Dubleyol’un Ettikleri: Bu Hafta Havalar Durgun


Bizim de sınırları içerisinde bulunduğumuz orta enlemlerde, kışın, batı-doğu doğrultulu bir yağışlı havalar dubleyolu vardır.

dubleyolson1

Normalde bu dubleyol bizim yakınımızdan, hatta bazen tam üzerimizden geçer. O zaman haritada gördüğünüz mavi (yağmur) ve pembe (kar) boyalar Türkiye’de bol bol görülür. Ama işte bazı kışlarda da (bu kış gibi) dubleyol, resimdeki gibi ta yukarılardan, bizim çok kuzeyimizden geçme eğilimindedir; dolayısıyla mavi ve pembe boyalar oralarda toplanırlar (buna teknik olarak, AO/NAO‘nun pozitif – aşırı pozitif modu diyoruz).

Böyle zamanlarda Türkiye’de, Karadeniz’in etkisi altında kalan yerler haricinde yağış görülme olasılığı azdır. Doğu Marmara ve Karadeniz bölgelerine biraz yağmur, yükseklerine kar yağar; yağışların şiddeti Doğu Karadeniz’e doğru gidildikçe artar.

Hava geceleri her yerde soğuk, iç ve doğu bölgelerde gündüz de soğuktur. Batı ve güney kıyılar gündüz çok soğuk olmaz. Denize uzak yerlerde ve Marmara’da yerel olarak sis görülebilir.

Bu hafta da böyle olacak. Haftaya görüşmek üzere.

Reklam

Dubleyol’un Ettikleri: Bu Hafta Havalar Durgun” üzerine 27 düşünce

  1. Cenk (Şişli/İST, 110 m)

   Modeller Bursa ve Balıkesir’de gece gerçekleşen -3, -4 derece civarındaki soğumayı neden göremedi? Daha önce de karasal alandaki açık hava soğumasını 850 hPa ‘da yansıtmadıklarını çok gözlemledim. Mavi renkleri kuzeyden gelen yağışlı siklonik sistemlerde görüyoruz ama açık hava soğumasında mavi tonlar olmuyor. Bunun nedeni nedir?

   Cevapla
   1. Havadelisi (Moda/İST, 28m) Yazıyı Yazan

    Cenk Bey yerel soğumaların yakalanabilmesi için, 1) Modellerin çok yüksek yatay çözünürlükte çalıştırılması 2) Başlangıç verilerinin çok yüksek çözünürlükte sağlanması, başlangıçtaki yerel soğumaların modele girdi olarak verilmesi gerekir. Demek ki bu ikisi de yapılamıyor.

    Cevapla
   1. Kar Delisi ( Ömerli / İST, 45m )

    Hocam şu an benim termometre -0.6º Nem’de % 80

    Yazın’da pek sıcak olmuyor. Bu yıl ortalama 25-26º kadardı. Temmuz ayının hemen hemen yarısı güneşe hasret kaldık.

    Eylül ayında dahi 200 liranın üzerinde doğalgaz faturası gelen oluyor.

    Cevapla
 1. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Modeller o kadar kötü ki, sanki bahar ayındayız, ne yağış var ne soğuma, bari ılık olsun yağmur yağsın 3 gün kar yağdı diye, 1 ay yb etkisindemi etkisinde mi kalıcaz kalacağız? Hiç beğenmedim. Sonbaharda Sonbahar da böyle kötü geçti, kışta kış da onun gibi geçiyor.

  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s