Bayram’da Hava


Güncelleme (Perşembe 14:00, 16 Ağustos): Bayram tatili boyunca kuzey ve batı bölgelerde görülecek serinliğin kuvveti biraz azalmış görünüyor. Yine de Cumartesi, Pazar ve Pazartesi günleri İstanbul’la birlikte kuzey bölgelerde hava bunaltıcı olmayacak. Karadeniz kıyılarında (İstanbul’un Karadeniz kıyıları ve kuzey ilçeleri de dahil) kısa süreli ama şiddetli sağanaklar mümkündür. Doğu Karadeniz’de yağışların süresi de şiddeti de fazla olabilir. Güney ve iç kesimler özellikle gündüzleri, çok da berbat olmamak üzere yine sıcak olacak gibi görünüyor. Bugün Batı Avrupa turuna başlayan Afrika sıcakları ise Bayram’ın son gününden itibaren bize geliyor. Ziyaretin süresi henüz belli değil. 23 Ağustos Perşembe’ye kadar hoşça kalın. Herkesin Ramazan Bayramı’nı kutlarım.

Henüz kesinleşmemiş tahminlere göre bayram tatili boyunca hava kuzey ve batı bölgelerde mevsime göre serin, hatta yer yer ve ara ara yaz yağmurlu, bir başka deyişle şahane olacak. Güney ve iç bölgeler yine sıcak olacak ama öyle berbat da olmayacak. Bayram’da sıcaklar Batı Avrupa’ya tatile gideceğe benziyor. Perşembe günü daha ayrıntılı bir değerlendirme yapacağım.

Reklam

Bayram’da Hava” üzerine 12 düşünce

  1. White Fox

   Yarım saat kadar önce Rumeli Feneri’nde çok güzel bir sağanak yağmur geçti. Daha çok Anadolu Feneri tarafları etkilendi ama bu deniz etkisi sağanaklarını yapan bulutların benim İç Anadolu’da gördüklerime oranla yer seviyesine hem çok yakın hem de boy olarak çok kısa olduklarını da gözlemlemiş oldum. Şu anda bile çok hafif bir çisenti var.

   Burdan Marmara’ya doğru bakınca bulut yoğunluğu o tarafa doğru belirgin şekilde azalıyor. Benim burada hava neredeyse tamamen kapalıyken bulutların Marmara’ya doğru erimeye başladığını da görüyorum. Ne enteresan !

   Beşiktaş falan ne kısmetsiz yerlermiş gerçekten…

   Cevapla
   1. anemodulion

    O kadar da değil ya White Fox 🙂
    Bugün uydu görüntülerini izledim. İstanbul üstündeki bulutlar kuzeybatıdan güneydoğuya aktı. Eğer tam kuzeyden ya da kuzeydoğudan aksaydı, Boğaz hattı çok güzel faydalanırdı deniz etkisinden. Genel olarak, tabii ki Beşiktaş, bir Sarıyer kadar faydalanamıyor deniz etkisinden ama İstanbul’un gerçekten bahtsız olan yerleri Marmara kıyıları.

    Cevapla
 1. White Fox

  Cumartesi akşamı İstanbul’a annemlerin yanına geliyorum ve aksilik olmassa hayatımın deniz etkisi yağışlarını Zekeriyaköy’de canlı olarak göreceğim o bulutları kendi gözlerimle gözlemleyeceğim !:)
  850 sıcaklığı 10 dereceye kadar düşüyor!
  1
  Rüzgar’da şahane
  2
  Ozan ! Burası tam da deniz etkisi yağışları açısından şahane bir laboratuvar çünkü o evin rakımı 194 metre, doğrudan konverjansın artabileceği, sürtünmenin yoğunlaşabileceği bir yer! Özellikle kışın her fırsatta DEK’ler olduğu zaman Bilkent’te durmayıp burayı mekân tutacağım.
  3

  Cevapla
   1. MahSD

    Temmuz ayı sonunda verdiğiniz Temmuz- Ağustos ayları arasındaki “sıcaklık pozitif korelasyonu” sanırım bu sene tersine dönüyor… Ayın ortasına geldik ve Temmuz’ a göre serin bir hava var ve bayram sonuna kadar böyle olacağını da öngörmüşsünüz…

    Cevapla
    1. Havadelisi Yazıyı Yazan

     Temmuz’a göre değil, Ağustos’un kendi uzun yıllar ortalamasına göre değerlendirmeniz gerekir. Analiz onu gösteriyor. Eğer Ağustos, kendi uzun yıllar ortalamalarının üzerinde sıcak olursa (ki olabilir, bayramdan sonra yeni bir sıcak hava dalgası gelecek gibi), pozitif korelasyon yine gerçekleşir.

     Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s