Gün Kömürden Daha Kara


Dün, tüm yurttaşlarımız gibi bizim de yüreğimize tarifi imkansız bir ateş düşmüştür.
Soma’da madende yaşanan patlama sonucunda kaybettiğimiz yüzlerce kardeşimizin acısını derinden paylaşıyoruz.

Kendilerine Allah’tan rahmet, geride bıraktıkları, başta eşleri, çocukları, anneleri, babaları olmak üzere tüm akrabaları ve dostlarına Allah’tan sabır ve dayanma gücü vermesini diliyor, ayrıca olayın faillerinin peşini asla bırakmamalarını, bu süreçte onlara çok büyük görev düştüğünü belirtmek istiyoruz.

Adaletin işçiler, ezilenler, haksızlığa uğrayanlar için hiçbir zaman tecelli etmediği ve her zaman güçlüden, iktidar sahiplerinden, sermaye sahiplerinden yana olduğu ülkemizde, yine de, bütün inancımız ve umudumuzla bu facianın sorumlusu olan kişi(ler) ve kuruluşların gerektiği şekilde bir an evvel ortaya çıkarılıp adalet önünde hesap vermesini ve en ağır şekilde cezalandırılmasını talep ediyoruz.

Bu eşsiz facia “Ölüm madencinin kaderi” veya “Ölüm Allah’ın takdiri” ifadeleriyle geçiştirilemeyecek bir ihmaller silsilesinin sonucudur.

Ne yazık ki, basiretsiz, bilgiden yoksun, insan hayatını hiçe sayan ve daha çok kâr etmek adına işçilerinin haklarını gasp eden kişiler ve kurumlar, kendi kusurlarını örtmek için Allah’ın adını kullanmayı, onun o güzel adını o kirli ağızlarına alma cüretini göstermeyi ülkemizde bir alışkanlık hâline getirmişlerdir. Fakat bilmeliler ki onlar aslında sadece kendilerini kandırıyorlar.

Ülkemizin günün birinde hak, adalet, hukuk ve insan haklarıyla eş anlamlı, insan hayatına önem veren gerçek bir demokrasi olacağı günleri göreceğini, her şeye rağmen, ümit ediyoruz.

Kardeşlerimizin ruhları şâd olsun.

Blog takipçileri ve kamuoyuna saygılarımızla,

(Havadelisi.com Yönetim Kurulu adına)
Editör Emre Güler

Reklam

Gün Kömürden Daha Kara” üzerine 3 düşünce

 1. tarassud (Bornova/İZMİR 2m)

  Millet olarak devlet olarak kriz yönetiminden zerre kadar ilerlemediğimizin gösterdiği bir kaza oldu bu.

  Patlamadan 2 buçuk saat sonra ulusal medya haber vermeye başlamış. 3 saat sonra Soma kaymakamı kurtarma çalışmalarının şirketin emniyetçi dedikleri ekipler tarafından yapıldığını söylüyor. Madene kurtarmak için girenlerin bir kısmının öldüğünü biliyoruz. Yani ne teknik gereksinimleri yeterli ne de böylesine bir durumda ne yapacakları hususunda eğitimsel olarak yeterli değiller. Bir trafik kazası sonrası duygusal olarak kazazedeleri kurtarmak için çabalayan insanlar gibi davranıyorlar. AKUT AFAD bölgeye ulaşana kadar bu durum böyle devam ediyor. Sonrasında daha düzenli kurtarma çalışmaları yapılıyor. Olan giden canlara oluyor.

  1992 de Kozlu’da olanlar basında yer aldı. Ölen madenciler kurtarılamayacaklarını anlayınca bir kağıda “BİZİ ÖLÜME TERK ETTİNİZ” yazmışlardı.

  Değişen ne?

  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s