Atış Serbest


Atış Serbest'i RSS ile de takip edebilirsiniz

Blogda yazılan yazılarla doğrudan ilgisi bulunmayan her türlü görüş, açıklama, tahmin, öneri, soru ve eleştirinizi; benle ve diğer okurlarla tartışmak istediğiniz hava/iklim olaylarını bu sayfaya yorum olarak ekleyebilirsiniz. Buraya tıklayarak yorum yazma kutusuna ulaşabilirsiniz. Birisine cevap yazmak istiyorsanız, lütfen cevabı vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine tıklayın. Cevabın cevabına tıklayarak devam ederseniz yorumlar sağ tarafa doğru yığılma yapıyor ve okunmaları güç hale geliyor. Eski sayfalara yukarıdaki ana menüde Atış Serbest’in altında beliren Arşiv‘den ulaşabileceğiniz gibi, bu sayfada en altta bulunan yorumun sol altındaki Older Comments (eski yorumlar) düğmesini de kullanabilirsiniz. Geçerli ve sık kontrol ettiğiniz bir e-posta adresi vermeniz, şayet daha sonra iletişim kurmamız gerekirse işimizi kolaylaştıracaktır. Teşekkürler.

(Meşhur İngiliz ‘weatherman’ Michael Fish, kariyerinin doruğundayken).

Atış Serbest” üzerine 18.634 düşünce

 1. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )  150 saat sonra Amerika ya girecek soğuklara bakın, öyle bir kıskanıyorum ki. 😦


  Ayrıca geceden beri new york şehrine yoğun kar yağıyor, her yer bembeyaz olmuş. Kar fırtınası uyarısı vermişler ne güzel bir duygu oradaki hava delileri için. EarthCam’dan oraları izliyorum.
  Bir de burası şehrin merkezi, düşünün kenarlarda nasıl bir örtü vardır.

  Cevapla
 2. Şefik Öztürk (Kuşadası-Güzelçamlı 60 m.)

  Bu akşam saatlerinden itibaren Ege kıyılarında şiddetli hava olayları ve hortum ihtimalinden söz etmek istiyorum. Ege açıklarında bu akşam saatlerinde oluşmaya başlayan fırtına hattı Muğla’dan İstanbul’a kadar uzanacak. Ancak özellikle İzmir ve Aydın kıyılarında kararsızlığın da olması sebebiyle yağışın yoğunlaşacağından söz edebiliriz. Ayrıca bölgede Sreh ve EH değerleri de oldukça yüksek. Bir fırtınanın potansiyel dönme enerjisi taşıdığına işaret eden Sreh değeri 400 barajını bile geçmiş durumda. Bu tarz yüksek değerli Sreh için öncelikle kararsızlığın bulunması ve fırtınanın oluşması önem arz ediyor. Bölgede bunun da var olması süper hücre ve hortum ihtimalini güçlendiriyor.

  Ayrıca rüzgar açısına baktığımız zaman üst seviyeye çıkıldıkça bir 45 derecelik açı yaptığını da görüyoruz.

  MGM WRF’nin ise bu sabahki çıktısında resmen skala yetmiyor. Dün akşam da Euro 4 modeli 378 kilogram yağışın 1 günde düşeceğini gösteriyordu. Umarım bir afet yaşanmaz. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’de gerekli uyarıları valiliklere bildirdi. Tedbirli olmakta fayda var…

  Cevapla
 3. ilikcireyiz (Ann Arbor, MI/265 m)

  Bize de bir seyler inebilir gibi onumuzdeki hafta, GFS de ECMWF de 160-180li saatlerde morlu, pembeli, korku filmi gibi goruntuler gosteriyor:

  Michigan’in bati ve kuzey kiyilari yine iyi GEK alir, ben de burada -20 derece kuru soguk cekerim muhtemelen. Ilk geldigim sene -29 gormustum, bir suru yerde rekor kirilmisti, 2 sene sonra rekor tazelemeyeyim raziyim. Koronanin iyi tarafi evden cikmak zorunda olmamak oldu 🙂

  Cevapla
 4. KışDeryası(Konya-Taşkent 1620m)

  Bu hafta sonu konya ile alanya arasındaki yaylalara geziye çıktık, izin belgem bulunuyordu bu yüzden sorun olmadı.

  O bölgede özellikle konya tarafındaki çukuryurt mevkinde (2500m) metrelik karlar olmuş.

  Ama sahile alanyaya kendimizi zor attık. Yaşadığım en büyük adrenalin ve ölüm korkusunu dün yaşadım. Cumartesi günü Alanya da 70kg varan bir yağış olsada dağa tırmandıkça yağışın türü ve şiddeti arttı. Kaplanhanı yaylasına çıktık, çok güzel bir kar yağışı ve çok güzel bir birikim mevcuttu. Öğleye doğru metrelik karların üstüne müthiş bir sağanak başladı ben kara dönmesini beklerken yağmur şiddetlendi de şiddetlendi silecekler yetişmiyordu.
  Hızlı eriyen kar suları ve 120mm bulan yağışla birlikte yayla bildiğiniz göle döndü.sakin akan Dereler coştu, ford rangerler ve birçok arazi aracıyla yaylalara gelen insanlar mahsur kaldı birkaç araçta derenin azgın sularıyla uçurumlardan uçtu. Biz biraz erken davranıp alanyaya doğru yol aldık ki taş ve kayalıklar, aracımız geçtiği esnada dağdan koptu yola düştü. 2 yada 3 metre mesafe ile üzerimize düşmedi. Göz gözü görmediği ve sisinde çok etkisinden dolayı 30 dk lık yol oldu bize 1 bucuk saat. Havadelisi olmam büyük bir felaketin içinde bıraktı beni, yaptığım yayla çekimlerimi ve yol videolarımı falan salladım Alanyaya indiğimde sevincimden ağlayacaktım.

  Bu fotoğrafları haber bültenlerinden aldım. Aslında bende amcamla birlikte haber olduk lakin onu paylaşmayacağım.

  Yağmurdan evvelki video çekimimden kestim bu fotoğrafları video yükleyemedim daha öncede yüklemediğim için bilmiyorum.

  Cevapla
   1. farkil

    1990 -91 kışında hadimde asker olarak bulundum. Taşkentede gittim .arazi aracı kullandığım için o taraflarda her yeri gezme şansım oldu.30 yıl geçti kısmet olmadı bir daha gitmek. Göksu kanyonu içindeki köylerde 5 ay görev yaptım. muhteşem yerler.75 model jc4 Jeep ile devriyeye çıkmak harika olurdu .ama şimdi düşününce korkuyorum o uçurumlarla dolu yollarda nasıl gitmişim diye. buzlanma olunca çok kazalar olurdu. umarım şimdilerde daha düzgün olmuştur yollar .eğer tipiye yakalandıysanız arabanız arıza yaptıysa ve haber veremezseniz o yıllar için söylüyorum baharda bulurduk kayıpları. çünkü kar arabaların üstünü örter ve siz onu görmeden geçip gidebilirsiniz, güneyden gelen nemli hava bir gecede 50 cm kar yaptığını gördüm. şimdilerde o kadar kötü senaryolar olmaz diye düşünüyorum. yinede çok yerde telefon bağlantısı kurmak zordur .

    Cevapla
    1. KışDeryası(Konya-Taşkent 1620m)

     Yollar daha geniş lakin uçurumlar hala aynı😄 tünel vurmaya kalksalar işin altından kalkamazlar. Zaten alanya konya duble yolunun sadece bir boğazına Türkiyenin en yüksek viyadüklerinden biri yapılıyor.

     Yinede bu coğrafyayı, konya ovası gibi zanneden acemi sürücüler için oldukça riskli. Bazen bana sorarlar alanyaya seydişehir akseki yolundan mı yoksa hadim taşkent üzerinden mi gideyim diye. Tabiki de tercih seydişehir üzerinden derim. Orasıda tehlikeli yol lakin konyadan Alacabele (1825m) kadar denebilir. Sonrası rahat. Alacabelin dışında da çok fazla
     Göksu vadisindeki kadar kar aldığı söylenemez.

     Cevapla
 5. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Kesin olarak şubatın ilk 10 gününü kaybettik, lodoslu pis havalar geliyor. Artık ne olacaksa Şubat’ın 2. yarısı olacak ya da olmayacak o da belli değil. Çoğunlukla olmayacak yönde çıktılar çıkıyor. Umarım bu kış böyle bitmez. Hiçbir şey anlamadım bu kıştan. Ayrıca barajlar hala kötü durumda, sağlam bir karlı sisteme ihtiyacımız var.

  Cevapla
  1. Nostaljik.D.Ataşehir

   Tahmin yapmanın ve olmamasından dolayı özür dilemek gerektiğini düşünmüyorum, Üstat da yazmış katılıyorum, başarısız sayılmaz.

   Cevapla
  2. Cumulonimbus (ÇANKAYA ANK/960m)

   Adı üzerinde bu bir ‘tahmin’, o yüzden hiç sorun yok teşekkür ederiz ve yeni tahminler bekleriz 😉 Zaten tahmindeki gibi ‘semalar’ kar yağışını gördü 🙂 Sorun çukurda… Ne soğuk girer ne soğuğu tutar öyle bir yer 😀 Şanssızlık diyelim ama sayılar yalan söylemez, kar kalınlığı rekorunda Ege kıyılarıyla yarıştığımıza göre sistem rotaları açısından şanslı olmadığımız kesin. Bunu kabullenince bir rahatlama geliyor 🙂

   Cevapla
   1. delicetinn (Mamak/Ankara, 900 m - Kırşehir, 915 m)

    😁😁😁 Ankara bu hocam. %90 hüsran %9 mücadele %1 sürpriz.

    Cevapla
 6. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Gfs ısrarla her güncellemede bu salınımı gösteriyor. Üstadlar daha iyi bilir ama bence o tarihlerde kesin bir yeri vuracak bu soğuklar.Bu arada italyanlar şimdiden benimsemişler, umarım yine bu tarihi soğukları onlara kaptırmayız. Takip etmesi bile çok zevkli. 😀

  Cevapla
  1. serkansaglam1789/Kağıthane-Ist.40 mt

   Bu yıl gerek GFS, gerekse Ecmwf güncellemeleri günün belirli bir zamanlarında sapma yapıyor, yani eskisi gibi sağ gösterip sol vurmuyor. Bir kaç güne netleşir ve ısrarcılığını sürdürür 😉 Şubat ayında iyi bir sistem alacağız gibi. Bize birkaç senemizin acısını unutturacak sistem 👍

   Cevapla
  1. the honorius

   Sistemin en zayıf yerindeyim mersin merkezdeyim ama son güne kadar herşey değişebilir. Yarınki güncellemeye bakalım belki zayıflama olabilir.

   Cevapla
 7. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  İngiltere’de yapılan bir araştırma hava kirliliği ile körlük arasında ilişki olduğunu ortaya çıkardı. Hava kirliliği arttıkça görme kaybı riski de artıyor.

  2019’da yapılan araştırma, solunan parçacıklar vücutta dolaşıp iltihaplanmaya neden olduğu için hava kirliliğinin insan vücudundaki her organa zarar verebileceği sonucuna vardı. Gelecek yıllarda hava kirliğinin olumsuz etkisini daha fazla hissedeceğiz.

  https://www.donanimhaber.com/hava-kirligi-gorme-kaybina-yol-aciyor–129442

  Cevapla
 8. bleher(izmit/0m)

  Şu an modeller hiç bir şey göstermese de bir iki güne ilk olarak ayın 16-17 sine bir sistem hemen takip eden günlerde 19-20 si gibi çok güçlü bir sistem gösterip bir birine bağlayacak sonra güncellemeler de tarihler ötelenmeye başlayacak güçlü sistem ta ki mart ayının 10-11’ine kadar sonra 120 saat kalana kadar güçlü sistem gözükecek ilk sistem zayıflayıp yağmura dönecek güçlü sistemde zayıflamaya başlayacak ve en sonunda mart ayının ilk haftası iç ve doğu bölgeleri ve yükseklerde kar yapacak bir sistemle final yapacağız..

  Cevapla
 9. Oğuz (Eskişehir/860m)

  Bugün Eskişehir’de son zamanlarda gördüğüm en keskin soğuk cephe geçişi oldu. Benim konumumda sıcaklık 7 derece iken soğuk cephe karşımda belirmişti. Cephenin gelişiyle yağış direkt buz şeklinde 1 dakika yağdı daha sonra saf kara döndü. Sıcaklık 5 dakika içerisinde 7 derece birden düşerek 0 oldu. İlkbahardan kışa net bir geçiş yaptık 🙂

  Cevapla
 10. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  AB’de yenilenebilir enerjiden elde edilen elektrik, fosil yakıt kaynaklı üretimi ilk kez geride bıraktı

  2020 yılı Avrupa Birliği ülkeleri için yenilenebilir enerjiden elektrik üretimi alanında bir ilkin yaşandığı oldu. Üye ülkelerin yenilenebilir kaynaklara yaptığı yatırımın meyvesini aldığı 2020’de sürdürülebilir kaynakların elektrik üretimine katkısı %38 seviyelerinde oldu.
  Ember ve Agora Energiewende adlı kuruluşun yayınladığı rapora göre fosil yakıtların elektrik üretimindeki katkısı %37’ler seviyesinde olurken yenilenebilir kaynakların üretimdeki payı en düşük olan ülke %12 ile Çekya oldu. Özellikle 2015 yılından itibaren katlanarak artan güneş ve rüzgâr enerjisi yatırımları, birliğin bugün karşımıza çıkan rakamlara ulaşmasını sağladı.

  AB’nin elektriğinin beşte birini karşılayan rüzgâr ve güneş enerjisi santrallerinde en büyük pay %61 ile Danimarka’nın olurken ülkeyi, %35 pay ile İrlanda ve %33 pay ile Almanya takip etti. Üye ülkeler arasında kömürden elde edilen enerji oranı %20 seviyelerine düşerken toplam elektrik üretiminin ise sadece %13’ü kömürden elde edildi.

  Rapora göre elde edilen sevindirici rakamlar, ne yazık ki 2030 yılı itibariyle sera gazı emisyonlarında ön görülen %55’lik düşüş için ve 2050 yılı iklim nötr hedefi için yeterli değil.

  Aynı raporda Avrupa’nın 2030 yılı hedeflerine ulaşması için rüzgâr ve güneş enerjisi sektöründeki büyümeyi üç katına kadar çıkarması gerektiği belirtilmiş.
  https://www.donanimhaber.com/ab-de-yenilenebilir-enerjiden-elde-edilen-elektrik-fosil-yakit-kaynakli-uretimi-ilk-kez-geride-birakti–129420

  Dünya için güzel bir haber, umarım hızla yaygınlaşır.

  Cevapla
  1. KışDeryası(Konya-Taşkent 1620m)

   Almanya yenilebilir enerjiye geçti, ama elektrik fiyatları inanılmaz bir artış gösterdi. 60 70 euro gelen elektrik artık 200 euro ve üstü geliyor. Bunun dışında paneller yetersiz olduğu vakit termik santrallerini devreye sokuyorlar. Bunumda protestosu yapılmıştı. Ayrıca kapatılan nükleer santrallerin yanında yeni nesil modern santral inşaatıda devam ediyor. Nükleer enerjiden hiçbir ülke kolay kolay vazgeçmez. Ama insanlara gösterilen olayların sadece iyi yönüdür. Almanyanın yeşil enerjide yaptığı ilerlemeyi takdir ediyorum. Lakin diğer fosiller ve nükleer bitti yada kapanacak demek saflık olur.

   Cevapla
  1. serkansaglam1789/Kağıthane-Ist.40 mt

   Spank anladığım kadarıyla daha gençsin, imkanın varsa hayallerinin peşinden koş, bizim ülkemizden ne gelecek bekle, ne iş bekle, ne lüx yaşam, kar bile kış aylarında bekle ki sistem üzerimize denk gelsin adam gibi kar görelim o bile nadir oluyor artık, aklın varsa yurtdışında Amerika, Kanada, Norveç, Finlandiya, İsveç, İzlanda, Avusturya, İsviçre, Polonya, Slovenya ya da Toskana ( İtalya) ülkelerden ülke beğen ve git 😊🙏

   Cevapla
 11. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Biz soğuk beklerken modellerde hep +10 +15 arası sıcak ataklar gösteriyor. Çok moral bozucu, en son 2015 de Şubatta kar görmüştük sanırım, o yüzden istanbul için kış yavaş yavaş bitiyor. 😦

  O değil de zaman ne çabuk geçiyor.

  Cevapla
 12. Sinan (Başakşehir 180m/İTÜ Ayazağa 120m)

  Her ne kadar modeller kar fırtınasının etki alanında fikir ayrılığına düşseler de Edirne ve Kırklareli, özellikle sınır hattı boyunca uzun yıllar efsanesini yaşayacaklardır. Edirneli havadelisi olmak istiyorum şu anda 😀

  Sistem hakkında kısa bir değinecek olursak yarın akşam saatlerinde cephe hattının Trakya’da istasyoner hale gelmesiyle beraber yağışlar kuvvetlenecek ve soğuma da hart diye dalacak. Soğumanın önden girme ihtimali de var, modeller Trakya’da alt seviyelerde enverziyon seviyesi öngörüyorlar. Bu da soğuğun yerden ilerleyip ondan sonra üst seviyeye de nüfuz edeceğini gösteriyor ama ben bu soğuğun geçmiş sistemlerdeki tecrübelerime dayanarak modelin tahmin ettiğinden daha erken dalıp donan yağmur/buz yağışına sebep olacağını düşünüyorum.

  Bu haliyle bile Edirne ve Kırklareli’nde 20cm kar kalınlığı kaçınılmaz, sınır hattında ise 40-50cm üstüne çıkabilir. Trakya için efsane sistem şimdiden hayırlı olsun 🙂


  Cevapla
 13. Şefik (Kuşadası-Güzelçamlı 60 m.)

  Trakya hızlı ve öfkeli sistemin heyecanını yaşarken ben de İzmir ve Egeli havadelileri için bir değerlendirme yapmak istiyorum. 🙂

  Öncelikle Salı’yı Çarşambaya bağlayan gece enerji yüklü bir Squall Line hattı Ege kıyılarına vurmuş olacak. Kısa sürede yüksek miktarda yağış bırakması bekleniyor. Gün içinde etkili olacak rüzgarın hamleleri de gece saatlerinde özellikle yağış anında 90-100 kilometreyi bulabilir. Ege Denizi’nin kuzeyine oldukça derin bir alçak basınç geliyor. Batı bölgeleri bol yağışlı ve fırtınalı birkaç gün bekliyor. Dikkatli ve tedbirli olmakta fayda var…

  Salı gecesi ise Trakya çevrelerinde başlayacak olan kar yağışı (Trakya’nın ne kadarında etkili olacağı hala muamma) Çarşamba öğleden sonra Ege bölgesinde kendisini iyiden iyiye hissettirecek. Üst seviyede bulunan müthiş soğuklar yağış oluşumlarını tetikleyecek. Bu duruma bağlı olarak Çarşamba yağış bölgenin büyük çoğunluğunda gün boyu devam ediyor.

  Özellikle rüzgar yönünün karayel ve batı karayelden esecek olması Ege Denizinden nem taşınımının karaya doğru gerçekleşmesini sağlayacaktır.

  500 hpa da bulunan bu denli soğuk ve Ege Denizi’nin oldukça sıcak olması (örneğin Çeşme 18 derece) bazı noktalarda graupel yağışı için olabileceğini düşündürüyor. Geçtiğimiz sistem bu durumu konumumda gözlemlemiş olmam da bu ihtimalin olabileceğini güçlendiriyor.

  Üst seviyenin bu denli soğuk olması kararsızlığı da beraberinde getiriyor. Ege’de fazla gözlemlenmeyen deniz etkisi yağış veya deniz etkisi ile güçlenen yağış (Ozan hocam bu konuda yanlışım varsa düzeltin) bu sistemde rüzgar yönlerinin batı ağırlıklı olmasıyla görülebilecek. Çarşamba’yı Perşembe’ye bağlayan gece; alt seviyelerdeki nemlilik, rüzgar yönünün 700 hpa seviyesine kadar tamamen aynı olması bize denizde gelişen kütlelerin karaya taşınabilmesinin mümkün olacağını gösteriyor. Üstüne az da olsa kararsızlığın bulunması yer yer gök gürültüsü duyulma ihtimalini güçlendiriyor.

  Kar sınırı deniz seviyesine kadar düşmeyecek gibi görünse de İzmir’in yükseklerinin ve İç Ege’nin tekrar kar ile buluşacak olması güzel. 🙂

  Cevapla
 14. Sinan (Başakşehir 180m/İTÜ Ayazağa 120m)

  Geçtiğimiz haftadaki soğuk hava dalgasının denizlerimize olan etkisini görmek için 10 Ocak 2021i baz alarak 11-22 Ocak 2021 tarihlerindeki deniz suyu sıcaklığındaki değişimi analiz ettim. Denizler soğumuş ama halen normallerin üstündeyiz 🙂

  Cevapla
  1. BabürKop (İstanbul, Mecidiyeköy / 120 m.)

   Elinize sağllık, gerçi bu haritaların duyurusunu yaptığınız aşağılardaki paylaşımda yorumlarınızı belirtin demişsiniz ama buraya yazayım.

   Bence renk tayfında normal deniz suyu sıcaklığı rengi daha belirgin olmalı. Bir bakışta nereler normal renkten ayırt edebilmeliyim. Şu anki grafikte iyice büyütmeden görmek mümkün değil. Görsel sanatlar da çoğu şeyde olduğu gibi “basitlikle” büyür, emeğiniz için yeniden teşekkürler.

   Cevapla
  2. Havadelisi (Sandsliåsen / Bergen, 50m) Yazıyı Yazan

   “Normal deniz suyu sıcaklığı”nın ne olduğuna siz karar verip (mesela sapmanın artı eksi en fazla 0.5 derece olması), en açık renkli mavi ve sarı tonunu normal sayabilirsiniz.

   Bunun dışında “normal” diye bir şey yoktur, yani ortalamadan sapmanın tam olarak sıfır olduğu yerler normaldir sadece. Normal, klimatolojide, yalnızca matematiksel bir terim aslında.

   Cevapla
   1. BabürKop (İstanbul, Mecidiyeköy / 120 m.)

    Hocam işte +- 0,5 arası atıyorum yeşil olsa çok rahat seçilir bu skalanın içinde. Resmi büyütüp tam da dediğiniz yöntemle bakıyorum zaten ve biraz Düzce biraz Zonguldak biraz da Antalya’nın filan normal değerlere yakın olduğunu görüyorum.

    “Normal” kavramı sizin bilim dalında yani klimatolojide nedir, yaklaşım olarak nasıl ele alınır bu konuda da bize bir iç görü sağladığınız icin ayrıca teşekkür ederim.

    Son notum, bırakın dağınık kalsın bu hali de oldukça iş görür 🙂

    Cevapla
 15. Şefik (Kuşadası-Güzelçamlı 60 m.)

  Şöyle bir haber gördüm… Yer altı barajları yapılmaya başlanmış ve önümüzdeki senelerde bu yer altı barajlarının arttırılması planlanıyormuş. Özellikle Yaz aylarındaki buharlaşma ile birlikte su kaybını önlemek hedefleniyormuş. Bu sayede daha fazla suyun depolanabilmesi sağlanabilecekmiş…

  https://www.trthaber.com/haber/gundem/insasi-devam-eden-yer-alti-barajlari-susuzluga-care-olacak-536240.html

  Cevapla
 16. Miyotis Nattereri

  Geçmişe dönük, arşivden basınç haritası paylaşımı yapan site var mıdır bildiğiniz ?

  Cevapla
  1. Havadelisi (Sandsliåsen / Bergen, 50m) Yazıyı Yazan

   Ölçüt sadece hava olacaksa… Karadeniz Bölgesi’nin sahile bakan tarafında rakımı 300-500 metre arasında herhangi bir yer… Tercihen Batı Karadeniz’de… Daha yüksek rakım biraz fazla soğuk ve zahmetli, daha düşüğü kar bakımından verimsiz olur diye düşünüyorum 🙂

   Cevapla
  2. spnca (Sapanca/SAKARYA, 40m)

   Tam olarak köyümde yaşamak isterim. Ozan Hocanın da kriterlerine uyuyor. Giresun / Eynesil rakım yaklaşık 400 m. Panaromik deniz manzarası, kışlar ılık ve yağışlı, yazlar ılık ve yağışlı…

   Cevapla
  3. Requiem (İstanbul-Kadıköy, Rıhtım, 0m)

   Tahmin ettiğim gibi genel hava delisi yönelimi Doğu Karadeniz Bölgesi gibi duruyor. Aynı şekilde benim de eğer bir gün finansal özgürlüğümü sağlayabilirsem planım en azından kış mevsimlerinde istediğim an Kadıköy belasından sıyrılıp kapağı atacağım Rize Çamlıhemşin civarında bir yer almak. Hem yağış, hem rakım, hem nüfusun seyrek olması açısından mükemmel bir bölge.

   Cevapla
 17. Requiem (İstanbul-Kadıköy, Rıhtım, 0m)

  Çocukluğumdan beri Kadıköy’de yaşayan bir havadelisi olarak her ne kadar gün aşırı takip etsem de son 4 küsur senedir burada yazılan analiz ve yorumların artık beni heyecanlandırmaması ne kötü bir durum:(
  Kişisel olarak tek kıstasım 10 senede bir falan 850 hpa -15 ve altı olursa o zaman içimde ufak bir heyecan oluşabilir. Gerisi müthiş bir karayel fırtınası yoksa – ki o da %90 ihtimalle yağışla çakışmayacaktır, cılk çamur ve kıskançlıktan ibaret benim için. Bu şartlar sağlanmadan son 20 senede İstanbul denmeye başlayan Çekmeköy, Başakşehir gibi orman bozması yerler harici İstanbul’dan bir cacık olmaz. Önümüzdeki sistemde de 850 hpa -7 8 civarıymış, hiç analize gerek yok iddiaya girerim İstanbul’a ( Gerçek İstanbul’a ) kar mar yağmayacak arkadaşlar. Kısaca barajlarımızın dolması dışında bir beklentim yok şu sıralar.

  Cevapla
  1. Nostaljik.D.Ataşehir

   Yerde olmaz sahillerde filan ama 150 m ve üstü belki. Soğuk çekirdek zayıf. Görsel olarak zevkli olabilir.

   Cevapla
   1. esberat (Alemdağ, Ankara - 1010m)

    gfs siklonları anadolu’ya çalıştırıyor. 18z de çıtayı iyice yükseltti. Her ne kadar bu tür dalgalarda siklonların konumu önemli olsa da, vade yaklaştıkça böyle çıktılar görmek “lan yoksa?!” diyerekten kafalarda efsane olarak kalan o anıyı canlandırıyor 😀


    Cevapla
  1. Oğuz Bezirci

   Oraya Afyon’u da eklemenizi rica edeceğim. Mgm 36 cm. ölçmüştü sistem sonunda yer yer 50 bile olmuştu. Tekrar o günlere dönmek isterdim.

   Cevapla
  2. patlangic (Berlin/Almanya, 41m)

   ODTÜ’de bizim bölümün önündeki acik alanda bir piknik masasinin üstünde cetvelle yaptigim ölcümde 41 cm kar kalinligi ölctügümü hatirliyorum. Ayni gün heyecanla MGM raporunu beklemistim de 20 cm seklinde gelmisti resmi ölcüm! Sacimi basimi yolacaktim az kalsin 🙂

   Cevapla
 18. Sinan (Başakşehir 180m/İTÜ Ayazağa 120m)

  Siz hava delileri için büyük bir hizmet daha! 😀

  Derste öğrendiklerimi kullanarak, havadelisi ekibinin de katkılarıyla artık her gün anasayfada sağ panelde deniz suyu sıcaklığı anomalisi ve sıcaklığını yayımlayacağız. Vatana ve millete hayırlı olsun 🙂 Haritada şu olsa iyi olurdu dediğiniz bir şey olursa seve seve uygulamak isterim.


  Cevapla
  1. Nostaljik.D.Ataşehir

   Güzel elinize sağlık, bazı kritik lokasyonların ismini de yazabilirseniz daha güzel olabilir mesela, Şile, Kumköy, İğne ada, Sinop, Hopa vs vs 🙂

   Cevapla
 19. Sinan (Başakşehir 180m/İTÜ Ayazağa 120m)

  Modellerin sabah 00Z çalıştırmalarının sırasıyla kritik saatlerdeki ECM, ICON, GEM ve GFS görüntüleri  Cevapla
   1. Nostaljik.D.Ataşehir

    Bu gece biraz daha netleşibilir, Ecmwf gene dek verirse işler ciddileşebilir üstat, Gfs de dek demiş Bu akşam 🙂

    Cevapla
  1. Mehmet Ulu

   Ya ben çarşamba veya perşembe Uşak’a gidiyorum,Bursa’ya gelir ve orada olamazsam kafayı yerim.

   Cevapla
 20. Yusufhava Yenimahalle/ANK, 877m/ Pendik/ İST, 8m

  Selamlar Batı Türkiye! Hazır mısın hızlı ve öfkeli sisteme?
  Beklediğimiz sistem İzlanda kökenli olabilir ya da İzlanda polar karışımı halinde karşımıza çıkabilir.
  Takipte kalın!

  Dipnot: Pv Avrasya’da yani stratosfer ısınması var yine. Takip ediyoruz. Saygılar,

  EPS. Yeni çıktı fırından çıtır çıtır!

  Cevapla
 21. Şefik (Kuşadası-Güzelçamlı 60 m.)

  Kuşadası’ndan selamlar. Son yaşadığımız sistem batı bölgeler için son senelerin en güçlü soğuklarını getirdi. İki gecedir Ege kıyılarında dahi sıfırın altında sıcaklıklar ölçülüyor. Ayrıca sistem Cumartesi günü İzmir’de kar yağışına sebep oldu. Aliağa, Dikili gibi sahil kısımları beyaza büründü. Pazar günü ise deniz etkisi ile oluşan yağışlar Ege kıyılarındaki bazı noktalarda kar yağışına sebep oldu. Örneğin Karaburun, Çeşme ve benim bulunduğum Dilek Yarımadası karayel ile denizdeki yağışları zaman zaman alabildi. Pazartesi günü ise sabah saatlerinde Didim, Kuşadası ve İzmir’in pek çok ilçesi kar yağışıyla uyandı fakat bu kar yağışı çok etkisizdi. Asıl kütleler Ege Denizi’nin güneyinde kaldı. Yine de Kuşadası Merkez’de yıllar sonra (en son 2012) bazı noktalarda çatıları beyazlatan kar yağışı gözlemlenebildi. Kar yağışı çok kısa sürdü ve çok ince bir yağıştı. Benim yaşadığım Güzelçamlı’da ise Dilek Yarımadası milli parkı’nın ormanları kar ile kaplandı. Şu anda 900-1237 metre aralığında bulunan tepelerde kar örtüsü duruyor. Buralar yılda 1-2 kez kar alabiliyor. Kar yağdığı zaman ben de zaman bulduğumda çıkıyorum. Milli park tepelerinin bu denli yüksekliği zaman zaman orografik yağış gibi oluşumlara sebep olabiliyor. Örneğin Güzelçamlı 50 kilogram yağış alıp, 30 kilometre uzaklıktaki Kuşadası merkez istasyonu 10 kilogram yağış alabiliyor pek çok zaman.

  İşte karlı tepeleriyle Güzelçamlı’daki o milli park. 🙂

  Fotoğraf: Coşkun Şentürk

  Deniz etkisi ile oluşan yağışların karaya sürüklendiği anlardan bir radar görüntüsü. Bazı noktalarda graupel yağışına sebep oldu. Saf kar yağışı Çeşme-Karaburun tarafında gerçekleşti.

  Cevapla
 22. serkansaglam1789/Kağıthane-Ist.40 mt

  Kar yağması için daha nasıl bir soğuk hava dalgasının gelmesi lazım? Kar soğuğu gelir, yok rüzgâr olmaz, yok nem olmaz, yok A.B olmaz, hadi AB gelir egeden , hava sıcaklığını yükseltir, yok kısa sürer, nedir bizim bu çektiğimiz. 🤔 1 hafta önceden sistem kesinleşmişti ama çok dillendi malesef, geçende trafikde arkadaşa söylemiştim. Belediyenin kar temizleme araçları park halinde hazır kıta olduğuna göre desene bu sistemde fos çıkacak demiştim. O da bana saçmalama öyle böyle kar yagmayacak demişti. Görünen o ki yine haklı çıktım. Bazı gereksiz siteler ( çoluk çocuklar yok efsane geliyor, yok haberlere kadar kadar konu yaptılar ama yine tek kelimeyle İstanbul için fos bir sistem olacak 👏👏

  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s