Bayram’da ve Dönüşünde Hava


Kusura bakmayın, biraz meşguldüm, geç kaldım, arefe günü akşamı tahmin yapınca pek bir manası olmuyor tabii… Ama en azından dönüşte yolda olacaklar için faydalı olmaya çalışalım.

Özet ve Uyarı: Bayram tatilinde, Bayram’ın ilk günü hariç, hava çoğu yerde iyi, sona doğru batıda bozuyor. Dönüş yolunuz Marmara Denizi’nden ya da Çanakkale Boğazı’ndan geçecekse, lodosun veya yağmurun sizi yavaşlatabileceğini aklınızda bulundurun. Sıcaklıklar giderek artacak, son gün en batıda tekrar düşebilir.

1. gün, Perşembe: Öğleye kadar, Marmara’nın doğusunda (İstanbul dahil) yerel sağanaklar görülebilir. Sağanak denince kısa süreli, oraya yağan ama buraya yağmayan hayalet yağmuru anlayınız, sağanak illa ki şiddetli olacak diye bir kural yoktur. Bunlar da şiddetli olmayacak, ama ıslanmayacağınızı garanti edemiyorum.

Günün en kuvvetli yağmurları Doğu Anadolu’nun güneyi ile Güneydoğu Anadolu’ya yağacak. Akdeniz kıyılarında da yerel olarak kuvvetli yağışlar muhtemeldir, akşamleyin özellikle Mersin-Hatay arasında olmak üzere… Karadeniz’in iç kesimleri ve İç Anadolu’da da öğleden sonra yerel sağanaklar muhtemel gözüküyor.

Öte yandan, yağışlara rağmen deniz suyu sıcaklığı güneyde halen yüksek, yüzmek istiyorsanız o konuda sıkıntı yok yani.

2. gün, Cuma: Mersin-Hatay arasında ve doğu bölgelerimizde yerel olarak yağmurlar var. Diğer yerlerde hava iyi. Sıcaklık artmaya başlıyor. Batıda lodos ufak ufak kendini hissettiriyor.

3. gün, Cumartesi: Mersin-Hatay arasıyla Kıyı Ege’de yerel ve kısa süreli yağışlar, etkili değil… Sıcaklık artmaya devam ediyor. Lodos iyiden iyiye kendini gösteriyor.

4. gün, Pazar: İzmir’den yukarı Ege kıyılarında ve Trakya’da, bir ihtimal (şu anda tam olarak bilmemiz mümkün değil) İstanbul’un batı yarısında yağışlar… Lodosa ve yağış almayan yerlerde sıcaklık artışına devam.

Cumhuriyet Bayramı, dönüş günü, Pazartesi: Kıyı Ege’de ve Trakya’da muhtemelen kuvvetli yağışlar. Marmara Denizi’nde deniz trafiğini yavaşlatacak rüzgar.

Bu arada ben Bayram’da İstanbul’da evdeyim, yani yaptığım tahmin kısmen ya da tamamen yanlış çıkacak filan olursa hiç umrumda olmaz, en fazla “a-a güneşli dedik hava patladı nasıl iş lan bu” der geçerim. Zerre sorumluluk da kabul etmem… Şaka şaka, şimdilik ana hatlarıyla bir tahmin yaptık, eğer ciddi değişimler olursa bu yazının yorumlarında güncelleriz.

Kurban Bayramı’nız mübarek, Cumhuriyet Bayramı’nız kutlu olsun. İkisinin de özgürce ve ağız tadıyla kutlanabildiği, bugünlerimizi aramadığımız nice yıllara…

Güncel hava olaylarını ve bayram sonu sistemini bu başlığın altına yazalım. Bağımsız yorumlarınızı buraya tıklayarak, cevaplarınızı, cevap vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine basarak yazabilirsiniz. Diğer konuları Atış Serbest‘te paylaşabilirsiniz. Teşekkürler.

Bu yazı Hava tahmin modelleri, Türkiye'nin Havası ve İklimi içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

26 Responses to Bayram’da ve Dönüşünde Hava

 1. Arkadaşlar Trakya’daki yağışlar istanbul’a gelir mi ? En azından Trakya’daki gibi etkili yağış olur mu? Malum geçen sistemde benim bulunduğum semte birşey yağmadı.

 2. Çayırova’da an itibarıyla sadece asfaltın rengi değişti

 3. Bayramın 2. günü sabah saat 8’de Tekirdağ Saray ve civarında hava inanılmaz sisli ve 6 C idi. Hatta arabanın sıcaklık göstergesini de çektim, isterseniz onu da yükleyebilirim 🙂

  t

  Neyse, sisin içinde enteresan bir görüntü dikkatimi çekti, arabanın içinden inip çektim, şeffaf gökkuşağı mıdır, nedir bu, fikri olan?

  s

 4. aethandriel dedi ki:

  Selam ;
  Şu an Bodrum’da keşişleme (GD) yönlü kuvvetli ruzgar var 30km gust 45km bu şekilde mi devam eder yoksa Güneye veya güneybatıya yerini bırakırmı?

 5. Antalya’da an itibari ile sağanak yağış var.
  ant
  Video yapma zamanım yok o nedenle apar topar resmi koyuyorum. Hareketli görüntüde tam Antalya merkezin üzerinde bir kütle belirmiş ve bir müddet oraya yağış bırakmış. Şimdi ise dağılma sürecine girmiş gözüküyor.

 6. ugurcanaksoy dedi ki:

  Şu anda Romanya ve Bulgaristan civarındaki devasa kütlelerden kopup gelemez mi bize doğru

 7. 1

  Diyarbakır’da iki günde, şehrin ‘normal’ olarak alması gereken üç aylık, tüm sonbahar (Eylül-Ekim-Kasım) yağışından fazla yağmur yağdı.

 8. Sabahları yağmur sesiyle uyanmayı özlemişiz. Bu sabah 08.00 – 11.00 saatleri arasında sağanak yağmur etkili oldu. Hava şu anda bulutlu ve 8 Kasım’a kadar da yağmura yine hasret kalıcaz.

 9. KIrmızılar kıyıya çıkmayacak mı ?

  1

 10. Adıyaman’da ölçülen 74 mm ve Diyarbakır’daki 57 mm, bu merkezlerin ortalama Ekim ayı yağışlarının yaklaşık iki katı…

  1

 11. Oric dedi ki:

  Sel sebebi ile hayatını kaybedenler var

  http://www.ntvmsnbc.com/id/25392578

 12. Ha ha.. Bayram sabahı Çayırova’ya özel yağmur.Orta kuvvette başladı ve yağış bantları da üzerimize hedeflenmiş görünüyor.

 13. Hocam sizin ve tüm hava delilerinin bayramını kutlarım, inşallah daha nice bayramları havadelisi ailesi olarak görürüz..
  Tahminde belirttiğiniz gibi Güneydoğu ve Doğu Anadolu’nun güneyinde kuvvetli yağış için şartlar uygun. Bu geceden itibaren ciddi risk var. Bölgenin topoğrafyasından dolayı 20-30 kiloluk yağışlar bile sele yolaçıp can alabiliyor. Uydu görüntülerinde güneydeki hareketlilik başladı bile.

  1
  2
  3
  4

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s