Erken Yaz


Hafta sonunda ve gelecek haftanın ilk yarısında (ve belki tamamında) Türkiye genelinde hava gündüzleri yaz gibi sıcak olacak. Üç farklı yolla serinleme imkanınız var: 1) Henüz soğuk/serin olan denizlerin kıyısına giderek, 2) İç bölgelerde lokal olarak görülecek gökgürültülü sağanakların sizin orada oluşmasını bekleyerek, 3) Akşam olunca.

Lütfen, özellikle hafta sonu, büyük şehirlerde toplu taşımı tercih edelim. Örneğin Moda’ya gelecekseniz vapurla/metroyla Kadıköy’e gelip sahilden yürüyebilirsiniz. Her yere arabayla gitmeye çalışmak görgüsüzlüktür ve kimsenin bir yere gidememesine yol açar.

Bu yazı Türkiye'nin Havası ve İklimi içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

20 Responses to Erken Yaz

 1. Hep aylık ortalama almanın doğayla uyumsuz olduğunu düşünürdüm. Yıllar sonra bakıldığında, Ankara Beytepe İstasyonu’nda 2013 Nisan Ayı toplam yağışının 61.2 mm olduğu görülecek (şu anki değer). Bu değer uzun yıllar ortalamasının biraz üzerinde. Ancak yağışın ay içindeki dağılımına bakarsak, bir de ayın son haftasındaki sıcak havayı hesaba katarsak, 2013 Nisan Ayı için ne diyeceğiz ? Normal mi kurak mı ? Özellikle son bir hafta toprak yüzeyi için oldukça kurak geçiyor ancak ortalama değer bunu göster(e)miyor.

 2. Bugün İstanbul’da şehir içindeki bütün noktalarda ölçülen en yüksek sıcaklık 28 derece. Pazara kadar 30 dereceyi göreceğiz sanırım.

 3. Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m) dedi ki:

  null

  30 derecenin üzerindeki 45 istasyon, 28 Nisan’da..

 4. Şu an Kozyatağı’ndayım ve araç termometresi 30 dereceyi gösteriyor.

 5. İstanbul’da rüzgar yönü ve karasallık gibi etkenler en yüksek sıcaklığı 7-8 derece farkettirebiliyor. Örneğin dün Göztepe 22.2 derece iken Eminönü 29.4 derece olabilmiş. Zannederim bu hafta boyunca İstanbul’da sıcaklıklar farklı semtlerde gündüz 22-30 derece arasında salınacak. Poyraz kuvvetlenirse ne ala yoksa değil Nisan, Mayıs’ta bile 25 üstü epey fazla.

 6. Kuzeyden beklediğin efsane güneyden geldi…Bu yaz kestane olmazsak iyidir

 7. Tuzla’da sıcaklık aniden 25 dereceden 19.6 dereceye geriledi. Oldukça nemli ve sıkıntı verici bir serinlik çöktü.

 8. Bugün sırtında tişört elinde montla gezen bir sürü insan vardı Konya sokaklarında (ben de dahil :D) ve aklıma Umut Sarıkaya’nın bu şiiri geldi 😀

  “Tedarikliyim diye sevindim durdum
  Sıcağı görünce yandım kavruldum
  Mecnun oldum çöllere savruldum
  Kırk kapıya muhtaç eyledi mont beni

  Bir garip Ercanım bu dünyada konar göçerim
  Gâhi ağlar, gâhi gülerim
  Mont elde diyar diyar gezerim
  Onulmaz dertlere saldı mont beni” 😀

 9. Hava bugün gerçekten çok güzel, özlemişim sıcakları. Bu sıcakları kutlamak için kaplumbağam Vasfiye ile birlikte bahçede güneşleniyoruz biz de 😀

 10. Yaz erken geldi. Saat 12.15 itibariyle sıcaklık Tuzla’da 26 derece. 2 gündür burayı serin yapan deniz etkisi bugün ters tepki yaptı.

 11. Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m) dedi ki:

  Yağış olarak ortalamaların yarısında, sıcaklık olarak ortalamaların 3 derece üzerinde geçen, ilk yarısında ağzımıza bir parmak bal çalıp sonrasında berbatlaşan, son 4 gününde bulut dahi görülmeyen ve tahminen kalan 4 gününde de görülmeyecek olan bir Nisan ayını geride bırakıyoruz.

 12. Ozan abi, toplu taşıma kullanın demişsin. Haklısınız ama malesef,İstanbul’da hele bu sıcaklarda toplu taşıma hiç çekilmiyor. Ayrıca içi çok kalabalık oluyor ve yollarda hep trafik oluyor.

 13. Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m) dedi ki:

  Bayrampaşa’da bugün 14:56 sularında sıcaklık 29.8 dereceye çıktı! Yanıyoruz..

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s