İstanbul’un gelecekteki iklimi: Tipik Akdeniz!


Bu yazı, İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü İklim ve Deniz Bilimleri Anabilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Ömer Lütfi Şen ve Dr. Deniz Bozkurt tarafından kaleme alınmıştır.

iklim ve ötesi

“Analoji” yada “benzetim”, iklimde meydana gelmesi beklenen değişikliklerin kolay anlaşılması için yaygınca kullanılan etkili bir yöntemdir. Örneğin, 2010 yılında Dünya Bankası’nın yayınladığı bir raporda İstanbul’un gelecekte Karaman ilinin bugünkü iklimine sahip olacağı öngörüsü yer almıştı. Son zamanlarda medyaya yansıyan uzman görüşlerine göre gelecekte Trabzon’un ikliminin Antalya’nınki gibi, ve Antalya’nın ikliminin de Kahire’ninki gibi olması beklenmektedir. Dikkat edilirse, bu şekildeki benzetimler doğrudan sıcaklık ve yağış ile ilgili herhangi bir veriden bahsetmemektedir. Ancak, her iki yeri bilen yada her iki yerin iklimi hakkında temel bilgiye sahip bir kişi değişimin hangi mertebelerde olacağını kolayca idrak edebilir.

Benzetimler, kısa ve öz olmaları, daha önce öğrenilmiş bilgi ve tecrübe edilmiş olguların üzerine kurulu olmalarından dolayı, hem hafızalarda kolayca yer edinebilme hem de kolayca nakledilebilme özelliklerine sahiptir. Ancak, tam da onu etkili kılan bu özellikler nedeniyle, bu metodun yanlış veya eksik bilgiyi yayma gibi önemli bir riski de barındırdığı söylenebilir. Dolayısıyla, bu metodu kullananların dikkat etmesi…

View original post 1.406 kelime daha

İstanbul’un gelecekteki iklimi: Tipik Akdeniz!” üzerine bir düşünce

  1. mtngrnlr(Halkalı/İST,63m)

    Gayet açık,anlaşılır bir dille kaleme alınmış güzel bir yazı.B enim daha çok merak ettiğim şu; Hadley hava dolaşımının 32 enlemine genişlemesinin Basra alçak basıncının üzerindeki etkileri nasıl olacaktır. Bu Basra alçak basıncının da kuzeye doğru genişlemesi anlamına mı gelmektedir. Gerçi bunun böyle olacağının doğu ve Güneydoğu Anadolu yaz sıcaklıklarının daha da artacağını yazıdan anlıyoruz.Bu durumda daha da kuzeye genişlemiş bir Basra alçak basıncı ile Türkiye’de yaz aylarının daha da sıcak ve bunaltıcı geçmesi kaçınılmaz olacaktır.

    Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s