Hoşgeldin Ya Şehr-i Sonbahar


Welbane soğuk cephenin girişini yakalamış:

Derhal kuvvetli yağışlar oldu, daha da olacaktır. Akçakoca’daki 56 mm sürpriz değil, 27 derecelik denizin marifeti. Öte yandan Eskişehir-Çifteler’deki değer büyük olasıklıkla yanlış.

Mevsimin bu ilk hava olayıyla ilgili gözlemlerinizi bu yazının altına yorum olarak eklerseniz güzel olur.

Bu arada, Eylül’de klimatolojik sonbahar başlar, asıl sonbahar, gecelerin gündüzlerden daha uzun hale gelmesiyle, 23 Eylül’de başlayacak. Ona da astronomik sonbahar deniyor.

Yorum yapayım ->

Reklam

Hoşgeldin Ya Şehr-i Sonbahar” üzerine 16 düşünce

  1. çihiro

   konya’ya yaklaşıyor adım adım. pek yağış almayacağız ama olsun. serinliği yeter 🙂

   Cevapla
 1. bulut75

  Kilyos’ta dün gece yıldırım ve şimşekler gökyüzünü aydınlatmış ve gürültü kulakları tırmalamış. Benim şaşırmadığım ve şaşırdığım iki husus var. Şaşırmadığım husus Kilyos’ta yıldırım ve şimşek hadisesinin olması. Çünkü orada bu hadiseye alıştım. Fakat şaşırdığım nokta ise neden Kilyos’ta bu denli güçlü yıldırımlar olur da merkezde olmaz. Güçlü diyorum ya bir İstanbullu’nun görmediği cinsten. Şimşek ve yıldırım öyle bir gerçekleşiyor ki, uzaktan gürrr şeklinde de değil yani. Roket gibi patlıyor. Ve çok yakında oluyor bu patlama. Hani en kuvvetli duyduğumuz yıldırımlar çatırtı şeklinde veya sanki gökyüzünde devasa bir mukavva varmış da yırtılıyormuş gibi olur ya kilyos’taki öyle de değil. Direk patlama şeklinde. Nereye sığınacağınızı şaşırıyorsunuz. Beşiktaş’ı evimi arıyorum burada yağmur var fakat şimşek, yıldırım falan yok diyorlar. Ve bu yıldırımlar kilyos’ta dakikalarca sürüyor. Nitekim dün gece de öyle olmuş.

  Cevapla
 2. hayatbu

  aylar sonra ilk defa istanbul’da üşüyorum. enteresan bir his oldu. daha iki gün evvel deniz kum sıcak derken bugün üşümek biraz farklı geldi. dediğiniz gibi mevsimin ilk hareketi… tüm arkadaşları bu hareketleri belli bir disiplin içerisinde takip ederken görmek çok güzel. herkes verileri gözden geçiriyor ve ilgi çekici bulduklarını paylaşıyor. özellikle ilerleyen zamanlarda (kışın) bu tip hava olayları sıklaştıkça burasının daha da hareketleneceğini görmek büyük bir zevk olacak diye düşünüyorum. batı serinlemiş görünüyor fakat doğu hala gayet sıcak. bakalım neler olacak…

  Cevapla
 3. akureyri

  Sıcaklık düşüşü beklenenden de fazla oldu,(İstanbul merkez için 16 C diyebiliriz) fakat yağış miktarı sınırlı kaldı. Sanırım bu saate dek İstanbulda 10 kg dan daha fazla yağış düşen bir bölge olmadı, yağış da İstanbul’u terk etti sayılır. Bu yüzden sıcak deniz + soğuk hava = aşırı yağış teoremi her zaman geçerlidir diyemeyiz sanırım. Geçen sene Eylül ayındaki sele yol açan sistemde dahi İstanbul ve Trakya da sıcaklıklar bu seviyeye düşmemişti, ve de geçen sene deniz suyu sıcaklıkları daha düşüktü.

  Cevapla
  1. havadelisi Yazıyı Yazan

   Daha önce de yazdığım gibi, sıcak denizin yağışı arttırması için bir tek denizle hava arasındaki sıcaklık farkının çok olması yetmez. Rüzgar yönü ve sinoptik durumun da uygun olması gerekir. Sanki deniz sıcak olunca hava da soğuyunca illa aşırı yağış olacak gibi anlaşılıyor, buna dikkat edelim.

   İstanbul’da yer seviyesinde rüzgar gece yarısından bu yana kuzey-kuzeybatıdan esiyor, ama biraz daha üst seviyedeki akış Bulgaristan’daki alçak basıncın hareketi nedeniyle şu saate kadar güneybatılı ve batılıydı. Bu durum Karadeniz üzerindeki konvektif bulutların çok fazla güçlenememesine yol açıyor, çünkü konvektif aktivite ters yönden esen rüzgarlar nedeniyle kesiliyor (wind shear). Ayrıca zaten kuzeybatı rüzgarları İstanbul’da çok fazla sea-effect yağışa yol açmaz, şurada anlatmıştım.

   Cevapla
  2. çihiro

   soğuk cephede yağışın güçlü kısmı, cephenin önünde oluyor. cephenin önünde rüzgar lodostan esiyor. yani karadeniz’den değil. dolayısıyla karadeniz’in nemi yağışa katkıda bulunmuyor. bu sistemde durum böyle sanırım. sel yapan sistemler bu sistemden daha farklı işliyor. kavuşmuş cephe olması gerek sanırım. benim teorim 🙂

   Cevapla
   1. havadelisi Yazıyı Yazan

    Hayır, soğuk cephede soğuma tam başlayınca ve rüzgar kuzeye dönünce yağış da coşar. Ama yaklaştın 🙂 Cephe yağışı, olan nemin soğuk havanın tetiklemesiyle boşalması, denizden güçlenmesine gerek yok, güçlenebilir de, ama şart değil.

    Cevapla
  1. havadelisi Yazıyı Yazan

   Uludağ’da tek bir istasyon var, o da 1800 metredeki oteller bölgesinde DMİ tarafından işletiliyor. İstasyonun adı Uludağ-Zirve olarak geçiyor ama zirvede değil. FreeMeteo modeller üzerinden giderek, 2500 metre civarında olan gerçek zirveye kafasına göre bir sıcaklık atamış, yağışı görünce de sulu kar yazmış. O yükseklikte kar yağıp yağmadığını bilemeyiz. 1800 metrede son ölçülen sıcaklık 9 derece, 850 mb’da 10 dereceye yakın olan sıcaklığa da gayet uygun. Son durumlar için DMİ’nin tablosu ve oradaki verilerle üretilen benim son durum haritalarından başkasına güvenmeyin.

   Cevapla
 4. Semih Yazıyı Yazan

  Hava sıcaklığı gece saat 02.00′dan sonra ani bir düşüş yaşadı. Tuzla’da 1 saat içinde 3.7 derece birden düşüş gerçekleşti. Sıcaklık saat 1′de 25.4 iken 2′de 21.7 derece oldu. 2′den önce yaprak kımıldamıyordu. Fakat ilerleyen saatte rüzgar 50 km hızla esmeye başladı. Şu anda saat 12.30. Sıcaklık: 17.6 Nem: %78.

  Cevapla
 5. Cemal Yazıyı Yazan

  Daha düne kadar bizi bunaltan aşırı sıcaklar ani bir düşüşle nerdeyse 15-20 derece birden düştü. Şu an Hadımköy’deyim ve ısı sıcaklık 12 derece. Seviyorum şu agresif havaları.

  istanbul

  Cevapla
 6. trakya(korhan) Yazıyı Yazan

  Sonunda beklenen yağış ,trakyada kuvvetli karayel ile birlikte sabaha karşı patladı ve sıcaklık 12-13 derecelere kadar düştü. Ağzımdan buhar çıkıyor ne güzel. Uydu görüntülerine göre yağış trakyanın batısından kesmeye başlıyor ancak güney marmara üzerinde koyu-beyaz gözüken bulut kütlesinin rotasında istanbul-kocaeli-sakarya var..

  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s