Çarşamba Uyarısı


Tarihte nice kavimler, esprili olmayan hava durumu paylaşımlarını dikkatli okumadıkları için şiddetli hava olaylarında helak olup gittiler… O devirlerde de en doğru tahminleri şüphesiz ki havadelisi.com yapmıştır.

tuzla

Çarşamba günü, özellikle Trakya ve İstanbul’un Avrupa Yakası’nda olacaksanız, yine özellikle öğle saatlerinden itibaren (akşam saatleri de dahil) kendinize dikkat edin. Şiddetli yağmur, dolu, su baskını, yıldırım, hatta hortum bile olabilir. Marmara Bölgesi’nin kalanı da riskli. Bu tip olayların son derece lokal (yerel) olduğunu unutmayın, illa sizin mahallede de olacak diye bir kural yok.

 

kkkkkBu yandaki -çoğunuzun anlamayacağı- haritayı da koyduk ki olay daha esrarengiz hale gelsin. Milletimiz böyle şeyleri sever.

 

 

Bu yazı Türkiye'nin Havası ve İklimi içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

44 Responses to Çarşamba Uyarısı

 1. Dün gece 00:00’den sonra bizim burada hareketlilik başladı ve gece boyu aralıklarla etkili oldu. Özellikle 01:00 civarı inanılmazdı; yağmur, dolu, fırtına,şimşek, gök gürültüsü… Her şey mevcuttu. Fırtına nedeniyle çoğu zaman uydu yayını kesildi, sinyal alamadık. Avrupa maçlarında böyle bir şey olursa kıyameti koparırım ona göre 😀 O değil bizim sokakta bir Hava Delisi daha var sanırım. Karşı apartmanda oturuyor, 3. katta ve ne zaman yağmur yağsa, fırtına çıksa adamla bakışıyoruz. 😀 Dün gece elinde kamerası, sürekli fotoğraf çekip durdu. Hava biraz durulunca içeri kaçıyor ardından duyulan kuvvetli gök gürültüsü sesiyle birlikte aniden balkona geri geliyordu. 😀

 2. Sırf kuru gürültü bu sistem ya 😦 Gümbür gümbür ses var ama şöyle ortalığı silip süpürecek bir yağış yok. Tam şiddetlendiği anda yağış ya kesiliyor ya da hafifliyor. Kütleler kımıl kımıl görünse de fos çıkıyor. Hiç sevmedim, gözüm görmesin seni, çdşşşarı!

 3. Geceki fırtına hattının uçuşlara etkisi… Moskova’dan gelen uçak İstanbul semalarında daireler ve bilumum geometrik şekiller çizerek fırtınanın dinmesini bekliyor, rötar şimdilik 1 saat:

 4. Saar 10:30 civarında salondan çıktım, ayakkabımı giyerken hava masmavi oldu, yüzümde tebessüm gülücük oldu, kendimi zor tuttum. Birisi görse kendi kendine gülüyor deli diyecekler diye 😀

  Eve gelirken özellikle, karanlık ışıksız sokakları tercih ettim, şimşek aydınlatıyordu sokakları, süperdi korku filmi gibi, karanlık sokakta sırıtıyordum, kendimi tutamıyordum. 🙂

  Eve adımımı attıktan 1 -2 dk sonra aniden şiddetli yağış düştü 5 dakika boyunca.

 5. Beşiktaş’ta 15-20 dakikalık bol gökgürültülü hafif sağanak geçişi oldu. Sistem tırt 😦
  Beklemedeyiz.

  • Beşiktan kış aylarında nasıldır ? DEK’lerden yeterince etkileniyor mu ? Biz taşınacağız sözde kaç zamandır, ben Beşiktaş tarafta evlere bakıyorum. Fındıkzade’den iyidir diye düşünüyorum. 🙂

   • Beşiktaş her açıdan çok iyi. DEK’i de DEY’i de, yazın İstanbul’un iç kesimlerinde oluşup doğudan batıya, batıdan doğuya hareket eden kütleleri de doğrudan alır. Fındıkzade’den çok iyi durumda. Özellikle 50 metrenin üstündeki mahalleler DEK zamanı kara gömülüyor. Dikilitaş, Gayrettepe, Yıldız, Balmumcu, Levazım, Zincirlikuyu, Levent çok iyi yerler kar açısından. Geçen seneki Aralık sisteminde DEK’ten sürekli kar aldık, deniz kıyısında bile ayak bileği derinliğinde birikim olmuştu. Çünkü kar sürekli yağıyordu Boğaz boyunca. İstanbul’da iyi kar görmek istiyorsan Karaköy-Üsküdar hattından aşağıda yaşamayacaksın.Aslında imkanın varsa en güzeli Sarıyer’de yaşamak. Hiçbir yerde kar yokken, orda deniz kenarında bile kar birikiyor.

    • Çok teşekkür ederim, Sarıyer işe çok uzak olur ama, Beşikltaş, Gayrettepe, Şişli tarafları bize en uygun yer, ev arıyoruz ama tam aradığımızı bulamadık. Bu sene artık taşınırız diye düşünüyorum, bizim mahallede her taraf Suriyeli dolu. O kadar kalabalık oldu ki bizim buralar, kar yağsa da insanlar yüzünden kar birikmez.

     • Alemsin 😀 Suriyeliler maalesef ciddi bir sorun ülkemizde ama suç onlarda değil. Onları ülkeye sokup sonra sahip çıkmayan devletimizde. Bence Şişli’den vazgeç. Şişli’de her yer bina dolu, hiç boş alan yok. Kar nerde tutacak? Park yok, yeşillik yok. Bizim buralarda ise evler inanılmaz pahalı. En kötü 2+1 evler bile 250.000-300.000 tl. Temiz daireler 400.000’den başlıyor. Yeni binalardaki daireler ise 600.000’den filan başlayıp milyona kadar gidiyor. Kiralar da çok pahalı.

  • Commandouz (Bayrampaşa-148 m) dedi ki:

   Bayrampaşa’da kuvvetli sağanak geçişi oluyor şu saat itibariyle, gökgürültüleri korku verici 🙂

 6. Muratlı’da gayet iyi bir yağış başladı. 10 dakikadır yağıyor, 12mm kadar bir şey düşmüş henüz.
  Turkcell’in bizim baz istasyonundaki 3G’si ve sonra 2G’si yine devre dışı kaldı, 20KM ötedeki baz istasyonundan hizmet alıyorum şu an… Çarşıdaki baz istasyonunun durumunu bilmiyorum. Şikayet etmiştim, çözdük demişlerdi sözde…

 7. Nerde kaldı bu yağmur, saat 8 oldu.
  Sporu akşama erteledim ki, yağmurda yürüyerek giderim diye, ama olmadı.

 8. Muratlı’ya 1 mm kadar yağış bıraktı son on dakikada. Bir şiddetli yağış gibi başladı ama sonra fakirleşti. Evin dört tarafından da ara ara vurduğu için yağmur tüm camları kapattım, pişiyoruz reyis!.. Ara ara gürlüyor gök, yağmur falan da dindi gibi. Ama hiç belli olmaz, kafası biraz atık arkadaşın. 🙂

 9. İlk kütle Gebze Pendik arasına yöneldi. 🙂 🙂 Hayırdır inşallah

 10. TSİ 18:00 için hesaplanmış olan Süper Hücre Bileşik Parametresi (Renkli Kalın Çizgiler) İstanbul’un Avrupa yakasını işaret ediyor..

  http://www.spc.noaa.gov/sfctest/help/help_scp.html

 11. Son NAE çalıştırması 48 saatlik toplam yağış..

 12. SpanK bu sitenin tadı tuzu bence 🙂

 13. Tahminime göre,evde olduğumdan dolayı bu aşırılıkları yaşamayacak bölge, Gebze Pendik arası. 🙂

 14. Timur Öner dedi ki:

  Uzun süredir bu siteyi takip etmiyorum.

  Haritadan anladığıma göre aşırı ekstrem olmayan ama yine de sık görünmeyen(1-2 yılda bir)
  bir olay yaşanacak ve tehlikeli bulut oluşum olasılığı gösteriliyor yani dediğininiz gibi hortumların ve şiddetli yağmur patlamalaraının denk geleceği yerler tamamen şansa bağlı.

  Hortum görme gibi bir beklentim de var ama bu da düşük ihtimal bir şey.

 15. Olm bu ne lan? 😀 – Ozan

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s