2-3 Şubat 2010: Belirsizlik Sürüyor


Yine bir kar yağışı geliyor. Farklı kaynaklarda farklı tahminler görmemizin sebebi gelen sistemin son derece oynak olması. Güçlü bir sistem bu, güçlü sistemler enerji yüklü olduklarından sağa sola yalpalarlar, modellere ve tahmincilere “Ce-e!” diyerek herkesi bir anda ters köşeye yatırabilirler. Buna uygun olarak önemli modeller şu an bile farklı çözümler sunuyorlar. Mesela GFS 3 Şubat’a girilirken alçak basınç alanını İstanbul’un kuzeydoğusunda gösteriyor:

Öte yandan GEM başka telden çalıyor. Alçak basınç daha geç geliyor ve İç Anadolu’ya doğru hareket ediyor:

ECMWF ‘nin modeli de GFS’yle aynı görüşte. Gelgelelim NOGAPS da GEM ile aynı görüşte. Yalnız şu var ki, daha düne kadar bütün modeller alçak basıncı Bulgaristan’dan kuzeye çıkarıyorlardı ve bu Marmara’da yağışın kar olarak düşecek kısmını epey kısıtlıyordu. Son güncellemelerde durum kar açısından iyiye gidiyor.

Benim şu anki tahminim Marmara bölgesinin ve İstanbul’un 23 Ocak 2010’dakine benzeyen, hatta ondan biraz daha güçlü bir kar yağışı göreceği yönünde. Ama dünyanın bütün makul meteoroloji servisleri ve tahmincileri böyle güçlü sistemler öncesinde bir ön uyarı verip, sonra da nokta tahminler için yaklaşık 36-48 saat öncesine kadar beklemeyi tercih ederler.

Ben de öyle yapıyorum. Pazar gecesi 24.00’da tahmini güncelleyeceğim.

Reklam

2-3 Şubat 2010: Belirsizlik Sürüyor” üzerine 5 düşünce

 1. Tengizman

  Ozan hic dikkate almiyorsun beni,bi onceki konuda sistem icin birsey soylemistim 30 Ocak’ta,sanirim tam soyledigim zamana denk gelecek kar yagisi,umarim Bern’de 365 gun yagmur altinda islanir sonra acan guneste kurursun.(Odesay’in emmioglu)

  Cevapla
 2. Cemal

  Evet size katılıyorum.Yağışın ve soğuk havanın buluşma zamanı İstanbul’un kar yağışı açısından bu sistemi nasıl geçireceğini belirleyecektir.Son 24 saate girene kadar net konuşmak havadaki kaosu inkar etmek demektir.Yine her zaman değişik platformlarda belirtiğim gibi İstanbul’da genel bir hava durumu vermek yerine en azından son 24 saate girildiğinde ilçe bazlı uyarılar yapmak hava tahminlerindeki güvenirliliği artıracaktır.Çünkü sistemlerin özelliğine göre bazen bir ilçe karla boğuşurken şehrin başka bir yerinde saatler sonra bile hala yağmur yağıyor olabiliyor.

  Cevapla
 3. Tengizman

  Ozan,bana gore sistemin oynak olmasi daha guzel,soyle calkalar bi guzel Istanbul’u,evirir,cevirir,kari ve soguguyla mest eder bizi.Bu sistemi Ibo Show’a alirlarsa sasirmammmmmmmmmmmmmmmmmm.

  3 Subat’i,2 Subat ogleden sonraya da atabiliriz belki ne dersin:)

  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s