O Da Ne !?


Güncelleme – Saat 17.00: Yazının son bölümüne Deniz Bozkurt‘un şekillerle desteklediği yorumları eklendi.

İstanbul’un kuzeyindeki kütlenin ortası oyulmuş ve kütle dönmeye başlamış!

Bu, ufak bir siklon. Karadeniz üzerindeki konvektif etkinliğin merkezinin, etrafındaki rüzgarları organize edebilecek derecede genişlemesiyle oluştu. İstanbul’da rüzgarlar buna bağlı olarak batı ve güney yönlerden esmeye başladı.

Radar animasyonun sonuna doğru yağışa yol açan kütlelerin iyice zayıfladığını ve azaldığını göreceksiniz. Rüzgar batıya döndüğü için kara içinden (Trakya tarafından) gelen kuru havanın buna yol açtığını düşünüyorum, başka fikri olan varsa söylesin.

Bu tür görece küçük Karadeniz siklonları özellikle deniz suyunun çok sıcak, üst seviyelerin ise soğuk olduğu Eylül ayında etkili olurlar. 2008 Eylül’ünde oluşan benzer bir siklon, 26 Eylül 2008 tarihinde, saatte 140 km ile İstanbul’da tüm zamanların rüzgar hızı rekorunun kırılmasına yol açmıştı. Bu değer, bir kasırgaya karşılık gelmektedir. Kasırganın karaya çıkışı aşağıda:

İlgili yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

Deniz Bozkurt’un yorumları:

Bu oluşum gerçekten enteresan! Yukarı seviyedeki degişime bakınca 500mb’da güzel bir oyuk görülüyor Marmara üzerinde:

300mb’daki çok daha güzel:

Yukarıdan soğuk çok güzel geliyor ama tek eksik deniz suyu sıcaklığı! Hani tropiklerdeki kasırga oluşumu için 26 derecelik bir deniz suyu sıcaklığı olması gerektiği gibi, bu oluşumda da şu andaki deniz suyu sıcaklığı yerine Eylül değerleri falan olsaydı, manyak şeyler olurdu. Şu an 22-23 derece sadece. Yine de, dünün Karadeniz su sıcaklık anomalisine baktım ve tam İstanbul’un kuzeyinde anomali (normalden fark) en yüksek:

Yukarı seviyeden gelen akımla beraber böyle bir siklon yapmış herhalde o civarda. Aslında tam siklon da değil, depresyon. Deniz suyu biraz daha sıcak olsa, çok sağlam konvektif bulutlar oluşurdu. Zaten dünden beri bir gökgürültüsü dahi duymadım 🙂

Reklam

O Da Ne !?” üzerine 4 düşünce

 1. vkaynar

  bu saatin tersi yöndeki dönüş sadece marmara bölgesi için mi geçerli acaba batı karadeniz için de tahmin yapar mısınız

  Cevapla
  1. havadelisi Yazıyı Yazan

   Siklon dağılıyor, kütleler birleşip rüzgarın tekrar kuzeye dönmesiyle İstanbul’a geleceklerdir diye düşünüyorum. Ama aşırı yağış beklemiyorum evet.

   Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s