*** Havadelisi.com Hava Tahmini Ligi – 2015 Bahar Kupası *** (Ödüllü)


Havadelisi.com 2015 Bahar Kupası sona ermiştir..
Tüm katılımcılara teşekkür ederiz..

Tahminler ve Sonuçlar

Ana Tablo

1. Hafta: Birinci Dilimİkinci Dilim
2. Hafta: Birinci Dilimİkinci Dilim
3. Hafta: Birinci Dilimİkinci Dilim
4. Hafta: Birinci Dilimİkinci Dilim
II. Tur (Son 32): Birinci Dilimİkinci Dilim
III. Tur (Son 16): Birinci Dilimİkinci Dilim
Çeyrek Final: Birinci Dilimİkinci Dilim
Yarı Final: Birinci Dilimİkinci Dilim
Üçüncülük: Birinci Dilimİkinci Dilim
Final: Birinci Dilimİkinci Dilim

Teselli Ligi
1. Hafta: Birinci Dilimİkinci Dilim
2. Hafta: Birinci Dilimİkinci Dilim
3. Hafta: Birinci Dilimİkinci Dilim
4. Hafta: Birinci Dilimİkinci Dilim
Puan Durumu

bahar

Kurallarda geçtiğimiz yarışmalara göre bazı değişiklikler var, bu yüzden aşağıdakileri dikkatlice okumanızı öneriyoruz. * Bu yarışmada kullanılacak olan istasyon, geçtiğimiz yarışmalarda olduğu gibi MGM İstanbul Atatürk Meydan (LTBA) Otomatik Meteoroloji İstasyonu’dur.

* Ligimize katılan her hava delisi, her hafta iki adet tahmin yapacak. Bu tahminler 2 ve 3 günlük iki dilim halinde toplam 5 günlük olacak. Tahminler pazar günleri saat 23.59’a kadar tamamlanmış olacak.

* Birinci dilim, tahminlerin son yollanma gününden itibaren 1. ve 2.; ikinci dilim 3., 4. ve 5. günlerden oluşacak. (Yani birinci dilim pazartesi-salı, ikinci dilim ise çarşamba-perşembe-cuma olacak).

Dilim1 Dilim2

1) Günün en yüksek sıcaklıklarının ortalaması [ (a+b)/2 ] ve [ (a+b+c)/3 ]: Tek bir değer tahmin edeceksiniz. Birinci tahmin dilimi için pazartesi ve salı günleri ölçülen 2 en yüksek sıcaklık değerinin ortalamasını; ikinci tahmin dilimi içinse çarşamba, perşembe ve cuma günleri ölçülen 3 en yüksek sıcaklık değerinin ortalamasını alacaksınız. Örneğin, ikinci tahmin diliminde günün en yüksek sıcaklıklarının ilk gün +12.0, ikinci gün +5.0, üçüncü gün -5.0 derece olacağını düşünüyorsanız, bunların ortalaması olan [ (+12.0) + (+5.0) + (-5.0) ] / 3 = 4.0 derece yazmalısınız. Noktadan (virgülden) sonra bir basamak kullanın, 12.3 C gibi. Doğrulama referansı şu adres olacak. O adreste de belirtildiği gibi, her bir tahmin gününün maksimum sıcaklığı, tahmini yapılan gün saat 06’dan (UTC) saat 18’e (UTC) kadar olan zaman diliminde ölçülen en yüksek sıcaklık olacak. Bu değer, tahmin ettiğiniz günün akşamı saat 21 gibi açıklanıyor.

2) Günün en düşük sıcaklıklarının ortalaması [ (c+d)/2 ] ve [ (d+e+f)/3 ] : Yine tek bir değer tahmin edeceksiniz. Birinci tahmin dilimi için pazartesi ve salı günleri ölçülen 2 en düşük sıcaklık değerinin ortalamasını; ikinci tahmin dilimi içinse çarşamba, perşembe ve cuma günleri ölçülen 3 en düşük sıcaklık değerinin ortalamasını alacaksınız. Doğrulama referansı şu adres. Noktadan (virgülden) sonra bir basamak kullanın, 5.1 C gibi. Her bir tahmin gününün minimum sıcaklığı, önceki gün saat 18’den (UTC) tahmini yapılan gün saat 06’ya (UTC) kadar olan zaman diliminde ölçülen en düşük sıcaklık olacak. Bu değer, tahmin ettiğiniz günün sabahı saat 09 gibi açıklanıyor.

3) Günlük yağışların toplamı [ e+f ] ve [ g+h+i ]: Burada da tek bir toplam değer tahmin edeceksiniz. Mesela birinci tahmin diliminde pazartesi günü 5 mm, salı günü ise 11 mm yağış düşeceğini düşünüyorsanız 5+11 = 16 mm yazmalısınız, doğrulama referansı şu adres. İkinci tahmin dilimi için üç günün (çarşamba, perşembe, cuma) toplamını tahmin edeceksiniz. Yağış tahmininde virgülden sonra bir basamak kullanılmayacaktır, tahminler tam sayı olarak girilecektir. 0 mm, 1 mm, 8 mm, 17 mm, 44 mm gibi. MGM tarafından açıklanan toplam yağış miktarları da tarafımızca toplandıktan sonra en yakın tam sayıya yuvarlanacaktır. (5.1 mm + 4.7 mm + 1.5 mm = 11.3 mm / 11 mm) Her bir tahmin gününün yağış miktarı, tahminini yaptığınız gün saat 06’dan (UTC) bir sonraki gün saat 06’ya (UTC) kadar olan zaman diliminde ölçülen yağış miktarıdır. Bu değer, tahmin ettiğiniz günden bir sonraki gün sabah saat 09 gibi açıklanıyor.

* Bahar kupasında “kar var/yok” tahmini yapılmayacaktır.

DEĞERLENDİRME
Her bir tahmin dilimi için ayrı ayrı puanlama yapılmak üzere,

* Maksimum sıcaklığı tam bilirseniz 100 puan alıyorsunuz. Her 0.1 derecelik sapmada 2 puanınız eksiliyor. Yani tam 1 derece saparsanız 80, 2 derece saparsanız 60 puan alıyorsunuz… Böyle gidiyor. 5 derece ve daha üstünde hata yaparsanız sıfır puan alıyorsunuz. (Eğer tahmininizi ondalık kullanmadan, mesela “4 derece” diye verirseniz bu 4.0 derece kabul edilecek ve her 0.1 derecelik sapmada 2 puanınız gidecek. Bir basamak ondalık değeri her zaman verin lütfen.)

* Minimum sıcaklık değerlendirmesi, maksimumla aynıdır. Tam sonuç 100 puan, 5 derece ve daha üzerinde sapmalar sıfır puan.

* Yağışı tam bilirseniz 50 puan alacaksınız. Toplam yağış miktarlarını aşağıdaki tabloda gördüğünüz gibi gruplara ayırdık ve her bir gruba bir sapma katsayısı belirledik. Puanlar hesaplanırken ölçülen toplam yağışın miktarına göre tabloda yazan sapma puanları kullanılacak.

yagis

Bir örnek ile açıklarsak; diyelim ki 3 günlük toplam yağış 52 mm olarak gerçekleşti. Tabloya bakıp 52 mm’in tekabül ettiği 0.2’lik ceza puanı katsayısını temel alıp tüm yarışmacıların tahmin ettiği değerlere bu oranı uygulayacağız.

Misal, X yarışmacısının 3 günlük toplam yağış tahmini 28 mm olsun. Bu durumda 52–28 = 24 mm bir fark var. 24 x 2 (katsayı) = 48 ceza puanı ediyor. X yarışmacısı 50–48 = 2 puan alır. Y yarışmacısı ise 63.9 mm tahmin etmiş olsun. 64–52 = 12 mm fark. 12 x 2 (katsayı) = 24 ceza puanı. Y yarışmacısı 50–24 = 26 puan alır.

* Yukarıda belirttiğimiz birinci ve ikinci tahmin dilimleri için 100+100+50 = 250 tam puan alınabilecek. İki dilimin toplamında 500 tam puan alınabilecek.

* Yarışma boyunca devamsızlık hakkı yoktur. Ne sebeple olursa olsun, devamsızlık yapan yarışmacılara başka bir hak tanınmayacaktır.

* MGM sitesindeki olası güncelleme sorunu ya da  kayıt hatalarında temel alınacak site burası olacaktır.

– Havadelisi.com Bahar Kupası iki etaptan oluşacaktır. İlk etap 4 hafta sürecek olan Lig Etabıdır, ilk etapta her yarışmacı en az 4 kez tahmin yapacaktır.

– 4 haftanın sonunda toplam puanlara göre (1. ve 2. Dilim genel toplamı) sıralama yapılacaktır. İlk 32 sırayı alan yarışmacılar, ikinci etaba, yani Play-off turlarına katılmaya hak kazanacaktır.

– Play-off turları için yapılacak tahminler ve değerlendirmeler, lig ile aynı statüde olacaktır. Elenene kadar her pazar günü iki dilim halinde 5 günlük tahmin yapılacaktır.

– Play-off turlarına kalan yarışmacılar, ligdeki sıralamalarına göre aşağıdaki tabloya yerleştirilecekler, daha sonra birbirleriyle tek haftalık elemelere gireceklerdir. Yapılan tahminde daha yüksek puanı alan yarışmacı bir sonraki tura kalacaktır.

Play-off Tablosu

4764084

– Sol baştaki numaralar tahmincilerin ligde alacağı sıralamalardır. Lig sonrası herhangi bir kura çekilmeyecektir, 4 haftanın sonunda yerleştiğiniz sıraya göre kiminle eşleşeceğiniz ve final yolundaki rakiplerinizin kim olduğu ligden hemen sonra belli olacaktır.

– Ligi üst sırada bitirenler her play-off sisteminde olduğu gibi bizim sistemimizde de avantajlı olacaktır ve alt sıralardaki tahmincilerle eşleşeceklerdir. Bu yüzden ligi ne kadar üst sıralarda bitirirseniz Play-off turunda şansınız bir o kadar artar.

– Bahar kupasının şampiyonu, Play-off turunun finalini kazanan tahminci olacaktır. Ayrıca üçüncülük için de son hafta tahmin yapılacaktır.

Birincilik Ödülü TFA Vision Pencere Termometresi

İkincilik Ödülü TFA Climatherm Termo-Higrometre

Üçüncülük Ödülü Alan Watts “Anında Hava Tahmini” Kitabı

Teselli Ligi Birinciliği Ödülü Alan Watts “Anında Hava Tahmini” Kitabı

Herkese başarılar..

Reklam

*** Havadelisi.com Hava Tahmini Ligi – 2015 Bahar Kupası *** (Ödüllü)” üzerine 414 düşünce

 1. srknsglm41 ( Körfez- Kocaeli 20 Mt. )

  Piyangodan çikan büyük kar baslikli yazi da 976 yorum , bahar kupasi gibi 2 ay’ i gecen sure zarfında 410 yorum 😦 demek ki neymiş havadelisi.com sitesi takipçileri sogukcu bir milletiz 🙂 keşke o piyango bir daha vursa 🙂 emeği gecen herkese tesekkur ederim!

  Cevapla
   1. serdivanli

    Ligin düzenlenmesinde emeği geçen Erdem Hocam’a çok teşekkür ederim. Ligde derece alan ve lige katilan herkesin gösterdikleri emekten dolayı kendilerini tebrik ederim. İnşallah nice yarışmalar da tekrar birarada olmak dileğiyle. İyi günler dilerim.

    Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s