Atış Serbest


Atış Serbest'i RSS ile de takip edebilirsiniz

Blogda yazılan yazılarla doğrudan ilgisi bulunmayan her türlü görüş, açıklama, tahmin, öneri, soru ve eleştirinizi; benle ve diğer okurlarla tartışmak istediğiniz hava/iklim olaylarını bu sayfaya yorum olarak ekleyebilirsiniz. Buraya tıklayarak yorum yazma kutusuna ulaşabilirsiniz. Birisine cevap yazmak istiyorsanız, lütfen cevabı vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine tıklayın. Cevabın cevabına tıklayarak devam ederseniz yorumlar sağ tarafa doğru yığılma yapıyor ve okunmaları güç hale geliyor. Eski sayfalara yukarıdaki ana menüde Atış Serbest’in altında beliren Arşiv‘den ulaşabileceğiniz gibi, bu sayfada en altta bulunan yorumun sol altındaki Older Comments (eski yorumlar) düğmesini de kullanabilirsiniz. Geçerli ve sık kontrol ettiğiniz bir e-posta adresi vermeniz, şayet daha sonra iletişim kurmamız gerekirse işimizi kolaylaştıracaktır. Teşekkürler.

(Meşhur İngiliz ‘weatherman’ Michael Fish, kariyerinin doruğundayken).

Atış Serbest” üzerine 19.413 düşünce

 1. vostok(Prague,Dejvická 229 m, B.Çekmece/IST - 57 m, Hadımköy/IST - 257 m)

  https://www.savsat.bel.tr/canliyayin
  https://www.agli.bel.tr/canli.php

  Herkese selamlar uzun bir aradan sonra. Savsat kamerasini zaten biliyordum ama Kastamonunun Agli ilcesinde yer alan canli kamera linkini gordum. Baktigim da bayagi bir sok oldum, cunku yarim metrenin uzerinde kar yagmisa benziyor ve Sali-Cuma arasi bir yarim metre daha yagacak gibi gozukuyor. Sansim olsa, direk oraya gidip, olanlari gormek isterdim ama canli kameranin kalitesi cok iyi ve sizi neredeyse oradaymis gibi hissetiriyor.

  Prag da bu sene kar bakimindan cok bereketsiz. En fazla kar Aralik ayinda dustu, o da 2-3 cm lik tirt bir kardi. Umarim bu ay sonu ve Subatla beraber butun kar severler, istedikleri kadar kar gorebilirler..

  Cevapla
 2. tomkins21 (Karabük / Merkez / 320 m)

  Son güncellemelerde Ecmwf ve Gfs 18-19 Ocak gecesi 500 hpa seviyelerinde Batı Karadeniz üzerine -41 derece sıcaklıklar sokuyor. 850 hpa seviyelerinde-10 derece, deniz suyu sıcaklığı 10 derece ve rüzgar 500 hpa ‘a kadar aynı yönde kuvvetli karayel görünüyor. Bu şartlarda güçlü bantlar oluşması muhtemel. Ozan hocam siz ne dersiniz bu konu hakkında?

  Cevapla
    1. Havadelisi (Sandsli / Norveç, 50m) Yazıyı Yazan

     İstanbul için hiç iyi değil maalesef. Büyük bir sürpriz olmazsa yine çok az yağış gözüküyor İstanbul’a önümüzdeki ilk sistemde. Sonrakiler yağış olarak daha iyi ama bu sefer de sıcaklık sıkıntılı gibi. Bakalım…

     Cevapla
 3. 𝗺𝗲𝘁𝗲𝗼𝗯𝗲𝘆 (ᴍᴇʀᴋᴇᴢ-ᴄ̧ᴀɴᴋıʀı, 𝟳𝟮𝟱ᴍ)

  GFS soğukları verdiği gibi yağışla birlikte kepçe kepçe geri almasını da biliyor. Ulan GFS ayıp artık yapma şunu. Ankara ve bizi tıraşlama kardeşim. 😢

  Cevapla
 4. kaankurtdemir rakım27moda

  Merhabalar sayın site sakinleri,.bir sorum var, bu sene artik buz kütlesi son yılların en geniş seviyesinde,buna mukabil antartika facia durumunda(sadece yaz değil kış da öyle idi)acaba aralarında negatif korelasyon var mıdır yoksa tesadüf müdür/.Selamlarımla

  Cevapla
  1. serkansaglam1789/Kağıthane-Ist.40 mt

   Maşallah Doğu Karadeniz Sağlam fon almış 😂😂😂 Allah verdikçe veriyor, sistem üzerine sistem. Ankara bölgesine cidden üzülmemek de elde değil. Biz İstanbul da yağışı buluyoruz, soğukla aynı ana denk getiremiyoruz. Ankara soğuğu buluyor, yağış olmuyor. Rize ve Karadeniz bölgesi Sağlam fonu buluyor, fönü buluyor, soğuğu ,kar’ı , DEK i ohoooo 😂

   Cevapla
  1. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

   Ozan abi instagram’da yazmış, ben az önce görüm eğer izin verirse buraya kopyalıyorum. Umarım kül püskürtmeye devam eder.

   havadelisi
   Dün (15 Ocak 2022 Cumartesi) Tonga adlı ülkede (Avustralya’nın doğusunda bulunuyor), Hunga Tonga yanardağında büyük bir patlama gerçekleşti.

   Patlamanın oluşturduğu şok dalgasından dolayı hava basıncında küresel çapta bir dalgalanma meydana geldi ve bu, meteoroloji istasyonlarınca ölçüldü. İkinci ve üçüncü görseller sırasıyla İstanbul Balmumcu ve Silivri Akören’deki basınç dalgalanmasını gösteriyor (15 Ocak 2022 Cumartesi saat 22 civarında kaydedilmiş, yani şok dalgasının Türkiye’ye ulaştığı saat).

   Bu patlama Volkanik Patlama İndeksi’ne (VPİ) göre kategori 2 olarak sınıflandırılmış. 1991 senesinde meydana gelen ve dünyayı kısa süreliğine soğutan Pinatubo patlaması ise VPİ 6’ya sahipti. Kategoriler, volkanik maddenin ne kadar yüksekliğe çıktığına ve volkanın ne kadar malzeme püskürttüğüne göre belirleniyor. Tonga şimdilik dünyayı belirgin ölçüde soğutabilir gibi durmuyor ama patlamaya devam ederse neden olmasın…

   Cevapla
 5. tomkins21 (Karabük / Merkez / 320 m)

  Dün akşam saatlerinden itibaren mevsimin ikinci Dek dalgasını daha kuvvetli biçimde aldık. Sabah saatlerinde yağış devam ederken yol üzerinde yaptığım ölçüm 21cm. Modeller bu kadar şiddetli yağış oluşturacağını öngörmediğinden fazla beklentim olmayan bir sistemdi ama gerçekten etkili bir kar yağışı oldu. Modellerin Salı akşamı daha kuvvetli yağış beklentisi var. Bekleyip göreceğiz.  Cevapla
  1. delicetinoldimu - Mamak/Ankara (900 m)

   Ne güzel yağmış. 🧿
   Burada da görebilsek artık şöyle örtüleri. Yazık valla. Cidden yazık. Çektiğimiz soğuğa, karasallığa, kuraklığa deymiyor. Kış tat vermiyor. Kışı geçtim, neredeyse hiçbir şey tat vermiyor. 🤷‍♂️🚬

   Cevapla
 6. welbane (Şehitkamil/Gaziantep, 927 m.)

  18-19 Ocak beklenen güneydoğu efsanesi bir başlığı hakediyor. 96 saat içine giren sistem son anda büyük değişim olmazsa Islahiye-Silopi çizgisi boyunca tüm bölgede 20 cm’den az olmamak şartıyla birikim yapacak, Diyarbakır ve Şanlıurfa’da +40 cm mümkün görünüyor. Gaziantep’te bugün beklenen en yüksek sıcaklık 4 dereceydi ama öğlen bir ara 12 dereceye fırladı sıcaklık, yani bölge yapısı gereği hızla ısınabiliyor ve beklenen birikim oluşmayabilir, ama kesintilerle dahi herhalde en son 2007-08 kışında görülen türde bir sistemi karşılıyor olacağız. Bu iklim krizi çağında bu kadarına fazlasıyla şükür.

  Cevapla
 7. 𝗺𝗲𝘁𝗲𝗼𝗯𝗲𝘆 (ᴍᴇʀᴋᴇᴢ-ᴄ̧ᴀɴᴋıʀı, 𝟳𝟮𝟱ᴍ)

  Bugün neredeyse gün boyunca; Karadeniz üzerinden gelen zayıf kütlelerle yetindik. Fakat bu kütleler sıcaklığında uygun olması sebebiyle vurduğu yerlerde ince bir örtü oluşturdu. Yüksek ihtimalle bu gece ve yarında benzer senaryoları göreceğiz. Son GFS çalıştırmaları art arda sistemleri üzerimize bodoslama indiriyor, bakalım ileriki süreçte neler olacak. Herkesin sezon bitmeden güzel kar yağışları görmesi dileğiyle…

  Cevapla
 8. 𝗺𝗲𝘁𝗲𝗼𝗯𝗲𝘆 (ᴍᴇʀᴋᴇᴢ-ᴄ̧ᴀɴᴋıʀı, 𝟳𝟮𝟱ᴍ)

  An itibariyle bulunduğum konumda hava sıcaklığı -6,6 derece hissedilen sanırım -10 civarı vardır, kafamı camdan dışarı çıkartıp derin bir nefes aldığımda sanki ciğerlerim donacak gibi oluyor.🥶 Şu an Ardahan ve Kars tarafını düşünemiyorum. Bu arada Karadeniz üzerinde yavaştan hareketlilik başlamış durumda, gün içinde belki bize de piyangodan bir şey çıkar diye ümit ediyorum.

  Cevapla
 9. El NiNo (Çayeli/RİZE, 400m)

  Rize olarak sistemler silsilesinin ilkini bu şekilde atlattık.
  Beklentimin uzağında kaldı.
  kar kalınlıkları
  400m 7cm
  530m 25cm
  800m 40cm

  .Yarın 2. sistem gelecek ve son durumda bu sistemden güçlü olacak gibi.

  Cevapla
 10. Organik Adam (Yenifakılı/YOZGAT,1040 m)

  İstanbul’daki arkadaşlar fazla vah tüh etmesin. Bu sene Yozgat’ta bile işler hiç iyi gitmiyor. Azıcık kar, ardından zehir gibi soğuklar… Nihayetinde tekrar lodos ve yağmur döngüsüyle kışı yarı ettik. Kar olmayınca kuru soğuklar çekilir dert değil. Fotoğrafı bu sabah çektim. 2 saat yağdı ama 2 cm bile tutmadı. Şimdi 1 hafta boyunca gündüz bile eksilerde olacak.

  Cevapla
  1. delicetinoldimu - Mamak/Ankara (900 m)

   Ankara usulü olmuş hocam sizinki de.🤦‍♂️😅
   Yalnız, bu durum tarımsal üretime darbe vurabilir. Yeraltı suları da çok iyi bir durumda değil. Bize “hiçbir yeri” boşlukta bırakmadan kar rekorlarını yenileyecek bir iç bölge sistemi gerekli ama nerede..?
   Tam eşek havuç hikayesi. Yani modelde sistem görünmesine bile sevinir olduk. Gelecek, yağacak, olacak bu kadar basit ya hu? İspanya bile geçtiğimiz yıl rekor miktarda kar yağışıyla boğuşmuştu. Bizse Ankara’da kim bilir kaç yıldır yok boşluk oldu yok siklon üstümüzden geçti….Geçen koca kışta bile bir tane 7, bir de 13 cm iki kaydadeğer kar örtülü sistem alabildik. Bu yıl o bile yok. Yeter daha? Yeter gayrı…

   Cevapla
 11. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Herkese selamlar.
  11 Şubat’ta New York şehrine tek yön uçak bileti aldım. Bu kez kalıcı olarak gidiyorum ama ara sıra Türkiye’ye dönüp ailemi ziyaret edeceğim. En azından şimdilik planım bu şekilde.
  Her şey biraz ani gelişti açıkçası. NYC’de yaşayan tanıdığım Türk abi’nin arkadaşı işçi aradığını söyledi. Ben de bir türlü cesaret edip gidemiyordum. Amerika’ya gitmeden önce iş bulmak beni cesaretlendirdi, yoksa nasıl olacak diye düşünüp duruyordum. İngilizcem A2 seviyesinde yani kötü.
  29 yaşım oldu. Bu yaşıma kadar hiç ailemden uzak tek başına kalmadım ve bir yabancının yanında çalışmadım. Ailemin yanında kendi iş yerimizde çalışıyordum. Şimdi konfor alanımdan çıkıp tek başıma çalışıp geçinmeye çalışacağım. Artık ailemin eline bakmak istemiyorum, ben çalışıp aileme bakmak istiyorum. Vatandaş olunca annemi yanıma alabileceğim.
  (Gelmem diyor ama belki zamanla fikri değişir.)
  Anneme aşırı bağlıyım bu yaşıma geldim hiç yanından ayrılmadım. Annemle göz göze gelince gözlerimiz dolup ağlıyoruz. Yine gece başımı yastığa koyunca ağlıyorum. İkimiz içinde zor bir süreç olacak ama gitmezsem ömür boyu keşke gitseydim pişmanlığı yaşayacağımı da biliyorum.
  İlk başta green kart çıkınca çok sevinmiştim. Dualarım ve hayallerim gerçek oldu diye seviniyordum ama iş ciddiye binince sevincin yerine korku, heyecan ve hüzün almaya başladı.
  ilk zamanlar alışmak ve tek başına olmak çok zor olacak. Şimdi bunu kavrayamıyorum ama kafamda canlandırıyorum.
  Artık sizinle beraber sistem takip edemeyecek olmakta beni üzüyor ama hiç değilse orada daha fazla kar göreceğim kesin. 🙂 Amerika’daki hava olaylarını ve çok konu dışına çıkmadan orada başıma gelen hadiseleri yazacağım.

  Cevapla
  1. Huseyin Yilmaz

   Spank yolun açık olsun. Bence gidince ilk işin İngilizce’ni orada çok rahat bir şekilde iletişim kurabilir hale getirmek olsun. Ne olur ne olmaz, belki çalıştığın işte sorun falan çıkar daha düzgün bir işe ihtiyacın olur, dilin iyi olursa daha iyi işler bulabilirsin.

   Bunu şundan dolayı söylüyorum, yurt dışında iş yeri sahibi Türk insanlarının malesef oraya yeni gelmiş Türk insanlarını hemşehri ayağına köle gibi çalıştırığı çok fazla olay duydum.

   Hani bir laf vardır “Toprak toprağı gurbette sever” diye, işte o yüzden diyorum.

   Senin tanıdığın öyle olmayabilir ama ne olur ne olmaz gider gitmez tek derdin dilini geliştirmek olsun, kendini garantiye al.

   Bol bol kar manzaralı Central Park fotoğrafları bekliyoruz 🙂

   Cevapla
  2. serkansaglam1789/Kağıthane-Ist.40 mt

   Spank kardeşim hayırlı yolculuklar şimdiden. Ama şunu unutma , yurtdışında 6 ay kuralı diye bir deyim var. 6 ayı atlattın atlattın, atlatamazsan dönmek için yol arama kuralı. Bunlara müsaade etme, bilinçaltının seni yenmesine izin verme. Senin hedeflerin var ve şu an ilk hedefin gerçek oluyor yanılmıyorsam, zaten diğer hedeflerinin yanında Amerika polar ataklar var 😁 şaka bir yana, bizim ülkemizden hiçbirşey olmaz, olmayacakta. Hayallerinin peşinden koş , aile tabiki çok önemli ama sende kendine bir aile kurmaya bak orada, ama Türk ama Yabancı. Dil kolay 2 aya zaten mecbur konuşursun. Dönmemeye bak Spank , özlem bir yere kadar, en zor zamanında dahi olsanda pes etme 👍 yolun şimdiden açık olsun.

   Cevapla
  3. 35sem35 (izmir/ulukent,90 mt)

   Spank merhaba..inaktif olarak siteyi takip ediyorum yorumlarına cok güluyordum..bence en iyi kararı vermissin,su an 41 yasindayim bana da 25 yaslarinda dubaide bir is teklifi gelmisti enistemden..gitmedim aile ve memleket sevgisi ağir basmısti..biraz da korkmustum..ingilizcem de üst seviyedeydi aslında..su an benim yerime giden arkadaş ferrariye biniyor,yatlar katlar vs:) sen git,calis cabala sonra gercekten insan keske deneseydim diyor..annen ,sen basarili olunca zaten mutlu olacaktir..ucak parasi tabiki dert,yegenim kanada da..maddi durumlari iyi olmasina ragmen gelemiyor..cunku tek dert para olmuyor..2 yilda bir gelirsen sanslisin:) ama hayatin sana sunduklarini degerlendirmezsen sonra cook pisman olursun..iyi yolculuklar..

   Cevapla
  4. spnca (Sapanca/SAKARYA, 40m)

   Yolun açık olsun SpanK. Umarım gelecekte senden, mutlu olacağımız güzel haberler alırız. Sen bir anlamda bu coğrafyaya sıkışmış, hareket kabiliyeti başkaları tarafından gasp edilmiş bizim gibilerin temsilcisisin artık benim gözümde.

   Bu platformda hayallerini, kaygılarını, geleceğe dair sancılarını paylaştın hep bizimle. Bundan sonra umutlarını, başarılarını, mutluluğunu paylaş olur mu?

   Cevapla
  5. carcass (Eskişehir,804m)

   Hayırlı olsun Spank. Hiç düşünme, eline bir fırsat geçmiş. Bunu en iyi şekilde değerlendir. Aile elbet önemlidir ama unutma senin de bir ailen olacak. Bu işin doğasında var. Yavru doğar, büyür ve yeni ufuklara yelken açmak için yuvayı terk eder.
   Her şey gönlünce olsun. Sen işleri yoluna koy hele bir, sonra bol bol kar fotoğrafı atarsın oralardan 🙂

   Cevapla
 12. Arın İbar ( Kurtköy/İST, 140m)

  Herkese selamlar,
  İçinde bulunduğumuz sistemciğin son saatlerinde şehrin belli bölgeleri deniz etkisiyle gelişen cılız yağışlarla kuşzilla neslinden olan sistemciğe veda ediyor. Her ne kadar kar severleri tatmin etmemiş olsa da barajlara bir gr katkısı olan yağışlar candır ciğerdir. Ancak benim asıl dikkat ettiğim nokta şu şanslı gözüktüğümüz paternde dahi kıta Avrupası’na genişleyen Azor Yüksek Basıncı İskandinavya tarafına çıkamayıp soğukları Balkanlar yerine direkt Karadeniz’den sokma eğiliminde. Grönland İskandinavya arası derinleşen alçak basınç alanları Azor Yükseği’ne ciddi baskı uyguluyor. Bu patern’e şöyle zımba gibi İskandinavya’ya yerleşen Azor ve Girit’te oluşup Kuzey Doğulu rota izleyip Karadeniz’den çıkan bir alçak basınç merkezi yakışır, şu kötü günlerde kış bitmeden yüzümüz gülecektir diye düşünüyorum.

  Cevapla
  1. Arın İbar ( Kurtköy/İST, 140m)

   Azor Yüksek Basıncı’nın yukarı çıkamama olayına ek olarak; küresel ısınma sonucu kuzey kutbundaki buzul kütlelerinin eriyor olması yüksek basınç alanı oluşumuna engel oluyor ve Azor formunu koruyup yukarıya tırmanamıyor, düşünüyorum da bu sinoptik 10 sene önce gerçekleşmiş olsaydı birden fazla Godzilla ayarında sistem alabilir miydik ? Daha da kötüsü acaba 10 sene sonra bırak kar yağışını nasıl tropikal depresyonlar yaşanacak denizlerde ve okyanuslarda ? Korkutucu bir tablo gerçekten.

   Cevapla
 13. Çihiro (Merkez/KONYA, 1016 m) Yazıyı Yazan

  Konya olarak bu sistemde 20 kg’a yakın yağış aldık. Dünden beri çok güzel yağıyor. Hasret kalmışız böyle yağışlara. Sabah KKY vardı. Sıcaklık 3 dereceye kadar düştü. Soğuk üzerine soğuk iniyor modellerde. Bugünden itibaren en az 10 gün başımızı kaldıramayacağız soğuklardan. Eh bizim istediğmiz de bu 🙂 Ayın 19’u yani haftaya bugün bir şeyler olacak gibi. Tüm modellerin 1 hafta sonrası için kutupları üzerimize indirme konusunda mutabık kalmaları sevindirici 😀 Ayrıntılar son dakikaya kadar belli olmaz ama mutabakat beni heyecanlandırıyor

  Cevapla
 14. Melih Meriç (Teşvikiye 80m // Safaalan-Saray 210m)

  Sabah 4.30 civarı sıcaklık 1°C civarına inmiş ve yağış kara dönmüştü. An itibarı ile 0.2°C gösteriyor ve 1 cm’lik nir örtü var. İnce kar, güçlü Yıldız Poyraz ile devam ediyor. Konumu sebebiyle rüzgarı iskontolu ölçtüğünü düşündüğüm istasyon en yüksek hızı 57.6 km/saat olarak 02.30’da kaydetmiş.
  https://havamel.files.wordpress.com/2022/01/wp-1641965914211.jpg
  https://havamel.files.wordpress.com/2022/01/wp-1641965914289.jpg

  Cevapla
  1. Melih Meriç (Teşvikiye 80m // Safaalan-Saray 210m)

   3-5 cm örtü oluştu, kuytularda daha fazla ama aldatır tabi.


   Verandadaki 7 C’yi atlamayalım çalışma şartlarım çok zorlu 🙂 Sürekli elektrik kesildiği için evin içinde tavan vantilatörü çalıştıramıyoruz. Bu da üst katta biriken sıcak havayı aşağı itmemizi engelliyor. Evin kapısını açınca soğuk içeri hücum ediyor, ev ahalisi haliyle pek hoşlanmıyor bundan 🙂 Verandadaki ısıtıcı da devre dışı kalınca çok da şansım kalmıyor. Elektrikler kesilmeden gelmeye başlayınca bi şansımı deneyeceğim…

   [video src="https://havamel.files.wordpress.com/2022/01/wp-1641982474747.mp4" /]
   Saray’a gitmem gerekti. Yol genelde kar/buz ile kaplı (ve bir kesinti daha tam şu an). Sıcaklık o taraflarda yarım derece kadar daha düşük ancak bu tarafta da yağış daha fazla. Burası Saray’ın 18 km kadar doğusu. Şu an da kar hafif devam ediyor. Radarda yeşiller azalıyor 😦 Bakalım bakalım


   Sanatsal yaklaşım 😛


   Bu garibin de işi zor. Yağışı ölçemiyor haliyle

   Cevapla
 15. El NiNo (Çayeli/RİZE, 400m)

  Ülkemiz yeniden soğuk ve yağışlı havanın etkisine girdi.
  Çok güçlü bir sistem olmadığı için pek tahmin yapasım da gelmiyor.
  14 ve 16 Ocak olarak iki sistem Doğu Karadeniz’i etkileyecek.
  Sıcaklık yetersiz olduğu için kıyılarda etkili bir kar yağışı beklenmiyor.
  Yarın Perşembe sabah saatlerinden itibaren hava soğuyacak kar seviyesi saatler geçtikçe aşağıya doğru inecek.
  Rize kıyılarda Cuma sabah erken saatlerde yağış durumuna göre 5-10 cm kar yağabilir.
  400-500 m üstü için ayrı hikaye sıcaklık koşullarında 0.5 – 1 derecelik değişikliğe göre 40-80 cm kar alabilir.
  Cumartesi günü ise ikinci soğuk hava dalgası geliyor.
  Cumartesi akşam ve Pazar günü yine yükseklerde yoğun kar yağışı bekleniyor.
  500 metre üstünde önceki karla birlikte 1 metreyi geçeceğini düşünüyorum.
  https://53elnino.files.wordpress.com/2022/01/eee.png
  https://53elnino.files.wordpress.com/2022/01/ekran-alintisi.png

  Cevapla
 16. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Sonbahardan beri 20 derecede bile yanan sürekli camları açmak zorunda kalığımız apartmanın merkezi sistemi tam sistemin geleceği gün bozuldu. Cidden şaka gibi istesen denk getiremezsin. 😀 Sistem gittikten sonra tamir ederler yine boşuna terleriz sonra.

  Cevapla
  1. İhsan Bostan

   Elbette -5 altı. Ancak zaman zaman yer soğuğunun iyice süpürülemediği anlarda donan yağmur da görülebilir. Neticede New York da deniz seviyesinde bir kent. Ancak oranın bizim kıyılarımıza göre şansı, koca Amerika kıtasının doğu kıyısında yer alması. Genellikle batı bileşenli kuzeyli rüzgarlar soğuk kutup havasını herhangi bir büyük su kütlesi üzerinden geçip de yumuşatamadığı için gücünden bir şey kaybetmeden şehre taşıyor. Bu da şehrin kış aylarında kendisiyle aynı enlemde hatta çok daha kuzeyde olan kimi bazı büyük şehirlere göre çok daha soğuk olmasına yol açıyor. Örneğin 52 derece kuzey enlemindeki Londra kışları 40 derece Kuzey enleminde bulunan New Yorktan çok daha yumuşaktır. Yine aynı şekilde İstanbul esasında New Yorktan 1 derece kadar daha kuzeyde olmasına rağmen orası kadar soğuk olmaz. Ayrıca şehrin ikliminde elbette rüzgar yönlerinin de önemi var. Kışın güneyli rüzgarlar havayı ısıtırken batılı ve kuzeyli rüzgarlar havayı hızla soğutur. Doğulu rüzgarlar okyanus havasını tabii ki şehre sokar ama doğu rüzgarları kış aylarında hemen hiç görülmez. Bu da kış şartlarının iyice sertleşmesinin başka bir nedenidir. Diyerek bir ukalalık yapayım bu kadar uzmanın arasında.

   Cevapla
 17. erdinç gülegdim (@EGulegdim)

  Ecmvf ‘nin Gfs’ye ayarı verdiği tam doğru değil. Sistem gelip geçsin karar öyle verilebilir. Gfs Ull’li senaryolarında ısrar ediyor. Ama diyagram takibinden anladığım özellikle 12-13ocak yağışı için Iconun en iyi tahmini yaptığı yönünde ve Gfs de oraya adım adım gidiyor.Yağışı öğlen güncellemesiyle arttırmış. Gerçekten tahmincilik ve model performansları yönünden de heyecanlı güzel bir sistem bizi bekliyor. Hayırlı olsun.

  Cevapla
 18. BabürKop (İstanbul, Mecidiyeköy / 120 m.)

  Gelmesine ramak kalan sistemde yere düşen her kar tanesi kabulümüzdür, bu kıtlıkta iyidir. Öpüp başımıza koyalım derim. ECMWF son çalıştırmalara göre yine hepsine ayarı vermiş, “Rakımınıza göre birkaç santim yakalarsanız iyi, yoksa kuru soğuktan bir yerlerinizin donmasıyla kalırsınız” demiş 🙂

  Cevapla
 19. 𝗺𝗲𝘁𝗲𝗼𝗯𝗲𝘆 (ᴍᴇʀᴋᴇᴢ-ᴄ̧ᴀɴᴋıʀı, 𝟳𝟮𝟱ᴍ)

  Çankırı’da yaşayan bir İstanbullu olarak; büyüdüğüm şehir üzerine kişisel hava tahmini yapmak istiyorum. Bildiğimiz üzere bu hafta çarşamba ve perşembe günü kıyılar dahil çok da vasat olmayan bir kar yağması oldukça muhtemel… Yağış son verilere göre çarşamba erken saatlerden itibaren yer soğuğunun Trakya’dan iyice sokulmasıyla birlikte öncelikle; Avrupa yakasının en batısından başlayarak yağmur zamanla karla karışık yağmur ve kar formunu almaya başlayacak. Boğaz çevresi ve en doğusuna ulaşması öğle saatlerini bulabilir. Kar perşembe de devam edecek bu sefer ise işin içinde; ULL (üst seviye alçağı) olduğundan (DEK) Deniz Etkisi Kar görülebilir. Tabii DEK bantlarının nizami bir şekilde megakent semalarına akması için; rüzgar yönü ve şiddeti oldukça önemli bir husustur. Şimdilik son durumlar böyle artık orta halli bir sisteme saatler kala dramatik değişiklikler olacağını sanmıyorum. Yeni yılın ilk sistemi İstanbul’a hayırlı olsun.

  Cevapla
 20. serkansaglam1789/Kağıthane-Ist.40 mt

  Sevgili Havadelisi ekibi, Çarşamba ve Perşembe günü için İstanbul da ne gibi kar yağışı öngörüyorsunuz? DEK bantları oluşumu için rüzgar da var. Bizim aleyhimize olurmu? Favori Avrupa Bölgesimi? Anadolu Bölgesimi? Anlamlı açıklamalarınız bekliyoruz 🙏 Bölgesel olarak da güzel açıklamalar bekliyoruz.

  Cevapla
  1. Havadelisi (Sandsli / Norveç, 50m) Yazıyı Yazan

   Ciddi bir sistem değil. İstanbul güney sahilleri ancak havada ve belki çatılarda görür (çatı işi riskli). Araba üstlerinin de beyazlama olasılığı Anadolu Yakası’na doğru daha fazla. Yüksek, iç ve kuzey semtlerde 1-10 cm arası mümkün. Ayrıntılar net değil. Biz de sizin gibi takip ediyoruz.

   Cevapla
 21. delicetinoldimu - Mamak/Ankara (900 m)

  Yaz geri gelmiş resmen. İnce bir hırka, içinde tişört ile markete gittim geldim. Terden mahvoldum. Öyle kilolu biri de değilim, 172 cm boy, 78 kg kütle.
  Ne olacak bu işin sonu bilmiyorum. Sabır sabır nereye kadar?
  Seneye suyu çorba diye kaşıklayıp bayat ekmek banacağız içine bu gidişle. Gel artık adını koyduğumun karı gel. Sahile gelir burada ekinlerin üstü açık kalır. İyi ki kasımdaki yağışa sevindik. Aralık yine normalin sınırında hatta altinda bir yağışla geçti; 42 mm/46 mm. 1980 m’deki Elmadağ’da dahi kar kalmamış. Korkunç bir tablo önümüzde duruyor. Bol kar lazım buz lazım. Ama yok, lodos, lodos, azıcık yağmur, lodos sonra nisan sıcaklık değerleri ocak ortasında. Sonra tutar erik, kayısı ağaçları çiçek açtığı gibi tutar nisanda kar yağar. Don yapar. Ne adi bir iklimimiz var ya hu?

  Cevapla
 22. serdarg (4.Levent-İst/100 mt)

  1985 kışı ile ilgili; ilk defa cumhuriyet gazetesinden derlenen dökümanlar aşağıdadır:
  https://serdarg1987.files.wordpress.com/2022/01/05021987-1.jpg
  https://serdarg1987.files.wordpress.com/2022/01/14021985_metin-2-1.jpg
  https://serdarg1987.files.wordpress.com/2022/01/15021985-2-1.jpg
  https://serdarg1987.files.wordpress.com/2022/01/15021985_detay-2-1.jpg
  https://serdarg1987.files.wordpress.com/2022/01/17021985_detay-2-1.jpg
  https://serdarg1987.files.wordpress.com/2022/01/18021985_detay-2.jpg
  https://serdarg1987.files.wordpress.com/2022/01/19021985_2-2-1.jpg
  https://serdarg1987.files.wordpress.com/2022/01/19021985_detay-2-2.jpg
  https://serdarg1987.files.wordpress.com/2022/01/20021985_2-2.jpg
  https://serdarg1987.files.wordpress.com/2022/01/23021985_-2.jpg
  https://serdarg1987.files.wordpress.com/2022/01/23021985_2_-2.jpg
  https://serdarg1987.files.wordpress.com/2022/01/25021985_-2.jpg
  https://serdarg1987.files.wordpress.com/2022/01/27021985_2.jpg
  https://serdarg1987.files.wordpress.com/2022/01/25021985_2-2.jpg
  https://serdarg1987.files.wordpress.com/2022/01/14021985-2.jpg

  Cevapla
  1. Oğuz Bezirci

   Bir haberde Afyon’u gördüm duygulandım. Biraz Afyon’un iklimi hakkında araştırma yaptım ve bir makalede okumuştum. Afyon’un ay ay en yüksek ölçülen kar kalınlıkları vardı. Görünce dedim ki neymişiz ne olmuşuz. Yazık cidden iklim değişikliği mahvediyor bizi. Çok uzatmadan paylaşayım.

   Ekim:3 cm.
   Kasım:63 cm.
   Aralık:88 cm(01.12.1948) Kasımda yağmış bu kar. 😀 Ayrıca tüm zamanların rekoru.
   Ocak:86 cm.
   Şubat:87 cm.
   Mart:75 cm.
   Nisan: 52 cm. Nisanda bile 52 cm. ama bunun mümkün olacağını deneyimledim 9 Nisan 2015 sistemini hatırlarsınız mgm’ye göre 25 cm. vardı o gün gün içinde kar devam etti 30-35 cm’ydi civarıydı kar kalınlığı.

   En yağışlı yıllları inceledim. Afyon’da meteorolojik gözlemler 1929 yılından bu yana devam etmektedir.

   Grafikten yorumlayarak yazıyorum bazılarını net rakamlar yok.

   1929:670 mm. İddialı başlangıç. 😀
   1930:575 mm.
   1941:580 mm.
   1942:640 mm.
   1946:679 mm. Bu seneyi net olarak biliyorum mgm’den öğrenmiştim.
   1948:570 mm.
   1951:600 mm.
   1960:549 mm.
   1963:663 mm.
   Sonra yağışlar azalışa geçmiş.1929-65 arası soğuk ve yağışlıyken 65’ten sonra yağışlar azalmış ama 95’ten sonra tekrar toparlamışız.
   Ve ve ve o şanlı sene 2015.Tüm zamanların rekoru 753 mm. 🙂

   Cevapla
    1. Oğuz Bezirci

     Eskiden çok daha güzeldi. Çocukluğumda en kötü 2 senede bir 40-50 cm’lik örtü görürdüm. Hatta bazen 2 sene üst üste olduğu zamanlarda olurdu ama 2015’ten sonra değişmeye başladı durum. Yağışlarda değişim yok olumsuz manada ama kar yağışlarında azalma var maalesef. 😦 Benim batı Anadolu’da favori şehrim Kütahya son yıllarda iyice bağımsızlıklarını ilan ettiler. 😀

     Cevapla
 23. delicetinoldimu - Mamak/Ankara (900 m)

  Hocalarımız, pirlerimiz, üstadlarımız, kışın ileriki günlerinde kışa yakışır hiç mi bir örüntü olasılığı yok? Güzel günler gelecek deyin. Hans’ın, Thomas’ın, Judah’ın insafına terk etmeyin bizi. Buralar benim hezeyanlarımla doldu. Bir ışık yakın olmadı selektör yapın bari.
  O zehri zerk ettiniz, müptela ettiniz şimdi bizi kendi halimize bıraktınız. 😁

  Cevapla
 24. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Ocak ayındaki yüksek hava sıcaklığı endişelendiriyor: Biz bu tarihlerde donuyorduk, şimdi yazı yaşıyoruz
  Yurdun büyük bir bölümünde etkili olan sıcak hava endişelendiriyor. Eskişehir’de hava sıcaklığı bugün 15 dereceye kadar yükselirken, bu kurum şaşkınlıkla karşılanıyor. Vatandaşlar , eski kışların olmadığını vurgularken, kışın ortasında baharı yaşadıklarını belirtiyor.
  Yurdun büyük bir bölümünde etkili olan sıcak hava endişelendiriyor. Eskişehir’de hava sıcaklığı bugün 15 dereceye kadar yükselirken, bu kurum şaşkınlıkla karşılanıyor. Vatandaşlar , eski kışların olmadığını vurgularken, kışın ortasında baharı yaşadıklarını belirtiyor.
  “Önemli olan yağmur ve karın dışarılara değil, şehir içine yağması. Biliyorsunuz kuraklığa doğru gidiyor memleket. Sadece bu sene de değil son 4-5 senedir bir kuraklık var. Yarın öbür gün şehirlerde içme suyu ve sorunu yaşanacak. Havaların böyle gitmesinin sonuçlarına katlanacağız. Yağmurun yağmaması ekonomiyi etkiliyor, üretim olmuyor. Ekonomiyi etkileyince de halk etkileniyor. Havalar sıcak olduğunda insanlar memnun oluyor, ‘dışarı çıkıyoruz’ diyor ama yağdığı zaman işimize yarıyor. Çok eskilere gidecek olursak, kış kışlığını yapıyordu. Bizim çocukluğumuzda 1-1.5 metre kar yağardı. Şimdi ne yağmur ne kar yağıyor. Geçen sene de doğru dürüst kar yağmadı. Bu sene Ocak 15 geldi daha kar yağmadı.”
  Devamı ve kaynak: https://www.mynet.com/ocak-ayindaki-yuksek-hava-sicakligi-endiselendiriyor-biz-bu-tarihlerde-donuyorduk-simdi-yazi-yasiyoruz-110106899824

  Cevapla
 25. oguzgondor16(Orhangazi/Bursa - 120m)

  Ocağın altını kapatalım fazla yakmasın, malum zamlardan sonra. 🙂

  Cevapla
  1. serkansaglam1789/Kağıthane-Ist.40 mt

   Kar mar yok kardeşim İstanbul’a, sistem versede, bu Pazar gününe vermediği için güvenme. 3.gün en güveniliri oluyor, diğerleri teferruat. Yok ayın 14 üymüş, tok ayın 22 sinde kar geliyormuş İNANMA. Bizler ne umutlarla bekledik yıllarca, 44 yaşındayım artık inancımı kaybettim. Ey gidi ey İnternet olmadan önceki hava durumları, nasıl gözümde tütüyor. Yarın karlımı, güneşlimi, yağmurlumu, sislimi v.s. günü gününe %75 de olsa doğru tahmin veriyorlardı. Bizlerde de umut olmuyordu, ancak haftaya ya da sömestr da kar yağsada , tatil olsa derdik. En kötüsü biraz okunuluyorsa, sirrus tüy bulutlarından bir kaç gün sonra kesin yağış olacağı( bugün İstanbul da görünenler gibi ), sonra lodos olduğu zaman yağış olacağını anlıyorduk. Ecmwf, Gfs v.b. gibi uydudan sistem takipleri çıktı mertlik bozuldu. Herkes Meteoroloji profesörü oldu. Hayatta herşey tecrübe ile, okumayla, bol bol gezmeyle, gözlemlemeyle oluyor. Onun için haftaya Cuma için kar varmış yokmuş boşver. 3.günü bir görelim 👍

   Cevapla
 26. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  İstanbul’u boşverdim artık, doğu da bile kar yok. Ben çocukken haberlerde hep doğu da -30 derece oldu bilmem ne oldu diye haberler olurdu. Artık o tip haberler çok azaldı.
  Hatta bu yorumu yazarken erzuruma baktım gece 02:00 ve hava 2 derece. Bu ayda bu sıcaklık bilemiyorum bence anormal. Gündüz 12 derece gösteriyor. Çocukken erzurum denince aklıma-30 derece ve kar gelirdi.
  Keşke Allah karbondioksiti dünyayı ısıtan değilde soğutacak şekilde yaratsaydı. O zaman küresel soğuma olurdu hiç üzülmezdim. 😦

  Cevapla
  1. kaankurtdemir rakım27moda

   sevgili spank C02′ ye bağlı küresel ısı tartışmalarının bundan 100-150 sene öncesinde de yapıldığını ve o zaman ki bilim insanlarının korkusunun küresel soğuma olduğunu biliyor muydun?

   Cevapla
   1. Havadelisi (Sandsli / Norveç, 50m) Yazıyı Yazan

    Hayır öyle bir şey yok.
    Küresel soğuma ihtimali Milankoviç döngüleri sebebiyle yeni bir buzul çağına doğru ilerliyor olduğumuz fikri sebebiyle vardı. Ama bunun gerçekleşmesine muhtemelen 10 bin yıldan daha fazla zaman olduğu anlaşıldı.
    Karbondioksitin artması küresel soğuma yapmaz.
    Lütfen bunları iyi öğrenelim.

    Cevapla
    1. kaankurtdemir rakım27moda

     sizin söylediğiniz doğru karbondioksit soğuma yapmaz ,size meramımı tam anlatamadım herhalde o zaman ki bilim insanlarının böyle bir etkiden korktuğunu bir anektod olarak belirttim,,itirazınız buna ise onu da tartışırız selamlarımla

     Cevapla
 27. serkansaglam1789/Kağıthane-Ist.40 mt

  Yok ya , artık bu kadarınada pes diyorum. Sanki üzerimizde bir güç varmış gibi soğuk cephe girişi her defasında engelleniyor. Bu denli soğuk hava geliyormuş gibi yapıp , her defasında sağa sola sapmasına inanamıyorum. Ne Balkanlarmış, ne Adriyatikmiş , adamlar sadece Mistral rüzgarları ile kara gömülüyor. Bizim ne Kareyelimiz, ne Poyrazımız, ne de Yıldız rüzgarımız işlemiyor. Sistem takip etmek hiç bu kadar acı çektirmemişti. Hani Sibirya YB, hani Balkanlardan gelen soğuk ve yağışlı sistem? Ne oldunuz da gelmez oldunuz? Özellikle Kapıkule sınırına gelip içeri girmemek nedir ya? Gel arkadaş ne olursa olsun gel artık. Godzillayı, Himalaya koca ayağını geçtim, bari havada görelim. Beyaz Ankara Kedisi gibi masum ol gel artık. Kış adına yakışır şeklinde başlayıp, U dönüşünü hayretler içerisinde izliyorum. Gfs ne sorunlu bir veri. Oynak olduğunu biliyordum da Bu kadar oynak olduklarını hiç düşünememiştim. Yalandan sistem gösterip, saatler sonraki güncellemesinde baharı getiren teknolojinin arkasında ki güç ne? Kasırga oluşumlarını bile gözlemleyip 6. Günde karar veriliyor ve şiddet olarak değişim gösterebiliyor. O da rüzgar/şiddet olarak değişebiliyor. Ama geliyor. 5 olmasada 4.kategori geliyor. Onları geçtim depremi artık 6sn ile belirleyebiliyorlar. Bu GFS neden teknolojiye ayak uyduramıyor? Bu kadar zor olmasa gerek. Sistemin birden batıya kaymasıda yeni moda oldu. Bize güçlü görün, sonra İspanya’ya kadar git. Adalet bunun neresinde?

  Cevapla
 28. delicetinoldimu - Mamak/Ankara (900 m)

  Kasaba minnet edeceğime keser Selçuk’umu yerim. Artık kış gibi bir kış yaşanmalı iç bolgelerde. Ocak ayina geldik, Ankara Mamak’ta 1 cm kar ancak gördük ki o da ertesi gün eridi gitti. Bu yıl da önceki 4 yıl gibi geçerse halimiz harap arkadaşlar. İç ve doğu kesimlerde zaten yaşanmakta olan tarımsal ve hidrolojik kuraklık, gelecek yılları çok iyi ekonomik koşullarla beraber bize zehir edebilir. Su tasarrufu çok önemli.
  Az da gitsin İngiltere’yle Hollanda tatsın şu kuraklığı ya hu. Küresel ısınma var da bir tek bize mi var?

  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s