Yazın İlk Haftası: Olaylar Olaylar…


Yağmur yeni hafta boyunca da ülkemizin özellikle batı ve orta kesimlerinde -aralıklarla- yağmaya devam edecek. Hafta ortasında gerçekleşecek kuvvetli ısınma, atmosfere taze enerji pompalayacak: böylece haftanın ikinci yarısında görülecek sağanaklar yine gök gürültülü, dolulu, şimşekli, yıldırımlı, rüzgarlı; kısacası olaylı olacak.

Rtavn18018

Bu mevsimde öyle etliye sütlüye karışmadan, sağa sola bulaşmadan, siyaset konuşmadan sessiz sessiz akıllı akıllı yağacak yağmur bekleyenler daha çok beklerler. Sen ver enerjiyi ver ısınmayı ondan sonra “sessiz yağ!” de. Hiç kusura bakmayın.

Bu da ECMWF modelinin önümüzdeki 10 gün için toplam yağış tahmini:

Rtavn18018

Aşağıdaki de Kanadalıların modelininki:

Rtavn18018

Bu yazı Türkiye'nin Havası ve İklimi içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

166 Responses to Yazın İlk Haftası: Olaylar Olaylar…

 1. Ankara’nın da ortasında geçti gitti, Topu topu 15-20 kilo yağmıştır ama toplanan ve akışa geçen su gidecek yer bulamadığı için geride artık vazgeçemeyeceğimiz Venedik ortamını tekrar yarattı.

 2. Babam aradı az önce (16.52) Uşak’ta çok kötü dolu yağmış.Yarım metre dolu birikintisi var dedi.

 3. Aşağıdaki videoda gösterilen olayların yaşandığı 7 Haziran 2014 tarihinde Adana Şakirpaşa’ya sadece 1,3 mm. yağış düşmüş. Adana Bölge ve İncirlik istasyonlarında ise hiç yağış görünmüyor. Daha önce birçok kez söylemiştim ama bu sefer somut yaşadığım bir olay üzerinden sesleniyorum. Gözümün önünde kıyamet koptu, ömrümde parmakla gösterebileceğim kadar az deneyim yaşadım dünkü yağış gibi ama ne kadar yağış düştüğünü bilemiyoruz. Ey MGM! Eğer herhangi bir yetkiliniz bu sayfaları okuyor ise lütfen daha sağlıklı analizler için bir tane meteoroloji istasyonu kurun şu Çukurova ilçesine (Kuzey Adana bölgesi). Sizlerden istirham ediyorum.
  İşin tek güzel tarafı 6 Haziran’da mahvolan Güney Adana ve Yüreğir’e yağış düşmemiş olmasıdır. Yoksa yaşanacak sıkıntı gerçekten çok büyük olurdu.

  • Sitemizi takip eden Melik Ahmet Taştan hocamız var allahtan

   • Melik Ahmet Taştan’a kesinlikle katılıyorum. 7 Haziran 2014 Cumartesi günü öğleden sonra Kuzey Adana’da etkili olan bu yağış çok özel bir hava olayıydı ve Muğla – Antalya bölgesinde yaşayan bir hava delisi değilseniz çok nadiren tanık olabileceğiniz şiddette bir yağıştı. Böyle bir sistemin düşürdüğü yağış miktarının kayıtlara geçememesi çok üzücü. Neyse ki radar sayesinde üç aşağı beş yukarı bir tahmin yapılabiliyor.

 4. 7 Haziran 2014 Adana yağmuru ile ilgili bir video… Görüntü Çukurova ilçesi Hayal Park karşısında yer alan bir sokaktan çekilmiş. Aynı sokak iki gündür üst üste bu hale geldi. Üstelik burası Adana’nın en gelişmiş yerlerinden biri olarak gösterilen bir muhit. Gerçekten yazık…

 5. Bugün dünden dahah fazla etkili oldu yağış. Bugünkü yağış olsa olsa tropikal bölgelerde ya da Muson Asya’sında olabilecek türde bir yağıştı. Yağışın tek bir saniyesini bile kaçırmak istemediğim için kamerayı arayıp bulamadım. Zaten hissettiğim duygular anlatılmaz yaşanır. Rüzgarla birlikte tam bir kasırga görüntüsü vardı. Yağış miktarının dünkünden daha fazlası olması muhtemel. (En azından Çukurova ilçesi ve benim yaşadığım semtte korkunç bir yağış oldu. Ama Güney Adana’yı bilemeyeceğim) İnşallah çok sıkıntı yoktur. Anemo’nun dediği gibi belki kırk belki de yüz yılda bir olacak bir sistem. Küresel iklim değişikliğine bağlı etmenleri hesaba katmadan söylüyorum tabii.

 6. Diyagram kışın bu kadar dalgalı değildi 😀

 7. Dün 13:20’den bugün 13:20’ye kadar Yumurtalık 101 mm yağış aldı !

 8. MGM Adana Şakirpaşa Havalimanı’na 80 mm. yağış düştüğünü açıklamış.(Dün sabah TSİ 09.00’dan bugün TSİ 09.00’a kadar olan süre) Dün de 24.1 mm. yağış düştüğü açıklanmıştı.(Dün sabah TSİ 09.00’a kadar olan süre) O zaman 6 Haziran 2014 tarihinde toplam 104 mm. yağış düşmüş oluyor. Haziran rekoru 119 mm. imiş ama o aylık rekor galiba. Haziran ayı günlük yağış rekoru muhtemelen dünkü yağıştı. Tarihi bir gün geçirdi Adana.

 9. Commandouz (Bayrampaşa-148 m) dedi ki:

  Ömerli civarlarında yine devasa bir kütle oluştu, müthiş bir şimşek fırtınası var, oturdum bu saatte onu izliyorum 😀

 10. Bugün Adana’da en yüksek sıcaklık sadece 23,3 derece olarak ölçülmüş. Ben hiçbir haziran ayında 26-27 dereceden daha düşük bir gündüz sıcaklığı görmedim Adana’da, ki o da hep haziranın ilk 3-4 gününde ölçülürdü, sonra sıcaklıklar 30’un altına düşmezdi. Pes diyorum. Bu sistem kraldır, kraliçedir, şahtır, padişahtır. 🙂 Kırk yılda bir gelecek türden eşsiz bir sistem bu.

 11. Commandouz (Bayrampaşa-148 m) dedi ki:

  Karşıda ilginç şeyler oluyor, Ömerli’deki kütle bayağı çılgın. Yine heyecanlı bir haziran gecesi 🙂

 12. Anadolu Yakası’nda kara üzerinde kütleler oluşmaya başladı

 13. Bu kütle bana özeldi. Bol şimşek ve 7 dakikalık müthiş bir yağmur. Piyango bu, kime çıkacağı belli olmaz. 🙂

  1


 14. Yağışı kıyıdan sıyırdı ama gök gürlüyor

 15. Adana meteoroloji bölge müdürü totalde 77.6 mm. yağış olduğunu açıklamış. Haziran ayı ortalaması ise 18.8 mm.
  http://www.ahaport.com/meteoroloji-bolge-muduru-acikladi-608999h.htm

 16. Döne döne gelooo 😀
  1
  Sabah 08:00’den beri Adana 70 mm, Ceyhan 59 mm, Tarsus 56 mm yağış aldı ve yağış yarına kadar devam edecek!

 17. Tuzla’da yağış 12,6 mm oldu. Aralıklarla kuvvetlenerek yağıyor.

 18. Bugün de dahil olmak üzere İstanbul’da tam 9 gündür her gün yağmur yağıyor..

  Sonbahar ve kışın bile zor görülebilecek bir durumu İstanbul’un en az yağışlı döneminde yaşıyoruz.. O kadar kurak bir dönemden sonra hak etmiştik bunu ama..

  MGM kayıtlarına göre 29 Mayıs – 5 Haziran tarihleri arasındaki 8 güne ait toplam yağışlar da aşağıda..

 19. Çarpık kentleşme sorunu artık kabak gibi ortaya çıktı. İstanbul’da Ankara’da Adana’da daha önce böyle yağışlar olmuyor muydu? Tabii ki oluyordu ama bu kadar sel, su baskını olmuyordu.

 20. Adana’da sabah kuvvetli yağış etkili oldu. Şu an için hava kapalı ama MGM Adana için aşırı yağış uyarısı vermiş. Bakalım sabahki yağmurun arkası gelecek mi? MGM abartıyor gibi geliyor bana ama yanılıyorsam ne güzel olur. 🙂

 21. Sabah sabah çok güzel geldi
  1

 22. Bugün Gaziantep’te doluya neden olan bulutlar. Yağıştan önce çekilmiştir.


 23. İstanbul için, bügün tam bir hayal kırıklığı.

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s