Karlı Bir Yılbaşı Mı Geliyor?


Ülkemiz, önümüzdeki hafta salı gününden itibaren Rusya ve Ukrayna üzerinden gelen hakiki bir soğuk hava dalgasının etkisi altına girecek… Yılbaşı civarındaki günler, özellikle kuzey bölgelerimizde muhtemelen kar yağışları ile geçecek. Fakat kar yağışlarının hangi bölgeleri ne kadar etkileyeceği gibi ayrıntılar halen belirsizliğini koruyor…

ECMWF en güncel çıktı (28 Aralık 00Z):

ECM

 

GFS en güncel çıktı (28 Aralık 00Z, bu çıktı oldukça uç bir senaryoya işaret ediyor):

 

GFS

Şu an (cuma öğle saatleri) itibarıyla gerçekleşmesi neredeyse garanti olan hadiseler…. salı akşamından itibaren Yılbaşı tatilinin bitimine kadar Türkiye’nin kuzey kıyılarını iç bölgelere bağlayan kara yollarında (İstanbul-Ankara yolu başta olmak üzere) ciddi sıkıntıların yaşanacağı… İstanbul dahil ülkenin kuzeyindeki deniz kenarı yerleşimlerinin mevsimin ilk kar yağışını göreceğidir…

Bundan daha, belki ÇOK daha fazlasının gerçekleşmesi de, halen ihtimal dahilinde… Örneğin İstanbul’da uçak seferleri rüzgar ve kardan dolayı aksayabilir (%40-60 ihtimal), hatta şehir ve çevresinde karayolu ulaşımı felç olabillir (%30 ihtimal)…

Takipteyiz, gelişmelerle karşınızda olacağız. Şimdi hafif müzik…
———
Sistemin asıl başlığı açılana kadar yorumlarımızı bu başlığın altına yazalım. Bağımsız yorumlarınızı buraya tıklayarak, cevaplarınızı, cevap vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine basarak yazabilirsiniz. Diğer konuları Atış Serbest‘te paylaşabilirsiniz. Teşekkürler.

Karlı Bir Yılbaşı Mı Geliyor?” üzerine 440 düşünce

 1. yaylalıdeli(Çameli-DENİZLİ /1290m)

  bu sistemin bize sadece soğuğu gelir , benim temennim ülkeyi baştan sona suya boğacak akdenizli sistemlerin gelmesi ve sanırımn önümüzdeki hafta öyle günlerin başlangıcı olacak , ümitliyim , bende kar görebilirim … Bu arada kuzeyli arkadaşlara hayırlı , uğurlu olsun :-)))

 2. Karpat (Bitlis-1710m)--(Bitlis/Mutki-1485m)

  Muhtemelen hayatım boyunca görebileceğim en yüksek kar seviyesini bu sistemde Bitlis’te göreceğim. Bu yılbaşında Tatvan’da olacağım, Cuma gecesi ise Bitlis Mutki’ye döneceğim tabi dönebilirsem… Bu arada Ege’ye çok üzülüyorum inanılmaz bir kuraklık var, Karadeniz’in DEK’leri muhtemelen Balıkesir’e kadar yine ulaşacaktır oradan itibaren tüm İç ve Kıyı Ege’de kuru soğuk olur, Çanakkale hattı da buna dahil.

   1. murat demir ( cide KAST - sea level )

    Nato derler oraya.Belki duymuşsunuzdur sizden bir kaç sene önce cephaneliğin havaya uçtuğu sene ben oradaydım. Demek sizde orada yaptınız ? Ne güzel.! Her gün Van gölünden gelen sis tabakası ağaçlarda 5 cm buz billurları oluştururdu ve mükemmel manzaralar çıkardı. Ne güzel bir manzaradır Atatürk Dağı ve Nemrut Dağı. Ben Nemrut Dağını Adıyaman’da bilirdim.Meğer bir diğer Nemrut Dağıda Bitlis sınırlarındaymış. Bir hava delisi olarak Bitlis çok güzel iklimi olan bir yer. Orada bulunmak her hava delisine nasip olmaz.Biz şanslıymışız. 🙂

 3. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Çok mutluyum, çok güçlü bir sistem geliyor. DEK olması daha güzel tüm gün radara ve camdan dışarı bakıcam. DEK bantlarını takip edicem.

  Benim bakü ve dağıstan işinde de olumlu gelişmeler oldu. Ayın 29 u gidecektik, 30 u gidebilirmişiz. Umarım uçak seferleri iptal olır ama zannetmiyorum, olsada etresi gün olurdu.

  Ben tavrımı ortaya koydum, dedim yeni yıldan sonra gidelim yara siz gidin ben 1-2 gün sonra gelirim bu sistemi kaçıramam dedim. 🙂

 4. ALKIM (Kadıköy/İST, 25m)

  Büyük bir değişim olmazsa sistemin kar yağışı anlamında en etkin olacağı periyot perşembe akşam ile cuma öğlen arası olacak. Tam bir yılbaşı sistemi haline geldi. Keyifli olacak.

 5. izmirdehava (Konak, 3-5 m)

  Ege için bi ışık belirdi son güncellemelerde. 2-3 Ocak için beklenen cephesel yağış, bizi yeterince soğuk yakalarsa, 2 Şubat 2012 gününün bir benzeri hatta daha etkilisi yaşanabilir. Tabi sonrasında kar yağmura dönecek.

 6. Akureyri (Acıbadem/İST, 45m)

  Bu sisteme de sevinemiyorsak, İstanbul’dan taşınmamız lazım. Kendim için de konuşuyorum, her sistemden efsane beklersek hiç mutlu olamayız. 25 sene sonra yılbaşında kar yağacak daha ne istiyoruz.

 7. Commandouz (Bayrampaşa-148 m)

  31 Ocak-1 Şubat 2012 sisteminde Ecmwf’nin yağış tahmini. (M.A.Taştan hocaya teşekkürler)

  Bu tarz sistemlerde modellerin yağış çıktılarının ne kadar güvenilir olduğuna dair güzel bir örnek. 30 Aralık akşamı -1 Ocak akşamı gayet sağlam deniz etkisi ile kar yağışları geliyor. Tamam, 2 gün önceki o görüntü yok ancak şu sistemi bize geçen hafta söyleselerdi nasıl sevinirdik onu da düşünün lazım. Haydi artık sistemin keyfini çıkarmaya başlayalım 🙂

 8. nehrk (Buyukcekmece/IST.-25m| Atlanta,GA (260m)

  Mis gibi sistemin nesine burun kiviriyoruz, anlayabilmis degilim. Cuma aksamki ekstrem senaryolarin fazla olagandisi gorundugunu bile bile kaptirdik kendimizi. 12Z sistemi biraz daha guclendirdi, sogugu biraz doguya kaydirdi ve yagisi da duzeltti.
  1 hafta surecek bir efsaneye kimse hayir demez ama bu sistem de bizi “keser”. Ayrica Hava/kar delisi gozlugumuzu cikarip da duruma rasyonel bakarsak bir haftalik bir efsanenin Istanbul’da agir bir bilancoya yol acacagini gorebiliriz. Bence boylesi iyidir, tadini cikaralim.

 9. trabzonluu61

  Doğu karadeniz bölgesinde zaten normal kar yağışı bile gösterse yoğun yağıyor beklentim fazla insallah fazla yağar dört gözle bekliyorum.

 10. faseay(Çayırova/Kocaeli/50Mt)

  Bütün mesele Her şeyin belli olmasına rağmen, DEK’lerin ne yapabileceğini bilememek. O da işin en güzel yanı. Bulunduğum bölge için konuşursam, daha doğrusu Anadolu yakası için, rüzgar bana yeterli gelmedi. Kütlelerin güneye inemeyeceğini düşünüyorum.

 11. Burak - 19m Tuzla/İST

  Sıcaklık konusunda Tuzla diyagramı perşembe öğlen dışında bir sorun yok demiş ama yağışı az vermiş. Gerçi GFS’nin DEK konusunda fazla iyi olmaması malum, Euro4’ü ve Arpege’yi beklemek gerek.

  1. Sinan (Bağcılar 90m. Başakşehir 140m.)

   1055 lik yuksegin nasil set cekemedigine halen hayret ediyorum…

 12. Burak Pir (Pendik/İST, 110 m)

  Açıkçası fazla ümitlenmiştim, bir 17-18 şubat yaşıcaz diye düşündüm ve şuanki duruma bakıcak olursak aşırı üzüldüm. Ama denizlerin sıcak olması hayranlıkla izleyeceğimiz DEK oluşumlarının olacağı hissini veriyor bana.

 13. Cemalmoglu(Beylikdüzü/İST,167 m)

  Borsada ki küçük yatırımcı gibisiniz. Borsada büyük sermaye beklentileri alır gerçekleri satar. Küçük yatırımcı ise gerçekleri alır. Yani Dünyada bu döngü böyle işler ki büyük sermaye para kazansın. Kısacası terse pozisyon almazsa kazanamaz.
  Şimdi havadelileri için bu durum şöyle işliyor. Önce büyük hayaller satın alınıyor sonra gerçekler para etmiyor. Sistem bu gün belirseydi ve bu şekilde gelseydi herkes uzun kurak günlerden sonra kar göreceği için içini müthiş bir heyecan kaplayacaktı. Hala yağış konusu netleşmiş değil birde üstelik. Benim şahsi fikrim özellikle Perşembe ve Cuma günleri DEK yağışlarından büyük piyango vuracak yerlerin olduğu ve heyecanla bekliyorum sistemi. Bir çok kişinin bu sistemden memnun kalacağını düşünüyorum.

  1. Sinanoba (Sinanoba - B.Çekmece - İST 20m)

   Burada yazanlardan şöyle bir izlenim edinmiştim, yağış miktarı belirsizliğini korusa bile işin soğuk kısmında sorun yok! Oysa MGM mesela B.Çekmece için perşembe -1, 3; cuma -2, 3 vermiş. DEK ânları hâriç gündüz sıcaklıkları sıkıntılı gibi.

  2. timur fırtına(Çekmeköy/İST,150 m)

   Ben 21 Aralık’ta sistemi ilk gördüğümde sistem sadece 2 gün hafif kar yağdırabilecek güçteydi. Buna rağmen inanılmaz sevinmiştim. Havada olsun yeter ki yağsın diyordum Ama sonra GFS güncellemeleri geldikçe sistem efsane halini aldı. Bu bende daha büyük bir sevinç yarattı o kadar ki geceleri uyuyamadım. Beklentim sadece kar görmekten efsane göremeye yükseldi. Son GFS güncellemeleri efsaneyi geri aldı. Geriye kalan sistem GFS’ye rağmen nefis olsa da dünkü gazımı epey söndürdü hatta üzdü beni. Bende bir benzetme yapayım. Şu anki durumumuz sokakta yerde altın kaplamalı cüzdan bulup içinden sadece 100 liranın çıkması gibi bir şey. Eminim 100 lirayı direk cüzdansız bulsaydık çok sevinirdik.

 14. poyrazkarayell

  Ya benim anlamadigim 17 şubat 2015 sisteminden iki gün önce biz atış serbestte heycanla beklerken bir anda ozan abi sistem bomba diye mujdeyi vermesiyle ortalik bayram yerine dönmüş ve daha sistem yeni netleşmişti.Bu sefer daha 3 gun varken ozan abi seni cok durgun,moralin bozukmuş gibi gördüm

   1. kiamme (Suadiye/İST, 8m)

    Hocam Cuma günkü cikti biraz abartıydı bence. Yine de dun aksam ve bu sabahki ECM gibi gelirse güney sahiller Şubat 2015 kadar kar alir gibi geliyor bana. Şu GFS kılçıklık yapmayı bi kesse.

 15. burakche ( Bahçeşehir / İST. 140 m )

  Bu sistemin süreci herkesi çok yordu. Sonuca çok yaklaştık ve bence yorulmamıza değdi… Ben bugun sunulan çıktılardan daha kötüsü olacağını düşünmüyorum ve 2 aylık berbat süreçten sonra ilaç niteliğinde olacağını düşünüyorum. Tüm kar delilerinin mutlu olması dileği ile… 🙂

  1. Havadelisi (Büyükoyumca/SAMSUN, 185m) Yazıyı Yazan

   Istanbul için sistem orta karar. Yani: Güney sahiller 5 cm olur diye umuyorum. Iyi veya kötü yönde değişime halen açık. Son 4 günde soğuk yavaş yavaş doğuya itilirse 17-18 Şubat 2015 neden olmasın… (ama zor bence)… Ben büyük sistem beklentisinden çıktım, siz de öyle yapın ve tadını çıkarın, eğer olumlu yönde değişim olursa çok mutlu oluruz 🙂

 16. Nostaljik.D.Ataşehir

  Bu kadar durgun ve puslu ayrıca kirli hava sonrasın da bu sistem ilaç gibi gelecek. Herkes için hayırlı olsun. Umarım kar görmeyi bekleyen herkes kar yağışı görür.

 17. Batuhan Kartopu ( Moda/Kadıköy/36 m)

  Bence durumlar iyi. ECMWF de sistemi biraz batıya kaydırdı ama hala çok iyi bir çıktı. GFS 0h çıktısı ve ECM sabah çıktısı benzerler. Giriceği tarih konusunda 30 u ya da 31 i net değil ama soğukların 4 ü sabahı çekildiğinde anlaşmışlar. Bence gayet yeterli uzunlukta sistem. Yağış ve rüzgar durumuna göre sistemin incelikleri ne durumdadır onları hocalarımız yorumlar zaten ama ben şuan pozitif bir tablo görüyorum

  1. ALKIM (Kadıköy/İST, 25m)

   Modeller arasında tam mutabakat sağlanması muhtemelen pazartesiyi bulacak. ECM’yi beğenen GFS’yi beğenmiyor. Dün tam tersiydi. Pazar günü iyice şekillenir, pazartesi nokta konulur. Benim tahminim İstanbul ve Karadeniz için gayet tatmin edici bir sistem olacağı yönünde.

  1. Batuhan Kartopu ( Moda/Kadıköy/36 m)

   Moral bozacak bir şey yok? ECMWF hala çok çok güzel bi görüntü sunuyor. Biz Hava Delileri hep kötü çıkanı kafaya takıyoruz normal olarak ama gerek yok. Bir yılbaşı için çok güzel bi sistem kapıda olumlu değişirse efsane olmaya aday. Moral bozmayın. GFS genelde ECMWF ye uyuyor

 18. Havadelisi (Büyükoyumca/SAMSUN, 185m) Yazıyı Yazan

  GFS 18Z Istanbul için açıkça çok kötü bir çalıştırma. Şehrin güney sahilleri yılbaşı gecesine kadar sıfır santim gözüküyordu, gerisine dayanamadım, kapattim. Umarım ECM direnir, GFS de değişir. Iyi geceler.

 19. Havadelisi (Büyükoyumca/SAMSUN, 185m) Yazıyı Yazan

  Cumartesi 12z ciktilarina göre, dünün aksine bu sefer ECMWF ve UKMO iyi iken GFS son iki çalıştırmadir soğuğu biraz batıya atarak sistemi Istanbul için siradanlastiriyor… GFS diyagrami da pek iç açıcı değil.

  Beklemekten ve dua edip totem yapmaktan başka çaremiz yok… ECM gibi gelirse 17-18 Şubat 2015’in daha uzun versiyonunu göreceğiz Istanbul’ da.

  Yurdun batı yarısının iç kesimleri için ise durum hala pek iyi değil çünkü siklon epey doğuda. Yine de belli olmaz…

  Özetle, yaklaşan sistem olumlu olumsuz değişime halen açık. Ben en azından bir 8 Ocak 2013 (Moda sahil 10 cm) görürüz diye umuyorum. Onun da altı olursa büyük hayal kırıklığı yaşayacağım 😦

  1. Waluigi(Aydınlıkevler 884m, Beytepe 1050m/Ankara)

   Ozan Hocam bir Ankaralı olarak sistemin ilk etabı olan 31 Aralık ve 1-2 Ocak tarihlerinden umudumu kestim. Peki daha sonra gelirse, sistemin ikinci etabında Akdeniz’e inen soğuk hava sayesinde Girit Adası-Antalya Körfezi arasında bir tepki siklonu oluşabilir mi? İç Ege ve İç Anadolu’nun batısı ancak böyle kar alabilir sanırım.

Yorumlar kapalı.