Pastırmadan Önce: 27-29 Ekim Yağışları


29 Ekim, saat 12.00: Dün sabahtan itibaren bugün sabaha kadar olan radar görüntülerinin (Ankara ve İstanbul) filmleri yorumların içinde.

——

28 Ekim, saat 22.00: Ankara-Esenboğa 6 saatte 33 kg yağış almış. Merkezde uzun yıllar Ekim ayı ortalaması 25 kg. Son derece sıradışı.

——

28 Ekim, saat 12.00: Çanakkale 105, Bursa 92, İzmir 70 kg daha… Ekim 2010 efsanesi yorumlarda belgelenmeye devam ediyor… Dün öğlenden bugün öğlene kadar olan radar görüntülerinin filmi de yorumlar arasında.
——

Ekim ayı içerisinde Akdeniz “çukurundan” (Ali Esin’in lafıdır) iki büyük dalga halinde alçak basınç yağışları gelmişti, bundan önceki başlıklarda tartıştık, belgeledik. Bu da sonuncusu olacak, nispeten çabuk bir şekilde Anadolu’ya dalacak ve kuzeydeki soğukça havayı kısa süreliğine güneye çekecek. Rekorlara sahne olan Ekim 2010, kendisine yakışacak bir sistemle bitiyor. Burada tartışalım, ve lütfen konu dışına çıkmayalım. Çıkacaksak Atış Serbest var, kapı gibi. Teşekkürler.

Reklam

Pastırmadan Önce: 27-29 Ekim Yağışları” üzerine 229 düşünce

 1. Santiago

  Eski dosyaları düzenlerken geçen yıl eylül ayındaki yağışlardan bir radar görüntüsü buldum, 2 gün önceki sisteme çok benziyordu. Paylaşmadan geçemedim. Hatırlarsanız burada Tekirdağ-Bandırma tarafına çöken bir kütleyi tartışmıştık. Aynı manzara geçen sene de olmuş. Vardır bir hikmeti elbet.

  1

  Cevapla
 2. Santiago

  Eğer bu radardakiler DMİ effect değilse %100 olarak sea effect 🙂

  Çünkü siklonla bağlantılı yağış iyice doğuya çekildi. Sabahki tahminimiz az bir zaman ve yer şaşmasıyla Çorlu-Çerkezköy-Silivri civarlarında oluştu. Geçen kış 25 ocakta gelen sea effect ile çok benzer.

  Hava delileri olarak kış hazırlıklarımız devam ediyor 🙂

  1

  Cevapla
 3. aerial

  Tek kelimeyle olağanüstü bir blog. Bu kadar geç keşfettiğim için üzüldüm. Ben de bir hava delisi olmak istiyorum 🙂 Sayfanıza BAYILDIM!

  Cevapla
 4. Fortesla

  Heyt be Ankara’ya bak! Dün aksama dogru hakikaten felaketlesti yagmur ancak ben yıne de 40 kg ustu rakamlar beklemıyordum ama yagmıs. Ozan hocam genelde dıkkatınızı cektı mı bılmıyorum ama yagıs Ankara merkeze yaklasınca guclenme egılımıne gırıyor hep. Saganak olarak baslayıp merkeze yaklastıkca oraja donen cok fazla ornek gordum radarda son bır kac senede. Zaten analızler ankara da yagıs ortalamalarının gıderek arttıgını gosterıyor. Buradan Ankara’ya nanık yapanlara selam olsun:DDD 6 saate 33 kg.

  Cevapla
  1. Kamil Uzun

   Sevgili Fortesta, Ankara ekim ayında Türkiye’nin batısındaki birçok il gibi normallerin çok üzerinde yağış aldı. Eylül ayında ise geçen yıla göre %50 düşük. Kaynak: DMİ Veri ve Değerlendirmeler. Ek’te gönderdiğim DMİ’nin Ankara için verdiği 40 yıllık ortalama yağış miktarı 396 mm.ölçülmüş. Bu sene bu miktar 500 mm. olabilir. Bu durum bundan sonra da hep 500 mm. olacak garantisini bize vermez. İstatistiklere bakıldığında 250 mm. civarı yıllık yağışlar da var. Yine bu grafik devamlı her yıl artan bir çizgide değil. Dediğim gibi bu seneki ve geçen seneki yağış anomalileri sadece Ankara’ya ait değil tüm batı Türkiye’de bu şekilde gerçekleşti. 2007 ve 2008 yıllarında da ülkemizde büyük kuraklık yaşanmıştı. Bu yıllarda Ankara ortalamalarının bile altında 300 mm yağış almıştı. Belediye şehir suyunu acı Kızılırmak’tan getirmek zorunda kaldı. Bu sene görülen fazla yağışlar ortalamadaki açığı kapatır niteliktedir. Ankara’nın ben de çok daha fazla yağış almasını çok isterim. Atatürk’ten bize miras canım Ankaram. Hemen kuzeyinizde Kızılcahamam bile 500 mm.üzerinde yağış almaktadır. Aradaki fark onların ormanlarının olmasından başka bir şey değil. Çok büyük bir ağaçlandırma faaliyeti, Eskişehir’de olduğu gibi doğal kaynakları, nehirleri, dereleri, gölleri koruma ve büyütme, kanallar açma bu şekilde yağış miktarı artırılabilir. Eğer gerçekten bir iklim değişikliği oluyor, havalar ısınıyor ve Türkiye yarıtropik iklime giriyor da bundan dolayı yağışlar artıyorsa, bu ancak önümüzdeki en az 10 yıllık trend içinde belli olabilir. Şahsında 1 yıl kaldığım tüm Ankara’ya selam olsun.

   Cevapla
   1. Havadelisi Yazıyı Yazan

    Hoş geldiniz Kamil Uzun. Kızılcahamam’da yağmur daha fazla olduğu için ağaçlar da daha fazla. Tam tersi değil. Karadeniz’in etkisinin en fazla ulaşabildiği yerdir Ankara’da.

    Cevapla
    1. Fortesla

     Aynen, sahra çölüne su basıp ağaçlandırsak yağışlar artacak mı? Ormanlar geri besleme görevi yaparlar. Bir yerde yağış bolsa orman oluşumu olur. Orman ise gelen yağışın üzerine transpirasyon etkisiyle havadaki nemi arttırdığı için yağışta belki en fazla %5’lik bir artış sağlar. Yani orman diye yagmur yağmaz ancak yağmur var diye orman olur. Ayrıca uzun yıllar Ankara istasyonlarında ortalama yagışta artış eğilimi oldugunu bir kaynakta okumuştum ancak su an hatırlıyamadım. Bulursam gönderirim. Sağlıcakla kalın.

     Cevapla
   2. Fortesla

    Kamil bey geçen yıl eylül ayı da yanlış hatırlamıyorsam yine normaller üstü yağışlı bir periyottu Ankara için. Kuraklığı tartışmak için normallerle kıyaslama yapılır. Geçen yıl eylül ayından %50 az olması pek sağlıklı bilgi vermez.

    Cevapla
    1. Kamil Uzun

     Öncelikle hoşbulduk. Fortesla, Ankara’da yağış ortalamalarının giderek arttığı görülüyor demişsiniz ve bu trend devam edecek gibi konuyu anlatmışsınız. Ben de sadece 2 yıldır bu durumun böyle olduğunu ondan önceki 2 yılda da normallerin altında yağış aldığını uzun vadede bakıldığında Ankara’nın 400 mm.ye yakın yıllık yağışlarda kalacağını söylüyorum. Şu anda görülen anormal yüksek yağışların Ankara’nın yağış miktarında artış olduğu anlamı taşımadığını bunun ancak en az 10 yıllık periyotta görülebileceğini belirttim. Kızılcahamam’la Ankara arası çok yakın. Bir zamanlar Ankara da ormanmış. (Kaynak: Evliya Çelebi :)) Hatta çok yakınlarınızda hala fosil orman kalıntılarımız var. Tabii ki Kızılcahamam ve Ankara ilinin kuzeyinin yağış ortalamalarının yüksek olması nedeniyle oralarda orman oluşumu var. Bir zamanlar Havadelisinin de dediği gibi Karadeniz etkisiyle Ankara’nın da ormanları vardı ve yağış miktarı daha yüksekti. Bu mantıktan giderek, ağaçlandırma faaliyetiyle yağış miktarında erozyona uğrayan Ankara’nın eski ılıman iklimine bir nevi yaklaşabilir tezi bana çok yanlış görünmüyor. Güneyindeki göllerin korunması ve mümkün olan her sulak alanın geliştirilmesi de nem oranını artıracağından yağışa faydalı olacağı şüphesiz. Bütün bunlar yağış miktarını % 5-10 da artırsa kardır. Daha kötüye gitmekten korur. Ankara’nın Nallıhan ilçesinin bir bölümü tek kelimeyle çöl gibidir. Yine aynı ilçenin bir bölümü de orman. O bölge çok hassas. Orman giderse çöl gelir.

     Cevapla
     1. Fortesla

      Kamil bey matematik yalan söylemez. İki yıldır yaklaşık %200 normallerden fazla toplam yagış alan Ankara’nın uzun yıllar ortalaması illa ki arttı. Sonucta bu yıllar da ortalama hesabına girecek. Hem benim dediğim sehir merkezinde yağışların artış eğiliminde olduğu kentleşme yüzünden. İl genelinde Ankara’nın yüzölçümü İstanbul’un neredeyse 5 katı. Bu kadar büyük bir alanda zaten sağlıklı bir eğilim belirlemek zordur.

      Cevapla
      1. Kamil Uzun

       Fortesla, ben senin son iki yıldır Ankara merkezinde yağışların artması vurgunu çok iyi anlıyorum. Aynı durumu Türkiye’nin batı bölgeleri de yaşıyor. İlk yazımda DMİ’nin Ankara Veri ve Değerlendirme sayfasını gönderdim. Sanırım Ankara, geçen yıl ve bu yıl 500 mm.lerde yılı tamamlıyor. 400 mm.olması gereken yağış 500 mm. olmuş. Yani 100 mm.artış var. 40 yıllık istatistiklere bu değer 100mm/40yıl= 2.5 mm olarak artış sağlar. Üst üste 2 yıl bu olay yaşandıysa toplamda sadece 5 mm.yukarı çıkartır. Son 4 yıla bakarsak 2007 ve 2008 normallerin 100 mm.altında 2009 ve 2010 normallerin 100 mm.üstünde. Elde var sıfır. Dediğiniz gibi matematik yalan söylemez. Temennim bu artış trendinin hiç geri gelmemesi ve 40 yıllık ortalamaları düzenli bir şekilde artırması. 🙂 Saygı ve sevgiler.

       Cevapla
     2. emre

      Selamlar,
      Ankara şehir merkezinin bulunduğu yerin ve çevresinin eskiden orman olduğu söylentisi bir şehir efsanesidir. Aynı şekilde Ankara Eskişehir arasının da. Ama ortalama 1000 metrenin üstündeki yerlerde hala rastlanan ağaç varlıklarının (kesinlikle orman vs. değil) eskiden biraz daha geniş olduğunu tahmin ederiz ki bu tüm İç Anadolu için geçerlidir.

      Cevapla
      1. Cumulonimbus

       Geç bir yorum 😀

       İç Anadolu’da, eski orman-bozkır sınırının üstünde gördüğünüz doğal ağaçlar-ağaççıklar gerçekten de eski meşe-çam ormanlarının kalıntılarıdır.
       (Not: orman-bozkır sınırı bazı yerlerde 1000 metrenin üzerinde, bazı yerlerde ise altında olabilir. Bu sınırı belirleyen etmenler, başlı başına konuşulabilecek, üzerinde fikir yürütülmesi gereken önemli bir konudur, daha yeni yeni sayısal modeller geliştirilmektedir 🙂 )

       Cevapla
 5. Havadelisi Yazıyı Yazan

  Kartepe Green Park otelini aradım. Kar yağıyormuş, ve tutuyormuş 🙂 Demek ki 0 derece filan şu an (aşağıdaki haritada ben yazdım). Gölcük 10, Cengiz Topel 9, Uludağ -2 derece. Yıllar önce de İzmit’te 10 derece’de bütün gece yağmur yağdığını, sabah kalktığımda Kartepe’yi bembeyaz gördüğümü hatırlarım.

  kartepe

  Cevapla
 6. Havadelisi Yazıyı Yazan

  Dün sabahtan bugün sabaha kadarki İstanbul ve Ankara radar videoları aşağıda. (İstanbul videosu alttaki yorumda). Görünen saate 3 eklemeyi unutmayın. YouTube’e giremeyenler feysbuk şubemizdeki şu ve şu adrese bakabilirler. Feysbuk’u da yasaklarlarsa artık bir şeyleri düşünmenin vakti gelmiş demektir (Cumhuriyet Bayramı mesajımızı da böylelikle vermiş olalım.)

  Cevapla
 7. vkaynar

  ozan bey, radardaki bu tablo istanbul’da yeni bir sea effect anlamına mı geliyor ya da sea effect bu şartlarda oluşabilir mi?

  Cevapla
  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Sea-effect şartları müsait ama süresi olayın olgunlaşması için yeterli değil gibi geliyor bana. Aşağıda Santiago’nun güzel bir analizi var ona bakabilirsiniz. Göreceğiz bakalım neler olacak.

   Cevapla
 8. Havadelisi Yazıyı Yazan

  1

  Son 72 saat. Avrupa’ya su gelirlerinde fark atıyoruz. Selanik’i de Atatürk’ün doğduğu yer olduğu için bizden saydım 🙂 Bu arada gönüllerin şampiyonu Ankara…

  Cevapla
 9. Hafta Sonu

  Hafta sonu bu yağışlar geçecek ama yeni bir sisteme girme ihtimali çok yüksek. Bu arada dün gece İstanbul’da gökyüzünü izlerken uyuyakalmışım 🙂 Gece boyunca neler oldu?

  Cevapla
  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Hani nerde yeni sistem? Lütfen sizi her zaman tanımamızı sağlayacak bir rumuz kullanın, yoksa mesajlarınızı yayınlamayacağım. Gece neler olduğunu alttaki yorumlardan ve birazdan yapacağım radar videosundan görebilirsiniz.

   Cevapla
  2. Mami

   Herkes pastırma sıcakları diyor sen yeni sistem diyorsun, destekli salla 🙂 tabii bu gelecek yüksek basınca yeni sistem diyorsan o ayrı konu 🙂

   Cevapla
 10. karcı hakan

  Dmi,yağış raporlarını açıkladı.Gerçekten çok tuhaf. Çatalca 84 mm almış, İstanbul’un tamamında 50 kg’dan az yağış beklenmezken, 4 İstasyon dışında hep 50 mm altı olması çok ilginç. Ben Pendik’te en az 60 mm yağış düştüğünden emindim ama 37 mm’de kalmış.

  1
  2

  Cevapla
   1. karcı hakan

    Tipik Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü işte. Ellerindeki sınırsız olanaklarla başarısız oluyorlar. Eminim bir çok hava delisi devlet kurumundan daha üstün tahmin yapıyordur. Bence Dmi’nin verdiği değerlere (Son durumlar,Toplam yağış,En düşük sıcaklık vs.) bile güvenmemeliyiz.

    Cevapla
  1. Psycho61

   DMİ saçmalamış bence imkansız böyle bir şey dün Göztepe felaket yağmur almıştı hatta Mistral arkadaş HavaTurka’da Göztepe için 111mm yağış aldı diyor…

   Cevapla
   1. Havadelisi Yazıyı Yazan

    Mistral’in ölçtüğü sistemin toplam yağışı sanırım. İstinye’deki ENKA istasyonu da üç gün için benzer bir değer ölçmüş. 117 mm.

    istinye

    Cevapla
  2. Santiago

   İstanbul radarı fazla hassaslaşmış olabilir diğerlerine göre. Geçenlerde bahsi geçmişti bu konunun zaten. Diğer bir ihtimal ise kuvvetli rüzgarla beraber yağması bizi yanıltmış olabilir. Çünkü dün sabah 09:00-15:00 arası Atatürk Havalimanı 16mm yazıyodu. Ben en az 25 yağmıştır diye tahmin etmiştim.

   Ayrıca arası 5km bile olmayan iki istasyon arasında toplam yağışta bu kadar fark olması dikkat çekici. Ya da hatalı.
   Florya:55kg – Atatürk Havalimanı:40kg

   1

   Cevapla
 11. Psycho61

  istanbul göztepe’de oturuyorum ve yağmur hala yağıyo radara göre de kuzeydeki yağış tam bize doğru geliyo..

  Cevapla
 12. Santiago

  Herkesin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun!

  Bakalım bugün İstanbul’da sea effect gelişebilecek mi?

  1) Denizde kat edilen mesafe uygun

  2) Öğleden sonra 850hPa sıcaklık değeri İstanbul üzerinde -1C, deniz suyu sıcaklığı 17C, sıcaklık farkı=18C

  3) Rüzgar kuzeyden güzel görünüyor

  4) Bakalım öğleden sonra İstanbul nasıl yağış alacak? Kışa hazırlanalım böyle ufak alıştırmalarla 🙂 850 hPa sıcaklığının sadece İstanbul civarında çok düşük olması, sistemin Karadeniz üzerinde ilerlerken yağış oluşturmasını zorlaştıracak. Kaldı ki kuzeye doğru çıktıkça deniz suyu da serinliyor. Bence Boğaz çevresi akşama kadar hafif-orta şiddette yağış alabilir.

  1

  Cevapla
 13. excratarius

  sistem Karadeniz’de kuvvetlendi İstanbul’a indi oradan aşağıya marmara denizine inerken istanbulda etkisini kaybetti ama marmara denizinin üzerinde kuvvetleniyor bakalım oradan nereye gidecek. Radar görüntülerini alabilseydim görmeyenler için çok güzel olacaktı

  Cevapla
 14. ALKIM

  Enka’nın Balmumcu istasyonundaki verilere göre rüzgarın hamle hızı saatte 90 km’nin üzerine çıkmış yer yer. Ortalama hız da 45-50 km/s civarında dolanmış. Uzun zamandır bu kadar kuvvetli rüzgar hatırlamıyorum. Rüzgar sesinden uyunmuyor maalesef buralarda. Dinmesini bekleyeceğim.

  Cevapla
 15. Onur

  ankara’da yagis biraz hafifledi, tahminim 24 saatte 40, toplamda 60kg yagis net aldik… simdi yildirimlar basladi..

  (Onur, link ölü, resmi yayınlayamadım.- Havadelisi)

  Cevapla
 16. Mami

  Kocaeli Başiskele’de gece yarısına doğru şiddetlenen yağmur yolları dereye çevirdi. Sanırım Kocaeli bu sistemdeki en kuvvetli yağışını alıyor..

  Cevapla
 17. Tarık

  Tekirdağ Malkara 2 derece radarda üzerinde kütle de var. Acaba yağış durumunu bilen var mı? DMİ sadece sıcaklık vermiş! Bu arada şikayetimizi bildirdim DMİ’ye ama cevap gelmedi!

  Cevapla
  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Sulu kar ya da kar yağıyor olabilir. Uludağ da 0’a düştü.

   Şimdi arkadaştan haber geldi. Lapa lapa ama sulu kar yağıyormuş.

   Cevapla
 18. Santiago

  Ozan cepten giriyorum. Iyice delirdim artık 🙂 Bunu söylemeden uyusaydım içim rahat etmezdi. Zonguldak radarına bakalım kütlenin Karadenizden nasıl beslendigini görelim (görüntüyü yüklersen süper olur) Poyraz genellikle Avrupa yakası kuzeyine iyi çalışır, bu gece çok şeye gebe.

  Cevapla
  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Aşağıdaki yorumlarımdan birinde ben de yazdım. Söylediğin yerler felaket şu an.

   1

   Hadi yine sen olayın olduğu yerde yaşıyorsun. Ben binlerce kilometre uzaktayım. Tam manyaklık.

   Cevapla
 19. excratarius

  Sistem geldi geldi yine avrupa yakasında kaldı gibime geliyor, arkadaşlar durum ne şimdi ben size yetişemiyorum :), ben bahçeşehirdeyim ve burada yağış orta kuvvette ama rüzgar fena.

  Cevapla
  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   AKOM’un ölçüm yaptığı İstanbul’un Avrupa tarafındaki Karadeniz kıyısı istasyonlarının yağış olarak ne kaydettiğine bakmak lazım yarın. Büyük kütle şu anda oraları haşat ediyor.

   Cevapla
   1. excratarius

    Radardaki sarılar 3-12 kg yağış anlamına geliyor yanlış bilmiyorsam 1 saat içerisinde, ama son radarda kaybolmuş durumda bu sarılıklar bunun nedeni ne (cahillikten soruyorum)

    Cevapla
    1. Havadelisi Yazıyı Yazan

     Aşkolsun, biz de bildiğimiz kadarını konuşuyoruz. Kaybolabilir sarı renkler, Karadeniz’in etkisiyle konvektif aktivite artmıştı, şiddetli kısım karaya çıkıp zayıflamış olabilir, yenileri oluşmuyor olabilir… Renklerin gösterdiği yağış miktarı mevsime göre, sıcaklığa göre de değişir, belli bir miktar söylemek doğru olmaz renkten.

     Cevapla
 20. Hiç de iyi değil

  Acaba bu fırtına dinecek mi yoksa yarın da etkisini sürdürecek mi? Bence alçak basınç sisteminin Ege’ye dönme ihtimali var. Çünkü 300 mb bakıldığında ege’yi gösteriyor. Kütle şu anda İstanbul’da. Yarın için Ege’ye yağış var diyorlar ama her ilçesinde ya çok bulutlu ya da parçalı bulutlu gözüküyor. Ozan hocam buna ne diyeceksiniz?

  Cevapla
  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Yarın sabahtan itbaren yağış doğuya hareket ediyor. Ege’ye dönmez. Fırtına da sabahleyin hızını keser İstanbul’da.

   Cevapla
 21. Havadelisi Yazıyı Yazan

  Aşağıdaki yorumlarda bahsettiğimiz kütle İstanbul’un üzerine çöktü. İstinye sırtlarında son 24 saat yağışı 72 kg’a, sistem toplam yağışı 92 kg’a çıktı bile.

  istinye

  Cevapla
  1. Santiago

   Kilyos-Karaburun coşuyo şu an. Şimşekler devreye girecekmi merak ediyorum, poyraz fırtınasında şimşek, nadide 🙂

   Temmuz ayındaki mini İstanbul siklonunda eksik olan deniz suyu sıcaklığı bu sistemde mevcut. Her ne kadar burda tam bir siklon olmasa da izlemeye değer 🙂

   Cevapla
   1. Havadelisi Yazıyı Yazan

    Temmuz’dakinde siklonun merkezi Karadeniz üzerindeydi. Şimdi karada, Anadolu’da, senin de gösterdiğin gibi daha önce. Yine de yağış bantlarının kuvvetlenmesinde Karadeniz’in etkisi oluyordur.

    Cevapla
 22. Santiago

  Kütlenin asıl hareketi çizdiğim okların yönünde, ancak kuvvetli poyraz yağışı aşağıya, İstanbul’a doğru sarkıtıyor.

  1

  İlerleyen saatlerde poyraz daha da kuvvetlenecek, hava soğuyacak, konveksiyon artacak, ilginç olabilir.

  2

  Cevapla
  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Mükemmel! GFS’nin bir önceki run’ında gözüken durum pekala meydana gelebilir, zaten de başladı. Radardaki yeşil renk harika. 2006 Ocak’ında benzer görüntüler vardı. Bu arada Santiago hocam, lütfen bu yaptıklarını kendi bilgisayarına da kaydet. Yukle.tc sitesi gün gelir kapanırsa bu çalışmaların heba olmasın, yazıktır.

   Cevapla
   1. Santiago

    Evet, 06Z GFS modelinin Sakarya üzerinde öngördüğü yağış İstanbul kuzeyinde son hazırlıklarını tamamlıyor. Büyükçekmece-Pendik arası şiddetli bir gece geçirecek gibi. Meteogroup 35mm vermiş bu gece ve yarın sabah için, tahminleri gayet tutarlı. Çoğu çalışmaları saklıyorum bilgisayarımda, kıvır zıvırı siliyorum, gün gelir o site de “kapatılır” 🙂 Başbakan girer o ayrı 🙂

    Cevapla
  2. karcı hakan

   Eline sağlık Santiago, o Karadeniz üzerindeki kütlede hafif hafif sağa doğru dönüyor. Özellikle boğaz çevresi epey yağmur alacak gibi…

   Cevapla
   1. Santiago

    Öff! Tam boğazın kuzeyinde sararmaya başlıyor radar!! DMİ alarmda, ama uyarıları hazırlayan “Mücahit Abi” eve gitmiş, yarın sabah gelince vericekmiş uyarıyı 🙂

    1

    Cevapla
      1. Havadelisi Yazıyı Yazan

       Aslında bütün problem amirin eve gitmesi. Mühür onda kaldı. Mühürsüz uyarı olmaz. Bu gece İstanbul yıkılsa ne yazar, amir eve gitti.

       Yeri gelmişken, Türk edebiyatındaki en müthiş devlet dairesi tasvirlerinden birini sizinle paylaşayım. Buradan okuyabilirsiniz. DMi’ye uyarlayın 🙂

       Cevapla
       1. karcı hakan

        Maalesef, bir devlet kurumu bu kadar sorumsuz olabilir. Adama sorarlar yahu kardeşim; devlet kurumunda hiç mi nöbetçilik olmaz. Tabii gece afet durumu olsa ilk suçlu belediye. Dmi’nin bu zihniyetle bir baltaya sap olabileceğini hiç sanmıyorum Ozan hocam…

        Cevapla
   1. Havadelisi Yazıyı Yazan

    Cemal Bey, lütfen yorumlarınızı sadece cevap olarak yazdığınızda “cevapla” düğmesini kullanın, ve cevap vermek istediğiniz mesajın altındaki düğmeye tıklayın. Aksi takdirde düzenlemek çok zamanımı alıyor. Teşekkürler.
    Bu arada, sanki gösterdiğiniz yerden dönmüyor gibi… 🙂 Ama haklısınız çok güçlü. Sea-effect de başladı, yardım ediyor.

    Cevapla
    1. Santiago

     Cemal Bey DMİ sitesindeki radar animasyonunun iki ileri bir geri hareketinden yanılmış olabilir 🙂

     Cevapla
 23. Santiago

  Kütle dönmeye başladı, şu anda göz Bursa civarında. İstanbul’un kuzeyindeki yağışın 1-2 saat içinde tüm şehiri kaplayacağını tahmin ediyorum. Tekirdağ civarında oluşan yağışın sebebini bende bulamadım, GFS bulmuş bi şekilde, modellerde görünüyor. 2-3 saattir Lüleburgaz-Babaeski coşuyor. Artık olayları bekle ve gör taktiği ile izleyeceğiz 🙂

  1

  Cevapla
   1. karcı hakan

    Nihayet beklediğimiz dönüş harekatı başladı 🙂 Karadeniz’den inen kütle bayağı ağır hareket ediyor.Ayrıca Kırklareli’nin 420 rakımlı ilçesi Kofçaz’da beyaz örtü ile tanışmış.(Arkadaşlarımdan aldığım bilgilere göre)

    Cevapla
    1. Havadelisi Yazıyı Yazan

     İstanbul’a çöküyor o işte… bravo tam söylediğin gibi. Ah ah şu Ekim ayı Ocak’ta ya da Şubat’ta olsaydı…. aaaaah ah.

     Cevapla
     1. Santiago

      iyi soğuk olsa en az 30 cm olurdu 🙂 ama şansımıza soğuk hava yağışın sonuna denk gelirdi yine 🙂

      Cevapla
     2. karcı hakan

      Her yönüyle muhteşem bir ekim ayı idi, bu sistemler Ocak’ta gelse neler olurdu kim bilir. Bunları derken Pendik’te inanılmaz bir poyraz fırtınası ve etkili yağış hakim. Sıcaklık oturduğum semt olan Aydos’ta 6,9 derece. Umarım kışın böyle sistemler görüp coşarız. Böyle bir sistem geldiğinde burada oluşacak sinerjiyi düşünemiyorum. Hepinize yaptığınız mükemmel yorumlardan dolayı teşekkür ederim. Tüm hava delilerine selam olsun..

      Cevapla
 24. Havadelisi Yazıyı Yazan

  Ankara iyice kendini aştı. Esenboğa son 6 saatte 33 kg’la Avrupa birincisi! Merkezde uzun yıllar Ekim ayı ortalaması 25 kg. Konya da 5.sırada, hadi iyisin Çihiro 🙂

  1

  Cevapla
  1. Santiago

   Böyle giderse “Türkiye Çöl Olmasın!” sloganını “Türkiye Amazon Olmasın!” diye değiştirebiliriz 🙂

   Cevapla
   1. Havadelisi Yazıyı Yazan

    🙂 Ben Melih Gökçek’in yaptırdığı fıskiyeli kavşakların nemin artmasında rolu olabileceğini düşünüyorum. Fıskiye-effect.

    Cevapla
    1. Ankaragücü

     Başkentimizi “sakil” görünümlü bir arap kentine benzeten başkanımızın(!) kulaklarını çınlatıyorum. 🙂

     Cevapla
   1. Havadelisi Yazıyı Yazan

    Burada. “Precip” ve “Table”ı seçin. Yalnız bunlar da veriyi DMİ’den alıyor, bağımsız bir veri değil. Sadece 6-12 saatlik verileri de yayınlıyorlar, tek fark bu.

    Cevapla
  2. Ankaragücü

   Ah ah ah… İnanamıyorum… Bugün Marmaris’in aldığı görece komik yağış ile ilgili bir mesaj atmış ve “artık Ankara, Konya ile yarışacağız ancak” demiştim.. 🙂
   Şaka gibi ama onların da gerisinde kaldı Marmaris. 🙂

   Cevapla
   1. Santiago

    Bence Marmaris’in vakti gelmedi henüz 🙂 Kışın biz bakarken siz coşacaksınız 🙂

    Cevapla
  3. çihiro

   Konya havaalanına düşen yağışı gösteriyor site. DMİ’nin Konya-Bölge istasyonunu göstermiyor. Merkez-Havaalanı arası zaten 15 km kadar. Pek fark etmiyor sonbahar-kış yağışlarında. Son 24 saat içinde Konya-Ereğli’nin 0.2 kg alması da ilginç bir ayrıntı.

   Cevapla
 25. excratarius

  Gecen sene yağan karlar aynen bu şekilde fırtına varken yağmıştı öncesinde çok kuvvetli yağmur arkasından gece kara dönmüştü, heralde şimdi havanın o kadar soğuk olmadığından dolayı kara dönmedi yoksa kara dönerdi galiba.

  Cevapla
 26. northwest

  Ozan bugünkü kütlenin hareketi şu yönden dikkatimi çekti: Öğleden sonra Tekirdağ 60-70 km eserken yağışsız; ancak İstanbul 30-40 km’de kuvvetli sağanaklıydı. Belki sen uzakta olduğun için birebir gözlemleyemezsin diye söylüyorum; saat 17 suları İstanbul’da korkunç bir fırtına koptu; aynı esnada Tekirdağ sakinlemişti, yağış o istikamete kaydı. Ne diyorsun?

  Cevapla
  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Açıkçası yorumlayamadım. Alçak basınç merkezinin konumuyla ilgili olmalı, tesadüf de olabilir yağış ve rüzgarın çakışmaması. Belki diğer arkadaşlar daha iyi fikirler sunarlar.

   Cevapla
 27. northwest

  DMİ’de bir de şöyle bir mantık var: “Biz çok gösterelim de, az çıkarsa bir şey kaybetmeyiz.” Yarın Marmara Bölgesi için 12-18’lik dilimde poyrazın hızını 50-70 km/saat gösteriyorlar. Bence yarın öğlende 50 km’nin altına düşer.

  Cevapla
  1. welbane

   Doğrudur, en etkili kısmı akşam saatlerinden itibaren görünmeye başladı. 30 kg’yi bulabilir herhalde 24 saatte.

   Cevapla
 28. excratarius

  Ya şu anda ATV’de meteorolojiden bir uzman konuşuyor ve bu akşam ile ilgili tahminlerini anlatıyor, yani ATV keşke onlarla konuşacağına bu siteyi insanlara gösterseydi bence daha mantıklı bir hareket yapardı yani eğer DMI’de tahminler bu kişiler tarafından yapılıyorsa, benim için DMI burası :), şu anda İstanbul’da kuvvetli sağanak hala etkisini arttırarak devam ediyormuş… dediğine göre

  Cevapla
  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   DMİ çalışanları amirleri neyi onaylamışlarsa onu söylerler. Adam radara bakıp son durumu öğrenip, “yağış şu an zayıfladı ama ilerleyen saatlerde tekrar yoğunlaşacak” diyemez. Bunu söyleyebilmesi için üst makama dilekçe vermesi gerekir. Şu an mevzuata göre yağmur varsa olay bitmiştir, yağmamasının bir önemi yoktur.

   Cevapla
 29. Ahmet Yazıyı Yazan

  Ozan Bey, 6-10 Ekim sistemine göre soğuk hava yağışın gerisinde mi kaldı?

  1

  Cevapla
  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   6-10 Ekim sisteminde yağış, soğuğun etkisiyle Karadeniz üzerinde oluşmuştu (sea-effect). Onun için soğuk ve yağış birlikteydi. Bu yağış ise alçak basınçla bağlantılı. Soğuk her zaman alçak basıncın arkasındadır, -genelde- yağış azalırken daha etkili olmaya başlar bu tip sistemlerde.

   Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s