‘Radar’ı Neden Sevmeliyiz? (Öğretici Yazı)


Acı ve pahalı da olsa, İstanbul’da yaşanan son iki olay şiddetli meteorolojik hadiselerin ciddiye alınması bakımından faydalı oldu. Bunu, korkuyla sorulan “gene öyle olacak mı?” sorularından anlıyoruz.

Dünkü, cidden çok nadir bir olaydı; fakat bir gökgürültülü fırtına (oraj) aslında her zaman -az veya çok- tehlikelidir. Gökgürültülerini işitebiliyorsanız üzerinize veya yanınızdaki ağaca yıldırım düşme riski var demektir. Şiddetli biçimde sadece 5-10 dakika yağacak bir yağmur sonucu betonla kaplı mahallenizi sel alabilir. Bir oraj hemen her zaman şiddetli rüzgara yol açma potansiyeline sahiptir, oradan buradan savrulan cisimler sizi yaralayabilir. Balkonda durmak da güvenli değildir, hatta gördük ki pencere kenarında durmak bile risklidir. Doluyu ve zararlarını anlatmaya sanırım artık gerek yok.

Onun için yine söylüyoruz: Radar sizin dostunuzdur, arkadaşınızdır. Bu bağlantıyı kaydediniz, kötü havalarda takip ediniz (anlaması çok kolay, aşağıda anlatıyorum):

Yukarıdaki görüntü, dün İstanbul’da kıyametin kopmaya başladığı dakikalara ait. Renkler, yeşil-sarı-turuncu-kırmızı şeklinde, giderek şiddetlenen yağış alanlarını gösteriyor. Belirtilen saate 3 saat eklediğinizde Türkiye saatini elde etmiş oluyorsunuz.

Radar görüntüsünün bir model çıktısı olMAdığını, dolayısıyla bir tahmin de olMAdığını, GERÇEKLEŞMEKTE OLAN olayları gösterdiğini biliniz. Yine yazalım: Avrupa’da herkes işten/okuldan çıkmadan önce radarı açıyor, “hareketli görüntü”yü seçerek sıkıntılı bulutların nereden gelip nereye gittiğine bakıyor ve ıslanıp ıslanmayacağını kendisi tahmin ediyor; sizin neyiniz eksik ayol?!

Hafta sonu İstanbul’da yağış yok, hava iyi, çok sıcak da değil… Güzel bir hafta sonu dileriz.

Reklamlar
Bu yazı Türkiye'nin Havası ve İklimi içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to ‘Radar’ı Neden Sevmeliyiz? (Öğretici Yazı)

  1. Ozan hocam, bu vesile ile bilmediğim ve epeydir soramadığım şu soruyu da yanıtlarsanız çok sevinirim. Radarda PPI, MAKS ve VIL arasındaki fark nedir? Ayrıca MAKS ürünündeki dikey ve yatay toplamlar ne işe yarıyor?

  2. Ailedeki tek havadelisi ben olduğun için, herkes havayı bana soruyor. Çoğu zaman ben kendim ne olacağını önceden söylüyorum sizlerin sayesinde ve modeller sayesinde çoğu zaman başarılı oluyorum.
    Mesala medya abarttığında ben yağmur yağmayacak dışarı elbise asabilirsiniz diyorum. 🙂 Hemen diğeri diyor ama haberlerde yağmur yağacak diyorlar, bende yağmayacak diyorum.
    Her zaman radara bakıyorum yağmur bu sayede çoğu zaman boş yere şemsiye taşımamış oluyorum veya şemsiye taşıyorum ıslanmıyorum. 🙂
    Daha bügün kuzenime bana sordu yağmur yağacak mı diye, bende radara bakmasını öğrettim ama kız olduğu için sanırım pek sıcak bakmadı. 😦


    https://polldaddy.com/js/rating/rating.js

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s