İki Günlük Soğuk, Üç Günlük Dünya


Bu mevsimde normalde esamesi okunmayacak, fakat ılık giden havalar sebebiyle adamdan sayacağımız, varlığını yalnızca iki gün sürdürebilecek, Türkiye için büyük insanlık için küçük bir adım olan soğuk hava dalgamız; Pazar günü öğle saatlerinden itibaren yurdumuzu etkisi altına alacaktır.

out

Peki neler yapacaktır?

Mesela İstanbul’da Pazar öğleden sonra sert bir karayel, yağmur ve kuvvetli soğumayla gelip ahalide heyecan uyandıracak, akıllara “kar mı yağacak acaba?” sorusunu getirecektir. Fakat gece saatlerini bu saydıklarımdan sadece soğuk ve rüzgar görebilecek, yağış akşamleyin derhal hakkın rahmetine kavuşacak, hatta bulutlar aralanıp yıldızlı bir kış göğü ortaya çıkacaktır. Özetle, bu sistem ancak cürmü kadar yer yakacaktır.

Akşam saatlerinde Düzce-Ankara arasını ele geçirmiş olacak soğuk cephe, İstanbul-Ankara yolunun Bolu Dağı Geçidi, Yeniçağa, Gerede, Cankurtaran mevkilerinde hızlı ve öfkeli bir kar yağışına yol açacaktır. Tedbirli olunuz; ama panik yapmanıza gerek yok, yol açık olur.

Kütahya, Eskişehir, Ankara gibi karasal şehir merkezleri de muhtemelen yılın ilk kar yağışını Pazar öğleden sonra (Kütahya) ile Pazar gecesi (Ankara) arasında, Eskişehir ve Ankara’da pek az miktarda da olsa, görecektir. Gelgelelim Pazartesi sabahı buralarda da çivi gibi havaya eşlik eden pırıl pırıl bir gökyüzüne uyanılacaktır.

Salı günü öğleden sonra havanın tekrar bahara dönüşüne tanıklık edecek İstanbullu soğukseverler, “heyhat, şu üç günlük dünyada nasibimiz buymuş!” diyeceklerdir… Ama olsun. Gün doğmadan neler doğar.

Reklam

İki Günlük Soğuk, Üç Günlük Dünya” üzerine 14 düşünce

  1. Burak - 132m Görükle/BURSA

   Bu saatler için tahmin edilen sıcaklıklar aşağı yukarı yine bu değerlerde

   Sıcaklıkların kar değerlerine ulaşamadığı ama en yaklaştığı saatlerde ise yağış Orta ve Batı Marmara’dan çekilmiş olacak

   Not: Ben Bursa’da teyakkuzda olacağım 🙂

   Cevapla
 1. timur fırtına(Çekmeköy/İST,150 m)

  Bence bu akşam İstanbul’daki 150 m üstü yerlerin havada da olsa kar görme olasılığı var. Çok büyük bir sürpriz olur gerçi. 537 m rakımlı Aydos’da ise kky yağacağı neredeyse kesin, gözüm onda olacak 🙂 Yağış geceleyin kesilecek, belki de Pazartesi sabaha kadar yağış olsa çoğu yer kky alırdı.

  Cevapla
 2. Oğuz (Eskişehir/860m)

  En azından şu baş belası sisten kurtulacaz. Günlerdir kalkmadı gitti, güneşe hasret kaldık. Eskişehir’de Aralık ayında toplam güneşlenme süresi şu ana kadar sadece 12 saat 30 dakika olmuş. Bu arada buralarda hiç de bahar havası yok, mesela bugün maksimum sıcaklık Eskişehir’de 2,8 derece oldu, son bir haftadır hep böyleyiz.

  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s