Hafta Sonu Eğlencesi: Yağmur ve Fırtına


Bir Erdem Erdoğan & Ozan Mert Göktürk ortak raporudur.
————–

Şu saatler itibariyle (Cuma öğlen 13.00 civarı) Orta Avrupa ve Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı hava sisteminin etkisi altına girmiş bulunuyoruz, Marmara ve Ege’nin batısında görülen yağışlar hiç vakit kaybetmeden doğuya ilerleyecek, Cuma akşamı İstanbul’da da yağmur inceden başlar…

compppi15

Mevsime göre çok nadide olan bu sistem ile imtihanımız Pazartesi gününe kadar sürecek. Sistem hem yukarı seviye soğuması, hem de barındırdığı siklon (alçak basınç merkezi) ile Marmara’da (özellikle kuzeyinde) fırtına ve aşırı yağışa sebep olacak. Doğu Akdeniz, Manavgat-Anamur kıyı şeridi, Göller Yöresi, Orta Karadeniz de bu sistemi pas geçmeyip şiddetli hava olaylarına sahne olacak yerlerden… Aşağıda WRF modelinin Pazartesi ilk saatlere kadar öngördüğü toplam yağışın haritası var, hepsi aynen gerçekleşmeyecek olsa da durumun ne denli ciddi olduğunu anlayabilirsiniz…

accumPrec_72

Halen 22-23 derecelerde gezinen Karadeniz su sıcaklıkları da yukarı seviyedeki soğuk ve poyrazla beraber ateşi harlayacak, yağış miktarını arttıracak, bu sayede mesela İstanbul’da Pazar günü de kuvvetli rüzgar ve aralıklı/yerel yağışlar devam edecek.

777

Hafta sonu sıcaklıklar batı ve güney bölgelerde mevsim normallerinin 6-10 derece altında olacak (aşağıdaki haritada mavi-mor tonlar sıcaklığın mevsim normali altında olacağı yerleri gösteriyor) ve her yerde yağış ihtimali var. Program yaparken bunları göz önünde bulundurun.

gfs_T2ma_eu_4 (1)

Ayrıca, çok ender bir durum olarak, Cumartesi günü İstanbul üzerinde (veya civarında) bir alçak basınç oyuğu oluşacak…

14092715_2600

Yani yağış yapan bulut kütleleri ortadaki bir gözün etrafında fırıl fırıl dönecek, akşama doğru da kütleler muhtemelen bütün kentin üzerine çökecek. Oyuğun konumu tam olarak neresi olacak bunu şimdiden bilmemiz günümüz bilim ve teknolojisi ile mümkün değil, fakat şu anki analizlere göre, Anadolu Yakası’nı ortalayacak gibi görünüyor. Bu da, oyuğun kuzey ve batısında oluşacak en şiddetli yağışların ve rüzgarların etkileyeceği yerin Avrupa Yakası olması demek… Euro4 modelinin Cuma 06Z çalıştırması da bu senaryoyu destekliyor:

14092806_2_2606

Fakat söylediğimiz gibi, alçak basınç gözünün en küçük sapması senaryoyu değiştirebilir, bu yüzden radar görüntüsünü sürekli kontrol etmelisiniz.

İstanbul gibi altyapısı plansız bir şehrin bu yağışları sıkıntısız geçirmesi imkansız gibi, yine de inşallah önümüzdeki günlerin hava olayları bir afet boyutuna gelmez de sistemin sonunda “ama ne yağdı di mi Yalçın?” diye geyiğimizi yaparız…

Kalın sağlıcakla.

Reklam

Hafta Sonu Eğlencesi: Yağmur ve Fırtına” üzerine 279 düşünce

 1. anemodulion (Beşiktaş/İST, 29m)

  Mersin şehir merkezini ve Karataş’ı saymazsak Doğu Akdeniz’de son bir haftanın bilançosu çok etkileyici. Ay sonuna geldik ve bölgede eylül normallerinin epey üzerinde yağış almayan hiçbir yer kalmadı nerdeyse. Bu arada Kahramanmaraş’ın Andırın ilçesine biat ediyorum. 😀 O bir yıldız, o bir efsane. Maalesef uzun yıllar verisi yok bu iklimsel yönden çarpıcı kasabanın. Yaz kış yoğun yağış alan, üzerine gelen kütleleri sanırım orografik etki sebebiyle coşturan bir nokta Andırın. Ah, ahhh! Keşke elimizde verileri olsa. Tahminimce yıllık yağış ortalaması 2000 mm’ye yakın olmalı.

  Cevapla
 2. Havadelisi (Moda/İST, 28m) Yazıyı Yazan

  Geçtiğimiz Cumartesi günü (27 Eylül), ülkemizin batısındaki bazı yerlerde -günün en yüksek sıcaklığı temel alındığında- yaklaşık son 35 yılın en soğuk eylül günü oldu.

  Örneğin Çorlu’daki 13,9 ve Çanakkale’deki 14,4 derecelik maksimumlar son 35 yılın en soğuk eylül maksimumları olarak kaydedildi, bundan daha soğuk eylül günleri bulabilmek için sırasıyla 1978 ve 1979’a kadar gitmek gerekiyor.

  Bodrum’daki 22,7 derecelik maksimum sıcaklık ise son 37 yılın en soğuk eylül gününün yaşanmasına yol açtı.

  Cevapla
 3. welbane (Çankaya/Ankara)

  Anlaşılan Cumartesi günkü yağışlar pert, sistemin sadece yarısının kaydı tutulabilmiş olacak. Gerçi metroda giderken kıçına demir kalasın girdiği bir ülkede bunları sorun etmek epey lüks.

  Cevapla
 4. mtngrnlr(Halkalı/İST,63m)

  Sistemin son DEY’leri de, daha önceki DEK’lerde olduğu gibi Arnavutköy-Başakşehir-K.Çekmece hattında yağışcıklar bırakıyor 🙂 (Komşuda pişer bize de düşer) 🙂 🙂

  Cevapla
 5. Burak - 127m Görükle/BURSA

  Bursa’da (Nilüfer) Cuma akşamından bu zamana kadar yağış bazen hafif, bazen kuvvetli ama hiç durmadan yağdı.
  Buraya en yakın yer olan Osmangazi son 24 saatte 30mm’ye yakın yağış alırken Uludağ 106mm yağış almış.
  Radara bakılırsa yarım saate kalmadan burada da yağış kesilecek.
  Çok güzel bir sistemdi.
  MGM verileri hatalı olduğundan önceki günlerde ne kadar yağış düşmüş bilemiyorum 30’un üstüne Cumartesi ve Cuma düşen yağışı 20mm sayarak eklersek 50mm eder.
  Wrf bulunduğum yere 50-60mm yağış öngörürken Euro4 100-128 arası değerler öngörmüştü. Bu sistemde burası için Wrf açık ara iyi iş çıkardı.

  Cevapla
   1. blacksea28 (Espiye/GİRESUN , 5 m)

    Bugün öğlene kadar Espiye’de sağanak yağış şiddetliydi Gelevera deresinin su seviyesi yükseldi an itibariyle de taşkın olma riski devam ediyor.Akşam saatlerinden itibaren Espiye’nin iç kesimleri ve Güce,Çanakçı ilçelerinde sağanak yağış etkili oluyor.

    Cevapla
 6. Havaaşkı(EREN) (Beypazarı/ANK,682 m)

  Beypazarı da sistemi 45 mm ile kapadı. Dün demiştim 50 mm’yi zorlarız diye tam da beklediğim gibi oldu, Ankara geneli için çok bereketli bir sistemdi…

  Cevapla
 7. Semih(Tuzla/İstanbul 15 m.)

  Yağış 40,6 mm ye ulaştı ve kesildi. Eğer aynı şiddette devam etse çok yerden su baskını haberi gelirdi. Sistem toplamı olarak 70 mm yi aştık. Tüm Türkiye baştan aşağı yıkandı, bereketli yağışlar oldu. Barajlarımız artışa geçer inşallah bu sistemden itibaren.

  Cevapla
 8. sonerbuyuk (aydıncık mersin30m)

  Yalova’da susuz memlekette üniversite okuyordum, bu dönem son yılım orada, sizler varsınız o nedenle bayrama erken geldim. Pazartesi yağışın geleceğini bildiğimizden bayramda ve o hafta bir sistem daha gelirse aktaracağım. Şubat’tan itibaren de Mersin merkezden gönderide bulunacağım. Ben de çocukluktan bu yana havayı gözlüyorum, meteoroloji okuyamadık. Neyse uzattım, sizleri takipteyim.

  Cevapla
     1. faseay(Çayırova/Kocaeli/50Mt)

      80’lerde o kadar sabırsızdım ki gelecek olan sistemi 20:30’da rahmetli Ersin İmer’in sunduğu hava durumunu beklemeden 19:00’daki radyodan dinlerdim. Radar çıktı mertlik bozuldu. Kime ne kadar yağıyor biliyoruz. 😀

      Cevapla
      1. Commandouz (Bayrampaşa-148 m)

       Benim yaşım o kadar yok ama benim de teletekst görmüşlüğüm var, daha zevkliydi be, gece sabaha kar hayaliyle uyumak falan 🙂

       Cevapla
 9. kahyaoglueren

  Uzun zamandır yaklaşık 3 senedir takip ediyorum.Açıkçası biraz üşendim üye olmaya ancak üşenmeye hiç gerek yokmuş.Üyelik gayet kolay.Bu aileye katıldığım için şanslı ve mutluyum.Burdaki bu güzel ortam umarım devam eder.Kocaeli İzmit’teyim.Sabahtan beri çok güzel yağmur aldık.Özlemişiz açıkçası.

  Cevapla
 10. çihiro (Karatay/KONYA, 1016 m)

  Konya’da gece gök gürültülü müthiş bir yağmur vardı. Sabaha kadar 33 kg yağış düştü! Şu an tam bir kış havası var, hava tertemiz 🙂 Ve 2014 Eylül ayı, bugün itibariyle Konya’nın gelmiş geçmiş en yağışlı eylül ayı oldu!

  Bu arada MGM’nin dün düşen toplam yağış miktarları listesi eksik olmasına rağmen resim gerçek değerleri yansıtıyor sanırım.

  Cevapla
  1. Yalın (Başakşehir/İST, 140 m)

   Memleketimin çok yağış alması bereket açısından çok sevindirdi. Seydişehir-Manavgat yolunun zirvesindeki, kış bastırınca yolun kardan kapandığı Alacabel Geçidine yakın köyüme çocukluğumda yağan yağmurlar geldi aklıma.

   Cevapla
 11. ahmet/mersin/erdemli/7m

  Bir gün gelir inşallah hava delileri olarak kendi istasyonlarımızı kurarız bu ne ya bıktık 24 saatte en az 30 kg yağış düştü Erdemli’ye gösterdiği yağış 2.2 yazık oluyor bize ve birçok merkez aynı durumda.

  Cevapla
   1. Can Harsh

    Uzun süre hava limanları dışında kalan istasyonlardan veri alamadılar. Bu görünen rakamlar büyük ihtimalle veri akışının tekrar başlamasından sonra çok kısa sürelerde kaydedilen yağışlar diye düşünüyorum.

    Cevapla
  1. Can Harsh

   Dün geceyi, Bahçeşehir-Boğazköy’de geçirdim, akşam saat 19.00 sıralarında hava patladı bugün öğleye kadar da oradaydım. Gece yaklaşık 7-8 saat hiç aralıksız amansız bir yağmur yağdı. Fırtınayı anlatmaya kelimeler yetmez, ölçüm yapacak hiçbir şeyim olmadığı için söyleyeceklerim afaki olacak ama herhalde bugün öğleye kadar aralıklarla inen çok şiddetli yağışları da sayarsak sanırım metrekareye 80-100 kg arası toplam yağış düşmüştür. Rüzgarın hızını tahmin etmek çok güç ama gene tahminen 90-100 km’leri bulmuştur diye düşünüyorum.

   Cevapla
 12. Commandouz (Bayrampaşa-148 m)

  Sistemin en kuvvetli yağışını alıyoruz an itibariyle, inanılmaz bir yağmur var. Yollar dereye döndü resmen.

  Cevapla
  1. Havatrakya (Tekirdağ / 20m)

   Tam o yağmurda sizin oradaki Hidayet Türkoğlu Spor Kompleksi’ne yürüyordum (araba firtinada pert olduğu için). Su içinde kaldım, arabalar da su sıçrattı açık alanda kaçacak yer de yok. Ey İstanbul, bana bu hafta sonu yaşattıklarını unutmayacağım 🙂

   Cevapla
 13. vostok(Döşemealtı/ANT, 300 m)

  Büyükçekmece Gölü çevresine gerçekten çok iyi bir kütle geldi şu anda. Acayip şeyler oluyor burada. Rüzgar 60-70 km civarında esiyor. Hamleleri 100’ü buluyordur sanırım. Çok aşırı bir yağış var. Dün geceden beri gördüğüm en şiddetli yağış. Mgm’nin sitesinde toplam yağış 20 mm bile değil ama bence en az 30-40 mm’lik bir yağış söz konusu olmuştur dünden beri.

  Cevapla
  1. Commandouz (Bayrampaşa-148 m)

   Geceden bu yana Hadımköy’e 20, dünden bu yana ise yaklaşık 70 kg. yağış düştü.

   Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s