıyor. Burası doğal sit alanı. Şu an dozerlerin çalıştığı yer 11. yüzyıla ait bir Bizans Manastır kompleksi. Kapadokya’ya böyle bir çalışma yapılamaz. Bu kadar tepkiye rağmen durmuyorlar. Resmen yakıp yıkıyorlar. Buradaki bütün peribacalarını yıkacaklar. Buralar yumuşak kayalar, bunlar küçük sarsıntılarla kırılmalara neden olur. Bilim kurulunun buna karar vermesi gerekirken Alan Başkanlığı tek başına burayı ‘yapın’ diyor. Ne üst ne de alt ölçek planlamaları var. Burada yasal bir tane yaklaşım yok” dedi.

   https://www.sozcu.com.tr/2022/gundem/yol-icin-peribacalari-is-makineleriyle-yikiliyor-7361936/

   Cevapla
  1. SpanK (Queens/New York City, 18m) - (Fındıkzade/İST, 21m)

   Sistem bence bekleneni vermedi. En azından hava serinledi. Yazın İstanbul hiç çekilmiyor bence. Bir de millet fatura çok geliyor diye klima açmıyor. Amerika’da kapalı ortama girince buz gibi klima çalışıyor. Burada kapalı alanlar işkence gibi. Yine de ailemin yanında olmak çok güzel. Şimdiden ailemden ayrılacağım için geceler ağladığım oluyor. Annemde aynı şekilde. Ama daha iyi bir hayat ümidiyle gidip şansımı deniyorum.

   Cevapla
  1. Melih Meriç (Teşvikiye 80m // Safaalan-Saray 210m)

   Gece yağışla beraber sıcaklık 4°C birden düştü. 8 mm yağış düştü. Bugün de üstüne 15 mm daha yağmış.

   Şu an 19°C, %99 bağıl nem, yağış yok. Her an Safaalan’ı da etkileyebilecek olan kuzeybatıdaki kütlenin ışıkları gözüküyor ara ara

   Yakaladığım şimşek aktivitesi, önce normal hızda, ardından 1/4
   [video src="https://havamel.files.wordpress.com/2022/08/wp-1661454660564.mp4" /]

   Cevapla
 14. SpanK (Queens/New York City, 18m) - (Fındıkzade/İST, 21m)

  Dün İstanbul’a geldim. Yaklaşık 3 ay burada kalacağım. Arada tatile ve Bakü’ye gidip geleceğim. 6 aydır kavga görmüyordum, buraya geldiğim gün mahallede kavga küfür sopalarla arabaya vuruyorlardı. 😀

  Diyagramlara baktım hava sıcaklığı normallerin üzeri ama beni rahatsız etmedi. Belki North Carolina’daki sıcağa alıştığım içindir. Oradan sonra burası daha serin geliyor.

  Cevapla
  1. serkansaglam1789/Kağıthane-Ist.40 mt

   Hoşgeldin Spank Kardeşim 👍 Bugün çok ciddi Leylek göçü vardı İstanbul da. Bu göç, bu kış adına iyi habermi Hava delisi ekibi? Geçen sene 25 Ağustos da bu göç yaşanmıştı ve İstanbul 3 kar örtüsü ile kışı bitirdi. Bu sene 20 Ağustos, kış bu sene daha sert geçebilme ihtimali ne acaba?

   Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s