Atış Serbest


Atış Serbest'i RSS ile de takip edebilirsiniz

Blogda yazılan yazılarla doğrudan ilgisi bulunmayan her türlü görüş, açıklama, tahmin, öneri, soru ve eleştirinizi; benle ve diğer okurlarla tartışmak istediğiniz hava/iklim olaylarını bu sayfaya yorum olarak ekleyebilirsiniz. Buraya tıklayarak yorum yazma kutusuna ulaşabilirsiniz. Birisine cevap yazmak istiyorsanız, lütfen cevabı vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine tıklayın. Cevabın cevabına tıklayarak devam ederseniz yorumlar sağ tarafa doğru yığılma yapıyor ve okunmaları güç hale geliyor. Eski sayfalara yukarıdaki ana menüde Atış Serbest’in altında beliren Arşiv‘den ulaşabileceğiniz gibi, bu sayfada en altta bulunan yorumun sol altındaki Older Comments (eski yorumlar) düğmesini de kullanabilirsiniz. Geçerli ve sık kontrol ettiğiniz bir e-posta adresi vermeniz, şayet daha sonra iletişim kurmamız gerekirse işimizi kolaylaştıracaktır. Teşekkürler.

(Meşhur İngiliz ‘weatherman’ Michael Fish, kariyerinin doruğundayken).

Atış Serbest” üzerine 19.666 düşünce

  1. muhtemel (Ankara, 870-1040 mt.)

   Ben artık hiç şaşırmıyorum, Ocak ortasından beri ardı ardına gelen bütün sistemlerde biri hariç bu tablo oluştu. Gerçekten izaha muhtaç. Sadece bu kış değil, diğer kışlarda da alışılagelmiş bir bahtsızlık olduğunu herkes biliyor. Bu durum İç Anadolu’nun kuzey batısına özgü kronik bir durum olmalı. Yediğimiz kuru soğuğun da haddi hesabı yok. Asap bozuyor gerçekten.

   Cevapla
 1. Sinan (Bahçelievler 60m/İTÜ Ayazağa 120m)

  Bu seneki mart ayı yaptığım incelemelere göre sıcaklık bakımından batı illerinde efsane olmaya aday 🙂 Böyle devam ederse rekor sıcaklık anomalileri gelecek.

  Aşağıda 19 Mart 2022 Avrupa için 850 hPa sıcaklıklarını her model için gif haline getirdim. EFSANE

  Cevapla
  1. isaaltin (Eyüp, Istanbul, 54m)

   Batı’daki kayak merkezlerine 19 Mayıs’ta güzel kar yağışları geliyor. Kapanış mı olur, bilemeyiz. Geçen sene uzun zaman sonra Haziran’da kar yağışları almıştı Uludağ. Doğu ve Karadeniz’dekileri hiç karıştırmıyorum. Onlar Haziran’da hep alıyor, Kaçkarlar Temmuz’u bile zorluyor…

   Cevapla
 2. Oğuz Bezirci (@Ouz_Bezirci57)

  Herkese iyi günler. Çok soğuk bir mart ayı yaşıyoruz. Afyon 2011’den sonra en karlı mart ayını yaşıyor. Şamile bahar kardan çok kuru soğuk getirdi zalımın kızı. 😀
  Martın başında cephesel bir karlı sistem geldi yekpare kütleler Afyon-Uşak-Göller Bölgesi ve Konya’yı vurdu. Afyon olarak güzel kar aldık resmi ölçümlere göre 27 cm. yer yer 30 cm. olduk. Afyon’un doğu ilçeleri ( Çay-Sultandağı) Konya’nın batı ilçeleri efsaneyi yaşadı tek kelime ile. O sistemde düşen yağışlar şöyle. Düşen yağış kadar kar kalınlığı bıraktı bu sistem sıcaklık 0/-1 civarındaydı genellikle.
  Çay:41 mm.
  Sultandağı:46 mm.
  Akşehir:53,6 mm.
  Doğanhisar: 84,2 mm.
  Afyon ise 28 mm. ile kapattı sistemi.
  Ardından Şamile Bahar sisteminde siklon rotası uygun değildi bize ancak geçen prş. günü 500 hpa şartları çok uygun olduğu için konveksyon yağışı oluştu ve şehir merkezinde mgm 7 cm. ölçtü bana kalırsa 10 cm. oldu. Şehirde dağlara yakın mahallelerde 10 cm. civarı örtü varken biraz daha uzak mahallelerde ise 3-4 cm. vardı kısa mesafede afaki farklar oluştu. Bunun haricinde cumartesi gene konvektif kar kütleleri ile 3 cm. kadar kar aldık. Onun harici zehir gibi soğukla geçti. Kuru soğuğu hiç sevmem. Mart anlaşılan soğuk geçecek güzel bir siklon patlayıp güzel bir kapanış yaparsak güzel olur. 🙂

  Cevapla
 3. Melih Meriç (Teşvikiye 80m // Safaalan-Saray 210m)

  Ocak’ta SincapEvler’de 12-14 Ocak, İstanbul’da 22-25 Ocak
  Mart’da bu kar ve üstüne “bi daha” mı?
  Ben razıyım, bir talebim yok artık daha ne olsun…
  10/3
  16:45 Boğaz’da ilerleyen kar sağanağı:
  https://havamel.files.wordpress.com/2022/03/wp-1647254389157.mp4
  11/3
  02:20 graupel:
  https://havamel.files.wordpress.com/2022/03/wp-1646955016839.mp4
  09:20:
  https://havamel.files.wordpress.com/2022/03/wp-1646980933874.mp4
  12/3
  12:10:
  https://havamel.files.wordpress.com/2022/03/wp-1647254388605.mp4
  21:45 Teşvikiye Cami önü:
  https://havamel.files.wordpress.com/2022/03/wp-1647254388796.jpg
  13/3
  00:40
  https://havamel.files.wordpress.com/2022/03/wp-1647254388816.mp4
  Bugün Maslak 10:10:
  https://havamel.files.wordpress.com/2022/03/wp-1647254388969.mp4

  Cevapla
 4. Ilgaz Memiş

  https://hava.kxsoftware.net/map.php
  Bu harita 2014-2020 arası kesintilerle de olsa vardı. MGM bazen kendisiyle rekabet edildiğini zannederek format değiştirirdi, verileri kullanan bu siteyi sabote ederlerdi. 1 yıl önce harita geri döndü. Ancak eskisi gibi değil. Yıllardır alıştığımız günün en düşük/yüksek sıcaklığı, yağış, nem, rüzgar verileri gösterilmiyor. MGM verileri artık eskisi gibi kullanılabiliyorsa niye bunları göremiyoruz? Geliştirici sanki kulağının üstüne yatmış ve hiç bir eksiklik duymuyor. Sitedeki tek yenilik rahmetli Eren Kısmet’in adının verilmesi oldu. Daha çok veriye ulaşmak ise kısmet değilmiş.

  Cevapla
  1. çihiro - Merkez/KONYA, 1036 m

   Eski site ile bu site farklı. Daha önce Ozan abinin hazırladığı siteyi kullanıyorduk. Mgm format değiştirince veri akışı durdu. Bu site ise emin olmamakla birlikte White Fox’un hazırladığı site. Eksikleri var ama şimdigörü yaparken bulunmaz nimet. Kimler yaptıysa eline sağlık.

   Cevapla
   1. ILgaz_m (@ilgazmemis)

    MGM şimdiki formata geçeli birkaç yıl oldu. Harita ise şubat 2019’da kısa bir süreliğine aktifti. Sıkıntı yoktu. Artık bırakın en düşüğü yükseği her önemli soğuk dalgasında site cortluyor 🙂 İktidar değişsin de yeni MGM bir şey yapsın diye bekliyorum. Ama her yeri her şeyi değiştiren bu iktidar dahi bu kuruma bir şey yapamadı. Aynı tas aynı hamam devam edecek.

    Cevapla
 5. Burak Pir (Üsküdar/İST, 48 m)

  Şaka maka Mart ayında görülmemiş bir sistem geliyor, ilkten çok kaale almamıştım ama görünen o ki iş ciddi. Detayları merak ediyorum, en yoğun gün ne zaman olabilir? En çok nereyi etkiler? Başlığı sabırsızlıkla bekliyorum. Belki video da gelebilir? 🙂 Spankkk nerdesin gardaşşş? :))

  Cevapla
  1. Burak Pir (Üsküdar/İST, 48 m)

   Sabiha gökçen meteoroloji komitesi Perşembe Ankara’dan istanbula olan dönüş uçuşumu olumsuz hava koşulları sebebiyle daha Ankaraya gidemeden iptal etti. Saatini geri çekmek durumunda kaldım. İnşallah Perşembe Ankara da kalmam.

   Cevapla
  1. SpanK (Queens/New York City, 18m) - (Fındıkzade/İST, 21m)

   Harbi ne şansızım. New York’a gelince bu kış bitmeden en az bir kar görürüm diyordum ama sadece kuru soğuk gördüm. Bir kere donan yağmur ve tül gibi kar oldu o kadar.

   Dönmeyi çok istiyorum ama döndükten sonra pişman olacağımı biliyorum. Burada durumum iyi sayılmaz. Bu hafta işten çıkmayı düşünüyorum. 2 hafta deneme vermişti, bu hafta doluyor.

   Türk milleti hep sömürmeye çalışıyor. Normalde iş saatları burada 9-5 ama burada 9-6 hadi tamam dedim bu kez de mesaiye kalıyorum sürekli. Bugün eve akşam 9 da vardım. Eve geldim dünden kalan yemeğimi yiyip, spora gittim. Eve 12 de geldim. Gelip yemek hazırladım yarın iş yerinde yemek için. Saat oldu gece 1.

   Ben alışmışım evden yemek götürmeye. Sporcu beslenmesi alışkanlığı. Protein içeren öğün olması şart. Dışarıdan yemek hem pahalı, hem de sağlıksız.

   Burada iştekiler öğlen tost ve ya kekle geçiştiriyor. Adam evli karısı var ama evden yemek getirmiyor. Bu bana çok saçma geliyor nedense.

   2 gündür zamanım olmadığı için laptop’u açıp internete bakamıyorum. Umarım Allah bir yol açar, insaflı biririn yanında iş bulurum. Mesaiye bırakıyor ama para vermiyor. Alışmışlar Türkiye’deki gibi insanları sömürmeye.

   Bir de iş gerçekten ağır. Sabahtan akşama kadar hiç durmadan koli açıp, kapatıyorum. Sisteme giriyoruz filan. Beynim ve vücudum yoruluyor. Bir de sorumluluk gerekiyor. Hem hızlı olup, hem doğru yapmamızı istiyor.

   Burada kaçak çalışan biri var. Allah sabır versin nasıl 2 sene dayandın dedim. O da mecburum diyor. Senin kartın var şanslısın diyor.

   Bir de depodayız tüm gün. Cam yok, güneş görmüyoruz. D vitamini aldım. Sağlıksız bir iş. 3k maaş veriyor. New York için 3k az bir para. Buranın asgari ücret gibi bir şey verdiği para.

   Yol ve yemek parası da vermiyor. Çektiğim eziyete değmiyor yani.

   Dertleşeyim dedim sizinle. Hep derlerdi Türklerden uzak durun diye, gerçekten öyle. İyileri var ama az. Çoğu sizi çok çalıştırıp, az para vermeye çalışıyor. Yabancılar daha iyi. Saatin geldimi çıkıyorsun. Mesaiye bırakırsa 2 kat ücret veriyor gibi şeyler var.

   5 saat sonra kalkacağım. 😦

   Cevapla
   1. isaaltin (Eyüp, Istanbul, 54m)

    Geçmiş olsun kardeşim ama şunu da bil ki, ne yazık ki hergün bir önceki gününü arayan bir Türkiye ekonomisi var artık…
    Çok iyi düşünmelisin. Neredeyse kimse birden iyi paralarla iyi işlere başlamıyor. Bence bir kaç ay sık dişini; hem o arada çevre yapma imkanın olur ve haklarını savunabilmen için eline fırsat geçebilir. Kış da bitti sayılır artık Türkiye’de, en azından kar kış mevsimi yokken orada adapte olmaya çalış. İnan yerinde olmak isteyen yani orada çalışabilme imkanı isteyen onbinlerce kişi var Türkiyede…

    Cevapla
   2. sis651(Kapaklı/Tekirdağ, 198m)

    Hocam, mutlaka zorlukları vardır ama bir kez oraya gitmişsiniz. Biraz idare edin, ayak uyduracağınıza eminim.
    İnsanı hayvanlardan ayıran en önemli özelliklerden biri ortama uyum sağlamamız. Kutuptaki kutup ayısı çölde rahatsız olur, çöldeki deve kutupta donar. Ama biz iki ortamda da hayatta kalabiliyoruz. Siz de ortama ve her şeye alışacaksınızdır bir süre sonra. Sonra da doğru düşünüp daha iyi işler için bir şeyler yapacağınıza eminim.
    Türkiye’ye gelince, her benzinliğe uğrayışımda gülerek ayrılıyorum. Zam gelecek diye depoyu fulle diyorum, 9 litre koyu 150 lira alıyor. İki gün sonra tekrar fulle diyorum, bu sefer aynı litreyi koyup 187 lira istedi. Birkaç sene önce depo dolup da taşan bir fiyata… Bugün eve dönerken yine dedim fulle. İki gün önce aldım ve bir yere gitmedim diye de bir iki litre bir şey alır diyorum. Adam 10 litreden fazla yakıt doldurdu yine nereye doldurduysa. Ben yine şok. 😀 Artık böyle artan fiyatları görünce sırıtıyorum otomatik. 🙂

    Cevapla
 6. serkansaglam1789/Kağıthane-Ist.40 mt

  Bizi buraya bağlayan, heyecanlandıran, kar sevgisini bizler gibi yaşayan Havadelisi ekibine; Bundan önceki senelerde, Havadelisi ekibi o kadar heyecan dolu videolar paylaşırlardı ki, bizleri ekranlara kilitlerlerdi. Heyecanımıza ortak olurlardı. Anlıyorum herkes farklı iller, ülkelerde. Herkesin işi gücü, ilgilenmek ile yükümlü olduğu aileleri, videolar için saat/zaman farkları olduğunu elbet anlıyorum. Ama bir önceki sistem ve yaklaşmakta olan sistem kaydadeğer bir soğuk ve kar ile geliyor. Ve tam sizlerin ve bizlerin istediği gibi. Video olmasada paylaşımda bulunmanızı kendi adıma ve benim gibi düşünen üyeleriniz için yazıyorum. Buralar çok sessizleşti. Bu sene ki Kış tahmininde bile ben eminim yoğunluğunuzdan dolayı kendinizi veremeden yaptınız. Ama artık bir paylaşım gelsin be Havadelisi editörlerinden. Kışı uğurluyoruz. 2023 ü bekleyeceğiz acaba nasıl bir kış olacak diye. Son güzel bir tahmin gelsin 🙏

  Cevapla
 7. SpanK (Queens/New York City, 18m) - (Fındıkzade/İST, 21m)

  Hep olumsuz şeyler yazıyorum, birazda iyi şeyler yazayım. 😀
  Geleni 2 hafta olacak. İlk hafta zor geçti, çünkü kalacak yerim yoktu. İlk gittiğimde airbnb’den oda kiralamıştım amerikalı birinin eviydi. Bana numarasını vermişti, tekrar gelirsen ve kalacak yerin olmazsa kalabilirsin diye.
  Orada kalırken oda aramaya başladım. 1 hafta sonra oda buldum türkler kalıyordu apartman dairesinde. Hayat tarzları benimle çok zıttı. Ben sabahlar kahvaltı hazırlayıp, akşamları yemek yapacaktım. Sporcu olduğum için 17 yaşından beri bir beslenme alışkanlığım var.
  Bunlar sabah kahvaltı yapmıyormuş, akşamda ne olsa yiyorlarmış. Hayda nasıl olacak derken. O gece çinli ev sahibi geldi. İngilizce konuştular baya odada. Evi komple aileye kiraya verecekmiş 2 aya boşaltın demiş. Bana da 1 gece kalsın sonra çıksın dedi.
  Öyle kötü bir durum ki , başına gelmeyen anlamaz. Apar topar oda bakmaya başladım tekrar. Bilsem amerikalı’nın yanından çıkmazdım. Ona başıma gelenleri anlattım o da şaşırdı. Dedi gelip kalabilirsin. Son çare tekrar orada kalırım dedim.
  O gece ve ertesi gün ilanlar buldum. Türk abiyle gidip baktık evlere. Son bir ilan kaldı, o da akşam 9 da gelin dedi. Akşama kadar bekledim onu ama yine kötü evdir diye hevessizdim.
  Bingo. 😀 2 katlı bahçeli müstakil bir evde oda buldum. Oda küçüktü ama ev çok rahattı ve saçma sapan kurallar yoktu. O gece direk bu odaya taşındım. Eşyalarım zaten Türk abiWnin arabasındaydı. 🙂
  Ben taşındığımda, yan oda boşaldı. Ev sahibi indirim yaptı dedi istersen buraya geç. Benim kalacağım odanın 3 katı büyüklüğünde ve klimalı. Direk tamam dedim.
  Evde benden başka 2 kişi daha var ama yan odada kalanı bir kere bile görmedim daha. 😀 Alttakini bir kere gördüm güler yüzlü iyi bir insandı. Hepsi yabancı bu arada.
  Mutfağı benden başka kullanan yok ya da ben görmedim. ben de rahat rahat yemeğimi yapıyorum. 🙂
  Arka bahçesi var. Havalar ısınınca mangal yaparsın oturursun dedi. Evin arkası mezarlık yem yeşil kimseler yok. Ayrıca kaldığım yerde ormanlık parklık alanlar var. Çıkıp yürüyüş yapabilirim.
  New york’un kalabalığından uzak sakin bir yer. Bundan önceki öyle değildi iyi ki o ev olmadı. her şeyde hayır var işte. Allah bir şekilde yardım ediyor buna inanıyorum.
  Kargoda çalışıyorum. Yoruluyorum yalan yok ama yeniyim diye idare ediyorum. Daha iyi iş bulunca çıkacağım.
  Bugün spor salonuna kayıt oldum. İstanbul’daki düzeni kuracağım inşallah. Supplemenler çok uygun diye Türkiye de alamadığım çoğu supplementi aldım. İlk alışverişe %25 indirim yaptılar. 150 birime bir sürü şey aldım. Türkiye de sadece protein tozu 900-1000 birim olmuş.
  İşe trenle gidiyorum. Sadece bir vesaitle gidiyorum ve trenler çok rahat. Vagonlar bomboş, koca vagonda tek oturuyorum bazen. Wc bile var içinde. 😀 İşe 30-4- dk da varıyorum. Metro veya otobüsle gitmeye çalışsam 1.5 saat sürüyordü ve 3 vesait değişmem gerekecekti. İşin yeri çok ters inwood denen yerde. JFK’nin doğusu taraflarında. Bu oturduğum yer hem trene yakın hem çok rahat. Bu konuda çok şanslıyım. trene yürümem 10dk sürmüyor.
  Bazı vagonlar, bazı istasyonlarda açılmıyormuş. İstasyon kısa geliyor diye. Ben bunu bilmiyordum, bileti kontrol eden kadın söyledi. Vagon nasıl değişiliyor diye translate ile sordum. Trenin kapısını açıp diğer vagona geçebileceğimi söyledi. Hareket ederken mi dedim ? Now filan dedim şimdi mi yani ? Evet evet deyip gülümsedi. 😀
  Ertesi gün yine karşılaştık. Bu kez doğru vagondasın deyip gülümsedi. Ah bir dil bilsem burada çok rahat edeceğim . İnsanlar genel olarak çok yardım severler. Şimdilik kötü biriyle karşılaşmadım.
  Kaldığım evde gigabit internet var. Türkiye’de 50mbit internete seviniyordum burada 1000mbit. 🙂
  Ama sabaha karşı uyanıyorum ve içimi sıkıntı basıp daralıyorum. Bu yeni oldu, daha önce böye şeyler hiç yaşamamıştım. Ayrılık stresinden oldu sanırım. Asosyal biriyim ama burada konuşacak insan arar oldum.
  Annemde turist vizesine başvurdu. Olurda alabilirse o da gelecek. Annem benim her şeyim arkadaşlar. Çok aşırı bağlıyım. İnşallah bir gün buraya temelli yerleşip onuda alırım yanıma.

  Cevapla
 8. serkansaglam1789/Kağıthane-Ist.40 mt

  Sevgili Havadelisi ekibi, Geliyor gelmekte olan sistemi için büyük puntolu başlık açılacakmı ? 🤗 uzun süredir bu şekilde bir ısrar görülmedi. Değişime tabi ki açık ama ısrarda çok önemli. %50 şansımızda olsa , böyle bir uğurlama çok istiyoruz be 🙏

  Cevapla
 9. çihiro - Merkez/KONYA, 1036 m

  Efsane bir kışı yavaş yavaş geride bırakıyoruz. 2021/2022 kışı (1 Aralık-28 Şubat) 197,7 mm toplam yağış miktarı ile son 53 yılın en yağışlı kış mevsimi oldu.

  Sıcaklık ve kar bakımından ise 2012 kışına benzer bir tablo görüyoruz. Maksimum sıcaklık ortalaması normallerin 1,5 derece altında seyretti. Kar yağışlı sistemlerin bolluğu açısından hepimizi şaşkına çeviren bu kış, toplam 51 gün kar örtülü gün geçirdik.

  Cevapla
  1. carcass (Eskişehir,804m)

   Biz ise Eskişehir olarak son yıllardaki en potansiyelli kışta bile en baba kestaneyi alıp kışı tamamlamak üzereyiz. Zaten memleket yangın yeri olmuş bari adam gibi kar görseydik de azıcık morallenirdik dedik… O da olmadı.

   Cevapla
 10. SpanK (Queens/New York City, 18m) - (Fındıkzade/İST, 21m)

  Burada çok özlem çekiyorum. Geldiğimden beri ağlamadığım bir gün olmadı . 😦 Bazen geceler sıkıntı basıyor, konuşacak kimseyi bulamıyorum. Soğuk havadan bile nefret etmeye başladım. Geldiğimden beri üşüyorum. Dışarıda uzun süre durulmuyor. Bir de bugün işten erken çıkınca 1 saat treni bekledim. Soğuktan vücudum titriyordu. Öyle abartı soğuk yok ama İstanbul’da böyle soğuk yılda belki birkaç gün oluyordu ama buranın normali. Geceler hep eksili dereceye düşüyor. Şu an -3 derece.

  Cevapla
  1. carcass (Eskişehir,804m)

   Spank kusura bakma eksiyi bastım. Ya fırsat eline geçmiş kaç kurtar kendini neyi özlüyorsun mazot olmuş 20 TL! Bu yorum yayınlanana kadar belki 21-22 tl bile olabilir. İstanbul’da her gün söyleniyordun şimdi oradan da aynı enerjiyi yansıttın. Vaktin ve maddi imkanın varsa bir-iki kursa yazıl, ne bileyim çık gez dolaş… Alışırsın elbet iklim şartlarına. İnsanoğlu kutuplarda-çöllerde, çok ciddi karasal iklim şartlarında bile yaşıyor. Kaldı ki milyonlarca insan yaşıyor bahsettiğin coğrafyada. Yaparsın elbet hemen su kaynatma Spank.

   Cevapla
  2. serkansaglam1789/Kağıthane-Ist.40 mt

   Spank , en az 6 ay kuralı unutma, Dayan👍 Fırsatlar ülkesindesin, daha ne istiyorsun? Millet oraya gitmek için can atıyor, bu günleri unutacaksın. Sabret kardeşim. Bak sen gidince Yakıt litresi 15 di, şimdi 19 çok şiddetli büyüyoruz. Tutamıyorlar ülkemizi. Boşa aldılar ülkeyi, Bayır aşağı saldılar gidiyoruz 🤣🤣 Gerçi Amerika bizi kıskanıyor ama olsun

   Cevapla
 11. çihiro - Merkez/KONYA, 1036 m

  An itibariyle gök gürültülü kuvvetli yağmur var Konya’da. Sıcaklık 3 derece. Düş artık düş yağış heba oluyor 😀 Bu sistem 48 saat kalana kadar kara gömüyordu Konya’yı. Büyük hayal kırıklığı yaşadık.

  Cevapla
 12. delicetinoldimu - Mamak/Ankara (900 m)

  Tuh be yine sıcaklık sorunu yaşıyoruz. Saat 20.00 itibariyle hala 3.5°C sıcaklıkta hafif yağmur yağışı gözlemekteyim. Bunlar fasa fiso aslında. Ne yazık ki iki gözümde yüksek miyopi astigmatizma nedeniyle (4.75 miyop 3.25 astigmat) retinada atrofik delikler oluşmuş. Şu an için müdahale gerekmiyor denildi ancak 3 ayda 1 kontrol edilecek ve kesinlikle 6 kg dan fazla yük kaldırmamam gerekiyormuş. Her şeyin yanında kör olmak gibi bir tehlike de var artık. Böyle genetiğe yazıklar olsun. İşsiz kalmamın üstüne bu da çok güzel bir hediye oldu. Sağ ol hayat. Bu yılın son gördüğüm kar olmasından ve otomobil ehliyetimi teslim etmek zorunda kalmaktan endişeliyim…

  Cevapla
   1. delicetinoldimu - Mamak/Ankara (900 m)

    Teşekkür ederim hocam. Kontrol ettireceğim retina uzmanı birkaç doktora daha. Ufuk Üniversitesi’ndeki Yeşim hocam atrofik deliklerin genelde zararsız olduğunu ancak bendeki kahrolası miyop nedeniyle sayılarının zamanla artabileceğini, bunu izlemek ve önlemek için kontrol istediğini söyledi. Miyop göz küresini (abartı bir söylemdir) karpuz gibi ön-arka ekseninde uzatıyor ve bu da retinayı/ağ tabakayı zorluyormuş. Vitreus hümor denen göziçi jel tabakası da sağ olsun büzüştüğünden retinayı çimdikliyor ve atrofik deliklere neden oluyor. Ayrıca, tıpkı yaşlı insanlar gibi gözlerimde bir hayli uçuşan cisimcik var. Araç kullanırken, geceleri özellikle, bayağı bir zorlayıcı oluyor bu. Karşıdaki öküz hele seni gördüğü halde uzunları yaktıysa tamam, 5-10 saniye görüş çok zor oluyor.
    Makineci kafasıyla düşününce, keşke gözün uzamasını durduracak hatta geriletecek ve göz yapısını zedelemeyecek bir kompresyon/baskı düzeneğiyle miyop tedavi edilebilse ve retinalarım rahatlayabilse ne güzel olurdu.🤦‍♂️

    Cevapla
 13. delicetinoldimu - Mamak/Ankara (900 m)

  Sunumlar, savaşlar, salgınlar, gözümle ilgili sağlık sorunları derken hava takibini neredeyse unutmuştum ki ufukta sistem benzeri bir oluşum belirdi. Genel olarak Eskişehir, Ankara ve Çankırı bu yıl etkili ve yoğun bir kar yağışından ya mahrum kaldı ya da sistemin ucundan kıyısından ne alabildiyse aldı. Umarım bu seferki sistem(cik) bu yerleri de bol karla örter, toprağını doyurur. Aksi durumda bu üç il ciddi bir haksızlık yaşamış olacak…

  Cevapla
 14. çihiro - Merkez/KONYA, 1036 m

  Bu kış tulum çıkarttık resmen. Çarşamba-Perşembe efsane gözüküyor! Yağış miktarı son Gfs’de çok çılgın boyutlara ulaştı. Perşembe sabahına kadar 40 mm civarı yağış var. Ve bunun neredeyse yarısı kar şeklinde düşecek gibi. Heyecanla bekliyoruz.

  Cevapla
 15. çihiro - Merkez/KONYA, 1036 m

  Değişim olmazsa Konya bu hafta “Mart Efsanesi” yaşayabilir. 2011’dekine benzer bir tablo var. Pazartesi -Salı-Çarşamba kuvvetli yağmur ve karla karışık yağmur var. Çarşamba akşamı yağış saf kara dönüyor. Son çıktılar 10 cm civarı kar veriyor. Bakalım neler olacak. Konya tüm şansını bu yıl kullandı sanırım 😁

  Cevapla
  1. KışDeryası(Konya-Taşkent 1620m)

   10cm yi rahat deviririz. tahminim 25 35cm civaridir. Nitekim. Windy ve ventusky nin tahminlerinde 3 gün için minimum 45cm kar tahmini var. Şaka gibi🙂 2016 kışını bile yanına yaklastirmadi bu kış. Her sistem kendi başına bir efsane oldu konyada. Şimdide mart efsanesi kapıda mi bekleyip göreceğiz.

   Cevapla
    1. KışDeryası(Konya-Taşkent 1620m)

     Isparta konya arasındaki kütle muazzam yağış bırakıyor ve etki alanı tahminimden daha geniş. Gece kar alacagiz buna inanıyorum. Sistem batiladigi için konya merkez hariç batı ilçeleri kara gömdü. Gece saatlerinde ecmwf yagista felaket bir senaryo sunmuş. Ben yinede 10 cm civari bir kar bekliyorum konya merkez adına.

     Cevapla
 16. SpanK (Queens/New York City, 18m) - (Fındıkzade/İST, 21m)

  https://orhancabarov.files.wordpress.com/2022/02/e4126941-1813-4c9b-b65a-398194145996.jpeg
  Herkese selamlar. Bu mesajı size uçaktan yazıyorum. Bugün ailemle vedalaşıp Amerika’ya uçtum. Hayatımda hiç bu kadar ağlamamıştım. Hem ben, hem de annem çok ağladık.
  Annem dolabımı boş görünce hıçkıra hıçkıra ağlamaya başladı. Herhalde ölsem bu kadar ağlardı o derece üzgündü.
  Biz hiç ayrı kalmamıştık ve tek çocuğum diye bir birimize çok bağlıydık. Keşke kazanmasaydım da gitmeseydim dediğim bile oldu. Gitme o zaman diyeceksiniz belki ama bir yandan yıllardır hayalini kurduğum bir şeydi ve ileride keşke gidip deneseydim dememek için gidip şansımı deniyorum.
  Yani gitmesem bir dert, kalsan başka dert. Ayrılık çok zormuş ne diyeyim. Çok para kazansam bile asla ailem yanımda olmadığı için mutlu olamayacağımı biliyorum.
  Belki zamanla alışırız bu duruma onu da bilmiyorum. Öylesine içimi dökmek için yazdım. Havayla bir ilgisi yok çünkü bu mesajımın.
  Havaya gelirsek bu hafta new york soğuk olacak. Geceler eksili derecelere düşüyor. Alışkın olmadığım sıcaklıklar.
  Şu an tek istediğim şey anneme sarılmak. 🥺 Muhtemelen ben çok dayanamayıp döneceğim. Sırf denedim demek için gidiyorum işte.

  Cevapla
 17. Fok Balığı(Çankaya-1157 m ,ODTÜ-913 m/Ankara)

  Ankara olarak bu akşam bir soğuk cephe yağışı aldık. Öğlen 6-7 dereceyi bulan sıcaklıklar akşama doğru düşmeye başladı. Lakin, sıcaklık yine sınırda kaldı ve alçak semtler bir süre yağmur alırken yüksek semtlerde kuşbaşı boyutunda kar yağışı yaşandı. Benim burada çimlerde 7-8 cm, beton yüzeylerde 3-4 cm (sıcaklığın sınırda olmasının bir sonucu) kar birikti, alçak semtlerde ise karın hiç tutmadığı yerler olmuş. Bu yıl Ankara’da rakım farkı yine büyük işler çıkarıyor.

  Cevapla
 18. SpanK (Queens/New York City, 18m) - (Fındıkzade/İST, 21m)

  Gördüğünüz gibi Ocak sonu sisteminden sonra neredeyse koca ayı bomboş geçti. Bilimsel bir açıklaması var mı yok mu bilmiyorum ama kuvvetli sistemlerden sonra havalar durgunlaşıyor. Ozan abi şimdi kızacak öyle bir şey yok diyecek. Belki tesadüftür ama ben böyle olacağını tahmin ediyordum ve yanılmadım. 😀 Bir şey bildiğimden değil, yanlış anlaşılmasın.

  Cevapla
  1. Havadelisi (Sandsli / Norveç, 50m) Yazıyı Yazan

   Öyle bir şey yok, ama kızmadım 😀

   Kışların süresi önden ve arkadan kısalıyor, şubat ayı da bundan etkileniyor. Her şubat bu kapsamda olmayabilir ama genel gidişat bu yönde maalesef. Yani sert sistemin gelmiş veya gelmemiş olmasıyla ilgili değil şubatların giderek fosluyor oluşu…

   Cevapla
   1. delicetinoldimu - Mamak/Ankara (900 m)

    Keşke kısalsaydı hocam… kısalmaktan beter oldu. Kuru ayaz, azıcik yağmur/kar ve yine kuru ayaz. Zamlı doğalgaz, Ankara-Eskişehir çevrelerinde tarımsal kuraklık, zirai don ve soğuk zararı riski, sağlık problemleri derken keşke şu kış bitse artık der hale geldim.

    Cevapla
 19. welbane (Şehitkamil/Gaziantep, 927 m. / Çayyolu/Ankara, 925 m.)

  Şubat son hafta belki bir sistem daha alırız ama siklon rotasındaki bu ısrar, klasik sistemlerimizdeki gibi ab’lerin güneybatı-kuzeydoğu aksını derinleşerek katetmeyip, sığ şekilde güney sahilleri yalayarak ilerlemesi hatta Mısır’a falan meyletmesi hem soğuk akışının zayıf kalmasına yol açıyor hem de yağışların esaslı kısmını ülke genelinden ziyade güney sahilleri ile torosların hemen kuzeyindeki bölgelerle sınırlı bırakıyor.
  Tabii o siklonlar şu aşamada hayali ancak böyle modellenmesi ısrarı gösteriyor olabilir. şöyle bir fethiye-samsun hattında 1000 mb altına inen bi ab ile son soğuk atağını yaşasak ne güzel olurdu.

  Cevapla
  1. delicetinoldimu - Mamak/Ankara (900 m)

   Hocam biz çok şanssızız. Bu dediniz ya şimdi o siklon son anda karar değiştirip üstümüze oturur ve Ankara yine dımdızlak ortada kalır, biz de ucu ucuna 5-10 cm kar koparmaya bakarız. 🤦‍♂️
   Bize 4 Ocak 2002 veya 27 Şubat 2012 ve daha üstün bir sistem gelmeli ki artık bir zahmet çevre illerin aldığı kadar kar alabilelim ve şubat aylık yağış ortalamasına yaklaşabilelim. Daha 5-10 mm bile yağış düşmedi ve şubat ortalamamız 35-40 mm arası… bunun da kar olması gerekirdi.

   Cevapla
 20. Oğuz Bezirci (@Ouz_Bezirci57)

  Tüm Hava Delisi ekibine iyi akşamlar dilerim. Uzun süredir yazmıyordum.
  Öncelikle Çihiro hocama selamlar bu kış Konya’nın kışı her sistemde başı çeken şehir oluyor. 🙂
  Afyon olarak orta şeker bir kış yaşıyoruz. Sistem sistem ilerlemek gerekirse.
  18-19 aralık sistemi: 20 cm.
  21 Aralıkta ufak bir yağış dalgası ile 4-5 cm. kar aldık.
  12 Ocak:3 cm.
  18 Ocak:2-3 cm.
  22 Ocak:20 cm.
  25 Ocak eski örtüye 5-6 cm. ekledik.
  30-31 Ocak senenin en etkili kar yağışıydı 7-8 cm’lik eski örtüye 15 cm eklendi. 22-23 cm. kar kalınlığına ulaştık.
  Isprata’nın efsane kar aldığı sistemde Afyon orası kadar kuvvetli yağış alamadığı çoğu sulukar şeklinde gerçekleşti ama akşam süpriz şekilde oluşan kütlelerle 7-8 cm kar aldık. Isparta’daki yağışın yarısı gelse efsaneyi yaşardık. 😀
  8-9 Şubat sisteminde ise 10-12 cm. ile kapadık aslında 17 mm. civarı kar düştü ama sıcaklık sıkıntılı olduğu için tutma performansı zayıftı.
  Gene Allah’a binlerce kez şükürler olsun geçen kıştan sonra ilaç gibi geldi.
  Ankaralı bir arkadaşımız var sürekli veryansın ediyor. Haksızda diyemem. Ama bilsin ki Ankara’ya özel bir durum değil. Ankara’nın konumu sebebiyle daha çok etkileniyor maalesef. 😦 Bu durum iç batı Anadolu’nun büyük kısmında geçerli özellikle Burdur-Afyon-Uşak ve Eskişehir’de eski kar yağışlarına hasret . Kütahya kısmen iyiyse de orasıda 40-50 cm’lik sistemlere hasret. 2015’ten sonra bizim yöreye bir haller oldu ama anlamadım. Çünkü eskiden ben hatırlarım Afyon en kötü 2 sene de bir 40-50 cm’lik sistem alırdı ama bu 7. kışımız 30 cm.’yi aşan kar görmedim 20-25 cm’lerde tıkanıyoruz. Böyle potansiyelli kışta Havadelisi ekibinin tahminine uygun olarak Bir İç batı anadolu efsane sistemi almak isterim. Mart ayında 7-9 Mart 2011 sistemi gibi bir sistem alsak harika olur. Böyle kışa öyle bir Mart sistemi yakışır. 🙂
  Herkese bol karlı ve yağışlı günler dilerim…

  Cevapla
  1. delicetinoldimu - Mamak/Ankara (900 m)

   Aa ben 😅😊
   Bir Ankara ve Çankırı bir de Trakya yöresi genelde ülkenin en şanssız yerleri olunca ve bu sürekli tekrar edince biraz sinir bozucu oluyor hocam, hezeyanlarımla baydığım herkesten özür dilerim.
   Dediğiniz gibi bizi ancak 30-40 cm ve daha kalın bir kar örtüsü getirebilecek 7-9 Mart 2011 gibi bir sistem rahatlatabilir. Ankara’nın rekor yenileme zamanı artık umarım gelmiştir.

   Cevapla
   1. Oğuz Bezirci (@Ouz_Bezirci57)

    Hocam bazen benim de çıldırdığım zamanlar oluyor ama içimde yaşıyorum. Biraz da Coğrafya kaderdir diyip geçiyorum. Ama eskiye nazaran az kar alıyoruz. Şubat 20’den sonra tekrar bir hareketlilik göze çarpıyor. Ben Mart son haftaya kadar kışı kapamam. İnşaAllah bizim de yüzümüz güler. Şubat 20-Mart 25 arasından ümitliyim şahsen. Sıra bizde artık… 😛
    Bu arada bugün 12 Şubat. 10-12 Şubat 2015 sisteminin son günüydü kar kalınlığının en yüksek olduğu gündü kar kalınlığı mgm’ye göre 51 cm. ölçülmüştü. Arabalar kardan kalıba girmişti. Rüya gibi bir gündü benim için. 🙂

    Cevapla
    1. delicetinoldimu - Mamak/Ankara (900 m)

     51 cm diyorsun hocam, 51. Maşallah 🧿. Biz o sistemde yine karavana attık. Sonrasında, Ankara’da 10-15 cm ancak tutuyor ama 40-50 cm kar tutan ve belki haftalardır karla örtülü olan yerlerle aynı ayaz çekiliyor. Hayır yani çok içeride bir bölgede desem Aksaray, Kırıkkale, Kırşehir vs. buralar nasıl 30-40 cm kar alabiliyor zira dibimizdeki yerler buralar. Bu durum gerçekten çekilmez hale geliyor işte.

     Cevapla
     1. Oğuz Bezirci (@Ouz_Bezirci57)

      Maalesef nasipten öte köy yok. Bana kalırsa Ankara o saydığın şehirlerden daha avantajlı. Hem daha kuzeyde hem de yağışı daha fazla ama dediğim gibi iç batı anadoluya bir haller oldu. İnşaAllah eski özlediğimiz kışlara ve sistemlere kavuşuruz.
      Afyon çok potansiyelli bir şehir ama o potansiyelini hiç kullanmıyor desem yeridir. Mgm’ye göre kar kalınlığı rekoru 88 cm. 1 Aralık 1948’de ölçülmüş. Tüm zamanlar ay ay ölçülen en yüksek kar kalınlıkları ekim:3 cm. Kasım: 63 cm. Aralık: 88 cm. Ocak:86 cm. Şubat:87 cm. Mart:75 cm. Nisan:52 cm. 😀 😀 Afyon-Ankara eskiye dönsün biz deliye dönelim hocam. 😛

      Cevapla
  2. çihiro - Merkez/KONYA, 1036 m

   Selamlar. Kusura bakmayın hocam. Yeni gördüm yorumunuzu. Bu sene o kadar çok sistem geldi ki kafam karışmasın diye günlük tutmaya başladım 😀 4 büyük karlı sistem ve 4 küçük karlı sistem yaşadık. Karın biri orajlı idi. Bir defa da yağmurlu oraj yaşadık. Afyon Mayıs’a kadar sürprizlere açık bir şehir. Bir gece ansızın 50 cm örtü iniverir hocam 🙂

   Cevapla
 21. Sinan (Bahçelievler 60m/İTÜ Ayazağa 120m)

  Konya’dan herkese selamlar,

  9 Şubat’ta gelecek olan sistem için 5 gün öncesinden tren bileti alıp iki gün önce (7 Şubat) Konya’ya geldim ve ilk olarak Çihiro üstadı makamında (MGM 8. Bölge) ziyaret ettim 😀 Bugün sabaha karşı yoğun kar yağışının başlamasıyla birlikte meydanlara indik. Beyhekim’de sabah 6’da 7cm, saat 12’de Ardıçlı Tokide 17cm kar kalınlığı ölçtük. Bu akşam trenle tekrar İstanbul’a geri dönüyorum 😦

  Aşağıdaki fotoğraflar ise yaptığımız kar gezisinden 🙂


  Cevapla
  1. çihiro - Merkez/KONYA, 1036 m

   Ziyaretin beni çok mutlu etti. Çok sevindim. Ayaklarına sağlık. Ayrıca seninle sistem daha zevkli bir hale geldi 😄 İnşallah ileride aramızdaki mesafeler kısalır ve daha çok görüşme fırsatı yakalarız.
   Konya 4’üncü sistemini aldı bu kış. Arada yağan ince örtü yapan kar yağışları ile birlikte kara kışı dibine kadar yaşadık. -25 derecede sokağa çıktım. 30 cm karda tepeden aşağı yuvarlandım. Kar yedim bol bol. Yoruldum. Hasta oldum. Tipiye karşı yürüdüm. Saatlerce camdan kar yağışını izledim. Kesinlikle EFSANE bir kıştı bizim için!

   Cevapla
 22. delicetinoldimu - Mamak/Ankara (900 m)

  Ankaralılar, sakın basına aldanıp da suyu savurganca harcamayın. Bize atılan bilmem kaçıncı kazığın sonucunda Ankara ve yakın çevresinde kuraklık riski halen devam ediyor. Normalin çok yakını ve hatta altında yağışlarla sevinilecek bir durum yok. Zirai tahmin sayfasından takip ettiğimde Normali 40-45 mm olan Keçiören bile 35 mm ancak yağış alabildi ki, Ocak ayı yağış analizleri de halen MGM’de paylaşılmadı. O sonuçları görünce tehlikenin hala geçmediği ortaya çıkacak.

  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s