Reklam

Tıropikal Mıropikal Ne Ayak” üzerine 140 düşünce

  1. izmirdehava (Konak, 3-5 m)

   Doğru değil sansasyonel haber peşindeler çünkü. Düne kadar Özdere’de 4 m dalga olacak diye haber yapanlar vardı.

   Bu ise son durum
   Özdere’den batıya doğru bakıp yaklaşan yağmuru beklerken denizde de bir sezon finali yaptım.

   Cevapla
 1. Kaangr2(İstanbul/Çatalca Rakım : 145)

  Yunan Meteorolojisine bağlı devlet istasyonlarında son durum bu şekilde ; Veriler gece 00,00’dan itibaren alınan verilerdir.
  Dipnot : Basınç değerlerini inceledim.Yaklaşık 991 düzeyinde karaya çıkma mevcut. Karada en düşük basınç şuan 994 mb.

  Cevapla
 2. hayatbu (Beşiktaş/İST 10 m)

  Sistem tamamen kuşa dönmedi, sadece bize gelmiyor. Nedense kar olmayınca bize gelip gelmemesi çok da önemli olmuyor bizim için. Ege’nin öte tarafında çok büyük atraksiyon olacak. Yarın Mora’da neler olacak çok merak ediyorum. Aşırı yağış tahminleri var.

  Cevapla
 3. White Fox (Sarıyer, Zekeriyaköy - 135 m )

  Siklon daha gerçek hayatta oluşmadan, eti budu görünmeden bazı modeller nerdeyse 1 gün önceden siklonu hard diye Girit’in kuzeyinden Ege’ye daldırdı. Bazıları Mora’nın güneyinde oyaladı veya Mora’ya yönlendirdi. Sistemin 1 günlük konumunda bile modellerde dağlar kadar fark vardı.

  Dün akşam itibariyle bir siklona baktım, bir de o saat itibariyle model görüntülerine baktım. Mora’nın güneybatısında sistem durmasına rağmen Yunan Wrf falan siklonu Mora’nın tam güneyinde gösteriyordu. Birkaç sınırlı alan modeli de böyle gösteriyordu. Yani sistemi Avrupa menşeili modeller (ECM’de dahil) pek çözemediler. Hemen geliştirip derinleştirip, Medicane’i 3. faza geçirip yürüttüler. Oysaki Medicane bir türlü öyle 2. fazını tamamlayamadı. Hala gözle görülür şekilde şimşek yıldırım üretiyor, Yukarıda tam olarak sıcak çekirdeğini oluşturamadı.

  Uyumsuzluk burdaydı.

  Cevapla
 4. Kaangr2(İstanbul/Çatalca Rakım : 145)

  Kuvvetli yağış riski Muğla’yı pas geçip İzmir ve kuzeyine kaymış durumda. İstanbul hala kuvvetli yağış etkisinde kalabilir, potada. GFS hariç yine basınç değerlerini düşürmüş modeller. Siklon bu görüntüde Çanakkale yada Edirne’nin güneyinde çıkması muhtemel. ESTOFEX tahminlerini takip edin.

  Cevapla
  1. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

   Bugün cuma diye işimiz fazlaydı, eve geç geldim. Eve girer girmez o heyecanla bilgisayardan modellere baktım ama bakmaz olaydım. Tüm sevinciimi alıp götürdüler. 😦

   Çıkmamış candan ümit kesilmez, bakalım sabah ne olacak.

   Cevapla
  2. Kadir Haldenbilen

   Modellerin pek kabahatı yok. Bizim meterolojinin yayınladığı 12.00 GMT Avrupa Uydu fotoğrafında siklonda dağılma gözleniyordu. Ben de belki toplar dedim ama, bu gece dışarıda idim, anca geldim. Görünüşe göre siklon dağılmış. Zaten bu kadar dar alanda, altında (Gulf Stream gibi) bir sıcak su akıntısı olmadan yaşaması zor. İlk engelde bozuldu.

   (resmi yapıştıramadım)

   Cevapla
 5. Commandouz (Bayrampaşa-148 m)

  Ecmwf geçen seneden kalma son günde bozmalarına devam edip, sistemi kuşa döndürdü. İcon günlerdir dik duruşunu bozmadı ve sanırım kazandı.

  Cevapla
    1. Kadir Haldenbilen

     En başarılı model hangisi? Tabii ki ozan’ın WRF’i. Dün de Atina’yı gösteriyordu, bugün de. Tam da öyle gelişiyor.

     Cevapla
 6. hayatbu (Beşiktaş/İST 10 m)

  2009 Eylül ayında İstanbul’da 30’dan fazla insanın öldüğü, İkitelli’nin, Basın Ekspres’in, Silivri’nin sel altında kaldığı o büyük felaketi hatırlarsınız. O gün Trakya üzerinden araçla Çanakkale’ye geçiyordum. Çatalca’nın tepelerinden Silivri’ye doğru akan devasa su kanallarını asla unutamam. Şuradan Basın Ekspres’te yaşanan can pazarını izleyebilirsiniz (https://www.youtube.com/watch?v=OprHCX1SG3U)

  Kasırga geliyor fakat beni açıkçası daha çok endişelendiren olağanüstü yağışla birlikte büyük çapta sel oluşması ve elbette nüfusun yoğun olduğu yerleri vurması. Kasırganın direk vurduğu yerle birlikte sel baskınlarının olduğu yerlerde büyük felaketler olabilir. İnşallah sıkıntı olmadan atlatabiliriz.

  Cevapla
  1. Kaangr2(İstanbul/Çatalca Rakım : 145)

   Çatalca’daydım. Çakıl mahallesindeydim. Eğimli bir arazide olduğum için hiç etkilenmedim sayılır selden ancak o eğimin sonu çok kötüydü. Çakılköy-Çatalca arası tanınmaz haldeydi. Çatalca ovasından bahsetmiyorum bile. Çatalca tren istasyonu tamamen sular altındaydı. Şimdi o dereyi sözde gerekli(!) ” Kuzey Marmara Otoyolu ve 3.Havalimanı” için kapattılar. Çok dua ediyorum, doğa bu kişilere gereken cezayı versin. Bir yerin etnik doğal yapısını bozmak ne demekmiş görmeleri lazım.
   Görsel : 2009 seli Çatalca.

   Cevapla
 7. izmirdehava (Konak, 3-5 m)


  29.05.2017’de ani bastıran bir ikindi yağmuru sonrası İzmir Meles Çayı
  Sol kulağını çınlattığım saygıdeğer bir hemşehrimizin dere yatağına attığı buzdolabının körfeze doğru gidişini şaşkınlıkla izlemiştim.
  Son tahminler rüzgar şiddetini biraz azaltırken, İzmir’de beklenen yağış miktarını da 100 mm civarında tuttu. Aylardır susuz bekleyen dere yataklarımızda biriken benzer çöpler yüzünden İZSU’nun işi gerçekten çok zor olacak gibi görünüyor.

  Cevapla
 8. bleher(izmit/0m)

  Bu ”tropiki” beni nedense kardan daha fazla heyecanlandırdı inşallah çok fazla zarar vermeden atlatılabilir ama bu olayı takip etmek gerçekten çok heyecan verici olacak şu ”Kasırga Avcıları” denilen manyak gurubu çok iyi anlıyorum şimdi keşke yerinde ve canlı bir şekilde yaşayabilseydim..
  Yalnız bu sezon çok farklı ve heyecanlı bir şekilde başlıyor umarım tüm kış gönlümüze göre ama hep bu heyecanda olur..

  Cevapla
 9. Kaangr2(İstanbul/Çatalca Rakım : 145)

  Ya sen harika bir şeysin. İzmir’e gitmeyi planlarken İstanbul’a kadar getirip güçlendiren koca yürekli model. Şimdi kesin, aha alkolik yerlere vuruyor. Akıllanalım diye indirilmiş bir rüzgar gücü bu diyenler çıkacaktır. Sakin olun onlar sadece klavye artisidir. 😎

  Cevapla
    1. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

     2 gündür bilgisayar başında kahvaltı yapıp bir yandan modellere bakıyorum. Şuan bunu yazarken bir yandan kahvaltı yapıyorum. 😀

     Bu kasırga çıtayı çok yükseltti, bundan sonra gelen hiçbir sistem bizi kolay kolay tatmin etmeyecek.

     Cevapla
 10. Commandouz (Bayrampaşa-148 m)

  ECMWF dün akşama göre siklonu güçlendirip İstanbul’u da iyice işin içine kattı 😀

  Cevapla
  1. Kaangr2(İstanbul/Çatalca Rakım : 145)

   İstanbul’a tropikal depresyon seviyesinde çıkması hala olası ihtimaller arasında. Bu arada içi bol yağışla dolu, Trakyadan geçmediği sürece İstanbul’da bol yağıştan nasibini alacak.

   Cevapla
 11. White Fox (Sarıyer, Zekeriyaköy - 135 m )

  Bu medicane için Arpege modeli baştan beridir, sürekli ve ısrarcı şekilde İzmir ve Marmara yönlü senaryo veriyordu.Ondan sonra en istikrarlı model de ECM’ydi. Diğer modeller her güncellemede enerjik oluşumun rotasını çevirdi. Bu akşam itibariyle İzmir yönündeki ısrarcı Arpege senaryosu çoğunluk kazandı. Her ne kadar yağışları abartan bir model olduğunu düşünsem bile sonuçta gösterdiği rotada gelirse derin oluşumlarda takip etmeye değer model olduğunu düşünüyorum.

  Cevapla
 12. semih akkoyunluer

  sanirim şu tarihi oluşum istanbulu etkileseydi yorumlar havalarda uçuşup şu sayfa daha sık yenilenirdi..izmir / muğla bandinda olunca gerekli reytingi görmedi simdilik..15 gun onceden standart bir kar istanbula yagacak diye turlu turlu senaryolar yorumlanırken şurda 4 gün icinde turkiye tarihine gececek bir meteorolojik olgu icin henuz bir heyecan yaratmadi gibi..

  Cevapla
  1. eyukan(kızıltepe mardin, 485 m)

   Bence bu olay İstanbula kar yağışından daha çok reyting alır ki gündeme gelmemesi meselesi belirsizlikten kaynaklanıyor.Nasıl olacak nereyi vuracak gibi sorular daha yanıtlanmış değil ayrıca toplum kasırganın ne olduğunu bile bilmiyor bir de medyada ve sosyal medyada ipe sapa gelmez yorumlar çıkmaya başladı.Hepimiz için farklı bir deneyim olacak Ege bölgesinde olmak istemezdim dikkatli olmak gerek.

   Cevapla
   1. semih akkoyunluer

    iyi de kar yagisinin da nereyi vuracagi belli olmuyordu 2 hafta önceden ama konusuluyordu..yillardir takip ettigim bu forumda ilk defa televizyondan daha az konusulan uç bir hava olayi gördüm..neyse sitemi birakiyorum üstatlar elbet ilgilenir..saygilar sevgiler..

    Cevapla
  2. anemodulion (Zoetermeer/Hollanda, -3 metre)

   Bunun çeşitli sebepleri var:

   1-İstanbul ülkenin en büyük şehri ve en çok nüfus barından şehri. Dolayısıyla herhangi bir internet forumunda da kullanıcıların çoğu İstanbullu oluyor.
   2-İstanbul’u vuracak büyük bir doğa olayının (deprem, sel, fırtına, vs.) yol açacağı maddî zarar ülkenin herhangi bir yerinde oluşacak zarardan daha büyük olacaktır. Dolayısıyla İstanbul’un üzerine titrenmesinin geçerli sebepleri var.
   3-Sonuçta bu site Ege’den olsun, Anadolu’nun başka yerlerinden olsun, burada yazmak isteyenlere “gelmeyin, burda yorum yapmayın” demiyor. Anadolulu yorumcumuz, paylaşımcımız çok azsa, bu konuda bizim yapacağımız bir şey yok. Onların siteyi bulup gelmesi, buraya yorum yazması lazım. Yoksa İstanbulluların burdaki sayısal üstünlüğü hep devam eder.

   Cevapla
   1. semih akkoyunluer

    benim sitemim katilimcilara degil kuruculara ve bilim insanlarina..sonucta ben takip ediyorum ve izmirde de 4 milyonun uzerinde insan yasiyor..yani bu söylediginiz bir ayrıştırma..

    Cevapla
 13. izmirdehava (Konak, 3-5 m)

  Az önce TRT radyo haberlerinde, Yunanistan’da iki gündür devam eden tıropikıl medikeyn yüzünden birçok gemi seferinin iptal edildiğini duyurdu.
  Bizim millet, başta sorumluluk sahibi olması gereken medya kuruluşları olmak üzere, bilmediği terimleri cümle içinde kullanmaya bayılıyor;)

  Cevapla
  1. John Dory (Beylerbeyi, 12m)

   Spank, kötü niyetli olmadığını biiyorum ancak kelimelerini daha dikkatli kullanmanı öneririm. Biraz abartıldığını düşünsem de bazı modellerde gösterildiği şekilde gelirse can kayıbına/kayıplarına yol açması muhtemel bir hava olayından bahsediyorsun. Sıradan bir kar yağışı veya oraj değil. Benim ailem fırtınanın karaya çıkması muhtemel bir bölgede yaşıyor ve onlar adına endişeleniyorum. Bu konularda biraz daha hassas davranabilirsin. Heyecanlı olmanı anlayabiliyorum ancak bu olayı mutlulukla beklemenin veya gerçekleşmesini umarak heyecanlanmanın orada yaşayan insanlar veya benim gibi ailesi o bölgede bulunan insanlara saygısızlık olduğunu düşünüyorum.

   Cevapla
   1. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

    John bey, bunun saygısızlıkla bir alakası yok, lütfen hava olaylarını kişiselleştirmeyin. Sonuçta buraya havadelileri yazıyor, belki de ömrümde birkaç kez görebileceğim bir hava olayı nasıl hassas davraranabilirim ?

    Hem ortada bir ölüm yok, sadece havayı konuşuyoruz. Allah korusun, kasırga gelse ve insanlar ölse ben buna sevimsem o zaman saygısızlık olurdu.

    Nasıl ki Amerika da kasırga olunca, oradaki insanların hayatından iyade kasırgayı konuşup yorumluyorsak, bu da onun gibi bir şey işte.

    Aileniz için endişelenmekte haklısınız ama bu sizin özel hayatınız. Kasırga geçene kadar şehri terk etmelerini söyleyebilirsiniz.

    Yanlış anlamayın hocam ama aileniz için endişeleniyorsanız o sizin sorununuzdur. Kasırga geçene kadar şehri terk etmelerini söyleyebilirsiniz.

    Olaya bu açıdan bakarsanız o zaman karda yağmasın, sonuçta evsiz insanlar ve çiftciler zarar görüyo rama hepimiz kar yağmasını isteriz.

    O yüzden ben rol yapamayacağım, bu kasırganın gelmesini çok istiyorum. Bu demek değil ki ben insanların ölmesini ve zarar görmesini istiyorum. Ben olaya meterolojik açıdan bakıyorum.

    Saygılar. 🙂

    Cevapla
   2. pan59(Tekirdağ/Çorlu 186 m )

    Hava olayları biz istesekte istemesekte bildiğini okuyacak ve istediği yerde istediği etkiyi bırakacaktır , eğer bir hava olayından endişeleniyorsak buna göre yeterli önlemleri alıp alabileceğimiz zararı en az seviyeye indirmeye çalışırız . Ancak bu forum hava olaylarından farklı haz ve tat alan insanların bulunduğu bir ortam ve dolayısı ile bu şekilde ender görülen hava olayları oluşmaya başladığında buradaki çoğu kişi heyecanla beklemeye başlar , bu kasırga olur , hortum olur , dolu olur , kar yağışı ve tipi olur , bu olayların hepsinin zararları mevcut ancak zararlarının olması hava ile ilgili hobisi olanların suçu değildir , onlar bu nadir oluşan hava olaylarını görmeyi , deneyimlemeyi , tahmin edebilmeyi ve bu olaylardan habersiz olanların önlemlerini alabilmesini amaçlamaktadır . Yani şiddetli hava olayları bizim ilgi alanımız ve bizi heyecanladırıp meraklandırması gayet normal .

    Cevapla
    1. John Dory (Beylerbeyi, 12m)

     Bir olay gerçekleşirken heyecanlanmak, ilgiyle takip etmek farklı şeydir, bir olayın olmasını umut etmek, bunun gerçekleşmesinden mutluluk duyacağını belirtmek farklı şeylerdir. Elbette meteorolojik olayların gerçekleşmesinde kimsenin isteği, heyecanının bir etkisi yok, kimse istedi diye bir doğa olayı gerçekleşmez. Ancak doğal afet kategorisinde bir hadisenin olmasını istemek ve bunu herkesin içinde beyan etmek en iyimser tabiriyle çocuksu, biraz daha gerçekçi bir tabirle patetik (hastalıklı) bir durumdur. Bulunduğun bölgede F3 kategorisinde bir hortum oluşmasını da ister misin mesela? O zaman da önlem almaktan bahsedebilir misin? Bunu anlayabilmek için umarım sadece olgunlaşman gerekir. Günün birinde böyle bir sebepten dolayı malınla veya canınla sınanmazsın.

     Cevapla
     1. pan59(Tekirdağ/Çorlu 186 m )

      Sanırım daha önce hiç hortumları kovalayan belgeselleri veya herkes kasırgadan kaçarken onun gözünde olmayı deneyimlemek için merkezine giden insanları görmedin , hiç kimse doğal afetten zarar görülmesini istemez , ancak bu doğanın işleyişinde olan bir olay ve kimsenin elinde bunu engelleyebilecek bir güç yok , ve eğer böyle bir olay senin yaşadığın yere ilerliyorsa havaya ilgi duyan birisi olarak heyecanlanır ve bu olayı beklersin . Bölgemde veya başka bir bölgede insanların zarar göreceği bir yerde tabii ki bir hortum oluşsun istemem ancak eğer bölgemde oluşuyorsa çevremdekilere bunun uyarısını yapıp daha güvenli yerlerde bulunmalarını sağlar ve kendim yine heyecanla takip ederim belkide zarar görebilirim ancak hava olaylarına meraklı olduğum için içimdeki heyecanı bastıramam , evet bu aşırı ilgi size göre hastalıklı bir durum olabilir ancak bu meteorolojik olaylara olan ilgi ile diğer insanların zarar görmesini istiyormuşuz gibi bir bağ kurmak çok anlamsız . Ben kimsenin bir hava olayı yüzünden malı veya canı ile sınanmasını istemem ancak doğa kimsenin isteğine bakmaz , bu yüzden umarım siz de malınız ve canınız ile sınanmazsınız ve doğa olayları karşısında heyecan ve merak duyanlara karşı daha anlayışlı olursunuz .

      Cevapla
  2. Huseyin Yilmaz

   Spank selam, 1995 de İzmir’de yaşananları sana anlatmıştım.

   Bir tavsiyem olacak, eğer imkanın el verirse kasırganın geçiş güzergahı kesinleştiğinde o bölgede SAĞLAM olduğundan emin olduğun bir otelde kalmaya git, yaşananları kendi gözlerinle gör, eğer yapacak imlanın varsa.

   Yanına bol bol yiyecek falan da al çünkü 1995’de ki olayda İzmir’de ekmek fiyatları fırlamıştı ve insanlar ekmek alabilmek için biribirlerini yiyorlardı.

   Bunları direkt olarak yaşamadıkça burada ki insanların tepkilerini anlamaman son derece normal, o yüzden bu olayı yaşamanı öneririm, gözlerinele görürsen düşünce değişebilir.

   Cevapla
   1. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

    Selam Huseyin Yilmaz, Yol ve otel paramı verirsen seve seve giderim.

    Ayrıca bana neden sitem ediyorsunuz anlamadımi, Kasırgayı ben mi yaratıyorum ? Keşke istanbul’a gelse, sanki izmire gitmesini istiyormuşum gibi algı yaratmayın. 🙂

    Olayı çok kişiselleştiriyorsunuz, ben bu olaya meterolojik bir şölen olarak bakıyorum. Duyar kasılacak son yer burasıdır, bence.

    Cevapla
   2. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

    O zaman yazın oraj olmasınıda istemeyelim. Oraj yüzünden dolu ve yıldırım düşüyor,insanlar zarar görüyor. Karda yağmasın, evsizler ve çiftciler zarar görüyor. Hatta bu siteyi kapatsınlar, hep zararlı şeyler istiyoruz. 😀

    Cevapla
   3. Huseyin Yilmaz

    Ben sitem etmiyorum, sadece madem bu olayı bu kadar çok istiyorsun, istediğin şeyi yaşaman gerektiğini söylüyorum, ne olduğunu anlaman için.

    Normal de ben de kar yağsın, yağmur yağsın elimde kahve dışırıyı keyifle izlemeyi çok severim ve isterimde.

    Ama bu olay öyle pencereden zevkle izlenecek bir şey değil, yaşadığım için söylüyorum. Bırak pencereden zevkle izlemeyi, içinde bulunsan korkudan cama bile yaklaşamaya bilirsin.

    Çok hafif bir deprem oluyormuş gibi binanın sallandığını algılıyorsun ve ağaçlar kırılıyor gözünün önünde, hatta 1 metre çapı olan palmiye ağaçlarının bile sağa sola yattığını görüyorsun ama gördüğüne inanamıyorsun.

    İşte bunları yaşaman lazım bence.

    Ayrıca belki senin için sevindirici haber olabilir, İstanbul’u da etkileyeceği söyleniyor, şanslıysan bir şeyler yaşarsın.

    Cevapla
    1. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

     Benim bu kadar heyecanlanmamın sebebi İzmiri vuracak olması değildi zaten. İlk günden beri İstanbul da kıyısından köşesinden etkilenecek mi diye bir heyecan var içimde. Tek derdim kasırgan’ın istanbul’a gelmesi. Keşke doğrudan beni vursa, bu anı yaşamak istiyorum.

     Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s