Bereketli Yağışlar


Havadelisi.com’da bahar tatili sona erdi 🙂 Yaklaşan yağışlı günlerle ilgili yazı editörümüz Erdem Erdoğan‘dan…
——————-

Oldukça kurak ve genellikle normallerin üzerinde sıcaklıklarla geçen sonbahar ve kışın ardından özlenen yağışlar baharla beraber gelmişti. Normallerin üzerinde gerçekleşen bu yağışlara rağmen hava sıcaklıkları 2014 Baharı’nda da normalden ılık gitmeye devam ediyor.

Aşağıda 1 Mart 2014 – 30 Nisan 2014 arasındaki ortalama sıcaklık anomalisi ve yağış anomalisini görebilirsiniz.

compday.PVLdNFFV7R

compday._SgumnRvSp

Günlerdir belki de aylardır ısrarla güneyli yönlerden esen ve ülkemizi ılıtan rüzgarlar Pazartesi gününden itibaren yerini birkaç günlüğüne kuvvetli kuzeyli rüzgarlara ve serinlemeye bırakacak. İskandinavya ve Balkanlar üzerinden gelecek olan kutup kökenli soğuk hava dalgası Batı Bölgelerimizde 4-5 derecelik sıcaklık düşüşlerine ve kuvvetli yağışlara da yol açacak.

Aşağıda Salı gece yarısına ait 850 hPa (yaklaşık 1500 metre) sıcaklık anomali haritasında sistemin rotasını ve gücünü görebiliyoruz. Mevsime göre gayet ciddi olan bu soğuk hava dalgasının kıyısında kalsak da iyi şekilde faydalanabileceğiz.

Rnaa722Doğu Karadeniz’de normalden 10-12 derece daha sıcak hava, Balkanlar’da normalden 4-6 derece daha soğuk havanın arasında kalan Batı Anadolu’da, sistemin blokaja uğramasıyla beraber önümüzdeki bir hafta içinde metrekareye onlarca kilogram yağış düşecek gibi görünüyor. İstanbul mevsim gereği en fazla yağış alan il olamayacak belki ama yine de hiç değilse barajlardaki suyun azalışı biraz durabilir…

Rtavn18018

48 saatlik çalışan EURO 4 modeli de ilk dalganın bile oldukça etkili olacağını işaret ediyor.

14050512_2_0312

Ayrıca, sistemi peşine takan siklon, Kuzey Afrika’dan da ciddi oranda çöl tozunu Karadeniz’e kadar taşıyacak. İçinde bir çok majör, minör ve iz elementler bulunan bu bakir çöl tozları Anadolu’ya doğal gübre, denizlerdeki besin zincirinin en alt halkalarından biri olan pitoplanktonlara da besin kaynağı olacak.

anigif

Animasyon açılmıyorsa burayı tıklayınız:

http://goo.gl/Yhl7Bh

Gönlünüzce bir bahar geçirmeniz dileğiyle, esen kalın 🙂

Reklam

Bereketli Yağışlar” üzerine 79 düşünce

 1. Commandouz (Bayrampaşa-148 m)

  Pazar günü gerçekleşen yağışa ait kısa radar animasyonu, zamanında paylaşmayı unuttum ancak İstanbul’da bu dönemde nadir görülebildiği için bulunmasında fayda var.

  Cevapla
 2. Santiago (Florya - IST / 47m) Yazıyı Yazan

  20-25 dakikadır Florya’da da iyi sayılabilecek bir yağış var. 2-3 mm civarı yağış bıraktı ve devam ediyor.

  Öğlene doğru Florya Atatürk Ormanına spora gittim, görüşü puslu yapacak kadar belirgin buharlaşma ve bunaltıcı bir sıcak vardı, sonuçta İstanbul’un orta kesimlerinde oluşup güneye sürüklenen kütleler pörtledi.

  Rüzgarın lodostan esip kütlelerin kuzeyden geldiği nadir bir durum var 🙂

  Cevapla
 3. Commandouz (Bayrampaşa-148 m)

  Kahverengi kütle sanırım üzerimden geçti, 15-20 dakika boyunca iri taneli kuvvetli sağanak yağmur etkili oldu ama gökgürültüsü duymadım. Son zamanlarda gördüğüm en kuvvetli yağıştı 🙂

  Cevapla
 4. anemodulion (Beşiktaş/İST, 29m)

  Sistem Adana için tam anlamıyla fiyasko oldu. WRF haritası 7-10 Mayıs arasındaki periyod için Adana şehir merkezi ve civarına 50-60 kg’lık bir yağış öngörürken ta Pazartesi’den beri (5 Mayıs) Havaalanı’na düşen yağış sadece 17,6 kg oldu. 😦 İncirlik’e 19,2 kg, Adana Meteoroloji Bölge Müdürlüğü’ne ise 17,8 mm yağış düştü. Fakat aynı sürede Mersin ve Antalya il geneli gibi, Adana’nın Toroslar’a sırtını vermiş ilçeleri de koptu gitti. Pozantı’ya 73,2 kg, Karaisalı’ya 63,4 kg yağış düştü. 5-10 Mayıs periyodunda diğer ilçelerde ise durum şöyle oldu;

  İmamoğlu’na 43,5 kg,
  Yumurtalık’a 34,4 kg,
  Kozan’a 34 kg,
  Saimbeyli’ye 23 kg,
  Ceyhan’a 16,6 kg,
  Karataş’a 16,6 kg,
  Tufanbeyli’ye 15,7 kg yağış düştü.

  Adana ay sonuna kadar uzun yıllar mayıs ayı toplam yağış ortalamasını (45,2 kg) tutturabilirse iyidir yani. 😦 Aralık 2013 de dahil olmak üzere 5 aydır sürekli olarak normalin altında toplam yağışla son buldu her ay. Seyhan, Ceyhan gibi iki büyük nehir sağolsun, Adana’da su sorunu hiç yok neyse ki. Bir de her ne kadar son 5 aydır şehre normallerin çok altında yağış düştüyse de, dağlarda hiç yağış sorunu olmuyor.

  Cevapla
   1. Santiago (Florya - IST / 47m) Yazıyı Yazan

    Yukarı seviye alçak basıncı (ULL) İstanbul’u ortaladı..

    İlerleyen saatlerde bu alçak basınç merkezinin kuzeye tırmanmasıyla beraber kütleler batılı yönlerden gelecek. (Gelebilirse tabii).

    Cevapla
    1. Semih(Tuzla/İSTANBUL, 15 m.)

     Sabah sarı sarı kütleleri üstümüze yollayıp diğer ilçelere 5 mm fark açtırtan, öğleye doğru bütün yağış dolu kütlelerini kuzeyimizden geçirip zırnık koklatmayan İstanbul’da en az yağışı almamızı sağlayan (Tuzla 11 mm) bu sistemi kınıyorum. Sinirliyim 😀

     Cevapla
  1. anemodulion (Beşiktaş/İST, 29m)

   Adana boşluğu 😀 Ve sistem gelince bozulan radarlar…Bir MGM klasiği. Bu arada haritada gösterilen Adana Bölge Müdürlüğü’nün verisi MGM’nin sitedeki verisiyle uyumlu değil. Dün sabah 8’den bu sabah 8’e kadar 4 mm yağış düşmüş ama haritada “0” olarak görünüyor. Anlamıyorum, hiçbir yerde sorun yok, hep Adana’da sorun var. 😦 Havaalanı ve İncirlik istasyonlarının yağış verileri de haritada aylardır gösterilmiyor. Hayret bir şey!

   Cevapla
 5. faseay(Çayırova/Kocaeli/50Mt)

  İki saattir yağış istasyoner oldu. Yuvacık ve Sapanca Gölü çevresi iyi yağış alıyor. İstanbul’da pek bir şey yok ama olsun. Bolu Dağları’na yağan yağmurun da İstanbul’a faydası var artık. Melen çayı ne de olsa oraya gidiyor.

  Cevapla
 6. tarassud (Bornova/İZMİR 2m)

  Hayatta nefret ettiğim üç şey;

  1) Yaşadığım şehre MGM’nin yağış tahmini yapmasına rağmen tek damla düşmemesi.

  2) O kadar yere yağış olurken dar bir koridor halinde yağış almayan tek yerin yaşadığım şehir olması.

  3) Gece şimşek ışıklarını izlerken ışıltıların uzaklaşıp gitmesiyle yağışın gelmemesi.

  Son 5 gündür İzmir her gün yağış tahmininde var ancak yağış yok.

  Cevapla
   1. tarassud (Bornova/İZMİR 2m)

    Haklısın Santi ancak her mayıs ve haziranda depresyona giriyorum ben. Gelecek mi gelmeyecek mi diye? Sonrasında zaten bulutsuz günler başlıyor hiç beklenti kalmıyor. Ekime kadar bekle artık. Bazen gidesim geliyor buralardan sırf bu yüzden.

    Cevapla
   1. Şefik (Güzelçamlı/Kuşadası 20m)

    Aslında Kıyı Ege bu sene diğer yerlere nazaran gayet iyi yağış aldı fakat yaz aylarında haziran dışında zor yağış alıyoruz…

    Cevapla
  1. anemodulion (Beşiktaş/İST, 29m)

   Ben de saat 14:00 sıralarında Tuzla yönünden gelip İstanbul’a doğru giderken Sabiha Gökçen Havalimanı civarlarında şiddetli bir gök gürültülü sağanağın içinden geçtim. Ataşehir’e geldiğimde çisentiye dönen yağış bir süre sonra tamamen kesildi, Beşiktaş’ta ise güneşli ve sıcak bir hava vardı.

   Cevapla
 7. Commandouz (Bayrampaşa-148 m)

  Akşam saatlerinde Silivri’den geçen kütle. Böyle bir aksiyona aylardır muhtaç kaldık, gök gürültüsünün sesini unuttuk.

  Cevapla
 8. Havadelisi (Moda/İST, 28m)

  Eğer değişmezse Perşembe günü ve gecesi için GFS senaryosu çok ilginç. Anladığım kadarıyla nem Doğu Akdeniz’den, Kıbrıs’ın oralardan filan kalkıp üst seviyeden İstanbul’a, hatta oradan Çanakkale’ye filan taşınıyor:

  1

  Cevapla
 9. Havaaşkı(EREN) (Beypazarı/ANK,682 m)

  Güzel bir yazı olmuş Erdem hocam, teşekkürler 🙂 Beypazarı’nda yaklaşık 3 haftadır hemen hemen her gün yağmur,oraj kısacası konvektif hareket var bu sene sezon erken açıldı ve güzel de devam ediyor, inşallah devamı gelir. 🙂

  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s