Bayram’da Hava


Güncelleme (Perşembe 14:00, 16 Ağustos): Bayram tatili boyunca kuzey ve batı bölgelerde görülecek serinliğin kuvveti biraz azalmış görünüyor. Yine de Cumartesi, Pazar ve Pazartesi günleri İstanbul’la birlikte kuzey bölgelerde hava bunaltıcı olmayacak. Karadeniz kıyılarında (İstanbul’un Karadeniz kıyıları ve kuzey ilçeleri de dahil) kısa süreli ama şiddetli sağanaklar mümkündür. Doğu Karadeniz’de yağışların süresi de şiddeti de fazla olabilir. Güney ve iç kesimler özellikle gündüzleri, çok da berbat olmamak üzere yine sıcak olacak gibi görünüyor. Bugün Batı Avrupa turuna başlayan Afrika sıcakları ise Bayram’ın son gününden itibaren bize geliyor. Ziyaretin süresi henüz belli değil. 23 Ağustos Perşembe’ye kadar hoşça kalın. Herkesin Ramazan Bayramı’nı kutlarım.

Henüz kesinleşmemiş tahminlere göre bayram tatili boyunca hava kuzey ve batı bölgelerde mevsime göre serin, hatta yer yer ve ara ara yaz yağmurlu, bir başka deyişle şahane olacak. Güney ve iç bölgeler yine sıcak olacak ama öyle berbat da olmayacak. Bayram’da sıcaklar Batı Avrupa’ya tatile gideceğe benziyor. Perşembe günü daha ayrıntılı bir değerlendirme yapacağım.

Bu yazı Türkiye'nin Havası ve İklimi içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

12 Responses to Bayram’da Hava

 1. tengizman dedi ki:

  Tum havadelilerinin Ramazan bayramini kutlarim.

 2. Kar avcısı dedi ki:

  Herkese iyi bayramlar 😀 Tuzla’da güne yağmurla başladık.

  • White Fox dedi ki:

   Yarım saat kadar önce Rumeli Feneri’nde çok güzel bir sağanak yağmur geçti. Daha çok Anadolu Feneri tarafları etkilendi ama bu deniz etkisi sağanaklarını yapan bulutların benim İç Anadolu’da gördüklerime oranla yer seviyesine hem çok yakın hem de boy olarak çok kısa olduklarını da gözlemlemiş oldum. Şu anda bile çok hafif bir çisenti var.

   Burdan Marmara’ya doğru bakınca bulut yoğunluğu o tarafa doğru belirgin şekilde azalıyor. Benim burada hava neredeyse tamamen kapalıyken bulutların Marmara’ya doğru erimeye başladığını da görüyorum. Ne enteresan !

   Beşiktaş falan ne kısmetsiz yerlermiş gerçekten…

   • anemodulion dedi ki:

    O kadar da değil ya White Fox 🙂
    Bugün uydu görüntülerini izledim. İstanbul üstündeki bulutlar kuzeybatıdan güneydoğuya aktı. Eğer tam kuzeyden ya da kuzeydoğudan aksaydı, Boğaz hattı çok güzel faydalanırdı deniz etkisinden. Genel olarak, tabii ki Beşiktaş, bir Sarıyer kadar faydalanamıyor deniz etkisinden ama İstanbul’un gerçekten bahtsız olan yerleri Marmara kıyıları.

 3. White Fox dedi ki:

  Cumartesi akşamı İstanbul’a annemlerin yanına geliyorum ve aksilik olmassa hayatımın deniz etkisi yağışlarını Zekeriyaköy’de canlı olarak göreceğim o bulutları kendi gözlerimle gözlemleyeceğim !:)
  850 sıcaklığı 10 dereceye kadar düşüyor!
  1
  Rüzgar’da şahane
  2
  Ozan ! Burası tam da deniz etkisi yağışları açısından şahane bir laboratuvar çünkü o evin rakımı 194 metre, doğrudan konverjansın artabileceği, sürtünmenin yoğunlaşabileceği bir yer! Özellikle kışın her fırsatta DEK’ler olduğu zaman Bilkent’te durmayıp burayı mekân tutacağım.
  3

 4. grhc dedi ki:

  Yağmur yalan olmuş bayramda marmara için sanırım

  • Havadelisi dedi ki:

   Evet vazgeçmiş görünüyor 🙂 Ama henüz belli olmaz, serin hava yine var, 1-2 gün içinde yağış lehine tekrar değişebilir.

   • MahSD dedi ki:

    Temmuz ayı sonunda verdiğiniz Temmuz- Ağustos ayları arasındaki “sıcaklık pozitif korelasyonu” sanırım bu sene tersine dönüyor… Ayın ortasına geldik ve Temmuz’ a göre serin bir hava var ve bayram sonuna kadar böyle olacağını da öngörmüşsünüz…

    • Havadelisi dedi ki:

     Temmuz’a göre değil, Ağustos’un kendi uzun yıllar ortalamasına göre değerlendirmeniz gerekir. Analiz onu gösteriyor. Eğer Ağustos, kendi uzun yıllar ortalamalarının üzerinde sıcak olursa (ki olabilir, bayramdan sonra yeni bir sıcak hava dalgası gelecek gibi), pozitif korelasyon yine gerçekleşir.

 5. Mert dedi ki:

  Hocam ağzından bal damlıyor hadi inşallah 😀

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s