Kısa Bir Orta Anadolu Efsanesi!


Özet:

 • Orta Akdeniz üzerinden gelen ve çok hızlı hareket eden güçlü bir alçak basınç merkezi, salı günü ve gecesi iç bölgelere kısa sürede bol yağış bırakacak.
 • Yağışın yoğun olduğu periyotta (yerine göre salı günü veya gecesi) bazı lokasyonlara metrekareye 3 saatte 10 kilogramın üzerinde yağış düşebilir. Yoğun yağışın kar olarak görüldüğü yerlerde karla mücadele, yağışın aynı şiddette devam ettiği süre boyunca imkansız hale gelecektir. İç Anadolu’yu tüm kıyı bölgelere bağlayan karayolları bu bakımdan özellikle riskli olacak.
 • Yağışın cinsi ve miktarı kısa mesafelerde büyük farklılık göstereceği için alçak basınç merkezinin rotasını yakından takip ediyoruz.
 • Ankara‘da en geç salıyı çarşambaya bağlayan gece yağmurun kara dönmesiyle merkez ilçeler genelinde 3-10 cm arası; lokal olarak (özellikle kuzey ilçelerde) 20-30 cm’a kadar kar birikimi olabilir. Yerel farklar büyük olacaktır.
 • Bolu, Kütahya ve Eskişehir’de kar yoğun olacak, yerel olarak 30 cm’e kadar yeni kar muhtemeldir.
 • Bu sistem etkili olduğu yerleri kısa süre içinde karla kaplayıp yerini dondurucu bir soğuğa bırakacak.
 • İstanbul’da salı günü yağmur zamanla karla karışık yağmur ve yer yer kara dönebilir, ama yağış hem çabuk kesilecek hem de etkili olmayacak.

Aşağıdaki birçok yorum GFS modeli çıktılarına göre yapıldı ama olsun, silmiyoruz 🙂 Analizin büyük kısmı Mehmet Göktuğ‘a ait.

Bu kış, sahillerde hala tat vermese de iç kesimlerde yaşayan karseverler için oldukça keyifli geçiyor. Siklon üstüne siklon, kar üstüne kar geliyor. Mevsimlik tahminde belirtildiği gibi ara ara lodos da eksik olmuyor. Oldukça hareketli geçen bu mevsimi, kuzeyden inecek soğuk hava kütlesinin etkisiyle oluşan ve salı günü Anadolu’ya Orta Akdeniz üzerinden gelecek olan derin alçak basınç sistemi daha da hareketlendirecek.

GFS modelinin 13.01.2019 18Z çalıştırmasına göre siklonun hareketi.

Anadolu üzerinde daha da derinleşecek olan bu alçak basınç merkezi, sıkışık izobarları ve güçlü rüzgarlarıyla sıcak sektörde güçlü sıcak hava, soğuk sektörde ise güçlü soğuk hava taşınımına sebep olacak. Bu siklon birçok kuvvetli hava olayına gebe olarak geliyor. Ve doğrusunu söylemek gerekirse, biz havedelilerini bir süredir hem çok kararsız, hem de uykusuz bırakıyor. Nitekim bu satırların yazıldığı 13 Ocak 2019’ta dahi, modeller arasında uyumsuzluklar olduğu gibi, takip eden model çıktıları arasında da değişkenlikler var.

Dedik ya sistemi 5 gündür aksatmadan takip ediyoruz, aşağıda bu 5 günde modellerin bizi manik ve depresif duygulara iten çıktılarını görebilirsiniz:

GFS modelinin 09.01.2019 00Z çalıştırmasının 162. saatinde bu siklonu görünce oldukça heyecanlanmıştık. Günlerdir saç baş yola yola takip ediyoruz.

GFS modelinin 12.01.2019 00Z çalıştırmasında siklonun küçük değişikliklerle beraber mevcudiyetini koruması bizi daha da germeye yetti. Zira Ankara’nın doğusunda oldukça yüksek miktarda kar birikimi öngörüyordu ve böylesine dinamik bir siklonun hareketindeki küçük değişiklikler Ankara’nın merkezi ve batısını kara gömebilirdi.

GFS modelinin 13.01.2019 00Z çalıştırmasında GFS, ne kadar ısrarlı olduğunu bir kere daha gösteriyor. ECMWF modelinin siklonu ısrarla daha batılı vermesine rağmen GFS istifini bile bozmuyor. 😎

ECMWF modelinin 13.01.2019 00Z çalıştırmasında siklonu, GFS modeline göre daha batılı verdiği görülüyor. Bu durum güneyli akışlarla beraber Ankara’yı ve doğusundaki Orta Anadolu vilayetlerini uzunca bir süre sıcak sektörde tutacağı ve soğumayı geciktireceği için Ankara ve doğusundaki hava delilerini pek mutlu etmiyor. Bu durumun, İç Batı Anadolu vilayetleri için ise oldukça heyecan verici olduğunu belirtmek lazım.

18.01.2019 18Z tarihine kadar ki toplam kar yağışı miktarının, GFS modelinin 11.01.2019 00Z ve 13.01.2019 18Z çalıştırmaları arasındaki çalıştırmalara göre değişimini yukarıdaki GIF’ten izleyebilirsiniz. Oldukça heyecan verici!

Görüldüğü gibi modeller siklonun derinliği ve konumu konusunda mutabık değiller. En ufak bir değişiklikte bile kimi yerler çok az miktarda kar alabilirken, kimi yerler adeta kara gömülebilir. Bu geçen sürede modellerin hemfikir olduğu tek bir konu varsa, o da İç Anadolu’da bir yerlerin çok ama çok kar alacağı.

Yukarıdaki GIF, GFS modelinin son (13.01.2019 18Z) çalıştırmasına göre siklonun hareketi, yağış miktarı ve yağışın türünü gösteren çıktı. Bu model çıktısına bakarken siklonun dinamikliği ve modellerin yağış türünü çözmekteki sorunlarını hatırlamakta fayda var!

Yukarıdaki GIF, ICON modelinin son (13.01.2019 18Z) çalıştırmasına göre siklonun hareketi, yağış miktarı ve yağışın türünü gösteren çıktı. Bu model çıktısına bakarken siklonun dinamikliği ve modellerin yağış türünü çözmekteki sorunlarını hatırlamakta fayda var!

Aşağıda Ankara’nın 3 ilçesine ait meteogramlara bakıp bu sistemin, ilin özellikle kuzeyi ve doğusunda derin kar birikimlerine sebep olma potansiyelinin olduğunu görebilirsiniz. Modellerin hala mutabık olamaması sebebiyle, meteogramlara bakarken, değişimin meydana gelebileceğini unutmamak lazım!

Yazımızın başında bu güçlü ve dinamik siklonun, birçok kuvvetli hava olayına gebe olduğunu belirtmiştik. Orta Anadolu başta olmak üzere Anadolu’nun birçok bölgesinde önce kuvvetli güney yönlü, ardından da kuvvetli kuzey yönlü rüzgarlar esecek. Kıyılarda kuvvetli yağmur, dağlarda ve iç kesimlerde ise yoğun kar yağışı görülecek. Toroslar’da 1 m’yi, Orta Anadolu’da ise yerel olarak 50 cm’yi geçen kar birikimi olabilir! Kar, kuvvetli rüzgarla beraber tipi şeklinde yağabilir! Yağışların ardından ise kuvvetli buzlanma bekleniyor!

Havadelisi ekibi olarak Ankara merkez ilçelerinde en az 3-10 cm, kuzey ve ilçelerinde ise en az 15 cm kar birikimi bekliyoruz. Yağışın cinsinden bağımsız olarak Çarşamba günü gelecek olan soğuklar kuvvetli buzlanmaya sebebiyet verecektir. Çarşamba sabahı trafikte ve hatta yürürken de dikkatli olmakta fayda var.

Böylesi güçlü ve dinamik bir sistemin değişkenliklerini göz önüne alarak tahminimizdeki sapmaları ve son durumları bu başlık altında aktif olarak güncelleyeceğiz.

Reklam

Kısa Bir Orta Anadolu Efsanesi!” üzerine 183 düşünce

 1. archibil (Amasya,400m)

  Bu sistemden bize kalanlar.. Birikimle olmasa bile yağış güzelliği ile bizi mest etti..
  Şehir merkezinde 3 cm birikim olurken resimleri aldığım yerde 100mt yukarda durum böyle güzeldi..Tokat’a komşuluk hakkımız bu kadarmış 😀 Bu sene 3. kar aldığımız sistem..Yenilerinin sahillerdeki arkadaşlarıda sevindirecek şekilde olması dileğiyle..  Cevapla
 2. White Fox ('Geçici olarak' Ordu Civarları)

  Sistemin şampiyonu Tokat ili olmuştur. Merkez’de bile 45 cm kar var. DEK falan gibi denizden gelen hile, torpil de yok, tertemiz siklon karı hepsi de üstelik 🙂

  Dün de Merkez’in doğusunda kar yağdığı sırada 6 adet yıldırım kaydedilmiş. Bu konvektif enerjiyi Sivas, Samsun ve Ordu sönük kalırken Tokat nerden buldu acaba aklımda soruları kalmadı değil.

  Cevapla
  1. ALKIM (Kadıköy/İST, 25m)

   White Fox ile tahminim aynıydı. Sıcaklığın sıfır altına düşmesiylr şehir merkezinde ortalama 10 cm kar ve okulların tatil olmasını bekliyordum. 18 civarı hızlı düşüş 0.5lerde takılıp kaldı. Muhtemelen Bağbaşı civarı 15-20 cm kar yapmıştır.

   Cevapla
   1. iltersever (Lise/DENİZLİ, 420 m)

    Evet Alkım Hocam özellikle Bağbaşı Yaylası’nda epey bir birikim oldu. Kar akşam 6’da bastırınca Denizli’de trafik alt üst oldu neredeyse tamamen tıkanıyordu. 2 sistemdir Denizli’nin kuzey ilçeleri sağlam kar almakta. Son sistemde Çal’da 20 cm, Bekilli’de ise 30 cm ölçülmüş. Zaten kuzey ilçelerinde dün okullar tatil edildi. Son sistemde güney ilçelerinde çok daha fazla kar bekleniyordu.

    Cevapla
    1. ALKIM (Kadıköy/İST, 25m)

     Denizli acayip bir coğrafya. Aynı durum Çanakkale için de geçerli. Siklonlu sistemlerde her türlü sürprize açık. Akdeniz ve kara ikliminin kesiştiği noktalar ilçeleri de işin içine katınca. Takip etmekten büyük keyif alıyorum. Umarım Denizli merkez de bu kışı güzel bir birikim olmadan bitirmez.

     Cevapla
 3. ruhtlessnako(İzmit/Kocaeli/50m.-Büyükoyumca/Samsun/180m.)

  Merhabalar,
  Kandıra’nın 5-10 km güneyinde bulunan köyümde(185m.) 15 Ocak Salı ikindi-akşam saatlerine doğru kky-kar yağışı görülmeye başlandı. Akşam saatlerinde ise güzel bir kar yağışı etkili oldu sıcaklık bu esnada ort. 1 dereceye kadar düştü(kandırada bulunan istasyon ile aramızdaki rakım farkı ve denize olan uzaklık farkımızı düşünerek bunları söylüyorum). 21.00 gbi rüzgarın yıldız yönünden çok kuvvetli eserek fırtınanın(~50 km/h) başlaması ile sıcaklık, deniz üzerindeki ısının adveksiyonel taşınımı ile fırtınnın en kuvvetli olduğu zaman aralığında ( 2 saat) 4* dereceye kadar çıktı ve şakır şakır kuvettli yağmur yağdı ve bu esnada sistem kökenli kütle üzerimizde çok kuvvetliydi.
  Ne kadar sinir bozucu olduğunu anlatamam. Sonra deniz üstünden kütleler geldi vs. 2-3 cm kadar birikim oldu ve çarşamba günü asfalttakiler eridi. Fındık dalında çarşamba öğlen(gölgede) olan olaya bakınız ->

  Cevapla
 4. anatolianblizzard(Aksaray ,978 m)

  İkinci siklon İç Anadolu’nun güney ve doğusu ile Orta Karadeniz’e çalıştı.

  Elbette her sefanın bir cefası olacaktı. Bu sabah il merkezlerindeki en düşük sıcaklık Aksaray’da gerçekleşmiş.

  Bu görüntüler de evimizin önünden.


  Cevapla
  1. welbane (Çayyolu/Ankara, 900 m.)

   Konya-Karaman-Niğde-Kayseri- Adana-Maraş hattında yüksek rakımlı ilçelerde 1 metre üzeri kar kalınlıkları var. Taşkent, Sarıveliler, Sarız, Tufanbeyli, Çağlayancerit görebildiğim kadarıyla metrelik olmuş. Başka da vardır.

   Cevapla
 5. Alperen

  Bugün sabaha karşı 3ten beri yağan kar Nevşehirde çok güzel örtü oluşturdu.Ayrıca çevre kentlere ulaşım sağlayan yollarda gün içinde gerek kazalardan gerekse tipiden dolayı yollar kapandı.Şuan saat 23.40 hala inceden yağıyor.Sıcaklık -5.Göremede köpek heykeli bile yapmışlar.
  Cevapla
 6. welbane (Çayyolu/Ankara, 900 m.)

  Bu sistemde Batı’da Kütahya ve Bolu, iç kesimlerde de Tokat ve Aksaray 30 cm barajını geçerek sistemin hakkını verdiler. Tokat sanırım 50 cm’yi zorluyor radar hala dolu. Maraş ve Adıyaman’ın kuzey taraflarındaki yüksek ilçelerde de sağlam kar var, keşke yaygın ve sağlam bir ölçüm ağımız olsa.

  Cevapla
 7. Onur Öztürk

  Bugün en dramatik il merkezlerinden biri de Sivas’tı. Kuzey batısında Tokat, güneyinde Kayseri, batısında ise Yozgat yoğun kar yağışı ve tipiyle boğuşurken, Sivas’ta genelde hava parçalı çok bulutluydu ve sıcaklık 3-4 derecelerde gezindi. Bunun sonucunda önceki gece bir miktar yağan ek kara rağmen ciddi erime oldu. Oradaki kar severlerin bugünkü psikolojisi Ankaralı kar severlerden farklı değildir herhalde. Gerçi bu gece bir miktar yağış bekleniyor.

  Cevapla
 8. Oğuz (Eskişehir/860m)

  Eskişehir’de ortalama bir kış sistemi oldu, bu sene bunun gibi çok fazla sistem geldi. Şimdi gelsin – 20’ler.
  https://poyraz26.files.wordpress.com/2019/01/img_20190116_181628.jpg
  https://poyraz26.files.wordpress.com/2019/01/img_20190116_175224.jpg
  https://poyraz26.files.wordpress.com/2019/01/img_20190116_181801.jpg
  https://poyraz26.files.wordpress.com/2019/01/img_20190116_181957.jpg
  https://poyraz26.files.wordpress.com/2019/01/img_20190116_183806.jpg

  Cevapla
  1. anatolianblizzard(Aksaray ,978 m)

   Buyrun benim. Evet üstad gece 3 gibi başlayan kar saat 11’den akşam 6’ya kadar çok yoğun yağdı. Şimdi hafif olarak devam ediyor. 19 kg yağış düştü, 40 cm’ye yakın birikim var. 17 senedir Aksaray ‘dayım gördüğüm en yüksek kartlardan biri. Son üç haftada 24, 8, 20 ve 40 cm kar aldık. Bu kurak iç anadolu şehri için muazzam rakamlar. Anadolu gerçekten çok ilginç coğrafya, İstanbul çok tırt kış geçiyor derken biz belki son 40-50 senenin en karlı kışını geçiriyoruz. Yarın pc’ye geçince foto atacağım.

   Cevapla
 9. delicetinn (Mamak/Ankara, 900 m - Kırşehir, 915 m)

  https://delicetinn.wordpress.com/20190116_102849/
  https://delicetinn.wordpress.com/20190116_102855/
  https://delicetinn.wordpress.com/20190116_151113/
  İlk iki görüntü, Kırşehir merkezinin saat 11.00C ve son görüntü de 15.20C de çekilmiş fotoğraflarıdır. 0 kilometre hava delisiyim ve ölçüm yaptığım görüntüleri de yükleyeceğim. Herkese sağlık, huzur dolu ve kışları bol karlı günler 😁

  Cevapla
  1. delicetinn (Mamak/Ankara, 900 m - Kırşehir, 915 m)

   Herkese iyi akşamlar. Güncellemedir;
   https://delicetinn.files.wordpress.com/2019/01/20190116_165755.jpg
   https://delicetinn.files.wordpress.com/2019/01/20190116_171919.jpg
   https://delicetinn.files.wordpress.com/2019/01/20190116_165758.jpg
   16 Ocak 17.00C çok net olmasa da ölçtüğüm kar kalınlığı 8 cmdir. Bugün sabah ise aynı yerdeki ölçümüme göreyse 12 cm kar kalınlığı vardı ancak yüklemede sorun yaşadığımdan ekleyemedim. Yer Kırşehir Merkez, Yenice Mahallesi

   Cevapla
 10. Havaaşkı_Eren (Beypazarı/ANKARA, 682m - Selçuklu/KONYA, 1121m)

  Konya’da gece geç saatlerde başlayan kar rüzgarında çok şiddetli olmasıyla yer tipisiyle birlikte etkili oluyor. Ancak çok tatsız tuzsuz ordan oraya savuruyor 1-2 cm lik kum gibi örtü var. Bu kampüsün rüzgarıda canımı sıkmaya başladı cidden hiç durmuyor, sabah bi ara yolda ters yürüdüm soğuk ve rüzgar yüzümü kesince 😀
  Beypazarı’ndan gelen görüntüler… Dün gece ve bu sabah saatleri.  Cevapla
 11. Cetin Batuk (Altındağ, 900 m)

  Ankara’nın üstünde bir el var sanırım, Kırşehir merkez şu an modeller hatta MGM de dahi beklenenden daha çok kar almakta varsın daha iyi olsun tabi 🙂 ama Altındağ – Mamak sınırındaki Altmışevler civarına da uğrasaydı güzel olurdu. Kaderimiz bu, bir kaç sistem dışında çoğu sistemde etrafı kardan yıkılırken hatta sahil kentleri dahi kar alırken (şekil 1.a Aralık 2015 Sistemi) garibim Ankaralı kuru soğuğa talim eder. Bu ne yaman çelişki? 🙄

  Cevapla
 12. Organik Adam (Yenifakılı/YOZGAT,1040 m)

  Sabah 05.00 sularında sakince başlayan kar yağışı saat 11.00’e doğru kar fırtınasına dönüştü. O saate kadar -2 derecede 11 mm’ye yakın yağış düştü ve 15-20 cm civarında örtü yaptı. Ancak kar fırtınası ile birlikte istasyon yağış ölçmeyi bıraktı.
  40/50 km saat poyraz ile birlikte yoğun kar ve tipi devam ediyor. Son 2 saattir hayat durmuş vaziyette, ilçeye bağlanan tüm yolların kapalı olduğuna ve trafiğe çıkılmamasına dair anonslar yapılıyor. Okullar tatil edildi. Kayseri-Ankara ve Malatya, Sivas yolunda da ulaşım zaman zaman duruyormuş. Sıcaklık -2 derece ama rüzgârla birlikte çok düşük hissediliyor. Homojen bir örtü yok, çatılar savruluyor; yol kenarlarında 1 metreyi aşkın tipi yığınları var. Araçların etrafı kar duvarlarıyla çevrili olduğu için hareket ettirilemiyor.
  Sistem Ankara’ya göz kırptı ama bu tarafa patladı. Burada güzel sistemler görmüştüm fakat bu kuvvette bir kar fırtınası hayatımda ilk oldu. Çektiğim bazı videoları Youtube’a yükledim. Yüksek kalitede izlemenizi öneririm.
  Cevapla
   1. mustafa demirci

    Gece yarısından beri yağan yağmur sonrası, saat 8:30 civarında yağış kara dönüştü… sabah saat 9:00 dan beride yoğun bir şekilde mükemmel kar yağıyor. ilk başlarda soğuma kötü idi ama şuan -0,8 derece civarı, yaklaşık tahminen 20 cm üzeri kar birikimi olmuştur. Şuanda halen çok yoğun kar yağmakta, sistemin volesini tokat olarak biz vurduk galiba
    Merkez/TOKAT

    Cevapla
 13. carcass (Eskişehir,804m)

  Kim bilir oralar nasıldır şimdi… Eksi sıcaklık değerlerinde son 12 saatte Kaş-Ortabağ istasyonuna 92 kg. yağış düşmüş.

  Güney kıyılarımıza da sağlam yağış düşmüş bu arada.

  Cevapla
 14. Mülayim Sert ( Balat/Bursa, 80 m)

  Sistem burası için biterken şehrin büyük bölümünde şu an eriyip yok olmakta olan kıytırık bir beyazlama oluştu. Kar örtüsü diyebileceğimiz nitelikte yani santimlik kar sınırı ise ancak 250-300 metrelere kadar inebildi. 400 metrenin üstünde ise baya örtü var.

  Bana kalırsa burası için keyifsiz bir sistemdi, hatta sistemcikti. Sürpriz olmadı. Beklendiği gibi, iç ve nispeten yüksek kesimler tadını çıkardı.

  Cevapla
 15. anatolianblizzard(Aksaray ,978 m)

  Herkes Muğla’dan kuzeydoğuya tırmanan siklonun Ankara’nın doğusundan mı batısından mı geçeceğini takip ededursun, bi sessizce sıranın bize gelmesini bekledik. O derin siklon soğuğu Anadolu’ya çektikten sonra bizim istediğimiz ikinci bir siklon Antalya açıklarında oluştu. Akdeniz sahilini takip ederek şimdilerde Mersin açıklarına ulaştı. Bir taraftan da Akdeniz ve İç Anadolu’nun güneyine nem pompalamaya başladı. Gece yarısına kadar şiddetli lodos yedikten sonra hava sakinleşip sıcaklık sıfırın altına düştü. Sabaha karşı başlayan kar olanca hızıyla devam ediyor. Şu saate kadar tamamı kar olmak üzere 9,5 kg yağış düştü. Cetvelle ölçmesem de 15-20 cm kar birikti. Siklonun hareketi bu hızıyla devam ederse akşam saatlerine kadar kar devam edecek.

  Cevapla
  1. Cetin Batuk (Altındağ, 900 m)

   Hocam yeni bir üye olsam da gözlemlediğim Ankara’nın, özellikle de çocukluğumun geçtiği Kurtuluş Semti’nin, bir hava delisi için olağandışı ender durumlar dışında tam bir cehennem olduğudur. Şu an Kırşehir’deyim ve -2 C de gayet güzel bir kar yağışı var ve yaklaşık 7 cm örtü oluştu. Ankara’yı pas geçip buraya geliverdi.. 😊

   Cevapla
 16. Oğuz (Eskişehir/860m)

  Eskişehir 860 metrede ölçüm yaptığım yerlerde 18-24 cm aralığında kar var. Merkezde biraz daha azdır muhtemelen. Çılgın siklon çok güzel 12 saat yaşattı, sistemde ön plana çıkan yağışın yoğunluğuydu. Siklon biraz daha yavaş hareket etseydi çok daha iyisi olurdu ama bunada şükür.
  https://poyraz26.files.wordpress.com/2019/01/img_20190115_205827.jpg
  https://poyraz26.files.wordpress.com/2019/01/img_20190115_204652.jpg
  https://poyraz26.files.wordpress.com/2019/01/img_20190115_213703.jpg
  https://poyraz26.files.wordpress.com/2019/01/img_20190115_213715.jpg
  https://poyraz26.files.wordpress.com/2019/01/img_20190115_213731.jpg
  https://poyraz26.files.wordpress.com/2019/01/img_20190115_211403.jpg

  Cevapla
  1. Zeitgeits - ( Bilkent/Ankara, 1088m )

   Çok güzel yağmış Oğuz. Bu sistemin adını Ankaralı’nın sabır sistemi koymak lazım. Çok zor anlar yaşadık şu saate kadar. Bütün gün lodos fırtınası ve yağmurla boğuştuk. Az önce de sıcaklık 0’ın altına düştüğü gibi yağış kesildi. Yarın da biraz doğumuz, Kırıkkale ve Kırşehir tarafları kardan yıkılırken Ankaralı yine yanından akıp giden kütlelere bakacak.
   Size mutsuzluğun resmini yapamam ama gösterebilirim, yarına akşama kadar kar kalınlıkları:
   https://western362.files.wordpress.com/2019/01/eyy.png

   Cevapla
  2. carcass (Eskişehir,804m)

   Ahh o öğlene doğru başlayan yağışı sulu kar olarak değil de kar olarak alsaydık merkezde de 20 cm kar olurdu. Sıcaklık sınırdayken gerçekten de 60-70 metre rakım farkı bile müthiş önem arz ediyor. Dediğin gibi buna da şükür, merkez de hiç fena sayılmaz. Henüz cetvelle ölçmedim ama el değmeyen yerlerde 13-15 cm kar var. Tatmin edici bir sistem oldu.

   Cevapla
 17. Cumulonimbus (ÇANKAYA ANK/960m)

  Eskiden alçak basınç alanları ve buna bağlı cephe sistemlerinin de bir adabı, terbiyesi vardı. “Yağışlı hava doğuya hareket ettikten sonra yurdu terk edecek” derdi ajanslar… Bu terbiyesiz dibimize kadar gelip, yağışını ve soğuğunu Ayaş’ın batısında bırakarak Ankara’nın travmatik tarihine adını altın harflerle yazdırdı 🙂 Belki totem olur yağar 😀

  Cevapla
 18. Cetin Batuk (Altındağ, 900 m)

  Herkese iyi akşamlar dilerim. Sizleri uzun zamandır takip eden bir hava delisi olarak bu akşam aranıza katılmaktan onur duyar, hepinize saygı ve sevgimi sunarım. Velhasılıkelam, bugünkü sisteme gelince, dün akşam GFS’nin biz Ankaralılara attığı kazığın üzerimdeki etkisini hafifletmek adına bugün Kırşehir’e geldim. 🙂 Merkezde şu an karla karışık yağmur var ve sıcaklık 5°C civarındadır.

  Cevapla
 19. jarapol70

  Afyon şiddetli kar ve fırtınanın etkisine girdi.Yaklaşık 2 saat önce gökgürültüleri ve şimşeklerle kar aniden bastırdı ve devam ediyor.

  Cevapla
   1. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

    Sıcaklık biraz daha düştü ve yer yer tipi şeklinde kar yağıyor. Anadolu yakasının yüksek kesimlerinde hafif beyazlama bile olmaya başladı. Bizim için yağış artık bitiyor ama görsel olarak tipi şeklinde kar görmek şaşırttı.

    Cevapla
 20. Grafik (Gölbaşı/ANK, 970 m)

  Kütahya’da omgi 30mm gösteriyor son durumlarda, acaba kaç cm oldu? Kaymağı Kütahya yedi.

  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s