10-13 Aralık: Yağmur ve Kar


Bu başlıkta son yılların en ilginç soğuk-yağışlı havalarından birisini Türkiye’nin dört bir yanından gönderdikleri gözlemlerle takip eden hava delilerine en içten teşekkürlerimi sunarım.

10 Aralık Cuma’dan itibaren Türkiye, İskandinavya – Balkanlar istikametini takip ederek Trakya’dan Türkiye’ye girecek soğuk hava kütlesinin etkisi altına girecek. Bu soğuk hava, şiddeti itibariyle mevsime gayet uygun; zayıf ya da çok kuvvetli değil, tam ayarında. Öte yandan, soğuk havanın önünde, şu anda Türkiye üzerinde bulunan hava kütlesinin ve Türkiye’yi çevreleyen denizlerin gayet ılık oluşu, soğuk ve ılık havanın karşılaştığı yerlerde oluşan alçak basınç merkezlerinin kuvvetli ve sayıca fazla olmasına yol açıyor. Aşağıda gösterdim:

Bu “tepki” alçak basınçları, yukarı seviye rüzgarlarıyla kuzeye doğru hareket ederken, yerlerinde sürekli yenileri oluşacak. Soğuk hava da doğuya doğru yavaş hareket ediyor, hatta çok fazla ilerlemiyor. Yani aynı mekanizma görece uzun süre (2-3 gün) devam edecek, bu da yağışların uzun süreli olmasına yol açacak.

Tüm bölgeler için ayrıntılı bir tahmin yapacak zamanım ne yazık ki yok… Ayrıntıları siz tartışırsınız 🙂 Ben sadece önemli bulduğum birkaç nokta hakkında görüş bildirmek isterim.

* Denizler ılık olduğu için ve yukarıda anlattığım mekanizmanın geniş zamana yayılmasından ötürü, buharlaşma ve dolayısıyla alçak basınçların etrafında toplanan nem miktarı çok fazla. Buna uygun olarak, İç Ege, Göller Bölgesi, İç Anadolu ve Batı Karadeniz’in iç kesimlerindeki, ayrıca Marmara’nın doğusunun yüksek yerlerindeki (200 metre ve üstü) kar yağışları çok yoğun olabilir. Özellikle Ankara’yı öteki şehirlere bağlayan ana yollarda, ve Yalova-Bursa yolunun Süpürgelik geçidinde durum hiç iyi olmayabilir, hafta sonunda mecbur kalınmadıkça yola çıkılmasını tavsiye etmiyorum.

* Aynı ılık denizler, yer seviyesindeki rüzgarın deniz üzerinde uzun bir yol izleyerek geldiği İstanbul gibi yerlerde ise havanın çok fazla soğuyamamasına yol açacak (klasik Aralık ayı vaziyeti). Bu yüzden Marmara’nın doğusu ve Batı Karadeniz kıyılarında, alçak yerlerde uzun süre karla karışık yağmur ve kar görülse bile, bu yağışın örtü yaratacak ya da hayatı etkileyecek boyuta geleceğini sanmıyorum. Örnek: İstanbul-Kadıköy, İzmit merkez gibi yerlerde ara ara yoğun kar yağışı bile görülse bu kar ya tutmayacak, ya da çok geçmeden çamur olacaktır.

* Ankara ve Konya gibi karasal iklim şehirlerinde oturan kar severler makus talihlerini bu sistemle bozguna uğratacaklar. “Doğru dürüst kara” olan ve yıllardır süren hasretleri inşallah büyük ölçüde sona erecek. Ne kadar nispet yapsalar haklarıdır. Kendilerinden rapor bekliyoruz.

* İstanbul’da ve Marmara’nın doğusunda deniz etkisiyle oluşacak (sea effect) yağış: Şartlar buna son derece müsait. Karadeniz üzerinde 850 mb seviyesindeki havanın sıcaklığı -6 ila -10, Karadeniz su sıcaklığı 11 ila 14 derece. Minimum fark 17 derece, bu da denizden yoğun bir buharlaşmaya yol açacaktır. Yalnız şu var: Şu anki görüntüye göre rüzgarın batı bileşeni biraz fazla, yani daha çok karayel esecek, ayrıca rüzgarın şiddeti de yüksek. Bu da oluşacak yağış bantlarının daha güneye ve doğuya, yani İstanbul’un Anadolu yakası, Yalova-Bursa tarafı, Marmara’nın doğusu ve Düzce taraflarına sürüklenmesine yol açar. Kartepe, Uludağ ve Bolu Dağı geçidinde (gerçi artık kullanılmıyor) aşırı kar yağışları beklenebilir. Çamlıca ve Aydos tepeleri de bir ihtimal nasibini alır.

* İstanbul’la ilgili biraz spekülatif bir öngörümü daha yazayım. Böyle “hart” diye giren soğuk cepheler esnasında benim gözlemlediğim kadarıyla İstanbul’da sıcaklık ilk başta çok hızlı düşüyor. Mesela 850 mb sıcaklığı çok da düşmemişken yer sıcaklığı birdenbire 3-4 dereceye geriliyor. Bu durum bir kar sever olarak beni hep çok gaza getirmiş, sonra da hayal kırıklığına uğratmıştır: Çünkü bu düşüş sonrasında sıcaklığın aynı hızla düşmeye devam edeceğini ummuşumdur, ama 3-4 derece seviyesinde sıcaklık sabitlenmiş, hatta indiği seviyenin hafif üzerine çıkmıştır. Belki bu, deniz havasının durumu dengelemesidir, tam bilemiyorum. Çünkü yazın da sıcak dalgaları esnasında benzer bir şey oluyor, sıcaklık önce çok keskin biçimde yükseliyor, “aha rekor geliyor” dedirtiyor, daha sonra denizin ve meltem mekanizmasının devreye girmesiyle rekor olasılığı ortadan kalkıyor…

Sürprizlere gayet açık bu sistemde yorumlar da açık olacak. Her yağışlı sistemdeki gibi “dakika ve skor” bildirimlerini yapar, gözlem ve tahminlerinizi paylaşırsanız müteşekkir oluruz. Kar sevenlere bol kar, sevmeyenlere sabır ve metanet diliyorum 🙂 Yarın (Cuma) öğle saatlerinden itibaren (850 milibarda -5 derece girerken) olay yerinde bizzat incelemelerde bulunmak üzere İstanbul’da olacağım.

10-13 Aralık: Yağmur ve Kar” üzerine 620 düşünce

 1. vkaynar

  saat:19:50 ist anadolu yakası maltepe yaklaşık 1 saat önce başlayan yağmur yerini kky ve lapa cinsinden tabir edilen kara bıraktı aralıksız yağıyor radara bakılırsa yağış kuvvetlenecek gibi rüzgar zayıf

  Cevapla
 2. mertovski

  bursa merkezde havanın kararmasıyla birlikte başlayan kky şu anda zamanla yerini kar yağışına bırakıyor.yüksek kesimlerde ise yoğun bir kar yağısı var yerdeki karın üstüne ilave olarak bi’4 cm kar daha eklendi teleferik semtinde(rakım 350)

  Cevapla
 3. Semih

  An itibariyle Tuzla’da yoğun bir kar yağışı başladı. Çok güzel yağıyor. Sıcaklık 1.8 derece.

  Cevapla
    1. Semih

     Şu anda şiddetini arttırarak devam ediyor 🙂 Yükseklerde bile daha sonra başlaması beni gerçekten şaşırttı. 🙂

     Cevapla
 4. mrkdmr

  Arkadaşlar, twitter’da “kar” kelimesini aratarak (http://twitter.com/#search?q=kar) Türkçe tweetlerden bir nebze de olsa nerelerin kar aldığı hakkında fikir edinebilmek mümkün. “Ankara kar” diye bir arama yaparak da (http://twitter.com/#search?q=ankara%20kar) Ankara’daki durumla ilgili insanların yazdıklarını takip ediyorum ben 🙂

  Buradan elde ettiğim bilgiye göre Ankara’da 20.00’den sonra kar yağışı bekleniyormuş. Ayrıca Kızılay Meydanı’na yoğun kar yağışı uyarısı içeren dövizler asıldığı söyleniyor. Kaynak

  Cevapla
 5. toros70

  Dmi yarın için Akdeniz bölgesine aşırı yağış uyarısı vermiş. Halihazırda toroslarda yerine göre 20 cm ile 50 cm arası kar var. Bir de kar erimesinin üstüne aşırı yağmur gelirse seller kaçınılmazdır. Allah bize kolaylık versin yarın zor geçecek.

  Cevapla
 6. toros70

  DMİ az önce günlük tahminini güncellemiş.Aşırı yağış uyarısı vermiş.Bizim torosları yarın zor bir gün bekliyor belli.Çünkü yerde zaten 20 cm ile 50 cm arası bir kar örtüsü var.Aşırı yağmuru da üstüne koyunca kar erimesiyle birlikte seller oluşacaktır.Allah bize kolaylık versin..

  Cevapla
 7. harun

  şu an itibari ile hafif derecede bi yağış mevcut antalya kepez’de!…8-10 arası bi sıcaklık hissediliyor…merkez antalya’dan aktaracaklarım şimdilik bu kadar:DD

  Cevapla
 8. pashateksas

  Bursa-Mustafakemalpaşa yarım saatir cok yoğun kar yağışı alıyor sanırım ilerleyen saatlerde yağmura dönecek.

  Söz sende merkez.

  Cevapla
 9. carcass

  Eskişehir’de kar hızını nispeten arttırdı. Bu akşamdan ümitliyim Ankara gibi yoğun kar bekliyorum umarım bendeki haftasonu hüsranını biraz olsun azaltır.

  Cevapla
 10. Flytek

  Balıkesir/Susurlukta öğleden beri lodosla beraber devam eden hafif kar yağışı güneş battıktan sonra kuvvetlendi ve örtü oluştu. 11 Aralıkta yağan kar örtü oluşturmamıştı. Geçen gece sıcaklık -6′ya kadar düşmüştü. Gündüzde 0″C’nin üzerine hiç çıkmadı. Şimdide lodostan kar. Aynı olay geçen kışta yaşanmıştı.

  Cevapla
 11. çihiro

  Konya’da kar yağışı başladı. Sıcak cephe yağışı. Soğuğumuz daha kuvvetli olsaydı ilerleyen günlerde kyy yada yağmura çevirmeden güzel kar alırdık. Sıcaklık -2 derece şu an.

  Cevapla
    1. Yıldırım

     Yağış tam hava kararmadan saat 16:30 -16:35 arası çok rahat görünyordu, şu anda saat 17:08 itibariyle de çok güzel görünüyor yağış

     Cevapla
 12. santiagonowcast

  TSİ ile 15.45-16.45 arasındaki uydu görüntüleri.. Yağış İç Batı Anadolu’ya sokuluyor.. Fethiye, Marmaris ve Kaş civarında beklenen aşırı yağışlar belirmeye başlıyor.. Marmara Bölgesindeki kuvvetli yağışlar DMİ radarından da takip edilebiliyor..

  uydu

  Cevapla
  1. ALKIM

   1 saat önce Çanakkale’den de kar haberi aldım. Sıcaklık 1-2 derece. Rüzgar DMİ’ye göre poyraz görünüyor ama lodos estiğine dair söylentiler de var. Diagramlar 3-4 gün sonrasından itibaren ne olacağı konusunda kararsız. Aynı gün içerisinde önce kuzeyli, sonra güneyli, sonra tekrar kuzeyli rüzgara dönülen tahminler mevcut. DMİ’nin 5 günlük tahminleri ertesi gün çok büyük farklılık gösterebiliyor. 1 haftadan sonrası ise sıcaklıklar yükseliş eğiliminde ama yine de kararlılık yok. Geçirmekte olduğumuz sistemin de Ege’ye bu kadar etki edeceğini bir çoğumuz öngöremedik sanırım. Sezonu ilginç bir şekilde açtık ve merakla bekliyorum daha neler olacak bu kış.

   Cevapla
   1. carcass

    Kesinlikle! Muğla merkez de kar almakta şu sıralar ama kıyı ilçelerde yağış yağmur şeklinde, İzmir gibi olmadı malesef ama olsun Ege geneli bu sistemde müthişti. İlerleyen saatlerde Muğla merkezde de yağış yağmura dönecektir. Umarım sonraki sistemlerde de böyle sürprizler görebiliriz.

    Cevapla
    1. Ankaragücü

     Marmaris’te sabah başlayan hafif yağış, orta kuvvete çıktı. Marmaris ve Fethiye’de aşırı yağış bekleniyor.

     Cevapla
  2. karcı hakan

   Bu gece İstanbul’un Ümraniye-Beylikdüzü-Samandıra-Kurtköy-Aydos gibi yerlerinde kar yağışı görülebilir.Ama sıcaklıklar sınırda gözüküyor.Bakalım ne olacak.Aydos’da çimenler üzerinde kar örtüsü hala bulunmakta.Sıcaklık şu anda 1,9 derece herhalde kar alacağız.

   Cevapla
 13. *sessizlik

  arkadaşlar izmirde hava o kadar soğuk ki lodos kar getirdi inanılmaz keyfini çıkarsın herkes..1 saat sonra toz duman olur 🙂 yağmur kapıda..

  Cevapla
 14. devrim

  izmir e yeniden kar yağmaya başladı. Allah ım bu nasıl mutluluk. hemde lapa lapa yağıyor. biliyorum kısa sürecek ama değdi doğrusu.

  Cevapla
  1. doğukan durtaş

   yahu izmirde üni. kazandığım sene futbol takımlarından 2 tanesi 1.ligden düştü 7 sene kaldım, izmiri terkettiğim sene kar yağdı bahtıma lanet ediyorum ama izmirde olanlar adına mutluyum (:

   Cevapla
 15. santiagonowcast

  DMİ Muğla Çevreleri için Aşırı Yağış Uyarısı vermiş. SKIRON’a baktığımızda uyarının doğru olduğunu görebiliyoruz. Öğle saatlerinden itibaren başlayacak olan etkili yağış akşam etkisini daha da artıracak, Fethiye ve Kaş en riskli bölgeler…

  (Bu yağışlar 10-13 Aralık sisteminden farklı gelişen bir sistem, ama paylaşmak gerekli diye düşündüm)

  asiri

  Cevapla
  1. carcass

   muğla-milas’ta yağış an itibariyle başlamış. Fakat İzmir’in aksine yağmur olarak düşmüş ilk yağış. Kar yağmıyor işte bizim oralara napalım.. Muğla merkez’de aynen İzmir gibi ilk yağışın kar olarak düşmesini bekliyorum sonrasında ise yağmura dönecek ve şiddetini arttıracak.

   Cevapla
 16. santiagonowcast

  Sistemin İstanbul’a üç günde bıraktığı toplam yağış miktarları…

  Eminönü = 73 kg
  Florya = 71 kg
  Sarıyer = 64,4 kg
  Kartal = 64,4 kg
  Sabiha Gökçen = 60 kg
  *Atatürk Havalimanı = 46,8 kg
  Kilyos = 42,4 kg
  Şile = 40,6 kg
  Çatalca = 31,2 kg

  İstanbul için aralık ayı ortalama yağış miktarı “96,4 kg”. Son üç günde düşen yağışı da ortalama olarak “65 kg” alırsak; aralık ayı yağış ortalamasının %70’e yakını 3 günde elde edilmiştir. 6 Aralıkta da 5 kg civarı bir yağış kaydedilmişti. Önümüzdeki hafta gerçekleşecek olan yağışlarla İstanbul, aralık ayı mevsim normallerini en azından yakalayacak, kuvvetle muhtemel olarak, ay sonuna kadar da ortalamaların üzerine çıkacaktır.

  * Atatürk Havalimanı verileri büyük ihtimalle hatalı, daha önce de böyle bir durum vardı. 3-4 km ötesindeki Florya’dan neredeyse 30 kg fark yemiş. Eminönü’de bu istasyonlara çok uzak olmadığından ve ölçülen yağış Florya’ya yakın olduğundan Atatürk Havalimanı’nı hatalı ilan ediyorum 🙂

  Not: Samandıra ve Göztepe istasyonlarındaki verilerde eksiklik olduğundan onları hesaba katmadım.

  Cevapla
 17. doğukan durtaş

  12 aralık 2010 sabah samsundan kalkan 8:20 treni ile amasyaya gittim arkadaşlar ve gittiğim güzergahtan 2 fotoğraf paylaşmak istedim,samsunda merkezde her zamanki gibi kardan eser yok lakin 20 – 25 km iç kesimlere gittiğiniz zaman kara doyabilirsiniz,tren 3 tl yaklaşık bir saate ladiktesiniz,tren güzergahı doğrultusunda kavaktan başlamak üzere havza ve ladikte bol miktarda kar vardı suluova dolaylarında azaldı ve amasyada sağanak yağmur vardı,havzada kar diz boyu ladikte biraz daha fazla.

  Havza

  Ladik

  Cevapla
   1. doğukan durtaş

    Enteresan,güzel ve bir o kadar da buruk bir gündü (: dmi den baktığıma göre 12 aralık günü öğleden sonra Amasyada yoğun kar yağacağını öğrendim amasyadaki bir arkadaşımı aradım 11 aralık gecesi lapa lapa kar yağıyor dedi,o yüzden bizde pazar sabahı arkadaşla trene bindik Amasyaya doğru yola çıktık,yol boyu gördüğümüz inanılmaz doğa ve kar manzarası eşliğinde trende büyülenmişken suluovada azalan karla birlikte amasya merkezde bizi büyük bir süpriz bekliyormuş meğersem tek bir kar tanesi bile yok 😀 ladiğe gitme kararı aldık en erken araba 13:30daymış 15:30da ladikte olacakmışız pek fazla paramız olmadığı için ve akşam samsunda işlerimiz olduğu için gidemedik ladiğe, 2 treniyle samsuna geri döndük o güzelim kara dokunabildiğimiz tek an trenin duraklarda durduğu 20 25 saniyelik duraklamalardı,amasyada kar olmadığını bilseydik ladikte iner kara doyardık ama amasyada karşılaşacağımız süprizden haberimiz yoktu malesef (: ama artık yapmamız gerekeni biliyoruz istikamet Ladik rakım:1400 -1800 m

    Cevapla
 18. *sessizlik

  arkadaşlar acaba orta akdeniz üzerinden gelen sistem ile ilgili ne zaman bi bildirim yapılır..

  ya da sitenin hava tahmini yayınlamada bi kriteri var mı..??

  tahmin yayınlama anlayışınız nasıl acaba bilgilendirebilir msnz??

  Cevapla
   1. *sessizlik

    Ozan Bey’ den cevap bekliyorum o zaman yalnız uyku vakti gelio yavaş yavaş :)..bu arada izmirde de havada ayaz var yıldızlar parlıyor rüzgar yön değiştirmeye hazırlanıo sanki sıcaklık 1 C..

    Cevapla
  1. rainbowww64

   inanamıyorum. birazcık kar bu mu. ne kadar yakınız ama burda yok işte. cok güzel resimler ellerinize saglık. ben de biraz resimlerle avudum 🙂 (istanbul-kartal)

   Cevapla
   1. Mami

    MaşAllah de :=) Ben her sene en az yarım metre kar görüyorum onun için bu kar birazcık benim için 🙂 İnşaAllah sizin oralara da yağar 🙂

    Cevapla
   1. çihiro

    “Mutlu” hafif kalır. Uçuyorum 🙂 Nefesiniz kuvvetliymiş. İyi üflediniz İsviçre’den 🙂 Bu arada 12 Aralık sabahındaki yağış verilerinde Konya-Bölge yok. Havaalanı var. Oraya 5 kg yağış düşmüş. Kış yağışlarında bu iki istasyon arasındaki değerler çok oynamaz. 15 km kadar var aralarında. Benim takıldığım yer, 5 kg yağış 10-15 cm kar yaptı. Bu normal mi? Dmi’nin verileri mi yanlış?

    Cevapla
    1. Havadelisi Yazıyı Yazan

     Kar ölçümü yağmurdan daha sorunlu olabiliyor. Kar oraya buraya savrulabildiği için “su eşiti” (water equivalent, yani eridikten sonra ne kadar su haline geleceği) düşen miktarı tam olarak yansıtmayabiliyor. Hem onun etkisi olabilir, hem de kar zaten hacim olarak yağmurdan daha fazla yer kaplar. Çünkü su, katılaşınca hacmi artan tek maddedir.

     Cevapla
  1. havadansudan

   Adana iki günde toplam 90 mm yağışı görmüş, aralık ayı normaline yaklaştı. önümüzdeki günlerde de düşecek yağışlarla sanırım toplam yağış normalin biraz üstüne çıkacak. çiftçiler nefes almıştır sonunda.

   Cevapla
  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Mehmet pes artık senin santimetre tahminin 19’du değil mi? Ama sanırım merkez içindi, o zaman sayılmaz, eheheh 🙂 🙂

   Şaka bir yana, birçok kişiye örnek olması gereken mükemmel tahmincilik anlayışın sebebiyle seni kutluyorum. Başarılarının devamını diliyorum.

   Cevapla
  2. Onur

   Cayyolu tepeleri fark eklemis 4 cm kadar :).
   cetvelimin etrafina toplanan karlari da dusersek >=23.5 kar var bahcede:

   1

   Cevapla
 19. Erman

  Ankara’da dün gece super kar yagdı su and bulundugum yerde 15 20 cm arası kar var..Modellerde özellıkle ögleden sonra falan yıne etkılı kar var gıbı öyle degıl mı?

  Cevapla
  1. emre

   Ankara Batıkent sinir bir muhit. Yağan 2-3 cm kar şu an itibariyle büyük oranda kalktı. Bilkent’teki 19 cm birikimi görünce şaşırdım, bu kadar fark olacağını düşünmemiştim. Şu anda çatılar hariç hatırı sayılır bir kar yok. Batıkent’in rakımı 840 Bilkent 1050…

   Cevapla
   1. santiagonowcast

    Haftanın en popüler terimiyle bir yorum yapayım.. Isı adasını ve belirttiğiniz rakımları hesaba katarsak, bana göre minimum 2 derece fark vardır iki muhit arasında.. Tahmin doğru mu? 🙂

    Cevapla
     1. Havadelisi Yazıyı Yazan

      Rahatlıkla eder. Öyle mi oldu bilmiyorum ama Batıkent’te yağışın hep +1, Bilkent’te de -1 derecede gerçekleştiğini varsayalım. Bu durum biriken kar miktarında çok fazla fark yaratabilir.

      Cevapla
     2. karcı hakan

      Evet edebilir, 2 şubat 2010 sisteminde İstanbul Pendik’te (rakım 0) 2 derece sıcaklık ve şakır şakır yağmur varken, Aydos’da (rakım 325) -0,1 derece sıcaklık ve 30 cm’i geçen kar vardı. Hatta Pendik’in rakımı 120 metre civarındaki mahallelerinden Kurtköy de 17 cm’i görmüştü. Hava çok ilginç bir düzendir,1 derecelik sıcaklık farkı bile çok farklı olaylara sebep olabilir. Ankara’da olan olay da bunu kanıtlıyor.

      Cevapla
 20. devrim

  izmir de 2005/06 sezonundan sonra yağan kar hepimizi sevindirdi. şehir merkezinde tutmayan ama atan kar görüntüsünü çığlıklar içinde karşılayan izmir çocuklarını izlemek ayrı bir zevkti. sıcaklık dün akşamdan bu yana hiç değişmedi ben eksili değerler görülür beklerken 3 derecede kalmış sıcaklık. yarın ısınıp gelmesi beklenen yağmurla o karları eritelim 🙂

  Cevapla
 21. faseay

  Sistem gireli neredeyse 2 günü geçecek 06 00 itibarıyla Artvin,trabzon 11 Erzurum 2 Kocaeli 0 derece sistemin yarısı sıcak yarısı soğuk sıkışıp kaldı doğu Akdeniz hala baskın galiba izin vermiyor öbür tarafa geçsin))

  Cevapla
 22. Mami

  Kocaeli ( Bahçecik ) Sanırım sistemin en verimli ve uzun yağışını şu sıralar alıyoruz Kocaeli için. 5 cm şimdiden oldu

  Cevapla
 23. Onur

  Ankara(Çayyolu/Konut2/Yaşamkent/Türkkonut) gündüz alması gereken karı akşam üzeri almaya başladı, tipi hala son hız devam ediyor. gerçekten çok sağlam kar var.

  Cevapla
 24. mehmet

  bizim memlekette de güzel yağıyor,tipi halinde.uşak’a bağlı sivaslı ilçesinin pınarbaşı beldesi: kamera

  ama ben maalesef giresundayım 😦

  Cevapla
 25. mba1907

  gaziantepte yağmur var sıcaklık 7-8 derece civarında pazar günü soğuma yağışı kara çevirebilir mi yoksa beyaz görüntüler bizim için sadece tvdeki haberlerden ibaret mi kalacak?? 😦

  Cevapla
 26. Toros70

  Ozan Bey ben sistemden kar konusunda çok umutluydum ama şu ana kadar bulunduğum köye 5 cm kadar yağdı.Dün 50 cm olur demiştim çok uçmuşum.Ama dün gece buraları sel götürdü.Yaklaşık 125 kg yağış düşmüş .Galiba cephenin sıcak tarafında kaldık.Önemi yok bize nasıl olsa her yıl bir sefer 30 cm ve üstü kar yağıyor(2007 hariç).Bizim kar Konya’ya gitmiş.Konya adına sevindim.Geçen yıl karı havada zor görmüşlerdi şimdi tam yağdı.Chiro arkadaşın videosunu izledim.Kar deliliği böyle bir şey olsa gerek.Herkese iyi akşamlar.

  Cevapla
  1. Mehmet Can Tanyeri (White Fox)

   SON GÖZLEM – Bilkent Üniversitesi Merkez Kampüs’te yoğun kar yağışı ve tipi etkili oluyor. Pijama ile 2 dk cetveli alıp ölçüm yaparken tipinin de azizliğine uğradım.
   Kar miktarı tipi etkisiyle değişkenlik gösteriyor. 11.5 ila 23 cm
   ——————————————————————-
   Öğle Saatleri Bilkent Üniversitesi Merkez Kampüs’ten, çukurda bulunan Ankara’ya bakış, Ankara gördüğünüz gibi pek karlı değil. (Öğle saatlerinde kar Bilkentte 5-6cm – o saatlerde merkez bulunan arkadaşlar Ankara’dan cacık olmaz diye yakınıyordu, bu resim haklılıklarını kanıtlıyor.)

   Bu da sıcak kasım ayından sonra hala yapraklı kalan söğüt ağacının vahim durumu

   Cevapla
 27. çihiro

  Mutlu ve heyecanlı olduğum zaman ne dediğimi ne yaptığımı bilemem, çocuklaşırım. Akşam çektiğim bu video da o anlarımdan 🙂 Şu an 15 cm civarında bir kar var Konya’da. Sıcaklık -2 derece. Yağış hafifledi.

  Cevapla
  1. karcı hakan

   A.selam İbrahimciğim 🙂 Konya’ya çok güzel kar yağmış.Devamı da gelir inşallah.Gece de devam edecek gibi gözüküyor.Darısı İstanbul sahil şeridinin başına (Aslında,Aydos dışındaki yükseklere de pek bir halt olmadı ama,neyse) 🙂

   Cevapla
 28. İsmini vermek istemeyen izleyici

  Çamlıca’da Karadeniz üzerinden gelen yağış bantları zaman zaman yoğun olmak üzere etkili kar bırakmaya başladı.Ayrıca bu akşam bir forum Çamlıca tepesi üzerinde video çekip internete koymuşlar.Paylaşmak istedim adresini.Çamlıca’da durum bu.

  Cevapla
 29. ALKIM

  Son yıllarda kar konusunda şanssız bir diğer ilimiz Denizli’den de yoğun kar yağışının devam ettiği, şehir merkezi ve civarında 15-20 cm örtü oluştuğu haberi geldi. Denizli’den bir arkadaşımız vardı ismini hatırlayamadım, o da muradına ermiş oldu böylece.

  Cevapla
  1. fordes Yazıyı Yazan

   Alkım bey teşekkürler saat 23.50 itibariyle 18 saattir aralıksız devam eden kar son hızla tipi şeklinde devam ediyor.Ağaçlar bile adeta kartpostallara konu edilebilecek kadar güzel.Bekleyenlere de en kısa zamanda kavuşmaları dileklerimle……

   Cevapla
 30. hayatbu

  Şuanki durum tam bir “sea-effect” durumu…Blogun “sea-effect dersleri” bölümünde yer alacak cinsten bir yağış var şuan… Ben de bunu değerlendirmek istedim. İşte resimde de gördüğümüz gibi güçlü poyrazla birlikte kuzeydoğu-güneybatı yönlü ince yağış bantları oluşuyor ve İstanbul’a güzel yağış bırakıyor. Bu tarz yağışlar kışın 0’ın altına inen sıcaklıklarda oldukça yüksek miktarlarda kar bırakabiliyor. Mesela şöyle bir tablo Şubat 2008’deki gibi bir soğuk sistemle birlikte gelseydi bir gecede 25-30cm civarında kar bırakabilirdi…

  hgf

  Cevapla
  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Yüksek kesimler diyor, kaç acaba kar yağan yerin rakımı? Oraların insanında yayla kültürü vardır.. merkeze yakın yüksek yerler de çok.

   Cevapla
   1. carcass

    fakat ölüdeniz beldesinde diye başka bir haber de çıktı bildiğimiz ölüdeniz de sahil kesiminde. Zaten yaylaları iyi sayılabilecek miktarda kar aldı muğla’nın bugün.

    Cevapla
 31. Arda

  Ankara’da 2 saattir yogun kar yagısı var sıcaklıgın da düşük olmasıyla örtü olusturmaya basladı, özledigimiz kar yagıslarını alıyoruz 🙂

  Cevapla
   1. eRCaN

    O boşluk 990-995lerde olan AB’nin tam da ortası olabilir, dediğin gibi kaybolabilir ya da bi süre o şekilde kalabilir orada.

    Cevapla
  1. Onur

   Arkasindan gelene ne diyorsunuz? Ben ondan umutluyum baya. Cok uzak oldugu icin kesin yorum yapamiyorum ama hareketini basindan beri takip ediyorum Akdeniz’de uzunca bir yol katederek olustu:

   1

   Cevapla
    1. Onur

     mesafe uzak da olsa hala denizin ustunde, karada olsa erir gider derdim de denizde guclenir bile 😛

     insanlarin umutlariyla oynama ozan 🙂

     Cevapla
      1. Onur

       sen dogru bildigini yap ona laf yok. yeter ki neden olmaz dedigini acikla (hatta sonuna kadar bilimsel acikla ki benim gibiler anlasin).

       Cevapla
       1. Havadelisi Yazıyı Yazan

        🙂 O bulutlar Ankara’ya gelene kadar onların aynı istikamette hareket etmesine yol açan büyük resimdeki rüzgar durumu büyük olasılıkla ortadan kalkacaktır. Alçak basınçların hareket ettikleri bölgelerde bulutlar sürekli oluşur ve dağılır. Ayrıca uyduda gözüken her buluttan yağış da olmaz. Onun için uydudan takip her zaman sağlıklı değil.

        Cevapla
   1. eRCaN

    Bence de gelmez Ab’nin dönüş hareketinden kaynaklanan bi durum ve rotası iç anadolu değil bence. Ayrıca
    istanbul’da kuzeyden gelen bulutların sea effect olduğunu düşünmüyorum. Yine sistemin dönüş hareketinden kaynaklanan bi durum. Yani ab’ın yarattığı yağışlar olabilir.

    Cevapla
    1. Havadelisi Yazıyı Yazan

     Evet Karadeniz üzerindeki rüzgar sistemin dönüş hareketinden kaynaklanıyor ama oluşan yağış Karadeniz’den o rüzgar tarafından kaldırılan nemle oluştuğu için sea effect diyoruz. Yani alçak basıncın daha öncesinde çevresine topladığı nemden kaynaklanmıyor, o yüzden sea effect.

     Cevapla
     1. Santiago

      Siklonun getirdiği soğuk havayı taşıyan bulutlar alçaktan, sıcak tarafın oluşturduğu bulutlar yukarıdan gidiyor, güzel bir görüntü. Bulutlar Konya’yı geçince buhar oluyor nedense, İç Anadolu’nun diğer bölgelerine pek hareket yok.. Ayrıca siklon yavaş yavaş Fethiye’den Kaş’a doğru kaymaya başlamış.. İstanbul boğazındaki dart bant da takdire şayan.. Yalnız İstanbul-Tekirdağ il sınırının kuzeyindeki kütleyi anlamadım, sanki DMİ resimleri yüklemeden önce paint programında sprey sıkmış o bölgeye, bir de ısrarcı kerata 🙂

      fds

      Cevapla
 32. hayatbu

  Evet ve nihayet beklediğimiz şey oluyor… An itibariyle Zincirlikuyu kopuyormuş haberi geldi…Kameralardan durumu takip ediyorum…

  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s